Aspirin Geld en crediet in de laatste eeuw. yxavmciaal 'llieuws Hierna sluiting. Lezing van Dr. Ir. H. D. Dijt. Belangstelling uitbroeden kring De vrijheden onder het kapita listische stelsel. Door den gouden Standaard is de waarde van het geld, dat als ruilmiddel zijn be langrijkste functie vervult, gebonden aan een zekere gewichtshoeveeineid goud. O o u d heeft hierbij dus een gebonden, een vasten geldprijs, terwijl alle andere goederen aan de vrije prijswinning onderhevig zijn (waren). Geld als ruilmiddel. f. Het moet zelf een vaste waarde hebben a. de klinkende munt (geld in engeren zin) b.v ons gouden tientje; Scheiding geld en crediet UITGEEST KOEDIJK HYPOLITUSHOEF ZIJPE treden en dezelfde maatregelen nemen als het vorige jaar. De heer S. de Boer vestigde er de aan dacht op, dat het van groot belang is, dat uitsluitend producten van eerste kwaliteit naar het buitenland worden uitgevoerd. De voorzitter achtte dit een punt, dat waard is in een speciale vergadering te wor den besproken. In het Noord-Holl. Koffiehui^ te Schagen behandelde Maandagmiddag dr. ir. M. D. Dijt uit Texel in een druk bezochte vergade ring van de Ver. van Oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen het onderwerp: De ontwikkeling van de beteeke nis van geld en crediet en vooral ook de be grippen geld en crediet in de laatste eeuw. De voorzitter, de heer P. Blaauboer Gzn., bracht dr. Dijt dank voor zijn bereid willigheid, het onderwerp te behandelen en heette speciaal welkom den landbouwconsu lent ir. Lienesch, de eereleden ir. Smeding en ir. de Vries, den oud-leeraar van der Laan, den voorzitter van de school, den heer Koster, den voorzitter van Holl. Noorder kwartier, den heer Burmann en den oud voorzitter van de Holl. Maatschappij van landbouw, den heer D. de Boer. Deze vergadering was nog drukker be zocht dan die der vorige week. Dat voor der gelijke niet gemakkelijk te volgen onderwer pen in de kringen van de jongere landbou wers zoo'n groote belangstelling bestaat, kan verheugend worden genoemd, want hier in kan een bewijs worden gezien, dat onze landbouwers door verrijking van hun kennis pogen in dezen crisistijd het hoofd boven water te houden. Dr. Dijt ving zijn betoog aan met de op merking, dat het onderwerp vandaag een beetje drooger was dan dat der vorige week ook al zou hij ditmaal minder cijfers geven Eén van de dingen, waarnaar de mensche- lijke samenleving vanaf de oudste tijden heelt gestreefd is wel het verwerven van de vrij heid. Daarvoor werden politieke partijen ge sticht, groote filosofieën opgezet en oorlogen gevoerd. Onze geschiedenis, aldus spr., is feitelijk 't bewijs, dat wij steeds hebben moe ten worstelen om altijd weer opnieuw de hoog gewaardeerde vrijheid te verwerven Vrijheid als één der hoogste doeleinden van het menschelijk bestaan is echter slechts een betrekkelijk begrip, dat inhoud meet krijgen door de rede. Redelijke vrijheid gaat altijc gepaard met redelijke gebondenheid. De ab solute vrijheid als ongebondenheid leidt tot den chaos, die weer tenslotte in dwang en terreur terugkeert. Van vrijheid kan men nooit een bepaalde definitie geven. Voor eiken bouw der samen leving zijn altijd weer nieuwe vrijheden noo dig. Dit geldt voor alle deelen van de samen leving. In het maatschappelijk leven, waarin het economisch proces zich afspeelt, beleven wij onze vrijheid, die gebonden is door den Staat. Steeds heeft men gedacht, dat ons te genwoordig productiestelsel, het kapitalisti sche, zich kenmerkt door een volmaakte vrij heid. In werkelijkheid was dat anders. Om dat verschil lende vrijheden in het liberale, maatschappelijke leven bestonden, heeft men gemeend, dat men altijd de ongebondenheid moest propageeren. Tegenover die beweging ontstonden groe pen, de socialisten, de communisten, de neo- socialisten en de fascisten, die de gebonden heid door