Dobbel mann leJtker.„*atcm? 'fxovuiciaal 'flieuws NOORDSCHARWOUDE £and: enJmh&ouui ^Binnenland Onderling Hulpbetoon bestaat 35 jaar. m€n- HENSBROEK SCHERHERHORN 'T ZAMO OUDE NIEDORP ZIJDEWIND DIRKSHORN EGMOND BINNEN NIEUWE NIEDORP WIERINGEN OUDKARSPEL GEVAREN VOOR ALLEEN REIZENDE MEISJES. Poging tot ontvoering L.,aa gelukt. DE ZAAK PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De ziekenkas „Onderling Hulpbetoon" vergaderde Maandagavond ten huize van den heer J. de Bakker. Een groot aantal leden was tegenwoordig. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende de vergadering met welkom op de 35ste jaarvergadering en herinnerde aan het ver- leden jaar gehouden 20-jarig jubileum van wijlen den heer P. van Dijk, die men thans moet missen. We zullen hem heel erg missen. Hij heeft zeer veel voor de vereeniging ge daan. Allen verhieven zich van hun zetel en werd met een oogenblik stilte den overledene herdacht. Den heer K. van Dijk, den zoon van wij len den heer van Dijk, werden woorden van dank gebracht voor hetgeen deze in het be lang der vereeniging heeft gedaan. De rekening van den penningmeester sloot met een totaal van ontvangsten op 3235.04 het saldo in kas was 07 26. Het bezit der vereeniging is teruggeloopen van 4046.37 tot 3360.15. Aan ziekengeld is uitgekeerd een bedrag van 2512.88. Er hebben 408 uitkeeringen plaats gehad. De rekening werd hierna goedgekeurd en vastgesteld. Van den bond van ziekenkassen was een circulaire ontvangen waarin wordt aange drongen op aansluiting bij dezen bond De voorzitter lichtte een en ander duidelijk toe en meende, dat men beter het geld in eigen kas kan laten. Men liet de oude toe stand bestaan, nl. aansluiting bij de fede ratie. Hierna werden eenige dankbare herinne ringswoorden gespreken ter nagedachtenis aan wijlen den heer J. H. Keizer. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den ae aftredenden, de heeren A. de Geus en D. Bruin Jbz., herkozen, met resp 58 en 57 stemmen. De benoemingen werden aangeno- In de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer P. van Dijk, werd de heer K van Dijk, met 52 Hemmen gekozen. Deze dankte voor de hem aangedane eer, welke hij ook beschouwde als aan wijlen zijn vader bewezen. De aftredende adviseur, de heer P. Zut, werd met algemeene stemmen herkozen. Aan het jaarverslag van den secr. ontlee- nen wij, dat de hoop niet vervuld is gewor den, dat 1934 betere resultaten zou brengen. Waardeerende woorden werden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen de heer P. van Dijk. Het ledental was per 1 Januari 163 heele en 68 halve leden. Er werden 4 be stuursvergaderingen gehouden. Het jaarver slag werd aldus vastgesteld. Hierna volgde vaststelling van het bode loon. Het bestuur stelde voor het loon onver anderd te laten. Aldus besloten. Wijziging uitkeering. Vervolgens was aan de orde het bestuurs voorstel, om in verband met den achteruit gang der geldmiddelen, de uitkeering terug te brengen op 750 voor heele en 3.90 voor halve leden en de uitkeeringsduur terug te brengen op 13 weken heel en 13 weken half. Verder om de leden, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt in de gelegenheid te stellen om geheel uit te trekken. Dan worden de ziektegevallen bij elkaar opgesteldals de persoon bijvoorbeeld eerst 10 weken ziek is en na een half jaar weer ziek wordt, zal de uitkeering tot de 26ste week doorgaan. Daarna houdt het lid automatisch op lid te zijn. Dit voorstel werd uitvoerig besproken. Men besloot tenslotte, op voorstel van den heer A. Keppel, dat een werknemer slechts half lid kan zijn. De andere voorstellen werd aangenomen. Daarna sluiting. Door het