DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan aan een keerpunt? Indrukken uit het Saargebied. De toestand gaat dreigend worden. Mo. 9 Vrijdag II Januari 1935 137e Jaargang TtaqjdiikuA Omtiidd Moet in Japan een omwenteling, in het Verre Oosten een oorlog verwacht worden? WAT MAURICE LACH IN DENKT. Buitenland Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 95. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Moet in Japan een omwenteling, in het Verre Oosten een oorlog wor den verwacht?" Die twee vragen zijn zoo schrijft men aan de N. R. Crt. geen oogenbük uit de gedachten van den journalist, óie het boekje „Japan 1934" heeft ge schreven. Mauiice Lachin, de schrijver van dit boekje, is in de kabinetten door gedrongen, heeft staatslieden, ban kiers Japansche en Amerikaansche ondervraagd. Hij heeft achter sjodji (Japansche kamerschutten) gekeken en gordijnen opgetild, die intimiteiten verborgen en hij heeft scherp geluisterd en waargenomen, objectief verteld en de slotsom meer te raden gegeven dan geformuleerd. Met zijn titel schijnt hij zijn werk te willen stempelen tot een soort ouverture vooi het drama, da in het z. i. critiscne jaar 1935 ten wereld- tooneele zou kunnen komen De bevolkingsaanwas, de angstwekkende armoede, wrok over de verrijking van enke lingen en de corruptie in staatkundige krin gen en de geldwereid, zij alle maken Japan rijp voor een omwenteling- De vernieuwing, van de Meidji-revolutie gehoopt, is, zoo zij kwam, uitgewerkt. Uiterlijk schenen de ver anderingen, de invoering van het parlemen taire stelsel bijv., zeer groot, innerlijk is Japan Japan gebleven. Voor de heerschappij der baronnen (daim>'o's) kwam die der in- dustrieelen in de plaats. Vijf ondernemingen beheerschen het nationale productieapparaat, een tweehonderdste van het volksvermogen is in het bezit van één familie: de Mitsoei. De armoede op het land is verschrikkelijk, een boerengezin moet leven van 13 jen (den prijs van 400 eieren) in de maand. De revolu- tionnairen zien alleen zulke tegenstellingen en zijn licht geneigd, de economische ellende, die Japan zoo goed a's alle andere landen heeft te aragen, uitsluitend te wijten aan „de kapitalisten". Zoo groot is de haat, dat de Mitsoei's niet kunnen uitgaan zonaer lijf wacht en dat een geschenk van 30 miilioen jen van deze famrie voor nationale doel einden de verbittering heefi vergroot, inplaats van verzacht. In Rusland en Italië dient het leger de ge vestigde macht in Japan, waar het grooten- deels uit het volk is gerecruteerd, staat het aan het hoofd der omwente'ingsgezinden, die nationaal-marxisten zijn. echter niet zooals de fascisten in Italië en de nat.-socialisten in Duitschiand, de eendracht des lands, maar den klassenstrijd prediken. Een klassenstrijd op z'n Japansch, met dien Mikado aan het hoofd! Zelfs de communisten hebben, toen zij in October 1917 de macht in handen hadden, den Keizer ontzien. Zooals in 1868 de clan hoofden van al hun bczititngen en voorrechten afstand deden ten behoeve van den Keizer, die ze opnieuw zou verdeelen, zoc w;'len die revolutionairen ook thans zulk een zuivering. Waarom grijpen zij niet toe? Meer dan eens was de gelegenheid gunstig. De volkstribuun, generaa' Sadao Araki, wordt instaat geacht, een omwenteling te leiden, die voor het kapitalistische „sjogoe- naat" een militair-proletarisch „sjogoenaat" in de plaats zou stellen. Men krijgt den in druk, dat de mannen ontbreken, die dit ti- tanenwerk zouden moeten uitvoeren en dat ook