Da m polio?," Jeugdlectuur HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL JjityCzondeH Stukken iïevri/dUvankou Jilmmeuws Industrie en handelspolitiek. Niet generaliseeren Aanpassing. ZELFMOORD VAN INBREKER, Bij zijn arrestatie. vrouwtn, strijdt voor uw rechten. n. carels. TURANDOT, PRINSES VAN CHINA. In Cinema Americain. PRINSES VOOR DERTIG DAGEN. Silvia Sydney in een succes volle Paramountiilm in het Bioscoop-Theater Harmonie. HET MEISJE MET DEN BLAUWEN HOED. Geprolongeerd in het Victoria-1 Theater. DE SENSATIEDUIVEL. In het Alkmaarsch Bioscoop- Theater. CINEMA EN THEATER. het Amerikaansche contingent is uitge put, gedwongen de duurdere Duitsche waren te koopen, die minder goed zijn dan de goedkoopere Amerikaansche. En als het niet precies de gewenschte tint is, krijgt de fabrikant met zijn af nemers dadelijk moeilijkheden. De oorzaak van alles is, dat de belan gen van onze industrie niet steeds in overeenstemming zijn te brengen met onze handelspolitiek. Dit is ons wel zeer duidelijk gebleken bij de Timtur-fabrieken, waar de direc tie ons inzage heeft gegeven van de over deze kwestie met het Crisis-invoerbu- bureau gevoerde correspondentie. Voor 1935 had men juist dezer dagen de voor- loopige toezegging gekregen van den in voer van een klein kwantum voering leder. waardoor echter waarschijnlijk slechts voor korten tijd een soort uitstel van executie is verkregen. had men n.1. een man gearresteerd, die eveneens uit den trein uit Tours kwam, en eveneens aan het signalement beant woordde. Daar bovendien deze laatste man veel schameler gekleed was, werd de eerste arrestant voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij moest echter nog even op het politiebureau blijven vangst, welke cultuur-film aller aan- Prachtige onderwater- film tot een boeiend geheel, waar ook de haaien- vangst een groot aandeel in heeft. Tot slot willen we nog wijzen op ■ima jazz-film, waaraan de band van Phil Emerton zijn medewerking ver- •--*jg (^e dacht verdient. opnamen maken deze een Uil L/p 11VI Plotseling kreeg de zaak een drama- leent. Sublieme geluidsweergave tische ontknooping. De man, die met een voornaamste factor waardoor deze film inspecteur in 't wachtlokaal zat, sprong (met een aardige lady-crooner) door de overeind, haalde een revolver uit zijn ware liefhebbers op hoogen prijs zal t iiaaiuu w>< revolver en richtte deze op zijn hoofd. De in- ''«i IA Af zak, Gil nujittiv uvuv d specteur trok aan zijn arm, zoodat het zijn doel miste en langs de kleeren van den man afschampte. De man sprong echter op zij, en een tweede schot trof hem in het hart. Hij overleed kort daarna. Hij bleek Lucien Bayonet te heeten, en reeds vele malen veroordeeld te zijn, terwijl er op dat oogenblik verschillende verzoeken om opsporing van hem wa ren. Op hem werden de gestolen bank- X/A/AVA h-Onl worden gesteld. Het geheel dus een programma, als we gewend zijn. zoo- in GAGUUUC lis VCtAicgoti. In Den Haag heeft men wel toegege-1 .Y1' ven dat de moeilijkheden werkelijk be- bl!Jetten- de juweelen en tevens een heel I stel inbrekerswerktuigen gevonden. De tweede arrestant werd natuurlijk onmiddelijk op vrije voeten gesteld. staan, doch er schijnt heel weinig aan te veranderen te zijn. Wel heel sterk komt dat naar voren in een bepaling in de zoo juist verschenen Leidraad bij de contingenteering, van 1 Januari 1935, waarin o. m. deze bepaling voorkomt „Voor de landen, waarvoor geen hooge- re contingenten zijn vastgesteld, zullen geen bijzondere toewijzingen worden verleend en het feit, dat een bepaald ar tikel hier te lande niet wordt vervaar digd, kan daarin geen wijziging bren gen". Het is de oude strijd tusschen den landbouw met aanverwante bedrijfstak ken, die om uitvoermogelijkheden vraagt, en de industrie, die haar grond stoffen wil betrekken van waar dit het meest in haar belang is. Bij die handels politiek doen zich de zonderlingste con sequenties voor. Zoo vraagt men in En geland naar tomaten, die daar uit Ne derland niet meer mogen