VERKADES BISCUITS !Buitenland ^Binnenland VERKADE ZAANDAM het zeemonster van nagasakl ALKMAARSGHE COURANT van DINSDAG 15 JANUARI 1035 VORSTELIJK HUWELIJK TE ROME. Prins Torlonia huwt de Infante Beatrice. Nadat de bladen te Rome reeds dagenlang allerlei bijzonderheden hadden gemeld over het bruidspaar en over de vele hooge gasten die vooral uit Spanje te Rome waren aange komen, is gisteren het huwelijk ingezegend van de Infante Beatrice de Bourbon, dochter van den ex-koning van Spanje, met Don Alessandro Torlonia van de hertogen van Poli en Ouadagnolo, prins van Civitella Cesi, den oudsten zoon van den tegenwoor- digen prins Torlonia. De plechtigheid vond plaats in de hoofd kerk der Jezuïten de Gesü. Deze is aller minst toevallig daartoe gekozen. In die kerk, onder het rijkste altaar van geheel Italië, rust het lichaam van den grooten Spaanschen heilige Ignatius van Loyola. Dezelfde kerk vertoont op vele plaatsen de rozen en kometen van het familiewapen der Torlonia's, en een groote gedenkplaat her innert er aan dat in 1861 Prins Alexander Torlonia, de oud-oom van den bruidegom, de prachtige marmerbekleeding van deze rijkste barok-kerk van Rome op zijn kosten geheel vernieuwen liet. Het huwelijk is een bij uitstek groote ge beurtenis geweest in het Romeinsche mon daine leven. De stad is vol Spaansche edellieden, ter wijl in de kerk niet minder dan 50 prinsen van koninklijken bloede de plechtigheid bij woonden. Onder die aanwezigen waren de Koning en de Koningin van Italië, Alfons de Xlllle en zijr» gemalin, de prins van Pië- monte met prinses Maria-José, de Infante Maria Christina met haar broer prins Jai- me, de graaf van Parijs, de prinsen van Savoye en Genua, de hertog van Bergamot, de prinsen van Beieren, prinses Christofora ♦an Griekenland, de prins van Hohenlohe en vele vertegenwoordigers van den Romein- schen en den Spaanschen adel, waaronder 24 Grandes van Spanje, die het kostbaar uitzet der prinses, dat geheel in Spanje ver vaardigd werd, naar Rome hebben ge bracht. Als bruidsmeisjes traden op de beide doch tertjes van Prins Chigi en van de markie zin Di Bagno. De ten uitvoer gebrachte mu ziek was ten deele Spaansch, ten deele van den Italiaanschen grootmeester Palestrina. Het huwelijk werd ingezegend door den Spaanschen kardinaal Segura Ysens, die destijds Spanje verlaten heeft om een betere verstandhouding tusschen den Heiligen Stoel en de Spaansche republikeinen moge lijk te maken. Na de plechtigheid verliet het jonge paar de kerk en begaf zich onmiddellijk naar St. Pieter om, volgens Romeinsch gebruik, te bidden op het graf van den „Prins der Apostelen". Laer werd, aldus het Hbld.' in het Gar den Hotel een feestmaal aangericht, waarbij de Koningin van Italië op de eereplaats ge zeten was tusschen haar gemaal en den Ko ning van Spanje. Tegenover haar zaten de jónge Prins en Prinses van Civitella Cesi tusschen de Infante Maria Christina en den Italiaanschen kroonprins. De Torlonia's zijn geen zeer oud ge slacht. Hun adel dateert uit de tweede helft der ach tiende eeuw, toen de bankier Torlo nia in den adelstand werd verheven. Zij heb ben enorme kapitalen verdiend met de drooglegging van het Vucino-meer in de Abruzzen. En nog thans wordt de „Banco del Fucino" door hem beheerd. Het groote paleis, dat zij in den Napoleontischen tijd op de Piazza Venezia lieten bouwen, is la ter helaas gesloopt. Zij bezitten echter ver scheidene paleizen in de stad en twee der fraaiste en meest uitgestrekte villa's met groote parken. In de kleinste dier villa's die thans genoemd wordt de „Villa Torlonia", woont sedert vele jaren Mussolini als gast. Het jonge paar vertrekt morgen naar Napels en gaat dan scheep naar Noord- Amerika. Deze huwelijksreis zal hen tevens in de gelegenheid stellen daar het huwelijk- bij te wonen van Prins Jaime. TELEVISIE IN ENGELAND. Uitgewerkte plannen. De door den Londenschen postmaster- generaal aangestelde commissie ter bestu deering van de ontwikkeling van de televisie en