AGENTSCHAP Koffie en Thee. Licht! Helder wit licht! Ned. Ver. ran Huisvrouwen. Causerie van Mej. S.H. de Glee, Boerderij Woning met Tuin, Partieel Uitbreidingsplan Heerhugowaard. Zit-Slaapk. al Zit- en Slaapk., B geertje de moor, Ernstig gemeend. B. z. a. DAGMEISJE, huwelijksbemiddeling. Hoe kunnen huisvrouwen leeren méér te doen met minder inkomen? nieuw. nieuw. JL D0E1S, Balans-Opruiming (voor minder dan 2 cent per uur.) de opbrengst der kinderzegels in alkmaar. Advertentiën voor het nummer van denzelfden dag besten worden tot UITERLIJK HALF ELF UUR 's morgens aangenomen, uitge zonderd des Zaterdags. Onder geen voorwaarden wor den adressen verstrekt van advertenties onder letter. Adoectentim Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een kort stondige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde Dochter, Zuster en Tante, Mejufï. in den ouderdom van bijna 57 jaren. Uit aller naam, M. DE MOOR. Warmenhuizen, 211'35. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer gehard slmon amoureus, betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. Uit aller naam, G. E. AMOUREUS— SIEZEN. Heiloo, Januari 1935. Nieuw Tuindorp J 244. Twee nette Heeren zoeken kennis making met twee dito Dames, leeft. 2326 jaar. Brieven m. foto's worden ingewacht onder lett. B 368 bureau van dit blad. 50 ct. per dag. Br. onder lett. C 369 bur. v. d. blad. Door oude gerenommeerde koffie branderij en theehandel wordt ge zocht een net persoon voor het waarnemen van het agentschap. (Dame of Weduwe kan eventueel ook in aanmerking komen.) De werkzaamheden omvatten den ver koop aan particulieren en bieden een prettige en loonende bijver dienste. Brieven onder Z 366 bur. van dit blad. Inlichtingen kosteloos. Strenge discretie en waarborg voor nette serieuse afwikkeling. Voor se- rieuse reflectanten ook aan huis te ontbieden. Relaties over 't ge- heele land. Bureau „SECCOUR" Heemraadssingel 284a, Rotterdam. Tel. 37035. DONDERDAG 24 JAN. '35, in het GULDEN VLIES, Dir. Huishoudschool. Onderwerp: Leden vrij entrée, introductie 50 ct. TE HUUR een met 15 Hectare beat weiland, gelegen in de gemeente Hensbroek. To bevragen bij P. N. LEERING Gzn. te Oudorp. Tel. 3562. TE HUUR te Nieuwe Niedorp, 1 April, een voorz. van licht, water en gas. Te bevragen b(j F. RUTSEN te Kolhorn. De Burgemeester der gemeente Heerhugowaard brengt ter vol doening aan het bepaalde in de artt. 37 en 39 der Woningwet ter openbare kennis, dat het ontwerp van het partieel uitbreidingsplan te Heerhugowaard-Zuid, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, zoomede het ontwerp der daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften van Woens dag 23 Januari tot Donderdag 21 Februari a.s. voor een ieder ter secretarie van voornoemde gemeen te ter inzage ligt van voorm. 912 uur. Heerhugowaard, 21 Januari 1935. De Burgemeester voornoemd SUTMAN MEIJER. 1 ons machinaal uitgesneden bokking 13 cent. Deze week 1 ons gratis, van DINSDAG tot ZATERDAG. Ook onze fijnste Lampen en Schemerlampen voor abnor maal lage prijzen. IK ZEG MAAR ZOl NU NAAR Tel. 4184, IHagdalenengtr. IT AANGEBODEN op gezelligen stand, prima keuken, vaste waschtafels, billijke prijs. Adres te bevr. bureau v d. blad. Veertien uur licht in de keuken, in de gang of buiten het huis met één Liter brandspiritus 95% van 23 a 24 cent. Dat kunnen alleen de Snelle Vuur- ■nfkl] Kereltjes voor u klaarspelen) Prachtige lampen zijn ervoor de huiskamer (zie de afbeel ding) en gewone lampen voor buitenverlichting. Er zijn spiritusbranders voor de keuken en prachtige straalkachels en theelichtjes... Vraag onzen wederverkoopers of aan ons rechtstreeks om inlichtingen. Vraag brandspiritus, afkomstig van het S.V.K. Eisch bij levering