DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lloyd George op het oorlogspad. Qxujetiih&ch OitemcAt ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke retfel meer 0 75. rfrnA*e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 18 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 22 Januari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang „Engeland moet uit het moeras van de crisis worden gered". HERVORMINGEN BEPLEIT. Lloyd George heeft zijn 72-sten verjaardag gevierd door te bewijzen dat zijn landgenooten en dat andere naties meer belangstelling hebben voor wat hij heeft te zeggen dan voor hetgeen andere politici te berde mochten willen brengen. 'Hij heeft een dezer dagen zijn kruistocht voor een New Deal ingeleid met een rede voering in een militaire oefenzaal te Bog- nor, een plaatsje in zijn vaderland Wales. Het ministerie van oorlog was hem te hulp gekomen door kanonnen in de zaal weg te ruimen, opdat zooveel mogelijk menschen zouden kunnen gaan zitten aan zijn voeten, ten einde te vernemen van de wijsheid, die de oude staatsman van zijn lippen zou laten vloeien. MacDonald heeft dienzelfden dag ook gesproken te Seaham. Maar weinige Britten zelfs wisten dat hij het zou doen. Kind en grijsaard in alle hoeken van de Britsche Eilanden wisten dat Lloyd George zou spreken. 'De wereld in haar geheel wist het. Er waren speciale dagblad-crrespondenten uit Rio de Janeiro en uit Tokio, uit Philadelphia en uit Stamboel. Met Lloyd George bevonden zich op het podium vooraanstaande personen uit de con servatieve, de liberale en de labour-partij, vertegenwoordigers van offitieele en non- conformistische kerken, van handel, industrie en geldwezen. Het podium was een staal kaart van de belangrijkste politieke, maat schappelijke, economische groepen van het land. Lloyd George had zijn knoopsgat ge- tooid met een wit bloeiend heide takje. Hij was indrukwekkender in uiterlijk dan ooit. Daar stond de man op wiens schouders 'het meest dramatische leiderschap, dat de historie wellicht ooit heeft gekend, eens heeft gerust, wiens bloed met blijkbaar oud- testamentische-viriliteit bleef stroomen in de aderen, wiens oogen levendig en bijna schalksch waren gebleven, op wiens gezicht onbekoelde strijdlust en eerwaarde vaderlijk heid om voorrang bleven dingen, wiens hoofd bekroond bleef door witte lokken, die even tartend konden schudden als ze het hadden gedaan toen ze nog donker waren, als in Lime house, als ten tijde van Agadir. Hij sprak zonder zichtbare inspanning ge durende 1 uur en 35 minuten, beginnende met de verzekering dat hij hier niet stond als partijman, dat hij geen kruistocht was begonnen voor een nieuwe Lloyd George- partij eindigend met een gloeiende pero ratie, die meteen een voorbeeld was van het expressief vermogen van de Engelsche taal goed gebruikt. De rede maakte een voortref- felijken indruk en was een treffend begin van een campagne van een oud-staatsman, die buiten het ge rucht van den politieken strijd is geweest en boven de partijen is komen te staan. Hij had zich niet laten hypnotiseeren door de voorstellingen, op pers en podium met verbijsterende lichtzinnigheid gegeven, van een Engeland dat bezig is omhoog te rijzen uit de crisis Hij deed een ernstig be roep op de natie alle krachten in te spannen het land uit het moeras van de crisis te redden. Hij was klaarblijkelijk van meening, dat de bestaande regeering in dit opzicht ernstig te kort schoot. Een regeering, die haar plichten en haar problemen, door de crisis gesteld, ontweek mocht naar zijn oordeel geen nationale regee ring worden genoemd. De witte toovenaar van Wales (Bognor bewees met zijn tede dat de bijnaam nog moet gelden) stelde vast, dat het economisch stelsel was vastgeloopen en dat het niet meer kon worden gered. Men moest er een ander voor in de plaats hebben. Onder de heer- schende omstandigheden verviel de inter nationale handel van kwaad te. erger. Ta rieven en restricties vernietigden hem. Er