dagblad voor alkmaar en omstreken. Japan s buitenlandsche politiek. ^Buitenland Amerika niet gerust gesteld. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke reéel meer 0 25. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 20 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 24 Januari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang fluQeÜiksch Ommcht Hirota's groote rede, In het Japansche parlement heef de minister van buitenlandsche zaken Hirota een belangrijke rede gehou den. Het was een rede des vredes, komende uit een land, dat men nu niet altijd voor zoo vredelievend aanziet. En vooral na het opzeggen van het verdrag van Washington verwachtte men iets anders uit Tokio dan de verheerlijking van het be ginsel der ontwapening. Zoo verklaarde Hirota, dat de fundamen- teele punten van de Japansche regeering bij de onderhandelingen met Groot-Brittannië en Amerika gevormd werden door den wensch naar „een permanente verlaging der bewapeningen^ in vollen omvang en de vol ledige afschaffing of een ver-gaande limitee- ring van de aanvalswapenen, teneinde iedere mogendheid te bevrijden van de bedreiging der andere mogendheden en het een mogend heid onmogelijk te m2ken een andere mo gendheid te bedreigen". De opzegging van het verdrag van Was hington door Japan mag volgens den minister niet aldus worden opgevat, dat Japan voornemens zou zijn koers te zetten naar een bewapeningsuitbreiding. Integen deel streeft het naar het sluiten van een nieuw verdrag, dat het verdrag van Was hington zal uitschakelen. Dit nieuwe ver drag moet worden opgebouwd op een nieu wen grondslag, die trouw in overeenstem ming is met den geest der ontwapening. Men kan zich niet voorstellen, aldus Hirota, dat er ergens een motief voor een conflict tusschen Japan en de V. S. zou bestaan, twee landen, die gescheiden zijn door de breedte van de Stillen Oceaan. Het is overbodig te zeggen, dat de goede verstandhouding tusschen Japan en Enge land een waarlijk belangrijke bijdrage tot den wereldvrede vormt. Wat de betrekkingen van Japan in het Verre Oosten betreft, verklaarde de minister dat de regeering voornemens is de vreed zame ontwikkeling van de betrekkingen met Sovjet Rusland te bespoedigen door een rege ling van de nog hangende kwesties. Japan rekent op de medewerking van de overige staten van Oost-Azië bij het in stand houden van vrede en orde in dit deel van de wereld. Spr. hoopt derhalve, dat China zich niet zal ontoegankelijk maken voor de feite lijke noodzakelijkheden van dezen toestand en het streven van Japan deelen zal. Deze rede heeft in politieke kringen te Tokio sterk de aandacht getrokken. In het bijzonder wijst men op de verklaringen in zake de Sovjet-Unie en China, zoomede op den wensch, te komen tot een vreedzaam accoord waarbij de economische betrekkingen tusschen de landen onderling zijn geregeld. Men vermoedt dan ook dat Japan na be ëindiging der onderhandelingen omtrent den Oost-Chineeschen spoorweg, verdere besprekingen met vertegenwoordigers der Sovjet-Uniet over grenskwesties en vooral Hirota. over een geleidelijk verminderen der verster kingen aan de grenzen, op het oog heeft. In officieele kringen te Washington heeft het gedeelte van de rede waarin Hirota het vertrouwen uitspreekt, dat een bewape- pings-wedloop tusschen de maritieme mo gendheden kan worden vermeden en een compromis over het vlootbouwprogram be reikt natuurlijk instemming gevonden. Maar de verdere uitlatingen van den mi nister hebben de vrees van Washington voor onrust in het Verre Oosten niet aoen verdwijnen. Japans „vaderlijke zorg" voor Mantsjoek- wo en Hirota's eisch, dat de Sovjet-Unie het daaraan grenzende gebied niet versterkt wijzen, naar men hier meent, op vér-gaande plannen van Japan mogelijk ook Mongolië in zijn invloedssfeer te brengen. Een conflict met de belangen van Sovjet Rusland in