plaatselijk crisis-comite is onder de meest behoeftigen een wagon eierkolen verdeeld. Velen zullen dit dank baar hebben aanvaard, daar de loonen van ongeveer 12.50 die verdiend worden in de werkverschaffing waarin tevens is inbe grepen laarzen- en brandstoffentoeslag, voor velen lang niet toereikend is, en de meeste weken kan nog lang dat loon niet worden verdiend. Begrijpelijk is dus dat hier door de werklooze arbeiders en vooral door die met groote gezinnen, armoe wordt geleden. Zondag 20 Januari gaf het symphonie- gezelschap onder directie van den heer G. Anderson te Alkmaar een uitvoering voor een tamelijk bezette zaal. Zooals wij dat van dit gezelschap gewoon zijn, was de ver tolking van de muziekstukken uitstekend. De heer Anderson, die bijna 15 jaar directeur is. weet het corps goéd op peil te houden, wat in een kleine plaats dikwijis met moeilijk heden gepaard gaat. Ook jonge krachten werden weer opgeleid. Deze adspiranten gaven een nummer ten beste, dat reeds aardig werd gespeeld. Ook enkele nummers met zangbegeleiding van mej. van der Oord vielen wel in de smaak. Het geheel werd afgewisseld door een drietal voor drachten van de leden en adspirant-leden. Het slotnummer „De vroolijke boel" werd door de aanwezigen medegezongen en moest door het groote applaus nog eens worden herhaald. Een gezellig bal was het slot van den avond. Vergadering veefonds „Helpt Elkander" In het café van den heer G. A. de Wit, alhier, werd een jaarvergadering gehouden van het veefonds „Helpt Elkander Na opening deelde de voorzitter, de heer S. Broersen, mede, dat het geschil r -t de Kamer van Koophandel, betreffende betaling van 25 contributie aan die Kamer, ten nadeele van het fonds is beslist. Uit hel jaarverslag bleek o. m. het volgende: ontvangsten le kwartaal 1934 J 609.72, uil- gaven 517.97j ontv, 2e kwart. '34 884.99, uitg. 102.87; ontv. 3e kwart. '34 644.31, uitg. 623.06; ontv. 4e kwart. '34 428.48, uitg. 480.70. Verzekerd waren: le kwartaal 360 runderen van 46 leden voor 46,545.2e kwart. 326 runderen van 45 leden voor 46.528.—; 3e kwart. 296 runderen van 44 leden voor 36.352.—; 4e kwart. 325 runderen van 43 leden voor 37.217.— In het verslagjaar moest 3.9 pet. van de ver zekerde waarde worden omgeslagen; vorig jaar was dit 3.3 pet. Het fonds had voor een bedrag van 1467. aan runderen overgenomen; v. j. 1684.12. De opbrengst van de kadavers was 511 94, v. j. 375.75. Het ledenaantal was met 6 verminderd. De schuld in loopende rekening was per 1 Jan. 1934 610 en per 31 Dec. 1934 283.43. De reserve op de spaarbank bedroeg per 1 Jan. 1934 446— en per 31 Dec. 1934 257.12. Door de commissie, belast met het nazien van de boeken, waren deze in de beste orde bevonden. Inplaats van den heer K. Gouwenberg die als bestuurslid heeft bedankt, werd gekozen de heer A. Veldman te Den Helder, die zijn be noeming aannam. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Wiggers, werd herbenoemd. Even eens werd herbenoemd als taxateur de heer Broersen en als administrateur de heer van der Plas. Besloten werd, dat bij aankoop van vee, dit, vóór opneming in het fonds, door den taxateur zal worden beoordeeld, waarop, indien even- tueele gebreken worden geconstateerd, keu ring door een veearts zal volgen op kosten van den eigenaar van het vee. Ingevolge een wenk van den taxteur werd nog besloten den leden kennis te geven, dat het wenschelijk is geen dieren te koopen met e i gaatje in het oor (z.g. gesloten t. b. c. lij ders). Hierna sluiting. Op Zaterdag waren 20 man uit deze gemeente tewerkgesteld bij de rijkswerkver schaffing in den Wieringermeerpolder. Ook in deze gemeente zal aan werk- loozen vanwege de