DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De bestuurshervorming in Britsch-lndië ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f O contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 21 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 25 Januari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang tDxtqetiiksch In Britsch-lndië wenscht men volkomen onafhankelijkheid. Een tusschentijdsche verkiezing in Engeland. Home Rule? De nieuwe ondersecretarissen. MANDSJOESUoCHE TROEPEN AANGEVALLEN. Door Mongoolsche troepen. De strijd in Jehol. LAATSTE BENDELID VAN POLLASTRO ONSCHADELIJK. DE UNIVERSITEITSSTRIJD IN FINLAND. ENGELSCHE VISCHTRAWLER MET 14 KOPPEN GEZONKEN NASPEL VAN HET TREINONGELUK BIJ LAGNY. BOTSINGEN TUSSCHEN STAKERS EN MOBIELE GARDE. COMPLOT TEGEN DE MEXICAAN- SCHE REGEERING ONTDEKT. De incidenten in Masculana. 13 ARBEIDERS BEDOLVEN. In Japan. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN SPRINGSTOFFENFABRIEK. COMMUNISTISCHE BIJEENKOMST IN WEENEN ONTBOND iN. ONGEREGELDHEDEN IN ALGERIJE. DE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA. Meer dan 100 dooden. KOUDEGOLF IN MEXICO. Waf vandaag de aandacht trekt,,. VOLKSUNIVERSITEIT. Hedenavond 8 uur, in „Het Gulden Vlies": Naar de Bronnen v. d. Nijl, ALKMAARSCHE COURANT. Dat Engeland met de invoering van een bestuurshervorming in Britsch-lndië moei lijkheden zou beleven, bleek reeds van den beginne af en heeft niemand ook verwonderd De vraag was slechts, of al die moeilijk heden overwonnen zouden kunnen worden. Het eigenlijke plan, waarmee de gemeng de commissie uit de twee Huizen (Hooger- en Lagerhuis) van het Engelsche parlement is aangekomen, en dat de regeering overnam, behelsde een bescheiden stap in de richting van „Home Rule" voor Britsch-lndië. Op zich zelf was „Home Rule'' natuurlijk zeer welkom voor de Indiërs, maar ze zou pas uitgevoerd kunnen worden, wanneer Britsch-lndië tot een federale statengemeen schap was hervormd. Zoover is het echter nog lang niet. Thans bestaat Indië uit een tamelijk heterogene massa van vorstendommen („protectoraten") en provincies met verschillende bestuursvor men. Zij alleen staan onder toezicht van de Engelsche regeering. Aan de vorsten is daar bij een groote mate van zelfbestuur gelaten en alleen in gevallen van ernstig wanbeheer wordt er vanwege de Engelsche regeering ingegrepen. De hervormingsplannen gaan de Congres- partij in Indië, die naar volkomen onafhan kelijkheid streeft, niet ver genoeg, terwijl aan den anderen kant de vrees bestond, dat zij den vorsten, die erdoor genoopt zouden worden, zich in federaal verband met de rest van het land te vereenigen, te ver zou den gaan. In de eergisteren geopende Vor stenkamer te Delhi is niet gebleken, dat die vrees in alle opzichten gegrond was, maar evenmin, dat ze geheel overbodig zou zijn Nadat eerst door den onderkoning, lord Wi' lingdon, was verzekerd, dat hij en zijn amb tenaren er niet over dachten, druk op de vorsten uit te oefenen, teneinde hen tot de aanvaarding van het federaal statuut te dwingen, hebben de vorsten een resolutie aangenomen, waarin zij de federale gedachte aanvaarden, onder voorbehoud, dat er aan hun voorwaarden betreffende garandeering van hun interne positie in hun vorstedom- men zou worden voldaan. Dit voorbehoud maakt het twijfelachtig, of de vorsten ten slotte de plannen tot bestuurshervorming, zooals ze door de Britsche regeering voor behandeling in het Lagerhuis in orde wor den gemaakt, wel zullen goedkeuren. Weige ren ze dit, dan zou de heele zaak weer op losse schroeven komen te staan. Zoolang dit alles nog in de lucht hangt, kunnen de conservatieve diehards in Enge land, die er niet in slaagden te verhinderen dat het Lagerhuis de hervorming in prin cipe goedkeurde, hun actie tegen die hervor ming nog blijven voortzetten. Ze doen dat dan ook, daar zijn het stijfkoppen voor. Tusschentijdsche verkiezingen in Engeland. In verband met het verzet der diehards is van veel belang de tusschentijdsche