Oost-Azië is, naar de „Was hington Post" meent, onvermijdelijk. Voor al zou dit het geval zijn in die gebieden, waar Japan zich geroepen acht dan weet het eene, dan weer het andere district tegen „aanvallen van bandieten" te beschermen, om echter na het verdrijven van die beweer de bandieten meestal te vergeten, zijn troe pen weer terug te trekken. In het Huis van Afgevaardigden te Was hington heeft de vertegenwoordiger der Philipijnen, Guevara, een scherpe rede ge houden tegen een zekere Oost-Aziatische mogendheid, die in strijd met haar plechti ge beloften in Mantsjoerije en Sjanghai troepen aan land heeft gezet en ook de Phi- lippijnen zal bezetten, zoodra de Vereenig- de Staten er hun beschermende hand van aftrekken. „De Philippijnen", aldus besloot spreker „zijn nu Japan de mandaatseilan den in de Stille Zuidzee eenvoudig behoudt, de laatste dijk tegen de Oost-Aziatische vloedgolf". Men ziet hieruit, er zal nog heel wat moe ten veranderen in de wereld, eer dat de woorden van Hirota overal geloof vinden. En daar zal Japan het eerst ook met de daad naar moeten maken! DEMONSTRATIE DER FINSCHE STUDENTEN. Actie tegen de regeering. De Finsche studenten te Helsinsfors heb ben gister demonstraties gehouden en de uithangborden van Zweedsche instellingen en firma's met teer besmeurd. Onbekende daders hebben in de universi teit een rookbom tot ontploffing gebracht, zonder dat belangrijke schade werd aange- In den rijksdag hebben de Finsche bur gerlijke partijen thans een eigen actie op touw gezet, zonder de leden der vooruit- ^Zif willen door ononderbroken redevoe ringen en door allerlei voorstellen met ge bruikmaking van de verschillende mogelijk heden der panementaire agenda de beslis sing inzake de universitaire wet vertragen. De eerste lezing van de wet is hedenmorgen om negen uur aangevangen en is nog niet beëindigd De geheele inuversiteits-kwestie ïdt7anf.zamert.and tot een .oorl .kracht- proef tusschen de regeerng en den rijksdag De heeren staken. De studenten-organisatie heeft besloten in een protestvergader.ng v^ g jter^nd de staking, die oorspronkehlk s'ech s t Februari zou duren, voor onbepaalden tija te verlengen. Tegelijkertijd gaven denten kennis van hun voornemen be- van da- gemeene vergadering van medeburgers staande uit twee vertegenwoordigers elke stad en elk dorp over ongeveer 8 gen naar de hoofdstad te convoceeren. Ten besluite hielden ongeveer 2000 stu denten voor den kanselier der universiteit prof. Suolahti een fakkeloptocht, aangezien hij tegen het regeeringsvoorstel en aan hanger van een volledige verfinsching van de universiteit is. In den rijksdag duren de debatten over de universiteitswetten sedert gistermorgen negen uur steeds voort. Nog steeds is men aan de eerste lezing bezig. Op grond van het aantal der sprekers, dat het woord heeft gevraagd en nog niet aan de beurt is gekomen, verwacht men, dat de debatten zonder onderbreking tot heden (Donder dagavond) zullen voortduren. De sprekers der oppositie vertragen hun uiteenzettingen zooveel zij slechts kunnen, een van hen sprak zoo langzaam, dat hij niet meer dan 10 woorden per minuut haalde. DE NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. Gunstig in Frankrijk ontvangen. De snelle oplossing van de Bulgaarsche crisis wordt te Parijs met voldoening opge nomen. Men verklaart bijzonder tevreden te zijn over de verklaring van den nieuwen premier, generaal Slatev, dat zijn regee ring zal streven naar herstel van vertrou wen in de betrekkingen tot de nabuurstaten en naar een gezonden duurzamen vrede op den Balkan. De nieuwe étappe van de poli tieke ontwikkeling van Bulgarije kan vol gens den „Temps" beschouwd worden als bevestiging van het gezag van de kroon Bulgarije is een belangrijke schakel in het systeem, dat op het oogenblik op den Bal kan en in geheel Oost-Europa aan het wor den is, een