Araki niet weet, hoe men de thans re- geerende millionnairs zou moeten vervangen. Het oorlogsgevaar. Het oorlogsgevaar. Wij vernemen hier hoe de Japanner dat ziet! De Amerikaansche schrijver Frank Simonds heeft het oorlogs- vraagstuk voor Frankrijk aldus gekenschetst: öf een preventieve oorlog vóór de lente van 1935 öf een defensieve oorlog tegen Duitsch iand wanneer dit zich genoegzaam zal heb ben gewapend voor een aanval Precies zoo denkt, volgens Lachin. de menigte in Japan over deze vraag ten opzichte van het Verre Oostenóf een preventieve oorlog nu, öf een gedwongen strijd binnen eenige jaren. Won derlijk! Welke mogendheid bedreigt dan Japan? Engeland en Amerika stellig niet. Rusland? Niet op de manier van het keizer rijk. Sovjet-Rusland verlangt geen verove ringen het is. zooals de schrijver terecht erkent, ten opzichte van grondbezit ver zadigd. Het gevaar voor Azië bestaat in de geweldige uitbreiding van het sovjetisme in China en is dus voor Japan indirect. Japan voelt daar zijn gezag bedreigd. De verovering van Mandsjoerije door de Japanners was veel meer aanval dan verweer. De verklaring vindt men in het door J. B Snellen vertaalde geschrift van generaal Araki „De Roeping van het Huidige Japan". Zij is gelegen in de ongerustheid der dragers van het Boesjido, d.i. de geest van Japan, nl. het leger, over het veldwinnende materialis me en hedonisme; in bezorgdheid voor Ja pans prestige, dat op dapperheid, zelfopoffe ring, ridderlijkheid en afschuw van stoffe lijke baatzucht berust. Prof. O'Conroy, een Ier, die vijftien jaren in Japan heeft ge woond, drukte aan het eind van zijn belang rijk boek „The Menace of Japan" met groote letters de woorden: „Japan wil oorlog" en hij drong aan op het stellen van een bedrei ging door de andere mogendheden tegenover die bedreiging. Wat sindsdien (1933) dan ook geschied is (Amerikaansch-Russische toe nadering, vermeerderde krijgstoerustingen van Engeland en de Ver. St.) Verder geeft Lachin's boek een ontkennend antwoord op de vraag of Japan een oorlog kan bekosti gen: het onderhoud van het legertje in Mantsjoerije alleen zal nog jaren lang 250 miilioen jen in het jaar kosten, zonder de uitrusting en munitie. Wij weten uit het voortreffelijke werk van A. Andréadès over de ontwikkeling der Japansche fjnanciën (1932) dat elke oorlog voor Japan gevolgd werd door een tijd van nog groofer moeilijk heden dan andere landen ondervonden, zelfs na een zegevierenden strijd. Voor Japan be- teekent een nieuwe oorlog nationale onder gang. Het Japansche volk is verstandig ge noeg, dit in te zienwanneer het niet misleid wordt. Een beroep op zijn offervaar digheid wordt echter nooit tevergeefs ge daan, zoo erkent Lachin. De generale staf drijft naar een oorlog en is bereid, het ge heele volk te offeren, schrijft O'Conroy. En zelfs een nuchtere cijferaar a's Andréadès houdt een achterdeur open voor het patriot tisme. Een chauvinistische pers. Wat de Fransche schrijver vertelt over de Japansche journalistiek toont hoe het volk kan worden opgezweept. De chauvinistische pers is Amerikaanscher dan de Amerikaan sche in aanmatiging en invloed. Zij dringt overal door, stoort zich aan geen maat schappelijke conventies. Toen Duitschiand uit den Volkenbond wilde treden, zag nie mand er bezwaar in, dat generaal Araki op weg naar de manoeuvres in zijn slaapwagen en de minister-president Saito in zijn woning om 5 uur in den ochtend werden opgebeld om over die gebeurtenis een politieke verkla ring af te leggen. Het