DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. POLITIEK NIEUWS UIT BELGIE Het Saargebied naar Duitschland terug Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25. tfroMe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 15 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 18 Januari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang T)aqdi{k$ch Overzicht Bij het aftreden van minister van Cauwelaert. POLITIEK GEKNOEI. Buitenland De Volkenbondsraad beslist met alge meene stemmen. DE ZITTING VAN DEN RAAD. LLOYD GEORGE OVER ZIJN HERSTELPLANNEN. ZINOFJEFF EN KAMENEFF VEROORDEELD. Wat vandaag de aandacht trekt Aanhangers van Zinojeff verbannen. HET LINDBERGH-PROCES. ALKMAARSCHB COURANT. Wat in de laatste weken in België is gebeurd, toont aan, hoe onder de dekmantel van de „hoogere poli tiek" allerlei geknoei kan gebeu ren en hoe alle gevoelens van eerlijke oprechtheid zoek raken. Daar zijn de gevallen van de „Bank van den Arbeid" en den „Boeren bond". De eerste onderneming is een socialistische, de tweede de machtige Vlaamsch-katholieke groe peering', die naast de Société Géné rale en de Banque de Bruxelles een van de grootste financiëele en eco nomische machten in België is. Beginnen wij met de tweede: De Boerenbond gesteund. Tengevolge van omstandigheden die practisch niemand kent, zijn de poeren bond en de van hem afhangende lichamen in moeilijkheden gekomen, moeilijkheden die van voorbijgaanden aard zijn doch 'n buiten- gewoon ernstig karakter hebben. Millioenen zijn verloren. Men spreekt van een 950 millioen. Achter de schermen werd onder handeld met de regeering om steun te krij gen. De regeering zegde den steun toe en er werd een organisatie in leven geroepen, zoo genaamd om steun te verleenen aan de klei ne spaarders, maar in werkelijkheid om in nood verkeerende ondernemingen, gelijk de „Boerenbond" ter hulp te komen. Ze komt hier op neer dat de Staat de verplichtingen van den Boerenbond tegenover de kleine spaarders overneemt, d.i. ten minste voor degenen die het eischen. De kleine spaargel den kunnen bij de bedoelde organisatie wor den overgeboekt, in den vorm van een lijf renteboekje, waarin men dan wel vertrouwen heeft. Daar de spaarder eigenlijk zijn be legging slechts verplaatst en zijn geld niet terugvraagt, moet er practisch geen geld worden uitbetaald en komt alles neer op een crediet aan den Boerenbond, zonder dat het den naam heeft, en zonder dat het woord moratorium, dat voor de spaarders een zoo slechten klank heeft, moet worden uitgespro ken. Voor het welslagen van deze handige operatie is echter vertrouwen noodig. De politieke achtergrond. Wij zijn uitvoerig geweest, omdat al deze omstandigheden boekdeelen spreken.. De ha- telijke campagne tegen den heer van Cauwe laert, die de leider is, sedert ja-en, van de sterkste Vlaamschgezinde Kamergroep, is onbetwistbaar niet alleen ingegeven door het verlangen zuivere politieke en financieele toestanden te scheppen. Men wil in zekere mate den Vlaamschen leider treffen en bo vendien ook nog de Vlaamsche ondernemin gen, die, met den Boerenbond, de financieele en economische basis zijn waarop de Vlaamsche gemeenschap in haar opbloei steunt. Dat is het ware doel. En het lijdi voor niemand twijfel dat deze campagne wordt gevoed door een animositeit tusschen Van Cauwelaert en den gewezen minister van financiën G. Sap, thans Kamerlid. Sap heeft als minister weigerachtig gestaan tegenover den steun aan den Boerenbond. Hij beschuldigde er zijn vertegenwoordigers van de inflatie te willen. Zijn houding bracht er Van Cauwelaert toe bij de jongste kabinetscrisis een exclusieve uit te spreken tegenover Sap, die werd opgevolgd. Sap moest natuurlijk wraakgevoelens koesteren. En nu stelt men hem, terecht of ten onrechte, verantwoordelijk voor de campagne van „La Libre Belgioue" en voor de gevolgen^ Van Cauwelaert is natuurlijk geen inflationist. De Bank van den Arbeid. Men begrijpt des te minder het optreden van het parket te Antwerpen en het kabaal tegen van Cauwelaert, als men weet wat er met de „Bank van den Arbeid" is gebeurd. Hier kan men ten minste spreken van ge knoei. Om deze bank te kunnen redden, en hiermee ook het geld van de socialistische syndicaten, alsmede van een tiental