op flesch, de ongeschonden blauwe S.V.K. controle-strook om de sluiting. De prijzen van den S.V.K. brandspiritus zijn 'n flink stuk gedaald. i w Vraag Uw leverancier brandspiritus 95 in 5 Liter-bussen. SPIRITUS VERKOOPKANTOOR „BERGEN OP ZOOM-DELFT" TE DELFT. Tevens verzocht de Kamer zoowel aan dezen bewindsman, als aan het bestuur dezer pro vincie om bij den aanleg of verbetering van wegen een lichtkleurige steenslag als toeslag middel aan te wenden, opdat de wegen voortaan in het donker vooral ook bij het getemperd licht van autolampen beter te onderkennen zullen zijn dan zulks thans met het bijna zwarte degdek het geval is. EEN GROOTE PARTIJ KOOL VERMIST Door de politie te Broek op Langendijk wordt een onderzoek ingesteld naar de ver missing van een groote partij kool, toebe- 'hoorende aan de firma Wagenaar. Ongeveer 1000 K.G. roode en witte kool bleek dezer dagen uit een wagon, staande op het stationsemplacement alhier, verdwenen te zijn. Hoe het mogelijk is, dat een derge lijke groote partij onbemerkt gedurende den nacht is weggevoerd kunnen worden, blijft een raadsel. POGING TOT OPLICHTING. Door de politie te Den Helder is op ver moeden van poging tot oplichting aange houden de bewoner van een perceel in deze femeente. bij wien in den nacht van 6 op Januari j.1. een ernstige brand heeft ge woed. Aan den verzekeringsinspecteur, die de schade kwam regelen, gaf hij op, dat bij dezen brand ook 3 waardevolle schilderijen waren verloren gegaan. Volgens zijn verklaring betrof het hier 3 schilderijen van Jozef israëls. De verzeke ringsinspecteur vond het wei wat vreemd, dat de man in het bezit was geweest van 3 Israëls, zonder dat ook maar iemand van zijn familie of kennissen hiervan iets wist. De politie, die in het geval werd betrokken, stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat verzekerde inderdaad reeds eenigen tijd in het bezit was van eenige schilderijen, doch deze bleken afkomstig te zijn van een bak ker, die in zijn vrijen tijd de schilderkunst beoefende en alsdan landschappen en zee gezichten fabriceerde. De man, die bovendien ook de herkomst van zijn 3 Israëls niet kon aantoonen, werd door de politie gearresteerd en viel ten siotte door de mand. Hij is heden wederom op vrije voeten gesteld. Gisteravond kwam het postzegelcomité voor de laatste maal van de actie 1934/ 1935 bijeen in het stadhuis om de resul taten van de gevoerde campagne te be spreken. Na een kort welkomstwoord richtte de voorzitter ,de heer Verschoor, tot mevrouw van Kinschot het verzoek als beschermvrouwe van het comité te willen optreden. Aan mevrouw Prins, werd als dank voor hetgeen zij al die jaren voor den verkoop der zegels heeft gedaan, verzocht het eere-lidmaatschap te willen aanvaarden. Onder instemming der vergadering namen beide dames het haar voorgestelde aan. De heer Verschoor heette vervolgens welkom dr. Koopal, die als afgevaar ig- de van de Centrale Propaganda Com- mssie in den Haag, de vergadering bij woonde. De werkers van het comité, aldus de heer Verschoor, zijn geweest mevrouw Goettsch en mej. Scalé, de penningmees- teresse en 2e secretaresse. Mevrouw Goettsch heeft dag in, dag uit, ge zwoegd om de tromme's in orde te ma ken en te houden; mej. Scalé zorgde voor samenstelling en verzending van alle lijsten, convocaties, enz., terwijl beide dames gedurende een maand de vraag- b. ak zijn geweest van al hetgeen de ze gelactie betrof. Mej. Scalé bracht vervolgens een keu rig verslag uit van de actie, waarin een volledig overzicht werd gegeven van de voorbereiding en het geheele ver'oop van den verkoop. Het comité genoot de medewerking van een staf van bijna 90 dames en heeren; 29 hoofden van scho len maakten propaganda bij de kinde