niet meer zoo MOE zijn. Advectenüm Dan zou U 5xHMtel g7j. sluijmer, is vanaf a.s. Woensdag tot en met Vrijdag AFWEZIG. Het kan immers. Met Sanatogen zult gij Uw kracht geleidelijk vermeerderen. Iedere teug brengt U extra gezondheid, bouwt een reserve in Uw lichaam op, die U in staat stelt dagen van ver hoogde inspanning met gemak te dragen. Niet alleen zult gij U beter gevoelen, gij zult ook beter en prettiger werken en gij zult niet na Uw arbeid er vermoeid uitzien. Meer dan 25000 doktoren hebben schriftelijk gunstig over Sanatogen geoordeeld; tienduizenden In 1935 zal Meubelfabriek EIK EN LINDEN, Lindegracht 10-16, Alkmaar, voor prijzen verkoopen, die elke concurrentie uitsluiten. Zij, die trouwen gaan, zullen wij bedienen naar iedere beurs: „Een onberispelijke meubileering voor een beperkt bedrag". Winst sluiten wij uit, doch stellen er prijs op, U te hebben mogen installeeren. Dus thans beneden de gestelde fabrieksprijzen. in* Op den Slen Januari a.s. hopen onze geliefde ouders P. IVooiii C. A. II. IVoom—van Straatcn hun 25-jarige Echtvereeniging te hordenken. Hunne dankbare kinderen. Alkmaar, 15 Januari 1935. Receptie Zondag 27 Jan. a.s., van 2j—5 uur, Stationsplein 98. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon WIM. W. VERKROOST. A. VERKROOST—KOOI J. Haarlem, 14 Januari 1935. Amsterdamsche Vaart 238. AKTS, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader SEBASTIANUS WILHELMUS COKNLLIUS MARIA VAN DE KAK, arts, Weduwnaar van WILHELMINA MARIA CAECILIA RODERMANS, voorzien van het H. Oliesel, in den ouderdom van 63 jaar. Wij bevelen de ziel van den dierbaren overledene in Uwe Godvruchtige gebeden aan. Hoogerheide, J. VAN DE KAR. Ch. VAN DE KAR—KONINGS en Kind. Beek bij Breda, P. VAN DE KAR. A. VAN DE KAR—MOL en Kinderen. Steenbergen, W. VAN DE KAR. B. VAN DE KAR—VAN LOENHOUT en Kind. Alkmaar, H. SLUIJMER—VAN DE KAR. G. SLUIJMER en Kinderen. Steenbergen, M. VAN DE KAR. 's-Hertogenbosch, A. J. M. VAN SUSANTE. Eindhoven, H. VAN DE KAR. Steenbergen, 13 Januari 1935. De plechtige Uitvaart zal plaats hebben Donderdag 17 Januari a.s., des morgens om 10 uur, in de Parochiekerk van den H. Gumaris te Steenbergen. Wat dokters van Sanatogen denken: Dr. W. L. ta M. achrljfti „Ik zag bij allen, ten vooruitgang door Sanatogen. die zich duidelijk uitte in ten frissche gelaatskleur, verbetering van eet lust en een zich krachtiger gevoelen. Dr. J. N. J. S. te U. schrijft: „Ik zelf gebruikte Sanatogen daar ik zeer afgemat was en looden beenen had. en ik meen reeds duidelijk de gunstige werking te kunnen bespeu ren. Mijn zuster, die reeds een half jaar aan hoofdpijnen, als gevolg van overspanning leed. en tevergeefs veel middelen aanwendde, voelde zich geheel hersteld en frisch na ten maand lang Sanatogen gebruikt te hebben. Daar dit oamen van Nederland- ache doktoren zijn, mag vanzelf- sprekend geen naam of adres ge noemd worden. gebruikers hebben dat gevoel van jeugdige gezondheid weer herwonnen met Sanatogen. Waarom zou U het tenminste niet eens een week of twee met Sanatogen probeeren? Reeds na een paar dagen zult gij U beter gaan voelen. SAHATOCEH Het Zenuwitarkeed Voed»*! Monsters- korting 50 »/0 Deze maand alleen vanaf heden bij direkte betaling extra 5 korting. Gekochte meubelen mogen tot afroep aan de fabriek blijven staan. Fabrieks- korting 33Va Monsterzalen geo pend 9-12 en 1$- 5f uur. Zaterdags 9-1 en 