verkie zing voor een zetel in het parlement, die 6 Februari in het Liverpoolsche district Waver- tree gehouden zal worden. Het district is van oudsher conservatief en bij de laatste ver kiezing, in 1931, was de conservatieve meer derheid er zelfs overweldigend, maar thans hebben de diehards er, naast den conserva tieven regeeringscandidaat James Platt, een eigen candidaat gesteld, den 23-jarigen zoon van den leider der oppositie tegen de Indi sche bestuurshervorming, Winston Churchill. Die zoon, Randolph Churchill, blijkt al net zoo'n heethoofd als zijn vader te zijn, en hij vertelt aan ieder die het hooren wil, dat de verkiezing te Liverpool vrijwel over het be houd van Indië door Engeland zal beslissen. Dit zou nu nog tot daaraan toe zijn, indien het bij de aanstaande verkiezing nu maar al leen tusschen de twee conservatieve candida- ten ging. De kiezers zouden dan kunnen uit maken, of ze met de hervormingsplannen der regeering in zee willen gaan, of dat ze het aartsconservatisme van de Churchill's prefe- reeren, dat Indië zoo hecht mogelijk aan de Kroon verbonden wil houden, met het gevaar overigens, dat de opstandige beweging in dat land dan aanzienlijke hoeveelheden nieuw voedsel zou krijgen, en de moeilijkheden wel ke Engeland voor eenige jaren met zijn ko lonie beleefde, slechts kinderspel zouden zijn. vergeleken bij de moeilijkheden in de toe komst. Evenwel: er zijn te Liverpool-Wavertree nog twee andere candidaten gesteld, een libe raal en een Iabour-man. en dat verandert de zaken geheel en al. Bij de verkiezingen van ,1929 die voor de komende een zuiverder 1 vergelijkings-materiaal geven dan die van 1931, net jaar van de conservatieve „aard verschuiving" won de conservatief met rond 16.000 stemmen, tegen 13.000 op La- bour en 11.000 op den liberaal! Valt nu het conservatieve kiezerscorps, tengevolge van de elkaar bestrijdende candidaten Platt en Chur chill, in twee deelen, dan is de kans, dat La- bour met den zetel gaat strijken, natuurlijk aanzienlijk grooter. De conseratieve partij doet alle mogelijke moeite om Churchill te bewegen, zijn candidatuur in te trekken, tot dusver echter zonder resultaat. Men is zeer bevreesd, dat de zaak ten slotte tot een scheu ring in de conservatieve partij zal leiden, het geen, met algemeene verkiezingen in het zicht naturlijk voor die partij catastrophaal zou kunnen zijn. Het gevaar van een scheuring is gevoeld, zoolang de Indische kwestie aan de orde is. Na de overweldigende meerderheid vóór het hervormingsplan, die het laatste congres der partij opleverde, scheen dat ge vaar wel verminderd, maar nu steekt het op nieuw het hoofd op. Men ziet, dat de aan staande verkiezing te Wavertree van veel be lang voor Engeland kan worden. Hoe de uit slag ook moge zijn, in de eerste plaats is het van beteekenis, hoeveel stemmen Churchill zal verkrijgen, daar dit vermoedelijk zal be slissen over de vraag, of de diehards er heil in zien, om zich van de conservatieve partij af te scheiden, en een onafhankelijke actie te ondernemen Behalve verzet tegen de Indische bestuurshervorming heeft Churchill nog twee punten op zijn programma: het bevorderen van een veel sterkere luchtvloot en het kee- ren van den invloed der kiesvereenigingen op de algemeene politiek van het land. REDEVOERING VAN GOEMBOES. De Hongaarsche minister-president Goem- boes heeft te Szolnok gisteren een redevoe ring uitgesproken, waarin hij het geheele binnenlandsch en buitenlandsch politieke Srogram der regeering schetste. Hij ver aarde daarbij o.m een groot vriend te zijn van Italië en van de Kleine Entente en Frank rijk, die in Rome de mogelijkheid hebben on derzocht van een reorganisatie van het Kar- pathenbekken. Wij zullen aldus spr. daarvoor geen hinderpalen opwerpen. Wij willen vrede maar op grond van de gerech tigheid en de rechtsgelijkheid. Niemand kan van ons verwachten, dat wij ons onder den Jast van een onrechtvaaroigen vrede met on- ^eiast gemoed aan de onderhandelingstafel Plaatsen als een natie, die