waren nog meer dan 2 millioen werk- üoozen in weerwil van de wederopleving van den handel. Men kon niet wachten, werke loos wachten, op algemeen handelsherstel onder zulke verontrustende omstandigheden. Op internationaal gebied scheen de tijd rijp voor een aigemeene beweging voor pacificatie, voor regeling van de ontwapeningskwestie, voer ,'Y'iIn van het gevaar in het Verre Oosten. Ind hij, Lloyd George, bet heft ia handen had, zou hij met alle macht werken voor een ver gelijk met de Vereenigde Staten, teneinde gezamenlijk zoo noodig de wereld tot vrede te bekeeren. Een hefboom als Groot-Bri- tannië en Amerika samen te kunnen han teer en, kan zijn uitwerking niet missen. Hoe wel de spreker tevoren had verklaard dat ta rieven den internationalen handel hadden vernietigd, was hij, naar later bleek, toch van meening dat Engeland, nu het eenmaal tarieven had, er meedoogenloos gebruik van moest maken om den kwaadaardigen cirkel van het economisch nationalisme te breken. Met deze opmerking leek hij te dingen naar de hand van de protectionistische conserva tieven. Wat het binnenlandsche beleid betreft, was zijn leuze „werk in plaats van de dole". De dole is de werkloosheid-uitkeering. Zijn middel de werkloozen aan den arbeid en dus aan loon in plaats van dole te helpen was in de eerste plaats de instelling van een lichaam voor reconstructie, een Raad voor Nationale Ontwikkeling. Dat moest een volstrekt onafhankelijk col lege zijn en bestaan uit de beste vertegen woordigers van industrie, handel, geld wezen en de economische wetenschap. Die raad moest eerst een grondig overzicht krijgen van de welvaartsbronnen van het land, dan plannen indienen voor nationale reconstructie, verder aandacht schenken aan en rekening houden met de mogelijk heden, die, het Britsche rijk bood voor welvaartsontwikkeling (hier zocht hij een aanrakingspunt met de economische impe rialisten) en tenslotte een nationaal crediet vragen voor het uitvoeren der ontworpen plannen. Lloyd George twijfelde er niet aan of de leeningen, die voor het doel zouden worden uitgeschreven, zouden dubbel en dwars worden overteekend. Een ingrijpende verandering in de samen stelling van het kabinet was een volgend punt dat Lloyd George ontwikkelde. Het voorbeeld van het oorlogskabinet moest worden gevolgd. Het kabinet moest bestaan uit de vijf bekwaamste ministers, die vrij zouden moeten zijn van departementale be slommeringen. Lloyd George noemde enkele punten van reconstructie. Belisha-bakens en snelheids- grenzen zouden weinig kunnen verhelpen aan de slachting der wegen. Het gansche wegen net moest worden veranderd om veilig ver keer te krijgen. Landbouw moest niet worden ter hand genomen door luttele duizenden, maar moest de dagtaak worden van minstens twee millioen Britten. De critiek op de Bank van Engeland bleef bewaard voor het laatste deel van de rede. Deze Bank was in haar beleid kwaadaardig en mislei dend geweest. De financieele geschiedenis der laatste jaren had het bewezen. De Bank moest onafhankelijk zijn van de City, die zij altijd bij voorkeur had gediend en moest meer aanraking hebben met het levend bedrijf der productie, met de industrie. Ten slotte omvatte zijn plan de instelling van twee begrootingen, een voor de normale inkomsten en uitgaven, een voor kapitaal besteding. Dat dan is Lloyd George's plan in groote lijnen. In volgende redevoeringen gedurende zijn campagne gaat hij de bijzonderheden uitwerken. Lloyd George heeft Zaterdag z ij n tweede rede gehouden in zijn cam pagne voor de zoog. New Deal. Hij ver klaarde zeer tevreden te zijn over de ont vangst van zijn eerste rede. Hij sprak in het bijzonder over de werk loosheid, waarin men en dat was een groot gevaar begon te berusten, omdat zij al zoo lang had geduurd. Maar de oude kwaal was bezig den levensernst en de mo raal van een groot deel der bevolking en daarmede de levenskracht van de natie te ondermijnen. Hij betoogde, dat de kwaal ernstiger werd en dat zijn