tot het uitbrengen van advies in de vraag onder welke omstandigheden een publieke dienst voor televisie zou kunnen worden in gesteld en Groot-Britannië heeft haar taak voleindigd. In een gisteravond te Bath uitgesproken redevoering zeide Sir Kingsley Wood, dat hij verwachtte, dat het rapport der commis sie in de eerstvolgende dagen zou worden uitgebracht. Hij voegde hier aan toe, dat hij het rapport zou bestudeeren met den wensch de ontwikkeling te bevorderen van dit laatste wonder van wetenschappelijk kunnen. Het voorbereidende werk moet echter achter den rug zijn, alvorens een publieke televisie- dienst, hoe beperkt ook in omvang, op touw gezet kan worden. Als echter de commissie in staat is geweest een bepaald plan aan te bevelen voor de invoering van televisie-uit- zendig volgens principes, die de regeering zou kunnen goedkeuren, kan men verwach ten, dat nog dit jaar de eerste stappen zul len worden gedaan voor de verwerkelijking van een zoodanig plan. Betreffende de nieuwe rijkspostdiensten en de aanzienlijke uitbreiding in het afgeloopen jaar van de luchtpostdienst zeide spr. voorts nog, dat voor een werkelijk groot rijksplan twee dingen essentieel zijn, n.1. een veel groo- ter veelvuldigheid van luchtdiensten en een goedkoop luchtposttarief. Snellere luchtver- oindingen zijn ook wenschelijk en dit brengt met zich mede overeenkomstig voorziening voor nachtvluchten. In het rijksplan der regeering heeft zij besloten het belangrijke principe te aanvaarden van het verzenden van eerste klasse correspondentie door de lucht zonder extra-porto Spr. hoopte met samenwerking van de dominions, die daarbij betrokken zijn, dat in 1937 voor omstreeks 1M pence binnen het rijk een brief binnen een week de halve wereld over te kunnen ver zenden, in plaats van in een maand, welke tot dusverre hiervoor noodig was. Spr. wordt daarbij gedragen door de verwachting, dat hij een zoodanige verlaging van kosten en tijd het briefverkeer zoodanig zou toenemen, dat een loonend niveau zou worden ve™re" gen. Vooral is de regeering aangemoedigd to het nemen van deze historische stappen door het geloof, dat de rijkseenheid en de gezamenlijke bloei van een groot gedeelte afhankelijk zijn van de vrije faciliteiten voor snelle verbinding tusschen naties en volken van het rijk. JAPANSCHE MILITAIRE TREIN ONTSPOORD. Twaalf dooden, achttien gewonden. Tusschen Moekden en Sjanhaikwan in China hebben opstandelingen een Japan- sche militairen trein tot ontsporing gebracht abij het station Soeisjoen. Daarbij zijn 12 Japansche soldaten om het leven gekomen en 18 min of meer ernstig gewond. Een Japansch vliegtuig, dat uitgezonden was tegen de opstandelingen, is naar nader ge meld wordt, neergestort. De drie inzittenden waren op slag dood. GROOTE HAVENBRAND IN JAPAN. 15 millioen schade; 2000 dak- loozen. De Japansche havenstad Sakai- matsji ten Noord-Westen van Kobe is door brand verwoest. Tweedui- :end personen zijn dakloos. Per soonlijke ongevallen deden zich niei /oor. De materieele schade wordt op 15 millioen yen geschat. DE MALARIA OP CEYLON. Een boodschap des Konings. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Bij het schaatsenrijden. Gistermiddag zijn te Herbrum (Dtl.) de beide kinderen van den landbouwer Scheber, resp. 7 en 11 jaar, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. REHABILITATIE VAN EEN GEZIN. Valsche beschuldiging in de oorlogsjaren? Voor een speciale militaire rechtbank is, naar uit Parijs wordt gemeld, 'n revisie-pro ces begonnen, aangevraagd voor de rehabili tatie van een gezin, dat in November 1914 veroordeeld was onder beschuldiging, signa len te hebben gegeven aan de Duitsche troe pen. Het hoofd van het gezin, Louis Moreau, die boven den dienstplichtigen leeftijd was en als mijnwerker te Loos-en-Guelle werkte, werd door een buurman ervan beschuldigd, dat hij met een lantaarn lichtsignalen aan de Duitschers zou hebben gegeven. Bij een huiszoeking werd in zijn woning een lantaarn gevonden, waarop