Agenda Amstecdamsche Jieucs [OTDÉISl het drama in de Bonairestraat te Amsterdam. Eisch in hooger beroep 10 jaar. 8 uur, Harmonie, opvoering operette De vreemde reis, door Jonker's koorklassen. Rechtszaken van Vrijdag 25 Januari 1935. ioi V, m» 1.30 TxouUiciaal Tlieuws OUDE NIEDORP BROEK OP LANGEhdIJK Stad en Omqewuf- BINNENBRANDJE. 'lüeecBeckfit Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer De prinses en de journalist (sens.); hoofdrollen Lee Tracy en Gloria Stuart. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag, 's av. 7.30 uur, hoofdnummer Fanny (rom). Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer In de haven van San Francisco (rom-sens.); hoofdrollen Mary Dressler en Wallace Beery. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Onder moeders vleugels (rom.); hoofdrol Katharina Hepburn. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag, 2 uur, half 5 en half 8 voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 25 januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, vertooning film Door het oerwoud naar de bronnen van den Nijl (voor de Volksuniversiteit), met per soonlijke toelichting door den expeditieleider mr. Regout uit Maastricht. 8 uur, De rustende Jager te Bergen, op voering „Madeleine's misdaad", door het Rott. Hofstadtooneel voor den Berger Kunstkring. Zaterdag 26 Januari. 8 uur, Harmonie, feestavond Turnlust. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond D FS Boomkampstraat e. o. Zondag 27 januari. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren uitvoering zangvereeniging Crescendo. 10 uur, cursusverg. Prov. Samenwerking op anti-milit. gebied; spreker Henk Eike boom. Maandag 28 Januari. 8 uur, Logebouw Nieuwesloot, psychome trische seance mevr. Akkeringa. 8 uur, Waakt en Bidt, vergadering Ned Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn; spreekster Zr. v. d. Eist over haar werk in de achterbuurten van Amster drm. 8.45 uur, in de consistoriekamer der Groote Kerk, ledenvergadering Ned. Bijbel genootschap. 7.30 uur, hotel Kreb te Bergen, Wijn gaarden-kwartet. Dinsdag 29 Januari. 8 uur, Logebouw Nieuwesloot, psychome trische seance mevr. Akkeringa. Vrijdag 1 Februari. 8.15 uur, doopsgezinde kerk a. d. Ko ningsweg, muziekavond ten bate v. d. Russi sche doopsgezindea. Donderdag 7 Februari. 8 uur, Harmonie, opvoering operette De vreemde reis, door JonKer's koorklassen. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Donderdag 14 Februari. Voor het Amsterdamsche gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht een 23-jarige tuinder uit Huizen, die door de Amsterdamsche rechtbank wegens doodslag op zijn meisje is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf, met aftrek van preventief. Het O.M. had 10 jaar gerequireerd. Het geldt hier de gebeurtenis in de Bonairestraat te Amsterdam, in Januari van het vorige jaar. De jongeman schoot, volgens de dagvaar ding, het meisje in de keuken neer. Verdachte verklaart in beroep te zijn ge gaan, omdat hij op „onjuiste getuigenverkla ringen" is veroordeeld. President: Voelt u zich ten onrechte ver oordeeld? Verdachte: Ja! President: Vindt u, dat u er geen schuld OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDJOUWCREDIET N. V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Neder 1. 4 4 Ned.-Indië 4 SA Duitschland 1931 1934 1934 1934 A 1930 Idem met kettingverkl&ring 38% B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank t t Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank 101«/4 101»/, 10H/, 327/a 103 297/8 42 Ned. Ind. Handelsbank 70 Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie a v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 94 32 481/, 631/s 2401/, 22/i/, 89%6 21% Anacooda t 67/g Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur 197/u 1 23Vs 169 92% Ned. Ind. Suiker Unie81% Vor;tenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. a Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia 147 Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Railw. Cert, Union Pacific §Noteering per 50. +Exclairo. 