Asmmop Lloyd George, de eeuwige rebel. Werkloosheid door contingenteeririg van grondstoffen. Rechtszaken Benauwd? Buitenland. Zijn oorlogsmémoires één vlammende aanklacht tegen veldmaarschalk Sir Douglas Haig. SNIJDENDE KALMTE. Lloyd George, eerbiedwaardig gekroond door zijn lange, witte haardos, plant groenten en fruit en laat zijn aardappelsoorten op landbouwtentoonstellingen bekro nen! Llyod George, de eeuwig jonge Britsche rebel onder de staatslieden, denkt niet zon der spijt, aan zijn afscheid van de groote po litiek. De demagoog, wiens hartstochtelijk temperament de volksvergaderingen zoo in zijn ban hield, bij de politieke oudjes? Een or-iCPeH'irtip^1 Lloyd George. EEN DOODGEWAANDE KEERT WEER NAAR HUIS TERUG. DE ECHTSCHEIDING TUSSCHEN MARY PICKFORD EN DOUGLAS FAIRBANKS UITGESPROKEN. Douglas zwijgt. EEN SENSATIONEEL YISSCHERSAVONTUUR. ROOK-COUPE VOOR DAM> S. SPEK ONDER HET BED. Het was ongekeurd. FRAUDULEUS VERVOER VAN AARDAPPELEN. INBRAAK IN JUWELIERSWINKEL Verdachte staat voor de recht bank terecht. FANTASTISCH JONG.r NSCH STAAT TERECHT, „De zoon van den burgemeester van Zutphen". DE MAN MET DE ROODE PET. Oüicier van justitie veroordeelt dit systeem van schuldinvorde- ring ten sterkste. Een uitvoerig requisitoir. Hoest-Oriep-BnnchlÜs-AsüaKt Binnenland' Moeilijkheden in de schoenindustrie. Het lux -bedrijf stelt and re eischen dan het massa-bsdrijf. DE LASTIGE MODE. Mode-bedrijf. «LM'IKHRJGML GUUK*HI IUII LMILRURU IA Want tegelijkertijd schrijft deze aardappel kenner in zijn landelijk isolement zijn „oor- lcgs-mémoires" neer. Een vlammende aan klacht tegen de militairen met hun „vakken nis-bekrompenheid"! Een dreunende aanval op den Britschen veldmaarschalk Sir Dou glas Haig, die in de modderige loopgraven van Pascnendale 400.000 man en 15.000 of ficieren koelbloedig opofferde, alleen, omdat hijniet wilde wachtenDe bloem der Britsche jeugd rust sinds dien tijd in de sol- datengraven in Vlaanderen. Lloyd George, de ondeskundige, de niet-militair de man met het nuchtere menschenverstand had zijn waarschuwende stem tijdig laten klinken. Maar de militair meende het beter te weten! En tegelijkertijd, dat de critiek boven de herinneringen van Lloyd George uitbarst, houdt een der grootste, Britsche kranten een enquête: „Wie is de populairste, Britsche staatsman Het publiek antwoordt daarop eenstem mig: „Lloyd George! Lloyd George! Lloyd George!"En deze man, wiens levens element de politiek is, wil zich uit dat ele ment terugtrekken? Niemand gelooft het. Lloyd George's helder schitterende ster is nog lang niet verbleekt. Wie de menschen- massa weet te pakken en in vuur weet te zet ten, die deugt niet voorde oudjes! Hoe is die eeuwige populairiteit van Lloyd George, die nooit verandert, eigenlijk te ver klaren? Misschien daaruit, dat hij, als be weeglijke Wels het tvpische. Britsche volks type niet belichaamt? De Welsche landen met hun onmogelijken tongval, hun scheme rende bergen, hun vroolijke liederen en de onbuigzame wil tot anders-zijn en anders- doen dan de Engelschen, vervult Lloyd George, schreef eens een buiten1ander over dezen staatsman. Maar nog sterker schijnt Lloyd George doordrongen te zijn van zijn sociale afkomst. Als zoon van een bescheiden onderwijzer kwam Lloyd George ter wereld Zijn jeugdjaren bracht hij door in een schoenmakersfamilie. Slechts met moeite wist hij gedaan te krijgen, dat hij in de rechten mocht studeeren en zoodoende de poorten tot een beter leven kon openen. Den laatsten tijd zijn er tal van anecdotes over Lloyd George's „luiheid" in omloop. Vooral de Fransche staatsman Clemenceau moet eens van een luien politius gezegd hebben: „Deze man zou beslist de onwetendste ter wereld zijn, als Lloyd George er niet was!" Maar, deze anecdoten over Lloyd George's ontwik keling zijn vrijwel alle fantasie. In den