DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AVRA ANTIVRIES QaQetiituxh 0veezicht De Staat Louisiana in rep en roer. ^Buitenland Nieuw Amerikaansch corruptie schandaal. thans in uw radiator. Ho. 24 Dinsdag 29 Januari 1935 137e Jaargang SENATOR OP DE VLUCHT. ECHTSCHEIDING IN DUITSCHLAND. Huwelijk tusschen vrouw en buitenlander. BRAND ONTSTAAN TIJDENS FILMVERTOONING THUIS. Een doode en twee ernstig gewonden. „OPERNBALL" IN EERE HERSTELD. Als vóór den oorlog. VRAGEN OVER DE SAAR-TROEPEN. GRIEP-EPIDEMIE IN ROEMENIE. I24-JARIGE GENOOT NOOIT TABAK OF ALCOHOL. DE GEBEURTENISSEN IN HET VERRE OOSTEN. Engeland wenscht opheldering omtrent Japan's bedoelingen. Japan dringt verder. NOODWEER EN OVERSTROOMINGEN. Tal van slachtoffers; ernstige verkeersstagnaties. Wat vandaag de aandacht trekt ƒ2.65 per bus van 5 liter 36000 AUTO-ONGELUKKEN IN AMERIKA. Elk kwartier een doode. KAMEEL STICHT BRAND. DE WILDE STAKING UITGEBROKEN. Communistische agitatie? KATHEDRAAL AFGEBRAND Te Milwaukee. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVER1ENTIEN Van 15 regels 1 25, elke re*e1 meer ft*'** contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco a*u de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HFRMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Baton Rouge, de hoofdstad van den Amerikaanschen staat Louisiana ie in rep en roer ge bracht, naar aanleiding van de radicale maatregelen, die sena tor Huey Long, „de eigenlijke dictator van Louisiana", on danks alle protesten voortgaat te nemen. Een met geweren en revolvers gewa pende menigte, drong het bestuursge bouw van Baton Rouge binnen en joeg de ambtenaren weg. Vermoedelijk lag het in de bedoeling senator Huey Long te ontvoeren en wellicht te vermoor ien, doch de gezochte was nergens te vinden. Later bleek, dat hij zich intijds uit de voeten had gemaakt; hij was namelijk des ochtends in de vroegte per vracht auto, vergezeld van zijn tot de tanden gewapende lijfwacht, naar New Orleans vertrokken, waar hij intusschen behou- de> is aangekomen. Nadat het „burgerleger" gedurende eenigen tijd het bestuursgebouw bezet had gehouden, gelukte het de pol'tie ten slotte de indringers te verwijderen, zon der dat zij daarbij van geweld gebruik behoefde te maken. De .commandanten" verklaarden echter, hun „soldaten" op nieuw bijeen te zullen roepen, wanneer het gerucht zou worden bevestigd, dat Huey Long 31 hunner aanhangers had laten arresteeren, tegen wie nij een ver volging wil instellen wegens samen zwering. De oorzaak van den aanval. De directe oorzaak van den aanval is een wet, waarbij particuliere onderne mingen worden verplicht, ontslagen personeel een pensioen te betalen, indien zi: gedurende een kwart Tan den tijd, noodig voor het verkrijgen van pensioen, bij een bedrijf in dienst zijn geweest. De voornaamste tegenstand tegen die wet wordt geboden door de Standard Oil Company te Louisiana. De aanhangers van Huey Long be schuldigen de leiders dezer maatschap pij, dat zij verantwoordelijk zijn voor „het moordcomplot". De maatschappij heeft, volgens de aanhangers van Long, van zijn verblijf te Washington waar hij de zitting van het Congres bijwoonde, gebruik gemaakt om de stemming bij de bevolking te veranderen en deze tegen Long op te zetten. Twee employé's van de Standard Oil zijn op bevel van Long gearresteerd De gedetineerden worden streng bewaakt en het is hun verboden contact te on derhouden met de buitenwereld. Long heeft zelf het voorzitterschap op zich genomen van de commissie, die een on derzoek instelt naar de ..samenzwering." In een racForede voor de inwoners van Louisiana ver klaarde Long Zaterdagavond: Ik zal bewijzen dat bij het moord- comp.ot tegen mij, behalve employé's van de Standard Oil ook vier