'Exdividend. 201/s 14.00 139 43 168% 119% 144% 88' 10%8 4 102% 711/a 97 31 61% l18/l6 5% 34% 136 140'/, 30% 9 63% Koers van heden te: pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 1.45 2.00 2.15 101% 32Y8 32% 41% 29% 41%-f 41%-f 41*-% /O 70 69% 32 32 61% 60%-1 224 226% 226% 7 226 88-% 87% -i 87% 8 877/a 8 6% Wlw 19% 19H/16 192/18 23% 170% 170% 1 170%-3 1721/4-3 94% 21% 82% 3 83% 4 21 21% 21%-2 14% 14% 15 145% 6 146-% 88 146f 10%6 45/s 4%6 f 100 99^ 1005/g 71% 72% 61 62% I0-V, 147 137 140% 63% 34 136l/a 8 141 WISSELKOERSEN AMSThlf \M New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopehnagen Stockholm Oslo Madrid Italië NIET OFFICIEEL. koers 1 pC». Heden 1 pCt. Vorige Koers op koers beden 2 uur S 149% 1.49% 7.30 7.29 1 59.38 59.38 9.75% 9.75% 34.52 34.50 47,89 47.87 32 60' 32.50 1 37.60 37 50 36,60 36.50 t 20,23 20.23 9 12.65 12.65 aan hebt? Verdachte: Geen directe schuld! Hij geeft toe, dat het meisje door een schot uit zijn revolver is gedood, maar de schoten zijn per ongeluk afgegaan. President: Dat is niet aan te nemen, die kogels gaan er niet vanzelf uit. Er is vier keer afgetrokken. Verdachte: Misschien door een mankement aan het wapen. Getuige Kruine, inspecteur van politie en wapendeskundige, zegt dat de haan krachtig moet zijn overgehaald om het schot te doen afgaan. Verdachte komt op tegen de verkla ring van getuige, dat de revolver vlak bij het lichaam van het meisje is gehouden. Uit het verhoor van de zuster van de ver- slagene blijkt, dat verdachte wel steeds rus tig en vriendelijk was, doch hij was wel ja- loersch. „Mijn zuster heeft wel gezegd, dat ze het engagement niet af durfde te maken, omdat ze vreesde, dat verdachte dan zijn dreigement tegenover haar zou uitvoeren" Nadat het meisje in de keuken in elkaar was gezakt, was verdachte de straat opgeloo- pen om zich bij de politie aan te geven. Inspecteur Glasius heeft den verdachte, die ernstig was gewond, aan een verhoor onder worpen. Verdachte had toen reeds dezelfde houding aangenomen als thans voor het Hof: eerst zou hij op zichzelf hebben gescho ten e ntoen hadden de kogels buiten zijn wil het meisje getroffen. President: Hebt u tot een broer van den verdachte gezegd: Die man is geen moorde naar? Dat heelt n.1. die broer onder eede ver klaard. Inspecteur Glasius ontkent dit stellig. President: We zullen dien broer eens vra gen of hij dat nu nog volhoudt. Er wordt in deze zaaj( stemming gemaakt Getuige a décharge. De eerste getuige h décharge is mr. P. A. Rutgers v. d. Loeff, raadsheer in het Ge rechtshof aldaar, bij wien zoowel verdachte als het meisje vroeger in dienst zijn geweest Naar getuige's meening heeft verdachte een open en eerlijk karakter. In den loop van het getuigenverhoor blijkt voorts, dat de verlo ving eenige keeren „af" is geweest. De bron van conflicten tusschen de verloofden zag deze getuige in de verschillende milieu's. Nadat nog eenige getuigen a décharge zijn gehoord, wordt verdachte aan een verhoor onderworpen. Hij houdt vol, dat hij eerst op zichzelf geschoten heeft; het meisje heeft toen zijn hand gegrepen waardoor de vol gende kogels een andere richting namen. Requisitoir. De procureur-generaal mr. Bauduin ver deelt verdachte's optreden in drie perioden, n.1. vóór 24 Januari, op 24 Januari en erna. De verloving was verre van rustig, zoo nu en dan verbrak het meisje de relatie. Op 24 Januari komt hij ten huize van het meisje, hij eet bij de familie in de Bonairestraat. Na het eten spreekt hij met haar in de keuken. Zij is hem niet vriendelijk gezind. De verklaring van verdachte, dat hij de re volver heeft gevonden