loop van de Versailles vredesonderhandelingen overtuigde deze Brit ook zijn Fransche mede diplomaten er van, dat het verwijt van on ontwikkeld te zijn, hém niet treffen kon! Zijn politieke carrière toont vele markan te punten: 1890, dus toen hij 27 jaar was, ziet Lloyd George als liberale afgevaardig de in het Lagerhuis zitting nemen. Een onge makkelijke rebel, die de landlords het leven zuur maakt! Maar reeds in 1905 staat Lloyd George als voorzitter van de Handelskamer in het middelpunt van een der Britsche le vensaderen. Bij het uitbreken van den oorlog is deze hartstochtelijke tegenstander van oor logvoeren kanselier der schatkist. Pas als de Duitschers den Belgischen grond betreden, heeft er in Lloyd George een verandering plaats. Een verandering, die twijfel aan zijn karakterstandvastigheid, zijn consequentie, rechtvaardig. Van sociaal vredesapostel wordt hij de patriottische prediker van het „Stand-houden", de woordvoerder der conser- vatief-libera'en, de oorlogscoalitie. Wat zou er gebeurd zijn, als niet L!oyd George in tal- looze vergaderingen de flegmatieke Britten had opgezweept en in vuur gezet voor den dienst voor het vaderland; als hij de jeugd niet had opgeroepen om in het leger dienst te nemen? Deze demagoog verstond de kunst om alle krachten der natie voor één doel te mobiliseeren. E' "t doel heet: Overwinning! Het verlammen i Duitschland. De vernie tiging der Duitsciie vloot. Het beslagleggen op de Duitsche koloniën! De wapenstilstandsonderhandelingen recht vaardigen Lloyd George's politiek en vervul den zijn wenschen! Geen wonder, dat hij bij de eigenlijke onderhandelingen in Versailles door de andere staatslieden niet heelemaal vertrouwd werd. Hier botsten tegenstellin gen op elkaar: Clemenceau zag zich door Lloyd George beroofd van de voordeelen van den oorlog Met snijdende kalmte antwoordde de Brit hem„Onze voorwaarden mogen dan hard en zonder erbarmen zijn, maarzij moeten rechtvaardig zijn! Zóó rechtvaardig, dat het volk, hetwelk wij onze voorwaarden opleggen, tóch het gevoel blijft behouden, geen recht te hebben zich over de ondervon den behandeling te beklagen!" De „tijger" morde en kroop in zijn schulp. Wilson stond hulpeloos en wist niet, wat te doen. Maar Lloyd George dreef zijn plannen door Cle menceau moest ervan afzien Danzig en Op- per-Silezië van Duitschland af te snijden. Dit alles neemt niet weg, dat Lloyd Geor ge zijn overige woorden „onze voorwaarden mogen hard en zonder erbarmen zijn eveneens eer heeft aangedaan. Hij eischte o.a. uitlevering der „Duitsche oorlogs-misda.fi- gers" en preekte met veel pathos het min ier- fraaie devies „Hangt den keizer op!" In de dolle overwinningsroes van Versail les heeft ook deze staatsman nu en dan den blik voor de werkelijkheid verloren. Men moet dat alles dan ook in het kader van die dagen bekijken. Later heeft Lloyd George zijn peet-vaderschap over Versailles ont kend. Slechts met duidelijken tegenzin laat hij zich aan die dagen herinneren. De man, die geen dogma wilde kennen en alleen naar zijn gezond menschenverstand te werk ging, kroop weer gedeeltelijk in zijn oude vredes huis. een koersverandering, die hem in de Britsche volksgunst weer hoog deed stijgen. Hij is een der ijveraars geworden voor ver zachting van de voorwaarden van Versailles. In Mei van het vorig jaar had J O Ilorn, een jongen uit Caughnawaga, een plaatsje op 10 mijl van Montreal ge legen, zijn fiets tegen de leuning van een brug gezet. Een windvlaag blies de fiets in het water, waarbij de jonge Horn meegesleurd werd in zijn poging om de fiets te grijpen. Zijn oom Josef Horn, die het ongeval zag gebeuren, dook hem achterna; van geen van bei den werd gedurende langen tijd eenig teeken van leven waargenomen. Uit Florida heeft men nu, naar Vaz Dias meldt, een brief ontvangen van Josef Horn. Deze