Agenda Aiitstecdamsefte fBeucs Onze 3(ol(WUW> Stad wQtmeoiw W^et&ecicfit KIJKEN is KOPEK bij CLOECK 9'-7/ib '31 lt 95V, 318/4 66 2 DE WISSELLOOPER VOOR DE RECHTBANK. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, half 8, hoofdnummei tot en met Dinsdag; Speel niet met vuur (amus.), hoofdrollen Paul Hörbiger, Truae Marlen en Elga Brink. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer Het brood der schande (real.); hoofdrollen Magda Sonja en Hans Feher. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag, 's av. 7.30 uur, hoofdnummer 'n Avontuur in den Zuid-expres (rom.-sens.); hoofdrol len Charlotte Susa. Carl Ludwig Diehl. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het meisje met den blauwen hoed (rom.1hoofd rollen Lou Bandy, Truus van Aalten, Ro land Varno. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag, half 3, middagvoorstelling. Dinsdag 8 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, K.R.O.-boys op jubileum-tournee. Woensdag 9 Januari. 8 uur, Harmonie, concert H.O.V. met Jan Couvée als solist. 8 uur, Waakt en Bidt, ds. Goslinga uit Utrecht over: „Wat beoogt de geref. bond in onze herv. kerk." 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo, op voering van „Freuleken'' door ,,'t Ontluiken de Roosje". Donderdag 10 Januari. 8.15 uur, Harmonie, rede ir. Mussert. 8 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, viering 70-jarig bestaan „Aurora": opvoe ring „De ridder van de Kouseband Vrijdag 11 Januari. 8 uur, de Rustende Jager te Bergen, Ont wikkelingsavond, spreker ar. van Ravesteijn over „De toestand in Duitschland". Zaterdag 12 Januari. 8 uur, Harmonie, uitvoering Turnlust. Zondag 13 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Het jolige Weeuwtje" door de A. O. O. V. EEN ARBEIDSFRONT, EEN PERS. Concentratiebesluit van dr. Ley, Krachtens een gisteren door dr. Ley, den leider van 't Duitsche arbeidsfront, gepubli ceerd decreet, zal zich met betrekking tot de pers dezer organisatie een groote concentra tie voltrekken. Alle afzonderlijke uitgeverijen der voorma lige vakvereenigingen worden tot één centra le uitgeverij van het Duitsche arbeidsfront samengesmolten. De diverse hoofdredacties van de bladen van het arbeidsfront worden tot één persbureau vereenigd. Het eenige orgaan, waarvoor de nieuwe regeling niet geldt, is „Der Deutsche", voor welk blad een afzonderlijke regeling gescha pen zal worden. Voortaan zullen de bladen van het ar beidsfront de volgende zijn: „Das Arbeitertum" als officieel tijdschrift, de „Informationsdienst" voor officieele cor respondentie, de „Fach- und Berufspresse", het officieele berichtenblad van het arbeids front en van de organisatie „Kraft und Freu- de". EEN MINIATUUR-MACHINE. Ingenieuze prestatie van een jongen werklooze. Te Szekesfehervar bij Boedapest heeft een werkloos jongeman zijn vrijen tijd gebruikt, om de kleinste machine ter wereld te vervaar digen, n.1. een electromotor van vier milime- ter lengte en twee m.M. hoogte, dus niet grooter dan een huisvlieg. Hij heeft vier maanden aan de machine ge werkt met behulp van een eigen gemaakten microscoop, die 500 maal vergrootte. SLECHTS EEN SLACHTOFFER BIJ DE RAMP DER „HAVANA". Het eenige menschenleven dat te betreuren is bij het ongeluk yan de Havana is dat van den passagier, die door een beroerte getrof fen werd. TREINRAMP IN RUSLAND. Men vermoedt sabotage. Op de z.g. „Octoberspoorweg", de lijn tusschen Leningrad en Mos kou, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee sneltreinen op el kaar geloopen. Omtrent het aantal dooden is nog geen officieele mede- deeling gedaan. Het schijnt echter, da de reddingsploegen reeds meer dan 20 lijken hebben geborgen. Vele wagons zijn vernield. Er is een aantal ambtenaren van de spoorwegen gearres teerd; blijkbaar vermoedt men sabotage. Beide treinen waren zeer dicht bezet. Het on geluk gebeurde, naar nader wordt gemeld, tusschen het belangrijke knooppunt Bologoje en Malaja Wisjera, op. 217 K.M. ten zuiden van Leningrad. van Dinsdag 8 Januari 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH U. OUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden te: 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 Ned.