en later toevallig mee naar Amsterdam heeft genomen, is tamelijk onaannemelijk. Integendeel wijst het er op, dat verdachte kwade bedoelingen tegen het meisje had. Het meisje is door \jjer kogels getroffen. Vlak onder het hart hebben de kogels ge raakt en de wonden bevinden zich dicht bij elkaar. Van een worsteling is geen sprake geweest. Als een verschrikte vogel in een tooi heeft zij in een hoek gestaan en welbe wust en kalm heeft verdachte gemikt en de doodelijke schoten afgevuurd. Den voorbedachten raad acht spreker niet bewezen. De moeilijkheid van dit tragische geval igt in de strafmaat. Er is een zeer goed rap- ]»rt over verdachte uitgebracht. Maar er is lier het ergste gebeurd wat denkbaar is. Er is een kind vermoord, dat nog alles van het leven te wachten had. Een woord van deer nis is hier op zijn plaats. Er hebben den aatsten tijd vele gevallen als het onderhavi ge plaats gehad. Met het oog ook op de al- gemeene preventie meent spreker dat de straf door de rechtbank opgelegd, te laag is. Spr.-requireert wegens doodslag een ge vangenisstraf van tien jaar, evenals de offi cier had geëischt. De verdediger mr. N. Kappeyne van de Co- pello is er vast van overtuigd, dat verdachte niet naar Amsterdam is gegaan om het meis je te dooden. Ook de procureur acht moord uitgesloten. Pleiter gaat o.a. de verhouding der jonge menschen na en de noodlottige inwerking van de houding van het meisje op verdachte. Pleiter dringt aan op vrijspraak, daar z i. iet bewijs niet is geleverd. Arrest 7 Februari a.s. Distributie gehakt In antwoord op een desbetreffende vraag van het gemeentebestuur werd van de Nederlandsche Veehouderijcentrale be richt ontvangen, dat de door deze centrale vastgestelde maxima gehandhaafd moeten olijven, zoodat dus de voor een gezin van meer dan twee personen te verstrekken hoe veelheid van 2 K.g. niet vermeerderd kan worden met 1 K.g. gehakt in blik, doch in een dergelijk geval moet de verdeeling zoo plaats vinden, dat het gezin over een tijd vak van b.v. 3 weken 4 blikken rundvleesch en 2 blikken gehakt krijgt. Het tweede kamerlid C. Smeenk trad in de Chr. Geref. kerk op voor de A. R. Kiesver eniging met het onderwerp: „regeeren in crisistijd". Na opening door den voorzitter, den heer d- Schelhaas, op de gebruikelijke wijze, werd door den spreker een breedvoerig uit eenzetting gegeven hoe, na een periode van ontwikkeling en welvaart, ontstaan door den landbouw-crisis in de 80er jaren, deze werd verstoord door den oorlog en dat na dien ons land, hetwelk is aangewezen op export, door de heffing van hooge tarieven n verschillende landen, in groote moeilijk leden is geraakt, waardoor tal van bedrij ven ten gronde zijn gegaan en dientengevol ge steunmaatregelen in het leven moesten worden geroepen om die bedrijven op A~ been te houden. In dat verband werd gewezen op de groo te moeilijkheden voor de regeering, daarbi de uitneming die maatregelen wel eens ver keerde kritiek wordt uitgeoefend en dat men ten dien opzichte daarvoor daarvan ook zeer voorzichtig mee moet zijn. Spr. wees er ten slotte dan ook op da men zich niet late verleiden door dwaze voorspiegelingen van een of andere rich ting, maar vast te houden aan de beginse len neergelegd in de schrift. Wanneer u voor een cent of vijf, zes per km een veilige taxi kunt nemen, waarom zoudt u dan na een dinertje u wagen aan een hooge geldboete (of erger) door „met een stevig glaasje wijn" zelf achter het stuur te gaan zitten? Hedenmorgen werd de Alkmaarsche brandweer gealarmeerd door de gemeente Heiloo. Het dienstdoende corps onder lei ding van commandant Ringers rukte direct daarop uit naar het bedreigde perceel, het landhuis van den heer Tjalsma, staande aan de Regulierslaan. De brand liet zich niet ernstig aanzien, maar weldra bleek, dat ze met een emmer water niet te blusschen was. Immers, de