Naamwijziging van „Perzië" in „Iran". Buitenland. Uiting van groeiend nationaal bewustzijn. 5mit£eioH DE FREGATVOGEL. ruw. Maar dat hij het hart op de rechte plaats droeg, dat zijn ijver door den dienst nooit verflauwde, dat de schoonste krijgs mansdeugden als goed begrip van krijgs tucht, gehechtheid aan zijn vaandel, liefde voor zijn vorst, levendig bij hem ontwik keld waren en sterker werden zoodat hij daardoor in zijn kring den waren militairen geest wist op te wekken en te bevorderen, dit alles is wel duidelijk gebleken. De bijnaam van Toontje, waaronder Po land bij vriend en vijand bekend was, dag- teekent van den Java-oorlog. Een colonne onder Cochius had den vijand bij een kam pong aan het Zuiderstrand uiteengeslagen en Poland zette hem met zijn Madoereezen achterna. Ditmaal strekte hij de vervolging wel twee palen ver uit, zoodat Cochius, die zijn troepen reeds lang weer vereenigd had ongerust begon te worden en omringd door zijn officieren met den kijker naar hem uit keek. Poland had altijd een man bij zich, die een groote Nederiandsche vlag dreg die vaandeldrager mocht nacht noch dag van zijn zijde gaan. Toen hij nu aan het hoofd zijner troepen terugkeerende uit een kampong debouceerend in zicht was, riep Cochius uit: „Daar is Toontje! Ik herken hem aan de vlag!" Sindsdien noemden zijn kameraden hem niet anders dan Toontje. Door zijn bijzondere krijgsverrichtingen steeg Toontje steeds in rang. In Juli 1853 meldde de javasche-Courant de benoeming van Poland tot kolonel-titulair, met bepa ling dat hij met het commando van het 4e bataljon zou belast blijven. Onder dankbe tuiging vcor zijn veelvuldige en goede diens ten, werd hem in November van hetzelfde jaar ontslag verleend met een gratificatie van 3000 en onder toezegging vart een jaarlijksch pensioen van 1800. Na zijn ontslag uit den dienst huwde Poland de moeder zijner talrijke (wij meenen 25!) kinderen en beloonde daarmede de trouwe diensten der Javaa .sche vrouw, die zoo lang lief en leed met hem gedeeld, die hem overal gevolgd en die hem meermalen het leven gered had. Dat huwelijk leverde haar overigens geen voordeel op, want na Poland's overlijden waren er „geen termen", om de weduwe Poland eenig pensioen toe te kennen. Toen waien het de officieien van het Nederlandsch-lndische leger, die door particuliere inschrijvingen ren som van 15,000 ten behoeve van Poland's onver zorgde kinderen bijeenbrachten. Bezield met dezelfde onverflauwde geest- kracht, zag Poland naar middelen uit, om het lot zijner kinderen te verbeteren. Hij stond eenigen tijd aan het hoofd eener steenbakkerij in de nabijheid van Tjilaljap, door een Fianschman opgericht. Door ge brek aan kapitaal, werd de onderneming sooedig opgeheven. In het laatste jaar zijns levens, kwam hij op het denkbeeld om zijn eigen levensgeschiedenis te schrijven, een waarlijk energiek besluit voor iemand, die zoo moeilijk de pen hanteerde. Vol ijver kweet hij zich van die taak en stelde de voornaam ste bijzonderheden van zijn leven to* aan het jaar 1837 op schrift. Te midden van dien ar beid werd hij door een hevige dysenterie aan getast en overleed op den 19en December 1857 op bijna 63-jarigen leeftiid. Zijn eenige wensch, geuit op het sterfbed was, „onder de Nederiandsche vlag begraven te worden" Omhuld met de vlag, die hii op Bali liet wapperen, werd zijn stoffelijk overschot op het Europeesche kerkhof te Tjilatjap ter aarde besteld. Het garnizoen te Tjilatjap bewees hem de laatste eer. Van de ter reede liggende schepen waaiden