minderwaardig is ^^rklaard. ,^et is een vergissing, dat wij ons jj0™!: f ngsstreven zouden hebben opgegeven. Wy de kwestie der territoriale herziening ^agenda en hopen, dat een rustige ont- delfe resultaat met vreedzame mid- dat (J 8tand 231 brengen. Wn eischen, derhclnUccessiestaten de Hongaarsche min- economLh00^1 °P cultureel als ook op gelljkger^jyebied en in politiek opzicht als rechtsgeliiifi! erkennen. Wij verlangen ikheid, ook in de kwestie der ont wapening en bewapening. Het is onmogelijk, dat wij over een factor der nationale soeve reiniteit niet vrij beschikken er. dat een half millioen soldaten der Kleine Entente de vol komen open Hongaarsche grens omringen, terwijl Hongarije slechts het kleine Trianon- leger is toegestaan. Wij hebben het recht op rechtsgelijkheid in het belang van onze zelf verdediging. Zonder deze rechtsgelijkheid kunnen wij niet aan de onderhandelingstafel gaan zitten. Zoekt men den vrede, dan moet iedere eenzijdige behandeling, die wij 15 jaar lang geduld hebben, afgeschaft worden. Aan de demonstratie in het verloop waar van deze rede werd uitgesproken, namen talrijke leden van het hoogerhuis en van het huis van afgevaardigden deel. Wat de binnenlandsch-politieke uiteenzet tingen van Goemboes betreft, deze worden in politieke kringen aldus geïnterpreteerd, dat de regeering met grooten spoed ondanks den tegenstand der legitimisten en der liberalen vast besloten is met alle beschikbare machts middelen thans het binnenlandsche hervor mingswerk ter hand te nemen. REORGANISATIE DER ITALIAANSCHE REGEERING. Gisteravond om zeven uur heeft het agentschap Stefani een uitvoerige mededee- line gepubliceerd inzake een ver-gaande re organisatie der Italiaansche regeermg. o- rrens dit communiqué zijn alle mimstenes die niet in handen zijn van Mussohm, d.w.z. de ministeries met uitzondering van binnen landsche zaken buitenlandsche zaken, leger, vloot, lucht venlediging, koloniën en corpora ties. aan anderen toevertrouwd. De nieuwe ministers zijn: Minister van financiën, senator admiraal Thaon di Revel in plaats van Jung. Minister van landbouw Rossoni, tot dus verre onderstaatssecretaris van de presiden tuur. in plaats van Acerbo. Minister van openbare werken Razza aaf- gevaardigde, in plaats van Crollalanza. Minister van verkeerswezen de afgevaar digde en industrieel Benni, in plaats van Puppini. Minister van justitie Solmi in plaats van de Francisci. In de plaats van de tot dusverre in functie zijnde onderstaatssecretarissen der ministe ries. die door de reorganisatie zijn getroffen, zijn tegelijkertijd andere personen benound. Ten slotte is de gouverneur van Rome, prins Boncompagni uit zijn functie getreden en benoemd tot staatsminister In zijn plaats treedt de vroegere minister der corpoiaties Bottay. In verband met de regeeringsreorganisatie zijn de volgende nieuwe ondersecretarissen benoemd: Afgevaardigde Medici del Vascello tot on dersecretaris van de piesidentuur; afgevaardigde Bianchini tot ondersecreta ris van financiën; afgevaardigde Lantini, vroeger voorzitter van het Italiaansche exportinstituut tot onder secretaris der corporaties; afgevaardigde Taassinari, vroeger voor zitter van den agrarischen bond in Italië tot ondersecretaris voor landbouw; afgevaardigde Gigli tot ondersecretaris van openbare werken. Voorts de afgevaardigden Host Venturi, Jannelli, de Marsanich (verkeer) en ten slotte afgevaardigde Tumedei (justitie). De functie van twee ondersecretaris in het ministerie van corporaties is opgeheven. -roe- 4 i In de politiek van. het Verre Oosten heeft zich thans ir. zoo verre iets nieuws voorgedaan, dat voor de eerste maal Mongoolsche troepen zelfstandig hande lend zijn opgetreden. Naar uit Tokio gemeld wordt, is daar het bericht binnengekomen, dat in de streek van Haloemamiao ten Noorden van het Poeirnor-meer Mandsjoerijsche patrouilles bij verrassing zijn overvallen door Mongoolsche troepen. De Mandsjoe rijsche troepen leden in het eerst groote verliezen, doch konden ten slotte over