2^-5 uur. Op verzoek anderen tijd. JONGEN DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Hedenmorgen reed op den Twuijverweg onder St. Pancras op zijn fiets een 15-jarige jongen, zoon van den heer Borst uit Broek op Langendijk. De ketting sprong van zijn fiets en de knaap schonk daaraan alle aan dacht en zag daardoor niet het gevaar van de naderende vrachtauto van den heer Kuiper uit Alkmaar. Hierdoor kwam hij onder de auto, waar men hem bewusteloos onder van daan haalde met gebroken armen en ernstige vleeschwonden. Per ziekenauto werd hij naar het-ziekenhuis alhier vervoerd, waar opne ming noodzakelijk bleek. Naar wij nader vernemen is de toestand van den jongen ernstig. KINDERKOOR HARMONIE. HE1LOO. Morgen, Woensdagavond 8 uur, zal in de Rustende Jager te Heiloo door het kinder koor Harmonie een opvoering worden gege ven van de kinder-operette Hans Drift, waar voor de heer Eli Prins den tekst en de heer Jb. Prins de muziek gemaakt heeft. Er zal voor deze zoo goed bekende kinderoperette zeker veel belangstelling bestaan. Na afloop der uitvoering is er gelegenheid nog een dansje te maken. ARB. MUZIEKVEREENIGING „EXCELSIOR". Nu de wekelijksche repetities voor het corps en de muziekschool weer doorgang kunnen hebben, roept het bestuur van „Ex celsior" leerlingen en gevorderden op. Door aanvulling van het corps met ver gevorderde leerlingen uit de school, bestaat daar thans weer ruimte tot inschrijving voor diegene die nog muziek willen leeren en voor hen die zich verder willen ontwikkelen Anna-Paulowna: Coöp. Land- en tuinbou wers aankoopver. annex malerij. Bestuurs wijziging. Harenkarspel: Ver. voor ziekenhuisverple- ging, Dirkshorn B 137. Bestuurswijziging. Den Helder: H. de Haan, Kanaalweg 164, stoffeerderij en brandstoffenhandel. Wijzi ging bedrijf en -handelsnaam. Oudkarsjjel: A. Cornelissen, Dorpsstraat 371 A, winkelier in zuivelproducten. Overge gaan aan C Langendijk. P. Visser, A 228, brandstoffenhandel. Overgegaan aan: Wed. B. Visser—Ruister. Schagen: N.V. Drukkerij en boekhandel v.h. fa. Trapman en Co. Bestuurswijziging. Opheffingen: Den Helder: J. A. Zegel, Polderweg 62, schilder. De Rijp: A. Verdonk, kruidenierswaren, Rietbuurt 269. „GOED WONEN". De huurverlaging voor de bouwcom plexen „Baansingel" en „Dr. Schaep- mankade" waarvoor het bestuur, vooral voor het eerste blok, zoo lang heeft ge ijverd, is ten slotte tot stand gekomen, doordat de directeur-generaal der Volksgezondheid zich heeft vereenigd met de voorstellen van B. en W. van Alkmaar dienaangaande. DE WISSELLOOPER A. G. TOT 2 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Zooals uit de uitspraken van de Arrondis sementsrechtbank in dit nummer blijkt, heeft de rechtbank den Alkmaarschen wissellooper A. G„ die wegens valschheid in geschrifte en verduistering in voorarrest zit, conform den eisch, veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf. De rechtbank hield rekening met den ernst van het feit en wees een psychiatrisch onder zoek af. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER, 815 JAN. 1935. Nieuwe zaken: Alkmaar: B. Rus, Oudegracht 90, heeren kapper. Den Helder: Salon „De Permanente" (eig. F. Weil), Joubertstraat 31, kapper. Dodge Garaga, Langestraat 60a. Venn.: Th. N. S. Conneman en J. J. Schnittfinck. E. G. Tabak-Brouwer, fruithandel, Spoor straat 94. A. Noorloos, Ooievaarstraat 58, loodgieter en handel in electra-artikelen. J. Biersteker, Ooievaarstraat 74, groenten- handel. Drogisterij „De Fazant" (eig. G. Kort-v. d. Vlugt), Fazantenstraat 1. Wijzigingen: Alkmaar: Fa. van Besuijen en Co., v.h. J. Lind Hz. (eig. C. E. Mijlhoff), Mient 1. Win kel in damesmode-artikelen. Nieuwe eige naar. H. H. Eickholt, Verdronkenoord 69, brood bakkerij. Overgegaan aan J. H. A. Eickholt. K. Salomons, Vrouwenstraat 12a, grossier- derij in groenten etc. Overgegaan aan: W. Bakker Fa. H. S. Cloeck, Laat 98—100. Vennoot schap ontbonden. Fa. Jung en van der Hoek, Langestraat 97. Bestuurswijziging, NEDERLAND-FRANKRIJK. Gisteravond hield M. Jean Dars, advocaat te Parijs en dichter, voor de afd. Alkmaar van het Genootschap Nederland—Frankrijk een conférence over het onderwerp: Trois Ïrands avocats de la France: Jeanne d'Arc, •anton et Lamartine. Deze drie personen vertegenwoordigen de essentieele deugden van Frankrijk; Jeanne de onschuld, Danton de standvastigheid, La martine de goedheid. Spr. voert ons dan terug naar het paleis van den Dauphin van Frankrijk in 1429, op 't oogenblik, waarop deze Jeanne d'Arc ver wacht. De toestand is wanhopig, Engeland en Bourgondië hebben bijna het geheele Fransche grondgebied onder elkaar verdeeld, als ook Orleans valt is Frankrijk verloren en is het met de Latijnsche beschaving gedaan. Als Jeanne binnenkomt, is bij de aanwezigen alle twijfel aan haar roeping verdwenen. Zij trekt naar Orleans op en weet de stad in weinige dagen te ontzetten. Daarna gaat zij naar Reims. Bij Compiègne valt zij in handen der Bourgondiërs, die haar aan de Engelschen uitleveren en dan begint het pro ces, waarbij zij volhoudt, door God gezonden te zijn. „Je suis venue de par Dieu". Op de vraag of zij in staat van genade is, geeft zij het sublieme antwoord: „Si je n' y suis, Dieu m'y mette; si j' y suis, Dieu m'y garde". Het heeft lang geduurd eer Frankrijk het verhevene van de Maagd van Orleans volko men begreep. Hiervoor was de invasie van 1792 noodig, toen het land in gevaar ver keerde. Men heeft toen van een standbeeld van Jeanne d'Arc een kanon gegoten; het denkbeeld van deze hulde was van Danton. Frankrijk verkeert in gevaar, het leger is in slechten staat en de schatkist leeg. De mi nister van oorlog wil Parijs overgeven. Hier komt Danton met kracht tegenop. Hij zweert, dat hij zich eerder met de zijnen onder de puinhoopen van de hoofdstad zal laten be graven dan te vluchten. Hij is de eenige, die tegen de gebeurtenissen opgewassen is. Hij admitteert de nederlaag niet, deze moet in een overwinning veranderd worden. Danton is de verpersoonlijking van de Marseillaise. Er is ook een Marseillaise van den vrede. Deze wordt gepersonifieerd door Lamarti ne. Hij is van boeren afkomst, evenals Dan ton en Jeanne d'Arc. Moed is een overheer- schende trek van zijn karakter. Hij droomt van roem, maar niet van die der wapenen Zijn eerste dichtbundel, les Méditations poé- tiques, maakt hem in heel Frankrijk bekend. In Januari 1935 zetelt hij in het Parlement. Later wordt hij minister van buitenlandsche zaken. Barthou vertelt in zijn boek over La martine hoe deze alles doet om de redenaars- capaciteiten te verwerven die hij van nature niet bezit. Hij vertegenwoordigt de partij der menschen van goeden wille. Hij staat aan 't hoofd der voorloopige regeering als de repu bliek wordt uitgeroepen. De woordvoerders der groote ideeën zijn voorbestemd