stond „made in Germany". De man werd veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid. Zijn vrouw werd ter dood veroordeeld wat later, in 20 jaar gevangenis- sraf werd veranderd en de beide zoons wer den veroordeeld tot tien jaar en vijf jaar dwangarbeid. Alleen de 16-jarige dochter werd vrijge sproken. De vader stierf in de gevangenis te Cayen- ne en ook de vrouw overleed in de gevange nis, terwijl de beide zoons, na hun straftijd te hebben uitgediend, uit Cayenne naar Frankrijk terugkeerden. Verschillende feiten wijzen er echter op, dat 't gezin valsch beschuldigd is. Ten eerste zouden de lichtsignalen uit het huis in de Duitsche linies niet zichtbaar zijn geweest, terwijl het vrijwel vaststaat, dat het gezin, dat bijna analphabeet was, geen Morsetee- kens kende. Hauptmann hield zich niet afzijdig, maar volgde het kruisverhoor met nerveuse opge wondenheid. Naarmate het proces vordert, toont Hauptmann zich steeds meer bewogen Hij ziet er tamelijk zwak en overspannen uit. be urenlange ondervraging van den gra- foloog Ostborne door Reilly kon eerstge noemde niet aan het wankelen brengen. Het schrift van Hauptmann. In het kruisverhoor, waaraan de hoofdver dediger van Hauptmann, Reilly, den grafolo- gischen deskundige Ostborne opnieuw onder wierp, speelde vooral de door Reilly opge worpen vraag een rol, of in het schrift van van het losgeldbriefje geen aanwijzingen te vinden zijn, dat het briefje wellicht door een Scandinaviër, niet door een Duitscher ge schreven zou zijn. Reilly doelde met deze vraag klaarblijkelijk op het vroegere kindermeisje van baby-Lind- bergh, Violet Sharp, die een Noorsche was. Ostborne verklaarde echter, dat het ver schil tusschen Scandinavisch en Duitsch schrift veel te groot is dan dat men beide schriften met elkaar zou kunnen verwisselen. Het losgeldbriefje is volgens Ostborne abso luut zeker door een Duitscher geschreven en deze Duitscher is Hauptmann. In het verder verloop van de verhandeling werd nog een andere grafoloog, Ziel ge naamd, gehoord, die eveneens op grond van zijn onderzoek de overtuiging uitsprak, dat het losgeldbriefje door Hauptmann is ge schreven. HAUPTMANN WEER HERKEND. Door een getuige in het proces. Voor de vijfde maal in het verloop van de verhandeling van het Lindberg-proces is de hoofdbeklaagde Hauptmann, zoo al niet als voornaamste dader dan toch als medeplichti ge aan de ontvoering van baby-Lindbtrgh geïdentificeerd. Een bekende van den gevolmachtigde van Lindbergh, dr. Condon, Alexander genaamd, werd gisteren a]s getuige opgeroepen en ver klaarde bij confrontatie met Hauptmann, dat deze de man was, dien hij in den tijd van de onderhandelingen over het losgeld op het station van een New-Yorksche voorstad spionneerend rond dr. Condon had zien slui pen. Overigens had gisteren een nieuw verhoor plaats van den grafoloog. Ostborne, di", zoo als bekend, in de zitting van Vrijdag ver klaard heeft, dat het briefje, waarin van Lindbergh het losgeld geëisciit werd, door Hauptmann geschreven was. Ostborne werd vandaag door den hcofdverdediger van Hauptmann, Reilly, in een uiterst pijnlijk kruisverhoor genomen. OM EEN SNEEUWBAL GEDOOD. Zondagmiddag waren te Rohrbach bij Sinsheim (Dtl.) eenige jongelui aan het sneeuwballen gooien, waarbij zij eenige ma len een bejaard man uit Epfenbach, die te Rohrbach op bezoek was, raakten. De man maakte zich kwaad, haalde een geweer en schoot op de jongelui, tengevolge waarvan de 21-jarige Zoller uit Rohrbach werd getroffen en op slag gedood. TERAARDEBESTELLING MINISTER KALFF. Minister Colijn en dr. H. van Manen zullen het woord voeren. Hoewel aanvankelijk is bericht, dat in overeenstemming met den wensch van min. Kalff bij de teraardebestelling van diens stoffelijk overschot geen toespraken zouden worden gehouden, heeft, naar wij nader ver nemen, de familie gemeend, uitzondering te mogen maken voor den minister-president, dr. Colijn, en voor dr. H. van Manen, direc teur Ned. Spoorwegen, om op de begraaf