Nederlandsche Omroep Zender Mij. DE POLITIEK IN DEN AETHER. Ministers voor de radio. De zenders van den radio-omroep in één hand. Wetsontwerp ingediend. Het karakte van de machtigingswet. Inrichting en beheer van het bedriif. Critiek op hun gehouden radio redevoeringen. LIJK OPGEHAALD. „GOEDKOOP VLEESCH". Vreemde diefstal. DE SUBSIDIES AAN WERKLOOZEN- KASSEN VAN BOUWARBEIDERS- ORGANISATIES. Antwoord op de vragen van den heer Schalker. GEHEIME RADIO-ZEND INSTALLATIE In beslag genomen. ONWARE GERUCHTEN. UITVOERING BE QUICK TE BERGEN. WEDSTRIJD TE NOORDSCHAR- WOUDE. DE RALLYE MONTE CARLO. IJ s s p o r t. DE WIERINGFPMFer WORDT WAKKER. S. i. B. REVUE DER SPORTEN. i Ingediend is een wetsontwerp tot het in het leven roepen van een naamlooze vennootschap Neder landsche Omroep Zender Maat schappij (Nozema). Bij de behandeling va.i de P.T.T.-begroo- thg voor het jaar 1934, aldus de memorie van toelichting, is zoowel bij de s. Iriftelijke als bij de mondelinge g.dachtenwisselirig met en in de Kaïner het vi-'a^s'uk van de omroepzendapparatuur aan de orde geweest. Bij die gelegenheid mocht de minister van binnenlanasche zaken zijn standpunt uiteen zetten en werd door hem tevens medegedeeld, dat een oplossing van dit vraagstuk in voor bereiding was en daartoe o.m. overleg met de betrokken omroeporganisaties werd ge pleegd. De minister is daarbij uitgegaan van de noodzaak, om het zendervraagstuk in dien zin op te lossen, dat de zenders voor den radio-omroep in één hand zouden komen. Het is hem aangenaam thans te kunnen mededeelen, dat het beoogde doel bereikt is en dat de medewerking van de omroep-orga- nisaties verkregen werd tot het oprichten van een gemengd zenderbedrijf, waarin eenerzijds de Staat overwegende zeggen schap heeft, anderzijds de belangen van de omroeporganisaties afdoende verzekerd zijn. Een commissie, onder voorzitterschap van den heer H. v. Boeyen, voorzitter van den Radio-raad, waarin, naast twee leden van den Radio-raad en drie hoofdambtenaren van het staatsbedrijf der P.T.T., vertegen woordigers der vier groote omroep-organi- saties zitting hadden, heeft den minister, overeenkomstig de door hem aangegeven richtsnoeren, een regeling aangeboden, waarmede hij zich heeft kunnen vereenigen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp, hou dende machtiging tot het oprichten van het bedoelde gemengde bedrijf, is o.a. van deze voorbereiding het resultaat. De machtigingswet heeft geen andere strekking dan het in het leven roepen van het gemengde zenderbedrijf mogelijk te ma ken; zij geeft daartoe, in aanpassing met den bestaanden rechtstoestand, den ver- eischten wetteliiken grondslag. In hoofdzaak was mitsdien alleen nood zakelijk het vastleggen van het beginsel van medewerking door de vier algemeene om roeporganisaties, machtiging van den minis ter tot mede-oprichting van het zenderbedrijf over te gaan, vaststelling van den rechts vorm van het nieuwe bedrijf en de verdee ling van den invloed tusschen Staat en om roeporganisaties en buiten werkingstelling van het in de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 tot nu toe te dezen aanzien gehuldigde machtigingsstelsei, voorzoover dit on- vereenigbaar geacht moest worden met het monopolie, dat het nieuwe zenderbedrijf op zijn gebied zal moeten hebben. Bij het aanvaarden van den rechtsvorm, waarvoor die van de naamlooze vennoot schap gekozen werd, scheen het voorts ge- wenscht, zich vrij te maken van die bepalin gen in het Wetboek van koophandel, welke voor dit bijzondere bedrijf belemmerend zou den kunnen werken, niet alleen voor zoover deze betrekking hebben op de mogelijkheid van het wijzigen der statuten, maar ook voorzoover deze strakke regelingen voor schrijven ten aanzien van de teruggeving van stortingen op aandeelen en dergelijke. De wet verleent den