-Indië 4 5'A Duitschland Idem met kettingverklaring BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. lnd Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust i Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah a AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50. fExclaim. 'Exdividend. Vorige' koers 1025/16 HM/ia Ul'/s lüiVs 26'/a 3'I5/8 997/s 2C5/16 31 "li 66'/, 91 3.8/8 36'/, «-'/• 24 224 78Vie 238/, 7'/l6 2U/8 U/16 2315/16 4Vi6 1538/g 7/ 71 13ls/i6 8.00 135»/, 49 172 117 1 197/g 8) 1015/16 48/8 5W, 30>/a 149 135 138 331/4 <"/l8 667/8 I pl.m. 1.30 2"7j 36-74 318/4 246 7%-i 77i8 20*hi 24-Vi6 154-Va 136 49 1/2 pl.m. 1.15 102 24 7d 315/g 223 '7'/4 f 2(uA6 '5B/4-* pl.m. 2.00 771/s pl.m. 2.15 2 Va 3t»/4 265/8 318/4 453/8 224 10/ ®/l6 2L"Aa I 2.f "/is l54Va-f 137.61/j 136K-7* 13 7/g 6 '6 U 167/s f 4»/l6 w8 9 5/g 74 '35/8 95 65 -Vl6 2Vl6 3D/4 311/4 19 14-< 132 3 133-1/4 1331/4 138 66 154'/a 96/, 67-8 148 PROLONGATIE Vorige koers WISSELKOERSEN AMSl 1 1 pCt. Heden 1 pCt. NIET OFFICIEEL. New-York J-onden Berlijn Parijs 1 f Brussel (Belga) B»*el Kopehnagen Stockholm 1 «Ij Italië Vorige koers 1 478/ 7 23". 59 35 V <58/. 34 62 4 47 92 32 30 37 30 16 30 20 23 12.65 Koers op beden 2 uur 1 4'8/s I 24i/| 59 33 y 757/. 14 62 47 92 J2 0 17 30 36 30 2C 23 U.65 HOOFDREDACTEUR GEARRESTEERD. Oplichting en verduistering. Vrijdag 21 Dec. om twaalf uur werd Je hoofdredacteur van de „Bintang Timoer" P. H. in zijn kantoor aan de Sluisbrugstraat te Batavia door de politie gearresteerd als verdacht van benadeeling van schuldeischers of rechthebbenden, verduistering en op lichting, gepleegd in zijn functie van direc teur der „N.V. Bintang Hindia", thans in staat van faillissement. Op hetzelfde oogenblik heeft de politie een inval gedaan in zijn woonhuis aan den Goentoerweg en bij de drukkerij op Krekot, waar vele boeken en schrifturen in beslag werden genomen Men zal zich herinneren, dat de „NV. Bintang Hindia", uitgeefster van de „Bintang Timoer", failleerde. De zaak werd toen onder supervisie van de weeskamer voortgezet. P. H. werd hoofd redacteur van de „Bintang Timoer" terwijl zijn broer met de administratieve leiding werd belast. Naar het Bat. Nbld. meldt, wordt P. H. er van verdacht, aandeelen van de maatschappij, die in portefeuille waren, verkocht te hebben om vervolgens de hierdoor verkregen gelden ten eigen bate aan te wenden. Tevens zal hem waarschijnlijk tenlaste worden gelegd, dat hij de waarborgsommen die door kassiers en rekeningloopers waven gestort, (een bedrag van ongeveer 1750 werd reeds genoemd) ten eigen bate heeft aangewend, terwijl hij vlak voordat de maatschappij failliet werd verklaard, nog eenige menschen heeft weten te bewegen als aandeelhouder toe te treden, door hun een absoluut valsche voorstelling te geven van den stand van zaken. In de boeken van de N.V. werd een post gevonden „Reis naar Japan 400"; ov-r deze reis hebben de aandeelhouders onlangs in een vergadering reeds het noodige ge zegd, het onderzoek van de boeken is op -het oogenblik in vollen gang, terwijl de ar restant aan een langdurig verhoor wordt onderworpen. Men heeft den indruk dat P. H. op vrijwel alle mogelijke manieren in de boeken heeft geknoeid. Dit maakt natuurlijk dat het onder zoek zeer ingewikkeld wordt, temeer daar verdachte op alles wat hem gevraagd wordt, verklaart niets van de zaak te weten. De woorden „boekan saja" zün de eenige weike deze schrijver thans nog schijnt te kennen. Deze bemoeilijking van het onderzoek zal zijn zaak wel geen goed doen! -en mr. Hedenmiddag had zich voor de Alkmaar- sche rechtbank te