deelde mede, dat hij, toen hij in de rivier dook met zijn hoofd op een hard voorwerp terecht was ge komen en buiten kennis eenige mijlen was voortgedreven. Hij werd tenslotte aan den kant gespoeld, waar hij door een rondtrekkend circus gevonden en opgenomen weru Hij hai volkomen het geheugen verlogen. Lar gzamerhand keerde het echter weer terug, zoodat hij nu de toedracht van de gebeurtenissen weer kan reconstrueeren Zijn familie heeft geld gestuurd, zoodat hij naar huis kan terug keeren. Wat eens in de filmwereld als „het geluk kigste gezin van Hollywood" werd be schouwd, bestaat niet meer. De rechtbank te Los Angeles heeft gisteren de echtscheiding tusschen Douglas Fairbanks en Mary Pick- ford uitgesproken en het huwelijk, dat lan den tijd goid als het voorbeeld van 't ideale .iu wel ijk, ontbonden. De geruchten, dat dit zou geschieden, liepen reeds geruimen tijd, doch werden af en toe tegengesproken terwijl de beide echtelieden zelf zich slechts zelden erover uitlieten of de geruchten al of niet juist waren. Het uitspreken van de echtscheiding zelf geschiedde in een zitting van zeer korten duur. Alle overeenkomsten waren reeds ge reed en over de financieele regeling scheen volledige overeenstemming tusschen Mary Pickford en Douglas Fairbanks te bestaan Het verzoek tot echtscheiding was ingediend door Mary Pickford, op grond van verwaar- loozing. Zij legde eenige korte, voornamelijk formeele verklaringen af, waarop haar secre taresse, Lizabeth Lewis, bevestigde, dat de verklaringen van haar meesteres juist waren. De rechter verklaarde, dat het niet noodig was in afwezigheid van Douglas Fairbanks nader op details in te gaan en Verklaarde het huwelijk voor ontbonden, precies drie mi nuten nadat hij de zitting had geopend. Natuurlijk hebben Amerikaansche journa listen onmiddellijk na het bekend worden van de definitieve echtscheiding van Douglas Fairbands en Mary Pickford den filmacteur, die Woensdag te St. Moritz arriveerde om, alvorens Europa voor een reis om de wereld weer te verlaten, de wintersport te bcoefe-, nen, trachten te interviewen. Douglas ver klaarde echter: „Ik heb niets te zeggen", en meer was er niet uit hem te krijgen. Twee visschers die aan het hengelen waren in de rivier de Murray bij Fernbrook in Australië, hebben een sensationeel avontuur beleefd, waar ze nauwelijks levend aan ont snapt zijn. Plotseling hoorden ze een hevig geraas en ze' zagen een geweldige water massa van meer dan vier meter hoogte de ri vier af komen dalen. Ze konden zich nog net bijtijds in veiligheid brengen op een rots punt in de omgeving. Een tweede gloedgolf naderde, welke een groot aantal stukken hout met zich meevoerde. Het water spoelde om de rots waar beide mannen zich in veiligheid hadden gebracht en sneed hen zoo van den oever af. Er zat niets anders op dan het dalen van het water af te wachten, daar een poging om door het ziedende water heen te waden ge lijk zou staan met zelfmoord. Plotseling kwam een zeer lange balk aan gedreven, welke zich als een wig tusschen de rots en den oever vastzette. De visschers konden toen langs dezen balk veilig den oever bereiken. Later bleek, dat de oorzaak van de plotselinge vloedgolf een wolkbreuk in de omgeving was. Een spoorwegmaatschappij te Chicago heeft haar wagens voorzien van rook-oupé's, welke alleen voor dames gereserveerd zijn Men heeft hier rekening gehouden met d< wenschen van vrouwelijke passagiers, die ge durende de reis wenschen te rooken, doch dit niet durven te doen in het gezelschap van heeren. Een slager uit Loosduinen is in verzet ge komen van een verstek-vonnis der rechtbank te Den Haag, waarbij bevestigd werd het vonis van den kantonrechter aldaar, die hem ter zake van overtreding der Vleeschkeu- ringswet veroordeelde tot 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Uit