minister voorts de noodige bevoegdheden, die na het tot stand komen van het bedrijf op hem zullen rusten. Met het vorenstaande is het karakter der wet in hoofdlijnen aangegeven. De positie, welke de staat in het nieuwe bedrijf zal moeten innemen, komt naast de verdeeling van den invloed tot uitdrukking in de verhouding van het aandeelenbezit 60 —40. De waarborgen voor de omroeporga nisaties zijn in het bijzonder gelegen in de wijze, waarop het bestuur der vennootschap is samengesteld en waarop de invloed daar in tusschen de verschillende aandeelhouders is verdeeld en in de noodzakelijkheid van ge kwalificeerde meerderheden voor het nemen van ingrijpende besluiten. Het openbaar belang is daarnaast ge waarborgd door een vernietigingsrecht van de Kroon en een goedkeuringsrecht van den minister in het leven te roepen voor bepaalde belangrijke aangelegenheden. De minister vestigt er voorts nog de aan dacht op, dat in het door de commissie inge diende wetsontwerp was opgenomen een ar tikel houdende vrijstelling voor het zender bedrijf van de van rijkswege te heffen belas tingen. De minister heeft echter gemeend, met het oog op den benarden toestand van 's lands financiën, dit artikel niet te moeten overne men, zoodat het in het thans ingediende wetsontwerp niet voorkomt. Hoofdzaak van het zenderbedrijf is de verzorging der zendinrichtingen voor den Nederlanaschen radio-omroep. In de onderhavige regeling is het daar naast mogelijk, dat de samenwerking, welke op het gebied der zendinrichtingen thans tot stand is gekomen, er toe leidt, dit samen gaan gegeven eenmaal het gemend be drijf uit te strekken over zaken, die, hoe wel niet direct verband houdende met aanleg en exploitatie der zenders, niettemin het ge meenschappelijk belang der betrokkenen ra ken. Zulk een samenwerking mag echter in tegenstelling met de hoofdtaak van het be drijf, niet opgelegd worden. In art. 2 is de monopolistische positie van het nieuwe bedrijf vastgelegd. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op zijn gebied een monopolistische positie zal innemen, houdt in, dat naast de zendinrich tingen der Nozema niet alleen andere om- roepzenders op haar gebied onbestaanbaar zullen zijn, doch ook, dat er waarborger noodig zijn tegen andere inrichtingen, wier werking de Nozema zouden belemmeren in de vervulling van haar taak. In art. 4 is het beginsel van verplichte medewerking voor de betrokkenen neerge legd en wel zoodanig, dat ook bij verande ring in de toestanden op omroepgebied het zenderbedrijf bestendigd kan worden Gewaakt is eenerzijds voor al te groote beperking van de bewegingsvrijheid van den raad van beheer, anderzijds is echter een zeker toezicht voor zeer belangrijke en in grijpende beslissingen niet te ontberen, daar een eenheid, a's het nie"we bedrijf zal vor men, een ver gaanden invloed op het om- roepwezen zal uitoefenen. Bij de behandeling van de Poste- rijen-begrooting in de afdeelingen der Eerste Kamer zijn uitvoerige be schouwingen gehouden over de ra diocontrole. Blijkens het voorloopig verslag drongen, evenals ten vorige jare, verscheiden leden ei op aan, dat in beginsel de politiek, in wel ken vorm ook uit den aether zou worden geweerd, mede gelet op de huidige practijk. Alvorens enkele voorbeelden uit die, n.1. ongewenschte practijk aan te halen, ver klaarden zij evenwel, dat zij zich volkomen konden vereenigen met de grondslagen, door den miniser te dezer zaken aanvaard. Terecht toch heeft de minister in de vergadering van de Tweede Kamer van 20 November 1.1. uit eengezet, dat de radio-uitzending „een zeer" eigenaardig karakter heeft" en niet moet wor den verward met het „vrije woord" „Tal van ministers", zoo werd daaraan toegevoegd, „zullen hier" namelijk in de Staten-Gene- raal „redevoeringen houden, die zij door de rad'io niet mogen