sheriffs, een officier van justitie en zelfs rechters betrokken zijn. Ik heb bewijzen, dat het moordplan tegen mij in alle bijzonder heden in een middernachtelijke verga dering, waaraan ook staatsambtenaren hebben deelgenomen, is uitgewerkt Ik bweer, dat de samenzweerders reeds voorzien zijn van een aantal traangas- bommen, die naar mijn auto geworpen zouden worden. Na mij op deze wijze verdoofd te hebben, wilden zij mij en alle personen, die zich in de auto be vonden, vermoorden. Senator Long zeide verder, dat hij een h°irouwbaren getuig had. ci dedeelingen onder eede kon staven Deze getuige zou een gewezen lid zijn van den geheimen dienst der Vereenigde Sta ten, genaamd Sidney Songy, die de hierboven bedoelde geheime nachtelijke zitting onder een vermomming zou hebben bijge.voond. De eigenlijke gouverneur van Louisia na, Allen, heeft omdat hij een herhaling van de incidenten vreest, een uitzonde ringstoestand afgekondigd voor Baton Rouge .waarheen Long soldaten had ontboden. In de motiveering wordt o.a. medegedeeld, dat „de voorwaarden voor gewelddaden en wanordelijkheden aan wezig zijn. Voor het eerst sedert het beruchte Teapot Dome- schandaal. waarvoor de Amerikaansche oud-mi nister van binnenlandsche zaken, Fall, in 1929 tot gevangenisstraf werd ver oordeeld, is de speciale Grand Jury van Washington weer bijeengeroepen en wel om een oordeel te vellen over een cor ruptie-affaire, die het grootste schan daal dreigt te worden, dat Amerika in de laatste jaren heeft meegemaakt. De Grand Jury ,die op 6 Februari a s. bijeen komt, zal een onderzoek moeten instellen naar frauduleuze handelingen, die bij het ministerie van openbare werken moeten zijn gepleegd. In de af- geloopen twee jaar is de regeering voor verscheiden millioenen dollar opgelicht bij de uitvoering van Roosevelt's pro gram ter bestrijding van de werkloos heid. De minister van justitie heeft oa. bevolen, dat een onderzoek moet wor den ingesteld naar het plan voor den aanleg van een kanaal in Texa6, dat vier millioen dollar zou moeten kosten. De regeering zou bewijzen in handen hebben van een samenzwering om frau de te plegen, waarbij verscheiden amb tenaren van het federale bewind be trokken zijn. Deze zaak kan ook politieke gevolgen hebben, daar het mogelijk is, dat het Congres, als gevolg van de ontdekte corruptie bij de uitvoering van de eer ste werkverschaffingsplannen, een an- dre houding zal aannemen tegenover het milliarden-program van Roosevelt. Sedert langen tijd koesterde de rijksregee- ring het plan voor Duitsche vrouwen, die ge huwd zijn met een buitenlanders en wier hu welijk ongelukkig is, de echtscheiding te ver gemakkelijken. Tot nu toe bestonden hier tegen groote juridische bezwaren, omdat een echtscheiding wordt uitgesproken volgens het recht in het land van den man. In vele lan den is of echtscheiding onmogelijk of veel lastiger te verkrijgen dan in Duitschland Thans geldt in dergelijke gevallen de wet van 24 Januari betreffende de toepassing van het Duitsche recht bij echtscheidingen, 'l^idt als volgt: vrouw kan, wanneer zij haar woon- r|a's weer in Duitschland kiest en wederom ■net Duitsche staatsburgerschap heeft verwor- ,eisch indienen bij een Duitsche gen en aldaar echtscheiding verkrij- in NwJuZe blijkt, waarom Duitschland sche ecM>«eri,1-9'?3 het internationale Haag- 19~4hariA Kiin?sverdra£ teSen Jun' zegd het Tevoren gold, zooals ge- vrouw door h Van het Iand> waarvan de haar huwelijk het staatsburger schap had verworven. Zonder opzegging van het Haagsche verdrag waren moeilijkeden bij de toepassing van de nieuwe wet gerezen Volle werking kan deze wet echter dan pas krijgen, wanneer het herkrijgen van het Duitsche staatburgerschap voor de vrouw wordt vergemakkelijkt en niet meer