DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De volksstemming in het Saargebied. Overweldigende meerderheid voor Duitschland. 90.7 pCt. pro-Duitsch! REDEVOERINGEN No. 12 Dinsdag 15 Januari 1935 137e Jaargang Wat vandaag de aandacht treht... I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRfJS PER GEWONE ADVER1ENTIENs Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f Ooi; contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef, 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De volksstemming in het Saar gebied heeft het is niet te ontkennen 'n grootsche over winning voor Duitschland opge leverd. Want al had men alge meen op een Duitsche meerder heid gerekend, de cijfers spreken duidelijker dan zelfs de grootste optimist verwacht had: voor den status quo werden uitgebracht 46.613 stemmen, voor Frankrijk 2124 en voor Duitsch land 477.119 stemmen. Slechts 2249 6temmen waren ongeldig. Niet minder dan 90.7 van het totaal aantal geldige stem men werd dus vóór Duitschland uitgebracht. „Dus het Saargebied komt weer terug aan Duitschland!" Deze zin zal iedereen wel uitspreken, maar officieel mag men zoo positief niet zijn. De beslissing omtrent het toekom stig lot van het Saargebied berust men vergete dit niet! in laatste in stantie bij den Volkenbond, die daarbij rekening moet houden met de bij het plebisciet gebleken wenschen der be volking. Voor den Volkenbond zal de Volken bondsraad het besluit nemen. Dat staat thans wel vast. Zuiver beschouwd, schrijft het Verdrag van Versaille6 dit echter niet voor. Ja, in tegenstelling met andere, betreffende het Saargebied daar in opgenomen bepalingen, die wèl uit drukkelijk van den raad als het in dit verband met een of andere taak belaste orgaan gewag maken, noemt het artikel aangaande het nemen der beslissing voor de toekomst dit college niet, doch spreekt het alleen van den Volkenboni. Dit gaf aan schrijvers aanleiding in hun commentaar op het Volkenbondshand vest te verkondigen, dat dus evenzeer de vergadering, als de raad in dezen com petent te achten is. Zou nu de assem- bi ée de beslissing aan zich trekken, dan ware, aangezien er immers nergens het tegendeel staat, eenstemmigheid ver- eischt. Want dat is de algemeene regel voor besluiten zoowel van de vergade ring als van den raad. Wel eindigt het Saarstatuut met een artikel, bepalende, dat in de in dit statuut behandelde aan gelegenheden meerderheid voor de raadsbeslissingen voldoende is, maar men is van meening, dat zulks alleen slaat op die gevallen, waarin het Saar statuut den raad uitsluitend competent heeft verklaard. Volgens sommige uit leggers zou dus voor het besluit aan gaande hetgeen er straks met het Saar- bekken zal gebeuren, eenstemmigheid noodig zijn, een stelling, die niet goed houdbaar is juist met het oog op para graaf 40, waaruit duidelijk blijkt, dat in alle gevallen van optreden van den raad in verband met in het Statuut voorko mende bepalingen en daartoe behoort toch zeker ook die omtrent de weldra te nemen belangrijke decisie! slechts meerderheid van stemmen voor het tot stand komen van rechtsgeldige beslis singen noodig is. Trouwens te Berlijn schijnt men er niet anders over te den ken. Ware dat wel het geval, dan zou men allicht wèl bereid zijn geweest om de reis naar Genève te ondernemen ten einde een eventueel ongewenscht geach te decisie te voorkomen. Tenslotte moge er nog op gewezen worden, dat het plebisciet zelf niet be slist wat er zal gebeuren. Herhaaldelijk is dat, zoowel vóór al6 ook in het ver drag van Versailles wel anders geweest. Dat het met betrekking tot het Saar gebied een andere figuur koos en ie desicie in handen van den raad legde, hing o.m. samen met het feit, dat uit drie mogelijkheden gekozen moest worden, waardoor het bijkans al onontbeerlijk was, dat er aan eenig gezag werd opge- di> gen het stemmingsresultaat te inter preteeren. Het gevolg van deze regeling nu is, dat zelfs indien bijv. alle Saarlanders zich voor Duitschland hadden uitgesproken, daarmee de overgang naar Duitschland t <ch nog niet terstond een feit