de vlaggen half stok en de kanonschoten, die gedurende de treurige plechtigheid van het fort en de reede vielen verkondigden ^lom, dat er een braaf krijgsman was heengegaan, wiens naam nog lang bij het Indische leger zal voortleven. Zijn vereerders hebben zijn graf vele jaren geleden gerestaureerd Als grafschrift werd gekozen Hier rust TOONTJE PCLAND gepensionneerd kolonel-titulair der infanterie. Ridder M. W. O 3e kl. en van den Nederiandsche Leeuw. Geboren 20 Jan. 1795 te Alkmaar. Overleden 19 December 1857 te Tjilatjap. Zijn naam zij zijn graf schrift. De toestand van het graf is thans zoo danig, dat hjt noodzakelijk is een en ander opnieuw te restaureeren. Mogen deze regelen er 'oe leiden, aldus besluit het blad. dat de hoofden bij elkander worden gestoken, om de noodige fondsen te verkrijgen, ten einde de laatste rustplaats van een Nederlandschen krijgsheld in over eenstemming met onze waardigheid te brengen. De Perzische regeering heeft een ver ordening uitgevaardigd, krachtens wel ke de naam „Perzië" met ingang van 21 Maart a.s., den nieuwjaarsdag der Per zen, in „Iran" zal worden veranderd. Deze verordening is geheel in overeen stemming met de energieke houding van den huldigen sjah van Perzië, Resa Khan, die hiermede opnieuw zijn stre ven tot uitdrukking brengt, om aan het cultuurhistorische begrip, dat de oude klankrijke naam „Iran" vertegenwoor digt, ook een levende politieke beteeke- nis te geven. Deze naamswijziging kan beschouwd worden als uit een uiting van het groeiende nationale bewustzijn, dat voor de politieke successen der laatste jaren de vriendschapsverdra gen met Turkije (1928), met de Sovjet- Unie en Afghanistan (1927) en de ver dragen met Duitschland, Frankrijk, Italië en eenige andere Europeesche staten niet weinig is toegenomen De duizend-'arifle herdenking van den Perzischen nationalen dichter Firdausi, die eenige weken geleden met grooten luister is gevierd, was reeds een sprekend bewijs, dat het moderne Perzië zich zijn cultureele beteekenis wel be wust is. „Perzië", zooals de officiëele naam van het nieuw-Perzische rijk tot 21 Maart nog zal luiden, is eigenlijk slechts een deel van het groote gebied „Iran", dat zijn trotschen naam en de daarmede ver bonden herinneringen aan het oude Perzische rijk thans aan den staat van Rsa Khan zal moeten afstaan. Het huidige Perzië, gelegen tusschen de Perz'sche golf en de Kaspische Zee, vormt de verbinding tusschen Voor- en Centraai-Azië. Het is ongeveer zoo gröot als Engeland. Frankrijk en Duitschland tezamen en wordt in het oosten door Afghanistan en Beloe'sjistan, in het westen door Irak en Turkije en in het zuiden door Arabië begrensd Het land heeft 10 millioen inwoners, waarvan een vierde deel nomaden zijn en het aantal analphabeten wordt in de steden op 95 pet. en in de dorpen op 98 pet. geschat. De naam Perzië" is afkomstig van het in het noordwesten gelegen district Parzoeasj, dat in de eeuwen voor Chris tus door kleine vorsten werd geregeerd, die aan de Assyriërs schatting moesten betalen. Het reusachtige gebied, dat geogra fisch als Iran bekend staat, omvat alle landen, die tusschen EIbroes en Indische Oceaan, Hindoe Koesj en Tigris liggen, dus voor een deel ook de nabuurstaten van het huidige Perzë. Perzië was slechts een provincie van het latere enorme rijk, dat de Perzenkoning Cyros na bloedigen strijd stichtte. In het oosten tot aan den Indus, in het westen tot Egypte begrensd en in Europa tot Macedonië strekte zich de heerschappij der Perzische koningen