fabrie ken, heeft de regeering, op grond van de volmachtsbesluiten die door de in de oppo sitie verkeerende socialisten zoo scherp werden bestreden, een wetsbesluit genomen, waarvan de draagkracht was dat onderne mingen, die in moeilijkheden verkeeren, niet failliet moeten woraen verklaard, maar onder rechterlijke controle verder kunnen worden beheerd. Dit beteekent alleen dat hun twijfelachtig bestaan kan worden ver lengd en dat credieten kunnen worden aan gevraagd. Artikel 1 van het wetsbesluit is op den handelaar die te goeder trouw is. Welnu, onmiddellijk na de afkondiging van de wet, hebben de socialistische leiders van de bank bij de rechtbank van koophandel te Brussel een verzoek ingediend om het ge controleerd beheer te bekomen. Gedurende verscheidene dagen werd de toestand van de bank uiteengezet voor de rechtbank. De rechtbank heeft, na deze uitvoerige uiteen zetting, gemeend niet voldoende te zijn overtuigd nopens de primaire vraag of er wel goede trouw was bij de beheerders van de bank en zij heeft een expert aangesteld om bepaalde punten te onderzoeken. Vol gens inlichtingen, die onverdacht zijn, is Het onderzoek van den expert volstrekt niet gunstig voor de Bank van den Arbeid. De leiders van de bank zijn intusschen onmid dellijk in hooger beroep gegaan tegen de aanstelling van den expert wiens opdracht daardoor echter niet werd geschorst. Het zijn menschen van deze groep die een waar triomfantelijk gehuil aanheffen omdat van Cauwelaert door een scherp aangevoeld po litiek eerlijkheidsgevoel, ontslag neemt als minister. Men kan dit moeilijk anders bestempe len dan als een verwildering van de politie ke zeden. Bij dergelijke toestanden kan het niet anders of voor België zijn nog moeilijke dagen te verwachten. Welnu, in deze omstandigheden heeft een Franschtalig katholiek olad het in het hoofd gekregen, zoogenaamd een veldtocht te be ginnen voor de zuivering van de politieke toestanden, waarin de financieele belangen teveel verward zitten met de politieke. Het blad heeft in zekeren zin gelijk. Het is in alle landen wel het geval dat politici beter zouden doen zich te onthouden van belan gen te nemen in ondernemingen, waarbij de waarde die zij aanbrengen veeleer bestaat in de waarde van hun politiek mandaat dan in kapitaal. Het zou niet de eerste maal zijn dat een politiek mandataris van zijn positie misbruik maakt om een bepaalde onderne ming te begunstigen. Het oogenblik was echter, voor een orgaan van de meerderheid, slecht gekozen. Minister Cauwelaert aangevallen. Het blad uitte beschuldigingen tegen een minister van zijn eigen partij, den heer Van Cauwelaert, minister van Openbare Werken en van Landbouw, minister van Staat en tevens leider van de katholieke Vlaamsche parlementaire groep. In verschillende artike len gaf ,,La Libre Belgique" te verstaan, dat de heer Van Cauwelaert belangen had in de Bank-Unie te Antwerpen en in de Depo sito-Bank, waarvan de zoon van den mi nister afgevaardigde-beheerder en bestuurder is. De Bank-Unie was, ingevolge de jongste besluitwetten verplicht geweest zich te splitsen in een bank welke belangen nam in industrie of handel, en in een bank, welke deposito's aanvaardde en die slechts door de wet beperkte operaties mag verrichten. Deze laatste organisatie werd genoemd „Ant- werpsche Deposito-Bank". De Bank-Unie verkeerde echter in moeilijkheden, die met de algemeene bedrijfsleiding niets uit te staan hadden. Daarom was naar hulp uit gezien en deze werd gevonden bij de „Alge meene Bankvereeniging", de Bank van den Boerenbond. Nu was de redeneering van het blad natuurlijk dat deze hulp was ge vonden in den vorm van vijf millioen frank, door toedoen van minister Van Cauwelaert uitgetrokken voor hulp aan de kleine spaar ders, waarvan de Boerenbond in de eerste plaats ging profiteeren. Volgens het blad, dat nochtans de persoonlijke eerlijkheid van den minister met nadruk niet het minst in twijfel trok, was dit een verwarringstichtende situa tie. Minister Van Cauwelaert heeft ontslag genomen, als minister, om vrij te zijn voor zijn verdediging. Hij heeft een antwoord ge geven aan het orgaan, dat wij hier moeiiijk in bijzonderheden zouden kunnen uiteenzet ten, maar dat elk onbevooroordeeld mensch moet overtuigen, dat Van