verantwoorden de 24- jarige wissellooper Andreus Geus aldaar, die er 12 November van het vorig jaar ten nadeele van de Alkmaarsche Midden standsbank met ruim <000 vandoor ging. Na ongeveer 10 da gén in Amsterdam en Den Haag te hebben vertoefd (het vermoeden bestond reeds, dat hij zich in het buitenland bevondi). werd hij in Den Haag door de Alk maarsche politie gearresteerd. Deze arrestatie was mogelijk, omdat, toen er een premie was uitgeloofd van 10 pet. van hetgeen bij arrestatie van den wissellooper op hem zou worden bevonden, de politie van eai Amsteidainschen vriend van den voort vluchtige een aanwijzing mocht ontvangen. Hoewel de wissellooper zijn haar zw irt had geverfd en een uilenbril droeg, liep hij toch in de vai, die de eveneens vermomde Alkmaarsche politie voor hem had gezet Na zijn arrestatie werd hij in het Huis van Bewaring gedetineerd. Voor de openbare behandeling bestond groote belangstelling. Toen de ionge man werd binnengeleid, maakte hij niet den indruk van iemand, die zwaar in den put zit. Integendeel gaf hij meer blijk van een zekere geëxaleerdheid. die de vraag deed rijzen of men hier niet met psychopaat te doen heeft. Als toegevoegde verdediger trad op H. Judell uit Bergen. Aan verdachte was ten laste gelegd dat hij te Alkmaar op of omstreeks 12 Nov. 1934: a. een bewijs van storting, groot 6000 door of ten name van de N.V. Nederlandsche MiJdensiandsbank. gevestigd te Amsterdam, kanfoor Alkmaar ten kantore van het agent schap der Nederlandsche Bank te Alkmaar, zijnde dit stortingsbewijs bestemd om tot bewijs van vermelde storting te dienen, val- schelijk heeft opgemaakt, althans heeft ver- valscnt, met het oogmerk om het zelf als echt en onvervalscht te gebi ui-ken of dooi ands-en te doen gebruiken, uit welk gebruik gelde.ijk nadeel kon ontsaan, zulks door opzettelijk valschelijk dit stortingsbewijs, onder het daarop gedrukte woord: „de agent van de Nederlandsche Bank" te onderteekenen met den naam als handteekening van dien agent, zijnde mr. P. A. Offers; b. terwijl hij als wissellooper in dienst betrekking was van voorm kantoor der Mid denstandsbank en alszoodanig o.m. belast was met het storten van gelden bij voormeld agentschap der Nederlandsche Bank en -net het innen van gelden, opzettelijk na te noe men geldsommen toebehoorende aan meer genoemde Middenstandsbank althans aan anderen dan hem verdachte al welke geld sommen uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking als boven vermeld, op na- genoemde wijze alzoo anders dan door mis drijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft- toegeëigend: le. 6000 welke hij van den boekhouder-kassier van voormeld kan toor der Middenstandsbank ter storting bij voormeld agentschap der Nederlandsche bank had ontvangen, 2e. 910 50 welke hij van J. L. van Rozen- daal ter betaling van een wissel ten name van de N V. Steenhouwerij Simon ter afdracht aan genoemde Middenstandsbank had ont vangen, 3e. f 112.60 welke hij van de N.V. Noord- hollandsch Landbouwcrediet ter betaling van een wissel ten laste van de N.V Gerara Worm ter afdracht aan de Middenstandsbank had ontvangen, Vefftouden ASPIR1N oefent een gun stige invloed uit op de circulatie van het b'OM, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar zijn Aspirin-tabletten bij verkoudneid onontbeerlijk Ulhlultend v«rfcri|8bavln8« or«n|»-ban«lbul»|M vjwj 20 tabl. 70 ets. «n oranjazakjes van a au 4e. 9.60 welke hij van H. A. ter afbe taling van een wisse: ter afdracht aan de Middenstandsbank had ontvangen. I11 deze zaak waren als getuigen gedag vaard C. Oostwouder, bankdirecteur te Alk maar; W. Blankvoort, boekhouder te Haar lem; Mr. P. A. Offers, agent Ned Bank te Alkmaar; J. L. J. van Rosendaal, steenhou wer te Alkmaar; H. van Beseijen, Procu ratiehouder te Alkmaar; H. A. Sunder, koopman te Alkmaar. Voor deze zaak bestond zeer veel belang stelling van de zijde van het