MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN. WINTER- COSTÜÜMS. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB VOOR ONS HUIS. Het nut van kamerschermen. SNOEPERIJEN VOOR OUDEJAARSAVOND. De huisvrouw heeft weer plezier gekregen in het zelf-bereiden der verschil- HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. DE „KNEPEN VAN HET VAK". ONZE KINDEREN. lende lekkernijen. NACHTHEMD. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. LAATSTE WOORDEN VAN BEROEMDE VROUWEN. tvXv»: De zware stoffen, die thans in de handel zijn, hebben het mogelijk gemaakt, dat het mantelcostuumpje, dat vroeger uitsluitend in herfst of voorjaar gedragen werd, thans ook gedurende den winter gedragen kan worden, zonder dat we er kou in behoeven tc ijjden. Vooral slanke, lange vrouwen kleedt het mantelpakje bijzonder goed. Waar wel op gelet moet worden, Is: dat de rok nooit te lang mag zijn! De goede lengte is ongeveer halverwege het been. Neemt men de rok langer dan is de verhouding tusschen de rok en het korte jasje belachelijk. Hier volgt de beschrijving van neven staande modellen. Nr. 1. eenvoudig mantelcostuumpje, 'van diagonaal gestreepte wollen stof. De een voudige coupe is de grootste bekoring van dit allerliefste modelletje. Aardig is het kleine opstaande kraagje. Is men bang voor kou, c'an draagt men er een vlotte zijden ihawl onder. Nr. 2: Zeer apart mantelpakje van an- gorastof. De garneering bestaat uit een groote pelerine van bont. Het jasje is een weinig getailleerd; en de rok loopt klok kend uit. Nr. 3: Mooi mantelpakje voor jonge- meisjes. Het is vervaardigd van effen wollen stof. Revers en manchetten zijn van geruite stof (de binnenzijde der stof). Het jasje is afgezet met randen donker astrakan. Een sportieve breede ceintuur voltooit het ge heel. Heel goed bij de mantelpakjes komen de kaphandschoenen tot hun recht; vooral als deze donker zijn en het costuumpje, waarbij ze gedragen worden, lichter. JEANNE DE FL. Hoewel radio en gramofoon tegenwoordig fn bijna ieder huis aanwezig zijn, zijn er toch nog verscheidene gezinnen, dde bij hun salonameublement een piano hebben. Nu ig het vaak het plaatsen der piano, dat in hoekjes; want als men nu tegen den muur achter het scherm een chesterfield of divan plaatst, zoo, dat het hoofdeinde tegen het scherm komt, dan heeft men een heele wand- vulling, zooals die op het oogenblik in mode zijn. Zoo ziet u, dat alles, waarvan u meent, dat het reeds afgedaan is, op een gegeven de moeilijkheden met zich brengt. Want hoe oogenblik weer gebruikt kan worden. Daar VkA/1/\Al IIT V* 1VI w. n A 4* fV A wi n n u Avi dit instrument te plaatsen, zóó dat de ge zelligheid en het licht niet in het gedrang komen. Zet men de piano in een hoek, dan is het meestal zoo, dat men zichzelf in het licht zit. Zet men de piano vlak tegen de muur, dan staat dit meestal erg „stijf" en krijgt men het Idee van „soldaatjes op een rij." Een moderne oplossing is om het instru' ment zoo te plaatsen, dat het een rechte hoek met de muur maakt. Dit gebeurt dan in de nabijheid van het raam, zoodat het licht op de handen valt bjj het bespelen. Ben voorwaarde natuurlijk is, dat het vertrek breed genoeg ls voor een dergelijke plaat sing. Een nadeel ls er echter nog aan verbonden en wel het volgende: de achterkant van de piano die met stof bespannen is, is meestal niet zoo decoratief, dat men hem zonder meer kan laten staan. Daar moet dus iets op gevonden worden. En dat bezitten we in de min of meer ouderwetsch geworden kamerschermen. Misschien heeft U ze reeds jaren lang op zolder staan, omdat U ze in uw huis niet meer kon gebruiken; thans bij een meer moderne plaasting der meubelen komt het weer van pas. In een salon, waar de meubelen niet hypermodern zijn, zou een modern scherm detoneeren. Daarom kiezen we het scherm, waarop in gedekte tinten vogels en bloemen voorkomen. Dat past meer bij de stijl. Dit scherm plaatsen we nu, achter de piano op de manier, zooals de eerste afbeelding weer geeft Het mag natuurlijk niet te hoog zijn; de juiste hoogte is, dat het ongeveer 10 cen timeter boven de piano uitsteekt. Zijn de meubelen modern; dan past het ge noemde scherm hier niet bij. In dat geval hebben we een scherm noodig, waarop een rechtlijnige versiering ls aangebracht. Een dergelijk scherm ziet u afgebeeld op de tweede teekening. Het is vervaardigd van dun triplex en geverfd met lak in harmoni serende tinten met het ameublement. Aardig Cdit scherm is, dat de bovenkant niet ge recht. is Op deze manier verdeelt men het vertrek bedoel ik nu niet mee, dat ge alles maar op moet sparen; integendeel! Ruim