Cauwelaert zich volstrekt niet tot een of andere verdachte combinatie heeft geleend, dat alle operaties zijn gebeurd op de meest normale manier, in een zakelijk karakter, waarbij het voordeel aan de zijde is van de „Algemeene Bankver eeniging". en dat alles slechts neerkomt op verdachtmaking. De ontslagneming var. den minister is vooral gegrond op een daad van 't Antwerpsche parket, dat gemeend heeft de boekhouding van de „Antwerpsche Depo sito-bank" in beslag te moeten nemen. Waarom? Wij stelden hierover te Antwer pen zelf een onderzoek in, maar de reden die het parket heeft bewogen zijn zeer duister gebleven. Er werd geen klacht inge diend. Men wil onderzoeken of de kapitaal vorming van de „Antwerpsche Deposito- bank" volgens de voorschriften van de wet is gebeurd en ook of de gestorte gelden wel zijn aangewend voor het doel waarvoor zij werden gestort. De bestuurder van de bank wacht met een gerust gemoed den uitslag van de expertise ai. Intusschen is voor Je onderneming geen reclame gemaakt., De Volkenbondsraad heeft gister avond om 8.50 uur met algemeene stemmen besloten tot onverdeeld toewijzen van het Saargebied aan Duitschland en heeft het tijdstip van aansluiting aan Duitschland vastgesteld op 1 Maart 1935. De Volkenbondsraad, die reeds den gehee- len middag vergaderd had, kwam even na 8 uur des avonds bijeen ter behandeling van de Saarkwestie. De rapporteur deelde den raad mede, dat de plebiscietcommissie den Volkenbondsraad over het resultaat der in het verdrag van Versaille vastgelegde volksstemming in het Saargebied heeft ingelicht. De leden van de commissie van drie hebben vastgesteld, dat de bevolking van het Saargebied in alle kies districten zich met een meerderheid heeft uitgesproken voor aansluiting bij Duitsch land. De Volkenbondsraad moet thans vol gens het verdrag beslissen over de sou- vereiniteit waaronder het Saargebied, met in het oog houden vaq den door de bevolking van het Saargebied uitgesproken wensch, ge steld zal worden. Onder deze omstandig heden gelooft de commissie van drie den Volkenbondsraad de volgende resolutie te kunnen voorstellen. 1. De raad besluit tot de vereeniging van het onverdeelde Saargebied met Duitsch land, gelijk dit bepaald is in artikel 48 van het verdrag van Vereailles, onder de voor waarden, die uit dit verdrag voortvloeien en tegelijk met de bijzondere verplichtingen, die zijn aangegaan in verband met de volks stemming. 2. De raad stelt 1 Maart 1935 vast als het tijdstip van herstel van Duitschland in de regeeringsrechten over het Saargebied. 3. De raad geeft zijn commissie opdracht in contact met de Duitsche regeering, de Fransche regeering en de regeeringscommis- sie van het Saargebied de bepalingen vast te stellen, die vereischt zijn met het oog op de wijziging van regeering in het Saargebied, evenals de uitvoeringsbepalingen der boven genoemde verplichtingen. Ingeval deze bepalingen niet voor 15 rebruari 1935 kunnen worden vastgelegd, zal de commissie van drie den Volkenbonds raad zijn voorstellen voorleggen. Deze zal dan de noodige beslissingen nemen, in over eenstemming met paragraaph 35 en 39 van- de bijdrage van artikel 50 en met de bijzon dere verplichtingen, die door de beide regee ringen naar aanleiding van het plebisciet aangegaan zijn. Incidenten in het Saargebied Uit vrees voor represaillemaatregelen der nationaal-socialisten zijn vele bewoners van de Saar gevlucht in de gebouwen der domi- niale mijnen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat visa aan emigranten zullen word verstrekt door het Fransche consulaat te Forbach, teneinde de emigranten te onttrekken aan de controle van het Duitsche Front te Saarbrücken Naar verluidt, zouden verscheidene voor standers van den status quo door leden van het Duitsche Front zijn gearresteerd en on dervraagd. Een stroom van vluchtelingen, Het aantal vluchtelingen uit het Saarge bied, dat de Fransche grenzen overschrijdt wordt steeds grooter. De Fransche politie heeft de douaneformaliteiten vereenvoudigd zoodat dagelijks 2500 refugié's kunnen bin nenkomen. Aan de Fransch-Saarlandsche grens Volgens officieele mededeelingen van de Fransch-Saarlandsche grens hadden gister avond om 8 uur 474 emigranten de Fransche grens overschreden. De Parijsche bladen maken melding van verschillende incidenten die in het Saargebied zijn voorgekomen. De leider der communistische partij in het Saargebied, Pfordt, is gisteren te Parijs aangekomen en heeft in het gebouw van de anti-fascistische liga de Fransche pers ont vangen om zijn oordeel over den toestand ge geven. Hij geloofde, dat Max Braun en Hof man namens het eenheidsfront tegen de stemming zouden protesteeren. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou de Zwitsersche regeering den leider van het eenheidsfront in het Saargebied, Max Braun, den toegang tot Zwitserland hebben gewei gerd en zou Braun derhalve naar Forbach zijn teruggekeerd. De speciale correspondent van de „Jour" te Saarbrücken weet te melden, dat 28 com munisten uit het Saargebied, die zonder pa pieren door de Fransche grensautoriteiten zijn toegelaten onmiddellijk na hun aan komst in Frankrijk zich met Fransche com munisten hebben verbroederd. Onder het zin gen van de internationale zouden de Saar- landers te Forbach zijn ontvangen. Lloyd George heeft gisteren te Banger in Wales zijn reeds vroeger aangekondigde campagne ten gunste van een „new Deal" geopend. In een groote rede verklaarde hij, dat de ernstige risis niet nationaal maar internatio naal is en daarom niet mag worden beoor deeld of behandeld volgens partijpolitiek standpunt De financieele hulpbronnen van het land moeten gebruikt worden in het be lang van de werkverschaffing. Lloyd George keerde zich tegen de theore tici, die in de openbare werkverschaffing geen middel willen zien voor de opheffing der werkloosheid en voor het herstel. Het is hoog tijd, aldus zeide hij, dat onze regeering de hopelooze politiek van het afwachten op geeft, de politiek, die er slechts toe geleid heeft, dat ondanks alle verzekeringen over een langzaam maar constant herstel van den handel de cijfers der werkloosheid thans nog hooger zijn dan het vorige jaar. Voor de spreker zich uitliet over zijn her stelplan, gaf hij een kort overzicht over de internationale situatie, welker belangrijkste probleem hij de bevestiging van den vrede noemde. Ik geloof zeide hij dat de toestand thans rijp is voor een nieuwe poging tot al gemeene pacificatie. Een sterke politiek onder verstandige en vastbesloten leiding van Groot-Britannië kan verbetering brengen in den neteligen en gevaarvollen internationa len toestand. Voor het vervolg is een volle dig overleg met de Vereenigde Staten noo dig Het gemeenschappelijke streven dezer beide landen kan den wereldvrede verzeke- ren. Daarna ontwikkelde Lloyd George in groote trekken zijn plan voor den economi- schen wederopbouw. Hij beveelt aan de vor ming van een permanente, onafhankelijke en van alle volmachten voorziene corporatie, welker taak bestaat in het ontwerpen van plannen, die nuttigen en noodzakelijken ar beid scheppen. Deze economische raad moet samengesteld worden uit vertegenwoordigers van industrie, handel, financiën, arbeiders en economen en beschermd worden voor iedere politieke inmenging. De uitvoering der bij zonderheden, der details moet overgelaten worden aan de uitvoerende macht. Wat be treft de regeering stelt Lloyd George voor het herstel van de beginselen van het oude kabinet van tijdens den oorlog, dat ongetwij feld het actiefste en nuttigste instrument is geweest, dat Engeland in zijn historie heeft gehad, aldus Lloyd George. Het gewone kabinet bestaat uit rond 20 mannen, die naar de meening van Lloyd George zoozeer in beslag worden genomen door de bijzonderheden van hun administra tieven arbeid, dat hun zoowel de tijd als de energie ontbreekt om hun aandacht te wijden aan dé groote en werkelijk gewichtige pro blemen der politiek. In plaats van een dergelijke regeering be veelt Lloyd George een kabinet aan, dat zou bestaan uit niet meer dan vijf mannen van capaciteit, die vrij moeten zijn van den klei nen arbeid van hun departement. Bijzondere aandacht wijdde de redenaar ook aan de landbouwkwestie. Terwijl in Engeland 7 pCt. der bevolking van den landbouw leeft, bedraagt het getal in het dichtbevolkte Bel gië 19 pCt. en in Duitschland zelfs 30.5 pCt. Daar in Engeland de markt- en afzetvoor- waarden bestaan, is er geen reden waarom de grond niet beter benut zou worden. Enge land aldus besloot