Crisis Zuivelcentrale via het gemeentebestuur kaas worden verstrekt Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de heer P. van Baar te Zijdewind, wegens vergevorderden leeftijd ontslag heeft aan gevraagd als lid van het R.K Armbestuur te 't Veld, welke functies hij ongeveer 20 jaren heeft vervuld. Zondag gaf de tooneelvereeniging Nieuw Leven, alhier, aangesloten bij den Bond van Dillet. Tooneelvereenigingen in Noordhol land, een uitvoering in de zaal van den heer P. Pijper. Opgevoerd werd „Wantrouwen'', tooneelspel in drie bedrijven van K. H. Spijk- man. Zoodra de commissie van beoordeeling, 'n attractie temeer voor dezen avond, had plaats genomen, ging het doek omhoog en keken we in een keurig aangekleede kamer, versierd met fraaie bloemen en mooie, diepen achter grond. Paula, de lieftallige dochter van het echtpaar Ter Horst, legde den laatsten hand aan een en ander in deze salon voor de vie ring van den verjaardag van de vrouw des huizes. En dan maken we kennis met de hoofdper sonen in het tooneelspel, n.1. het sombere echtpaar Ter Horst en zijn vroolijke dochter, benevens met enkele kennissen en de beide dienstboden plus den pittigen fabrieksjongen Kees (gespeeld door de jongedame Reina Brommer). Werden de zware rollen van den heer en mevr. ter Horst uitstekend gespeeld, het spel van Paula was, vooral bij de aan houding van haar vader en in de scène met Dolf van Lingen, bepaald schitterend. Ook mr. Verbeek en van Lingen gaven mooie mo menten, terwijl de beide dienstboden Stijntje en Greta voor de noodige humor zorgden. De stilte in de zaal bewees wel, dat het publiek werd geboeid door het goede spel. Aan 't slot moest dan ook onder daverend applaus gehaald worden, 't Geheel was een goed geslaagde uitvoering met vroolijke mu ziek in de pauzes. Een gezellig bal was het slot. De R.K. Kiesvereeniging kan zich beroe men op een vrij goed bezette vergadering. Het hoodpunt der agenda was dan ook de bespre king der candidaatstelling voor Prov. Staten. De reeds gestelde candidaten werden beoor deeld en een er van aan een scherpe critiek van den heer v. d. R. onderworpen, waarte genover een drietal andere leden echter een heel ander licht lieten schijnen. Aan een circulaire van de afdeeling Cas- tricu werd weinig aandacht geschonken. Re sultaat was, dat aan de zes door het cen traal bestuur gestelde candidaten geen naam werd toegevoegd. Tot leden van het adviescollege werden aangewezen de heeren S. Zuurbier en F. van de Reep. Besloten werd voor de gemeenteraadsver kiezingen het oude reglement nog te volgen. Op 28 Maart zal weer worden vergaderd, dan zullen er namen voor den groslijst be kend moeten zijn. De heer S. Zuurbier deelde mede, dat hij bereid was het leiderschap van een kern op zich te nemen, zoodat eerdaags dit instituut als onder-afdeeling zal georganiseerd zijn. Op 1 Januari 1934 had de gemeente 2481 inwoners, t.w. 1266 mannen en 1215 vrouwen. Vermeerdering door geboorten met 41 m. en 24 vr. Vermeerdering door ves tiging met 56 m. en 50 vr. Vermindering door overlijden met 11 m. en 7 vr. Verminde ring dor vertrek met 63 m. en 83 vr., zoodat op 1 Januari 1935 het inwonertal bedroeg 1289 m. en 1209 vr., totaal 2498. Door vertrek van een paar groote gezin nen door opheffing van de tram zakte het totaal beneden 2500, wat eenige maanden geleden bereikt was. Het aantal huwelijken bedroeg 16. 