Agenda DRUK WERK DRUKWERK DE /N DE PIJP. riM Htrvi?£5Poïi KIJXEN is KOPEN su CLOECK JBinneniand Stad en Omoeoin# WeecAedcht Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer De prinses en de journalist (sens.); hoofdrollen Lee Tracy en Gloria Stuart. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag, 's av. 7.30 uur, hoofdnummer Fanny (rom). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer In de haven van San Francisco (rom-sens.); hoofdrollen Mary Dressler en Wallace Beery. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Onder moeders vleugels (rom.); hoofdrol Katharina Hepburn. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 29 Januari. 8 uur, Logebouw Nieuwesloot, psychome trische seance mevr; Akkeringa. 2—6 en 7—10 uur in de Harmonie, Haka- tentoonstelling. Woensdag 30 Januari. 2—6 en 7—10 uur in de Harmonie, Haka- tentoonstelling. 8 uur, Harmonie, openbare vergadering S.D.A.P.; spreker L. J. van Looi over: Voor vrijheid, vrede, volkswelvaart. Donderdag 31 Januari. 2—6 uur in de Harmonie, Haka-tentoon- stelling. 8 uur, 't Gulden Vlies, vierde opvoering De rozenkrans. Vrijdag 1 Februari. 8.15 uur, doopsgezinde kerk a. d. Ko ningsweg, muziekavond ten bate v. d. Russi sche doopsgezinden. Zondag 3 Februari. Bij van Truyen te Grootschermer gecos- tumeerd bal. Donderdag 7 Februari. 8 uur, Harmonie, opvoering operette De vreemde reis, door Jonker's koorklassen. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Donderdag 14 Februari. 8 uur, Harmonie, opvoering operette De vreemde reis, door Jonker's koorklassen. ONDEUGDELIJKE ALCOHOL GESMOKKELD. Reeds 16 dooden. Gewetenlooze smokkelaars zijn weer bezig aan de Canadeesche grens hun bedrijf uit te oefenen. Aan de gevolgen van het gebruik van gesmokkelde methyl-alcohol zijn in den staat New York sedert Donderdag 16 per sonen overleden. De toestand van drie andere personen, die eveneens van deze gesmokkelde alcohol hadden gedronken, is hopeloos. De politie heeft tot nog toe 7 verdachte personen gearresteerd. DE REVOLVER BESTAAT 100 JAAR, Op 30 Januari 1835 verkreeg een ze kere Samuel Colp te Washington een patent op „een klein handvuur wapen met draaibaren trommel zes pat'onen bevattend", dat door den uitvinder „revolver" gedoopt werd. Evenals bij zooveel andere belangrijke uitvindingen had de revolver voorloopig geen succes en Colp moest na zeven jaar zijn "evol- v^rfabriek sluiten. Hij gaf zijn pogingen echter niet op en toen hij eindelijk in 1847 van de Amerikaansche regeering een order voor duizend revolvers kreeg, begon het succes van het nieuwe wapen, dat in korten tijd de oudere handvuur wapens volkomen verdrong. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN, Gisteravond is de 45-jarige R. door de duisternis misleid, in het kanaal Maastricht—Luik ter hoogte van de ENCI-fabrieken, geraakt en jammerlijk verdronken. R. was ongehuwd. Zijn lijk is opgehaald. INSLUIPING OF KLAARLICHTEN DAG. Buit van 4000, Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben een of meer tot nu toe onbekend gebleven personen in de eerste uren van den middag zich door insluiping toe gang verschaft tot de tweede étage van een woning, aan de J. P. Heyestraat te Amsterdam. De dieven hebben daar kasten en laden onderzocht, hetgeen hun den rijken buit van 4000 aan bankbiljet ten heeft opgeleverd. Van dezen brutalen diefstal is aangifte gedaan bij de politie van het bureau Overtoom. RATTEN VERORBEREN 6000. Eigenaar vond hooiberg „safer" dan de bank. Een bewoner van Schaarsbergen ondeT Arnhem had onlangs een bedrag van 6000 gulden van de bank gehaald, omdat hij het daar niet veilig