voorstellen, die genezing moesten brengen, de vruchten waren van langdurige overpeinzingen en vele raadplegingen met deskundigen. Neville Cnamberlain had zijn redevoering van Donderdag teleurstellend genoemd. Dat vond Lloyd George een zoo tam verwijt uit den mond van dezen staatsman, dat hij inder daad was aangemoedigd. Lloyd George meende, dat de oogen van Neville Chamber- lain te zeer op de City van Londen waren gericht en de spreker wilde wel, dat men hem eens zou omdraaien, zoodat de kanselier van de schatkist zou kunnen turen naar de ver woesting der belangrijkste bedrij'.en: het steenkool-, het katoen- en het scheepvaart bedrijf. „ANTI-ZELFMOORD DIENST". In het Hitier-rijk. In een stille straat, aan de achterzijde van het Berlijnsche hoofdbureau van politie, kan men op de deur van een klein huis een naam bord vinden met het opschrift; „Anti-Zelf moord Dienst". Zij, die zich aan dit huis vervoegen, wor den door een vriendelijken ouden man of vrouw ontvangen. Zonder naar den naam van hun bezoekers te vragen, geven zij dezen gratis advies en trachten zij hen ervan te overtuigen, dat het ieven waard is, om ge leefd te worden. Zij vragen hiervoor geen enkele tegenprestatie. Tot hen, die advies komen vragen, behoo- ren zoo juist ontslagen gevangenen, die niet naar hun familie terug durven keeren; vrou wen, die aan de trouw van haar echtgenoot twijfelen; studenten, die voor een examen gezakt zijn en natuurlijk een groot aantal minnaars en minaressen. De meesten hunner verlaten het huis met nieuwe hoop. AUTO-ONGELUK BIJ GENT. Reeds twee dooden. Gisteravond heeft nabij Gent een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij tot nu toe reeds twee dooden te betreuren zijn. Een personenauto, waarvan men nog niet weet hoeveel personen er in zaten, reed tegen een boom, waarbij 1 persoon op slag gedood werd. Door den schok kantelde de wagen en kwam deze in het langs den weg loopende kanaal terecht, alle inzittenden in de diepte met zich meesleurende. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. 47 FRANSCHEN VERMOORD. Door inboorlingen. Havas meld uil Dsjiboeti (Fransch Somaliland), dat een Fransche hooge ambtenaar, 18 militairen en 28 bewoners van Somaliland bij een strooptocht van stammen uit het grensgebied van Abessynie, zijn vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. EEN TRAGISCHE VERGISSING. Vonnis wegens spionnage tegen Fransch luitenant en zijn gezin herzien. E>e militaire rechtbank van Parijs heeft Za terdag een gezin vrijgesproken, dat in den oorlog wegens spionnage was veroordeeld. Het gaat hier, zooals wij dezer dagen reeds meldden, om een Franschen luitenant, diens echtgenoote en twee kinderen, die in 1914 voor den krijgsraad wegens spionnage en het onderhouden van betrekkingen met den vijand waren veroordeeld. De luitenant en diens beide zoons waren ieder tot vijf jaar en de echtgenoote tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De ouders stierven reeds voor zij dè straf geheel hadden ondergaan. Na langdurige behandeling is thans de onschuld van het gezin gebleken en de recht bank heeft dit bij revisie van het proces na drukkelijk verklaard. Aan de nabestaanden is een schadevergoe ding van 68.000 frs. toegekend. VEETREIN ONTSPOORD. Honderden dieren gedood. In de nabijheid van Versailles is in den afgeloopen nacht een goede rentrein ontspoord, waarmede slachtvee werd vervoerd. Vele hon derden stuks vee werden gedood' of zoo zwaar gewond, dat zij ter plaatse moesten worden afgemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De 1"11 was tot in de vroege ochtenduren versperd. MAANSVERDUISTERING. Waardevolle studie voor het Parijsche observatorium. WINTER IN ITALIË. Felle koude. Reeds 10 dagen heerscht in geheel Italië echt winterweer. Het felste deed de koude haar intrede in Bologna, waar volgens de laatste weerberichten in den nacht op Maan dag de temperatuur gedaald is tot 16 gra den onder nul. De sterkste sneeuwval wordt gemeld uit de provincies