Britsche oost-Aziati sche eskader was bij zijn bezoek aan Japan nauwelijks ter re°de van Kobe gean kerd of het n.b. officieuze Rengö- agentschap verspreidde een bericht, dat daarop de ronde door de heele pers deed, dat van het admiraalsschip foto's waren ge nomen van verboden terrein. In elk redactie bureau van elk ander land zou zulk een „nieuwtje" zijn achtergehouden of zou de redacteur, die het had doorge'aten. den vol genden dag zijn ontslagen. Men heeft een tegenspraak opgenomen, maar het kwaad was gedaan. Schandalen worden in meuren en kleuren verhaald. Een vertrouwelijk ge sprek met een vriend kan daags daarop als „interview" in de krant staan. De ministeries worden getiranniseerd door de journalisten, geheime po'itieke besluiten van groot ge wicht worden verraden en dikwijls verdraaid weergegeven en het is geen wonder, wanneer het westen aangaande de bedoelingen van Janan vaak oniuist wordt ingelicht. Het Japansche nationalisme is zoo sterk, dat het zelfs in de „bloemenwiiken" is door gedrongen. Vrouwen van vreemde herkomst worden sedert eenigen ti'd geweerd uit de Tosjiwara, de Florids, de Tsiinkoekoe, de Hommokoe. of hoe die gestadig la^er afda lende buurten der groote steden, die steeds meer westersch, d. i. barbaarscher worden, heeten mogen. Men is beducht voor spion- nage. Men kan met nog meer recht bezorgd zijn voor de ontaarding, waartegen Araki waarschuwt, die in alle kringen behalve den boeren- en den militairen stand doordringt en die, bij de vermenging van feodalisme en modernisme in <^it wonderlijke land, sociale misstanden veroorzaakt, vooral ten opzichte van de vrouw, als geen Westers^ ^regeer de Tin dulden. (Van onzen bijzonderen correspondent.) Saarbrücken, Woensdag 9 Januari. De plaatselijke nationaal-socialistisch ge zinde bladen zooals het „Deutsche Front" en de „Saarbrücker Zeitung" hebben van het incident, dat ik gisteren vermeldde, een arti kel gemaakt, dat klinkt als een klok, alleen een klok met een weinig valsche toon. Ik kan tenminste niet aannemen dat hun zienswijze geheel volgens de waarheid is. Volgens die bladen zou het Ueberfallkont- mando voornamelijk bestaan hebben uit zgn. emigranten, terwijl zij aanwijzingen gekregen zouden hebben van een burger, die oo een balcon stond van een in de nabijheid gelegen hotel. Ik zou er geen eed op kunnen doen, maar voor zoover ik weet, heeft geen der agenten omhoog gekeken om de aanwij zingen van den een of ander op te vangen. Die „in het grijs gekleede burger" bestond hoogstwaarschijnlijk slechts in de fantasie van de heeren. Verder wordt het feit, dat ook enkele Roode Kruis-mannen met de gummie-stok bewerkt zijn, beschouwd als een bewijs, dat de regee ring het Roode Kruis niet goed gezind is. Men wijst er daarbij op, dat in alle andere landen de Roode Kruis-menschen met ach ting behandeld worden. Voor zoover mij be kend. komt het echter in andere ook niet voor dat Roode Kruis-menschen aan een politieke betooging meedoen, in ieder geval niet wan neer zijn in functie zijn en zeker doen zij daar niet mee aan het belemmeren van het verkeer. Mijns inziens was het incident al leen te wijten aan ongeduld (overigens een slechte eigenschap v'oor een politieman) en een beetje te veel ijver van het Ueberfall- kommando. Het feit trouwens, dat het ver slag in de Saarbrücker Zeitung vermeldt, dat twee fngelsche politie-officieren met fluitjes de. agenten tot de orde riepen, terwijl het ln werkelijkheid één Zweedsche politie-officier is geweest, die het