'fxooindaal 'flieums £awL: en 'JuinBouw £aatste betichten. aan de gevolgen overleden. De benoodigde gelden. STOMPETOREN GRAF7 ZU1DSCHARWOUDE Ziekenhuisver pleging „De Voorzorg". Tenslotte werd 'besloten, dat de personen HEILOO Is belastingverhooging noodig en gewenscht? Een debat-avond. natelde giciTmfc KAN DE NED. TUINBOUW ZICH AANPASSEN? „Niet verder" zegt de heer van DIEFSTAL VAN BRILMONTUREN. TRAMS BOTSEN TEGEN ELKAAR. Een misverstand in Zeeland. Dr. v. RAVESTEIJN VEROORDEELD. Tot f 75 boete. HITLER'S RIJK BESTAAT 2 JAAR. Rede van den Führer. DE PROEVEN MET ZWAAR WATER. Rijksminister Schmitt gaat heen. Dr. Schacht zijn opvolger. de Vrij. Hoorn; 19- mej. M. Bierman, Oost huizen; 20. D. Stam. Oudendijk. Statenkring Zaandam: 1. A Sietsma, Alkmaar; 2. D. A. F lentrop, Zaandam; 3. W. F. Allan Koog aan de Zaan; 4. mej. N. Carels, Alkmaar; 5. H. L. Hallie, Zaandam; 6. J. J- de Boer, Assen delft; 7. mr. A. Prins. Alkmaar; 8. J. Kop pen, Westgraftdijk; 9. H Brinkman Jzn, Zaandam; 10. K. Swart, Westzaan; 11. T Kostelijk, Heiloo; 12. A. Dekker Egmond- binnen; 13. G. Jongejans, Assendelft. 'De heer D. te Wognum, die dezer da gen door 'n autobus met terugkeerende werkloozen uit de Wieringermeer werd aangereden en zwaar lichamelijk letsol bekwam, is aan de gevolgen overleden. Naar beweerd wordt treft den chauffeur geen 6chuld. HET RUSTHUIS TE SCHAQEN. In aansluiting op het bericht, voorkomen de in ons blad van gisteren, betreffende den bouw van een rusthuis te Schagen, kunnen we nog het volgende melden. Door den archi tect Chr. Dekker zijn in opdracht van de commissie de ontwerpen gemaakt. We zagen de teekeningen. Mochten de plannen worden verwezenlijkt, dan zal een en ander zeker lei den tot verfraaiing van Schagen. Het gebouw zal o.m. bevatten een 50-tal kamers voor hen, die zich in het rusthuis zullen installee- ren. Bovendien zal men er in aantreffen een conversatiezaal, voorts alles wat in een zoo danige inrichting wordt vereischt. Het geheel zal centraal worden verwarmd. De dagelijk- sche leiding zal worden opgedragen aan een directrice. Aan de inrichting zal men verbin den een gehuwd paar, dat als conciërge zal dienst doen. Een juffrouw van de huishou ding, een gediplomeerd verpleegster en een zestal dienstboden zullen er tevens aan ver bonden worden. Voor böuw en inrichting zal men de be schikking moeten hebben over 100.000. De commissie van voorbereiding wil trachten de benoodigde gelden te verkrijgen van één groot lichaam; mocht dit niet slagen, dan zal men trachten met obligaties tot het doel te geraken. Uit zeer betrouwbaren bron verna men we echter, dat de onderhandelingen met een groote instelling op financieel ge bied reeds zoover zijn gevorderd, dat mag worden aangenomen, dat de benoodigde ton op deze wijze zal worden verkregen. 'In het berichtje over de uitvoering van de zangvereeniging „Crescendo" staat als datum aangegeven 27 Febr. Dit moet zijn Donderdag 7 Febr. 'Naar we vernemen is dezer dagen door de Kroon goedgekeurd de veror dening tot het 'heffen van straaibélas- ting in de gemeente Graft. Deze belas ting treft uitsluitend de bebouwde eigen dommen en heeft een heffingspercentage van 4 der belastbare opbrengst van de pcrceelen. Zooals bekend is uit diverse verslagen van den gemeenteraad be hoort deze belasting nog geheven te worden over het jaar 1934. De vereeniging voor Ziekenhuisverpk' ging „De Voorzorg" vergaderde Dinsdag avond half acht ten huize van den heer P. Schoenmaker, alhier. De voorzitter, de heer J. de Ruiter, merkte op, dat wij in een gunstige positie verkeeren. De contributie is bij vele vereenigingen hooger. Het bestuur heeft dit echter niet in de hand. De vereeniging heeft goed werk verricht. Zij bestaat nu 10 jaar. Van het eerste be stuur hebben de heeren J. Klingeier en J de Ruiter nog zitting. Aan het jaarverslag van den secretaris, de heer D. de Geus Jbz., ontleenen wij, dat het jaar gunstig is geweest met een rustig verloop. Sommige leden konden niet op tijc betalen. Het ledental bedraagt 372. Er zijn 9 personen voor rekening der ver eeniging verpleegd geworden met 143 lig dagen. De ontvangsten waren 569.50, de uitgaven 549.11, saldo 20.39, waardoor het bezit der vereeniging is gestegen tot 551.58. