DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ÈMÜ Concert „Apollo" 2)xute£ifksch O veezicht i'Buitenland Ho. 17 Maandag 21 Januari 1935 137e Jaargang FRANKRIJK EN SAARVLUCHTELINGEN. Memorandum van Laval. FRANSCHE BOEREN TE BERLIJN. L MOPPERAAR VEROORDEELD. Wat vandaag de aandacht trekt,.. (Zie verder eventueel laatste berichten). Woensdag 23 Jan. 8 uur. BOVENZAAL „UNIE". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 f.S. rfwMe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Fransche minister van buiten- landsche zaken Laval heeft den se- crearis-generaal van den Volken bond, zooals hij reeds had aange kondigd in zijn dezer dagen gehou den rede, een memorandum der Fransche regeering overhandigd, dat zich bezig houdt met de kwestie der Saar-refugié's. Tegelijkertijd heeft hij verzocht, dat de kwestie onmiddellijk op de agenda van den Raad zal worden geplaatst. Laval. Laval verklaart in het memorandum, dat de Fransche minister-president reeds onmid dellijk na de volksstemming de maatregelen heeft aangekondigd, die aan de Fransche grens werden genomen om de Saai-vluchte lingen op te nemen, die zich bedreigd gevoel den. Tegelijkertijd is de opmerking gemaakt, dat het probleem der emigranten voor alles den Volkenbond aangaat. Op dezen grond heeft de Fransche regee ring er van den beginne af prijs op gesteld, deze kwestie op internationalen bodem over te brengen. Ter motiveering van dit stand punt wordt er in het memorandum verder de nadruk op gelegd, dat de Volkenbond een dubbele verantwoordelijkheid jegens deze vluchtelingen draagt. De bond moet hier pre ventief tewerk gaan; d.i. reeds het geval ge weest bij de verplichtingen, die de Duitsche regeering op 2 Juni en 3 December 1934 op zich heeft genomen. Deze verplichtingen zijn onder een dubbele garantie gesteld: die van den Volkenbondsraad en die van het Haag- sche Hof. Indien de juiste methode wordt gevolgd, kan ook een emigratie vermeden worden, die bij den tegenwoordigen stand der arbeids markt moeilijke problemen zou opwerpen zoowel voor de emigranten zelf als voor de bevolking, temidden waarvan zij leven. Maar ook als men voor de toekomst wil vertrouwen op de hechte verplichtingen der Duitsche regeering, blijft toch nog altijd een probleem over. Reeds den dag na de stem ming zijn talrijke Saarlanders aan de Fran sche grens verschenen. De Fransche regee ring heeft niet willen wachten, tot de toe stand zich nog verscherpt en heeft zich der halve tot den raad gewend. Het memoran dum vervolgt dan: Het standpunt van den Volkenbond tegenover deze vluchtelingen is geheel anders dan dat tegenover deze vluch telingen. De Volkenbond heeft het Saarge- bied vijftien jaar lang bestuurd. Een groot deel dergenen, die onder omstandigheden ge dwongen zijn te emigreeren, heeft zich uitge sproken voor de handhaving van het Volken bondsregiem. De Volkenbond heeft jegens deze menschen daarom niet alleen de alge meen menschelijke verantwoordelijkheid, die voortvloeit uit artikel 23 van het Volken bondspact, maar ook een onmiddellijke ver plichting. Daaruit moeten de noodzakelijke consequenties getrokken worden. Het betreft daarbij allereerst een financieele kwestie. De kosten voor het onderhoud der Saar-refugié's moeten worden opgenomen in het budget van den Volkenbond. Het betreft echter niet alleen deze kosten, maar ook het onderbrengen der vluchtelin gen, een zeer moeilijk probleem, dat zonder internationale samenwerking onoplosbaar is. De Volkenbond heeft in dergelijke kwestirs zeer veel ervaring en een bijzondere organi satie. Hij kan derhalve óf op die vroegere or ganisaties teruggrijpen, óf een nieuwe vor men. De Fransche regeering heeft het recht, dat van den Volkenbond te verlangen. Zij zal in de volgende maanden