8 8 ^Radioprogramma °®®00®t !fieomnciaat 'Flieuws Geneeskundige brieven UITGEEST HEILOO OUDE NIEDORP ST. PANCRAS 'T VELD SCHOORL BROEK OP LANGENDIJK 'T ZAHO KEIHSMERBRUG WINKEL Zaterdag 6 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Or.pl. 10— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Flierefluiters olv. E. Walis, H. Wiggelaar, viool en Johan Jong, piano. VARA-too- neel olv. W. van Cappellen 12.— Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.30 Gr.pl. 12.45 Verv. Orvitropia. 1.15 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 2.Deel. Ad. Bouwmeester. 2.20 Or.pl. 3.— Filmpr. M Sluyser. 3.30 Rott. Philh. orkest olv. E. Flipse mmv. vrouwenkoor en solisten. 4.30 Dr. A. Abas: Astrologie 4.50 Ver volg concert. 5.30 Causerie A. M. de Jong. 5.50 Or.pl. 6.15 Deel. J. van Oogen 6.30 Orgelspel Johan Jong. 7.— V.R.O. 8.— SOS-ber. 8 05 Uit Haarlem: Bonte Avond mmv. VARA-orkest olv. Hugo de Groot, E. Walis en zijn orkest, De Flierefluiters, XX-Ensemble olv. C Steyn, M. Vos en A. de Booy, zang en J. Lemaire, voordracht. 8.40 Gr. pl. 9.Verv. bonte avond. 9.30 Vaz Dias en VARA-varia. 9.40 Gr.pl. 9.50 Vervolg bonte avond. 11.15-12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (K- R. O.-uitz.) 8.-9.15 en 10—Gr.pl. 11.30— 12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 2 Voor de jeugd. 2 30 Gr.platen. 3.Kinderuur. 4.— Afgestaan. 5.— Orkestconcert en gr.pl. 6.20 Causerie. 6.45 Orkestconcert. 7.15 Lezing. 7.35 Kwartetconcert. 8. Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert en voordracht. 9.30 Causerie. 9.50 Orkestconcert. 10.15 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.pl. 12.05 BBC-Northern-orkest o. l.v. Morrison. 1.20 Commodore Grand- orkest olv. Davidson. 2.20 Belfaster Omroeporkest olv. Brown. 3.20 Or gelconcert D. Thorne. 3-50 Wes tern Studio-orkest olv. Thomas. 4.50 Gr.pl. 5.35 Ambrose en zijn Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Voordr. 7.50 J. Newton, alt en H. Bronk- hurst, piano. 8.30 Lezing. 8.50 Gev. programma. 9.50 Causerie door J. Ramsay MacDonald, eerste minister 10.10 Ber. 10.35 BBC-orkest o.l.v. Lewis, mmv. W. Fis-her, sopraan. 11.20—12 20 BBC-dansorkest olv. Henry Hall. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Symph -concert olv. Labis. 8.20 „Grafin Mariza", operette van Kalman. Leiding La- bis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 1.20 Concert uit rest. Wivex. 2. Zang en piano. 2.204.20 Concert uit rest. Ritz. 7.30 Piano-recital. 7.50 Vaudeville. 9.05 Marimbasoli. 9.35 Omroeporkest olv Gröndahl. 10.20—11.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Concert. 11.20 EmDé-orkest. 12.35 Schrammelmuziek. 1.35 Gr. pl. 2.20 Muzikale causerie (met gr. pl.) 3.20 Vroolijk programma mmv. solisten en orkest. 5.35 Gr.pl. 6.20 Viool- en pianosoli. 6.50 Volksliede ren. 7.30 „Funk-Zirkus", gevar. progr. 9.50 Dansmuziek o. 1. v. Hauck. 11.20—1.20 Nachtconcert. ROME, 421 M. 8.20 Heruitzen ding uit een theater en concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 Gr.pl. 12.50 L. Langlois' orkest. 1.302.20 Dito. 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Operettemuziek. 10 30—12.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl, 12.50 Symphonie- concert. 1.50—2.20 Gr.pl. 520 Dansmuziek. 6.20 Zangvoordracht. 6.50 Kamermuziek. 8.20 Gr.pl en vocaal concert. 9.20 Hoorspel. 9.55 Symph.-concert. 10.30—12.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Kernspreuk. 7.30 „Lachen im Lautsprecher", gevar. progr. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20 Dansmu ziek uit Mtinchen. 11.20—1.20 Nachtconcert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7.50—17.20. Brussel Fr. 17-20^—18.20, Brussel VI. 18.20—19.15, Weenen 19.15— 20—, Poste Parisien 20.