plaats hun gevoelens te vertolken. Rouwbeklag. Zoowel van de zijde van het Permanente Hof van Internationale Justitie als door on derscheidene leden van het Corps Diplomati- que is aan de Nederlandsche regeering deel neming betuigd, met het overlijden van den minister van waterstaat ir. J. A. Kalff. Dr. Colijn minister ad interim. Bij K. B. is tijdens de ontstentenis van een minister van waterstaat, het beheer van het departement van waterstaat, ad interim, op gedragen aan den minister van staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, den heer dr. H. Colijn. Hoe de werkzaamheden ver deeld worden. De minister van waterstaat ad interim, dr. H. Colijn, is voornemens in de ochtenduren zijn werkzaamheden op het departement van waterstaat te verrichten. In den namiddag zal hij op koloniën zijn. Gistermiddag heeft de heer Colijn met den secretaris-generaal van waterstaat enkele aangelegenheden het departement betreffende besproken. Heden ochtend is de gewone ministerraad gehou den en morgenochtend stelt minister Colijn zich voor zijn werkzaamheden op waterstaat aan te vangen. TWEE VERPLEEGDEN ONTVLUCHT. Uit het gesticht te Woensel. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel zijn op twee achtereenvolgende dagen, n.1. op Zondag en Maandag 1.1. twee patiënten ontvlucht. Hun namen zijn R. de Thours en F. A. Pieter. De eerste is 30 jaar oud; hij is 1.70 M. lang, heeft blond-rossig haar en is in ge- stichtskleeding met blauwen trui gekleed. De 2de is 41 jaar; hij is middelmatig van leng te, heeft een rond hoofd en kortgeknipt haar. Zijn gelaatskleur is blozend. Ook hij is in werkgestichtskleeren gekleed en als bijzon der kenteeken vermeldde de politieradio, die namens den districtscommandant der Kon. Marechaussee te Eindhoven opsporing, aan houding en voorgeleiding verzocht, dat de man stottert UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. Regeling bij de wet noodzakelijk. Een wetsontwerp is ingediend bij de Twee de Kamer tot regeling van uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf. De toelichting wijst erop, dat de klacht over excessen op het gebied van uitverkoopen en opruimingen in den detailhandel, in middenstandskringen vernomen wordt. De geopperde bezwaren richten zich bepaalde lijk tegen die gevallen, waarin uitverkoopen of opruimingen ontijdig worden aangekon digd of wel onder voorwendselen, die aan het publiek ten onrechte den indruk van een bijzonder voordeelige aanbieding geven. Het euvel geeft tot voortdurende verwarring aan leiding. Het van de hand doen van moeilijk verkoopbare artikelen mag niet tegengegaan worden, wel het ontijdig aanvangen van sei zoen- en balansopruimingen e. d. Het gevolg van deze practijk, waarbij enkelingen tal van vakgenooten met zich medesleepen en hun zoodoende vaak aanzienlijke verliezen be rokkenen, doet ook bij producenten en groot handelaren zijn schadelijken invloed gevoe len. Naar het den minister voorkomt is een re geling bij de wet de eenige uitweg. Uit het einde Augustus 1933 door den Midden- standsraad uitgebrachte advies is hem ge bleken, dat in de kringen van belanghebben den de vereischte eenstemmigheid aanwezig is, weshalve hij niet aarzelt de onderhavige regeling, welke in hoofdzaak rust op de doe den genoemden Raad aangegeven grondsla gen. aanhangig te maken. Het is de bedoeling, in de wet niet anders dan de hoofdlijnen der beoogde regeling vast te leggen. De practische uitvoering wordt overgelaten aan de Kamers van Koophandel. Artikelen. Aan art. 2 ligt het vergunningsstelsel ten grondslag Vergunningen voor het aankon digen van een verkoop als uitverkoop of als opruiming zullen worden afgegeven door de Kamers van Koophandel. Art. 3 bevat een belangrijke afwijking van het vergunningsstelsel voor wat betreft de periodiek terugkeerende verkoopen, verband houdende met jaars- of seizoenwisseling. De aankondigingen dezer verkoopen worden niet afhankelijk gesteld van een vergunning. Teneinde de controle te