8 8 8 8 'jenteetUecadeit Stad w Omqeoinq. Jladioptoqcamna KOEDIJK. De schoolverbouwing. De raad kwam gisteravond ten 7 ure, on der voorzitterschap van burgemeester Nina- ber, voltallig bijeen. De tribune was bijna geheel bezet met be langstellenden. De heer Hart had bemerkingen over de laatste notulen en oordeelde, dat niet juist was vastgelegd, dat hij in de daarvoor ge houden vergadering had voorgesteld B. en W. te machtigen om onderzoek naar de school in te stellen en een deskundige te raadplegen en rapport aan den raad uit te brengen. Voorts verzocht hij nog een kleine wijziging waaruit bleek, dat hij niet den raad doch 't college en den wethouder had gefeliciteerd. Ook wilde hij vastgelegd zien, dat beslo ten werd de reeds aangevangen werkzaam heden bij de school stop te zetten. Besloten werd deze wijzigingen in de nieu we notulen op te nemen. Mededeeling werd gedaan: dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat de jaarwedde van elk der wethouders met ingang van 1 October 1934 nader is vastgesteld op 100; goedgekeurd is terug ontvangen het besluit tot het aangaan eener kasgeldleening en een rekening-courant-overeenkomst dat van G. Slotemaker mededeeling is ont vangen van de aanneming zijner benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur; dat door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is goedgekeurd het besluit tot restauratie van de openbare lagere school dat kasopname heeft plaats gehad bij den administrateur van het G.E.B.; in kas moest moest zijn en was 3.003.0714; dat kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger; in kas moest zijn en was 479.66. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer S. Bouw te St. Pancras was het verzoek ingekomen om hem een stukje frond achter de spoorwachterswoning te St ancras te verhuren. Door B. en W. werd voorgesteld en daar toe besloten tegen een prijs van 1 per jaar. De heer Groen oordeelde den prijs te laag en wilde er 2.50 van maken. Het is ongeveer 1 snees groot. Weth. J b. Visser oordeelde 2.50 te hoog. De heer Groen zeide, dat er meerdere ge gadigden zijn. Besloten werd tot aanhouding. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Koedijk van den Ned. Bond van arbei ders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf, om het aantal in de Schoorlsche dui nen te werk te stellen arbeiders van 50 op 75 te stellen, deelden B. en W. mede, dat dit verzoek reeds was gedaan, doch niet was in gewilligd. De heer Mulder oordeelde, dat de mi nister niet op de hoogte was van den toe stand in de gemeente. Het aantal, dat voor werkverschaffing in aanmerking koment, wordt steeds grooter, omdat de bedrijven niet in stand gehouden kunnen worden Wat moet men met den minister beginnen? De voorzitter wist dit niet. De heer Mulder wilde daarom den mi nister er opmerkzaam op maken, dat men zoo aan de 50 werkloozen toe is. De voorzitter: Het scheelt er nog 19 en wij zien ook dit vraagstuk angstig in. U kunt er op rekenen, dat wij nog een stap in die richting zullen doen. De heer Mulder nam hiermede genoe gen. De heer Hart oordeelde op grond van de ervaring, dat de minister zijn inzichten niet gauw wijzigde en hij verzocht den minister te vragen wat men met de betrokken werk loozen moet doen. Daar niemand meer het woord verlangde ging de voorzitter over tot het volgende punt. Overeenkomstig een verzoek van den mi nister van economische zaken werd besloten eenige wijzigingen aan te brengen in de ver ordening op de winkelsluitingswet. Van de afd. Koedijk van het A. A. Z. Z. was het verzoek ingekomen om de regeling voor het doktersfonds ten behoeve van de werkloozen, waarbij bepaald is, dat de ge meente 1/3 van de verschuldigde contributie betaalt en de verzekerde 1/3 en het fonds 1/3, ook uit