zou zijn geweest. Hiervoor is eerst een raadsbe sluit noodig, dat tevens het tijdstip zal moeten bepalen, waarop het nieuwe regime zal ingaan. Tot zoolang blijft het Saargebied onder Volkenbondsgezag, onder het bestuur der regeeringscom- nr.issie staan en blijft het in het vredes verdrag vastgelegde Saarstatuut ten volle van kracht. De stemming verliep rustig en normaal. De stemmingscommissie heeft een communiqué aan de pers verspreid, waarin gezegd wordt: De stemmings commissie heeft met groote voldoening geconstateerd, dat de verkiezng op 13 Januari volgens program in volkomen orde verloopen is en de bevolking zelf gedurende den geheelen dag door orde en waardigheid bewezen heeft zich be wust te zijn van de ernstige beteekenis van het plebisciet. De telling der 6temmen is geschied door neutrale stemmentellers, terwijl vertegenwoordigers der Saarbevolking, van Duitschland en Frankrijk, benevens de pers vanaf de galerij, de telling bij woonde. De telling der stemmen. In de omgeving van den Wartburg waren in den loop van gistermiddag honderden en honderden samenge stroomd, teneinde, althans van zeer ver re, aanwezig te zijn bij de telling der Zondag uitgebrachte stemmen. Film operateurs draaiden hun scènes, foto grafen namen de laatste opnamen. In den Wartburg zelf waren tegen ha f vijf reeds honderden persvertegenwoordigers aanwezig en de galerie was bijna over belast. Op het tooneel stonden de ieden d - verkiezingscommissie, terwijl voorts aanwezig waren de drie vertegenwoor digers der Duitsche regeering en de drie Fransche gedelegeerden. Midden in de zaal waren de neutrale stemmentellers reeds over de 60 tafels verdeeld. Op iedere tafel stonden twee stembussen Voor werd ovei gegaan tot telling der uitgebrachte stemmen sprak de voor zitter der verkiezingscommissie een korte rede uit, waarin hij o. m. zei de: „De volksstemming in het Saargebied heeft gisteren volgens program en in volslagen orde plaats gevonden. De stembussen zijn met inachtneming van alle voorzichtigheidsmaatregelen op den Wartburg aangekomen. De stemmentel ling door neutrale tellers vangt aan." Stemmingsvaria. Natuurlijk verliep de stemming niet heelemaal zonder eenige merkwaardig heden. Zoo boden handelaars hecht pleisters aan, „om je mond dicht te plakken Want er mocht immers op het stembureau niet gesproken, zelfs niet gegroet worden! Te Neunkirchen was een man, die kort geleden door een beroerte was ge troffen, er niet van af te brengen naar het stemlokaal te gaan. Inderdaad heeft hij zijn stem uitgebracht, maar in zijn woning teruggekeerd, is hij 's middags oi 5 uur overleden. Elders was een 82- jarige vrouw van haar ziekbed opge staan en liet zich naar een stemlokaal brengen. Zij heeft echter niet kunnen stemmen, want onderweg naar het stem lokaal gaf zij den geest. Hier en daar zijn kleine gevallen van sabotage voorgekomen. Zoo waren in e:~kele stemcellen in Saarbrücken de zwarte potlooden verwijderd en vervan gen door gekleurde of inktpotlooden. In één der stemlokalen te Saarbrückea was een lessenaar zoodanig met zwarte verf besmeurd, dat het bijna onmogelijk was om na het kruisje te hebben gezet, dit nog te lezen daar de verf door het pa pier was heengedrongen. Eén der stem mers deelde dit aan den neutralen voor zitter van het stembureau mede, waarop deze niet slechts de lessenaar liet reini gen, doch tevens den man, die het be klag had ingediend en aan vijf an lere personen, die reeds hadden gestemd, maar toevallig nog in het stemlokaal aanwezig waren, een nieuw biljet deed overhandigen. De bevolking was oyeral op haar hoe de en het is merkwaardig, dat in de meeste stembureaux op het papier van de lessenaars zelf een groot aantal proef- kruisjes waren aangebracht, blijkbaar van voorzichtige kiezers, die zich wilden overtuigen, dat het wel degelijk een zwart en geen inktpotlood was. Overi gens wordt ook nog gemeld, dat in één der stemdistricten één der bijzitters moest worden afgezet, omdat bleek, dat hij niet kon lezen of schrijven. Wanordelijkheden. De Daily Telegraph meldt uit Saar- bmecken, dat ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen de orde in het Saargebied is verstoord door een revol vergevecht tusschen communisten en nationaal-socialisten. Meer dan hon lerd personen waren bij deze botsing betrok ken, van wie eenige gewond zijn. Het treffen was van korten duur, aangezien de politie spoedig de orde herstelde. De ongeregeldheden zouden volgen® het biad veroorzaakt zijn door communisten, die een clubgebouw van het Duitsche Front zouden zijn binnen gedrongen. Toen de stemmen geteld werden. In de Wartburg heeft het tellen der 6temmen bijna den geheelen nacht ge duurd. Tegen half zes was dit werk ge reed. Bijna allen, die er aan deelnamen, toonden toen langzamerhand sporen van vermoeidheid en de stemming in de Wartburg was uitgesproken mat. In de gangen en de zalen zijn vele per sonen, die niet direct meer bij het werk zijn betrokken op hun stoelen ingesla pen en vele politie-agenten, die voor deze gelegenheid zijn uitgerukt met den gummiknuppel, leunen slaperig tegen den muur. Ook het telefoonpersoneel, dat in den loop van den nacht ongeveer 1000 verbindingen moest verzorgen, is afgemat. Op de binnenplaats hoort men het ge zoem van de dynamo's voor de verlich ting, waarmede de zaalverlichting van stroom wordt voorzien en die wordt be waakt door Engelsche soldaten, ten einde sabotage te voorkomen, waardoor de tellingzaal tijdens de telling in don ker zou kunnen worden gezet. Ook de stemmentellers zelf zijn na 11 uur werken begrijpelijkerwijze ver moeid. Met behulp van spijs en drank worden zij zoo goed mogelijk in condi tie gehouden. Er heerscht in de zaal een bijna ondragelijke hitte; alle heeren werken in hemdsmouwen en hoewel er niet gerookt mag worden kan men den rook in de zaal snijden. Tegen half zes zijn alle bussen geleegd en alle stembiljetten geteld. Onmiddel lijk wordt met de optelling begonnen, nadat elke afzonderlijke telling eerst nauwkeurig is gecontroleerd. De zaal maakt den indruk alsof er een papieren vloedgolf overheen is gegaan De plebis cietcommissie is ijverig aan het werk om het totaal resultaat te verkrijgen. I De microfoons worden gereed gemaakt, waardoor de voorzitter Rohde de ge heele wereld den uitslag zal meedeelen. Langzamerhand beginnen de galerijen zich weer te vullen. De filmoperateurs stellen hun toestellen; te midden van dit stilleven van papier en stembussen ziet men een eenzamen teller met een bord soep. Het wachten is dan op de officieele mededeeling van de detaJ'cijfers. Hoe Duitschland meeleefde. Reeds voor de mededeeling van de offi cieele stemmingscijfers waren uit ver schillende detailuitslagen reeds de ver houdingen bekend, waarmee de Saar bevolking zich voor terugkeer tot Duitschland had uitgesproken. Reeds om 6 uur begonnen de klokken van de r. k. kerken voor de vroegdiensten te luiden. De kerken waren in dit vroege uur reeds opvallend vol. Tn de hotels ziin de ontbijtzalen vol; overal worden de luidsprekers gereed gemaakt en iedereen zit met blocnote en potlood gereed en wacht met spanning op wat gaat komen. Het Duitsche Front heeft in enkele groote fabriekszalen luidsprekers aan gelegd, waar iedereen gelegenheil heeft d stemmingsuitslagen te hooren en ver volgens te luisteren naar de redevoerin gen van Bürkel, Hitier en Göbbels. De meeste scholen, kantoren en be Irij- ven blijven gesloten. In vele étalages staan portretten van Hitier Bürkel en Göbbels, terwijl in sommige étalages reed6 hakenkruisvlaggen voor den ver koop gereed liggen. Het vlaggenverbod geldt slechts tot hedenmorgen en zal vermoedelijk onmiddellijk na het be kend worden van den uitslag worden opgeheven. Voor de Wartburg zijn strepen getrok ken, waarachter zich een groote men- schenmenigte verdringt. Er heerscht een groote spanning ondanks het feit, dat men reeds weet dat bijna 90 der Saar bevolking zich voor terugkeer naar Duitschland heeft uitgesproken. Som mige Duitschers spreken het vertrouwen uit, dat ook de overige Saarbevolking voor Duitschland zal worden gewon nen na de verzoenende woorden, die gauwleider Bürkel heeft gesproken. In de Wartburg