—20.35, Beromünster 20.3521.20, Boeda pest 21.20—21.50, Leipzig 21.50— 23.05, Weenen 23.05—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 3.05—8 50, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.05—13.20, Droitwich 13.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—24.—. Zondag 6 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (8.30 10.en 5.-8.— VARA, de VPRO van 10—12— en de AVRO van 12.—5.— en 8.—12.— uur). 8.30 Gr.pl. 8.35 Tuinbouwpr. S. S. Lan- tinga. 9.Voetbalnieuws. 9.05 Gr:pl. 9.15 Orgelspel Johan Jong. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.30 Kerkdienst uit de Vereen, v. Vrijz. Herv. te Apel doorn. Voorg.: Dr. C. J. Bleek er. 12— Klokkenspel en uurslag v. d. St. Nicolaas-kerk te Utrecht. 12.01 Filmpr. door L. J. Jordaan. 12.30 Het Lyra Trio. 1.30 Disco-nieuws, 2. Boekbespr. dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouw-orkest olv. E. van Beinum, mmv. Mischa Elman, viool. 4 Mannenkoor „Onder Ons''. 4.20 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. 5.— „Collegium musicorum", olv. G. Stam. 6.Voetbalpr. 6.20 VARA-orkest olv. H. de Groot. 7.— Deel. F. Nienhuys. 7.15 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 7.30 H. Wig gelaar, viool en Johan Jong, piano. 7.45 XX-Ensemble olv. Cor Steyn. 8.— Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. Fr. Baumann, tenor. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Or gelspel P. Palla. 9.50 Omroep orkest olv. N. Treep, mmv. C. Rij- neke, piano. 10.15 Tegenlicht-op- name. 10.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.Vaz Dias. 11.10 12.— Uit „La Caité, A'dam: Ray Forest en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk (Nieuwe Kerk) te Utrecht. Voorg.: dr. jhr. J. L. A. Martens van Sevenhoven. Orgel: J. H. Verkerk. Hi;rna gewijde mu ziek. 12.15 Orkestconcert en lezin gen. 3.Concert en lezingen. 4. Ziekenlof. 5 Z;ekenlof. 5.— Da meskoor olv. F. Kloek. 5.15 Klok gelui. 5.20 Orgelspel. 5.30 Kerk dienst uit de Geref. kerk (Dorps kerk) te Ermelo. Vcx g.: ds. J. van Herksen. Orgel C. J. de Koning. Hierna orgelspel door C. J. de Ko ning. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Le zing. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Orkest concert en gr.pl. 9.15 Orkestconcert mmv. orgel. 10.20 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. 10.40- 11.— Epiloog Erfelijkheid en eugenetiek. Elke nieuwe wereldburger draagt van den aanvang van zijn bestaan af een aantal lichamelijke en geestelijke eigenschappen en mogelijkheden met zich mede, welke de resul taten zijn van een groot aantal erfelijkheids factoren. Ongetwijfeld bevindt zich onder deze sluimerende mogelijkheden een aantal tegenstrijdigheden en bezit men ook verschei dene eigenschappen, welke in deze tegen woordige maatschappij niet geduld worden en daarom als een onnatuurlijk iets moeten worden onderdrukt. Opvoeding en milieu moeten de nuttige, bruikbare kwaliteiten tot ontplooiing brengen en schadelijke of ontoe laatbare uitingen van de veelheid voor erf factoren intoomen. Als regel gelukt het den opvoeders wel het jonge mensch met meer of minder moeite aan de maatschappij af te staan in een toestand van evenwicht, waar mede en waardoor hij verder in het gareel loopt op de wijze zooals de maatschappelijke orde van een bepaald tijdsbestek dat wenscht en voorschrijft. Gelukkig bij wiens erffactoren deze ont wikkeling mogelijk maken en die vrij blijft of zich met succes weet te verzetten tegen soms fel verlokkende schadelijke invloeden van h t milieu. Maar helaas wordt niet ieder onder zulk een bevoorrecht erfgesternte geboren om van de gevaren van