reeds voor de taak gesteld zijn, verscheidene duizenden Fran sche burgers uit het Saargebied weer op te nemen, zoodat de terugkeer van het Saarge bied naar Duitschland reeds daarom van na tionaal gezichtspunt bezien, voor Frankrijk een probleem van de heropneming van eigen staatsburgers is. Desondanks is de Fransche regeering van meening, dat het vervullen van dezen plicht haar nog niet bevrijdt van een geste van menschelijkheid1 tegenover de Duitsche Saarlanders. Zij heeft haar grenzen niet willen sluiten voor hen, die ze in de eer ste dagen zouden overschrijden. Er zijn spe ciale vertrekken beschikbaar gesteld om ze op te nemen en zelfs is financieele steun ver leend. De Fransche regeering kan deze kos ten echter niet op zich nemen en haar deuren niet open laten voor een emigratie, indien zij zich niet van tevoren verzekerd heeft van de daadwerkelijke medewerking van den bond. Op deze gronden verzoekt de Fransche re- teering den Volkenbondsraad, het probleem er Saarlandsche refugié's reeds thans te behandelen. LAVAL GEÏNTERVIEWD. Over de Fransche sche politiek. buitenland- De Geneefsche correspondent van de offi cieele Russische „Izwestia" heeft een inter view gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Laval over de grond slagen der Fransche buitenlandsche politiek. Laval verklaarde dat de Fransche politiek duidelijk en consequent is, vredelievend en onbaatzuchtig. Zij blijft constant en wijkt in niets van het doel af, dat bestaat in het bren gen van algemeene verzoening door veilig heid voor allen. Ten aanzien van het Oostpact verklaarde hij, dat dit mogelijk was geworden door de toetreding der Sovjet-Unie tot den Volken bond. In de komende maanden zouden de belanghebbende mogendheden de onderdee- len van dit pact bestudeeren. In ieder geval achtte Laval het tijdstip gekomen om te ver klaren, dat welk land ook ooit tot een aan val zou overgaan, op het bondgenootschap van alle aanhangers van den vrede zou stui ten. Litwinof en Laval hadden door een offi cieele daad uiting gegeven aan hun vast be sluit, deze actie tot een gunstig einde te bren gen. Letterlijk zei Laval: Indien onze hoop te leurgesteld zou worden, dan zouden wij niet temin, daarvan ben ik overtuigd, ons gemeen schappelijk streven verwezenlijken door de vredesgaranties zoo hoog mogelijk op te voe ren. Al naar de verwezenlijking van het ont werp van het Oostpact zullen wij oordeelen over de mogelijkheid van de verwezenlijking van het standpunt, waaromtrent Mussolini en ik volledige overeenstemming hebben be reikt. De algemeene veiligheid hangt af van aller wil tot samenwerking. De momenteel aan de orde zijnde vraagstukken houden alle verband met elkaar, hoewel zij niet alle te gelijk opgelost kunnen worden. En als de vei ligheid onafhankelijk van het ontwerp van verleden jaar en ook van het ontwerp, dat wij het nieuwe jaar te danken hebben, in eenig ander gebied van Europa versterkt kan worden, dan zullen dergelijke pogingen den vollen steun der Fransche regeering hebben. Een aantal vertegenwoordigers der Fran sche boeren heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan den plaatsvervanger van den Rijksboerenleider in het ministerie van voed selvoorziening. De Franschen wezen erop, dat juist de Duitsche Agrarische wetgeving in haar principieele houding invloed heef: uitgeoefend op de Fransche boeren. Er had den verder besprekingen plaats over de methode tot verdieping der betrekking tus- schen de Duitsche en Fransche boeren. MIJNONGELUK IN BELGIE. In de mijn Homveet bij Beyne-Neusay heeft een aardverschuiving plaats ge had, waardoor verscheidene mijnwer kers werden bedolven. Het gelukte den mannen der reddingsbrigade, met twee der bedolvenen in verbinding te komen Zij deelden mede ongedeerd te zijn, maar konden niets zeggen over het lot van hun kameraden S.P.D.