aan hun roeping ten offer te vallen, na de uren van triomf. Voor Jeanne d'Arc is het de brandstapel, voor Danton de guillotine, Lamartine is na 't beëindigen van zijn politieke loopbaan veroordeeld, nog 20 jaar in armoede te leven. Maurice Barrès schildert den dichter in deze laatste levens periode. - Onder applaus van het ongewoon talrijke publiek eindigde spr.met den versregel: „La liberté, c'est mon pays". Adr. B. PROPAGAND A-VERGADERING „STEUNT ELKANDER „Is organisatie noodig in crisis tijd?" Gisteravond had de Vereen, van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit „Steunt Elkander" een propaganda-vergade- ring belegd, die slechst matig was bezocht. Na opening van den voorzitter, den heer H. Bakker, gaf deze het woord aan den spre ken den heer Tj. R e i t s m a. Spr. begon met de opmerking, dat het woord crisis algemeen is geworden. Overal waar men komt, spreekt men over de crisis, die een stempel heeft gedrukt op het econo mische leven. Direct na den oorlog ontstond er een denkbeeldige welvaart, die echter ge volgd werd door een crisis van ongekenden omvang. Wel zei men, dat ze haar dieptepunt in 1933 zou bereiken, doch de praktijk heeft anders bewezen. De welvaart, die wij vroeger hadden, heeft ons gemaakt tot vrije, zelfstan dige menschen en elk koopman stond vrijwei geheel alleen. Toen leefden we dus naast elkaar. Van een organisatorisch verband was toen dan ook weinig te bespeuren. Maar al lengs kwamen de kleine kooplieden in de ver drukking, eenerzij ds, doordat het groot-kapi taal zich ging ontplooien, anderzijds door de ontwikkeling van de arbeidersklasse. Toen de catastrophe kwam, stond de kleine koop man alleen en de roep naar organisatie werd dringender dan ooit. De eerste jaren onder vond het hoofdbestuur veel tegenkantingen, maar naarmate de tijden slechter werden, kwamen honderden en honderden kooplieden naar ons, echter niet uit ware sympathie, doch als noodsprong in dezen onzekeren tijd. Spr. besprak hierna uitvoerig de te Lon den behandelde economische vraagstukken met als uiteindelijk gevolg een totaal mis lukken van de Londensche economische we reldconferentie. Het ook door de kooplieden gehoopte succes was in rook opgegaan. Men zou, zoo heette het, eerst de hand in eigen boezem steken en daarna, nogeens weer de brandige vraagstukken interna tionaal in behandeling nemen. Maar aldus spr., dat zal wel nooit ge schieden, want het vertrouwen is en blijft weg en heeft plaats gemaakt voor een onder ling wantrouwen. Zoo is 't met de groote mogendheden, zoo is het ook met de kleine kooplieden onderling. Het kon dan ook niet uitblijven, dat er een algeheele verarming intrad en de gevolgen hiervan ondervinden we dagelijks aan den lijve De vrijhandel werd aan banden gelegd, de tolmuren werden opgetrokken en evenals elk land moest ook ons land een gewijzigde politiek invoeren. Een stortvloed van nieuwe regelingen, wetsbepalingen en wijzigingen volgde Nu is de vraag: Is dit alles wel in het belang van het algemeen? En dat is een vraag, die de kleine midden stand in twijfel moet trekken, omdat wij eiken dag weer een door de praktijk bewezen, er alleen in kunnen zien een groepsbelang. Ons hoofdbestuur heeft gepleit bij de re geering voor den kleinen koopman, maar het leek wel of men in den Haag alleen keek naar den exporteur. Het distributie-apparaat had zoodanige wijzigingen ondergaan, dat