brand, die ontstaan was in de schoorsteen had vermoedelijk door een lek in die schoorsteen voedsel gevonden tusschen plafond en zoldering, welke ruimte was op gevuld met houtkrullen e.d. De brandweer maakte een gat in het pla fond en de hoeveelheid rook, die toen te voorschijn kwam, was zoo groot, dat skchts met behulp van een rookmasker een verblijf aldaar mogelijk was. Met een slang op de waterleiding was de brand toen echter spoedig gebluscht. Het perceel bekwam slechts betrekkelijk weinig brandschade, maar des te meer wa terschade. Om even over 12 uur rukte de brandweer weer in. Ir. VAN DER ELST IN „WAAKT EN BIDT". Ir. v. d. Eist, die hier enkele jaren geleden voor de Ned. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn een belangwek kende lezing hield over h;ar werk in donker Amsterdam, hoopt Maandagavond 8 uur nogmaals op te treden in „Waakt en Bidt". Velen herinneren zich nu nog haar ernstige woorden. Ook nu hopen wij, dat een talrijke schare aanwezig zal zijn, nu zij over haar werk in de achterbuurten van onze hoofd stad zal spreken. De toegang is vrij. Er is alleen een col lecte aan den uitgang voor haar werk. NED. VER. VAN HUISVROUWEN, AFD. ALKMAAR. Voor een stampvolle Gulden Vlies-zaal hield mej. de Glee, directrice van de Huis houd- en Industrieschool, een lezing voor bovengenoemde vereeniging over het onder werp: Hoe kan een huisvrouw méér doen met minder inkomen. De presidente opende met een hartelijk woord van welkom, deed enkele practische mededeel ingen en gaf het woord aan mej. de Glee, die haar inleiding begon met de mede- deeling, dat de vraag van het bestuur om over dit punt te spreken, precies op tijd was gekomen, omdat er juist conferenties nadden plaats gehad bij den minister, die niets liever wilde, dan dat dit onderwerp in ernstige studie werd genomen en aan alle zijden be licht. Er is reeds ten werk-comité bij elkaar geroepen om de commissie inzake huishoude lijke voorlichting (adres Departement van Soc. Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag) bij te staan. Na een alleraardigste inleiding, de huis vrouw een riem onder het hart binden, ver deelde mej. de Giee haar causerie vóór de pauze in vier gedeelten. Bezuiniging door goede organisatie, bezuiniging bij het koken op het gebied van de kleeding en bij de iW houdelijke bezigheden. Een goede organisatie is een der voor naamste factoren, ook op het gebied van de financiën. Daarna gaf zij vele goede en prac- tischen wenken op kookgebied, zoowel bij de samenstelling van de maaltijden als bij de be reiding besprak het onderwerp de kleeding en het zelf-naaien en vernaaien en gaf ten slotte veel wenken om op huishoudelijke werkzaamheden te bezuinigen, bekend onder den niet-vertaalbaren naam: Efficiëncy. De boeken van de twee pioniers op dit gebied van Erna Meyer en dr. Frederikse werden genoemd en het lezen zeer aanbevolen, ter wijl mej. de Glee ten slotte er met klem op wees, aangetoond met een mooi voorbee d toch iedere arbeid, hoe dikwijls ook voor komend. niet machinaal te doen, maat er iets van zich zelf in te leggen, waardoor alles bezieling krijgt. Er volgde nu een pauze met een kopje thee, waarna me|. de Glee het meer sociale vraagstuk wilde behandelen. Was zij bij het eerste deel van haar lezing begonnen met een woord van Ligthart. dat men bj 3k opvoeding eeret bij zich-zelf moet beginnen thans haalde zij nog eens woorden van dezen grooten naedagoog aan. Ligthart zei im men: Wil men contact met de kinderziel, daal dan eerst af tot de kinderen en neem ze naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van 26 ^Krachtige later afnemende zuidwestelijke tot noordwestelijke wind; meest zwaar be wolkt; later waarschijnlijk opklarend; regen of hagelbuien; kouder. Weeroverzicht. De depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgebreid en is