afhanke lijk is van de toestemming van den man. In een pet ceel in de Handstrasse te Reck- linghausen (Dti.) vertoonde de aldaar wo nende Otto Gehring een film in aanwezig heid van tien personen. Gehring had niet de minste voorzorgsmaatregel genomen, zoo dat plotseling een ontploffing plaats vond, een steekvlam uit het projectieapparaat sloeg en het vertrek plotseling in lichter laaie stond. Een 11-jarige knaap Walter Fischer vatte vlam en verbrandde levend. Later werd zijn verkoold lijk in een hoek gevonden. Ter wijl de meeste aanwezigen zich in paniek door uit het raam te springen konden red den, werd de 48-jarige Theodor Fischer zwaar gewond, evenals /ijn 22-jarige zoon. Met moeite konden zij uit het huis geivd worden. De vader verkeert in levensgevaar terwijl zijn zoon er ernstig aan toe is, doch waarschijnlijk zal herstellen. Gehring die op zoo onverantwoordelijke wijze de film ver toonde werd gearresteerd. Het huis i» geheel afgebrand. De politie consta.eerde boven dien, dat het projectie-apparaat, waarmede de film vertoond werd. vier jaar geleden door Gehring van een bioscoop-eigenaar was gestolen. De „Fasching" is in Weenen in volk „Schwung". De Weensche bladen staan vol annonces van bals van studenten, artisten, vereenigingen van aller soort en carnavals feesten in openbare vermakelijkheidsgelegen heden. Zaterdag was, voor het eerst weer sinds 5 jaar, het beroemde traditioneele bal in de opera. Vóór den oorlog bracht dit bal de fine fleur van de dubbelmonarchie in de Weensche opera in alle vroolijkheid tezamen Na den oorlog ging het er wel wat minder uitbundig toe! Volgens de welslagen in de Weensche bladen was het Zaterdag een uiterst geslaagd feest, dat druk bezocht was President Miklas en Bondskanselier Schuschnigg waren met hun dames aan wezig, ook prins Starhemberg. Op 6 Februari a.s. wordt, na 20 jaar, weer het befaamde bal in de „zaal van beroemde burgemeesters" in het Raadhuis gegeven De opbrengst daarvan wordt gestort in de kas van het fonds voor winterhulp. Zoo gezien lijk het er op, dat het oude Weenen wat begint te herleven. Maar zou de rechte stemming ook alweer terug zijn? RUMOERIGE LAGERHUIS- ZITTING. „Weg met de honger-regeering". Tijdens de gister gehouden zitting van het Lagerhuis, waarbij aan de orde was d«- behandeling van een suppletoir crc- diet van 5 millioen pond voor de nieuwe werkloozen-steunplannen, is het nog al wanordelijk geweest. De linksgeorierteerde afgevaardigde Buchanan verklaarde, dat de getroffen hulpmaatregelen niet in overeenstem ming zijn met de eischen van dit oogen- blik. Vervolgens keerde spr. zich tegen MacDonald persoonlijk, dien hij belee- digde. Ook een ander parlementslid oefende heftige critiek op de regeering. Er ontstond toen op de tribune eenig rumoer, terwijl kreten werden gehoord als „weg met de hongerregeering" De grootste belhamels werden verwij derd. De zitting werd vervolgens ver daagd tot heden. In het Engelsche lagerhuis antwoordde Sir John Simon op een desbetreffende vraag: Omtrent den datum, waarop de internatio nale troepenmacht het Saargebied zal verla ten, is nog niets bepaald. Men denkt, dat verschillende contingenten zullen vertrekken op het tijdstip, waarop de regeeringscommis- sie voor het Saargebied haar bevoegdheden aan Duitschland zal overdragen. De hiertoe noodige schikkingen zullen door de bevoegde autoriteiten worden be sproken. In geheel Roemenië heerscht een griep epidemie. In talrijke steden zijn de scholen gesloten. Op verschillende plaatsen zijn kan toren gesloten wegens ziekte van het perso neel. Gelukkig kenmerkt zich de griep niet door een kwaadaardig karakter. Het Russische Tass-agentschap meldt, nog het volgende over den dezer dagen in de kliniek te Moskou voor ouderdoms-pathophy- siologie