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de federatie is opgeheven. De fed. Noordholland blijft ech ter in streekverband bestaan. Met de firma Jac. Met is een contrac voor vervoer aangegaan. Voor vervoerkosten werd hoogstens 10 uitbetaald, doch alleen bij opname in het ziekenhuis. Niet voor vervoer heen en terug naar Alkmaar. De rekening van den penningmeester, den hr. J. van Twuijver, werd, nadat bij monde van den heer W. Bakker rapport was uitge^ bracht, goedgekeurd en vastgsteld. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd de heer D. de Geus J!bz. met bijna alg. stemmen herkozen. De voorzitter feliciteerde hem met deze herbenoeming, evenals de vereeniging. Hij is de rechte man op de rechte plaats. In verband met het 10-jarig bestaan werd den leden een consumptie aangeboden. Hierna weid het bestuursvoorstel bespro ken, om personen van 5060 jaar aan te nemen als lid. Het bestuur stelde voor, deze te nemen bij dubbele contributiebetaling. Het vorig jaar werd deze kwestie reeds besproken. De heer De Boer was niet voor dubbele contributie-heffing. De heer Stoop vroeg, of de ouderen zoo veel duurder zullen uitkomen dan de ande ren. De voorzitter antwoordde, dat de sta tistiek uitwijst, dat dit niet het geval is. van 50 tot 60 jaar zullen worden aange-1 namen tegen gewone contributiebetaling. Er zal echter geen hulp worden verleend bin nen een jaar na toetreding. Voor de te houden federatievergadering zal een tweetal afgevaardigden worden aan gewezen door het bestuur. Bij de rondvraag werd door eenige leden dank gebracht voor de aan hunne gezinnen verleende hulp bij verpleging in het zieken huis. De heer Stoop informeerde, hoe het is af- geloopen met het onderhoud met het burg. armbestuur. Geantwoord werd, dat wanneer iemand bijv. 6 maanden ten achter is en een maand van het achteistallige inhaalt, het A. ook een maand van dit achterstallige betaalt. Daarna sluiting. Maandagavond had in het café van de ïeer J. Admiraal een druk bezochte verga- cering plaats (er waren een 70 personen aanwezig) waar de heer G. Smits boven staand onderwerp behandelde. De heer J. Admiraal Nzn. opende, heette welkom, besprak de verhoogde belasting en gaf het woord aan den spreker. De heer Smits verontschuldigde zich dat lij geen spreker van professie was, doch hij hoopte aan te toonen, dat de belastingver hooging niet noodig was geweest, indien men van kath. en soc.-dem. zijde meer naar de heeren Kostelijk en Vahl hadden geluis terd. Spr. ging de begrooting na en zeide dat men in den raad beweerde dat Spr. B en W. hadden beschuldigd van wanbeheer. Niets was minder waar. Alleen had spr. het be treurd dat trots de steeds verhoogde belas ting men nu weer met een voorstel om be- astingverhooging kwam. Spr. ging na de geflatteerde begrooting over 1935. In de be grooting voor 1935 is 40.000 ongedekt en waaruit moet men met zulk een tekort de kosten van werkverschaffing betalen? Spr. meende dat een subsidie uit het rijks- werkloozenfonds de beste oplossing was, doch daar wil men niets van weten. Men jelooft een 40-urige werkweek en 0.40 uur loon en men kan het niet nakomen, tenzij met wachtweken en in dat licht bezien kan men evengoed de rijkssubsidie aanvaarden, omdat het voor den werkloozen hetzelfde ilijft. Ook had men kunnen aanvaarden het voor stel van de S.D.A P., een progessieve per soneelebelasting en een heffing