'Zondagavond is door het fanfarecorps Excelsior een openbare uitvoering ge geven in de zaal van den heer Kossen. Excelsior heeft haar uitvoering gege ven, bijna alleen voor stoelen en ban ken, ongeveer 35 personen n 1. eenige muziekliefhebbers en wat jongelui wa ren aanwezig. Als er iets te doen is, wordt de mede werking van Excelsior altijd ten üoog- ste gewaardeerd, dan beseffen de mees ten, dat een muziekcorps in een kleine gemeente onmisbaar is. Als er festiviteiten zijn, moet Excel sior er bij. Denk slechts terug aan de Floraiiafeesten, de optocht, de gondel vaart en verlichting. Wat zou het zijn geweest zonder muziek? En nu het corps een uitvoering gaf, was er van al die menschen, die Excelsior anders als on misbaar erkennen, niemand aanwezig. Excelsior is een volle zaal ten volle waard. Het corpjs gaat den laatsten tijd flink vooruit. Het heeft een directeur die zich geheel en al voor de vereeni ging geeft en die het voortbestaan tracht te verzekeren door het opleiden ven jon ge krachten. De muziek was van goede kwaliteit. Het geheel werd afgewisseld door een humorist. Vele avonden zijn er opgeofferd om iets goeds te laten hooren en als men dan ten slotte voor stoelen en banken moet musiceeren, zijn directeur en leden ongetwijfeld diep teleurgesteld. De burgemeester naar Doorn. Naar wij vernemen, is de burgemeester dezer gemeente door den Ex-keizer van Duitschland te Doorn uitgenoodigd om op 27 Januari a.s. op „Huize Doorn" diens verjaardag mede te voeren. Jachtovertreding. Door den jachtopziener C. J. Kroon te Wieringen is proces-verbaal opgemaakt tegen L. B. wegens overtreding van art. 460 Wetb. v. Strafrecht in den Wieringer meerpolder. Zuiderzeewerken. Door den directeur-generaal der Zuider zeewerken te Wieringen is ten behoeve van den heer J. Boersen en van den heer P. Ka- leveld, beiden aldaar, vergunning verleend voor het behouden en gebruiken van een dam in de bermsloot en van uitweg over den zui delijken berm van denn Rijksweg langs den Molgerdijk te Wieringen. De afdeeling van den Nederlandschen Tuindersbond hield hare algemeene jaarver gadering ten huize van den heer C. Vis, al hier. De voorzitter, de heer K. Kaan, opende met een woord van welkom, waarna spr. den hui- digen toestand besprak. De voorzitter hoopte op korte en zakelijke discussies. De vergadering bleek in groote meerder heid de meening in het jaarverslag te bevesti gen, dat het „critica^teren" van de oppositie niet bevorderlijk is voor het werken der af deeling en het velen weerhoudt, de vergade ringen te bezoeken. De rekening van den penningmeester gaf aan, dat een batig saldo aanwezig was van 6.65, waardoor de kasinhoud steeg tot 47.45. Deze rekening werd eveneens vast gesteld. Volgde bestuursverkiezing. Het aftredende bestuurslid, de heer L. Kal verdijk, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Hierna kwamen de namens eenige leden aangevraagde punten van bespreking aan de orde, n.1. ten eerste: De onvoldoende be drijfssteun. De heer P. Volkers, als eerste onderteeke naar, noemde den steun een bespotting en meende, dat de strijdwijze tot nu toe gevolgd, een verkeerde was en plaats diende te maken voor een strijd met alle doelmatige middelen De voorzitter antwoordde, dat het bestuur gemeend heeft goed te doen, de jaarvergade ring iets vroeger te houden en daardoor aan den wensch der aanvragers redelijk is vol daan. Om practische redenen is het ondoen lijk, week aan week te vergaderen Omtrent de strijdwijze van den bond liet de voorzit ter duidelijk uitkomen dat de onsympathieke uitingen van den heer Volkers aan het adres van de voormannen der beweging er vlak naast zijn. De leiding in den bond voert de wenschen en verlangens der leden uit en staat niet, zooals de oppositie, op het standpunt der dictauur. Zij is democratisch. Ook memo reerde spreker, dat het in een vakbond voe ren van de politiek, welke de oppositie is toe gedaan, den tuinbouw geen voerdeel zou