achtte. Hij sloot het bedrag in bankpapier in een houten kistje en verborg het in den hooiberg. Toen hij een week later een rekening moest betalen haalde hij het kistje te voorschijn Het bleek, dat ratten er een gat in geknaagd hadden en het bankpapier hadden opgeknab beld. Het gelukte hem nog zooveel van de snip pers bijeen te garen, dat hij een bedrag van 600 van de Nederlandsche Bank kon terug krijgen. De rest was verloren. ■srt— r BURGEMEESTER RAMBONNET. t In den ouderdom van 49 jaren is gisteren middag in het R K. Ziekenhuis te IJmuiden overleden mr. F. L. E. J. Rambonnet, burge meester van Velsen. Bijna drie jaren heeft de nu overledene dit ambt vervuld, daarvóór was hij burgemeester van Rockanje en Schoonhoven. Veertien dagen geleden functionneerde hij nog als voorzitter van een der stembureaux in het Saargebied. Weinige dagen na zijn te rugkeer moest hij zich echter laten opnemen in bovengenoemd ziekenhuis waar hij een ernstige operatie heeft ondergaan. In de weinige jaren van zijn bestuur over Velsen heeft mr. Rambonnet al zijn krachten gegeven voor zijn gemeente en de bevorde ring van haar bloei. Bijzonder bekend is zijn krachtig streven naar verbetering van het visscherijbedrijf te IJmuiden. DE REIS VAN DE K 16 EN DE K 17. Een aantal leden van de beman ning op bezoek bij den Paus. Reuter meldt uit de Vaticaansche stad, dat de Paus dertig matrozen, behoorende tot de bemanningen van de K XVI en de K XVII tot den handkus heeft toegelaten. Zooals gemeld, zijn beide onderzeebooten te Napels gearriveerd, op weg naar Neder- landsch-Indië. Vandaag vertrekken zij van daal. De Nederlandsche zeelieden, ondei wie zes officieren, stonden onder leiding van luite nant ter zee eerste klasse A. H. I. Kramers. De Paus herinnerde in een toespraak aan den roem der Koninklijke Nederlandsche ma rine. In het bijzonder wees de Paus op de beteekems van admiraal Maarten Harpertsz. Tromp. DRIE DIEVEN MET EEN AUTO. Met achterlating van hun wagen door de Veluwsche bosschen en hei gevlucht. Zondagmiddag trok te 't Sol nabij Uddel een drietal personen met een auto de aan dacht van den jachtopziener aldaar. Toen hij zich van hun identiteit op de hoogte wilde stellen, leverde dit moeilijkheden op. De achtopziener begaf zich daarop naar den te Jddel gestationneerden politie-agent cm met diens assistentie de personen te ondervragen. Toen beiden op de bewuste plaats aan kwamen, waren de vogels gevlogen, echter met achterlating van de auto. Naar aanlei ding van gegevens, die in de auto werden ge vonden, stelden zij zich in verbinding met de politie te Wassenaar. Toen bleek, dat de drie mannen door de politie aldaar als verdacht van diefstal werden gezocht. Bij een verder ingesteld onderzoek, mede door de politie te Apeldoorn, kwam vast te staan, dat het drietal in de richting van Kla- renbeek was verdwenen. Nasporing te Loenen en Voorst leidden gister tot het resultaat dat de mannen in een woning bij de kalkzandsteenfabriek „Alba'' te Beekbergen werden aangetroffen. Het ble ken te zijn A. A. v. d. M., A. F. en J. R., al len woonachtig in den Haag. Zij werden ge arresteerd en naar het politiebureau te- Apel doorn overgebracht. Vandaar zijn zij op transport gesteld naar Wassenaar. Veel op hun kerfstok. Nader is komen vast te staan, dat de aan gehoudenen zich aan tal van diefstallen en inbraken in verschillende plaatsen van ons land hebben schuldig gemaakt. HOOFDGELEIDER ONDER TREIN GERAAKT. En gedood. Hedennacht omstreeks vier uur is de hoofdgeleider H. Land te Zwolle op het spoorwegemplacement bij het rangeeren onder den trein geraakt en op slag ge dood. L. moest een trein