uit, die in 559 voor Chr. werd gevestigd en waaraan eerst Alexander de Groote (356—323 v. Chr.) een einde maakte. Het tweede groote Perzische rijk, het rijk der Sassaniden, werd in 226 v. Chr. gesticht en bestond ongeveer 400 jaar. Nadat het door de Arabieren was veroverd, die op hun beurt weer door de Tartaren en Mongolen werden verdreven, bestond er geen nationaal Perzisch rijk meer. Verscheiden heerschersgeslachten volgden elkaar op en geleidelijk verkre gen vreemde mogenddheden (Engeland Rusland) overwegenden invloed in het bestuur van het land, waar zij hun eigen belangensferen meenden te moeten beschermen. Eerst na den wereldoorlog, toen Rusland vrijwillig afstand deed van de door Perzië aan het tsaristisch regime gedane concessies en Engeland in het nabije oosten sterk in beslag werd ge nomen en zijn troepen terugtrok, werd in Augustus 1919 de nationale zelfstan digheid weer hersteld. De huidige sjah, oorspronkelijk een eenvoudige kozak, later minister van oorlog, werd na de afzetting van sjah Ahmed in 1926 met de erfelijke waardigheid van sjah van Perzië bekleed. De keuze van den na-im „Iran" kan beschouwd worden als een doefcewust teruggrijpen, naar den tijd der^ude Gassaniden-Koningen, die zich „koningen der koningen van Iran en Aneran" noemden. Men heeft zich ter dege rekenschap gegeven van de groote eenheid der Fransche volkeren, de groep, die bestaat uit een vermenging van Indo-Germanen en de oerbevolking van het land tusschen het Armeensche hoogland en noord-Indië, den Indische Oceaan en west-Turkestan. De Litaansche cultuur is oeroud. Het oude Perzische spijkerschrift, dat stamt uit den tijd van 520—350 v. Chr. en het Avesta, een deel van de religieuze li'e- ratuur van de aanhangers van Zara- thoestra, zijn de oudste, ons bewaard gebleven overblijfselen van de oud- Iraansehe talen. Aan het Perzische hof en in de heer- schende klassen der bevolking werd oud-perzisch gesproken, dat evenals de Avesta-taal een Iraansch dialect is Sporen van de Iraansche en Indische talen kan men ook nog in ds Germaan- sche talen terug vinden. De nieuw-Per zische taal i6 de jongste ontwikkelings- trap van de oude oertaal. Van de beel dende kunst der oude Perziërs getuigen nog de rijks verzamelingen in talrijke moderne musea. 1 DE ENGELSCHE AMBASSADEUR BIJ VON NEURATH. Gesprek over het Saarplebisciet. De Engelsche ambassadeur Sir Eric Phipps heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, en hem 't voorstel gedaan, dat Duitsch land zou deelnemen aan de a.s. buiten gewone raadszitting van den Volken bond, waar de besluiten genomen zullen worden over het Saargebied op grond van de resultaten van het plebisciet. De rijksminister heeft den ambassa deur doen weten, dat de rijksregeering, aangezien zij verklaard heeft uit den Volkenbond te treden, niet in staat was aan deze uitnoodiging gevolg te geven. Tegelijkertijd werd de Engelsche ambas sadeur er op gewezen, dat alhier berich ten zijn ontvangen, volgens welke de de finitieve beslissing over het lot van het Saargebied eerst in een latere ra°dszit- ting vallen zou. De rijksregeering is van meening, dat er ernstige bezwaren tegen bestaan de beslissing over het lot van het Saarge bied uit te stellen, daar het in het bij zonder voor het Saarlandsche bedrijfs leven ernstige schade met zich mee zou brengen, wanneer de ongezonde tus- schemtoestand met al zijn onzekerheids HET SPOORWEGONGELUK BIJ ROSTOW. 