op leveren. De heer P. Volkers was ernstig ontstemd over-het landelijke hoofdbestuur, dat aan de motie op het congres te Amsterdam de aan gevraagde toevoeging van den heer Groet, over een in te voeren executieverbod, niet heeft toegevoegd De voorzitter antwoordde hierop, dat dit wel is gebeurd, al stond het niet in de krant. Vervolgens bracht de heer Volkers de ken nisgeving naar voren, dat de afdeelingen op hun vergaderingen als declamator den heer P. Singer van Wijdenes kunnen aanvragen. De voorzitter deelde mede, hier ook eerst sceptisch tegenover te hebben gestaan. De genen die Singer echter gehoord hebben zijn van meening, dat de voordrachten heel ge schikt zijn; de toestanden in ons vak komen er ernstig en treffend in naar voren. Aan de orde was daarna het doen van voor stellen voor de alg. vergadering. Daar de pro ductiesteun, al werd het ook 100 pet., onvol doende zal zijn, werd dringend een aanvullende regeling noodig geacht. De vergadering besloot na zeer uitvoerige discussies dienaangaande een voorstel in te dienen. Het beste werd een regeling geoordeeld, welke steun zou verstrek ken voor werken in eigen bedrijf. Een tweede voorstel werd ingediend, n.1. om te verkrijgen, dat de door de werkloozen afge nomen groenten de vastgestelde minimumprij zen „zonder aftrek" moeten opbrengen. Het wordt niet anders dan billijk geacht, d^-ar het voor menschelijk voedsel bestemde groenten zijn. Op redelijke grond is dit voorstel dan ook te verdedigen. Bij de rondvraag kwamen verschillende leden met vragen over de teeltregeling 1935 De voorzitter merkte op, dat voorzichtig heid met huren of koopen van land geboden is, daar officieel nog weinig vaststaat. De heer Volkers oefende nog heftige critiek op de rede van den heer van Kampen op de vergadering te Amsterdam. Spr. kwalifi ceerde deze rede als fascistisch. De voorzitter kwam hier sterk tegen op en meende, dat de bondsvoorzitter de nooden en behoeften der tuinders en de rechtvaardig heid der wenschen naar algemeen gevoelen schitterend naar voren heeft gebracht. De heer Borst gevoelde er veel voor, plaatselijk te demonstreeren In de bondsver gadering zal daarvoor een vraag worden gesteld. Hierna sluiting met een opwekking voor eensgezinde actie. Eenheid van actie is nood- zakelijk, om het mogelijke nog te bereiken. VAN ONZEN NOORDHOLLANDSCHEN PROEFPOLDER. De heer J. Vlaar, toezichthouder te Hensbroek, schrijft ons: Voor 2 jaar toen wij voor de eerste maal, op een proefveld in Obdam, bij W. Heilig, de zonder kali perceelen, na 5 jaar onthouding, weer voor de helft met deze meststof bestrooiden, heb ik in een kort be stek, dit veld behandeld. Ook vorig jaar n.1. 1934 is deze proef op dezelfde wijze voortgezet, en we kunnen constateeren dat na 2 jaar flink bemesten met kali de zaak weer in orde te brengen is. Zonder kali heeft dus de eene helft in geen 7 jaar deze meststof ontvangen, alleen dus fosforzuur en stikstof, de andere helft 5 jaar geen kali en in '33 en '34 weer wel deze meststof. Het veld was bemest per H. A. met 1200 K. G. Super en 500 K. G. Ammoniak, boven dien per H. A.: Perc. 1 1600 K.G. Patent Kali opbrengst aardappelen 18775 K.G., Perc. 2 geen Patent Kali opbrengst aardappelen 8400 K.G., Perc. 3 1200 K.G. Patent Kali op brengst aardappelen 14400 K.G., Perc. 4 geen Patent Kali opbrengst aardappelen 8200 K.G., Perc. 5 800 K.G. Patent Kali opbrengst aardappelen 11650 K.G., Pee. 6 perc. 4 1200 K.G. Patent Kali op brengst aardappelen 12800 K.G., Perc. 7 'A perc 2 2400 K.G. Patent Kali op brengst 21200 K.G. Alles per H.A. Wie deze cijfers beschouwt ziet de schade die 7-jarige roofbouw met kali teweegbrengt. Degene die het