zonder fluitje deed, wijst er al op, dat de ooggetuigen niet zoo erg nauwkeurig hebben gekeken als het verslag wel doet vermoeden. Vari verschillende zijden heb ik vernomen, dat het hier schering en inslag is, dat be trekkelijk onschuldige gebeurtenissen opge blazen worden tot wereldschokkende geval len en dat het ook geen zeldzaamheid is, dat berichten of verhalen-die-de-ronde-doen ge heel voortspruiten uit de fantasie van den een of ander. Zoo wordt er ook verteld dat Hennessy, de commandant van de Saarpolitie, op het sta- tiop een van .de hoogere Saarlandsche amb tenaren met een zweep in het gezicht zou hebben geslagen, wat voor hen die Hennessy wel eens ontmoet hebben, op zijn minst ge zegd, hoogst onwaarschijnlijk is. Wat betreft het knuppel-incident, een der gelijk geval zal zich waarschijnlijk bij de politie van ieder'ander land wel eens voor- doèn; en de hoogdravende headline boven het artikel in de.Saarbrücker Zeitung: Dat houdt .vanaf 13 Januari op!, kan dan ook wel als overdreven beschouwd worden. Gisteren heeft de stemmingscommissie de binnen- en buitenlandsche persvertegenwoor digers in de Wartbürg het gebouw waar ook de telling zal plaats hebben uitge- noódigd tot het aanhooren van verklaringen omtrent de voorbereidingen voor de stem ming en de stemming zelf. Het Hollandsche lid van de commissie gaf een uiteenzetting van de getroffen maatregelen. Gestemd wordt in 83 gemeenten van het Saargebied, waarheen de inwoners zich moet begeven, voor zoover zij op 28 Juni 1919 in dat ge bied woonden. In doorsnee heeft men verder per 650 stemgerechtigden een stemlokaal noo digi In het geheel worden 862 stemlokalen ingericht, waarvan alleen 141 in Saarbrüc ken. Het bureau van ieder lokaal bestaat uit een voorzitter, twee leden en twee plaatsver vangende -leden, -terwijl enkele stembureau's nog een specialen secretaris hebben. De voorzitters komen uit bij de stemming niet geïntresseerde landen. In het geheel de staf van voorzitters uit 950 buitenlanders waarvan 350 Zwitsers en Nederlanders, 250 Luxemburgers en verder Amerikanen, Zwe den, Denen, Finlanders, enz. Daar 80.000 personen 55.000 uit Duitschiand en het buitenland hun stem recht in een andere dan hun laatste woon plaats moeten uitoefenen, zal er op 13 Januari in het Saargebied heel wat gereisd worden. De stembussen worden bij het begin van de stemming ve.zegeld en vóór de telling niet meer geopend Zij worden met militaire bewaking in twee extra-treinen naar Saar brücken gebracht en zullen tusschen 2 en 6 Maandagmorgen in het tellingslokaal te Wartburg aankomen. Het tellen der stemmen biedt groote tech nische moeilijkheden, daar de stemmen uit de 83 gemeenten afzonderlijk geteld moeten worden. De commissie gelooft echter dooi haar voorbereidingen die moeilijkheden te zullen overkomen. Iedere gemeente krijgt een eigen tellingstafel in de groote zaal van de Wartburg, terwijl de hoofdcontrole in het midden der zaal ligt. De afzonderlijke resul taten worden dan aan de hoofdcontrole op gegeven die ze weer doorgeeft naar de hoofd commissie. De 60 controleurs worden weer door kring-inspecteurs gecontroleerd. De stembriefjes worden in drie groepen verdeeld, een groep voor de stemmen voor Duitschiand, een voor die voor Frankrijk en een Status Quo-groep. Na telling en contro letelling worden de biljetten samengebonden in de garderobe van de Wartburg gebracht, van waaruit ze in 70 kisten naar de Volken bondsraad in Geneve worden verstuurd. De stemmingscommissie is zich bij haar