rijden en is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak er onder geraakt. Het lijk is overgebracht naar het Sophiaziekenhuis. De politie stelt een onderzoek in. DE „DAGELIJKSCHE DOSIS" UIT OSS. Landbouwershuis afgebrand. Hedenmorgen te omstreeks 10 uur is de groote landbouwerswoning van Van den Elzen aan de Ruwaard te Oss ge heel door brand vernield. Het vuur vond in het rieten dak van de woning gretig voedsel, zoodat weldra de geheele boerderij in lichter laaie stond. Aan het redden van de inboedel viel niet te den ken. Alle landbouwgereedschappen en de voorraden die in het achterhuis op geslagen lagen werden een prooi der vlammen. Het vee kon nog tijdig worden gered. Door gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten. Evenwel wist zij door tijdig ingrijpen de boerderij van den landbouwer Schuurmans, welke WENSCHT U BESTELT UW BIJ COSTER £•€>4 SP/JtfEt? JN DE t?AND... MAAR.... Douw* Egbertt Echte Erieïcfie Heeren-Baai en Baai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak. naast het brandende perceel gelegen is en die reeds vlam had gevat, te behou den. De oorzaak van den brand is onbe kend. De inboedel van van den E)#en is verzekerd. DE K 18. De commandant van de K 18 seinde gisteren Ware plaats om 12 uur 18 gr. 39 min. Zuid en 38 gr. 35 min. West. Alles wel. OUDE INBRAKEN OPGEHELDERD. Een 16-jarige jongen stal f 3700. Te Enschedé werden in de laatste jaren verschillende inbraken gepleegd, welke nooit werden opgehelderd. Thans is het de politie gelukt een groot aantal van die inbraken tot klaarheid te brengen. Een persoon, die wegens inbraak in een goudsmidswinkel te Enschedé reeds onge veer een jaar in de gevangenis vertoeft, blijkt zich ook aan verschillende andere inbraken te hebben schuldig gemaakt. De heler is thans ook ontdekt en naar het huis van be waring overgebracht. Verder is gebleken, dat een aantal inbra ken is gepleegd door een 16-jarigen jongen, die o.m. zijn slag heeft geslagen in de zui velfabriek te Boekelo, waar een bedrag van 3700 werd ontvreemd De knaap vertoeft reeds eenigen tijd in het opvoedingsgesticht de „Kruisberg" te Doetinchem. EEN OPDRACHT VOOR HET BUITENLAND. De firma B. Pels en Zoon te Alkmaar heeft opdracht tot het bouwen van een zeer groot kerkorgel bestemd voor de St. Lauren- tiuskerk te Antwerpen. Het orgel wordt volgens het nieuwste systeem electrisch-pneumatisch met 3 kla vieren en 44 sprekende stemmen gebouwd RUSTHUIS TE SCHAüEN. Door een commissie, bestaande uit voor aanstaande personen uit Schagen en om geving, zijn in den loop der tijden plannen ontworpen om te geraken .tot oprichting van een rusthuis te Schagen. Thans zijn de plan nen in een zoo ver gevorderd stadium ge komen, dat men tot den bouw heeft besloten Getracht zal worden de benoodigde gelden door vrijwillige bijdragen bijeen te krijgen. Indien met de gemeente kan worden geac cordeerd, zal dit gebouw verrijzen op het terrein, waar nu de oude Openbare Lc school staat. „agere OPENING DRIEMAANDSCHE LASCHCURSUS. Vrijdagavond 7 uur zal in de Ambachts school een aanvang gemaakt worden met een laschcursus, voor welken cursus men zich o.a. bij den directeur van de school kan op geven. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Ph. Makkink, is te Delft geslaagd voor het examen scheikundig ingenieur. INZAMELING SINT VINCENTIUS- VEREENIGING. Morgen is het de officieele dag van de groote kleeding- en levensmiddeleninzame ling, uitgaande van de Sint Vincentiusver- eeniging. De padvinders en welpen zullen de zes groote auto's, die om één uur de stad intrek ken, begeleiden. Men wordt verzocht alles gereed te leggen wat men voor deze actie wil afstaan. OPENBARE PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Men schrijft ons: Voor een volle zaal heeft gisteravond mevrouw Akkeringa voor de Ned. Ver. va Spiritisten „Harmonia" een open bare psychometrische séance gegeven. Nadat de waarn. voorzitter, de heer C. J. Sijpheer, de aanwezigen welkom had ge- heeten, kreeg mevr. Akkeringa het woord om een korte inleiding te houden. Spr. begon met mede te deelen dat naast de vele andere soorten van medi umschap de psychometrische er een is die eigenlijk niet direct met de overge- ganen (d. w. z. de gestorvenen) in ver binding staat, maar er heel dikwijls mee in verband staat. Daarom bracht spr. het in direct verband met het spiri tualisme. Want de naam psychometrie beteekent zielemeten en is eigenlijk niet goed, omdat het veel meer in zich sluit dan de ziel meten van den mensch. Een en ander werd met enkele voor beelden verduidelijkt. De psychometri sche gave is als volgt: het medium neemt een of ander voorwerp in handen en beschrijft naar aanleiding daarvan een geschiedenis, hiermee verband hou dende. Zij beschrijft de overgegane in telligenties en soms meerdere personen die het voorwerp hebben gedragen of er iets mee hebben uit te staan. Alvorens tot ophalen der voorwerpen over te gaan, beschreef Mevr. A. helder ziend bij verschillende personen in de zaal de aanwezige intelligenties die hun familieleden kenbaar maakten dat ze bij hen waren. Op een enkele na werden allen spontaan herkend. Hierna werden enkele voorwerpen ter behandeling opgehaald. Alvorens mevr. A. een voorwerp op nam, kreeg ze een spontane boodrchap voor een zekere „Anna" in de zaal als volgt: „Anna, je hoeft niet ongerust te zijn, thuis is alles rustig". Voor de be trokkene een zuiver bewijs dat in ons huiselijk leven ook onze Geestenvrien den aanwezig zijn en ons beschermen. Mevr. A. vroeg of er iemand was die wat had neergelegd dat afkomstig was uit een gezin waar oneenigheid heersch- te. Iemand antwoordde bevestigend, 't Bleek te zijn een Kerstspreuk. Mevr. A beschreef een persoon die was over gegaan en nog 3 kinderen had, dit was juist Er werd nog een vrouw bij be schreven, overgegaan aan bloedverlies. Dit bleek een zuster van een der aan wezigen te zijn. Deze gaf als boodschap dat het de vurige wensch zou zijn allen weer in vrede bij elkaar te brengen. Er werden nog enkele namen genoemd die ook juist waren. Naar aanleiding van een envelo^oe werd een ziek meisje van pl.m. 12 tot 14 jaar beschreven, dat pijn in de lenden had. Alles bleek juist te zijn. Na afloop heeft mevr. A. de betrok kene nog een en ander meegedeeld, wat in 't openbaar liefst niet wordt gezegd. Er werd een foto getoond. Hierna volg de de beschrijving van een zeer nobel mensch met een prachtig karakter, die altijd klaar stond om een ander te hel pen. Dit bleek de schoonmoeder van een dame te zijn, die alles heel spontaan met ja beantwoordde. Zelfs een geval waar zij hulp had verleend met zwaar noodweer bleek juist te zijn. Nadat mevr. A. op deze manier een 15-tal voorwerpen had behandeld, werd haar dank gebracht voor wat velen per soonlijk dezen avond hebben genoten. Met een opwekking voor „Harmonia" werd deze avond gesloten. FEESTAVOND D. E. S. BOOMKAMP STRAAT EN OMGEVING. Nadat de vereeniging D E.S. op 19 Jan. haar jaarlijksche feestavond heeft gegeven voor leden en begunstigers der Landstraten, was het Zaterdag de beurt voor Boomkamp straat en omgeving. Te 8 uur opende de voorzitter met een korte doch kernachtige re de, waarin hij het voornaamste gebeuren over 1934 de revue liet passeeren en even aantipte, dat