-ONTBINDING IN SAARGEBIED. Vermogen beschikbaar gesteld voor de Winterhille. Na een tweedaagsche on 'er- handeling met den vertegenwoor diger van het Duitsche Front, architect Keiler, heeft de afdee- ling Neunkirchen der S. P. D vrijwillig besloten, tot ontbin ding over te gaan. De stukken en andere officieele be scheiden, die nog aanwezig waren, bene vens het overgeschoten vermogen zijn ter beschikking gesteld van de Winter- hilfe. De sociaal-democratische gemeen teraadsleden hebben hun mandaten ter besc) 'kking gesteld, en ook het Volks huis G.m.b.H. heeft tot liquidatie beslo ten; het huis wordt ter beschikking ge steld van het Duitsche Arbeidsfront als „Huis van den Duitschen Arbeid De soc.-lem. vrije bond van turners te Neunkirchen heeft ook tot ontbinding besloten, de leden zijn naar den .Duit schen Tunrnersbond overgegaan. Het blad „Deutsche Front" schrijft naar aanleiding van deze gebeurtenis, d^,t het toe te juichen valt, dat zij, die tot het einde voor hun zaak hebben ge streden, nu weer vrijwillig naast hun Duitsche volksgenooten gaan staan, nu hun leiders lafhartig zijn gedeserteerd en zich reeds in het buitenland bevinden. Wij willen hun, die vrijwillig tot orio zijn teruggekeerd, de broederhand reiken en alles vergeten, wat in het verleden is gebeurd. UITTOCHT UIT SAARGEBIED. Weer 550 emigranten naar Straatsburg en Toulouse. De uittocht der vluchtelingen uit het Saargebied duurt voort. Heden zijn 550 emigranten door Forbach en Sarreguemines gekomen, met Straatsburg en Toulouse als bestem ming. BELANGRIJKE ZITTING VAN HET DUITSCHE KABINET. Verklaring van Hitier verwacht. Gisteren deed te Berlijn een onbevestigd gerucht de ronde, dat het rijkskabinet tegen Donderdag a.s. is bijeengeroepen en dat in deze zitting Hitier een belangrijke verklaring zal afleggen over de Duitsche buitenlandsche politiek. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat Hitier zijn uitnoodiging aan Frankrijk zal herhalen en opnieuw den nadruk zal leg gen op Duitschlands verlangen naar vrede. Voorts acht men* het waarschijnlijk, dat hij nogmaals het Duitsche Standpunt zal on derstrepen, volgens hetwelk bilaterale ver dragen verreweg de voorkeur verdienen bo ven een stelsel van pacten, zooals door Frankrijk wordt voorgestaan. Tijdens de komende kabinetszitting zullen ook de wetten worden vastgesteld, welke in verband met den terugkeer van het Saarge bied naar Duitschland uitgevaardigd moeten worden. Wat de veranderingen in het rijkskabinet betreft, die naar verluidt in overweging zijn, betwijfelt men, of zij vóór 1 Maart, den da tum van terugkeer van het Saargebied, vol trokken zullen worden. Het is evenwel waar schijnlijk, dat dr. Schacht in zijn functie van minister van economische zaken, welke hij op het oogenblik nog altijd ad interim bekleedt, zal worden bevestigd. GESTRAFT, OMDAT ZIJ DF VINGERS IN DE OOREN HAD GESTOPT Toen een rede van Hitier werd uitgezonden. De Pruisische arrondissementsrechtbank heeft te Berlijn een vrouw in hooger beroep veroordeeld, omdat zij bij het passeeren van een nationaal-socialistisch partijbureau, waar per loudspeaker een redevoering van Hitier ten gehoore werd gebracht, de vingers in de ooren had gestopt. De rechtbank was van meening dat zulk een gedrag aanleiding zou kunnen geven tot verstoring van de openbare orde. Door de geringschattende houding de zer vrouw, zoo meende de rechtbank, werd de mogelijk geschapen van botsingen en vecht partijen en werd dus de veiligheid en de rechtsvrede in gevaar gebracht. naar welke plaats zij zich moeten bege ven om veilig te zijn. Gevraagd wordt, dat de Volkenbond een hulp-comité zal vormen, dat de beschikking zal krijgen over geldmiddelen. Dit comité zou den vluchtelingen levensonderhoud en arbeid moeten verschaffen. PRINS STARHEMBERG VOOR TERUGKEER DER HABSBURGERS. Hij waarschuwt overhaasting. echter tegen Voor de eerste maal heeft zich de Oosten- rij ksche vice-kanselier prins Starhemberg openlijk voor een terugkeer van de Habsbur- ;ers op den Oostenrijkschen troon uitgespro ken. PT nBNHSB Tot opsluiting in sanatorium. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft een koopman uit Hannover veroordeeld tot onbe paalde opsluiting in een sanatorium op grond van het feit, dat hij de autoriteiten on ophoudelijk overstelpte met klachten. Het hof was van meening, dat zoo'n „gewoonte kankeraar" een bedreiging vormde voor de openbare veiligheid. MAX BRAUN WKNDT ZICH TOT GENEVE. Max Braun, Hoffmann en Hektor heb ben een bezwaarschrift overhandigd xan den Volkenbondsraad, waarin zij verkla ren. dat de gebeurtenissen van den laat st n tijd aangetoond hebben, dat üe ver plichtingen, die Duitschland in Juni op zich genomen heeft voor de bescherming der minderheden, niet toereikend zijn. Duitschland aldus het bezwaarschrift heeft zich jaren geleden ook moeten verplichten tot bescherming der Rijn- la.idsche separatisten, maar het heeft deze verplichtingen nooit vervuld. Het is te vreezen, dat het na het vertrek der internatioonale troepen in het Saarge bied niet anders zal gaan De vertegen woordigers der minderheid verzoeken den Volkenhond daarom vast te stellen, Starhemberg. In eeft groote rede,"wélke hij hield voor een leidersvergadering van de Heimwehr, wees hij op het belang van dit vraagstuk. Naar zijn oordeel is een terugkeer van de Habsbur- gers niet alleen voor Oostenrijk, maar ook voor den vrede in Europa van het grootste gewicht. Voor een herstel van de monarchie moet trouwens het gunstige oogenblik wor den afgewacht. Hij waarschuwde de Oosten- rijksche legitimisten voor overhaasting. Zoo dra het juiste tijdstip gekomen is, zal zich echter de geheele Heimwehr als een man voor den terugkeer der Habsburgers en de troonsbestijging door aartshertog Otto uit spreken. DE TURKSCHE VROUW NAAR DE STEMBUS. Te Smvrna in opkomst de man nen geklopt. Gisteren zijn in Turkije de voorverkiezin gen geëindigd voor de Turksche nationale vergadering. Voor de eerste maal hebben daarbij ook de vrouwen hun stem kunnen uitbrengen; zelfs is een aantal harer candi- daat gesteld, en wel als vertegenwoordigers van de nationale partij van den president. De vrouwen hebben overal een belangrijk aandeel in de gehouden verkiezingen gehad. Te Smyrna hebben zelfs 2844 meer vrouwen dan mannen gestemd; zoowel grijze oudjes als jonge moeders met hun kinderen op dien arm zijn in de stemlokalen verschenen. Ook gisteren en eergisteren was er gelegenheid om te stemmen. Zooals bekend is deze drie- daagsche verkiezing nog slechts het voorspel voor de werkelijke verkiezing van de nationa le vergadering. De thans gekozen kiesman nen en kiesvrouwen zullen in Februari a.s. definitief over de samenstelling van de natio nale vergadering beslissen. Men verwacht, dat ongeveer 20 vrouwen als lid zullen wor den aangewezen. MILITAIRE OPERATIES AAN JE CHINEESCHE GRENS? Sedert eenige dagen doen geruchten de ronde over aanstaande militaire opera ties door het Japansche Kwantoeng- ger aan de Chineesch-Mandsjoerijsche grens. Volgens berichten uit Hsinking heeft het Japansche oppercommando een actie in de lucht en te land aangekondigd tegen de in het Westen der provincie Jehol staande troepen van generaal Soeng-Tsje-Joean Het zou de bedoeling zijn, deze troepen tot achter den Grooten Muur terug tfc drijven. De Japansche mi litaire autoriteiten zouden hierbij van de meening uitgaan, dat g~neraal Soeng ondanks herhaalde waarscuuwingen het Westelijk deel