houden". Gaat men van dit juiste standpunt uit, dan moet het, dus verklaarden de leden, hier aan het woord, in hooge mate bevreemding wekken, dat op 24 November 1.1. redevoerin gen werden toegelaten, als welke mrs. Mar- chant en Joekes in de algemeene vergadering van den vrijzinnig-democratischen bond voor de microfoon hebben gehouden. Beider betoo- gen hielden eigenlijk een afrekening in met politieke tegenstanders van allerlei gading, terwijl bovendien enkele zinsneden uit de laatstbedoelde toespraak kennelijk bestemd waren voor het buitenland, en gerustelijk mochten worden beschouwd als evenzoovele proeven van minder gepaste critiek op de binnenlandsche politiek van een met ons be vriende natie Het betreft hier geen uitzondering. Im mers, eenigen tijd geleden, 6 Februari 1934, hield mr. Marchant in zijn hoedanigheid van minister van onderwijs voor de microfoon een rede over: Onderwijs en Politiek, welkt neerkwam op een bestrijding van de Natio naal Socialistische Beweging in Nederland. Toegegeven werd, dat redevoeringen als op 24 November zijn gehouden, kunnen worden uitgezonden cp grond van art. 2, zevende lid van het radio-reglement 1930 Mitsdien drongen de leden, hier aan het woord, dan ook op afschaffing van dit voorschrift aan, en waren zij zelfs geneigd, een verbod te be pleiten ten aanzien van „stellige uiteenzettin gen of toelichtingen van politieke beginse len" vlg art. 2, tweede lid van gen:emd reglement vermits de practijk heeft ge leerd, dat sprekers voor de microfoon uiterst rekbare opvattingen plegen te huldigen om trent de strekking der begrippen „stellige uit eenzetting" en „toelichting". In het hierboven betoogde vonden deze le den tevens aanleiding, als hun overtuiging te kennen te geven, dat leden van de regeering slechts bij hooge uitzondering van de radio gebruik behooren te maken. A's voorbeelden van een juist gebruik herinnerden zij aan de voortreffelijke uiteenzettingen van den tegen- woordigen minister van financiën over de financieele politiek, in het najaar van 1933 eii 1934. Zijn ambtgenoot van onderwijs echter neemt op dat stuk een h.i. onjuist standpunt in, hetwelk in menig opzicht aan het gezag van de regeering afbreuk doet. Zoo vestigden zij de aandacht op de bekende rede, door de zen minister gehouden op 29 October 1.1. on der den titelDe laatste Spellingsronde, wel ke rede een onheuschen aanval bevatte op een hoogstaand geleerde hier te lande, die met den minister van meening durfde verschillen, alsmede op vorige toespraken over de spel lingskwestie, waarin de indruk werd ver wekt, als zoude de minister, toen hij het be heer over zijn departement aanvaardde, al daar een soort chaos hebben aangetroffen, door zijn ambtsvoorgangers op bedoeld ge bied geschapen. Neemt men dan in aanmer king, dat een redevoering, als ds. Krop wenschte te houden, over de geloofsvervol ging in Rusland, werd verboden, ook nadat deze in hooger beroep was gegaan bij den minister van binnenlandsche zaken, en dat passages, als waarop het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop, de aandacht had ge vestigd, in een rede van den heer Vliegen moesten worden geschrapt, alvorens die mocht worden uitgezonden, dan moet worden erkend, dat hier met twee maten wordt ge meten. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord vernemen, of wat betreft het houden van redevoeringen voor de microfoon door ministers der Kroon zich ten aanzien van de controle vooraf een bijzondere usance heeft gevormd, of dat deze reden ook aan de radio- omroep controle-commissie ter beoordeel ing worden voorgelegd. Met name gold deze vraag de toespraken, waarvan in het voren staande gewag is gemaakt. Deze leden zouden het op prijs stellen, nauwkeurig omtrent den gang van zaken op dit stuk op de hoogte te worden gesteld. Sommige andere leden oefenden critiek op de h.i. eenzijdige samenstelling van de radio- omroep controle-commissie, die op bepaalde redevoeringen, met name op die, vanwege de Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs uitgezonden, naar hun gevoelen een te ge strenge censuur handhaaft. Vele andere leden konden zich met deze critiek niet vereenigen. Veeleer brachten zij hulde aan de genoemde commissie voor de lofwaardige wijze, waarop die haar hoogst moeilijke taak vervult. Te Zaandam is gisteren uit de Achter- zaan het lijk opgehaald van den 80-jarigen S. Bergers, die sedert een maand werd ver mist. Dezer dagen is een rund, toebehoorende aan den landbouwer W. te Berghem gestor ven aan verbloeding. Het kadaver werd weggehaald en overgebracht naar het noodslachtingsgebouw ter plaatse, teneinde aan een keuring te worden onderworpen. Zeer ten ongerieve van den eigenaar werd het vleesch ongeschikt voor de consumptie verklaard. Het afgekeurde rund zou gistermorgen naar het provinciaal destructie-bedrijf te Son worden vervoerd om daar te worden verbrand. Toen de veldwachter gistermorgen het slachthuis wilde openen, bemerkte hij, dat men hem reeds voor was geweest. Het slot van de deur was geforceerd. Het bleek, dat ongewenschte bezoekers te gast waren ge weest en de bouten vleesch hadden afgesne den en meegenomen. Men had kop en staart achtergelaten. De politie stelde on middellijk een onderzoek in. Van de dieven is echter geen spoor ontdekt. Op de vragen van den heer Schalker in verband met de verlaging der van Rijkswe ge aan de werkloozen-kassen van een aan tal bouwarbeidersijorganisaties verleende subsidies en betreffende de wijzigingen in de kasuitkeeringen dier organisaties, heeft de minister van sociale zaken geantwoord' 1. Voor 1935 is een gelijk bedrag beschik baar gesteld wegens subsidie voor werklo zenkassen als in 1934 werd uitgekeerd Voor 1935 worden echter aan de onder scheidene werkioozenkassen bepaalde sub sidiepercentages gegarandeerd, in tegenstel ling met hetgeen in 1934 geschiedde, toen die kassen geen hoogere subsidies ont vingen dan noodzakelijk moest worden ge acht, doch in geen geval hooger dan tot bepaalde maxima. Dit moe* ten gevolge hebben, dat de maxima, welke voor 1934 golden, iets verlaagd worden, omdat, wan neer dezelfde percentages als fixa zouden zijn gegeven, een belangrijk grooter bedrag in totaal had moeten worden beschikbaar gesteld. 2e. Het stellen van den eisch, dat zij, die gedureude drie jaren achtereen de maximum uitkeering genoten hebben (niet te verwar ren met dubbel-uitgetrokkenen) 36 dagen moeten hebben gewerkt in het bouwbedrijf om weder recht op uitkeering te kunnen krij gen. is in de huidige omstandigheden een ze ker niet onredelijke eisch. al zal het gevolg daarvan zijn, dat een aantal personen, die niet of nauwelijks meer gerekend kunnen worden tot het bouwbedrijf te behooren, van uitkeering uit de werkloozenkassen der bouwarbeidersbonden verstoken zullen zijn. De regeering heeft aan de k'asbesturen niet als eisch gesteld het terugbrengen van het aantal uitkeeringsdagen (over het eer ste halfjaar van 1935) van 25 tot 18. Integendeel heeft één van de kasbesturen zelf dezen maatregel voorgesteld en noode heeft de regeering daarin, althans voorloo pig, berust. Intusschen wenscht dit kasbestuur, voor den aanvang van het tweede halfjaar van 1935, den financieelen toestand der werk- loozenkas nader onder de oogen te zien, opdat kan worden nagegaan, of de totale uitkeeringsduur van 50 dagen voor 1935 al dan niet onverkort kan worden gehand haafd. 3. De regeering is niet bereid het subsi die voor de werkloozenkassen der bouwvak- arbeidersbonden hooger dan 150 pet. te stellen. 