het voorgelezen proces-verbaal bleek, dat ambtenaren der Vleeschkeuringswet ten huizen van verdachte 11 K.G. varkens- vleesch hadden aangetroffen, dat niet voor zien was van het keuringsstempel. Bovendien werd in een bed onder de matras een hoe veelheid ongekeurd spek gevonden. De off. v. justitie, mr. Róuffaer, vroeg be vestiging van het verstekvonnis. Vonnis 24 Januari a.s. Voor het kantongerecht te Amsterdam heeft zich een groot aantal personen moeten verantwoorden wegens frauduleus vervoer van aardappelen jn de naaste omgeving van Amsterdam. Zij hadden niet gezorgd voor een behoorlijk geleidebiljet, dat noodig is sedert het in werking treden van het crisis akkerbouwbesluit 1934. Bijna alle verdachten beriepen zich erop, dat zij met de nieuwe voorschriften niet op de hoogte waren. De kantonrechter veroordeelden hen tot geldboeten varieerende tusschen 5 en 50. Eenige grootere zaken op dit gebied, waar van de verdachten niet waren verschenen, zijn uitgesteld. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche arrondissementsrechtbank stond gisteren te recht de 26-jarige timmerman L. v. D., we gens diefstal van een groot aantal gouden voorwerpen 270 ringen, 25 colliers, 50 horloges, 6 horiogearmbanden uit de ju welierswinkel van de firma Wieringa in de Kinkerstraat. Verd. erkent het hem ten laste gelegde feit. In den nacht van 26 op 27 Oct. heeft hij in gebroken in de juwelierswinkel. Van het trapportaal der bovenwoning uit heeft men zich via een luik toegang tot de winkel ver schaft. Verd. beweert alles alléén te hebben gedaan. Aan verdachte is ten laste gelegd diefstal met inbraak met behulp van valsche sleutels, gepleegd hetzij door hem alleen, hetzij in vereeniging. De officier van justitie, mr. B. Kist, acht bewezen, dat verd. dezen diefstal alleen heeft gepleegd. Het feit is op geraffineerde wijze gepleegd; er is voor een groote waarde aan goud gestolen. Verd. weigert te zeggen wie hem geholpen heeft. Spr. meent daarom een voorbeeldige straf te moeten eischen en wel vier jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lion, meent, dat deze diefstal door de bekentenis niet is bewezen. Hij kan evengoed heling hebben gepleegd en nu maar bekennen om anderen uit de gevan genis te houden. PI. dringt aan op vrij spraak. Vervolgens staat de 43-jarige losse arbei der A. W. terecht, wien in de eerste plaats diefstal samen met één of meer anderen fin elk geval dus met den vorigen verd.) is ten laste gelegd subs. medeplichtigheid daaraan (door op de uitkijk te staan). Nog meer subs. is hem heling ten laste gelegd. Tegen hem requireerde het O.M. een ge vangenisstraf van drie jaar wegens mede plichtigheid. Verd. ontkende iets met dezen inbraak te maken te hebben. De verdediger, mr. Frankenhuis, pleitte vrijspraak. Tenslotte requireert de officier tegen G K. wegens helin"- een gevangenisstraf van tv.ee en een half jaar. De verdediger, mr. Jansen, pleit vrij spraak, daar verd. niet had h'"r»n weten, dat de voorwerpen van diefr-" r"' ernstig waren. Vonnissen 24 Januari. Een Zutphensche jongen was naar Amsterdam gekomen om werk te zoeken. Het wilde niet erg vlotten en een maand lang was hij al in de hoofdstad zonder dat h'j wérk had gevonden. Op zekeren dag in October kwam hij op het idee op een andere wijze geld te maken Hij stapte een juwelierswinkel binnen en na lang keuren koos hij zich een diaman ten collier uit ter waarde van 725. Hij vroeg het maar in te pakken. Voorzich tig informeerde de juwelier, hoe hij de betaling wilde regelen. „Och dat komt wel in orde, geld heb ik momenteel niet bij me, maar U kunt me het gerust afgeven, want ik ben een zoon van den burgemeester van Zutphen." Zijn fantasie had echter geen succes, het collier bleef in den winkel en het jongmensch moest zonder collier naar huis gaan. Vandaag stond hij voor de rechtbank terecht, verdacht van poging tot oplich ting. Hij is pas 18 jaar en het is de eerste maal, dat hij in de rechtszaal verschijnt. Behalve een betrekking, had hij ook een meisje gezocht om zijn lief en leed te deelen. Een huwelijksadvertentie bracht hem in kennis met een typiste. Voor haar was ook het collier bestemd, zij was jarig en hij had geen geld gehad om iets voor haar te koopen, aldus verklaar de de jeugdige Zutphenaar. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hij ook zijn slag nog poogde te slaan in een anderen winkel, waar hij naar een arm band vroeg. Hier waarschuwde men de politie, die hem arresteerde en thans zit hij drie maanden in voorarrest. Het O. M. requireerde wegens poging tot oplichting een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaar delijk. De verdediger drong aan op een voor waardelijke straf. Vonnis 25 Januari. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een nieuwe figuur op schuldinvor- deringsgebied in ons land zijn intrede deed: de man met de roode pet, een mid del van enkele incassobureaux om aan de inningspogingen kracht bij te zetten. Groningen kent dezen beruchten mi.i ook, er zijn zelfs twee bureaux, die van zijn diensten gebruik maken. Gistermor gen verscheen hij voor de Groningsche rechtbank in den persoon van den 33- jarigen incasseerder Jan D., die tezamen met den 30-jarigen Berend A., houder van een schuldinvörderingsbureau, bei de te Gronngen, wegens eenvoudige be- .c'din~ terecht staat. Een Groningsch zakenman, die in Juli enkele keeren bezoek kreeg van den man met de roode pet, die bovendien nog een roode tasch droeg, diende een klacht tegen het bureau in. Het bureau volgde het systeem eerst een brief te sturen, waarin werd medege deeld, dat, wanneer de vordering niet werd voldaan, de man met de roode pet zou komen. Tevens werd in den brief gezegd, dat het bureau de vrijheid zou nemen den geadresseerde op de lijst van slechte betalers te plaatsen, die aan alle winkeliers zou worden gezonden. A. verklaart, dat het niet de bedoeling I wa6 te beleedigen. President: U wist toch wel, dat al gemeen bekend is, wat de man met de roode pet beteekent. Verdachte A.: Ik weet niet, of dit algemeen bekend is. Verder ontkent A., dat het systeem een dreigmiddel was. Hij handelde in opdracht van den schuldeischer, die op de hoogte was van de middelen, welke het bureau toepaste. Inmiddels is hij met de roode pet opgehouden. De officier van justitie, mr. Rombach, constateert in de eerste plaats, dat de feiten bewezen zijn. Verdachten wisten, welke uitwerking hun middel had. De roode pet-zaak is een acuut geval in Groningen geworden. Er zijn zelfs twee bureaux, die daarmee werken Het is dringend noodzakelijk, dat er een uitspraak komt over de vraag, of dit strafbaar is. En niet alleen een uitspraak, doch ook een afweer tegen dergelijke practijken De manier is niet zoo erg, wanneer zij Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bii wordt toegepast op flesschen trekkers. Maar zij i6 niet toelaatbaar, wanneer, zooals hier, solide burgers, die een goed argument hebben voor de niet-betaling, daarmee worden bedreigd. Deze zaak is niet zoo heel gemakke lijk De wet voorziet, waar zij spreekt van eenvoudige beleediging, niet ten volle in dit geval. Een beleediging in het openbaar moet óf mondeling óf schriftelijk geschieden. De wet voegt er aan toe, dat iemand in zijn persoonlijk heid door feitelijkheden kan worden beleedigd. Het geval moest zóó liggen, dat de schuldenaar door den man met de roode pet werd aangesproken, zooals dat in de onderhavige zaak is geschied. De roode pet is het symbool van den wanbetaler. Is het uitmaken van iemand voor wanbetaler beleedigerd? Dit is de moeilijkste vraag in het proces. Er is hierover een jurisprudentie, ge grond op de geschiedenis