ren, 3 buitengemeenten, Limmen, Castri- cum (Bakkum) en Schermerhorn namen een groot aantal zegels en kaarten af ten verkoop in hun gemeente. Naast den verkoop in het postkantoor was er nog een onderafdeeling, welke de aandacht van het comité behoefde, n.1. de plaatsing van zegel6 aan kantoren, fabrieken, enz. Door de daadwerkelijke belangstelling van de firma's Dam en Met, kreeg het comité de beschikking over 2 auto's met chauffeurs. Met de zeer gewaardeerde hulp van eenige da mes werden 65 kantoren, fabrieken en groote zaken bezocht en werden prach tige bestellingen geboekt. De plaatselijke pers verleende weer op de meest coulante wijze haar tu« cewer- king en nam steeds weer op de opwek kende artikeltjes van mevrouw Prins, die op deze wijze een werkzaam aandeel in de actie had. Een woord van dank moet voorzeker gebracht worden aan den heer direc teur van het postkantoor voor de ge noten gastvrijheid en medewerking. Mevrouw Goettsch deed hierna ver slag van het finajncieele gedeexte. In het ressort Alkmaar (waartoe ook Uitgeest, Castricum, Heiloo, Limmen, Schermerhorn en Stompetoren behoo- ren) werden verkocht 62.777 zegels. Hiervan verkocht het Alkmaarsche co mité 46.050 stuk6, n.1. 19.100 van 3 cent, 8 200 van 8 cent, 16.900 van 10 cent, 1800 van 16 cent. Door de groote activiteit van mej. Scalé en de haar vergezellende dames werden aan handels- en bankzaken in Alkmaar verkocht 919.39 aan zegels. De openbare en bijzondere scholen teza men brachten 90.68 bijeen. Dank zij de goede hulp van den heer administra teur en Zuster Langeveld werd dooi- het Centraal Ziekenhuis verkocht voor een bedrag van 79.36. Van de buitengemeenten moet met groote waardeering het werk vermeld worden van mej. dr. Aukes, die te Bak kum voor 253.07, en van den heer Nieuwenhuis te Limmen, die voor 110 aan zegels en kaarten wist van de hand te doen. Gezien het feil, dat v/ij nu in Alk maar met 2500 aan zegels begonnen zijn (tegen 2000 in 1933) en bovendien voor 712 bijgekocht werd, zoodat het eindbedrag voor Alkmaar 3212 was, rrag met een gerust hart worden aange nomen, dat de verkoop hier ter stede niet achter heeft gestaan bij die van vorige jaren. De voorzitter bracht beide dame6 dank voor het duidelijk overzicht Dr. Koopal bracht den gelukwensch van de Centrale Propaganda Commis sie over aan het Alkmaaische Comité met de behaalde resultaten. De actie over het geheele land is bevredigen 1, enkele groote steden zijn achteruitge gaan; de totale opbrengst voor Neder land bedraagt 121.000 tegen 125.000 in 1933/1934. De vergadering' bleef nog eenigen tijd bijeen; nieuwe punten werden naar voren gebracht, welke het volgend jaar nader zullen worden uitgewerkt. Het comité vertrouwt met behulp van de medewerkers (Sters) van dit jaar, aangevuld door een schare nieuwe leden, het volgend jaar wederom een vruchtbare actie ten bate van het mis deelde kind te kunnen ondernemen. INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY". Groep „Alkmaar", Men schrijft ons: De verbijsterende toestanden die onze tegenwoordige maatschappij kenmerken, hebben reeds heel wat pennen in be weging gebracht én het aantal middelen wat wordt aangeprezen om althans eeni ge verbetering te verkrijgen is zoo groot dat het bijna niet meer mogelijk is van alle kennis te nemen en de onderlinge waarde aan elkaar te toetsen. Inmiddels gaat echter het ziekteproces verder en dicht ooveral steeds grootere verwoestingen aan. Meerdere malen werd ons al meege deeld dat het dieptepunt van de crisis thans gepasseerd was en dat op ver schillend gebied reeds een zwakke ople ving van handel en industrie te bespeu ren was. Bijna onmiddellijk daarop kwamen dan echter berichten over toeneming van het aantal