4. Deze vraag (of de genomen maatrege len ernstige organisatorische schade hen- ben toegebracht aan de vakvereenigingen, wier materieele bestaansvoorwaarden daar door ernstig zouden worden bemoeilijkt. Red.) wordt ontkennend beantwoord. „DE GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845". Voorloopige gegevens omtrent .de resultaten in 1934. Hooger netto winst. Stijging verzekerd kapitaal ruim f2.360.000 (v.j. 1.790.000) Koerswinst op effectenportefeuille. De Directie van „De Groot-Noordholland- sche van 1845" zendt ons eenige mededee- lingen betreffende den gang van zaken in 1934, waaraan wij het volgende ontleenen: Niettegenstaande er van eenige verbete ring in het bedrijfsleven nog weinig te be speuren valt, zijn wij over het verloop van ons bedrijf in het afgeloopen boekjaar bui tengewoon tevreden. Allereerst is de netto winst hooger dan in de vorige jaren, welke grootere winst is toe te schrijven aan de bui tengewoon lage sterfte. In welke verhouding de waargenomen sterfte staat tot de te be rekenen sterfte kunnen wij thans nog niet zeg gen, maar zeker is dat deze verhouding weder beter is dan het vorige jaar. De productie bedroeg in 1934, rente op de gebruikelijke wijze gekapitaliseerd: 7.734.442,— (v.j. 5.724.645.—); het royementscijfer was eveneens hooger, n 1 5.369.627 (v. j. 4.043.840). De stijging van het verzekerd kapitaal is dus ruim 2.360.000, tegen 1.780.000 in 1933. Dientengevolge bedraagt de totale verzeke ringsstand per ultimo 1934 46.588.000 (tegen 44.223.000 per ultimo 1933). Over de beleggingen kunnen wij eveneens tevreden zijn. Op de effectenportefeuille boekten wij een koerswinst van ruim f 170.000 (v. j. verlies 149.000). Hierbij dienen wij nog op te merken, dat wij voor de waardeering den ultimo-Decemberkoers volgen, met dien ver stande dat geen fondsen opgenomen worden boven de eventueele aflossingskoersen, zoo dat alle leeningen die boven pari genoteerd waren, tegen 100 opgebracht zijn. Hypotheken. In het afgeloopen jaar waren wij eenmaal genoodzaakt tot executorialen verkoop van hypothecaire onderpanden over te gaan. Deze executie bracht een klein boek verlies; de betrekkelijke onderpanden werden ingekocht en zijn thans alle verhuurd, zoo dat wij hiervan een behoorlijk rendement be halen. Op 31 December waren alle in 1934 ver vallen hypotheekrenten betaald, zoodat er dus geen renteachterstand bestond. Ons klei ne belang bij landhypotheken verminderde in het afgeloopen boekjaar door verkoop van een der landerijen Deze boerenhoeve bracht 42.821.25 op, terwijl onze hypotheek slechts 15.000 was. Ook bij vrijwilligen verkoop van gebouwde eigendommen wer den zeer bevredigende koopsommen betaald, in verhouding tot onze taxatiebedragen en vorderingen. De post beleeningen op polissen is in 1934 ongeveer 10 toegenomen. Onze bezittingen in vaste goederen te Am sterdam werden in 1934 belangrijk uitge breid door aankoop van het aan onze kan toren grenzende „van Brienenhuis" met bij- gebouwe in de Raadhuisstraat. Het hoofdge bouw wordt in 1935 verbouwd tot kantoor gebied, terwijl de bijbouw in de Raadhuis straat verbouwd zal worden tot winkels. Wij hopen, dat binnen enkele weken met den bouw zal kunnen worden aangevangen. De premiereserve is in het boekjaar ge stegen tot 8.973.636 (v. j8.165.879). In deze toename is begrepen een extra-verster king door omwerking van de laatste groep der afdeeling Volksverzekering van 4 op een 3% rentebasis Hiervoor was noodig 217.400. Hiermede is thans de geheele reserve der afdeeling Volksverzekering be rekend naar een rentevoet van 3Y> en 3 De reserve voor de posten in de afdee ling Levensverzekering, sedert 1 Januari 1934 gesloten, wordt eveneens op een 3 X basis berekend. Een en ander hebben wij reeds in ons jaarverslag over 1933 aange kondigd. Het verheugt ons reeds in 1927 met deze renteverlaging te zijn begonnen, aan gezien de snelgedaalde rentevoet een ver laging thans noodzakelijk zou gemaakt heb