van Jehol wederrechtelijk heeft bezet. Zijn ti -pen zouden van on regelmatig karak zijn en een orde lijke regeering der provincie onmogelijk maken Deze berichten hebben in Chineesche kringen groote opwinding veroorzaakt, daar men aanneemt, dat een dergelijke Japansche stap het voorspel tot een ver- de optreden tegen de provincie Tsjachar ijU kunnen zijn. De Chineesche autvri- Belangrijke zitting van het Duit sche kabinet verwacht. (Buitenland). Uittocht van emigranten uit het Saargebied. (Buitenland). De Turksche vrouw voor het eerst naar de stembus. (Buitenland). Prins Starhemberg voor terugkeer der Habsburgers. (Buitenland). Aanvaring voor Terneuzen. (Bin nenland) 10 Mille uit een auto te Rotterdam gestolen. (Binnenland). De heer Braat is lid geworden van de N. S. B. (Binnenland). Sensationeele achtervolgingsrace van Wassenaar naar Katwijk. (Bin nenland). B. en W. van Alkmaar tegen de nieuwe overdekte zwembad-plannen. (Stad). Onze reis-redacteur bespreekt het dienstbodenvraagstuk. Het Landbouw-crisisbureau blijft in Alkmaar gevestigd. (Stad). Entrée 50 cent, alles inbegrepen. teiten leggen er den nadruk op, dat in het grensgebied van Tsjachar en Jehol yolkomen vrede heerscht. De Chineesche pers heeft reeds uit Do- lonor het arriveeren van Japansche troe penversterkingen en vliegtuigen op vrachtauto's gemeld. Sterke troepenaf- deelingen en veel oorlogsmateriaal zou den naar Dolonor onderweg zijn. Gespannen toestand aan de Chineesch-Mandsjoerijsche grens. De reeds gemelde gebeurtenissen in het Oostelijk deel der Chineesche provin cie Tsjachar zijn het onderwerp van be raadslaging geweest tusschen den gou verneur van deze provincie, Soeng, en den Chineeschen minister van oorlog. Tevens heeft de Chineesche onderstaats-secretaris van bui tenlandsche zaken te Sjanghai verklaard, dat de Chineesche regeering den toestand in het Oostelijk deel van Tsjachar a's zeer gespannen beschouwt. Volgens een te Peking verspreid be richt, zouden bandieten Woensdag de Chineesche troepen bij Tsjang-Liang, 'd kleir. plaatsje ten Oosten van Koeyoean, hebben aangevallen. Na korten strijd werden zij door de troepen terugged^e- ve. Men vermoedt nu, dat het bij deze „bandieten" Mandsjoerijsche troepen be treft en dat de Japansche maatregelen op dit voorval zijn terug te voeren. Volgens betrouwbare berichten is de gespannen toestand aan de Chineesch- Mandsjoerijsche grens veroorzaakt door de wekenlange aanwezigheid van ver sterkte Mandsjoerijsche afdeelingen in de streek van den autoweg Kalchan- Dolonor, ten Oosten en ten Noorden van Koeyoean. Daarbij komt, dat Japan vermoedelijk uit strategische gronden aanspraak schijnt te willen maken op het district Koeyoean, dat tot de provin cie Tsjachar behoort en met de motivee ring, dat dit gebied een deel zou zijn van Jehol, dat indertijd bij Mandsjoek- w. i6 ingelijfd. Officieele Japansche instanties in Noorö-China geven toe, dat in Jehol Ja pansche en Mandsjoerijsche troepen wor den geconcentreerd. Zij motiveeren deze maatregelen met de verklaring, at controle mot worden gehouden over het betwiste gebied van Koeyoean. Overigens aldus deze instanties is de kwestie van zuiver plaatselijke beteekenis en een aanval op Tsjachar ligt niet in de bedoeling. De laatste Chineesche berichten hou den in, dat zich in de streek van Tatan, 20 K.M. ten Oosten van Koeyoean, meer dan tweeduizend man Mandsjoerijsche t oepen, onder bevel van Tsjang-Hai- Pcng en verscheidene duizenden Japan sche soldaten bevinden. De gouverneur van Tsjahar, Soeng, heeft te Peking een bezoek gebracht aan den Ja- nanschen militairen attaché, generaal Takahasji om opheldering over de Ja- op isch Mandsjoerijsche troepenbewegin gen te vragen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1