gaan tot den aanval. Het gevecht duur de tot den avona. Het gaat hier om gebeurtenissen aan de Westelijke grenzen van Mandsjoerije. Het tooneel van deze gevechten is zeer ver verwijderd van de plaats, waar op het oogenblik de nieuwe Japansche expeditie tegen de Chineezen aan ten gang is. De Japansch-Mandsjoerijsche strijd krachten hebben de streek van Toesji- kow tot Koeyoean (provincie Jehol) be zet, een gebied van ongeveer 25 vierk. mijlen. Aan Japansche zijde zijn twee dooden en zes gewonden, terwijl de ver liezen der Chineezen in het geheel 50 tot 00 man bedragen. Te Milaan is gearresteerd het laatst- overgebleven lid der bende van Polla- stro. De bandieten hebben in 1928 een aantal misdaden gepleegd en alleen Moscatello is toen ontsnapt. Vannacht werd hij gewond, toen hij wilde vluchten vo< r politiebeambten, die hem bij een inbraak in een garage hadden betrapt. Bijna 40 uur, vanaf Dinsdag negen uur des morgens, duurt thans reeds de reeks obstructiedebatten in den Fin- schen Rijksdag met betrekking tot de kwestie der verfinsching van de uni- v* 'siteiten. En nog is de sprekerslijst lang genoeg om de debatten tot Zater dag te doen voortduren. De redevoerin gen worden voor een leeg huis en leege banken uitgesproken. Alles is overver moeid. De regeering beraadslaagt op het oogenblik over den toestand. Haar voor nemen een afhandeling van de univer- siteitswetten te verkrijgen juist door bij eenroepen van den buitengewonen rijks dag is door de voortdurend sprekende sprekers van de oppositie, die hoofdza kelijk bestaan uit afgevaardigden van de vaderlandsche volksbeweging en de agrarische partij, reeds thans zoo goed als zeker verijdeld Er bestaan n.1. geen parlementaire middelen de sprekers in hun tijd te bekorten De Engelsche vischtrawler „Jeria" is in een zwaren storm aan de Westkust van IJsland ondergegaan Men vreest dat de geheele bemanning van 14 koppen den dood in de golven heeft gevon len. Visschers hebben aan de IJslandsche kust wrakstukken van de „Jeria", waar bij reddingsboeien met den naam van het schip, gevonden. Na langdurige verhandelingen heeft het gerechtshof van Meaux den machi nist Daubigny vrijgesproken. Hij had zich te verantwoorden in verband met de treinramp van Lagny, die op 23 De cember 1933 honderden personen het leven heeft gekost. Ook op de vraag of de Fransche spoor wegmaatschappij voor het ongeluk ver antwoordelijk moest worden gesteld, antwoordde het gerechtshof ontkennend. In Millau, een aan de Tarn gelegen Zuid-Fransch stadje is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen stakers en mobiele garde. Aan beide kanten vielen gewonden. Tevens zou bij deze botsin gen aanzienlijke materieele schade zijn ontstaan. Verscheiden arrestaties wer den verricht. Gistermorgen heerschte in de stad een vrij ernstige opwinding. ,La Prensa" meldt uit Angangueo, dat een complot tegen de regeering is ont dekt, waarin talrijke leidende persoon lijkheden uit die stad en de omgeving verwikkeld zijn. Rond 100 personen wer den gearresteerd. In verband met de bloedige incidenten in Mascufana, waar de burgemeester door opstandelingen vermoord is, is een batallon bondstroepen derwaarts ge zonden. Uit Veracruz wordt gemeld, dat de bandieten, die de plaatsen Monte Blanco en Chocoman geplunderd hebben, door bondstroepen zijn verslagen. Bij den bouw van een tunnel in Kuma (Japan) zijn tengevolge van een explosie dertien arbeiders in den tunnel bedol ven. Voor zoo ver tot dusverre bekend is, zijn vier arbeiders gered. In de tetralit-afdeeling der kruitfa briek Marquez, welke bij Granada (Span je) is gelegen, heeft een ernstige ont ploffing plaats gehad, ten gevolge waar van een arbeider om het leven is ge komen, terwijl twee anderen ernstig werden gewond. De Weensche politie is gisteravond binnengedrongen in het clublokaal van Jadran, een Zuid-Slavisch woord, dat overeenkomst heeft met het woord Adria; 60 personen werden gearresteerd. De politie deelde mede, dat alle gear resteerde personen communisten zijn. De