ben. In de laatste zeven jaren hebben wij de reserve in totaal met ruim 830.000 extra verzwaard. Door de gunstige bedrijfsuitkomsten over 1934 is weer de financieele positie van De Groot-Noordhollandsche van 1845 opnieuw krachtig versterkt. Vol vertrouwen zijn wij dan ook het nieuwe jaar aangevangen. Door de recherche te Maassluis is in sa menwerking met een ambtenaar van den radio-controledienst der P. T. T. uit Den Haag bij een inwoner te Maassluis een ge heime radio zendinstallatie in besiag ge nomen. Men schrijft ons: Met klaarblijkelijk niet altijd even goede bedoelingen worden dezer dagen geruchten verspreid over stopzetting van de werken aan de Amsterdam-Boven-Rijn verbinding. Zoodan:ge plannen bestaan niet en hebben ook geen oogenblik bestaan. Turnen. Zaterdagavond hield de Gymnastiekver- ceniging Be Quick in de Rustende Jager te Bergen haar jaarlijksche turnuitvoering. De zaal was geheel bezet en de jeugdige deelnemers en deelneemsters, die op de eerste rijen in de zaal hadden plaats genomen, ge kleed in hun wit met zwart turncostuum, maakten een blijden indruk. Er heerschte on der hen een gezonde en ordelijke geest, die den geheelen avond bleef voortduren, en waar de dames en heeren, die zich tusschen de jeugd hadden opgesteld, veel toe hebben bijgedragen. Een strijkje, dat de toeschouwers gedurende de korte tusschenpoozen bezig hield, heeft zich ook bij de muzikale begeleiding der ver schillende nummers uitstekend van zijn taak gekweten. Toen om ruim half acht het scherm opging, stond de kleuterklasse, waaronder er waren va.» 4J4 en 5 jaar, in een lange rij op het too- neel opgesteld, waarlangs alle deelnemers defi- leerden. Nadat de vaandelgroet door een dame en heer was gebracht, sprak de voorzitter, de heer Blokker, in verband met een ongesteld- waarvan hij nog niet geheel hersteld was, een kort openingswoord, waarna met het wel wat overvoerde programma werd aangevangen. Toch mag niet gezegd worden, dat voorkomen had kunnen worden, dat het laatste nummer eerst om half een was afge- u"Tr 2°°-tal leden a»en i» gelegenheid moeten worden gesteld hun prestaties te toonen, waarop de ouders, die alleen bij een dergelijke openbar, les de ver richtingen van hun kinderen kunnen gadeslaan, zeer gesteld blijken, dan neemt dit veel tijd in beslag. Het programma werd echter regelmatig en in een vlot tempo afgewerkt, en in de eerste plaats komt hiervoor aan den ijverigen directeur een woord van lof toe. Hij is ge. bleken iemand te zijn, die op een onmerk. bare wijze, doch met grooten tact een goede discipline onder zijn leerlingen weet te hou* den. Toen het scherm ten tweeden male opging, zagen we een bosch waarin de kleintjes aan het spelen waren; jongens reden paardje op eikaars rug; meisjes waren aan het touwtje, springen totdat de directeur ten tooneele ver. scheen en de peuters zich in het gelid stelden, waarna zij onder muziek en zang enkele aar. dige orde-oefeningen verrichtten. Nadat door de jongste meisjes stokoefenin. gen waren uitgevoerd, mochten de kleuters aan ringen en op het paard nogmaals hun „kun. nen" toonen, waarna de grootere meisjes een nummer vrije-oefeningen gaven. Het zou te ver voeren alle 21 nummers van het programma afzonderlijk te vermelden; vrije oefeningen en oefeningen aan de toestel len wisselden elkander af; dat de een meer uitblonk dan de ander spreekt vanzelf; over 't geheel genomen werd goed werk verricht en soms werden mooie staaltjes van kracht en be* hendigheid gegeven. Bijzonder mooi waren de rythmische oefeningen van de dames, en de knotsoefeningen van deze en die der oudst* meisjes, die door muziek werden begeleid; deze oefeningen waren „af" en werden met grati* uitgevoerd. De Niels Bukhouding-oefeningen door hee. ren en de behendigheids-, lenigheids- en hou dingsoefening K. N. G. V., serie 