worden inge voerd, omdat het contingent is uitgeput, terwijl er hier vraag is naar Engelsch leder, dat om de zelfde redenen hier weer niet mag worden ingevoerd. Het zou echter onjuist zijn te beweren, dat de bovenomschreven moeilijkheden in de schoenenindustrie algemeen zijn. We wezen er reeds op, dat het hier een gedifferentieerd luxe-bedrijf betreft, dat zeer kieskeurig moet zijn bij den aan koop der benoodigde grondstoffen. In Waalwijk en speciaal bij deze fabriek wij vernamen het ook nog ten kan tore van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, waar wij ons om inlichtingen hadden vervoegd legt men zich vooral toe op de betere kwali teiten. De statistiek wijst dan ook uit, dat in het district van deze Kamer de gemiddelde prijs voor de geproduceerde schoenen ver boven die van de rest van ons land uitgaat. In verband hiermede hebben we ook eens een onderzoek ingesteld in een an der centrum van deze industrie in Noord-Brabant. In Oisterwijk vernamen we, dat de grootindustrie in het geheel geen moei lijkheden heeft met de uitvoering der regeeringsmaatregelen De directie der Pazo-fabrieken was vol lof over de me dewerking uit Den Haag en zeide ons, dat juist herhaaldelijk de dreigende moeilijkheden door deze medewerking volledig werden opgelost. De tijden zijn niet rooskleurig, maar door het bedrijf aan de omstandigheden aan te passen, weet men tot nog toe aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Men is goedkoopere schoenen gaan fa- briceeren, die thans juist veel gevraagd worden, met het gevolg dat men ruim van werk is voorzien en men zelfs over 1934 volledig het wettelijk toegestane maximum overwerkuren heeft ver bruikt. Door de lagere prijzen worden meer schoenen verkocht, waarmede werkge vers en werknemers gebaat waren. Door belangrijke technische vorderingen is de productie verhoogd, zoodat men schoenen kan aanbieden, die onder ieders bereik liggen. Het z.g. Schoenenwetje was daarbij een belangrijke steun. De invoer die in ons land in 1929 nog bedroeg 1.169.000 paar, was in 1933 teruggeloopen tot 651.000 paar. Daarentegen steeg het to taal der Nederlandsche productie in die jaren van 9.416.000 paar tot 13.158.000 Ook de werkgelegenheid is er door ver groot: in 1931 werkten 10.516 personen in de schoenindustrie; in 1933 was dit aantal gestegen tot 11.034. Over het algemeen mag de toestand in de schoenindustrie niet geheel onbe vredigend genoemd worden. Slechts de luxe-bedrijven hebben met moeilijkhe den te kampen, doch deze zijn dan ook van dien aard, dat wegneming der oor zaken een dringende eisch is. In een kasteel nabij Tours (Fr.) is in gebroken terwijl de bewoners afwezig waren Bij hun thuiskomst mieten zij bankbiljetten ter waarde van 18.000 francs en juweelen ter waarde van 25.000 francs. De politie trok onmiddellijk de conclusie, dat de inbreker vermoedelijk naar Parijs zou gaan om daar te pogen de juweelen te verkoopen. Ergo werd de politie te Parijs gewaarschuwd, die aan de stations, waar de man aan kon komen, een wakend oog hield Dit werd gemakkelijk gemaakt door het feit, dat men een vaag signalement van hem had weten te krijgen. In den vroegen ochtend zag de in specteur, die het Aueterlitz-station be waakte, een man uit den trein uit Tours komen, die aan het signa'ement beant woordde De inspecteur nam hem mee naar het bureau maar daar deed zich een moei lijkheid voor. Aan een ander station Geachte redactie, In uw courant van 8 Januari j 1. komt een ingezonden stukje voor, onderteekend door: Mw. S., hetgeen mij aanleiding geeft, U te verzoeken een wederwoord hier op te willen opnemen, waarvoor ik U bij voorbaat vriendelijk dank zeg. De oproep van de Verceniging v. Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap tot de jongere vrouwen gericht (zie Alkm. Courant van 7 Januari) heeft ten doel deze jongere generatie zich bewust te doen wor den, hoe de rechtspositie der vrouw in Nederland in de toekomst dreigt te worden, wanneer de vrouwen niet waakzaam en op haar hoede zijn. Let wet: de rechtspositie der. vrouw in het algemeen, niet alleen die der „gehuwde vrouw Ik geloof, dat Mw. S. wel wat eenzijdig is in haar oordeel, wanneer zij meent, dat de werkende gehuwde vrouw de werkloos heid vergroot. Door statistieken toch is be kend. dat slechts een klein percentage ge huwde vrouwen werkzaam is. B.v. van de 9048 ambtenaren in Amsterdam zijn slechts 33 gehuwde vrouwen. Wat beteekent nu die 33 personen op het aantal werkloozen, dat in Februari 1934 in Amsterdam 45600 be droeg! Men vergete niet, dat, wanneer de gehuwde vrouw uit haar werk wordt ge- stooten, hiervan het gevolg zal zijn, dat huispersoneel wordt ontslagen, zoodat verschuiving van werkloosheid plaats heeft, die voor de maatschappij als zoodanig heel weinig beteekenis heeft. Als motief wordt ook aangevoerd, dat die dubbele inkomens zoo onrechtvaardig zijn. Men vergete echter niet, hoeveel mannen niet twee- of drie-dubbele inkomens bezit ten, waarvan ook twee of drie mannelijke gezinshoofden zouden kunnen leven. Ook de man, die fortuin heeft of een vrouw met geld trouwt of reeds een pensioen heeft, zou dan zijn gesalarieerde betrekking(en) moeten afstaan aan anderen. Laten we toch niet in onderdeden afda len, maar de groote lijn in het oog houden en bedenken, dat, wanneer de vrouw het recht op arbeid wordt ontnomen, het jonge meisje straks de deuren gesloten vindt, die haar thans nog tot de opleiding of uitoefe ning van een beroep toegang geven. Het gevaar bestaat, dat de vrouw en ontwikke ling naar beneden gehaald wordt en dit is niet alleen een vrouwen-belang, maar een algemeen-belang. Het gaat hier om de ont wikkeling van het geheele menschdom. Het meisje van nu zal straks, vrouw ge worden, de toekomst van het nageslacht mede te behartigen hebben. Laat zij zich dus thans hiervan reken schap geven en reeds nu krachtig medehei pen de rechten, die door haar moeders en grootmoeders met zooveel moeite en strijd veroverd zijn, zuinig te bewaren, opdat haar kinderen niet weer opnieuw dezen moeilijken, langen weg zullen moeten afleg gen. Daarom, jonge vrouwen, weest op uw hoede! Aan Mw. S. geef ik den raad: „Bezoekt de Conferentie te Bilthoven, neemt daar deel aan de discussie en brengt er uw be zwaren naar voren, dan zal wellicht uw meening in dit ingezonden stukje naar vo ren gebracht, voor wijziging vatbaar blij ken". U, mijnheer de redacteur, nogmaals dan kend voor de plaatsing. Prese. afd. Alkmaar der Ned. Ver v. Vr. bel. en gel. Staatsb. Alkmaar 9 Januari 1935. Dat er een Chineesche geschiedenis gegeven wordt, blijkt reeds van verre: een groote gele ballon met letterteekens uit het Hemelsche Rijk valt reeds van flinken afstand op, en dan zijn de in gang en de hall gesierd met tal van kleine Chineesche ballons in den vonn van lantaarntjes. De gewenschte sfeer is geschapen En het sprookje Turandot verhoogt die heel sterk. Want een s rookje is het eigenlijk, deze geschiedenis, die we in ons nr. van Donderdag reeds kort heb ben verteld. Zij geeft aanleiding tot zeer uiteenloopende gevoelens: afschuw voor de wreedheid van de prinses, die haar aanbidders, als zij de drie raadsels niet kunnen oplossen (de voorwaarde voor een huwelijk met de beeldschoone kei zersdochter), laat onthoofden; medelij den met den vader, een pantoffelheld respect voor den heldhaftigen vogel koopman, die haar de harde waarheid durft zeggen en ten slotte zegeviert; vroolijkheid, als blijkt dat de „onthoof den" nog in de gevangenis zitten, niet onthoofd zullen worden en de 146 doods hoofden op den stadsmuur slechts prachtig geslaagde namaaksels zijn griezeligheid, als die zoogenaamd ont hoofden met hun doodshoofden aan den zwier gaan. Er is in deze film nog veel meer, dat vroolijkheid brengt: wij noemen slechts de houding van Willibold, den knecht van den vogelkoopman Kalaf, den ver liefden jongeling, die schrikt en beangst wordt voor vreemde verschijningen. En dan zijn er nog de inderdaad mooie in terieurs en natuuropnamen, die deze zeer aardige film tot een rolprent