liever alles wat ge niet meer gebruikt, op. En is er weer iets noodig, dan maakt of koopt ge dat. De materialen zijn tegenwoordig zoo goedkoop, dat d&t geen bezwaar kan zijn. Op die manier gaat er een stroom van vernieuwing door Uw huis. DINA VAN Z. Appelbeignets. Benoodigd 300 gram bloem, flesch bier, 10 k .12 zure appelen, zout, een pannetje met frituurvet. Bereiding: De appelen worden gewasschen, geboord, geschild en in schijven gesneden. De b'oem wordt met bier tot een vrij dik beslag aan gemaakt; hierin worden de scuijven gedom peld en als ze geheel met het deeg bedekt zijn, worden ze in het vet, dat zoo heet ge maakt is, dat er een blauwe damp afkomt, gebakken. Daarna worden ze op een grauw papier gelegd, om uit te druipen en warm. met suiker bestrooid, opgediend. Oliebollen. Benoodlgd: 250 gram bloem, 2% d.1. melk en water, 20 gram gist, zout, slaolie of delfia of reuzel oan in te bakken. Bereiding: Een gistbeslag wordt gemaakt van de bloem, de melk, het water en de gist. Als het beslag voldoende gerezen is, wordt met twee lepels wat uit het beslag geschept en m«n laat het in de zeer heete olie vallen. De bollen worden licht bruin gebakken, met een schuimspaan uit het vet gschept en op een grauw pepier gelegd om uit te druipen. Door het beslag kunnen desgewenscht kren ten, rozijnen en gesnipperde sucade geroerd worden. Berliner bollen. Benoodigd: 3 eieren, 300 gram bloem, 65 gram boter, 25 gram suiker. 30 gram gist, ruim 1 d.1. melk, een we.uig zout, wat jam, 1 lepel poedersuiker, 400 gram reuzel. Bereiding: De boter roeren met de eierdooiers, de suiker toevoegen, de bloem, de melk, die even warm is gemaakt, het zout en de gist vermengd met een lepel suiker, tot ze vloei baar is. Het deeg wordt in 2 stukken ver deeld en elk stuk gerold tot het een lange rol vormt. Beide rollen worden met een mes in gelijke deelen gesneden en deze stukken of ballen op een bakblik met bloem ge strooid, te rijzen gezet, ongeveer 15 minuten. Met drukt de bollen wat plat, legt op de h"!ft dezer bollen wat jam, juist in het midden, bestrijkt de rand met wat geklopt eiwit en legt een tweede bol erop, de kanten stevig aandrukkend. Men laat de bollen weer 15 minuten rijzen en bakt ze daarna in kokende reuzel, tot ze lichtbruin zien. Koud geworden bestrooid men ze met poe dersuiker. Warme wijn. Benoodigd: 1 flesch roode wijn, flesch water, flesch bessenwijn, 1 sinaasappel of citroen met kruidnagelen en pijp kaneel bestoken, 100 gram suiker. Bereiding: De wijn met het water ,de sinaasappel en de suiker worden in een goed sluitend warm wijnketeltje langzaam verwarmd, maar niet gekookt, De tuit en het deksel van de ketel worden met papier afgesloten. Chocolademelk. Benoodigd: 1 1. melk, 2 lepels cacao, 50 gram suiker, een lepel aardappelmeel of sago. Bereiding: De cacao, de suiker en de sago worden dooreengeroerd, met een weinig koude melk aangemengd en in de rest van de melk, die aan de kook gebracht is, 3 minuten ge kookt. Slemp. Benoodigd 1 d.1. melk, 50 gram suiker, 1 thee lepel maizena of aardappelmeel, 1 stukje pijpkaneel, 1 stukje foelie, 3 gram thee, 4 kruidnagelen, Vi gram saffraan. Bereiding: De verschillende kruiderijen worden In een neteldoeksch lapje gebonden en in de melk te trekken gezet, dan de meik aan de kook ge- gekookte aardap- r Er zijn vele hulsvrouwen, die niet graag de vogelkooi met de kanarie uit hun kamer zouden willen missen. Maar in de kleine moderne vertrekken neemt de kooi die meestal voor het raam hangt, vrij veel ruimte in. Een oplossing hiervoor brengt het volgende: de „halve" kooi, die tegen een muur geplaatst wordt. Men kan de spijlen uit metaal, of uit hout laten maken. De ach terkant ls eveneens van hout. De kooi wordt zoodanig geplaatst, dat er voldoende licht en zon in kan vallen. Ook de ruimte is zoodanig, dat de vogel zich nog bewegen kan. Mevr. DE J.—VAN Z. bracht, het lapje met kruiderijen goed uitge drukt en verwijderd. De suiker toegevoegd en de melk met de aangemengde sago of maizena gebonden. Warme melk met een smaakje. Vanille, citroen, kaneel, salie,, orgeade, laurierkers, oranjewater of anijs zijn de smaakjes, die men aan de melk kan geven. De koude melk wordt met het smaakje lang zaam aan de kook gebracht, dan wordt het uit de melk genomen, de melk met aange mengde sago iets gebonden en de suiker er door geroerd. Anijszaad wordt ln een neteldoeksch lapje gebonden. De onderwijzer leert zijn klas rekenen: Jullie zijn met z'n tienen. Als ik nu onder jullie honderd appelen, honderd peren en honderd pond aardbeien verdeel; wat krijgt dan ieder?" De kleinste steekt zijn vinger op en zei: „Buikpijn, mijnheer!" Ieder meisje of jonge vrouw, die op het punt van trouwen staat, zal zeker in haar uitzet wel dit allerliefst nachthemd willen hebben. Het is gemakkelijk zelf te mak.n, als ge de aanwijzingen, die we hier geven, sieciits opvolgt. We hebben voor het geheel 4.50 meter satijn of crêpe de chine noodig van 100 cen timeter breedte. De appliquaties zijn van satijn of crêpe de chine in een harmoni- eerende tint. Voor het nachthemd doen we goed licht blauw, zacht rose of wit te kiezen. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan rose met appliquaties van ecrukleurige kant. Van papier maakt men eerst het patroon, zooals dat op de teekening afgdbeeld is. De voorkant heeft een puntig decolleté. De mouw bestaat uit twee deelen; de gewone mouw en het gedeelte, dat •ie ballon moet vormen. De stippel lijn bij het ondergedeelte van de mouw. voorpand en rug geeft aan waar de stof dubbel gelegd moet worden. Het voorpand is in de taille in een punt opgeknipt. Vergeet niet als ge naaien gaat, de naadjes te maken in de schouder en het figuurnaadje in de taille. De rok bestaat uit vier panden; denk er aan de voorpanden iets op te knippen met het oog op de punt in het lijfje. Indien men niet tegen een beetje werk opziet, kan men de vier rokpanden aan elkaar ajouren; dat maakt een buitengewoon mooi effect. Dan naait men de beide deelen van het mouwtje aan elkaar en zoomt de onderkant af met een schuingeknipte bles. Zit het kleedingstuk geheel ln elkaar, dan komt de bourt aan het appliqueeren. Is dit nu een werkje, waar u erg tegen op ziet, dan kunt u zich troosten met het idee. dat het nachthemd zonder appli quaties even mooi is al met. De teekening is zoo duidelijk, dat verdere beschrijvingen hiervan overbodig zijn. Rest ons nog to zeggen, dat het van veel belang is netjes te werken. Heeft u het papieren patroon goed gemaakt, dan kan het niet anders, of het nachthemd moet goed komen. En nu veel succes er mee mevrouwtje, of aanstaand mevrouwtje. MARIAN B. savoyekool, gekoekte aard» Zondag: tomatensoep; saucijsjes, bloemkool, pelen; bitterkoekjespudding; fruit. Maandag snert; flensjes. Dinsdag: groentesoep; carbonaden, appelen; rozijnengries. Woensdag stamppot van boerenkool en aardappelen, Geldersche worst; drie-in-de-pan. Donderdag: gehakt, roode kool, gekookte aardappelen^ vanillepudding. V r8 dag schelvisch, boterjus, gekookte aardap- pelen; r\jst met abrikozen. Zaterdag osselappen, spruitjes, gekookte aard* appelen; chocoladepudding met vanillesaus. Nr. 348; mooi jasje voor jongens van 8 tot 12 jaar. Het model leent er zich ook uit* stekend voor om, als het van gabardine ge maakt wordt, voqr regenjas te dienen. Van wollen stof ls het échter een heerlijk winter jasje. Benoodigd materiaal; 2.50 meter stof van 130 c.m. breedte. Prijs van het patroon 0.40 ets. per stuk. Nr. 349: Kinderjurkje van gestreepte wollen stof voor meisjes van 5 tot 8 jaar. Kraagje van witte mousseline. Benoodigd materiaal: 1.75 meter van 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.38 ets. per stuk. Nr. 513: mooie ochtendjas van gebloemd flanel, met effen gegarneerd. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 c.m. breed en voor de garneering: 0.50 c.m. effen flanel. Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk. Nr. 514: japon van donkere stof. Keurig afkleedend model. De garneering bestaat uit een geplisseerde jabot van wit glas ba tist. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 c.m. breedte; voor de garneering: 0.50 c.m. wit glasbatist. Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk. Deze patronen zijn ln alle maten tegen de bovenvermelde prijzen te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschie den na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels, of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen het ver langde nummer, evenals de gewenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, ene., benevens de leeftijd van het kind voor wie het patroontje bestemd ia, op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk op te geven; men voorkomt daardoor onnoodig» vertraging in de opsturing. Margaretha van Schotland kon met be trekking op haar wissehngvol bestaan met recht aan het eind verklaren: „Spreek me niet meer van het leven; pfui!" Anna Boleyn, de tweede gemalin van Hendrik Vin, die haar fantastische op komst van bakkersdochter tot koningin van Engeland met haar leven betalen moest, «ei voor haar terechtstelling: „Ik heb ge hoord, dat de beul zijn vak goed kent en 'k heb zoo'n kleine hals!!"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8