het verkeerde milieu thans niet te spreken. Verschillende geestelijke en lichamelijke afwijkingen hebben een erfelijke oorzaak en in zulke gevallen voltrekt het noodlot zich na de geboorte onafwenbaar en onverbidde lijk. De studie van de wetten der erfelijkheid heeft hierin reeds veel licht verspreid; zij is een allereerste eisch om eventueel handelend te kunnen optreden Er zijn thans nog te veel lacunen en mogelijkheden om in het alge meen het aangaan van 'n huwelijk in te ruime mate afhankelijk te stellen van de bestaande erffactoren in elk concreet geval. Het ware trouwens zeer onjuist het huwelijk uitslui tend als een bron van kinderproductie te be schouwen. Wanneer de eugenese verdere vorderingen zal hebben gemaakt is intusschen te ver wachten dat de maatschappij er mede gebaat kan zijn wanneer bij huwelijksbeslissing aan de eugenetische zijde steeds ruimere aan dacht zal worden geschonken. Wel zal men steeds hebben te bedenken, dat een eventueel huwelijksverbod op engenetische overwegin gen tot buitengewoon moeilijke en pijnlijke conflicten individueel zoowel als maat schappelijk en consequenties kan voeren. Men denke maar eens aan de officieuze ge bodsovertreding en de mogelijke gevolgen. In de laatste jaren zijn erfelijkheid en ras kwesties op een geheel aparte wijze in he; middelpunt van de publieke belangstelling gekomen. Het is zeer te betreuren, dat daar door veel stoute beweringen uit overwegin gen van niet wetenschappelijken aard uit de sfeer van wetenschap en studeerkamer zijn losgerukt. Dit sticht verwarring en blijvende schade. Bovendien dreigt de eguenetiek er m discrediet door te komen, hoewel er ook thans reeds positieve richtlijnen uit zijn op te bouwen voor bepaalde, uitgekozen geval len. De beteekenis voor zulke speciale gevallen wil ik in dezen brief nader onder de oogen zien. De eugenetiek, waarvan Galton de geeste lijke vader is, is de leer die de middelen na gaat om goede geboorten te bevorderen en slechts geboorten tegen te gaan. Het ideaal hierbij is door positieve richtlijnen het ras algemeen op te voeren -ten voordeele van het individu zelf zoowel als van de maatschap pij in totaal. We staan nog pas aan de onder ste sporten van den ladder waarlangs tot dit ideaal opgestegen moet worden. Bij het toepassen van een negatieve eugene- tie wil men door geboorte-verbod slechte ge boorten tegengaan Deze negatieve eugene tiek kan een sociale of eene individueele en, soms een op beide overwegingen gecom- bineerden ondergrond hebben. We zullen ons hier in hoodzaak met de in dividueele negatieve eugenetiek bezighouden, al zal ook de sociale kant hierbij ter sprake komen. Er bestaan b.v. erfelijke oogaandoeningen die tot vrijwel volledige blindheid voeren, ernstige vormen van erfelijke doofheid en be paalde geestesstoornissen die erfelijk zijn. In deze gevallen om mij hiertoe te be perken bestaat dus de groote kans dat deze zeer ernstige, ook doordat de bezitter er van het in den strijd om het bestaan aflegt, stoornissen bij het te verwekken kroost weer voor den dag komt Allereerst behoort dan natuurlijk uitdrukkelijk te worden nagegaan of deze erfelijke aandoening in het geslacht waartoe de zieke behoort inderdaad ook al erfelijk aanwezig is. Het zal dus noodzakelijk zijn een goeden stamboom op te stellen. Bo vendien moet worden berekend hoe groot de kans is voor elk kind om de ziekte te krijgen. Vooral door de onderzoekingen van Mendel n.1. zijn hiervoor bepaalde moeilijkheden voor den dag gekomen. Door kruisingsproe- ven op dieren zoowel als met planten is ko men vast te staan dat een bepaalde eigen schap in bepaalde te onderzoeken om standigheden met 100 pCt. zekerheid te ver wachten is. Men zegt