zijn de zalen thans geheel gevuld Op het podium hebben de leden van de plebiscietcom nissie plaats genomen met leden der regee- rirgscommissie en vertegenwoordigers van Duitschland en Frankrijk. De span ning in de zaal is tot een hoogtepunt ge stegen. Microfoons, waardoor aanstonds de stem van den voorzitter Rohde in bij na alle landen der wereld hoorbaar zal zijn, worden gereed gemaakt en inge schakeld. Dan volgt te klokslag 8 uur de mede- deeling, dat de officieele bekendmaking der uitslagen nog een kwartier moet worden uitgesteld. Er is op het podium nog druk geloop en klaarblijkelijk wordt nog op eenige bijzonderheden gewacht. Om kwart over 8 komt echter aan de spanning een einde en neemt Rohde het woord. Toen de officieele uitslag van de volksstemming in Duitsch land bekend werd, heeft Hitier s gevolmachtigde voor het Saar gebied Bürckel zich vanuit Neustadt met een door ade Duitsche zenders uitgezonden rede tot Hitier gericht. Wij staan allen, aldus spr., in de ban van het wereldhistorische oogenbiik, dat een volk zijn eigen taal spreekt. 528.000 Duitschers hebben hun geld5ge stemmen in de weegschaal van het noodlot gelegd. Daarvan hebben zich 90 7 van alle geldige stemmen voor het vaderland uitgesproken. Deze taal is duidelijk en ondubbelzinnig, aange zien zij de echo van den wetgever zelf is. De wereld moge haar verstaan. Zij klinkt tot over de grenzen en kan een duizend jarigen strijd beëindigd verklaren en de geheele wereld kond doen. De Rijn is I Uitslag stemming in het Saarge bied. Ruim 90 voor Duitschland. (Buitenland.) Weer een bezwarende getuigen verklaring tegen Hauptmann (Bui tenland). In Japan woedt een groote haven- brand; 2000 dakloozen. (Buitenland). Vorstelijk huwelijk te Rome. (Buitenland). Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van het uitverkoopen en onruimen in het winkelbedrijf. (Bin nenland). Proces Telegraaf—Julius Bar- matt; Barmatt in het gelijk gesteld (Rechtszaken.) Alkmaarsche wissellooper G. ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf conform den eisch. (Stad.) Nieuwe burgemeester van Winkel benoemd. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). Duitschland's stroom en niet Duitsch- land's grens. Twee nabuurlanden willen echter tot rust komen om met eere den wereldvrede te dienen Daarna zich tot den leider richtend zeide Bürckel: „In diepe ontroering mag ik de Duit schers van de Saar aan het altaar van onze eenheid en lotsgemeenschap leiden. Hun verlangen is Duitschland, hun ge loof is Duitschland, hun trouw is Duitschland. Adolf Hitier weest gij onze beschermheer, want gij zijt Duitschland, ons Duitschland." Hitier voor de radio. Na de rede van gouwleider Bürckel heeft te Berchtesgade Hitier een rede gehouden die over alle Duitsche zenders werd uitgezonden. Hitier verklaarde het volgende: Duitschers! een 15-jarig onrecht loopt ten einde; het leed van honderdduizen den volksgenooten was het leed van de geheele Duitsche natie. De vreugde over den terugkeer is de vreugde van het ge heele rijk. Het lot heeft gewild, dat niet verstand aan deze even zinlooze als even treurigen toestand een einde heeft ge maakt, doch de tekst van een verdrag, dat de wereld beloofde den vrede te brengen, doch niettemin eindeloos leed en ononderbroken onrecht ten gevolge had. Des te grooter is onze trots, dat na 15-jarige onderdrukking de stem van het Adolf Hitier bloed op 13 Januari 1935 een machtige belijdenis heeft uitgesproken. Zoo spreek ik dan tot U als de leider van het Duitsche volk en de kanseier van het rijk namens alle Duitschers, wier tolk ik op het oogenbiik ben. Ik zeg U dank na mens de natie en verzeker U, dat wij ver vuld zijn van geluk, nu gij weer bij ons zijt als zonen van ons volk en burgers van het nieuwe Duitsche rijk. Ik geloof, dat wij ook onze erkentelijkheid moeten uitspreken tegenover de mogendheden, die ix vereeniging met Frankrijk en ons dd loyale uitvoering en het verdere ver loop van deze stemming hebben mogelijk gemaakt. Ons aller wensch is, dat dit

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1