te strekken voor die leden van het fonds, wier maatschappelijke positie niet gunstiger is dan die van de werkloozen. B. en W. deelden mede, dat de regeling geen aanleiding geeft tot bedenkingen. Fi nancieel bevredigt het resultaat niet, omdat 16 van de 74 werkloozen niet bij het fonds zijn aangesloten. Spr. wilde die 16 werkloo zen verplichten tot aansluiting bij 't fonds en bij weigering hen uitsluiten. B. en W. wezen uitbreiding af, omdat de kosten hooger wor den dan voor 1935 is geraamd. Iemand die naar het oordeel van B. en W in het fonds kan zijn wordt uitgesloten van de vrije geneeskundige hulp. De ouderen dan 65 jaar kunnen niet meer in het fonds en die krijgen vrije geneeskun dige hulp van de gemeente. De heer Hart oordeelde het een belang rijk prae-advies van B. en W„ waarmede hij ten deele was bevredigd. Hij oordeelde, dat B. en W. goed hadden gedaan met dit prae advies den raad schriftelijk te doen toeko men. Spr. gevoelde wel voor een deel, doch be greep niet, waarom B. en W. tegen uitbrei ding zijn. De uitbreiding is noodig tengevol ge van de crisis. Hier is uitsluitend tuinbouw en landbouw en daardoor heerscht er bij ve len groote ellende, ook onder hen die niet in de circulaire van den minister worden ge noemd. Spr. veronderstelde, dat de minister als hem dit duidelijk wordt gemaakt, za goed vinden dat ook die met de werkloozen gelijk geste!den aldus in het fonds worden opgenomen. Spr. vroeg B. en W. hoe zij over de tuin ders denken, die in de werkverschaffing wer ken en verzocht B, en W. het prae-advies den raadsleden rond te zenden en het punt tot de volgende vergadering uit te stellen. De o o r z i 11 e r had daartegen geen be zwaar De heei W. Visser was daar niet tegen al hadden de raadsleden inzage van het prae-advies kunnen nemen. Voor spr. was het nog een vraag of men de werkloozen kan verplichten in het fonds te gaan. Hij meende, dat korting op het loon hiervoor niet geoorloofd is. Men móet toetre den uit solidariteit. Tot aanhouding werd besloten. Van den Schoorlschen Bestuurdersbond was het verzoek ingekomen om aan de werk loozen vergoeding uit te betalen wegens lichtverlet. B. en W. deelden mede, dat de hiervoor geleende regeling door den minister moet worden vastgesteld. De voorzitter Stelde voor om het verzoek om inwilliging tot den minister te richten. De heer Mulder wees er op. dat het in Schoorl al wordt uitbetaald en hij hoopte, dat het van terugwerkende kracht zal worden toegestaan. De heer Hart: Wordt het dan ook ge vraagd? De voorzitter: U heeft in de paar jaar, dat ik hier ben, u al eens meer in twijfel uitgedrukt, doch als ik zeg, dat het uitge voerd wordt, dan wordt het uitgevoerd. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om de restauratie van de school, raming 3400, waarover in de vorige ver gadering nogal een en ander te doen was geweest, omdat de raad zich door den burge meester gepasseerd gevoelde, onderhands op te dragen aan de daarvoor in aanmerking komende patroons in de gemeente. Canform het voorstel werd besloten. De heer Hart herinnerde nog aan de commissievergadering. Het werk wordt uit gevoerd door een bouwkundige buiten de gemeente. Devoorzitter: Dit punt komt aan het einde van de vergadering, bij een ingekomen adres. De heer Hart: Bezit genoemde v. d. <lugt 'bouwkundige diploma's? Heeft hij al eens een scholenbouw uitge voerd en heeft hij al eens bouwwerken van belang voor anderen gemaakt? Devoorzitter:De twee laatste vragen can ik bevestigend beantwoorden. De eerste vraag moet ik onbeantwoord laten, omdat ik nooit in zijn zakboekje ge keken heb. De heer Hart nam met deze mededeeling genoegen, doch zou gaarne zien, dat geïn formeerd wordt of de bouwkundige ook diploma's bezit. De voorzitter antwoordde, dat hij ïem dit wel