maken, die zeker tal van bezoekers zal trekken. Kathe van Nagy speelt de rol van de prinses op voorbeeldige wijze en Willy Fritsch is de onversaagde vogelkoop man, die de raadsels weet op te lossen; Paul Kemp vertolkt schitterend de grap pige rol van Willibold en Inge List geeft op waardige wijze de vriendin en ver trouwde van de prinses. De namen van deze vertolkers der hoofdrollen, ter zijde gestaan door verschillende anderen voor de kleinere rollen, waarborgen een in al'e opzichten goedverzorgde film. Het voorprogramma geeft heel wat af wisseling: het journaal brengt ons het wereldgebeuren; we nemen een kijkje in een variété als een nieuw program ma moet worden opgevoerd en dan zien we dat nieuwe spelen; en ten slotte treedt Stan Laurel weer eens voor het voetlicht. gevaarlijke toer zal doen, boven af uit den steihvand met motor en al in een net te rijden. En Bill doet het, maar komt er niet zonder kleer scheuren af, want hij vliegt met z'n mo tor door het net, en ligt bewusteloos, als het meisje waar z'n zinnen op waren, aan zijn zijde staat. Natuurlijk komt al les dan weer terecht. Het voorprogramma laat oen uitge breid journaal zien, een mooie natuur film en By Shows melodies, waar ver schillende zangers en zangeressen een lie'! ten boste geven. Het theater Harmonie biedt ditmaal den liefhebbers de gelegenheid de ta lentvolle actrice weer eens te zien en wel in de Paramountfilm: Prinses voor dertig dagen. Er zijn vermoedelijk wel meerdere jongedames, die volgaarne eens dertig dagen voor prinses zouden willen spelen. Dit gelukje valt in de film te beurt aan Nancy Lane, een werkloos actricetje. De bekende New-Yorkscho bankier Gresham heeft n.1. op zich genomen voor het Koninkrijk Taronië een groote leening te plaatsen. Prinses Catterina van dat land zal voor de leening recla me maken met een persoonlijk tournee door de Vereenigde Staten. Doch als zij in New-York aankomt wordt zij ziek Gresham stelt nu alles in 'twerk een plaatsvervangster te vinden, een meisje dat sprekend op haar gelijkt. Eindelijk Nancy Lane, 'die in hoofd en neut door inademing der geneeskrachtige dampen van Wat Mljnhardt maakt u fl0C(j Wij hebben vorige week in deze ru-1 briek breedvoerig over de nieuwe Hol- landsche film „Het meisje met den Blauwen hoed" uitgeweid en toen reeds de verwachting uitgesproken, dat Truus v. Aalten (het meisje met den blauwen hoed) vermoedelijk wel langer dan een week in Alkmaar zou loopen. En zie, deze profetie is bewaarheid ge worden. Het trio Truus v. AaltenRo-1 land VarnoLou Bandy zal dus nog enkele dagen Alkmaarsche triomphen boeken en nogmaals, die aardige film verdient volle zalen en wij twijfelen er niet aan of velen, die deze week niet in de gelegenheid waren deze rolprent te gaan zien, zullen van de geboden kans gebruik maken. Een nieuw voorprogramma zal aan deze film voorafgaan. Naast interc -ant buitenlandsch nieuws en Polygoon op namen gaan we ook nog op de tonijnen- De directie van het A. B. T. kan zich deze week beroemen op een spannende hoofdfilm. De sensatieduivel Cyril Mac Laglen als Bill Summers in de hoofdrol laat zeer spannende momenten zien, wat betreft diverse motorraces, waar de heele rolprent om draait. Bill is een ge vierde renner die geregeld eerste prijzen 'in de wacht sleept, totdat er een vrouw (Ida Lupino) in 'tspel komt. Een van de gevaarlijkste concurrenten op de ren baan maakt met haar het plan op, om Bill's rennersloopbaan te vernietigen, wat hen ook gelukt Bill is n.1. verliefd o haar geworden en heeft al wat hij be zat aan mooie cadeaux uitgegeven, om haar z'n liefde te betuigen. Later merkt hij pas dat hij bedrogen is geworden Op de laatste race die Bill rijdt, heeft hij een verbitterden strijd geleverd, welke echter zoo gevaarlijk was en tegen de reglementen, dat Bill van de races ge schorst wordt. De wedstrijden die hem zijn inkomen bezorgden zijn nu weg, en thans is hij geheel en al vervallen tot armoede. Ein delijk heeft hij toch nog iets weten te bemachtigen, n.1. steihvand