den Staat propageerden. Vooral in dezen crisistijd, nu wij van een chaos in het economisch leven kunnen spreken, is het aan tal van hen, die de vrijheid der vorige eeuw terugwenschcn, sterk verminderd en het aan tal, dat om „ordnung" roept, grooter gewor den. Ook onder het ongebreidelde kapitalisme was er echter geen sprake van ongebonden heid. Men heeft alleen de binding niet ge zien. Vóór 100 jaar was het verkeer weinig ontwikkeld en bestond er daarom volkomen vrijheid van het weggebruik. Het toenemend verkeer maakte het noodig, dat wij een bin ding kregen en de redelijke vrijheid van het verkeer gaat samen met de redelijke gebon denheid. Hoe intensiever het verkeer, hoe meer bindingen noodig zijn om redelijke vrij heid te behouden. Alleen wanneer onredelij ke dingen werden aangelegd, gevoelen wij die als dwang. De binding in het economische leven kon den wij niet zien en tasten. Aan denken heeft de mensch het land en daarom heeft men hierover niet gedacht. Spr. achtte het noodza kelijk, hedenmiddag met de aanwezigen te denken over de vrijheid en binding in het economische verkeer. U weet, zoo vervolgde hij, dat het op het oogenblik allesbehalve Joed is in het economische leven, dat de bin- ingen, die wij hadden, verbroken zijn en dat allerlei vrijheden, die wij hadden, zijn opge heven. Wij kenden onder het kapitalistische stelsel de vrije prijsvorming. Ieder goed kreeg zijn prijs, door vraag en aanbod op de wereld markt bepaald. Alleen het goud was in ons productiestelsel gebonden aan vaste hoeveel heden. De tweede vrijheid, die wij kenden, en die wij Hollanders, bijzonder op prijs stellen, omdat wij het verlies ervan ondervinden, is de vrijheid van handel. Een ieder was vrij om handel te drijven in het artikel, waarin hij dit verkoos en hij was zelfs ook vrij om in het buitenland te handelen. Voorts was er vrijheid van vestiging. Wanneer men bepaal de regels in acht nam, kon men overal een bedrijf oprichten. Ook kenden wij vrijheid van voortbrenging. Een ieder mocht voort brengen, wat hem goed leek en in hoeveel heden, die hij dacht, te kunnen afzetten. Ver der was er vrijheid van arbeid en dienstver richting. U weet, dat thans de vrije prijsvorming is verdwenen, evenals de vrijheid van handel. Vrijheid van vestiging en vrijheid van voort brenging, alsmede vrijheid van dienstverrich ting, ze bestaan niet meer. Al die vrijheden waarop men prijs stelde, zijn verdwenen Alles is gebonden aan bepaalde normen. Naast deze vrijheden kwamen bindingen voor waarvan de voornaamste zijn geld en crediet. Geld is noodig als ruilmiddel, treedt dus op, overal, waar 't ruilverkeer zich ontwikkelt, overal waar men voor de ruil- transacties een tusschengrond noo dig heeft. Ier goud, dat als ruilmiddel ge bruikt wordt kan men voor zoolang het dit doet geld noemen. Bij de ontwikkeling van het economische leven en bij de steeds verder gaande specialisatie in de voortbrenging werd de functie van het geld steeds belang rijker. Goud en zilver werden hoe langer hoe meer voor gelddoeleinden gebruikt, omdat ze aan de eiscnen, die men aan geld stelde in de hoogste mate voldeden. Die eischen zijn o.a. volgens prof. Cohen: a. Het geld moet zijn een algemeen be geerde stof; b. Het moet een groote waarde vertegen woordigen in een klein bestek. c. Het mag niet aan bederf onderhevig zijn. d. Het moet gemakkelijk in andere stof fen zijn te onderscheiden. e. Het moet in verschillende grootte ge maakt kunnen worden. Dit laatste noemt prof. Cohen het belang rijkste. In het vervolg van zijn rede zal spre ker aantoonen, dat bij de voortschrijdende ontwikkeling van het economische leven die waarde al onvaster wordt. In het begin van de 19e eeuw, toen het internationale ruilverkeer nog niet zoo sterk ontwikkeld was had men alleen behoefte aan een vaste geldbinding voor het binnen- landsche ruilverkeer. Het