eens kon vragen, doch oor deelde, dat uit de goedkeuring door den in specteur en den minister wel bleek, dat diens l>ekwaamheid vast staat. Het volgende voorstel beoogde de vast stelling eener verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting 1934/1935. Conform besloten. Hierna kwam aan de orde een voorstel om wijziging aan te brengen in de gemeente- begrooting 1934. Conform besloten. De voorzitter deelde mede, dat van den Tuindersbond een ad haesie betuiging over het ziekenfonds was ingekomen. Dit kan, nu het punt is aangehouden, in de volgende ver gadering worden behandeld. Van den heer L. Visser, bouwkundige uit die gemeente, was een verzoek ingekomen om in openbare zitting mededeeling te willen doen van de redenen, waarom hij voor de bouwkundige werkzaamheden van eenige onderhoudswerken aan de school was ge passeerd. Tevens verzocht hij hem die rede nen schriftelijk mede te deelen, om zich te kunnen verdedigen tegen lasterpraatjes over zijn persoon. De heer Hart zeide. dat hij met dit adres niet bekend1 was. Spr. oordeelde, dat maar onomwonden gezegd moest worden wat ge beurd was, opdat kwam vast te staan, dat het in geen geval werk van de raadsleden is geweest, dat de betrokkene is gecasseerd. Deze toch waardeeren den heer Visser als bouwkundige hoogelijk. Het gebeurde is een gevolg van een bui tengewone voortvarendheid en overdreven dienstijver van den burgemeester. De raad had den burgemeester gemachtigd een bouw kundige in den arm te nemen en gemeend allerlei stukken te krijgen om machtiging te verkenen voor de uitvoering van het werk. De raad zou dan stellig het werk minstens hebben opgedragen aan onzen bouwkundige Nu zat de raad aan het plan vast en zou hij den vooizitter, waarvan men niets anders dan overdreven dienstijver heeft kunnen vast stellen, met den heer v. d. Klugt een klap in het gezicht hebben moeten geven. De raad besloot daarom den heer v. d. Klugt als bouwkundige te nemen. De naam van onzen bouwkundige Visser is niet in het gedrang gekomen. De voorzitter: Het adres is gericht aan den raad, doch ook ik onderschrijf, dat de deskundigheid van den heer Vissei in geen enkel opzicht in twijfel is gesteld. Ik meen hiermede aan adressant de vol doening te hebben gegeven in verband met de las*erpraatjes, waarover hij spreekt en het is niets tegen hem deze mededeeling te verstrekken. De heer Smit kon zich goed de positie van den heer Visser indenken. Hij gevoelt zich beleedigd en spr. was blij, dat het adres er is en stelde voor, dat de raad verklaart dat hij noodgedwongen niet anders kon. Devoorzitter: En dat de deskundig heid van den heer Visser niet in twijfel is ge trokken. De heer Smit: U hoorde den heer v. d Klugt alleen en wij kenden de heer Visser allemaal. De heer Hart Als de wethouders mee gaan, kunnen wij wel verklaren, da* de schuld niet ligt aan ons. en dat wij noodge dwongen aan den heer v. d. Klucht vast zaten. De heer Smit verzocht de wethouders zich hierover uit te laten. Weth. W. Visser: Ik ben in de vorige vergadering niet ingegaan op het verwijt van den heer Hart. doch heb hem later ver teld hoe het zat. Van hei bestek en de geheele gang van zaken wist ik niets, doch ik stelde d-e voortvarendheid van den burgemeester op prijs, aangezien hij probeerde in het belang van het kind het werk zoo spoedig mogelijk uitgevoerd te krijgen en dat het werk van den heer v. d. Klucht goed was, bieek wel hieruit, dat geen van ons, ondanks zeer cri- tische beschouwing, daarop aanmerking heeft kunnen maken. De wagen is te hard gereden en dat spijt ook mij, want de heer Visser heeft met den bouw van het raadhuis wel bewezen, dat hij de noodige capaciteiten wel bezit. Weth. Jb. Visseer Ik kan hetzelfde ge tuigen. Tegen 'en burgemeester heb ik ge zegd: „Het is jammer, dat u al zoo ver 'n zee bent gegaan met den heer v. d. Klucht. De heer Hart: Hieruit blijkt wel vol doende, dat noch bij den raad, noch bij de wethouders heeft voorgezeten, om den heer Visser te passeeren. De voorzitter wilde den heer Visser gelukkig prijzen, dat de voor hem thans ge maakte reclame zeker opweegt tegen het toe gebrachte nadeel. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de gepasseerde smid Vet, die volgens de lijst de kachels had moeten plaatsen, schade loos gesteld zal worden, sloot de voorzitter, aangezien niemand meer het woord verlang de, de vergadering. MEDEDEELINGEN OVER SOVJET-RUSLAND. In een vergadering van de afd. Alkmaar der V.V.S.U. door twee sprekers, die er een bezoek heb ben gebracht. De afd. Alkmaar der V.V.S.U. h?d tegen gisteravond een openbare vergadering aan gekondigd, waar als sprekers zouden optre den de heeren Borst uit Oudkarspel en Zwertbroek (voorheen secretaris van de V.a.r.a.), die het woord zouden voeren over ïetgeen zij op hun tocht door Rusland, van waar zij onlangs terugkeerden, hadden ge zien en gehoord. De vergadering was zeer druk bezocht, zoodat de dancing van de Harmonie dicht bezet was, toen de voorzitter der afdeeling, de heer Goesinne uit Heiloo, een kort openingswoord sprak. Causerie van den heer Borst. Eerste spreker was de heer Borst, die aanving met te vertellen-van zijn ervaring als bestuurslid van verschillende organisa ties aan den Langendijk: de achteruitgang aan inkomsten tengevolge van de tijdsom standigheden werd door crisiscomité en andere instellingen van weldadigheid af gewenteld op den kleineren man. Dit had spr. opstandig gemaakt en hem doen vragen in welke maatschappij we toch eigenlijk wel leven. Het einde was geweest zijn uittreding uit allerlei van de, genoemde organisaties, met als gevolg dat hijvoor communist werd uitgekreten. Hierna vertelde spr. van zijn reis als lid van een arbeidersdelegatie naar Rusland Men was daar bijzonder hartelijk ontvangen Er is ook daar verschil irf loon, zooals spr. aangaf. Menschen met de laagste loonen kunnen koopen in de coöperatieve winkels, waar de dagelijksche betjoodigheden te koop zijn. Hun .kinderen genieten gratis schoolop voeding; bioscopen, trams,- schouwburgen e.d. zijn voor die menschen veel goedkooper dan voor anderen, die meer verdienen. Laatstgenoemden -kunnen ook niet alles koo pen in de coöperatieve winkels, maar zijn verplicht een deel van hun inkoopen te doen in de zoogenaamde vrije winkels. Van geloofsvervolging is volgens spr. geen sprake. In Tiflis had hij drie vrouwen in een kerk ontmoet en dezen hadden op des betreffende vragen geantwoord, dat de toe stand thans beter was dan onder 't tsaristisch bewind. Het geloof is vooral bij de jongeren veel verminderd. Het godsdienstonderwijs is op de scholen verboden en ook elders' mag geen godsdienst onderwezen worden aan per sonen beneden 18 jaar. Anti-religieuze pro- pagande mag niet vergezeld gaan van ge weld. Het bezit van goederen enz. is aan de kerken verboden. Spr. vertelde een en ander van het tot standkomen van een der mooiste kerken in Leningrad en meende, dat zij, die er voor gezwoegd hebben, er piets aan hadden: 't was voor de bourgeoisie, net als in de kapitalistische landen van West-Europa. In Trans-Kaukasië, waar de groote landeigenaren allen grond in bezit hadden, met gevolg dat de kleine boeren armoe leden, werd door een verdeeling van den grond onder de laatstgenoemden door de sovjet-regeering veel verbetering gebracht Fabrieken, scholen, ziekenhuizen, rusthuizen enz. werden gebouwd én in alle opzichten ging het den menschen beter dan vóór 1921, toen zij leefden onder het bewind der mensje wieken (gelijk te stellen met onze soc.