van vermo- gingsbelasting. Beide punten waren aanne melijk en dan had de toch al zeer hooge personeelbelasting niet met 50 opcenten verhoogd moeten worden. Spr. wees ook nog op de onbillijke verhooging van meterhuur van het G.E.B. en zeide dat, terwijl men over een jaar een winst van 18000 maakte deze extra belasting niet was verantwoord. Spreker kwam tot de conclusie dat ver- ïooging der belasting niet gemotiveerd was en evenmin gewenscht, om dat men de uit breiding der gemeente belemmert. Hierna werd gepauzeerd en gelegenheid gegeven tot het stéllen van vragen. De heeren Mossel en J. Rus wilden eeni ge gedachtenwisseling, wat hun beter voor kwam. Dit werd toegestaan. De heer Mossel verdedigde het beleid van B. en W. dat spreker in groote lijnen kon volgen. Voor verhooging van meter- ïuur was spr. partij niet geweest, doch het voordeel van de winst G. E. B. was niet te versmaden. Een aansluiting bij het Rijk ver wierp spr. De loonen zijn te laag. Spr. onderwierp de heffing van belasting aan bespreking en meende dat het niet veel an ders kon als de S. D. A. P; voorstelde, al ging dit niet met een enthousiaste verdedi ging van hunne zijde. Dat de begrooting niet sluitend was, kon spr. niet toegeven. De heer Smits zeide dat het min of meer bedrog was dat men de arbeiders 40 cent per uur belooft en er voor een 40.000 geen dekking is. De heer Kostelijk toonde het aan en de geheele raad zweeg. Dat doet men met het oog op de verkiezing. De verhoog de meterhuur bleef spr. afkeuren. De heer J. Rus betoogde dat de heer Smits de voorstellen S. D. A. P. onder schrijft. Doch spr. zou het wapen „belas tingverhooging"^ zoo weinig mogelijk willen hanteeren. Heiloo is een gemeente in op komst en voor de vestiging vraagt men eerst naar de belastingheffing. Halen waar het is, lijkt heel mooi, maar men moet de goed gesitueerden niet weg jagen. De heer Smits t was het grootendeels met den heer Rus eens, doch de gemeente zorgt wel dat men weg blijft of gaat om dat de personeele belasting hier zoo hoog is, doch de goed gesitueerde zijn in andere gemeen ten ook niet vrij. De heer Zeeman betoogde, dat Heiloo eenige jaren boven zijn stand leefde en dat wil men nog niet erkennen. Een duur raadhuis, 100000 voor het bosch zonder een cent rente, dure wegen (o.m. een zoo goed als waardelooze weg naar het kanaai) en meer onproductieve uit gaven. De heer van Gemeren zeide, dat we hier den waanzin hadden beleefd om een per soneele belasting te heften 3 klassen te hoog. We hebben noodig de 4e klasse. Wie helpt ons daaraan? Wie helpt ons aan een raad die de tering naar de nering wil zetten. Aan den bestaanden toestand voor de begrooting 1935 brengen zij nu toch geen verandering De heer Smits beantwoordde de heeren Zeeman en van Gemeren. De onproductieve uitgaven kan men betreuren, doch wat de een onproductief noemt, daar denkt de ander geheel anders over. De veel te hooge per soneele belasting onderschreef spr. Mis schien was de oolossing een vrije lijst in dienen. Als het waar is. dat wat de heer van Gemeren beioogt, dat de massa ontevreden is over het beleid van den raad, dan heeft zoo'n lijst een goede kans. Van spr. was echter geen voorstel in die lijn te wachten. De heer Mossel hield nog een lang be toog over de verkiezing, zooals die thans plaats heeft. Een vrije lijst zou een aveiecht sche uitwerking hebben. Voorts hield spr. een betoog over het beleid van de S. D. A. P. en betoogde met klem. dat de begrooting wel sluitend was, De heer Rus had altijd eenig bezwaar gemaakt tegen de S. D. A. P., doch na het betoog van den heer Mossel gevoelde spr. zich tamelijk gerust! De heer van Gemeren meende, dat men Heiloo een dienst zou be wijzen als men probeerde 11 roode raads leden te krijgen, dan was Heiloo gered! De heer Mossel zeide dat de S.ii.A.P. het gevoerde