het na veel moeite eindelijk is {;elukt om voor de meeste leden een huurver- aging te verkrijgen, ingaande 1 Jan. j.1 Spreker wekte de ouders op om hun spruiten te waarschuwen voor baldadige vernieling der speelwerktuigen. Wat is er onbedaarlijk gelachen om „Het Spookhuis", een dolle Indische klucht vol mysterieuse verwikkelingen en met een zeer komische ontknooping, wat op sublieme wij ze werd vertolkt door „Loeven's tooneelgezel- schap". De Victoria-band zorgde voor uitstekende muziek, terwijl de leider, de heer Horst, zich ontpopte als een eminente koordirigent, ge tuige de spontane wijze waarop het D.E.S.- lied door al'en werd gezongen. De bekende telephaat en illusionist Emil Moretti had met z'n verschillende experi menten een buitengewoon succes, waarvan vooral het nummer massc-suggestie uitste kend slaagde, waarvoor hij een warm ap plaus in ontvangst had te nemen. Aangezien het de tiende keer was dat Loe- vens Tooneelgezelschap voor D.E.S optrad, werd het met dit jubileum door den voorzit ter gefeliciteerd. Namens D.E.S. werden bloe men aangeboden. De traditioneele verloting had als altijd een ordelijk verloop. Tot 3 uur bleven zeer velen nog op het ge animeerde bal, dat onder leiding stond van den heer J. v. Dalen. Het bestuur van D.E.S. kan weer op een uitstekend geslaagd feest terug zien. ZWAAR WATER. In verband met het ook door ons me degedeelde betreffende het gebruik va» z.vaar water (men zie de courant van 20 Januari) dee't de heer Ir. A. J van der Laan, leeraar R. H. B. S., ons mede, dat zwaar water niet jbestaat uit twee atomen zuurstof per molekuul, maar uit een atoom zuurstof met twee atomen waterstof van verschillend gewicht en wel het eene dubbel zoo zwaar als het andere. Dit werd ontdekt, doordat het spectrum van de waterstof, ontstaan door vloeibare waterstof te laten ver dampen, een tot nog toe onbekend lijntje in het spectrum vertoonde. Bekend -'n waarschijnlijk verschillende biologische eigenschappen van dit zware water, o a Wniet ontkiemen van tabakszaad, üooden van bepaalde infusoriën enz. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET? Men schrijft ons uit Schagen- Vrijdag is op verzoek van de directie van het Nieuws- en advertentieblad Contact, te Schagen, door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Alkmaar, proces- verbaal opgemaakt tegen deze directie crrnrïri geschi®d' *00 vernamen wij, op g w uauu0vertrcd,ng van de lotcrijwet. We hebben ons met de directie van Con tact in verbinding gesteld. v.-11-■ C.w ffr* naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Blacksod en Valencia. Laagste barometerstand 747.2 m.M. te Ingö. Verwachting (geldig tot den avond van 30 Januari): Zwakke noordoostelijke tot noordelijken wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen sneeuw; lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Weeroverzicht. De depressie ovef Scandinavië trekt oost waarts af. Een laatste secundaire trekt nog tot het Skagerrak. Bij IJsland verscheen een nieuwe depressie, die echter den indruk wekt noordelijk te trekken, terwijl over Scandina vië de druk weer iets steeg. De kern van den hoogen druk heeft zich verder naar het zuid westen teruggetrokken. Als gevolg van de opklaring en het verzwakken van den wind en de plaatselijke sneeuw is de vorst op het vasteland in midden-Frankrijk en een klein deel van Duitschland tot matig toegenomen, terwijl de vorst in Scandinavië sterk afnam en in zuid-Scandinavië, in Lapland en in Finland nog streng bleef. Over de Noorsche kust waaien nog krachtige westelijke tot noordwestelijke winden, op IJsland een noordenstorm en in de middellandsche zee een krachtige wind. Overigens is de wind meestal zwak. De bewolking is over het al gemeen nog zwaar, met plaatselijk sneeuw in Frankrijk, Duitschland en Scandinavië Aanvankelijk is aanhouden van vorst te wachten, de verdere vooruitzichten zijn on zeker. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.08 uur licht op. De directie deelde ons mede, dat een anonieme brief uit Schagen was verzonden op Zaterdag 19 dezer aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Alkmaar, in welk schrijven, dat was onderteekend „Een winkelier die er schade van heeft", de vraag werd gesteld, of de justitie wel op de hoogte was van het feit, dat de directie van Contact een loterijkrant uitgegeven heeft en dat nog eens zal herhalen. Waar den ambte naar daarvan niets bekend was, droeg deze een onderzoek op aan den burgemeester van Schagen, in zijn kwaliteit van hulp-of ficier van justitie. Burgemeester was met de handelingen van de directie volkomen op de hoogte en had deze zelfs alle medewerking verstrekt. Hetgeen is geschied, laten we hier volgen. Het Nieuws- en advertentieblad Contact be staat bijna 3 jaren. Het is een blad, dat huis aan huis en geheel gratis wordt ver spreid in Schagen en wijden omtrek. De directie vond nu den tijd gekomen, abonné's te gaan werven en om dat te be vorderen zette zij een abonnementen-attrac tie in. Op elke 500 abonné's vormende een serie wees zc 40 cadeaux toe. Dft ge schiedde echter niet bij loting of anaer kansspel, doch als volgt. Door den burge meester van Schagen waren, voor dat de attractie werd gemaakt, 40 willekeurige ge tallen opgeschreven. De kaartjes, waarop deze nummers geschreven stonden, en die aan niemand dan aan den burgemeester be kend waren, werden gesloten in een verze gelde enveloppe en daarna gedeponeerd bij dc Ned. Middenstandsbank. Toen 500 nieuwe abonné's waren genoteerd en hen tegen betaling van het jaar-abonnements geld (55 cents) een genummerde kwitantie was overhandigd, vond in het openbaar de toewijzing der cadeaux plaats. De politie v;as daarbij tegenwoordig, als ook de voor zitter van de Schager Handeldr. en Ind. Middenst. vereeniging. Deze laatste opende een voor een de enveloppes en het nummer dat voor den dag kwam wees aan welke abonné een cadeau ontving. Niettegenstaande aan deze attractie voor uit alle bekendheid was gegeven, werd er van geen enkele zijde aanmerking op ge maakt. Nu echter het succes groot is. dat een tweede serie bij kans vol teekend was, kwamen de opmerkingen. De ambtenaar van het O. M., overtuigd van de goede trouw der directie, besloot geen proces-verbaal op te maken, mits de directie alle verdere toewijzingen beloofde stop te zetten. De directie heefi daartoe be sloten, doch verzocht eigener beweging en na overleg met haar advocaat, mr. Buis kool, proces-verbaal te doen opmaken, ten einde een principieele uitspraak in dezen te verkrijger. Naar de directie ons verzekerde, staat voor haar met vrij groote zekerheid vast, wie deze anonieme briefschrijver is ge weest. Momenteel wilde zij echter ons den naam niet noemen. Wij hebben, zoo schrijft onze verslag gever, bij vele middenstanders ons oor te luisteren gelegd. Algemeen keurt men deze briefschrijverij af en vooral het feit dat de afzender zijn naam niet heeft durven noemen, wordt ten zetrste bespreken. Zeer begrijpelijk, wordt de uitspraak in deze zaak mei groote bcangstelling tegemoet gezien. Hoe het ook mag loopen, aldus de directie van Contact, een groote reclame zaj ook in dt toekomst worden gevoerd, zij het misschien dan in anderen voim.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2