dan dat zulk een eigenschap dominiant is. In andere gevallen is het risico b.v. slechts 25 pCt. De erffactor kan dan n.1. als het ware onderdrukt blijven; men spreekt dan van recessief erfelijk. Een eventueel advies tot huwelijksverbod zal in het geval van dominiante erfelijkheid veel eerder overwogen kunnen worden als in een geval van recesssieve erfelijkheid. In de werkelijkheid van het leven is het nog veel ingewikkelder omdat verschillende eigen schappen niet van een, door van meer erffac toren afhankelijk zijn en het aantal variaties dus zeer groot kan worden. Bovendien kim men de erffactoren van man en vrouw onder ling in kracht gelijk of ook verschillend zijn. Wordt den medicus advies gevraagd dan is het dus dringend noodig rustig en uitvoerig alle gegevens zoo goed mogelijk te verzame len en te groepeeren en alleen in zeer blon dere gevallen het huwelijk dringend te ont raden In sommige andere geval'en zal men de kansen moeten overwegen, aan partijen moeten mededeelen en deze de vrije beslis sing moeten laten. Onwillekeurig rijst de vraag of een erfelij ke ziekte door huwelijksverbod gemakkelijk zou zijn uit te roeien? Afgezien van de mo gelijkheid dat een erfelijke ziekte spontaan zou kunnen optreden als eerste geval (zonder erfelijkheidssamenhang in het verleden dus) zou dit toch buitengewoon moeilijk zijn. De gevallen n.1. waarin het ziekteproces dominiant erfelijk is en dus aantoonbaar aanwezig is, zijn herkenbaar en het huwe lijksverbod zou zich op medische overwegin gen over deze groep kunnen uitstrekken. Maar in een ongetwijfeld veel grooter aantal blijft de erffactor recessief en blijft dus slui meren en wordt bij den onderzochten persoon niet ontdekt. Er valt dan geen veto over het huwelijk uit te spreken, maar bij een of meer kinderen kan nu tcch het ziekteproces voor den dag komen. In alle opzichten blijt dus voorzichtigheid geboden. Laat ons bovendien niet vergeten dat Beethoven aan een erfelijke doofheid leed. Indien in zijn voorgeslacht het huwe lijksverbod reeds was doorgevoerd zou de muziek van Beethoven nooit bestaan hebben. Het advies van negatieve individueele euge netiek valt in bepaalde gevallen m.i. wel bin nen de medische competentie. Het daaruit voortvloeiend advies tot huwelijksverbod is in zulke gevallen een medisch verdedigbaar advies. Uitdrukkelijk moet daarbij nog eens worden herhaald, dat dit medisch advies echter uitsluitend door medische overwegin gen moet worden geleid en dat de vraag of zulk een advies ook door dringende wette lijke of andere maatregelen moet worden doorgedreven een vraag is, die ver buiten de eigenlijke geneeskunde uitgaat. Daarmede betreden wij het terrein van het huwelijk als heilige instelling in de samenleving en het behoort m.i. aan andere instanties om te be- slisesn tot hoever deze medische gedachte in de samenleving tot uitdrukking kan worden gebracht. Godsdienst zoowel als het ge moedsleven van individu en volk zullen hier in niet ten onrechte een beslissende rol spe len. De hier behandelde vraagstukken zijn ook door een anderen kant ervan van groot be lang en kunnen zelfs ineens in het middel punt van de publieke belangstelling komen. Af en toe begaan beklagenswaardige men- schen, onder invloed van plotseling niet te remmen sexueele driften een afschuwelijke misdaad, waar een jong en onschuldig kind het slachtoffer van kan worden. Invloeden van erfelijkheid en milieu kunnen beide bij den aanrander een rol spelen. Het is van groot belang tegen herhaling van zulk een misdrijf te waken. Ook op dit gebied kan de eugenetiek geroepen worden om advies te ge ven. Drastische maatregelen vraagt men dan soms in diep gevoelde verontwaardiging. Maar zeker ook