de kleine mid denstand- de meeste klappen ontving. Bij dezen ramp kwam nog een vermeerde ring van bedrijfsorganisatie; we zien een toename van meer dan 100 Men zocht en vond een redmiddel in de organisatie, die al de beden om hulp lijdzaam moest aanhooren. Er kwam echter langzaam een verbroede ring, al zag men toch nog altijd zijn collega als een concurrent Vorming van een steunfonds bleek onmo gelijk te zijn, terwijl de verarming doorging. Uitvoerig ging spr. in op de vraag, welk aandeel de Nederlandsche regeering in de schuld heeft. Er moeten volgens spr. maat regelen genomen worden om het groot aan tal kooplieden niet nogmaals te vermeerde ren. En wij groenteboeren, moeten spontaan naar eenheid in de gelederen streven. Wij moeten in dezen zwaren tijd een offer bren gen aan de gemeenschap. Daarbij zal onze bond buiten de politiek blijven, omdat dit de grootste vruchten zal afwerpen. Ook de zustervereenigingen moeten wij kunnen ap- precieeren, als zij haar principe eerlijk uit dragen in het belang van den kleinhandel. Zoo alleen kan de kleine middenstand nog gered worden. Tot slot besprak spr. de binnenkort ko mende radio-speech voor den voorzitter, waarvoor hij aller aandacht vroeg. Op het vraagstuk om gezamenlijk in te koopen, ves tigde spr. eveneens de aandacht. Na de pauze beantwoordde de heer Reitsma enkele vragen van internen aard, waarna de voorzitter spr. bedankte en de vergadering sloot. „OP HET NIPPERTJE!" In de schouwburgzaal van 't Gulden Vlies werd gisteravond de tweede abonnements- voorstelling van de N.V. Vereenigd Rotter- damsch Hofstad-tooneel gegeven, namelijk het blijspel in drie bedrijven „Op het nip pertje!" van Romain Coluus. Wij hebben na de eerste voorstelling ge zegd, dat het gezelschap iets goed had te maken en we gelooven wel, dat de toeschou wers gisteravond voldaan huiswaarts ge keerd zijn. Een Fransch blijspelletje, waarin 1'amour de hoofdrol speelt, een zeepbelletje vol mooie kleuren, dat plotseling uit elkaar spat en alleen maar een prettige herinnering achterlaat, een niemendalletje, dat bekoort door zijn vlotte dialogen, ziedaar het too- neelstuk, dat het Hofstadtooneel gisteravond in 't Gulden Vlies opgevoerd heeft. Wij leven in een tijd vol zorgen en emoties, wij worden eiken dag voor de groote, onop losbare problemen van het wereldgebeuren gesteld en zooals iemand, die na een inge spannen dagtaak een verfrisschend bad neemt zich weer opgekwikt gevoelt, zoo zijn er velen, die bij een blijspel, sprankelend van Franschen humor en geest zich alle zor gen uit het hoofd kunnen zetten en eens van Harte kunnen genieten. Het gegeven is vrij eenvoudig. Marceline, de jeugdige, bekoorlijke dochter van een theater-directeur, gevoelt zich in het gezel schap van haar vader niet thuis en heeft een eigen home gevonden bij een echtpaar, dat haar als dochter geaccepteerd heeft en aan wie het meisje bijzonder gehecht is. De vrouw, Paula, is op een leeftijd geko men, dat haar verstand haar zegt, dat zij haar braven man trouw moet blijven, terwijl haar hart, of liever haar zucht naar roman tiek en avontuur, haar nog toegankelijk ma ken voor de liefdesverklaringen van een jongen advocaat. De advocaat Chantelouve, heeft een huis naast het hare gehuurd en kust haar in den tuin terwijl hij haar laat beloven den vol genden Zaterdagmiddag op zijn kamers in Parijs te zullen komen. Het is Marceline, die