veld be zocht zag de groote verschillen in stand; de perc. 2 en 4 waren reeds vroeg geheel afgestorven, door gebrek aan kali. Vandaar dat het verschil tusschen perc. 1 en 2 per H.A. ruim 1 wagon bedroeg. Nu zal er niemand zijn die 7 jaar wel fosfor en stik stof strooit en geen kali, en ook is de tijd er niet naar om tot 1600 K.G. per H.A. te gaan. Na de aardappelen zijn slaboonen ge zaaid. Voor bemesting zie boven. Opbrengst per H.A. Perc. 1 opbrengst slaboonen 13450 K.G., Perc. 2 opbrengst slaboonen 3400 K.G., Perc. 3 opbrengst slaboonen 8950 K.G Perc. 4 opbrengst slaboonen 3000 K.G., Perc. 5 opbrengst slaboonen 6025 K.G., Perc 6 de helft perc. 4 opbrengst slaboo nen 9200 K.G., Perc. 7 de helft perc. 2 opbrengst slaboonen 11800 K.G. Ook hier weer enorme verschillen: perc. 1 en 2 weer 1 wagon meer opbrengst en de prijs bedroeg 8 per 100 K. G. 800 arbeids-onkosten er nog af te rekenen. Men bedenke dat de zonder kali perceelen zoogoed als geheel mislukt zijn. Leerzaam is en blijft deze proefneming, wij zien dat zelfs in deze benarde tijden het nooit verantwoord is ondoelmatig of een zijdig te mesten, en men speciaal moet let ten op de kali-inwerking, waar het gebrek reeds zoo spoedig aan het gewas is te zien. Bezoekt daarvoor eens de N.-Hollandsche proefvelden. ONTVANGSTEN VAN DE NED. SPOORWEGEN. In 1934 ruim 11 millioen minder dan ir. 1933. De ontvangsten van de Ned. Spoorwegen over het jaar 1934 zijn in totaal berekend op 111.252.974. De definitieve ontvangsten over het jaar 1933 bedragen 122.437.753. Zij zijn dus met ruim 11 millioen gedaald. Het gemiddelde aantal kilome ters in exploitatie bedroeg 3622 (3657); de ontvangsten per dag kilometer waren dientengevolge 84.16 (91.73). VECHTPARTIJ TE OSS. Twist onder varkenskooplui. Gisterochtend ontstond op de veemarkt te Oss oneenigheid tusschen twee Nijmeeg- sche varkenskooplieden. De twist liep zoo hoog, dat de mannen elkaar spoedig te lijf gingen. Een der vechtersbazen haalde een bierglas uit een café en wierp dat zijn tegen stander naar het hoofd. De getroffene, B. uit Nijmegen, had een vrij ernstige verwon ding opgeloopen en moest onder genees kundige behandeling worden gesteld. De vechtersbaas werd aangehouden. Dezer dagen kwam ons een geschiedenis ter oore, die we niet onvermeld willen laten. Ze kan leerzaam zijn, schrijft de „Gelderlander", Een jongedame uit Amsterdam had deelgeno men aan een feestje, dat ten huize van haar verloofde te Haarlem was gegeven. Het feestje was tegen 12 uur afge'oopen, zoodat voor de reis naar huis terug de laatste trein van onge- IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann'a Tabak an géin andaraI veer half één moest worden genomen. Naar het station gaande maakte zij in overleg met haar verloofde het plan om te Amsterdam een taxi te nemen, daar ze op deze wijze veilig thuia hoopte te komen. Ze kocht een kaartje 2de klas, wederom voor de veiligheid. Toen de trein vertrokken was, vertoonde zich in het wandelgangetje naast de coupé's een „heer" die het meisje eenigen tijd fixeerde. Zij pakte hierop een krant, waarna hat heerschap bleek te zijn verdwenen. Iets later kwam een bejaarde dame met een koffer den coupé binnen, die hijgend vertelde, dat ze per ongeluk in een derde klas coupé was terecht gekomen, ofschoon ze een tweede klas kaartje had. Er werd druk gebabbeld, waarbij de oude dame o.a. allerhande dingen vertelde over haar kleinkinderen. Op de plaats van bestemming vroeg de dame, het meisje haar te helpen met haar koffer. Ze kon zoo slecht loopen. En het was niet zeker, dat de chauffeur van haar zoon aan het station was. Of de jongedame haar misschien met den koffer even op de