hier past het den geneesheer bij het opbouwen van een of ander advies niet het sociale gevaar en onrecht tot leid draad te nemen, doch den dader uitsluitend medisch en als mensch te beoordeelen. Ook hierbij blijve ten volle gelden: Primum non nocere, d.i. allereerst niet schaden. P. N. N. Gouden jubileum J, van Nienes Az. Woensdagmiddag had in het gemeente huis alhier in een openbare vergadering van den raad dezer gemeente de huldiging plaats van den heer J. van Nienes Azn., secretaris ontvanger dezer gemeente, in verband met diens 50-jarig dienstverband. Hiertoe had zich uit de burgerij een com missie gevormd teneinde den jubilaris ook na mens de burgerij hulde en dank te brengen voor hetgeen door hem in deze halve eeuw in het belang der ingezetenen is gedaan. Nadat de jubilaris met diens echtgenoote en verdere familie op den stoep van het raad huis verschenen waren en aan mevr. van Nienes en mej. van Nienes bloemen waren aangeboden door een dochtertje van den heer v. Huiten, ambtenaar ter secretarie der ge meente, en de jubilaris en familie vervolgens in de raadszaal plaats hadden genomen, sprak de heer van Roosmalen, burgemeester der gemeente, de navolgende woorden: Hooggeachte heer van Nienes, mevrouw, dames en heeren, Op heden den 2den Januari 1935 zijn wij bij elkaar gekomen om uiting te geven aan ons aller vreugde en niet minder aan onze dankbaarheid. Vreugde bezielt ons omdat het u gegeven is vijftig jaren, voorwaar 't grootste gedeel te van uw leven te hebben kunnen geven in het volmaakte belang van Uitgeest. Het ligt niet in mijn bedoeling hier een levensgeschie denis van u te verhalen, maar het komt mij toch dienstig voor enkele belangrijke gebeur tenissen daarin te releveeren. Zoo kwaamt ge den lsten Januari 1885 in dienst van de gemeente, daarmede begon uw loopbaan, onder leiding van uw onverge- telijken vader, die toen reeds zeer vele jaren als burgemeester en secretaris de belangen van Uitgeest met hart en ziel behartigde. Onder diens flinke en bekwame leiding werktet gij onverdroten door en gezien uw aanleg en liefde voor uw werk was het te verwachten, dat ge een schoone toekomst te gemoet zoudt gaan. Van den beginne af aan hebt ge u gegeven met hart en ziel, niet alleen voor uw werk, maar zeker niet minder voor de inwoners van Uitgeest. Nooit gedurende die lange ja ren heeft er iemand tevergeefs bij u aange klopt om inlichtingen of steun, steeds werd die met de meeste toewijding gegeven en verleend en menigeen is na een onderhoud met u dankbaar en verlicht weer terugge gaan. Vooral ook voor het particuliere leven zijt ge een onmisbaren steun geweest. Hoeveie vereenigingen denken niet dankbaar terug aan het beleid van den heer van Nienes, hoe vele schitterende en aangename feestjes zijn er niet door uw raad en daad tot stand ge komen en gevierd. De drukke bezigheden hebben u genoopt voor een en ander te be danken, maar tot op den dag van heden leeft ge nog met hen mede en nooit is er een be roep gedaan op uwe mensch'ievendheid waaraan niet ten volle werd beantwoord. Hoe leeft ge niet mede tot op den dag van vandaag met ons Plaatselijk Crisiscomité, niet alleen met uw woord maar zeker met de daad. Te verwonderen is het dan ook geenszins, dat ge met algemeene stemmen in 1901 na het overlijden van uw vader tot secretaris werd benoemd en drie jaren later, in 1904, tevens tot ontvanger. Zelden heeft een raad van een gemeente zulk een goede keus gedaan als toen, het is daarom, dat wij vandaag niet alleen uit vreugde, doch ook uit dankbaarheid bij el kaar zijn gekomen. Openlijk brengen wij u onzen hartelijken en innigen dank voor alles wat ge in die 50 jaren voor ons en voor Uitgeest hebt gedaan en tot stand