dit ongezien gade slaat en de afgedwongen belofte hoort en het is ook Marceline, die uit liefde voor haar Eleegouders besluit deze dwaasheid te ver inderen. Zij speelt een gewaagd spel met zichzelf als inzet. Zij heeft jeugd en frischheid voor op de oudere vrouw en zij slaagt er zonder veel moeite in den advocaat in een dergelij- ken gelukstoestand te brengen, dat hij de heele afspraak met Paula vergeet, zoodat deze jn Parijs tevergeefs op hem gewacht heeft. Paula komt ontnuchterd terug en er is natuurlijk een andere vrouw, die zoo vriendelijk is haar voor haar pleegdochter tje Marceline te waarschuwen. Marceline demonstreert tegenover Paula de macht, die zij in weinige dagen over den onevenwichti- gen minnaar heeft gekregen en Paula ver wijt haar een hartelooze en unfaire concur rentie. Dan kan Marceline zich niet langer goed houden en is er even een tragische scène als het jonge meisje bekent, dat zij niets om den advocaat geeft en alleen op den voorgrond is getreden om haar pleeg ouders voor de gevolgen van een dwaze ver gissing te redden. Natuurlijk komt het niet zoo ver, dat Mar celine werkelijk op het huwelijksaltaar ge offerd wordt De advocaat krijgt een en ander te hooren, dat hem alle lust op verdere avonturen beneemt en Marceline vindt in den ouderen maar sympathieken Chincelet den man. die in staat is haar alle voornemens om nooit te trouwen en op een hofje te gaan wonen, te doen vergeten. Ziedaar de weinig zeggende inhoud van een stuk waarin het voornamelijk op het spel aankomt. Van dat spel hebben allen genoten en aller eerst willen wij Antiie van Duyn als MaiCe- line noemen. Op deze hoofdrol komt het voornamelijk aan en Annie van Duyn heeft het jonge, geestige Fran^aise'tje zoo char mant uitgebeeld, dat het een genot was er naar te kijken en er naar te luisteren Zoowel in de amouieuse scènes als in de meer dra matische tooneeltjes heeft zij zich met hart en ziel gegeven en het applaus, dat na ieder bedrijf weerklonk, is zeker allereerst een huldebetuiging voor haar kranig en goed volgehouden spel geweest. Fie Carelsen heeft de oudere vrouw, die na het mislukte avontuur berouwvol haar zonden aan haar braven echtgenoot biecht, uitstekend weergegeven en na haar noemen wij Theo Frenkel als Chancelet, een sympa thieke, vlotte figuur, die in dit stuk de mis deelde schijnt, maar ten slotte met de vrou welijke hoofdprijs gaat strijken. Dirk Verbeek had als Chantelouve geen gemakkelijke taak. Hij moest charmeur zijn en tegelijkertijd het type, dat onder de stille goedkeuring van alle toeschouwers aan de algemeene verachting werd prijs gegeven. Naast zijn beheerscht spel noemen wij nog dat van Piet Bron als de tooneeldirecteur Chaméron, dat van Johan Elsensohn als Rousson en van Anton Roemer als Lambret. Camill Toni van Otterloo Jr. was een pracht van een Fransche huisknecht, die ook den tuin kon harken en nog veel meer goede eigenschappen had, o a. den tact om op het juiste oogenblik van het tooneel te ver dwijnen. Joekd Broedelet was de jaloersche vriendin in een stuk als dit onont beerlijk die bij haar vele karakteristiek vrouwelijke eigenschappen de charme miste om een man als den door haar aangebedene Ghanoelet te kunnen bekoren. Het décor in het eerste en tweede bedrijf was eenvoudig, in het derde was van de tuinkamer van Paula een gezellig interieur gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3