vergemakkelijken en tevens het publiek kennis te doen nemen van den aard van den aangekondigden verkoop zullen de periodiek terugkeerende verkoopen uitsluitend door middel van enkele gebruike- njke benamingen mogen worden aangekon- Blijkens art. 5 wordt de gelegenheid open gesteld, bezwaren tegen het verleenen van een vergunning kenbaar te maken. De aan vragen worden ter visie gelegd voor be langhebbenden. Bekendmaking van de indie ning- der aanvrage zal geschieden aan den ingang van de lokaliteit, waar de verkoop zal worden gehouden. Art. 6 geeft een opsomming van de geval len, waarin een verkoop als uitverkoop of als opruiming mag worden aangekondigd. De Kamer zal de vergunning kunnen wei geren indien blijkt, dat dezelfde aanvrager betrekkelijk korten tijd, nl. minder dan een jaar tevoren, in dezelfde gemeente een als uitverkoop aangekondigden verkoop heeft gehouden, waarin gelijksoortige goederen zijn betrokken geweest. De bepalingen van art. 8 beoogen een waarborg te geven, dat de als uitverkoop of als opruiming aangekondigde verkoop niet langer zal worden gehouden dan noodzake lijk is en met goed handelsgebruik overeen stemt. Een termijn van drie maanden, resp. 1 maand, komt den minister in t algemeen voldoende voor. Blijkens art. 10 kan de Kamer van Koop handel het verrichten van die werkzaamhe den, welke door haar spoedeischend karakter daarvoor in aanmerking komen, aan een uit haar midden te benoemen commissie opdra gen. Verkoopen in verband met jaare- of sei zoenwisseling. welke als opruiming worden aangekondigd, zullen uitsluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augus tus. Voor de Kamer wordt de mogelijkheid ge opend, ter bestrijding van daaraan verbon den kosten, van de aanvragers een geringe vergoeding te heffen. KRUSCHEN INTERIM DIVIDEND. De firma Griffiths Hughes Proprietaries Ltd. te Manchester, fabrikante van Kru- schen Salts en andere pharmaceutische pro ducten, heeft over haar aandeelenkapitaal, groot 2.500.000, een interim dividend aan gekondigd van 5 pCt., betaalbaar per 31 Januari 1935. Van den commandant der „K VIII" is gisteren Maandag het volgende be richt ontvangen: „Ware plaats te 12 uur: 5 gr. 17 min. Zuid. 26 gr. 17 min. West. Goed weer, alles wel." LET OP UW PERSONEELE BELASTINGB'LJETI De A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland, schrijft ons: In de dezer dagen verspreide beschrij vingsbiljetten voor de personeele bela - 65. In plaats van ijverig naar het zeemonster te zoe ken gingen Piet Prikkel en Drein Drentel den vol genden dag weer den heelen dag wandelen en kwa men eerst heel laat thuis. Nu kwamen ze tot de ont dekking dat ze de sleutel van het hotel vergeten had den. Maar Piet wist al weer raad. en ee^PkrflBnlaD-8!C Van het '°8ement st°nd een tobbe na kronen no f zette de kraan wijd open en daar- Piet m hrhh zwervers in de tobbc. „Ziezoo", zei af tè wachten "ielS "nders ,e do<>n dan rUP,ig Koning George V heeft een boodschap gezonden aan den goeverneur van Cey Ion, waarin hij zijn deelneming betuigt met de slachtoffers van de malaria- epidemie op dat eiland. Deze koninklijke boodschap gaat ver gezeld van een boodschap van den mi nister van koloniën, die zegt de epide mie met aandacht en bezorgdheid te hebben gevolgd en opmerkt: Uw laatste bericht geeft te kennen, dat de epidemie vermoedelijk haar hoogtepunt voo.-bij is en ik hoop, dat zulks het geval zaï blij ken te zijn. Wees intusschen zoo goed mijn deelneming over te brengen aan de getroffenen en mijn be6te wenschen aan hen, die de ziekte bestrijden voor het welslagen hunner pogingen. Uit de groote sorteering noemen wijl Croquette20 ct. per hall pond Maria 20 ct. Pelit Beurre20 ct. Brusselsche Kermis 22''* ct. Ginger Nuts 22''z ct. San Francisco 22''ict. Calé Noir 25 ct. Caroussel25 ct. Gemengde Biscuits 1.65 per blik van 1.45 Kg. (30 ct. per hall pond) Bonne Mère-.15 ct. ons Boudoir16 ct. Populair Wafels. 10 ct. r DE „K XVHT.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10