gebracht. Onzen dank gaat me de uit naar mevrouw, uw echtgenoote, waar van maar al te zeer bekend is, hoe zij in al les medeleefde en u steunde daar waar dat mogelijk was. Gaarne breng ik u mijn persoonlijken dank, in stilte heb ik u dikwijls bewonderd gedu rende de bijna 10 jaren, dat ik het voorrecht had met u te mogen samenwerken. Niettegen staande uw zeer moeilijke en omvangrijke taak, vooral ook van de laatste jaren, was alles steeds punktueel in orde tot op den dag van heden. Hoe werden uw adviezen altijd in de hoogste mate geapprecieerd, niet alleen op de secretarie, maar ook ver daar buiten. Hoe vaderlijk en hartelijk zijt ge met de hee ren van de secretarie omgegaan. Gij leefde geheel met ons allen mede, kortom zij droe gen u op de handen. Zeer jammer is het, dat niets bestendig is op deze wereld, zoodat de tijd maar al te spoedig zal komen, dat ge uw welverdienden rust zult gaan genieten. Daar dit tijdstip helaas zeer nabij is, wil ik daarop nu niet verder ingaan. Voor vandaag wensch ik u met uwe familie een genotvollen dag, het zal u goed doen, dat geheel Uitgeest met u medeleeft en u straks noode zal zien vertrekken. Hierna werd nog het woord gevoerd door den nestor van den raad, den heer P. Groot, en vervolgens door den wethouder, den heer Kabel, die mede namens den raad den jubila ris een lamp aanbood. Daarna voerde het woord de wethouder, de heer C. Krom, en vervolgens de den langsten tijd in dienst der gemeente zijnde gemeentewerkman, de heer Bloedjes. Vervolgens de heer Klaver, raadslid, dan de heer van Huiten, die mede namens de ambtenaren, werklieden, politie enz. der gemeente, den jubilaris een fauteuil aanbood. Dan sprak de heer Waardijk na mens de commissie gevormd door de burge rij en bood den jubilaris daarbij een staande klok aan. Ten slotte werd het woord gevoerd door den heer van Sluijs namens het onder wijzend personeel der openb. lagere school. Hij bood den jubilaris een schets van het al hier zoozeer bekende polderland aan. Dan was het woord aan den jubilaris, die zichtbaar ontroerd, mede namens zijn echt genoote en familie, hartelijk dankte voor de vele bewijzen van sympathie. Hiermede was de officieele huldiging in den raad ten einde en werd nu gegaan naar het hotel de Ooievaar, alwaar receptie zou worden gehouden. Hiervan is door een ojngekend aantal per sonen gebruik gemaakt. Meer dan de helft der bevolking heeft door persoonlijke aanwe zigheid op deze gelegenheid van zijn sympa thie doen getuigen. Hier werd tevens nog o.a. het woord gevoerd door den heer ds. van Peursem namens het kerkbestuur der Ned. herv. gemeente, alsmede door den heer Schre- gardus namens de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis en de voetbalvereeniging Uit geest. Den jubilaris werden nevens deze persoon lijke hulde vele fraaie bloemstukken aange boden zoowel van buiten als van binnen de gemeente, terwijl een groot aantal telegram men bewezen hoezeer met den jubilaris ook op verre afstand werd medegeleefd. Des avonds werd den jubilaris door de plaatselke harmonievereeniging een serenade gebracht, terwijl door de buurtbewoners voor het huis van den heer van Nienes een fraaie eerepoort was opgericht, die vooral door zijn verlichting een groot effect aan de omgeving gaf. "Naar we vernemen is van de soc.