-dem.) Spr. weidde uit over den vrouwenarbeid in Rusland. In fabrieken werken evengoed vrouwen als mannen, de kinderen worden intusschen verzorgd in de daarvoor inge richte tehuizen. De vrouwen willen dezen arbeid om daardoor mee te bouwen aan een betere samenleving, met gelijke rechten en plichten voor man en vrouw. Het huiselijk leven is in Rusland heel wat beter dan hier te lande. Men heeft geen zor gen voor de toekomst: ieder werker heeft recht op pensioen (voorloopig 50 pet. van het inkomen)er is gelegenheid te over om het leven te veraangenamen door bioscoop en schouwburg (leerzame films en degelijke stukken, geen „flauwe romannetjes"). Als laatste punt besprak spr. den tuin bouw. Hij had in Georgië een „kolchos" be zocht (d.i. een collectief bedrijf, dat bewerkt wordt door vele menschen.) Men werkte er zeven uren per dag (net als in de fabrieken), minder gejaagd dan in ons land. Er waren ongeveer 600 mannen, die tengevolge van het vastere klimaat beter planmatig konden werken dan de Nederlandsche tuinbouwer Bij de kolchos behoorde een modelboerderij ten behoeve van de werkers van de kolchos Men leeft er zeer teveden en dankbaar en, doordat de meesten thans ook kunnen lezen, krijgt men er ook wel kranten onder oogen die hen doen verbazen over het vernietigen van vee en groenten enz. in ons land. Er zijn in Rusland al 200.000 kolchozen en een 50 000 sovchozen, d.w.z zoo iets als proefstations. Spr. gaf allerlei cijfers over de i oppervlakte en de opbrengsten en voegde eraan toe, dat in het tweede vijfjarenplan ge streefd wordt naar hoogere opbrengsten 'op Zaterdag 29 December. HILVERSUM, 301 M- (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.VARA-tooneel o.l.v. W van Cappellen, De Zonneklop pers olv. C. Steyn en gr.pl- 12 15 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 1.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 1.15 B. Blez, hobo en R. Schoute, piano. 1.30 Verv. Orvitropia 2.— Zenderverzorging. 2.15 H Wigge- laar, viool en R. Schoute, piano. 2.30 Gr.pl. 2.45 De Flierefluiters o. 1. v. E. Walis. 3.10 Dr. A. Abas spreekt over astrologie. 3.30 Gr pi. 5.— J. Huy, saxofoon en K. Schoute, piano. 5.10 Literaire cau serie A. M. de Jong. 5.30 De No tenkrakers olv D. Wins. 6.-—Voor de roode jeugd. 6.30 E. Walis en zijn orkest. 7.Zang door Cora de Langevan Rijn, alt. 7.30 Orgel spel Johan Jong. 8.SOS-ber. 8 03 Gr.pl. 8.30 VARA-orkest olv H. de Groot. 9.15 Toespraak door A de Vries. 9.30 Orgelspel Cor Steyn. 9.45 Vaz Dias en VARA- varia. 10.— XX-ensemble o. 1. v. C. Steyn, mmv. A. de Booy, zang. 10.30 Gr.pl. 10.45 Strijkorkest olv. Walis. 11.15—12.— Grpl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pi. I.Tweegesprek. 1.30 Gr.pl. 2. Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3. Kinderuur. 4.10 Schlagennuziek en gr.pl. 5.30 Causerie. 5.45 Schlager- muziek. 6.20 Cai\,erie. 6.45 Gr.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl 8.— Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert en cause rie. 9.30 Hoorspel. 10.—Orkestcon cert. 10.30 Vaz Dias en gr.pl. 10.45 Orkestconcert. 11.1512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Gr.pl. 12.05 BBC-Northern-orkest o.l.v. Morrison, mmv. D. Edge, piano. 1 20 Commodore Grand-orkest olv. Davidson. 2.20 BBC-Midland- orkest olv. Heward. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Belfaster Omroep orkest olv. Montgomery mmv. W. Carson, bariton. 4.50 Concert door Fr. Titterton, tenor en P. Cochrane, viool. 5.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Interview 7.50 Hanwell Silver Orkest o. 1. v. Dyson mmv. Billv Mayerl, piano. 8.50 Gevar. progr. 9.50 Ber. 10.20 Orgelconcert M. Vinden. 11.05 Le zing. 11.10 Dansmuziek (gr.pl) 11.20—12.20 Ambrose en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Sympho nieconcert olv. Letombe. 