30 personen gearresteerd. Zooals reeds gemeld, heeft bij het sta tion Koelsjoeg bij Rostow aan de Don een dubbele treinbotsing plaata gevon den, waarbij, naar officieel wordt mede gedeeld, zes personen zijn gedood en 14 gewond, van wie zes ernstig. Op instigatie van den procureur-gene raal zijn 30 personen gearresteerd, die binnen drie dagen voor den rechtbank zullen moeten verschijnen. De procureur-generaal verklaarde, dat dit ongeluk slechts toe te schrijven is aa,n slechte discipline, gebrek aan ken nis en een tekort aan verantwoordelijk heidsbesef. DRIESTE OVERVAL MET ROOF TE BARCELONA. Te Barcelona hebben nog steeds over vallen plaats, ondanks de krachtige maatregelen, welke de politie heeft ge nomen. Drie onbekend gebleven mannen zijn met getrokken pistolen een restaurant binnen gedrongen. Zij sloten den eige naar en diens bediende in een kamer op en roofden eenig geld. Toen patroon en bediende er in ge slaagd waren zich te bevrijden, ontplof te een door de daders op de toonbank achtergelaten bom, waardoor zeven per sonen werden gewond. Men veronder stelt, dat het hier een wraakneming geldt. DYSENTERIE TE YOKOHAMA. Reeds 74 dooden. In verband met de te Yokohama en omstreken heerschende dysenterie-epi- demie hebben de autoriteiten de sluiting der scholen bevolen. Tot nu toe zijn 74 personen aan de ziekte overleden. NIEUW OPTREDEN TEGEN MACEDONIERS. Op instructie van de Bulgaarsche re geering is een groep Macedoniërs met aan het hoofd de bekende voormalige wojwodes Glwintsjes, Naumof, Atanas- sof en Stoinoff gearresteerd en naar de stad Lowetsj verbannen. Eenige leden van den groep hadden voor eenige dagen in een café in de hoofdstad een vecht partij gehad met officieren. Het betreft hier hoofdzakelijk leden van het Proto- gerof-kamp, dat jarenlang in bloedigen strijd was gewikkeld met de Mchailo- wisten en daarbij ten slotte het onder spit heeft gedolven. De verbanning beeft groot opzien ge baard, daar de Protogerowisten aanhan gers zijn van de tegenwoordige regee ring. Gisteren zijn ook in de stad Daradare vijf Protogerowisten gearresteerd en verbannen, daar zij een politieagent had den mishandeld. door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 35) „Neen, de kleine slang vloog Asprey aan, toen hij ontdekt werd". „En toen?" „Asprey weerde hem af en schoot hem dood". Lachende Joe deed de oogen toe. „Ze had den hem daarvoor een standbeeld moeten geven op het stadsplein", zeide hij tenslot te. „Natuurlijk", gaf Renney toe, „maar dan zou er niets voor ons in gezeten hebbent" „Goed zoo", merkte de gemoedelijke Joe Green op. „Ik heb dat zaakje nu goed in mijn hoofd en verder, hoe kregen zij Robert Asprey te pakken?" „Ze hebben eerst geprobeerd een haastig proces in elkaar te flansen, maar dat zou waarschijnlijk niet mogelijk gebleken zijn, maar hij werd ongerust en vluchtte". Joe Green floot tusschen de tanden „Wel, wel, wel", zeide hij. „En als deze Robert Asprey bij den gouverneur komtHoe ziet hij er uit?" „Alsof hij uit een rots gehouwen was; een en al man!" „Verzuurd en gemeen?" „Hij? Neen hoor, openhartig als een ba by; hij had car.kier moeten zijn, zoo sym pathiek is hij". „Laat ons bij het begin beginnen. Hoe zit jij in deze zaak?" „Ik zou Robert Asprey uit den weg rui men". „En?" „Ik had hem onder schot, toen een ver vloekte jongeman als een kat tusschenbeide kwam". „Iemand is jou baas geweest, Renney?" „Van achteren!" „En is hij nog in den weg?" „Ja". „Bezorgd er over, m'n jongen?" Renney dacht na, keek Joe Green ernstig aan en kwam tot de slotsom, dat hij geen man was om leugens aan te vertellen „Hii en