meesten zijn Oostenrijkers, doch er bevinden zich ook enkele Zuid-Slaven er. Hongaren onder. Vooor de stad Bone (Algerije) is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen twee groepen inboorlingen, die in op tocht door de straten trokken om pro paganda te maken voor hun candi laten voor den gemeenteraad. Van beide zijden werd geschoten. Tal van betoogers wer den ernstig gewond. De politie heeft een groot aantal arrestaties verricht. Het aantal personen, dat tengevolge van de sneeuwstormen en de overstroo mingen in Mississippi om het leven is gekomen, bedraagt meer dan 100. Geheel Mexico wordt door een gewel dige koudegolf geteisterd De tempera tuur in de hoofdstad is tot een record stand gedaald De gebeurtenissen in Mandsjoe rije; de strijd in Jehol. (Buitenland). Reorganisatie der Italiaansche re geering. (Buitenland). De Universiteitsstrijd in Finland. (Buitenland). Doodelijke verkeersongelukken. (Binnenland). Een reusachtige fabrieksbrand te Den Haag, onbegonnen werk voor de brandweer. (Binnenland.) Het ongeluk op de Velserpont; tegen den pontwachter 2 maanden geëischt. (Rechtszaken). Het drama in de Bonairestraat; in hooger beroep 10 jaar geëischt. (Rechtszaken). De Rallye Monte Carlo; Bakker Schut zevende in het eindklasse ment. (Sport). De gemeenteraad van Alkmaar. (Stad). Viering 12 K-jarig bestaan afd. Alkmaar Ver. bevordering belangen slechthoorenden. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). door Mr. REGOUT. Uit Salvador komen eveneens berich ten over een krachtige daling der tempe ratuur, gepaard gaande met hevige stormen, die een snelheid bereikten van 15 M. per seconde. NEW-YORK „INGESNEEUWD". Steeds grooter ellende in de Zuidelijke staten. Heel het gebied der Vereenigde Staten wordt thans geteisterd door de vreeselijke koude. Tot nu toe zijn ten naastenbij hon derd menschen doodgevroren. In alle deelen der Vereenigde Staten zoe ken tienduizenden menschen bescherming tegen de koude. In de ziekenhuizen zijn duizenden personen opgenomen, die tengevolge van de koude er ernstig aan toe zijn. Het verkeer ondervindt grooten hinder. Autobussen zijn in de sneeuw blijven steken, terwijl op de gladde wegen talrijke onge vallen hebben plaats gehad. Het verkeer tusschen New York en Philadelphia is bijna cnmogelijk geworden. De temperatuur in New York bedraagt thans 35 tot 40 graden Celsius onder nul. Tienduizenden werkloozen zijn in actie om de straten van sneeuw te zuiveren. De sneeuwval duurt intusschen nog voort. De straten zijn totaal verstopt. Het tramverkeer is onmogelijk geworden. Het dakloozen-asyl van het Leger des Heils is overvol. De koude doet bijna denken aan den 12den Maart 1888, toen de grootste koude-cata- strofe in Amerika's geschiedenis duizenden dooden eischte en op sommige plaatsen de sneeuw tot de tweede verdieping der huizen lag. Gelijk men weet, worden ook de anders een mild klimaat hebbende zuidelijke staten zwaar geteisterd, waar de bevolking tegen zulk een koude geen beschuttingsmiddelen bezit. In het midden-Westen en in Chicago vriest het op sommige plaatsen 50 graden. De grootendeels ijs geworden Niagara-wa- terval vertoont nog alleen over het midden van ziin lengte het aspect van een kleine beek. Anders is hij 300 meter breed. De weervoorspellingen luiden toenemen de koude. Drie personen gedood. Tijdens de sneeuwstormen in Britisch Columbia zijn drie personen gedood; de aangerichte schade is aanzienlijk tengevolge van geweldige regenbuien. Vancouver was de laatste drie dagen zoo goed als geïsoleerd van Oost-Canada. Nieuws kreeg de stad slechts per boot uit Seattle. Verscheidene transcontinentale trei nen bleven, tengevolge van rots- en sneeuw stortingen, in de Rocky Mountains steken. Blijkens mededeelingen in het New- Yorks beursoyerzicht, was de belangstelling in Wailstreet Donderdag gering, daar een groot aantal effecten-makelaars tengevolge van den ontzettenden sneeuwstorm het beursgebouw niet had kunnen bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1