eene land had toen den gouden standaard, het andere de zilve ren standaard en het derde land de dubbele standaard. Bij den zilveren standaard wordt de waarde van het geld gebonden aan een vaste hoeveelheid zilver, bij den gouden standaard aan een vaste hoeveelheid goud, terwijl bij den dubbelen standaard of het bimettallisme de waarde van het geld ge bonden wordt aan een vaste hoeveelheid zil ver en aan een vaste hoeveelheid goud. Bij het toenemen van het internationaal ruilverkeer kwam de behoefte aan eenheid meer en meer naar voren. Na het midden van de vorige eeuw is daarom in vrijwel alle Westersche staten den gouden standaard in gevoerd. En Nederland het laatste (1875). Met de ontwikkeling en de beteeken is van het geld is de beteekenis van het crediet ge groeid, Met de ontwikkeling van het crediet ae beteekenis van het bankwezen. Men kan ruwweg een 5-tal verschillende banken onderscheiden: le. De circulatiebank of centrale bank, welke zorgt voor de biljettencirculatie en voor de verhouding in de waarde van het geld met die van net goud. 2e. De handelsbanken, welke deposito's opnemen en credieten verschaffen. 3e. De hypotheekbanken, welke zich allen met die vorm van crediet, welke op on roerende goederen worden verstrekt, ophou den. 4e. De spaarbank. 5e. De boerenleenbank. Tu6schen geld en crediet ligt geen scherpe grens. Van geld tot crediet gaande kan onderscheiden worden: b. het bankbiljet, wat gedeeltelijk door goud, gedeeltelijk door crediet op goederen enz. is gedekt; c. het bankgeld of het z.g, giraalgeld (deposito's) d. het kortloopende crediet; e. het lange crediet (hypotheken en obli gaties). Een scherpe scheiding tusschen geld en crediet is met te maken, hoewel de begrippen wel onderscheiden kunnen worden. Van 1880 tot heden is de totale geldcircu latie sterk toegenomen. Spr. gaf cijfers uit de Ver. Stoten, waarbij bleek, dat de circulatie per dollar goud evenwel is atgeaomen, de deposito's daarentegen sterk zijn toege nomen, zoodat de circulatie de deposito's per dollar goud belangrijk zijn toegenomen. Er wordt dan een intensiever gebruik van het geld gemaakt dan vroeger. De cijfers voor ons land wijzen ook op een toeneming in de circulatie, doch per gulden goud is de circulatie vooral in deze crisis sterk achteruit gegaan (de goud dekking dus hoog geworden). Hierna weden de factoren behandeld, die de waarde van het geld bepalen. In de eerste plaats wordt de waarde bepaald door de productiekosten van het geld (dus in het goud) d. w. z. door de hoeveelheid kapitaal en arbeid, die aangewend moet worden om een bepaalde hoeveelheid goud voort te ïrengen. Een hoog prijsniveau'verhoogt de productiekosten in goud, een laag prijsniveau bewerkt het omgekeerde. Ir. dé periode 1840—1850 (lage prijzen) breidde de goud productie zich sterk uit, in 1850—1880 hooge prijzen) stagneerde de goudproduc ten, in 1884 tot 1913 breidde deze zich weer uit, door de hooge prijzen van 1914 tot 1921 verminderde de goudwinning, terwijl deze na 1922 en vooral na '929 weer toeneemt. In de tweede plaats wotdt de waarde van iet geld bepaald door de behoefte, die er aan geld in de samenleving is Ind;en de goede- renruil sneller toeneemt dan de geldcirculatie «staat de tendenz, dat het geld duurder wordt en de goedcrenprijzen gaan dalen, 1925 1928 1935 evenals het omgekeerde Dit laatste (sterke prijsstijging door overvloedig geldaanbod) trad b v. in de 15e en 16e eeuw op na de ont dekking van Amerika, waarbij groote hoe veelheden goud in zilver naar Europa werden gevoerd. In de periode in de 9e eeuw, waarin door lage prijzen de goudproductie uitbreidde, veroorzaakte dit prijsstijging en omgekeerd, zoodat op den langen duur het evenwicht zich steeds herstelde. In de derde plaats wordt de waarde van het geld bepaald door den dienst, die hei in het economische leven bewijst en