Asprey samen zijn heel wat mans „Waarom zoek je geen hulp?" „Alleen een eerste klasser zou van eenig nut zijn", gaf Renney toe. „En je hebt er geen bij de hand?" „Zes maanden is lang voor mij om een vriend te hebben", zeide de boef met een zuur gezicht. „De lui krijgen gauw genoeg van me". Joe Green dacht diep na. „Hoe heet die man?" „Hij? Geraldi, hij is een panter!" „Hij is een man te veel merkte Joe Green op. „Zou hij zelfs ons spoor kunnen vinden?" „Hij? Hij kan een spoor ruiken op dui zend mijl afstand. Luister, hij volgde mij factoren langer zou duren dan noodig zou zijn. DE GEBEURTENISSEN IN ALBANIË. Opnieuw dementi van berich ten in zake omwenteling. Het Albaneesche persbureau heeft Donderdagavond de volgende verklaring gepubliceerd; Een zekere buitenlandsche pers zet thans de publicatie voort van verontrus tende berichten in zake een revolution- naire beweging in Albanië en beweert zelfs, dat de koning, zoomede leden van zijn familie, ten gevolge van deze bewe ging schade hebben geleden. Het Albaneesche persbureau heeft de openbare meening in het buitenland meermalen inlichtingen verstrekt om trent den oorsprong en den tendencieu- sen aard van deze volkomen uit de lucht gegrepen berichten. Dergelijke berichten worden in hoofd zaak verspreid door de bladen van Athe ne, die op deze wijze 'een ongunstige meening hopen te wekken over Albanië, ten einde daar voordeel van te trekken bij de Volkenbondsbesprekingen in zake de schoolkwestie van de Grleksche min derheid in Albanië, welke kwestie voor komt op de agenda van den Volken bondsraad. op den trein, ik sprong er af in een berg pas, midden in den nacht. Liep terug tot de naaste stad; hij was daar ook. Ik liet hem opsluiten en nam een anderen trein. Hij was er weer! Ik schiet hem van het dak van dien trein en zie hem er afvallen. Hij moet in een raam zijn blijven hangen, in elk ge val, toen ik bij Asprey kwam, was hij er ook. Dat is de heele geschiedenis. Hij kan de gedachten van een slot lezen en hij schoot de revo'ver uit mijrl hand!" „Met opzet?" „Met op-zet!" verzekerde de ander. Lachende Joe lachte niet meer, hij keek streng, maar toen verhe'derde een idee plot seling zijn gelaat. „Ik heb een idee", zeide hij. „Wat is de beste manier, om vuur te be strijden?" „Met vuur", zeide de boef. „Is deze Gerrldi vuur?" „Niet anders". „Wel, m'n jongen kom mee! Ik heb nog iemand van Ger?' type, hij is in de ka mer hiernaast, de Uste jonge duivel, die er ooit geweest is ca de vlugste en hij too- vert een revolver zoo uit de lucht. Ga mee en maak kennis met hem; hij zal je partner zijn!" En zoo gebeurde het, dat Geraldi de deur van de kamer zag open gaan en de dikke Joe Green binnen kwapi met achter zich de bekende katachtige verschijning van Ren ney. Midden in een nonchalant spelletje een entwintig zag hij Renney en zag Renney hem. Hij merkte op hoe de boef verstijfde als een kat, die een hond ziet, maar toen DE SAARTREIN. De Nederiandsche voorzitters van stembureaux in Saarbrü- cken aangekomen. De ongeveer 330 Nederlanders, die door de Plebisciet Commissie zijn benoemd tot voorzitters van de stembureaux voor de op Zondag 13 Januari a.s. in het Saargebied te houden volksstemming, zijn Donder dagavond met ongeveer 40 minuten vertraging te Saarbrücken aange komen. De reis uit Nederland naar Saarbrücken had dank zij de voortreffelijke organisatie een uitstekend verloop. De extra-trein, welke aanvankelijk uit twee deelen bestond, n.1. een deel dat Donderdag morgen te 8.54 uur uit Zwolle en een deel