rijden op de kermissen, maar Bill, die ook nog al eens te diep in 't glaasje kijkt, zal door zijn directeur ontslagen worden. Hij mag echter in dienst blijven als hij een vinden zijn detectives .J graag een flinke belooning wil verdie nen. Allereerst moet de nieuwe prinses Madison de Derde zien in te palmen. Dit is een jeugdige courautenkoning, die erg tegen de leening is. Zij slaagt uitste kend, maar wordt zelf verliefd op Madi son. Dan beginnen de moeilijkheden voor Nancy, want in een cabaret wordt zij aangesproken door een ouden kennis van het tooneel en Madison slaat dezen brutalen kerel neer. De couranten ver melden dit en spreken ook over de ver dwijning van Nancy Lane. Maar als zij in haar oude kleeren het redactiebureau van Madison bezoekt, ziet men dat Nan cy terecht is. Doch er ontstaan nieuwe moeilijkheden, want graaf Nicolaas, de officieuse verloofde van prinses Catteri na, komt in N.-York. Hevige jaloezie van Madison. De tournee begint en de graaf wordt met opzet achtergelaten. Nancy heeft succes en de leening slaagt In New-Y'ork teruggekeerd is de werkelijke prinses weer hersteld en als de koning van Taronië in de stad komt vindt hij zijn werkelijke dochter. Ook Madison verneemt dan hoe hij een maand lang eigenlijk voor den gek is gehouden en is woedend. Maar de prinses die weet dat Nancy werkelijk van Madison houdt, maakt hem duidelijk dat hij wel met Nancy maar niet met een prinses kan trouwen en het einde is Silvia Sidney vervult de dubbelrol op schitterende wijze en Chry Grant als Madison is een uitstekende partner. De film boeit mede door het spel der overi ge artisten van het begin tot het einde. Een zeer aantrekkelijk voorprogram ma gaat aan het hoofdnummer vooraf. Het programma draait van Zondag tot en met Woensdagmiddag. Wie dus Sil via Sydney niet wil verzuimen, weet wanneer de gelegenheid er is. dat zijn vader op een onbewoond eiland te. recht is gekomen en geen kans heeft gezieu daarvandaan te vertrekken. Koen neemt zich vast voor over een jaar of drie, als hij dertien jaar zal zijn, op zoek naar zijn vader te gaan, maar voorloopig komt er nog niets van die plannen en wordt hij naar zijn grootouders gebracht, waar hij de huisgenoot van zijQ oom Frank wordt, die werkloos is geworden en den jongen op diens vacantiedagen mee- neemt om groote wandelingen te maken en zoo nu en dan eens een gesprek te voeren met zeelui, die in de havenwijk verblijf hou. den. Dan sprak oom Frank altijd Engelsch en hij leerde het Koen, zoodat ook deze zich weldra met de vreemde zeelieden kon onder houden Oom Frank krijgt een betrekking aan de Perperkust in Afrika en zal drie jaar wegblijven en Koen wil dolgraag mee om zijn vader te zoeken, maar hij is nog te jong en moet achterblijven. Dan komt Koen in een tehuis in de bosschen en ontvangt daar «eregeld de brieven van Oom Frank totdat de correspondentie plotseling gestaakt wordt Evrst maanden later komt er een ansicht en daarna een brief, waaruit blijkt, dat Oom Frank in Afrika ziek is geworden en dan als er drie jaar verstreken zijn, komt Koen's oom weer in Holland. Als hij een half jaar later weer naar Afrika terug gaat, is Koen oud genoeg om mee te gaan als jongste be diende op een kantoor in Liberia Na een smartelijk afscheid van zijn moe- der en zijn grootouders gaat Koen op reis Het nummer dezer week bevat o.a een interview met Claire Fuchs; 'n arti kei over Joseph Lister, uitvinder van een methode voor antiseptische wondhe- handeling; het Nederlandsche Cabaret- Album; 'n serie korte films in de Clne- tome studio's door de Nationaal film opgenomen; bij Buziau thuis; filmpho- to's; portretten van Siem Nieuwenhuis, in de revue met vlag en wimpel; van Charlotte Kohier, Albert van Dalsum, Ben Groenier en Oscar Tourniaire, in „Gijsbrecht van Aemstel"; het liedje „Mijn Geheim" van G. Haighton Jr. enz Drie maanden aan de Peperkust, door Walter Tomson, geïllustreerd door Pol Dom. Uitgave Oebr. Kluitman te Alkmaar. Een vrachboot komt niet van de reis terug en het