waarbij het geld als vermogensbestanddeel een op- brengstwaarde vertegenwoordigt, welke de neiging heeft ongeveer even groot te zijn als de opbrengstwaarde van de obligaties. Bij een economische structuur, waarbij het per centage, dat de interne schulden uitmaken van het nationaal vermogen, groot is, heeft prijsdaling der goederen daaiom de tendenz tot sterk verminderde rentabiliteit der aan- deelen en dan tot groote waardestijging der obligaties en dus ook van het geld (door de binding van de waarde van het geld aan het crediet, en omgekeerd). Cijfers vanaf 1885 toonen aan, dat de in terne schulden (openbare schulden, open staande hypotheek en andere schulden) in Nederland, die destijds pi.m. 35 pet. van het nationale vermogen uitmaakten voor de crisis in 1929 reeds ruim 70 pet. van het nationale vermogen uitmaakten. Door de daling van het prijsniveau zijn de interne schulden van ons land nu grooter dan het geheele vermogen. De groote rol van het crediet blijkt ook uit de cijfers Ixtreffende het tegoed op spaar banken, welke in 1900 nog slechts 2 pet. van het nationaal vermogen besomde, in 1930 reeds 8 pet. Deze toenemende „Verschulding" is van zeer groot belang in verband met de reactie en de samenleving als geheel op de verande ringen van het prijsniveau. Behalve het volume van de inwendige schulden, is in de laatste eeuw ook het volu me van de buitenlandsche (de internatio nale) schulden sterk toegenomen. Ook dit is voor het internationale handelsverkeer van het grootste belang bij optreden van prijs veranderingen. Wanneer de Westersche wereld als een ge heel wordt genomen, kunnen de veranderin- ;en van de goud-, geld-, vermogen- en cre- iietstructuur ongeveer in de volgende getal len worden weergegeven (in milliard gul dens) totaal hypotheken ver- geldcir- depo- en goud mogen culatie sito's obligaties 24A 2500 48 175 1250 27 A 2700 57 A 205 1500 31 1800 55 150 1350 De prijsschommelingen. Na de pauze behandelde de spreker den invloed van de prijs (conjunctuur)schromme- lingen op de economische structuur. Grafi sche voorstellingen, die getoond werden, be weren, hoe de groote conjunctuurgolf in het begin van de 19e eeuw vrij vlak verliep, in de tweede helft van de 19e eeuw een grootere amphitode had, terwijT de uitslagen van de conjunctuur na 1914, zoowel in afwaartsche (tot 1921) als in dalende (van 1919 tot 1934) richting zeer groot zijn. De prijsda ling in de periode 1884—1895 is niet half zoo sterk geweest als de daling van 1929 1934 (op verschillende gronden zijn deze perioden vrij goed vergelijkbaar). De prijsdalingen worden in het tegen woordige tijdsgewricht reeds meer door de samenleving verdragen. Allerlei chaotische maatregelen worden genomen. Bij de toenemende „Verschuldung" moet ook een steeds grotoer deel van het nationale inkomen voor rente besteed worden. Boven dien is 't aandeel van het arbeidsloon tegen woordig veel grooter dan voor 50 jaar. Bij prijsdaling hebben èn rente èn arbeidsloon de neiging vast te blijven en een eenvoudige berekening leert, dat bij die meer ingewikkel de structuur de samenleving een veel gerin ger prijsdaling kan verdragen dan 50 jaar geleden van 25 zoo leert een schema, dat spr. vertoonde, dat de structuur van 1929 slechts een prijsdaling van 6 verdraagt. De prijsdaling is ruim 50 en chaos is daarom het gevolg. Aanpassingsmogelijk op lager niveau is er niet, wel afbraakmogelijk heid. Er zijn dus 2 tendenzen in de ontwikke ling van de laatste eeuw op te merken: a een hoe langer hoe gevoeliger structuur, die hoe langer, hoe minder prijsschromme- lingen verdraagt; b. en hoe langer, hoe sterker prijsschom- meling. Deze beide tendenzen hebben in, ons tijds-- gewricht hun explosie bereikt; d.w.z. we kun nen op dien weg niet verder, reorganisatie vap het economische leven is dus noodzake lijk. De reorganisatie, die gekomen is is