spr. heeft duizenden millioenen uitgegeven voor dé verwoestingen van den oorlog: waarom zou het er thans voor terugschrikken, eenige honderden mil lioenen beschikbaar te stellen voor het ophef fen van de schade, die de oorlog heeft veroor zaakt? Een groote welvaartsleening zou door een geestdriftig publiek worden over- teekend. Tot resp. tien en vijf jaar. Hoogverraad bewezen geacht. Het hoogste gerechtshof der Sov jet-unie te Leningrad heeft in het hoogverraadproces tegen Zinofjeff Politiek Nieuws uit België. (Dag. Overzicht). Het Saargebied naar Duitschland terug. (Buitenland). Zinofjeff en Kameneff veroordeeld tot gevangenisstraffen (Buitenland) Lloyd George over zijn herstel plannen. (Buitenland). De O.S.P. en R.S.P. hebben thans definitief tot fusie besloten. (Bin nenland.) Nieuw Nederlandsch hoogterecord (Luchtvaart). Verdwijnt het Landbouw-Crisis- bureau uit Alkmaar? (Stad). (Zie verder eveniveet lulde berichten). en de zijnen de volgende uitspraak gedaan: Zinofjeff wordt veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, Kameneff tot vijf jaar, vier beklaagden wor den veroordeeld tot tien jaar, zes tot acht jaar en eenigen tot vijf of zes jaar. Het particulier bezit der veroordeelden wordt door den staat in beslag genomen. De motiveering. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat het feit van hoogverraad be wezen is. Alle beklaagden en personen, die in verbinding hebben gestaan met de samen- zwerings-organisatie van Zinofjeff aldus de motiveering hebben zich schuldig ge maakt aan het delict van hoogverraad. Deze organisatie heeft getracht alle Sovjet-vijandige elementen in zich te vereeni gen en de politiek van partij en regeering te saboteeren en te doorkruisen. Wel heeft het onderzoek aan het licht ge bracht, dat Zinofjoff en andere deelnemers aan de samenzwering niet onmiddellijk aan deel hebben gehad in den moord op Kiroff, maar daar staat tegenover, dat bewezen is, dat Zinofjeff en de zijnen zeer nauwkeurig op de hoogte waren van de revolutionnaire bedoelingen der terroristische Leningrader groep, die onder leiding van Nikolajeff op 1 Dec. 1934 den moord op den partijsecretaris Kiroff heeft gepleegd. In de motiveering wordt er de nadruk op gelegd, dat Kameneff en twee andere be klaagden geen rol van beteekenis in deze or ganisatie hebben gespeeld. In politieke kringen te Leningrad verluidt, dat het milde vonnis zeer de aandacht heeft getrokken. Op aanwijzing van hoogere in stanties was immers door verschillende or ganisaties van partij- en staatswege veel propaganda gevoerd, met als resultaat den eisch tot het uitspreken van de doodstraf. Volgens politieke kringen hier is de gema tigde straf slechts te verklaren door de niet onbeduidende verdiensten, die Zinofjeff en Kameneff zich tijdens de revolutie voor de Sovjets hebben verworven. Het bondscommissariaat van binnenland- sche zaken, de GPoe, heeft 76 personen, die behoorden tot de Zinofjeff-oppositie en dia men er van beschuldigt direct of indirect be trokken te zijn geweest bij de laatste samen zweringspogingen, voor 2 tot 5 jaar naar Siberië verbannen. Onder de bannelingen bevinden zich tal rijke communisten, die gewichtige ambten in de Sovjet-Unie hebben bekleed. Ten deele be- ïoorden zij tot dj oude garde der communis tische partij. Bezwarende argumenten. In de zitting van gisteren van het proces tegen Hauptman, deelde de verdediging me de, dat zij een nieuwe getuige uit New York zou laten dagvaarden. Deze getuige, Gustaaf Lukati, zou kunnen verklaren, dat drie mannen van wie één Isidore Fish zou zijn geweest in 1932 in April hadden ge probeerd hem „goed geld" voor 0.75 per dollar te verkoopen. Deze drie mannen wa ren in het bezit van ongeveer 5000 dollar. De getuige had echter het geld niet gekocht aangezien dit het losgeld was geweest. Door een portret in de krant had Lakati "ish weer herkend. Dit was na de arresta tie van Hauptmann. Nadat het O. M. nogmaals had ver- laard, dat Hauptmann de schrijver van den brief was, waarin losgeld werd ge vraagd, werd het proces verdaagd. Tegenaanvallen. In het voortgezette proces ging de verde diging tot een verrassenden tegenaanval over. De verdedigers trachtten namelijk het

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1