publiek. - «.U GESLAAGD. Voor het 12 December j.1. te Alkmaar ge houden examen vanwege de vereen, van leeraren in de handelswetenschappen, slaag de voor 't diploma Nederlandsche handels correspondentie mej. J. Langendijk te Heiloo. De heer M. Zweedijk Jr. is te Amsterdam geslaagd voor het examen in de Engelsche Handelscorrespondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in Talen en Han delscorrespondentie. WIE WIL EEN KLEIN HONDJE. Een geel hondje met witte punt aan den staart heeft zijn baas verloren en zich aan gemeld bij den heer Verwer, inspecteur van Dierenbescherming, Oudegracht hoek Baan- straat, waar hedenavond tusschen 7 en 8 uur eventueele liefhebbers zich voor het diertje kunnen aanmelden. VECHTPARTIJ IN WIERINGER- MEER. Opzichter mishandeld. Gisteravond heeft één der te werk gestel den H. bij de werkverschaffing in de Wierin- germeer den ongehuwden opzichter F. H. de Jong tijden een scherpe woordenwisseling met een schop een slag toegebracht, waar door deze ineen zakte. Met een gapende hoofdwonde werd het slachtoffer door toe snellende arbeiders naar de naastbijzijnde woning overgebracht. Dr. Hoogkamer ver leende de eerste hulp. De dader is geschorst Hij heeft de vlucht genomen en is tot op he den onvindbaar. HET JOLIGE WEEUWTJE. De Alkm. Operette- en Orkestvereeniging heeft voor haar achtste uitvoering een prach tige keuze gedaan: niet minder dan „Het jolige Weeuwtje", het wereldbekende succes stuk van Franz Léhar is maanden geleden in studie genomen en thans is het eindelijk zoover, dat aan den vooravoad staan van de eerste uitvoering. Zondag 13 Jan zal de A.O.O.V. het stuk voor het voetlicht brengen. Regisseur Vóórhaar heeft zijn menschen hard laten werken, maar iedereen heeft zich weer ten volle gegeven, zoodat wij er van ver zekerd kunnen zijn, dat deze uitvoering weer een juweeltje op zich zelf is. Zelfs zou het ons niet al te zeer verwonderen, wanneer deze uitvoering de beste wordt van de geheele reeks, want naast Vóórhaar staat thans Jac Jansen, die het orkest en de koren zal leiden En Jansen weet, wat hij wil en zal er wel voor gezorgd hebben, dat het muzikale en vocale gedeelte uitstekend verloopt. Over de operette zelf behoeven wij niets te zeggen. Het werk wordt nog herhaaldelijk op het repertoire genomen en de radio geeft meer dan eens nog gedeelten van deze ope rette weer, juist omdat de muziek zoo melo dieus is. Rest ons dus nog te vermelden, dat de dansen en baletten zijn ingestudeerd door A Englander en A. Mirkov, dat weer groote aandacht is besteed aan de décors en costu- mes en dat de zaal natuurlijk weer veel te klein zal zijn. Met belangstelling zien wij den avond van Zondag a s. tegemoet, omdat wij weten, dat het een prachtvolle avond wordt! BOEFJE. Gisteravond werd in de zaal van 't Gul den Vlies, welke geheel bezet was, opnieuw opgevoerd het bekende tooneelstuk „Boefje", naar het boek van M. J. Brusse. Het Vereenigd R.'d. Hofstad Tooneel, heeft zich met al z'n spelers op een uitmun tende wijze hiervan gekweten. Een inhoud- oeschrijving van „Boefje" zal zeker niet noodig zijn, daar het genoegzaam bekend is. Volstaan wij met te vermelden dat Anny y. d. Lugt Melsert—v. Ees weer op buiten gewone manier haar rol van „Boefje", ver tolkt heeft, wat door de toehoorders met 'n uitbundig enthousiasme beloond werd. Verder noemen wij Hans van Ees ais Mr. Halma, Enny Heymans—Snijder als vrouw naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 783,6 m.M. te Laagste barometerstand 744,7 m.M. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Januari: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidooste lijke wind; afnemende bewolking; weinig of geen sneeuw; lichte tot matige vorst des nachts; overdag om het vriespunt. Weeroverzicht. De drukking heeft haar centrum iets zuid waarts verplaatst, waaidoor in het hooge noorden en in Finland de vorst afnam. Bij IJsland werd de depressie dieper en zij breidt zich over Ierland en Schotland uit, terwij! de depressie in Frankrijk afnam. Dit behoeft echter de vorst kansen hier te lande voorloopig niet te verminderen. In Polen bleef de vorst streng, in midden- Zweden werd zij zeer streng en in Duitsch land werd de vorst streng in het noord-oos ten, matig tot licht bij Hamburg. Door het verzwakken van den wind drong de vorst nog slechts tot het oosten van ons land door, terwijl zij door snellere opklaring in Frankrijk daar .eeds tot het Kanaal door drong. Ook in Engeland is thans lichte vorst voorgekomen, om het Kanaal viel zware neerslag. De afnemende dikte van de voch tige onderste luchtlagen en het aanhouden van de oostelijke strooming doen toenemen van de vorst in Duitschland en ons land verwachten, waarbij overdag zonneschijn de temperatuur tot om het vriespunt kan doen stijgen. Govers en verdere medespelen, die allen hun ro! uitnemend hebben vervuld. Een avond, die nog lang de bezoekers zal bijblijven. DE VARKENS GINGEN SCHEEF. Gistermorgen brak van een veewagen op da Kanaalkade een wiel De varkens, die zich in dezen wagen bevonden, zijn overgeladen, waarna het defecte wiel door een ander ii vervangen. Daar een en ander nogal een op stopping veroorzaakte, heeft de politie het verkeer ter plaatse geregeld. TAXI AANGEREDEN In de Langestraat had giatcren een aanrij ding plaats tusschen een luxe auto en een taxi. De taxi reed in de Langestraat in de richting van de Mient, terwijl de luxe auto uit de Houttil kwam, dut aan het van rechla ko mend verkeer den voorrang had moetan geven. De taxi werd vrij ernstig beschadigd. Proces verbaal is door de politie opgemaakt. NIET VOORZICHTIG GEWEEST. Gisteravond wilde de 60-jarige heer D. uit Heiloo den Kennemerstraalweg nabij de Hei- looCrbrug oversteken, terwijl een auto nader de. Toen hij de auto zag, versnelde hij zijn pus, doch hij werd toch even door het voorspatbord van de auto geraakt en viel op den grond, waardoor hij een hoofdwonde opliep. Hij is door den juist passeerenden Dr. Sluijmer naar het Centraal Ziekenhuis gebracht en aldaar verbonden. Hierna is hij per taxi huiswaarts gekeerd. Het voorval is aan de schuld van den voetganger te wijten, daar de autobestuurder behoorlijk signaal had gegeven. De verwonding is niet van ernstigen aard. BESTRIJDING TUBERCULOSE Bij het 25-jarig bestaan der „Vereeniging voor personeel in dienst der Ned. Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose" U van het orgaan „Zon voor ieder" een jubileumnummer verschenen, waarin vele hooggeplaatsten sym pathie betuigen met deze organisatie. Wij zien b.v. een artikeltje van minister Kalff, eerelid der vereeniging, die den wensch uitspreekt, dat op dezelfde voortreffelijke wij ze als tot dusver zal worden voortgegaan. De directeur-generaal van de volksgezond heid Lietaert Peerbolte, brengt hulde voor den verrichten arbeid. Verder nog waardeerende artikelen o.a. van J. A. Putto, inspecteur volksgezondheid en den geneeskundigen hoofdinspecteur van de volks gezondheid. Verschillende bestuurders van vereenigingen van Spoorwegpersoneel en van de herstel- lingsoord-vereeniging getuigden van hun be langstelling. Bij eenige foto's worden tal van mededeelin- gen gedaan over de oprichting en het bestaan der jubileerende vereeniging. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 1—8 Januari 1935 Nieuwe zaken; Alkmaar: „Hel Laatste Snufje (eig. J. G. Aubel^, Payglop. Winkel in stoffen en nou- veaule's. Egmond aan Zee: N.V. Handel in wijn, gedistilleerd en limonadefabriek „Van Speijk", Voorstraat 32. Heiloo: Eriks' Drukkerij en Binderij, Hol- leweg G 26. P. J. Ros, Zevenhuizerlaan L 49. Agen turen in vloerborstels enz tevens kleinhandel in koffie en thee. W ij z i g i n g e n; Alkmaar: Wisbrun en Liffmann, Rotter dam. Filiaal Alkmaar, Verdronkenoord, op- gttevto.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2