arbeid bewust dat de Saarbevolking niet ob ject maar subject van de stemming is en heeft daarom ook de vertegenwoordigers van de aan den stemmingsstrijd deelnemende politie ke partijen als toeschouwers bij de telling uitgenoodigd. Het totaal-resultaat van het plebisciet zal Maandagavond tusschen 9 en 11 uur vastge steld zijn. Op enkele vragen over de bepalingen om trent het verplichte zwarte potlood en de ver boden Duitsche groet werd geantwoord, dat de commissie die blijft handhaven. Een stem biljet echter dat reeds in de stembus ligt kan niet meer ongeldig worden gemaakt wan neer de stemuitbrenger achteraf een ontoe laatbare opmerking maakt. Wel zal iedere op merking in het stemlokaal, die als een schen ding van het kiesgeheim kan worden opge vat, met oogenblikkeüjke hechtenis van den stemmer worden bestraft. Intusschen komt het blad Deutsche Front met een bericht dat in een van de plaatsen in het Saargebied twee stembussen zijn gesto len door communisten. Of dit weer zulk een uit de lucht gegrepen bericht is? De bevolking in St. Ingbert blijkt inder daad heel tevreden te zijn over onze mari niers. Toen ik daar vandaag een beetje rond neusde, mocht ik tenminste van ieder hooien, dat het „Anstandige Leute" zijn. Een van de inwoners voegde daar nog aan toe: Maar wij zijn ook „Anstandige Leute". Degenen die herrie willen maken, zijn de uit Duitsch iand hier naar toe gevluchtte emigranten, want die zien aankomen, dat zij ook hier weer wegmoeten. Op mijn vraag of hier alles rustig was en zou blijven, kreeg ik overal een bevestigend antwoord. De communisten zouden ook wel rust'g blijven, meenden men. Van den commandant der mariniers, kapi tein de Bruyne en kapitein Roelofsen, de ver- bindings-officier, kon ik cok niets anders te hooren krijgen dan dnt het momenteel rustig was. Van de houding der bevolking merkten zij niet veel, daar van het begin af aan con tact daarmee was vermeden om opblazerij van eventueele gevalletjes te voorkomen. Men kreeg slechts militaire bevelen van de hooge re autoriteiten en die waren geheim. Dit laatste met een lach om mijn berustend ge zicht. Intusschen wordt hier verteld, dat de Saar- landsch Landjager een soort inheemsch politieleder die de linker Saaroever langs de Fransche grens bewaken, zijn weggeno men, terwijl aan de andere zijde van de grens, in Lotharingen, de bewaking der Franschen versterkt is. HET PROCES TEGEN INTDENAT FROGÉ. Het proces tegen den in td en at Frogé heeft heden een opzienbarende wending genomen, nadat, alle door de verdedi ging gedaagde getuigen ten gunste van den beklaagde verklaringen hadden af gelegd en de procureur-generaal juist een aanvang wilde maken met het uit spreken van zijn rede. Op dat moment sprong de verdediger van Frogé plotse ling op en verklaarde, dat het hof van appèl niet bevoegd was. Frogé kon n.1. eventueel wel landverrader zijn, maar geen spion. Wanneer hij echter landver rader was, was de opgelegde straf van het gerecht te Belfort veel te laag, want dan verdiende hij de doodstraf en zou moeten verschijnen óf voor de jury öf voor een militair gerecht. Bij zijn uiteenzettingen beriep de ver dediger zich op het beruchte Dreyfuss- proces. Het hof trok zich hierop in raadkamer terug, waar ongevéer 3 uur lang werd beraadslaagd. De conclusie van den ver dediger werd echter verworpen en de behandeling van de zaak werd voortgezet. Japan aan een keerpunt? (Dag. Overzicht). Een dysenterie-epidemie in Yoko- hama ei6cht 7 dooden. (Buitenland)., Een dichte mist