8-20 „La petite chanson des hommes", spel van d'Estrac, muziek van Clergue. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11-20 1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.20 3.50 Symphonieconcert v. d. kin deren. 4.20—4.50 Gr.pl. 7.20 Bal letmuziek olv. Reesen 8.25 Hobo- en cembalomuziek. 8.45 Zangvoor dracht. 9.25 Reportage uit een theater. 9.35 Concert olv. Reesen. 10.2011.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl 6 35 Orkestconcert. 11.20 Leipziger Symphonie-orkest. 12.35 Orkestcon cert. 1.35 Gr.pl. 3.20 Gevar. progr. 5 30 Concert. 6.20 Omroeporkest olv. Buschkötter en solisten. 6.50 Volksliederenconcert. 7.30 Uit Bres- lau: Silez. Philh. orkest olv. Lind- ner. 9.55—12.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.05 Uitzending uit een theater en concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20—2 20 Salonoikest olv. Dou- liez en gr.pl 6;40 °mro^orkest o. 1 v Gason. 7.40 Gr.pl. 8,20 Salon- orkest olv. Douliez. 9.05 Zang door L Contran. 9.20 Vervolg orkestcon- rprt 10.30—12.20 Dansmuziek 484'M-: 12-20 Gr.pl. 12.50-2.20 Svmphonieconcert en gr.pl. 5.20 Omroeporkest olv. Gason 6.35 Gr pl. 8.20 Symph.-concert. 10.30 —12 20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.35 „Schlösser, die im Monde liegen", gevar. progr. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.20 Dansmuziek uit München. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7.50—8.50, Deutschls. 9—9.20, Keulen 9.20- 14.20, Kalundborg 14.20—15.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel (Fr.) 17.2018.35, Boedapest 18.35— 19.50, Parijs Radio 19.50—20.20, Brussel (Fr.) 20.20—22.20, Leip- zig 22.20—23.20, Stuttgart 23.20 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8-05—8.50, Droitwich 10.3518.25, Leipzig 18.25—18.55, Lond. Reg. 18.55 19.50, Droitwich 19.50—21.50, Boedapest 21.50—22.30, Lond. Reg. 22.30-24.—. Zondag 30 December. HILVERSUM, 301 M. 9.—12.— en 5.-6 VARA, de VPRO van 6.-8.— en de AVRO van 12. 5.en 8—12.— uur). 9.— Gr.pl. 9.05 Voetbalnieuws. 9.10 Tuin- bouwpr. S. S. Lantinga. 9.40 Gr pl. 10 10 Orgelspel Johan Jong. 10.30 S. de Vries: Van de planken. 10.45 VARA-orkest oiv. Hugo de Groot. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. li.30 Verv. orkest concert. 12— Klokkenspel en uur. slag v. d. Nieuwe Kerk te Delft 12 01 Disco-nieuws. 12.30 Orgel concert P. Palla, mmv. H. Viskil, tenor en B. Lensky, viool. 2.— Boekbespreking dr. P. H. Ritter Jr. 2 30 Omroeporkest olv. A- van Raalte, m. m. v. W. Andriessen, piano. 4.15 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. 5.XX-Ensemble olv. C. Steyn, m. m. v. Gaby Ehrhardt, zang. 5 30 Voetbalpraatje. 5.50 Orgelspel Cor Steyn. 6.Boekbespreking ds. D, A Vorster. 6.45 Wijdingsdienst m. m. v. ds. G. J. Sirks, toespraak. H. Bijvanck, viool en F. de Nobel, piano. 8.Vaz Dias. 8.15 Rep. uit Filmland, gr.pl. 9.„Het verguld avondje", uit „De familie Kegge", van Hildebrand. Leiding: Kommer Kleyn. 9.40 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. de „Kardosch San- ger". In de pauze; Radio-journaal. 11.Vaz Dias. 11.1012.Ko vacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9-30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—12.— uur). 8.30 Morgenwijding olv. Lt. Kol. J. P. Rawie, mmv. Kapt. G. J. Bakker, bariton en Adj. G. Claeys, orgel. 9.30 Gr.pl. 9.50 Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12.15 Orkestconcert en cau serie. 1.20 Schlagennuziek. 2.10 Lezing. 2 30 Orkestconcert. 3. Koorconcert en gr.pl. 4.Orkest- concert. 4.30 Voor de zieken 5. Kerkdienst uit de Gerer. kerk (Oos- terkerk) te Deventer. Spr. ds. P. Prins. Orgel: H. Weltevreden. Hierna gr.pl. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8-10 Vaz Dias. 8.16 Gr.pl. 8.30 Bonte avond 11.