oost-zuidoostwaarts getrok ken. De laagste luchtdruk komt aan de Noorsche kust voor, waar Sula een barome terstand van 715,7 m.M. heeft. De vochtige depressie is naar Rusland getrokken. ïntusschen is de hooge druk ver der zuid-westwaarts teruggeweken, toch blijft zij nog een 770 m.M. kern over de Golf van Biscaye handhaven. De drukgradient is sterk gegroeid tengevolge waarvan de wind in een uitgebreid gebied aanzienlijk toe neemt. Zoowel over de Britsche eilanden, ons land, België, noord-Frankrijk en noord. Duitschland stormt het uit westelijke richtln. gen. Over IJsland, waar de barometer thans buitengewoon snel stijgt, komt krachtige noorden wind voor, welke afkoeling brengt. Deze afkoeling is ook reeds merkbaar over de Shetlands, Far Or en Schotland en het is waarschijnlijk, dat deze zich ook nog naar onze omgeving zal doordringen. Ook in Zweden en Noorwegen werd het flink wat kouder, vooral in Lapland, waar thans weer strenge vorst voorkomt. Over het vasteland steeg verder de temperatuur, de vorst over Zwitserland nam verder af. De neerslag was vrij uitgebreid, doch nergens meer dan middelmatig. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Geseind van de Bilt aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het zuid westen met mimende wind. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.58 uur licht op. oaoeiukscn weerbericht mee. Nu: Wil men hulp verkenen, zoek dan eerst contact en tracht te begrijpen. Zij gaf daarna een zeer duidelijk en goed doorwerkt overzicht en gaf ook inzicht door voorbeelden en gegevens, dk absoluut op de practijk berusten. Het werk comité van de commissie inzake huishoudelijke voorlichting is reeds Overge gaan tot de uitgifte van een maandblad, ge naamd „De huishouding van nu", dat be doeld is om voorlichting te geven op alkrki huishoudelijk gebied en door den geringen prijs f 0 75 per jaar) zeer zeker goed werk kan verrichten. Ook is er ten behoeve van d« eenvoudigste gezinnen een boekje uitge geven met 10 zeer eenvoudige recepten, dat ook zeker zijn weg za! vinden. In verschillende steden worden gratis koek en naaicursussen gegeven voor vrouwen van werkloozen en is ook hier in Alkmaar in samenwerking met de Armenraad 7 Januari een vergadering belegd, die tot resultaat had, dat de Huishoudschool voorloopig gratis naaicursussen zal geven. De inschrij ving is opengesteld. 200 vrouwen van wéric- loozen hebben zich opgegeven en Woensdag 30 Januari zal met de eerste groep reeds worden begonnen. Zoo zal getracht worden, den nood te lenigen en de helpende hand te bieden. Met een opwekking tot allen, dk de capaciteiten hebben om dit mook plan daadwerkelijk te steunen (mej. de Glee riep de hulp in van de huisvrouwen om de keraressen bij hun taak te helpen), eindigde mej. de Glee deze inte ressante lezing, die met groote belangstelling werd aangehoord. De presidente dankte de spreekster hartelijk voor haar boeiende voordracht, hare groote sympathie betuigende met de plannen van de Huishoudschool die in samenweriring van jestuur en directrice en keraressen reeds zulk kranig werk had verricht. Een bloemen hulde bleef niet achterwege en een ieder ging met goede voornemens bezield, huiswaarts. Nog even moet vermeld, dat staande de vergadering zich reeds 18 dames opgaven >m met de naaicursussen te helpen Op de ïuisvrouwen wordt nooit tevergeefs een beroep gedaan. VOOR DE RUSSISCHE DOOPS- GEZINDEN. Men schrijft ons: Doopsgezinde kring „Hans de Ries" or ganiseert op Vrijdagavond 1 Februari een muziekavond in de Doopsgezinde kerk, (oningsweg 8, ten bate van de Russische doopsgezinden. Sinds de wereld-oorlog en de Russische revolutie verkeeren de meer dan ïonderdduizend Russische Doopsgezinden in grooten nood. Hun eertijds welvarende dorpen zijn eerst door burgeroorlog en hon-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2