dat 9.05 uur uit Amsteidam was vertrokken, bestond uit 10 D-rijtuigen en twee restau ratierijtuigen. Het Zwolsche deel, dat te Arnhem, Nijmegen en Venlo gestopt had om de uit verschillende deeien aes lands toe- stroomende Nedei'anders op te nemen, werd te Roermond vereenigd met het Amsterdam- sche deel, dat ;n Utrecht en Eindhoven rei zigers had opgenomen. Van Roermond ging de reis in afwijking van het tevoren gepubliceerde reisplan over Maastricht, Luik, Luxemburg, Theonvi'le en hief Renney de hand op, een ledige hand, en streek over zijn kin. „Hei jong!" zeide Lachende Joe, „laat mij je voorstellen aan een oud vriend van mij, dit is Dick Renney!" HOOFDSTUK XXVII De ochtend was zoo warm, dat de gou verneur tusschen twee open vensters zat; door een er van viel een breede bundel zon licht binnen en deed den vloer glanzen als een amberkleurige vloeistof. Tegen dien achtergrond was de figuur van den gouver neur een schaduw, met uitzondering van den zilveren schijn van zijn witte haren. Er werd op de deur geklopt, drie korte tikken, een pauze en daarna een luidere tik. „Kom binnen, Joe Green", riep de gou verneur. „Kom binnen, ik ben altijd blij je zien. Ga zitten, ik moet je een avontuur ver tellen". Lachende Joe was met een ernstig gelaat binnen gekomen, maar nu dwong hij zich tot te'angstellend glimlachen. „Elke dag is een avontuur in jouw positie", zeide hij. „Een nachtelijk avontuur" glimlachte de gouverneur. „Een man is mijn woning bin nen gedrongen!" „Hebben ze dan weer een revolverboef ge huurd?" riep Joe Green uit. „Gehuurd? Neen!" „Binnen gedrongen!" ging Green opge wonden voort. „Hemel, aie nachtwaker! Ik heb nooit veel met hem opgehad!" „Ik weet zeker, dat het niet de fout van Metz naai Saarbrücken, waar de trein heden avond te kwart over acht aankwam. Behalve de reeds benoemde voorzitters van stembureaux was in den trein een aantal plaatsvervangers meegekomen, van wie een deel als reserve nog geen bestemming heeft gekregen. De stemming in den trein was gedurende de reis voortreffelijk, ondanks het feit, dat de beide restauratierijtuigen geen voldoende gelegenheid boden om het groote aantal hongerige magen snel genoeg te voeden, zoodat een aantal deelnemers aan de reis eerst tusschen 2 en 3 uur de lunch kon ge bruiken en dientengevolge de door de Flebis- ciet Commissie aangeboden thé misliep. Ondanks deze kleine teleurstelling verliep de tijd snel met allerlei gesprekken, waarvan die over de a.s. volksstemming en de dub ia, welke zich daarbij kunnen voordoen, de hoofdschotel vormden. In den trein werden kennismakingen hernieuwd en nieuwe vriend schapsbanden werden gesloten Kortom, de lange reis verliep voor de meeste deelnemers sneller dan men zich aanvankelijk had kunnen voorstellen. In den trein heeft de Nederiandsche ver tegenwoordiger in de Plebisciet Commissie, de heer van der Mandere, die overa' tegelijk scheen te zijn en daarbij nog gelegenheid had de vele tot hem gerichte vragen te beant woorden, de legitimatiebewijzen aan de Nederiandsche gedelegeerden uitgereikt. Op deze legitimatiebewijzen zullen de deel nemers in het geheele Saargebied vrij kunnen reizen met alle openbare middelen van ver voer. Tevens werden logiesbewijzen uitgedeeld, zoodat ieder vóór het bereiken van het eind doel Saarbrücken, wist, waar hij zou lo- geeren. Morgen, Vrijdag, te 11 uur, worden alle deelnemers vernacht in de Wartburg te Saarbrücken voor het afleggen van den eed. De deelnemers die in Saarbrücken-Stadt, of Saatbrücken-Land, waaronder