erger dan de kwaal, de door ons genoemde bindln- en zijn verbroken, de vrijheden vernietigd, e chaos is daar. In analogie met onze vergelijking van de vrijheden en bindingen van 't verkeer kunnen we zeggen, dat er nu alles op wordt inge steld om de slachtoffers, die door het verkeer gemaakt worden met lijkenwagens en zieken auto's te vervoeren, waarbij het verkeer nog verder wordt gedesorganiseerd en gestremd Het organisecren van steun- en hulpacties van crisiscomité's en lapmiddeltjes is tegen woordig hoogste wijsheid. Tengevolge van het verlaten van den gou den standaard in de meeste landen om ons heen is voor Nederland een situatie ontstaan, die nog meer onhoudbaar is. Er is in het bui tenland door de devaluatie een betere ver houding ontstaan tusschen interne schuld en nationaal vermogen, waardoor nieuwe productie- en concurrentiemogelijkheden zijn ontstaan, waardoor onze productie- en con currentiemogelijkheden verder zijn vermin derd. Handhaven van den gouden standaard zal in Nederland derhalve beteckenen, dat nog na het verdwijnen van de crisis in het buiten land, het aantal faillissementen en de om vang van de werkloosheid groot zal zijn De exportproductie in Nederland heeft door de handhaving van het goud zoo ernstig te lij den, dat men hier meent over te moeten gaan tot beperking van pluimvee, zuivel, bloembol len, varkens, en groentenproductie, waarmee Nederland zijn door de natuur bevoorrechte positie prijs geeft om de laatste binding, den gouden standaard, te handhaven. Devaluatie zou de mogelijkheid brengen om opnieuw tot internationale stabilisatie over te gaan op een peil, waarbij de crediet- krachten voor de samenleving weer dragelijk is. Het buitenland ziet zeer goed in, dat Ne derland hier wel toe gedwongen is in het be lang van de welvaart. De deflatiepolitiek moet op grond van de economische structuur hopeloos mislukken. Voor de toekomst is noodig een stabie prijspeil, zonder z.g. waardevol geld kan geen behoorlijk geld- en credietwezen bloeien met het overige economische leven. Ook op dit gebied dienen op den duur nieuwe rede- lije bindingen tot redelijke vrijheid te voeren. Het was, het is en het zal blijven de taak der menschen bij de voortschrijdende ontwik keling in de worsteling der eeuw steeds op nieuw de zoo noodige vrijheid te verwerke lijken om te komen op een hooger niveau. Na beantwoording van eenige vragen door den spreker, bracht de voorzitter dr. Dijt dank voor zijn lezing. Hij sloot met den wenseh de volgende week de aanwezigen, bij de laatste lezing van dr. Dijt over het on derwerp „De bijzondere beteekenis van den landbouw voor het economische leven", in even groote getale aanwezig te zien. 50-jarig bestaan Onderlinge Oefening. Zondag herdacht de harmonievereeni- ging Onderlinge Oefening haar 50-jarig be staan Deze dag is aan de vereeniging niet zonder meer voorbijgegaan Reeds dagen van te voren hoorde men hierover spreken en nog meer over de revue, die over dit tijdperk is samengesteld door de ons zeer bekende per sonen Ploeger en Roos. Het wekte dan ook geen verwondering dat in deze dag door bijna alle plaatselijke ver- eenigingen werd medegeleefd. Opoat men gelegenheid zou hebben de jubileerende ver eeniging te feliciteeren werd een receptie gehouden in het hotel de Ooievaar op Zon dagmiddag van 2% tot 4 Yt uur. Bij de opening der receptie voerde de heer Van der Touw het woord en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Verder deelde hij dan mede over de afgeloopen periode van 50 jaar. waarvan veel is te vertellen, niets te zullen zeggen daar dit voldoende naar voren wordt gebracht in de voor deze gelegenheid samengestelde revue. Het 50-jarig bestaan der vereeniging schreef sprekr dan toé aan de zoowel financieele als materieele steun van alle Uitgeestenaren zonder uitzondering. Hiervoor bracht hij dan ook hartelijk