schakel, die, gezien in verband met Rusland wijst op de politieke solidariteit van alle actieve elementen in de Slavische wereld. Hiermede moet men rekening hou den, wanneer men de beteekenis van de toe nadering tusschen de Kleine Entente, de Balkan-entente en Rusland begrijpen wil. Het Journal des Debats verklaart, dat het aanblijven van Batalov als minister van buitenlandsche zaken een garantie vormt voor de voortzetting van de moeilijke vre despolitiek op den Balkan. VIJANDEN, DIE GOEDE VRIENDEN ZIJN! Onthullingen betreffende oorlogs industrieën. Het is niet alleen in Amerika, aldus het Brusselsche blad La Dernière Heure, dat verbluffende feiten aan het licht komen betreffende den handel in kanonnen. Theo- door Balk geeft in zijn boek, getiteld „Hier spricht die Saar" enkele treffende staaltjes. In de eerste plaats betreffende Hermann Röchling, nijverheidsmagnaat in het Saar- gebied, leider van het Duitsche Front, vurig vaderlander, die tevens leverancier is van het Fransche leger. Tijdens den oorlog waren de beide ge broeders Röchling officier in het Duitsche leger, maar zij hielden zich meer bezig met de kolenmijnen van Briey dan met de slag velden. Hun hoofdbezigheid bestond in het demonteeren van werktuigen om deze te doen overbrengen naar Völklingen, in hun fabrieken. Het materiaal, dat niet kon wor den vervoerd, werd ter plaatse vernield. Dit werd oorzaak, dat toen Röchling bij den wapenstilstand in handen der Fran- schen viel, hij voor, het militair gerechtshof werd gedaagd Wegiens diefstal en vernieti ging van materiaal, evenals- zijn broeder Hermann, die bij verstek werd veroordeeld. De beide broeders werden tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. De heeren in kwestie hadden echter goede „relaties". Voor den oorlog was een Fransch industri eel, Alexander Dreux, eigenaar van groote staalfabrieken te Longwy, zoo goed als hun vennoot. Tezamen hadden zij belangrijke kapitalen belegd, eenerzijds in de Fransche mijnen van Valleroy, anderzijds in de Duit sche mijnen van Karl Alexander. Deze belangengemeenschap was voor de Röchling niet onvoordeelig. Op aandrin gen van Dreux, ondervoorzitter van 't „Co mité der Forges" kwam Rault, voorzitter der Saar-commissie tusschen beiden. Hij deed stappen bij Millerand en Röchling werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De reden, die werd aangevoerd was, dat Dreux tot voorzitter zou worden benoemd van de fabrieken der Röchlings te Völk lingen. Toen men zijn broeder Robert bij den wa penstilstand arresteerde, was Hermann niet erg gerust, gezien de vijandige houding zij ner werklieden. Hij, die nochtans Duitscher was, het toekomstige hoofd van het Duit sche Front in de Saar, aarzelde niet, aan den Franschen generaal Anundeur te vra gen zoo spoedig mogelijk Völklingen met zijn troepen te bezetten. Het blad geeft dan verder bijzonderheden over den tot dwangarbeid veroordeelden le verancier van het Fransche leger, Röch ling. De Fransche „S.A. des Forges et Acieres de la Sarre" werd in 1921 te Parijs opge richt. Hermann Röchling was één der eige naars van deze maatschappij en levert als zoodanig materiaal aan den Franschen staat. In 1922 ging men een stap verder. De verkoopcentrale der fabrieken Röchling, 'n naamlooze vennootschap, zetelde te Parijs, veranderde van naam en werd de „Lorsar" o-enoemd, een naam, die in zekeren zin het huwelijk 'der fabrieken Röchling (Saar) met de „Société Lorraine minière et métallur gique" van Dreux karakteriseert. Nog sterker, in de „Société Lorraine" ze telt de een vertegenwoordiger van de Lorsar naast een vertegenwoordiger van den Fran schen staat, die beschikte over 4000 aandee- len van de „Lorraine". De Fransche regeering had dus zitting in den raad van beheer naast een magnaat der Fransphe oorlogsindustrie en een van de Duitsche oorlogsindustrie, nog wel de leider van de