werkloozen, moeilijkhe den met het afsluiten van handelsver dragen, kapitaalverlies van groote on dernemingen, stillegging van belangrij ke industrieën, loonsverlaging van ar beiders, ambtenaren en onderwijzers, vernietiging van onverkoopbare land bouwproducten, inkrimping van sociale maatregelen, enz. •/.angzamerhand begint het ons duide lijk te worden dat alleen een radicale en aigeheele ombouw van onze Maatschap pij het eenige en afdoende redmiddel zal zijn. Hoe wij ook verknocht zijn aan onze oude opvattingen en instellingen, wij zuLen een groot gedeelte daarvan hebben af te zweren en met elkaar hebben te bouwen aan nieuwe denkbeelden en andere beginselen. Het aantal menschen wat deze waar heid begint in te zien neemt voortdurend toe en de belangstelling voor andere v xr- men van maatschappelijk beheer be weegt zich in stijgende lijn. De Internationale vereeniging „Bel- lamy" is te beschouwen als een gevolg van de steeds groeiende meening dat het mogelijk moet zijn met de bestaande ductiemiddelen een maatschappij op te bouwen waarin het mogelijk zal zijn het levenspeil niet op een lager-, maar op een hooger plan te brengen. Deze .vereeniging houdt op Donderdag 24 Januari des avonds 8 uur in de Dan cing van dë Harmonie een openbare vergadering waar al6 sprekers zullen optreden de heeren: C. F. D. Kohnert, voorzitter groep Alkmaar", met het onderwerp: ,Is Maatschappelijke welvaart nog moge lijk?" K. Zijlstra, voorzitter groep „Haar lem", met het onderwerp: „De Bellamy- gedachte". Het stellen van vragen is mogelijk en gevvenscht. WIJZIGING VAN DE GRONDSLAG EN VOOR DE PERSONEELE BELASTING. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden P. Hecker en A. L. G v. d. Leijgraaf. resp. voorzitter en secretaris van den Ned. R.K. Bond van Hotel-Café- Restauranthouders en Slijters ,.St. Joseph" afd. Alkmaar, W. J. H. London en J. A. v. Oeffeit, resp. voorzitter en secr. v. d. Nederl. Bond van Koffiehuis-Restaurantshouders en Slijters afd. Alkmaar; A. Verberne en W H. Broekhuisen, resp. voorz. en secr. van den Ned. Bond van Hotel-Café-Restauranthou ders in het verlofbedrijf „Hocares"; dat, volgens de thans geldende wettelijke regeling ten aanzien van de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeente de ge meenteraden de bevoegdheid hebben een- of meerdere grondslagen voor de personeele belasting te verlagen of te doen vervallen; dat zij U Edelachtbr. Bestuur zeer beleefd verzoeken van uw bevoegdheid gebruik te maken door; a. grondslag no. 1. „Huurwaarde" voor hun bedrijven zooveel te verminderen dat deze gelijkgesteld wordt met winkelbedrij ven; b. grondslag no. 7. „Biljarten" geheel te doen vervallen. De Memorie van Toelichting luidt als volgt: Het zij ons veroorloofd U Edelachtbaar College te wijzen op een o.i. onbillijke belas- tingverdeeling. Waarom worden onze bedrij ven nog langer hooger belast dan andere Waar onze bedrijven een representatieve functie uitoefenen door diensten te bewijzen en consumptie te verstrekken aan kooplieden die in onze localen samenkomen voor zake lijke besprekingen; door aan, van elders komende zakenmen- schen die onze stad voor handelsdoeleinden bezoeken, gelegenheid te geven zich te restaureeren en te logeeren; door voor vereenigingen, die hun belangen hebben te bespreken, vergaderlocalen dispo nibel te stellen, enz. mogen wij, zonder eeni ge arrogantie ze,g?en dat onze bedrijven in het maatschappelijke bestel een even nuttige plaats innemen als ieder ander bedriif. De redeneering, dat onze bedrijven „Luxe" zijn, is niet juist. In vele andere bedrijven, mode magazijnen en kunsthandels zijn dikwerf reeds belast, ja zeker, maar de artikelen welke wij het oubliek verkoopen veel meer; accijns op