dank. en herdacht vervolgens den eere-voorzitter der vereeniging wijlen burgemeester A. van Lith en wijlen den heer Velzeboer, die zoo vele jaren directeur der vereeniging is ge weest. Spr. merkte op. dat ook hunne plaat sen weder door anderen zijn ingenomen, doch de peiscnen zelve heeft men niet ver geten en zal dat ook nimmer worden ge daan. Dan richtte spr zich tot den tegen- woord ;gen directeur der vereeniging, de heer A. de Vries van Zaandijk, die alreeds zoo vele jaren deze functie vervult en wel op een wijze die niets te wenschen overlaat. Ook dien bracht hij hartelijk dank en hoopte ver volgens dat Onderlinge Oefening die thans een tweede periode van 50 jaar ingaat, een tijd van grooten groei en bloei zal tegemoet gaan. Daarna werd met eenige zeer toepasse lijke woorden van de leden der vereeniging aan het bestuur een verguld zilveren me daille aangeboden als olijk van waardeering en vriendschap. Hierna werd thee met gebak aangeboden en sigaren gepresenteerd. Vervolgens sprak de heer Winkelman namens de tooneelvereeniging Vondel. Het woord was daarna aan Zaandijksch fanfare. Ook deze feliciteerde de zusterver- eeniging hartelijk met dit heugelijke feit, en wees o.a. op het groote aantal leden dat de vereeniging voor eenige jaren moest ver liezen, doch dat zich thans dank zij de activi teit der vereeniging weer geheel hersteld heeft Als voorzitter van den bestuurdersbond en van Kunst na Arbeid, sprak dan woorden van felicitatie en waardeering de heer Turkstra Vervolgens werd nog het woord gevoerd dooi den heer Smits als voorzitter der zeil en watersportvereeniging Uitgeest. Hij feli citeerde onder het aanbieden van een mooi bouquet de vereeniging hartelijk met dit jubileum Dan werd gesproken namens de vereeni ging Crescendo van Westzaan. Door mej. T. Kabel werd namens de bur gerij aan de vereeniging een prachtige contra bas aangeboden. Ook bood zij de vereeniging bloemen aan namens de dames van de leden. Als spreker trad nu op de heer Schregar- dus. namens de voetbalvereeniging Uitgeest en daarna was het woord aan den burge meester der gemeente, die inmiddels verge zeld van den wethouder Kabel en den ge meentesecretaris, de heer Van Nienes, met hunne dames gekomen was. Spr. merkte op, dat dezen dag voor de vereeniging een merk waardigen dag was, daar een 50-jarig be staan in. het vereenigingsleven zeker een zeldzame gebeurtenis is. en wees vtrvolgens op de belangrijke en verheven taak van de kunst die de vereeniging voorstaat. In al die jaren, aldus spreker, heeft O. O. de harten der menschen wel weten te veroveren, en om nu in korte trekken al die gebeurtenisser van die 50 jaren na te gaan, achtte hij niet nood zakelijk, doch wilde wel wijzen op die 10 jaar dat spreker zelve had medegemaakt, en wees daii o.a. op den dag van zijn intrede, waarbij O. O haar medewerking verleende, voorts op de bloemenfeesten en concoursen en ten slotte op de iwee laatste gelegenheden waarbij O. O. zich zoozeer heeft verdienste- ijk gemaakt n.1. ter gelegenheid van de in zameling ten bate van het crisis-comité, als mede bij het brengen van een serenade tijdens het gouden jubileum van den heer Van Nienes. O. O. heeft wel bewezen mede te leven met hetgeen in de gemeente gebeurt en spr. hoopte dan ook hartelijk dat de komende van zijn grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige analyse fijdens het fabricafie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjozakjes van 2 tabl. 10 ets. dagen ter gelegenheid van dit jubileum ge organiseerd ook ten volle zouden voldoen aan de verwachtingen die daaraan worden gesteld, en besloot ten slotte zijn speech met het door alle aanwezigen uitbrengen van een driewerf hoera op de vereeniging. De heer Schuddeboom sprak dan namens de gezamenlijke hengelaars. Ten slotte spraken nog de eere-voorzitter der vereeniging. de heer