Hitleriaansche partij in de Saar in Frankrijk tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens diefstal en vernieling van materiaal! Het toppunt werd bereikt in December 1932 toen de „Société Lorraine minière et métal' lurgique" waarbij Röchling was be- trokken werd belast met het leveren van 2250 ton staal, bestemd voor het bouwen der versterking in het Oosten van Frank- ^De leider van het Duitsche Front boekte dus mooie winsten dank zij deinrichting der Fransche versterkingen, gericht tegen zijn eigen vaderland! Men ziet, „geld stinkt niet" voor sommi gen, die één der hoogste graden van vader landsliefde hebben bereikt. Men begrijpt beter, waarom een derge lijk ipersoon de haat zijner landgenooten op zweept tegen Frankrijk. Indien dit land niets had te vreezen, zouden de Franschen niet meer zooveel ton staal bestellen! Aldus de Derniére Heure. 6 FEBRUARI TE PARIJS. Zal de „Place de la Concorde" andermaal een tooneel worden van tweedracht? Op 6 Februari, den dag, waarop verleden jaar op de Place de la Concorde te Parijs de bloedige onlusten plaats hadden, zal op de zelfde plaats een groote betooging gehouden worden. De „Vereeniging 6 Februari" waartoe o.a. weduwen en weezen van de slachtoffers be- hooren, alsmede de gewonden, heeft een brief gezonden aan de verschillende vader- landsche vereenigingen, waarin wordt voor gesteld, dat jeugdverenigingen en anderen dien dag op de Place de la Concorde zullen bijeenkomen en een optocht vormen, na bloe men op het plein te hebben neergelegd als hulde aan de dooden. „Wij twijfelen er niet aan", aldus besluit de brief, „of de regeering en de stad Parijs zullen zich hierbij doen vertegenwoordi gen". Het is echter niet te verwachten, dat de regeering een betooging, die zóó pijnlijke herinneringen wakker roept, zal toelaten. De „Figaro" heeft kolonel de la Focque, den voorzitter van de vereeniging van oud strijders, gevraagd, wat er op 6 Februari zal gebeuren. Kolonel la Rocque heeft daarop geant woord, dat de oud-strijders naar gelang van de omstandigheden zullen handelen. De zesde Februari, de dag waarop een jaar ge leden de bloedige onlusten te Parijs plaats hadden, is een smartelijke herdenkingsdag, doch ook niets meer. De tegenwoordige regeering heeft nog geen keuze gedaan tusschen orde of revolu tie en volstaat met kleine hervormingen, die onvoldoende zijn. De oud-strijders en de daarbij aangeslo ten nationale vrijwilligers zullen zich 6 Februari op alles voorbereid houden, doch niet uittartend optreden en zich bij den rouw van de Parijsche bevolking aansluiten. BOTSING TUSSCHEN NAZI'S EN RIJKSWEER. Politie gedwongen in te grijpen. Tijdens een militair concert in het Sportpaleis te Berlijn, dat door vierhonderd leden van de „Reichs- wehr" werd gegeven, is het tot incidenten gekomen met nationaal- socialistische arbeiders van de or ganisatie „Kraft durch Freude". De politie moe$t ingrijpen, om aan de ongeregeldheden een einde te maken. HUWELIÏKSSTATISTIEK IN DUITSCHLAND, Volgens de Berlijnsche „Kreuz Zeitung" bedroeg in 1933 het aantal huwelijken in Duitschland 630926 tegen 509.403 in het voorgaande jaar. Van de bruidegoms waren er 269 nog geen 19 jaar, terwijl 5798 den leeftijd van 60 jaar reeds gepasseerd waren. Van de bruidjes waren er 33 jonger dan 17 en 835 ouder dan 60 jaar. Ernstige wending in het Chineesch-Japansche grensconflict. Japansche troepen gaan tot den aanval over. De Chineesche avondbladen melden uit Kalgan, dat. vier Japansche vliegtuigen gis termorgen zeven bommen hebben geworpen boven den ouden palissademuur in het ge bied van Tsjahai. Om 11 uur zette een ar tilleriebombardement in en om 12 uur begon de aanval van dc Japansche infanterie op Toesjikoe en den Grooten Chineeschen Muur. Hoe de strijd ontbrandde. De Londensche ochtendbladen maken uit voerig melding van de gevechten tusschen Japansche en Chineesche