- dem. raadsleden een voorstel te wachten om te komen- tot een progressieve hef fing der belasting. Genoemde heeren nullen hun voorstel bij de begrooting ter ♦afel brengen. "Het bestuur van het fanfarecorps „Eensgezindheid" heeft besloten om een tweede jeugdclub op te leiden. De repe tities zijn reeds begonen. Thans heeft „Eensgezindheid" 2 jeugdclubs resp. groot 24 en 20 leden. De Neutraal Bijzondere school. Door Ged. Staten is het beroep, door de Vereeniging tot stichting en instandhouding ecner neutraal bijzondere school aan de Langereis ingesteld tegen het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij afwij zend werd beschikt op het verzoek van deze Vereeniging om de benoodigde gelden voor bovengemeld doel te mogen ontvangen, on gegrond verklaard. Woensdagavond werd de tweed© uit voering van Zanglust gegeven. Vooral de kinderen hebben zich weer duchtig geweerd en de operette „Als de kinderen slapen" trok weer aller be langstelling. Namens het kinderkoor werd can een ziek vriendje, Dirk Bobeldijk, een fruit mand aangeboden. Den heer en mevrouw Zaal werd met een toepasselijk gedicht door Aris Vol kers eveneens een fruitmand aange boden. Tevens ontving de dirigent Zaal namens het gemengd koor een boekwerk De orkestdirigent". De heer Van Graft ontving een spe ciaal dankwoord voor de aankleeding van het tooneel. Aan mevr. van Kampen werd voor het vele door haar verricht© werk door den heer Zaal een mooie schaal aangeboden. De heer Zaal bracht dank aan allen die er toe hadden medegewerkt zijn com- pos'itie zoo goed tot uitvoering te bren gen. Nadat ook het kinderkoor dank was gebracht zorgde de band van Siem Spruit voor een gezellig bal. Benoemd is tot Armmeester in de Pa rochie van den H. Martinus te 't Veld voor nu wijlen den heer H. Keesom te Valbrug, de heer Petrus Leijen te Valbrug, gemeente Nieuwe Niedorp. Loop der bevolking over het jaar 1934. Op 1 Januari 1934: 1153 m., 1109 vr., samen 2262. Geboren 1934 20 m., 28 vr., samen 48. Gevestigd 1934 108 m., 131 vr., samen 175. Totaal 1191 m., 1157 vr., sarpen 25. Vertrokken 1934 82 m., 93 vr., samen 173. Totaal 1191 m., 1157 vr., totaal 2349. Loop der bevolking 1934. Geboren 25 (26) jongens en 27 (23) meisjes. Totaal 52 (49). Hiervan behooren tot: Geref. Kerken 21, Ned. Herv. kerk 16, Chr. Geref. kerk 7, geen godsdienst 6, Doopsgezinden 1, Roomsch Kath. 1. Overleden 4 (12) mannen en 13 (14) vrouwen. Totaal 17 (26). Levenloos aangegeven 1 (geene). Huwelijken 17 (15). Echtscheidingen 2 (1). Erkenningen O (0). Ingekomen 37 (32) mannen en 20 (40) vrouwen. Totaal 57 (72). Vertrokken 58 (51) mannen en 54 (47) vrouwen. Totaal 112 (98. Op 1 Januari 1935 bestond de bevol- Op 1 Januari 1935 bestond de bevolking uit 1153 (1153) mannen en 1184 (1204) vrouwen. Totaal 2337 (2357) personen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het vorig jaar. In een daartoe alhier gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een jonge boeren- en tuindersbond, onderafdeeling van den L.T.B. Tijdens de vergadering gaven 25 personen zich als lid op. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren C. de Wit Czn. (voorzitter); G. Bosman (secretaris); Alb. Schilder (penningmeester); P. Strooper en J. Broersen. Alhier had een botsing plaats tusschen den motorrijder H. S. uit Koegras en een auto. De motorrijder liep een ernstige kneu zing aan een been op, terwijl zijn knecht, die op de duo zat, lichte verwondingen bekwam. E>e beide gewonden werden na verbonden te zijn per auto naar hun woning vervoerd. Loop der bevolking over het juur 34. De bevolking bestond op 31 December 1933 uit 975 mannen, 866 vrouwen, totaal 1841 personen. Vermeerdering door geboorte 13 mannen, 14 vrouwen, totaal 27 personen. Vermeerde ring door vestiging 79 mannen, 75 vrouwen, totaal 154 personen In het geheel dus een vermeerdering van 92 mannen, 89 vrouwen, totaal 181 personen. Vermindering door overlijden 8 mannen, 11 vrouwen, totaal 19 personen. Verminde ring dooi vertrek 94 mannen, 92 vrouwen, totaal 186 personen. In het geheel dus een

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6