kantoor van de scheepvaartmaat schappij beschouwt het schip als verloren Koen's vader is niet weer huiswaarts gekeerd en de onzekerheid over het lot van haar echt genoot grijpt de moeder van den jongen zoo aan, dat zij naar een herstellingsoord moet vertrekken. De jongen kan zich niet indenken, dat zijn vader dood zou zijn, hij gelooft in een won derbaarlijke redding en stelt zich zelfs voor. en geniet van allerlei spannende reisavontu ren. Als zij drie maanden in Afrika zijn, krmt er plotseling bericht, dat Koen's vader nog in leven is en over zes weken in Holland zal zijn. Ook Koen's moeder is heelemaal hersteld en Koen zou wel dadelijk naar huis willen, maar plicht gaat voor en er verloopt nog heel wat tiid voor hij met de „Batavier" weer in Rotterdam aankomt en alle familie leden elkaar hun wonderlijke en spannende avonturen kunnen vertellen. Van die avon turen en trouwens van het geheele boeien de verhaal zullen alle jongens die van reizen en van het leven In vreemde landstre ken houden, volop kunnen genieten. Gebr Kluitman zorgden er voor. dat dit boeiende jongensboek in een aantrekkelijk kleedje werd gestoken. Bij dezelfde uitgevers verscheen Een zo- mervaeantie bij den vuurtoren, door Joh. Veenbaas, geïllustreerd door Pol Dom. Het prettig geschreven boek vertelt de avonturen van een gezin vader, moeder, twee jongens, een meisje en de dienstbode dat de zomervacantie in IJmuiden gaat door brengen. Dat de jongens naar IJmuiden gaan, wijst er al op, dat er veel over de zee en de scheepvaart verteld wordt. Het gezin vertrekt per auto uit Amsterdam, maar de beide jongens gaan op hun fietsen en wat zij onderweg zien en beleven wordt zoo pret tig verteld, dat alle lezers er met belangstel ling van zullen kennis nemen. Voor jongen» van 10 tot 14 jaar is dit boek zeer aanbo velenswaardig Bij de uitgevers Van Ooor en Zonen ver schenen een viertal aardige prentenboekje met tekst en teekeningen van Rie Cramee, namelijk De poppenbruiloft. Dokter Lever traan, Luilekkerland en Dommie Dik, vier kleine boekjes in een mapje voor jon« kinde ren. Kinderen van een jaar of zes vinden de geschiedenis met de daarbij bchoorendt plaatjes buitengewoon interessant. Dezelfde uitgevers brachten Hans, het ge- tuks varken in den handel, dat door PK F.xel is geschreven met plaatjes van H. Issings. Het is een verhaal uit den tijd van Klokke Roelant en geschikt voor kinderen van omstreeks twaalf jaar. Poitevyn, Hans en Flap, de hond. trekken Vlaanderenland 'tl en beleven allerlei spannende avonturen. In Gent is het in die dagen het boek vertelt van de gebeurtenissen omstreeks het jaar 1400 zeer rumoerig, want de Gentsche wevers zijn van plan met een legertje van 15000 man naar Calais te trekken. Hertog Phillips stelt zich aan het hoofd van dezs kriigsgroep en men is vast van plan de En- gelachen verder te beletten hun wol op te stapelen, waardoor de prijzen onnoodig wor den opgedreven Pontevyn en Hans sluiten zich bij de wevers aan en marcheeren mee als de groote tocht gaat beginnen. De jeugdige lezers zul len weldra tot de ontdekking komen, dat htt leven in dien tijd heel wat van dat in onze dagen verschilt, maar juist dat is buitenge woon leerzaam en voor oudere jongens is dit boek dan ook een nuttig geschenk De plaab jes van Issings passen zich wonderwel Ml den tekst van dit interessante jongend*** aan. 61. Maar Piet Prikkel merkte in zijn plezier niet, dat hij zelf een bijenkorf onderste boven gooide. De bijen waren natuurlijk verschrikkelijk kwaad en prikte hem nu waar ze maar konden. Nu was het de beurt aan Drein Drentel om te lachen. „L-kkcr", zei hij, „ik vond het een reuze-grap". 62. Dien middag gingen Piet Prikkel en Drein Dren- iel eten in een nmulhuin. Dit smulhuis heette fHet zeemonster van Nagasaki„Daar hooren we thuis", zei 1 iet. Ze konden er niets anders krijgen dan eet bare vogelnestjes met slagroom. Piet en Drein had den honger en aten de vogelnestjes dus met smaak op.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 14