in den ouderdom van 124 jaar ge storven Masschoukine. Zijn overlijden was het gevolg van bloedvergiftiging. De man is 50 jaar in dienst geweest als koetsier van een grondbezitter. Later heeft hij zich met den landbouw bezig gehouden en pas sedert 1931 werkte hij niet meer. Tot de laatste dagen zijns levens heeft Masschoukine zich in 'n goed oreheugen en gezichtsvermogen verheugd. Hij heeft nooit alcohol gebruikt of gerookt. De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft oisteren een bezoek gebracht aan den waar- nemenden minister van buiten landsche zaken Shigemitsoe en hem verzocht om ophelde ring omtrent de Japansche bedoelingen in China, alsmede over de gebeurtenissen aan de Mantsjoerijsch-Chineesche grens. Shigemitsoe verklaarde, dat Japan ter verzekering van den vrede een nauwe samen werking met China wenschte. Voorwaarde was echter de staking van de anti-Japansche beweging in China, die tot nog toe elke toe nadering onmogelijk had gemaakt. Indien overeenstemming tot stand zou komen, zou Japan in de toekomst China met alle krach ten steunen. De incidenten aan de Mant- sjoerijsche grens in verband met Binnen- Mongolië waren bijgelegd. Een juiste grens bepaling was in deze gebieden echter nood zakelijk Mantsjoekwo verwacht, dat de Sowjet- Unie en China bereid zijn tot onderhande lingen over een definitieve vastlegging van de grenzen. Mantsjoekwo heeft niet de be- doe'ing zich uit te breiden doch zal binnen haar huidige grenzen blijven. Van Chineesche zijde wordt meegedeeld, dat de Japansche troepen Toengsjatze heb ben bezet. Te Tsjang Liang, Tatan en Mings- jatang hebben zij gedwongen een plaatselijke militie ondei Japansch opperbevel gevormd Bij Taian, het hoofdkwartier van het Ja pansche frontcommando, zijn de Japanners met werkzaamheden begonnen voor den aan leg van een militair vliegveld. In het door hen bezette gebied zijn zij tevens begonnen met den aanleg van verbindingswegen on der bescherming van pantserauto's. Bijna de geheele bevolking van Koeyoean, Toesjikau, Hoengnitan en Peisjatz is naar Kalgan gevlucht. JAPANSCHE RADIOTELEGRAFIST GEARRESTEERD. De politie van New York heeft den tweeden marconist van het Japansche stoomschip „Ryoyo Maroe" gearresteerd, aangezien douanebeambten behalve een 30-tal synthetische paarlen ze kere documenten in zijn bezit vonden, welke thans door de geheime politie worden bestu deerd. Uit Norfolk (Virginia) Aan d'e Atlan tische kust van de staten Maryland en Dela- ware woedt op het oogenblik een hevige storm. Twee kleine kustbooten zijn bij de kust van Delaware gezonken en voor zoover thans vaststaat, hebben dertig personen daarbij den dood in de golven gevonden. Uit Madrid: Tengevolge van den hevi- gen sneeuwval in het Noorden van Spanje hebben de treinen, die uit deze richting ko men, 2 tot 4 uur vertraging. Uit S t a m b o e 1: Tengevolge van over stroomingen zijn de rails van den Oxient- spoorweg tusschen Adrianopel en Nikea over een groot gedeelte weggeslagen, zoodat het directe verkeer onmogelijk is geworden. De directeur van den spoorweg is naar Adrianopel vertrokken, teneinde zich op de hoogte van den toestand te stellen en de noodige maatregelen te treffen om het ver voer zoo spoedig mogelijk weer op gang te brengen. Indien het water mocht vallen, hoopt men het verkeer heden weer te kunnen herstellen. Uit B o e k a r e s t: De laatste dagen zijn overvloedige regens gevallen, die veel van een wolkbreuk weg hadden. Dientengevolge zijn groote overstroomingen ontstaan, waar door het treinverkeer belangrijke vertraging onderging. Uit M o s k o u: Op het meer van Ochotsk heerscht een hevige storm. De scheepvaart verbindingen met het vasteland zijn verbro ken. Vele schepen bevinden zich in nood. Drie schepen zijn ter assistentie uitgevaren. DE MISSISSIPPI-OVERSTROOMING. 