gedistilleerd-invoerrechten op wij nen. enz. enz. En voorzoover onze bedrijven dienstbaar zijn aan plezier en vermaak wordt extra ver makelijkheidsbelasting geheven o.a. muziek en dansvergunning. Wij vértrouwen, dat U met ons eens zult zijn, dan in het belasten van onze bedrijven ..als bedrijf" boven andere, een onbillijkheid is gelegen. Ook met de be'asting op biljarts is dat zoo. Een biljart is vpor ons bedrijf een even noodzakelijk stuk gereedschap als een zaag machine bij een timmerman of een schrijf machine op een kantoor. Werkelijk, er wordt lang niet altijd uit overwegingen van luxe of plezier gebiljard Een handelsreiziger die het uur, waarop hij bij een cliënt kan worden ontvangen, moet afwachten, biljart niet louter voor plezier. Ook ten dien opzichte is grondslag 7 v. d. Personeele belasting niet billijk. De onbillijkheid van beide grondslagen komt vooral tot uiting in een tij-a van econo mische crisis zooals wij die in deze dagen beleven. Juist omdat onze bedrijven zijn inge steld tot het verleenen van diensten uit over wegingen van zakelijkheid, luxe en vermaak is de inzinking zoo.groot Het zakenleven is oritwficht, dus de zakenman bezoekt onze localiteiten niet meer dan hoog noodig is. Voor luxe heeft het publiek veel minder uit te geven, zoo ook voor vermaak. In het algemeen kan worden gezegd, dat de omzetten sinds 1930 met 50 zijn terug- geloopen; er zijn bedrijven waar dit percen tage met 80 is gedaald. Als U daarbij bedenkt, dat de inkoopprij zen der producten over het algemeen niet zijn verlaagd, dan kunt U'raden, dat de be- drijfsuitkomsten ver beneden het hoogst noodzakelijke liggen zoodat, zonder overdrij ving, van een noodtoestand moet worden ge sproken. Accountantsrapporten zouden de waarheid hiervan kunnen aantoonen. En toch zijn onze bedrijven i. h. huidig maatschappelijk bestel noodzakelijk. Daar om hebben wij te werken a. d. gezondmaking daarvan. Een v. d. middelen daartoe is: „vermin dering van lasten". Deze vermindering vra- wij U, nadat wij U, naar wij vertrouwen, hebben aangetoond, le. dat i. d. belasting van onze bedrijven, boven andere, een onbil lijkheid is gelegen, 2e. dat vermindering van lasten noodzakelijk is om te komen tot een weder gezondmaken v. onze bedrijven. CORRESPONDENTIE. Mej. B. te Bergen. Wij gelooven niet, dat de rubriek Ingezonden stukken in een nieuws blad als het onze voor beschouwingen pro- en contra het spiritisme moet opengesteld worden. Er zijn zeker wel tijdschriften, waarin dergelijke beschouwingen beter op hun plaats zijn. Abonné, alhier. Naar ons bij onderzoek bleek, is de door U bedoelde een simulant en is hij reeds eenigen tijd geleden uit onze gemeente vertrokken. Het plaatsen van Uwe waarschuwing heeft dus geen doel meer. Red Alkm. Grt. TttQeuwxleu Stukken DE ONGEHUWDE VROUW MOET VOOR ZICH ZELF KUNNEN ZORGEN. Mij.Jjeer de redacteur, Gaarne nog éénmaal, een klein piaatsje in Uw blad naar aanleiding van het stukje van een werkende vrouw. Zij toch gaat van de kern der zaak af. Immers het gaat bij ons om de gehuwde ambtenares, dus in het kort om de dubbele inkomens en dubbele pensioenen. Dat wij heel goed weten dat tegenwoordig tal van zakenmenschen beide, man en vrouw hard moeten werken om een enkel inkomen te hebben dat kan ik U verze keren. Het gaat er maar om dat wij beweren dat het de werklqozen, en hun vrouwen en kinderen ten goede zou komen, indien de arbeid der geliu_wde vrouw, wanneer reeds een redelijk inkomen van den man aanwezig is, werd afgeschaft Ik zie niet in, waarom ik de ongehuwde vrouw niet in haar onder houd zou mogen voorzien op een wijze zoo als zii dat verkiest. Met dank voor de plaatsing, EEN JONGE HUISVROUW.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3