van de wet. De rechtbank in Winschoten heeft eens een uitspraak gedaan in een zaak tegen een winkelier, die op een briefje voor zijn étalage iemand als wanbetaler had vermeld. De rechtbank sprak den man vrij, zij achtte het aantasten van iemands crediet "'een aantasting van den goeden naam en de eer. De fout van deze beslissing is gemakkelijk aan te toonen. Onze wet heeft opzettelijk niet kren king van het crediet strafbaar gesteld. Maar daaruit mag niet worden ge concludeerd, dat geen enkele krenking van het crediet beleediging is. Er bestaat in onze maatschappij toch nog zoo iets als een eer op financieel gebied. Gelukkig zijn wij nog niet gebleven bij het vonnis van de Winschoter Recht bank van 1901 Het is volkomen achter haald door een zeer recent arrest van den Hoogen Raad, die over deze kwestie in Juni 1933 aan het woord is geweest. De hoofdvraag in de zaak met de roo de pet is volkomen opgelost door het arrest van den Hoogen Raad, dat tevens het in Winschoten geboren ellendige misverstand uit den weg heeft geruimd. Daar het hier een proefproces betreft, zal spreker een geringe straf eischen. De officier vraagt tegen den incas seerder D. een boete van 10 subs 5 da gen hechtenis, tegen den houder van het bureau A. een boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen overtuigings stukken. de roode pet en de roode tasch. De verschillende contingen- teeringen, die zijn ingesteld om onze handelsbalans zoo veel mogelijk in evenwicht te hou den, brengen voor handel en industrie tal van moeilijkheden met zich mede. In Waalwijk is een schoenenfabriek, die door het hierdoor ontstane gebrek aan grondstoffen genoodzaakt was een gedeelte der arbeiders te ontslaan, terwijl juist over vloed van orders aanwezig was. Het stelsel der contingenteerin- gen, ontstaan uit do behoefte naar een systeem van weder- keerigheid, heeft hier voor de industrie fatale gevolgen gehad. Bij de contingenteering van overleer en zoolleer heeft men in Den Haag na tuurlijk ook het advies van de schoen fabrikanten gevraagd. Deze stemden er volkomen mede in, voor zoover het le dersoorten betreft, welke hier te lande gemaakt worden, doch men maakte eenig voorbehoud ten aanzien van die producten, die slechts in de gewenschtc kwaliteit uit het buitenland zijn te be trekken. Tot voor enkele maanden heeft 't stel sel uitstekend gewerkt, thans is men er echter, naar wij vernamen, bij het Crisis-invoerbureau in Den Haag zeer streng mee geworden, zoodat de moei lijkheden dan ook niet zijn uitgebleven. Vooral een bedrijf als het onderhavi ge, de Timtur-fabrieken te Waalwijk, heeft met deze moeilijkheden te kam pen gekregen, omdat het hier een mode- bedrijf geldt, waarbij op de afnemers niet de minste pressie is uit te oefenen. Men werkt er op bestelling, na met ver schillende monsters de cliëntèle te heb ben bezocht, en kan niet eenige weken of langer wachten op den toevoer van grondstoffen. Want de afnemers verlan gen spoedig te worden bediend en* drei gen anders hun orders te annuleeren. Voor een bedrijf als dit is 't ook onmo gelijk om vooruit te werken, omdat men niet weet waarnaar straks ge vraagd zal worden. Een groot geluk voor de Nederland- sche industrie is geweest, dat de mode veel Suède-leer vroeg. Deze leersoort wordt uitsluitend hier te lande gemaakt, zoodat men in dit opzicht volledig onaf hankelijk v\as van het buitenland en met de contingenteering iets te maken had. Chroomleer wordt hier in de ge- wenschte soort heelemaal niet gemaakt, terwijl Amerika ervoor beroemd is. Toen Amerika te duur werd, heeft men zich een tijdlang met Duitschland behol pen, doch wat daarvandaan kwam was, naar het schijnt, niet dat. Tegenwoordig is op dit gebied Amerika belangrijk goedkooper. Men wordt echter, doordat

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13