1935/36, door de dames uitgevoerd, vergden veel rythmisch gevoel en een groot uithoudingsvermogen; de deelnemers en deelneemsters oogstten hierbij grooten bijval; dit waren bijzonder geslaagde nummers. Na beëindiging van het programma bracht da secretaris der vereeniging, de heer Graftdijk, den deelnemers dank voor hun keurige presta ties en in 't bijzonder aan den directeur en den heer Blokker, die zich zooveel tijd en moeite getroost hadden om de turnavonden te leiden; want, zoo zeide spreker, de deelnemers en deelneemsters hadden elk voor zich te zorgen dat zij hun oefeningen kenden, doch de leiders moesten van allen de oefeningen bijwonen. Ten slotte releveerde hij het succes, 'twelk de ver eeniging in den afgeloopen zomer op den turn- dag te Hensbroek had behaald en waaraan 12 vereenigingen hadden deelgenomen; Be Quick won niet minder dan 11 prijzen, waarvan ver schillende 1ste, en ook voor de 2de maal den wissel-lauwerkrans, welke, indien voor de 3de maal gewonnen, eigendom der vereeniging wordt; voor deze geduchte prestatie bracht spreker dank aan de leden. De avond werd besloten met een geanimeerd bal, waarop bleek dat de turners en turn sters fit genoeg waren om nog eenige uren met opgewektheid en in gepaste vroolijkheid zich aan Terpsichore te wijden. Biljarten. Te Noordscharwcude werd een biljart wedstrijd gehouden voor de afd. A. van de biljard vereeniging Hollands Noorderkwar tier. De uitslag was, dat beide ploegen 8 partijen wonnen. Automobilisme. Bij de N.V. Nederlandsche Ford Automo bielfabriek te Amsterdam is bericht binnen gekomen, dat de van Amsterdam vertrokken Ford deelnemers nl. baron van Tuyll van Serooskerken en Weber, gistermiddag Parijs gepasseerd zijn. Ook de equipe Bakker Schut en Mutsaerts is Parijs gepasseerd. Deze drie equipes zullen van nu af aan met een ge middelde snelheid van 50 K.M. per uur moeten rijden, hetgeen voorgeschreven is voor de laatste 1000 K.M. Na een nacht vol verschrikkingen op met sneeuw en ijzcl bedekte wegen, in dikke mist en bij een vorst van ca. 12 graden, zijn de Hollandsche deelnemers van Beeck Calkoen (Ford) Vroom (Ford), raets van Ameron- gen (Ford) en Polis (Ford), v. d. Heyden (Studebaker) zonder strafpunten te Stras- bourg aangekomen. Op de spiegelgladde wegen van Weenen naar Muenchen zijn ver schillende deelnemers in de slooten lang» den weg terecht gekomen, doch konden met vereende krachten weder op den weg worden gebracht. Op het oogenblik n.I. 5 uur, zijn te Stras- bourg 12 deelnemers ia 'gekomen. De vier eerste waren Ford wagens, waarvan drie Hollanders, nl. Taets van Ameronren, van Beeck Calkoen en Polis. Ook deze deelnemers beginnen thans aan het laatste gedeelte, waarvoor een gemiddel de snelheid van 50 K.M. per uur is voorge schreven. In een gisteravond te Middenmeer, een der jonge dorpen van den Wieringermeer, gehouden vergadering werd besloten, een ijsclub Wieringermeer op te richten en zich aan te sluiten bij den Ijsbond Holl Noor erkwartier. De bedoeling is, om de afdee- ing wieringermeer in twee clubs te splitsen, nl. een te Slootdorp en een te Middenmeer. De gecombineerde Ned. Sportbladen heb ben op de eereplaats natuurlijk de kiek van onze nieuwe wereldrecordhoudster Rie Mas tenbroek geplaatst en publiceeren elders in dit nummer naast eenige kiekjes een verslag 'an de zwemwedstrijden van het IJ, waarbij iet nieuwe record gevestigd werd. A.F.C. jubileert en natuurlijk wordt daar aan herinnerd door middel van foto's en een artikel. Verder zijn opgenomen een verslag van de ijshockey-wedstrijden te Davos, een artikel over de Ned. Bokswereld, over de liljartwedstrijden om het Eur. kampioen schap; er is veel voetbalnieuws (interessante lijdragen) en er is het Dagboek van Tar- tuffe en een Engelsche golfbrief.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10