Voelklingen valt, een stembureau zullen bezetten, kregen de mededeeling dat ook Maandag a.s. op hen wordt gerekend voor het tellen van de stemmen hetgeen eveneens plaats zal vinden in den Wartburg te Saarbrücken. Bij aankomst te Saarbrücken werden de Nederlanders verdeeld volgens de Kreisen, waarin zij zitting zullen hebben Op het per ron stonden borden opgesteld, om de groe pen te vormen, want even scheen het groote gezelschap een onontwarbare kluwen te vormen, maar spoedig waren de groepen ge formeerd. Eenige dames, die hun heeren vooruit- gereisd waren, waren ter verwelkoming aan wezig. Nederiandsche mariniers trokken moeizaam met zware kisten beladen karretjes voort, welke tij informatie stembiljetten bleken te bevatten. Heel rustig, bijna onop gemerkt wandelden eenige Nederiandsche marineofficieren over het perron. Onder leiding van Kreisinspectoren en hun plaatsvervangers werden de Nederiandsche gasten gebracht naar de verschillende plaat sen waar zij den eersten nacht in het Saar gebied zouden doorbrengen om vandaar morgenochtend weer naar Saarbrücken terug te reizen. Ir Saaibrücken-Stad en ook in Völklingen was het hedenavond rustig. De Kerst-verlich ting brandde, doch op de straten was het stil en Völklingen maakte zelfs een verlaten indruk. Vol vertrouwen op den regelmatigen afloop en zich volkomen bewust van hun verant woordelijke taak bevinden de Nederiandsche vertegenwoordigers zich thans ter plaatse. BOMAANSLAG OP DAGbLAD- BUREAU. Ernstige schade. Gisteren is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van het dagblad Chileen- sche Commercio te Lima, waardoor het gebouw zelf doch ook omliggende hui zen vrij ernstige schade opliepen. Dit is de derde aanslag binnen een maand, die op genoemd blad wordt gepleegd. STAKENDE PARACHUTE SPRINGERS. Zeldzaam geval. Te Miami, in Florida, is voor zoover bekend is, een staking uitgebroken, die tot de uiterste zeldzaamheden behoort. Ter gelegenheid van een luchtfeest zou n.1. een groot aantal parachute-sprin gers na elkaar uit een groc' vliegtuig springen. Toen de parachutespringers echter in de lucht waren en moesten springen, weigerden zij dit te doen voor het overeengekomen honorarium van 10 dollar, doch zij eischten 25 dollar al vorens te springen. den nachtwaker is". „Jij wilt ook nooit iemand de schuld ge ven", zeide Green. „Je moet bedenken, dat je niet over je eigen veiligheid beschikt; je bent het eigendom van den staat! Als ik eens een werkelijk flinken kerel voor je zou zoeken?" „Ik wil dien armen Bender niet ver vangen", zeide de gouverneur. „En daarbij, hij heeft geen schuld; de man, die hier bin nen kwam, was een bijzonder resoluut man. Heb je wel eens gehoord van Robert As prey?" „Dien moordenaar?" riep Joe Green met kracht en afschuw uit. „De moordenaar Asprey?" „Kom, kom", mompelde de gouverneur, „dat is een hard woord, vind je niet, Joe?" „Aha", knikte Green, „hij hing zeker den eerlijken man uit". „Hing den eerlijken man uit?" herhaal de Thomas Fuller. „Dat kan hij ook!" antwoordde Oreen. De gouverneur zuchtte. „Ik hoop, dat ik geen fout gemaakt heb", zeide hij. „Niet ten opzichte van Asprey tenr ste", zeide Joe Green bedrukt, „dat zou ern stige zaak zijn; er is geen gevaarlijk man in den staat, zou ik zeggen Gouverneur Fuller zuchtte wee; „Ik weet, dat bij de vader is van een aardig meisje; ik weet ook, dat hij een fatsoenlijke familie heeft, Joe. Dat zijn zeker dingen, die voor hem pleiten". (Wordt ven o y

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7