47 slachtoffers. Het aantal dooden bij de over- stroomingsramp in het Missis- sippi-gebied bedraagt thans 47. Driekwart van den veestapel van deze streek is omgekomen. HET PROCES-HAUPTMANN. De verdachte in 't nauw. jisteren is het kruisverhoor van H~uptmann voortgezet. Nadat de attor- ney-general ha<. gewezen op zek e schrijffouten, zoowel in het door Haupt- mann bijgehouden kasboek, als op de bankbiljetten, welke als losgeld waren betaald, gaf Hauptmann toe, dat hij Isidor Fischer pas heeft leeren kennen na de ontvoering Op de vraag van den attorney-general in zake het schrijven van den losgeldbrief, antwoordde Hauptmann ontwijkend. Toen Hauptmann bestreed het tele foonnummer en het adres van Dr Con- don op een planK te hebben geschreven, De Amerikaansche staat Loui siana in rep en roer. (Dag. Over zicht) Mislukte revolutiepoging in Uru guay. (Buitenland.) Engeland stelt Japan vragen over de bemoeiingen in China. (Buiten land.) Vrouw doodt haar man te Am sterdam. (Binnenland.) Burgemeester van Velsen mr. Rambonnet f. (Binnenland.) De verdwenen goudstaven nog niet terecht. (Luchtvaart (Zie verder eventueel laatste berichten). verklaarde de attorney-general, dat Hauptmann indertijd had gelogen. Hierop interrumpeerde Hauptrntthn: Houdt op, U hebt ook mij in deze rechts zaal belogen. REVOLUTIONNAIR COMPLGT IN URUGUAY Voornaamste oppositieleiders gearresteerd. Volgens 'n telegram uit Montevideo is een revolutionnair complot tegen de re geering van Urueuay verijdeld door de arrestatie der voornaamste leiders van do oppositie. De troepen zijn in de kazernes gecon signeerd, terwijl de censuur is ingesteld. Vliegtuigen zijn naar de Braziliaan- sche grens gezonden om te verhinderen, dat gewapende groepen van Uruguay- sche ballingen het land zullen binnen dringen. Uit Montevideo komen berichten bin nen over verschillende opstanden. In het deoartement Treinta y Tres heeft de rebellenleider, Perdono, 200 man tot opstand aangezet. Een andere leider, Basilio Munoz, is bii Rivera met 1000 man de gren6 over getrokken. Alle wegen naar Montevideo worden bewaakt. Hoe buitengewoon veel verkeersongelukken in de Vereenigde Staten voorkomen, blijkt uit een zoo juist gepubliceerde statistiek van de Amerikaansche Reisverzekeringsmaatschap pen. In 1934 kwamen in Amerika 36.000 auto-ongelukken voor: elk kwartier werd een persoon gedood en om de 31 seconden werd iemand gewond. De lijst van doodelijke ver keersongevallen is 16 grooter dan die van 1933. In het dorp Abassan nabij Gaza (Syrië) sliepen zeven Arabische kinderen, alsmede twee kameelen en een koe in een hut, toen een der kameelen een lamp omverwierp, waar door het rieten dak in brand vloog. Het oudste kind greep een van zijn kleine broertjes en liep de hut uit, om hulp te ha len. Inmiddels was het dak echter reeds inge stort en zoowel de kinderen als de dieren vonden den dood. Zooals reeds werd gemeld, is in haven van New York een wilde staking uitgebroken, aangezien 20000 chauffeurs en voerlieden wenschten te protesteeren tegen het aanstel len van niet-georganiseerde arbeiders. Vol gens de leiders der vakbeweging moet het uitbreken der staking geheel worden be schouwd als het gevolg van communistische agitatie. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak gisteren in de St. John's kathedraal te Mil waukee (Am.) een brand uit, diesnel om zich heen greep! De beroemde kathedraal, die sedert 1853 zetel van den aartsbisschop is werd geheel door de vlammen verniela. Al leen de architectonisch zeer mooie klokke- toren bleef gespaard. De materiëele schade wordt geschat op verscheidene honderddui zenden dollars.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1