Perugia, Bari en uit Sardinië, welks hoofdstad sinds men- schenheugenis niet zoo'n zware vracht sneeuw aanschouwd heeft. In Napels en Rome is de temperatuur gedaald tot 7 gra den vorst, terwijl ook tijdens het weekeind de temperatuur voortdurend onder nul was. De fonteinen van Rome en Napels zijn geheel bevroren en met ijs overdekt. SPIONNEN VEROORDEELD IN ITALIË. Een-en-twintig in zes maan -n In den loop van het tweede halfjaar van 1934 heeft de speciale rechtbank te Rome voor de verdediging van den staat 21 spion nen veroordeeld, onder wie twee vrouwen en een buitenlander, tot straffen, varieerend tus- schen twee tot 25 jaar opsluiting. Mijnongeluk in Servië. 11 dooden, 7 zwaar-, 5 lichtge wonden. MOORD AAN BOORD VAN OORLOGSSCHIP. GROOT COMMUNISTENPROCES. Te Boedapesf. Wal vandaag de aandacht trekt Lloyd George op het oorlogspad. (Dag. Overzicht.) Groote brand te Kobe in Japan. (Buitenland.) Mijnramp in Servië; verscheidene mijnwerkers gedood. (Buitenland) Vervolg Hauptmann-proces. (Bui tenland.) Matroos van torpedo gevallen en verdronken. (Binnenland.) Ontploffing aan boord van een schip te Rotterdam, 4 gewonden. (Binnenland.) Regeeringsnota over „de gehuwde ambtenares". (Binnenland.) saris is geweest in den revolutionnairen raad, welke instructies voor doodvonnissen gaf. In het bijzonder wordt hij beschuldigd van aanstichting tot 47 moorden, die inder tijd ten uitvoer zijn gelegd door het juridi sche lid van het volkscommissariaat Sza- muelly. Vervolgens geeft de aanklacht een opsomming van de ter dood veroordeelde slachtoffers der revolutionnaire rechtbanken. Een verder punt van de aanklacht betreft de geldvervalsching, aangezien de raad van volkscommissarissen 3.5 milliard kronen pa pieren geld, het zoogenaamde „witte geld" in de bankbiljettendrukkerij van de Oosten- rijksch-Hongaarsche bank heeft laten ver vaardigen. Beklaagde Rakosi, die na de ineenstorting van het communistische bewind naar Mos kou was gevlucht en in 1925 naar Boeda pest terugkeerde teneinde in Hongarije com munistische cellen te bouwen, werd toenter tijd reeds tot acht jaar tuchthuisstraf veroor deeld, welke hij verleden jaar had uitgezeten. Daarna was hij echter weer op instructie van den procureur is voorloopige hechtenis geno men. Een voorstel van de verdediging om het proces te verwijzen naar de gewone jury rechtbank, werd door den voorzitter verwor pen. Daarop begon het getuigenverhoor. Ra kosi bracht te zijner verdediging te berd?, dat hij den tijd der communistische overheer- sching doorgebracht had aan het front in den strijd tegen de Tsjechen teneinde de door Hongarije na de ineenstorting afgescheiden gebied weer te heroveren. Hij zeide niet te hebben deelgenomen aan de zittingen van de volkscommissarissen en derhalve in onwe tendheid te hebben verkeerd over de door de revolutionnaire rechtbank uitgesproken doodvonnissen. DOODGEWAANDE KEERT NAAR HUIS. Max Holenstein, een Zwitser die in den wereldoorlog in het Oostenrijksche leger had meegevochten, werd reeds twintig jaar ver mist en daarom voor dood gehouden. Dezer dagen is hij teruggekeerd naar Ar- bon in Zwitserland, waar zijn oude moeder woont. In de eerste jaren van den oorlog werd hij door de Russen gevangen genomen en als gevangene naar Siberië gevoerd. Eeni ge jaren geleden werd hij pas vrijgelaten. Hij hoorde toen tot zijn groote verwondering, dat de oorlog afgeloopen was! Na eenige ja ren rondgezworven te hebben, heeft hij thans zijn geboortedorp weer bereikt. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE MIJN. Ruim 20 mijnwerkers bedolven. In de zesde verdieping van den ongeveer 20 K.M. van Pottsville (Am.) gelegen steen koolmijn Silberton is door nog niet bekende oorzaak een ontploffing ontstaan. Ruim 20 mijnwerkers werden bedolven. Reddingsmanschappen zijn aan het werk om de verongelukten te bergen. Het staat nog niet vast of doodelijke ongevallen hebben plaats gevonden. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN. Nadert het einde? In het verdere verloop van de behande ling van het proces tegen Hauptmann tracht te de verdediger Reilly het bewijs te leveren, dat in de laatste 24 uur getracht is minstens twee getuigen a décharge door dreigementen te intimideeren. In dit verband deelde de verdediger verder mede, dat de 18-jarige Robert Grat uit Hastings en Hudson, die hem, den verdedi ger, den naam heeft medegedeeld van een be langrijk getuige a décharge, aanspraak maakt op bescherming door de politie. De jonge man is, aldus neeft hij medegedeeld, in New York door twee mannen ontvoerd, die gedreigd hebben hem zoo lang gevangen te houden tot Reilly afgezien zou hebben van den door hem genoemden getuige a décharge. ALKMAARSCHE COURANT. i 'i Het observatorium te Parijs deelt mede, dat 300 waarnemers uit verschillende deelen van de wereld hebben gemeld, dat zij met succes fotografische opnamen hebben gemaakt van de maansverduistering van Zaterdag j.l. Het Pa rijs-observatorium zal deze opnamen verzame len en daardoor een der meest volledige stu dies krijgen, die tot nog toe van een maans verduistering zijn gemaakt. Bij Sa jet sj ar in Servië is gis teren tengevolge van een gas- explosie een zeer ernstig mijn ongeluk ontstaan. De „Prawda" meldt, dat op het oogenblik der ontploffing ver scheidene honderden mijnwer kers onder den grond aan het werk waren Volgens een mede- deeling van den mijneigenaar zijn echter slechts 24 mijnwer- cere door het ongeluk getroffen, .vaarvan tot dusverre zes als lijken geborgen zijn. De mijneigenaar, de voormalige mi nister George Gentsjitsj, verklaarde echter, dat deze mededeeling niet defi nitief was aangezien hij 6lechts moeilijk telefonisch contact kon krijgen met Sajetsjar. Elders publiceert de Prawda in dezelf de editie een gerucht, volgens hetwelk het aantal dooden tot dusverre 30 zou bedragen. Het blad verklaart, dat het onmogelijk is, nauwkeurige berichten te krijgen, aangezien men in Sajetsjar zelf niets bepaals weet omtrent den omvang van den ramp. Een later bericht van Gentsjitsj meldt, dat volgens de laatste nog niet bevestig de berichten het aantal dooden 11 be draagt en dat 7 mijnwerkers zwaar en 5 licht gewond zijn. Een mijnwerker wordt volgens deze mededeeling nog vermist. De in den loop van den avond te Bel grado ontvangen berichten over het mijnongeluk in Sajetsjar bevestigen de in de „Prawda" reeds geuite vrees, dat eenige hon lerden mijnwerkers daardoor zouden zijn getroffen. Zoowel de offcieele als ook de parti culiere berichten echter melden, dat het aantal slachtoffers niet grooter is lan 24 Daarvan is de helft om het leven ge komen, terwijl de anderen met min of meer ernstige verwondingen geborgen konden worden. Uit Belgrado is een commissie van on derzoek naar de plaats des onheils ver trokken. Tegen den marinier Leonhard Brigstock van den Engelschen kruiser „Arethusa" is gisteren een aanklacht ingediend wegens moord op den officier Hubert Deggan. Brigstock wordt er van beschuldigd Deggan om tot dusverre onbekende motieven met een scheermes de keel te hebben afgesneden. Het slachtoffer was Zaterdag in de messroom van de in Chatham liggende kanonneerboot „Marshal Spuit" dood gevonden. Het met groote spanning verwachte proces tegen den voormaligen volkscommissaris der communistische Hongaarsche regeering, Rakosi, is gisteren onder groote belangstel ling van het publiek begonnen. Volgens de aanklacht wordt Rakosi er van beschuldigd tijdens de vijf maanden van het communistische regiem in Hongarije zich te hebben schuldig gemaakt aan de misdaden: oproer, hoogverraad, moord en goudverval- sching. In de aanklacht wordt er op gewezen, dat de voormalige volkscommissaris deelge nomen heeft aan de zitting van den revolu- t'onnairen raad van 19 Maart 1919. waar in het besluit werd genomen Michael Karolyi bijzondere bevoegdheden te verleenen Verder wordt uiteengezet, dat Rakosi volkscommis- (Zie rerder eventueel laatote berichten).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1