langs de Ameri kaansche kust is oorzaak, dat 20 schepen New York niet kunnen be reiken. (Buitenland). De gebeurtenissen in Albanië; weer een dementi over de z.r. om wenteling. (Buitenland). Brandstichting te Bilthoven. (Bin nenland). Botsing tusschen tram en auto bij Huis ter Heide; 2 dooden en 2 ge wonden. (Binnenland). Kind voor de oogen van de moeder doodgereden te Beek (L.) (Binnen land). Auto op trottoir te Abcoude, 2 ge wonden. (Binnenland). Dreigende moeilijkheden in bet Amsterdamsche bakkersbedrijf. (Binnenland). Distributie: gehakt in blik. (Bin nenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Nu echter stond beklaagde Frogé zelf op en protesteerde tegen dit besluit Aangezien dit protest behandeld moet worden door het hof van cassatie, zag het gerechtshof zich gedwongen de be handeling te sluiten. Men verwacht thans niet, dat Frogé voor April weer voor het gerecht zal verschijnen. De verdediger van den beklaagde toonde zich bij het verlaten van het gerechtsgebouw zeer tevreden en ver klaarde, dat hij gelijk heeft gekregen, toen hij na beëindiging van het proces te Belfort voorspeld had, dat het proces tegen Frogé nu eerst eigenlijk begon. REILLY CONTRA CONDON. Een vinnig kruisverhoor. Toen Hauptmann gisteren de rechts zaal, waar de zevende zitting van het ontvoeringsproces zou beginnen, binnen trad, zag hij er uiterst bleek uit, alsof hij den heelen nacht niet geslapen had. Zijn verdediger Reilly begon terstond met het kruisverhoor van dr. Condon, waarbij hij trachtte de waarde van diens getuigenis te vernietigen. Een ernstige botsing tusschen beide mannen ontstond, toen Reilly aan dr. Condon de vraag stelde, wie het kistje, waarin het losgeld aan den ontvoerder overhandigd werd, vervaardigd had. Dr. Condon aarzelde met zijn antwoord en verklaarde tenslotte, dat nij zich dat niet meer herinnerde. Terstond schreeuwde de verdediger getuige toe: „Wat! U laat een kistje ma ken en ge herinnert u niet meer door wien?" „Wie heeft opdracht gegeven, het kistje te laten maken?" „Lindbergh en kolonel Breckenridge", antwoordde Condon. In zijn verdere verklaringen lichtte dr. Condon nader toe, dat men het kistje volgens zijn ontwerp had laten vervaar digen, omdat hij wenschte het eventueel te kunnen identificeeren. Nader meldt men nog: Op den zevenden dag van het proces tegen Bruno Richard Hauptmann stond de getuige, dr. Condon, in het middel punt der belangstelling. De verdediger van den beklaagde, Reilly, verklaarde onder een met span ning geleden zwijgen van alle aanwezi gen, dat Isidor Fish de man geweest is, die het kind van kolonel Lindbergh ont voerd en vermoord heeft. Isidoor Fish is, zooals bekend, in Maart 1933 in zijn Duitsche geboortestad overleden. Haupt mann heeft gezworen, dat hij de bij hem gevonden bankbiljetten van het losgeld van Isidor Fish gekregen heeft. Op de vraag van Reilly, of de man, aan wien dr. Condon het losgeld had overhandigd en met wien hij op het kerkhof een langdurig onderhoud had gehad, sterk gehoest had, antwoordde dr. Condon dat dit het geval was. Het hoesten van den man op het kerkhof had zelfs zijn medelijden opgewekt. Naar aanleiding van deze verklaring van getuige herinnerde Reilly er aan, dat Isidor Fish aan tuberculose gestor ven is. Uit de verdere vragen, welke Reilly aan den getuige stelde, kreeg men den indruk, dat de verdediger zijn best deed, dr. Condon „te overdonderen" en zijn verklaringen, welke hij tegenover den

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1