P. Roos en de heer O. Tromp als voorzitter van de iisclub. ter- wijf eveneens wethouder Krom dé vereeni ging feliciteerde. Waar thans de receptie ten einde liep en men nog eenigen tijd gezellig bijeen gezeten had. nam de heer Van der Touw als voor zitter der jubileerende vereeniging ander maal het woord en sprak zijn oprechten en hartelijken dank uit voor de hulde aan de vereeniging gebracht. Hij hoopte dat ook in de toekomst O. O. zooals steeds het geval is geweest wederom op de steun van dé Uit geestenaren zoowel moreel als financieel weer mag rekenen. Het waas voor de groep der N. S. B. Vrijdag een belangrijke dag in onze ge meente. De hoofdleider, de heer Mussert, kwam op bezoek. De leder, waren bijna allen vereenigt ten huize van den groepssecretaris. De arbeiders hadden van hun werkgevers een paar uur verlof bekomen, om de samen- spreking bij te wonen. Het doel der bijeen komst was nadere kennismaking en bespre kingen der werkzaamheden van de N S. B De groepsleider, de heer Jb. Stam Nz., Hdde de besprekingen in. waarop den heer Mus sert te kennen gaf voldoende op de hoogte der toestanden op het platteland te zijn, en dat het noodig is verbeteringen in de samen leving te brengen. Hij gaf eenige wenken voor het groeps bestuur, dat thans samengesteld is als volgt: Groepsleider de heer Jb. Stam Nz., secretaris de heei S. Dekker, penningmeester de heer L. van Duin. De groep telt 20 leden. 'Zondagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot door de zangvereeni- ging ,Zanglust" een openbare uitvoering gegeven onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar, met mede werking van het Dubbel man nenkwar- tot „Zang en Vriendschap. De voorzitter, de heer P. Hart, opende de bijeenkomst door het welkom toe te roepen en sprak een opwekkend woord om lid te worden van de zangvereeniging, daarbij wijzen de op het mooie en het verheffende van het zingen waarvan een groote opvoe dende kracht van uit gaat. Het program w .rd geopend met een tweetal nummers van het koor. Als afwisseling trad als humorist op de heer N'co Splinter, met den heer Creveld aan da plano, die hier bij een drietal nummers ten beste gaf en aanwezigen uitlokte tot mede zingen. Begroet met een luid applaus trad het mannenkwartet op en gaf weer met de meeste zorg een drietal nummets ten beste waarvan Aufforderung zurn tanz, niet de meeste aandacht werd gevolgd. Hierop volgden nummers door het koor en pauze. Ook het mannenkwartet gaf twee nummers, waarna de humori t zijn programma afwerkte. Daarna werden wij onthaald op een tweetal zangnummers van den heer P. Dalenberg, met den heer Jonker aan de piano, Het laatste nummer was aan het koor. Hierna sluiting met een woord van dank aan de medewerkers van de zen avond. Het 12 A-jarige ambtsjubileum van burgemeester Kolff. Aanvankelijk lag hel in de bedoeling he' 12K-jarig ambtsjubileum van burgemeester <olff slechts in intiemen kring te herdenken Zooals is medegedeeld was de eigenlijke datum 10 Januari j.1., doch daar de burge meester tengevolge van zijn benoem x tot voorzitter van een stembureau in het Saar- gebied afwezig is. zal dat eerst na zijn erug- keer kunnen plaats vinden Intusschen L door de besturen van verschillende veree i.gingen besloten ook aan de huldiging deel t nemen, door een défilé te houden op het voetbal- terrein te Hippolytushoef waar de familie Kolff dan aanwezig zal zijn. In plaats van zijn vader is tot 1 intoor- houder van het huippostkantoor I Oever benoemd de hter Jn. Bruul f: reeds als zoodanig tijdelijk werkzaair Den die •/as. "Gedep. Staten van Noordholla; d heb ben aan deze gemeente vrijstelling verr leent! (tot 1 Jan. 1936) van de verplich ting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening veor de o I chool te Burgerbrug, St. Maarten-1- en 't Zand

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7