-12. Gramofoonmuziek. de zelfde oppervlakte. Thans staat de tuin bouw in Rusland nog op lager peil dan in ons land en ook het vervoerwezen is er min der goed. De veestapel was sinds 1916 aanmerkelijk teruggeloopenmen gaat nu weer wat voor uit en de bedoeling is in die richting voort te gaan. Aan brood is er nu in Rusland geen ge brek meer, tegen Januari wordt het bro#d- kaartenstelsel opgeheven. Ieder kan dan zooveel brood koopen als hij wil en de loo nen worden daartoe verhoogd. Het bouwen van nieuwe broodfabrieken en winkels voor den verkoop van dat product staat op het program. Spr. maakte ten slotte vergelijkingen tus- schen het leven der tuinbouwers hier en in Rusland en concludeerde, dat de Russen er heel wat beter aan toe zijn. Rusland een bewijs van de juist- •jjV,an 4en eisch: de productie middelen in handen der gemeen schap. De tweede spreker, de heer Z w e r t- b r o e k, was als soc.-dem. naar de sovjet- Unie gegaan en had zich als zoodanig over al aangediend en ook het woord gevoerd >r. vergaderingen. Hij had in Georgië nadruk- kelijk gevraagd of daar van 1916—1921 niets was gedaan tot verbetering van aller lei toestanden en men had hem ontkennend geantwoord. Men had spr. een socialist ge noemd, en voegde hij daar aan toe, in Ne derland lijft men mij in bij de communisten; ik ben echter geen van tweeën, ofschoon mijn socialistische gedachten nog net zijn als voorheen. Spr. was twee maanden in Rusland ge weest en had daarvan één maand met de delegatie gereisd. Zoo'n delegatie wordt zeer voorkomend behandeld, krijgt een secreta resse en een tolk mee en mag gaan waar zij wil in het heele land; in één woord: men leeft als een vorst. Een alleen-reizend ma.- zo-Hs spr. een maand geweest was, is ooi; vrij te gaan waar hij wil. Dat een bezoeker alleen te zien zou krijgen wat de Russische machthebbers goed zou dunken, gelijk meer malen door onwetenden wordt gezegd, is een absolute onjuistheid. Men is blij, als er bui tenlanders komen en laat hen met groote vol doening zien, hoe er gewerkt wordt. Men vraagt naar de indrukken der bezoekers en luistert graag naar opbouwende critiek. Deze vraagt men ook aan de arbeiders zelve, op dat verbeteringen kunnen worden ingevoerd: vrije critiek is geen recht op papier alleen, zooals in Nederland, zei spr. Socialisten van elke schakeering behooren belang te stellen in Rusland, niet alleen om dat er veel en grootsch gebouwd wordt, maar omdat de fabrieken enz. daar in handen zün van de arbeidersklasse en niet zoo als in kapitalistische landen het bezit zijn van een kleine klasse rijkaards. Uitvoerig weidde spr. uit over de vele ver anderingen, die er zullen ontstaan oo aller lei terrein zoodra de productiemiddelen in handen van de gemeenschap zullen zijn ge; komen; er zal een einde komen aan allerlei zorgen voor de toekomst, er zal zich een nieuwe menschheid vormen. In de sovjet-Unie heeft men het privaat bezit afgeschaft, men heeft er nog slechts met-elkander-arbeidende menschen, alle aan deelhouders die parasiteeren op de nood druft der massa, zijn uitgeschakeld. Daar om is de Sovjet-Unie van zooveel belang voor alle socialisten: zij is het levend bewijs voor de juistheid van de socialistische theo rie, dat alle bezit moet komen in handen der gemeenschap. i 's, 'n Rus'and geen paradijs, noch een luilekkerland, want er moet hard gewerkt worden, maar men weet, dat er geen crises en ook geen werkloosheid meer zullen voor komen, welke het kenmerk zijn van de kapi talistische samenleving en voornamelijk do arbeidersklasse teisteren. Spr. deelde een en ander mee van zijn er- ™™«n b'j bezoeken aan fabrieken D* 1 ^derlandsche ingenieur Schermerhorn in petioleumgebied Bakoe had hem verteld, da-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6