troepen in Oost- Tsjahar. Volgens de berichten der Engelsche cor respondenten (e Peking heeft Dinsdagavond een met veel auto's, 20 stukken veldgeschut, 20 pantserwagens en 4 bombardementsvlieg tuigen uitgeruste strijdmacht van 2000 man bestaande uit Japansche en Mandsjoerijsche Soldaten den aanval geopend, die zich voor namelijk richtte op Toengsjatse en Toesjikau in de Mongoolsche provincie Tsjahar. Deze stad ligt aaij een belangrijken ver keersweg bij den Grooten Muur. De vleugels Wat vandaag da aandacht trekt der aanvallende troepen waren ongeveer 40 K.M. van elkaar verwijderd. Woensdag bij het aanbreken van den dag wierp een vlieg tuig bommen op de Chineesche stellingen en tegen den middag volgde een hevige beschie ting bij welker verloop 70 granaten binnen den Grooten Muur terecht kwamen, waarna infanterie tot den aanval overging. Bij het vallen van de duisternis werd de aanval ge staakt. De Japansche militaire attaché te Peking, Takahasji, verklaarde desgevraagd, dat de veldtocht zal worden voortgezet zoolang het noodig is. De Chineesche strijdkrachten, waarvan de verliezen onbekend zijn, staan onder bevel van den gouverneur der provin cie Tsjahar. Te Peking vond een ijlings bij eengeroepen conferentie plaats tusschen ge neraal Tsjoen Tsjen Joeang en den minister van oorlog, waarvan het resultaat nog niet bekend is. VUURGEVECHT TUSSCHEN BANDIETEN EN POLITIE. de buurt van Stara Sagorakam in Bul garije heeft een bloedig treffen plaats gehad tusschen bandieten en politie. De bende oefende sedert eenigen tijd in Zuid-Bulgarije een waar schrikbewind uit. In het gevecht, dat uren duurde, kreeg de politie ten slotte de overhand. Twee roovers zijn gedood, vier gewond. OVERVALLEN VAN MEXICAANSCHE BANDIETEN. Een groote bende roovers heeft een over val gepleegd op het plaatsje Monte Blanco in den staat van Vera Cruz, waar zij vier inwoners vermoordden en alles wat los en vast was, stalen. Vervolgens trokken de ban dieten naar de plaats Chocoman welke zij eveneens leerplunderden. Het Chineesche ministerie van oorlog pu bliceert een verklaring, waarin er opnieuw de nadruk op wordt gelegd, dat in het ge heele land rust heerscht. De bandietenover- vallen zijn zonder beteekenis en sterk over dreven. ALKMAARSCHE COURANT. Japan's buitenlandsche politiek. (Dag. Overzicht.) Demonstraties van Finsche stu denten te Helsingfors. (Buitenland.) Overvallen van Mexicaansche bandieten. (Buitenland). Ernstige incidenten in Athene. (Buitenland). Het Chineesch-Japansche grens conflict neemt een scherpe wending. (Buitenland) Strijd bij den grooten Chineeschen muur. (Buitenland.) De burgerlijke partijen in den Zweedschen rijksdag dienden een voorstel in tot militaire versterking van Gottland en verhooging der defensiebegrooting. (Buitenland.) De jaardag van den bloedigen 6 Februari te Parijs dreigt tot nieuwe manifestaties in de Fransche hoofd stad aanleiding te zullen geven- (Bui tenland.) Incident tusschen Rijksweer en nazi's te Berlijn. (Buitenland.) De plegers van den massa-moord in Somaliland zijn ontvlucht. (Bui tenland.) Installatie commissie officieele woordenlijst vereenvoudigde spel ling. (Binnenland.) Doodelijk ongeluk op een straat weg nabij Almelo. (Binnenland) De 100.000 uit de Staatsloterij viel op no. 718. (Binnenland.) Doodelijk auto-ongeluk nabij Apeldoorn. (Binnenland.) Teeltbeperking akkerbouw-1935. (Land- en Tuinbouw.) In de geruchtmakende zaak van het schandaal te Medemblik is het schoolhoofd E. door het Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens op lichting en tot 200 boete subs. 40 dagen hechtenis, wegens beleedi- ging. (Rechtszaken Onze reisredacteur bespreekt o.m. de 6tagnatie bij de Zuiderzeewerken. (Artikelen.) Het Witte Kruis-conflict. (Stad.) Gemeenteraad van Alkmaar, nieuwjaarsrede burgemeester van Kinschot. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1