tram wilde helpen? Dat werd natuurlijk goed gevon den. Doch toen de dame het station druk pra tend uitliep, zag ze daar opeens de bewuste auto. Die was dan toch nog gekomen. De „chauffeur" deed echter wat zonderling. Hij stopte niet bij den verlichten stationsuitgang, maar een 50 meter verder, waar het donker was. De „dame" mopperde wat over de onhan digheid van „het personeel" en liet door het meisje den koffer naar de auto dragen. Hier ging ze moeizaam den wagen in, waarop het meisje haar den koffer in het duister aan reikte. Wat er nu volgde duurde slechts een oogen blik. Plotseling kreeg het meisje een geweldi. gen duw in den rug. Zij viel languit in de auto, terwijl het portier met kracht werd dichtgesme ten. De „chauffeur" had even te voren aan de „dame" gevraagd of ze haar zakdoek had. (Die zou voor de bedwelming moeten worden ge bruikt). Gelukkig droeg het meisje schoenen met hooge hakken, waartegen het portier sloeg. Het veerde daardoor weer met kracht open. Het meisje wist zich niet meer te herin neren, of ze gegild had, maar toen ze weer op straat stond, reed de auto zonder lichten weg, en kwamen van alle kanten menschen aan- loopen. Bij aangifte bij de politie zeide deze, dat te gen lieden als hier opereerden, meestal geen maatregelen konden worden genomen, daar bij herkenning en zelfs bij het opgeven van het auto-nummer bijna altijd elk bewijs ontbreekt. Soms zijn de ontvoerden al uren lang inge scheept vóór men de vermissing thuis bemerkt. De ouders van de jongedame hebben haar aan geraden de geschiedenis zoo ver moge,:;k be kend te maken. Zij is een goede waarschuwing voor hen, die meenen, dat meisjes zonder ge vaar alleen en dan nog wel in den nacht op reis kunnen gaan. Mr. dr. Benno J. Stokvis heeft na mens zijn cliënt, J. P., commissaris van het Paleis voor Volksvlijt en leeraar in d lichamelijke opvoeding, een request tot de rechtbank gericht, tot invrijheid'- stelling en opheffing van het hevel van den rechter-commissaris tot inbewa ringstelling van verdachte. In dit request houdt verzoeker vol onschuldig te zijr aan de strafbare fei te.., die hem ten laste zijn gelegd. Voort» voert hij aan dat gevaa - voor herhaling ten eenen male is uitgesloten, waar ver zoeker, behalve de 40 obligaties wi,ke hij ir. zijn bezit had, geen andere obligaties heeft of zal verkrijgen Gesteld, dat hij een strafbaar feit had gepleegd, zou herhaling uitgesloten zijn, daar thans een nieuwe directeur der N.V. is benoemd of staat benoemd tö worden. De vrees van vlucht bestaat evenmin, aangezien verzoeker niet de beschik king over een paspoort heeft, geen con tanten bezit en hij juist op vrije voeten wenscht te worden gesteld om zijn werkzaamheden als instructeur bij de gemeentepolitie van Amsterdam te kun nen hervatten en indien dit laatste het geval zal zijn, verzoeker in den meest volstrekten zin onder politietoezicht staat. Gezien de benoeming van deskundi gen zal het gerechterlijk vooronderzoek geruimen tijd in beslag nemen. Indien de preventieve hechtenis niet wordt opgeheven zal verzoeker's ge- heele maatschappelijke carrière worden vernietigd, aangezien hij dan zijn be trekking zal verliezen. Hij is gaarne be reid zich ter beschikking van den rech ter-commissaris te houden en zich da gelijks te melden, op tijd en plaats als van hem zal worden verlangd Tenslotte werd er in het verzoelc- schrift nog op gewezen, dat zijn licha melijke gesteldheid, welke verzoeker's beroep om gelijkheid in zich sluit, bij ge mis aan training onvermijdelijk ernstig za. achteruitgaan Dit request zal dezer dagen door de rechtbank worden be handeld

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9