beleid kan verdedigen. De heer Smits had met genoegen verno men, dat de raad de periodieke verhoogingen van den administrateur van het G.E.B. op peil bracht en betreurde het, dat de raad de verhooging voor de twee ambtenaren ter secretarie en den volontair verwierp. Z.i. moet het loon der ambtenaren geen sluitpost zijn voor de begrooting. De heer Wasterval vroeg wat men denkt te doen. Moet die belastingverhooging blij ven of nroet men maatregelen nemen? De heer Smits zeide dat hij geen voorstel zal doen om een adres aan Ged. Staten te zen den om niet-goedkeuring der begrooting te vragen. Als de begrooting niet sluitend is, en spr. hield vol dat dit niet het geval is, komt ze terug. Daar niemand een voorstel defed om het toch te doen en niemand voor een vrije lijst pleitte, volgde Sluiting. Kampen. Over bovengenoemd onderwerp heeft Maandagmiddag de heer W. J. van Kampen, voorzitter van den Nederlandschen Tuiri- dersbond, het woord gevoerd in de door den kring Langendijk en Omstreken belegde ver gadering in hotel Concordja te Noordschar- woude. Ongeveer 450 personen, mannen zoowel als vrouwen, waren aanwezig, toen de heer Jb. de Vries, voorzitter van den kring, de bijeenkomst opende. In zijn openingswoord merkte de voorzit ter op, dat men nog steeds is als de roepende in een woestijn, terwijl hij tevens herinnerde aan de tuinders en arbeiders, die op het oogenblik in de werkverschaffing in de dui nen werken, terwijf in de schuren de kool ligt te rotten. De heer van Kampen, hierna het woord verkrijgende, zeide, dat de tuinbouw ernstig ziek is. In tijden van conjunctuurdaling is aanpas sing noodzakelijk, maar er zijn er nog zoo velen, die zich buiten de aanpassing houden te koste van anderen. Spr. ging het ont staan van de maatschappij, na, het ontstaan van het geld als ruilmiddel, later als „doel". Een groot aantal personen leeft op den produceut, die thans beneden productieprijs moet leveren. Aanpassing klinkt hun als een vloek in de ooren. De tuinbouw staat voor een muur. Men kan er niet over. Met den produvtiesteun is het onmogelijk verder te produceeren. De tuinbouw dient zich te organiseeren. Er zal rekening moeten worden gehouden met den producent. De tuinbouw is een alge meen belang. En het is een gemis van de regeering, dat het agrarisch leven in het niet verzinkt. De moestuin van Europa dreigt te worden afgesneden om enkele millioenen guldens. Daarvoor heeft men toch geen jaren gewerkt? De tuinbouw heeft meer perspectief dan de landbouw. De tuinbouw werkt met 30 verlies ten opzichte van de wereldmarkt, de landbouw met 100%. Met de tuinbouwsteun van 5 millioen per jaar ontvangt de tuinbouw ongeveer de helft terug van hetgeen door den tuinbouw aan heffingen op graan etc. wordt betaald. Als men deze behandeling van den tuinbouw nagaat, wordt men diep getroffen. De tuin bouw vraagt den productieprijs. Is daar iets op tegen? Slechts een derde gedeelte is nog maar georganiseerd. Een executieverbod heeft men niet gekregen. Wel iets in dien vorm door de verleening van teeltrecht op naam. De execuiie wordt daardoor tegenge gaan. De landbouwcrisisorganisatie krijgt dan wat te zeggen in de overdracht, welke niet zal geschieden als geen ernstige nalatig heid kan worden geconstateerd en de betrok ken persoon crisislachtoffer is. Met dwang mag niet worden opgetreden. Men moet zien onderwerpen aan orde en wettelijk gezag. Het hypotheekvraagstuk zou kunnen worden opgelost door verlaging van het rentetype De sociale lasten moeten komen op de ge meenschap in plaats van op den producent. Verder heeft men nog de moeilijkheden met de clearing. Dat is een strop voor den tuin- bouwexport. De transfer-handel is daarvan een der oorzaken. De beslissing zal voor den Ned. Tuinbouw spwedig vallen. Binnen een paar maanden. Over de beschikbaarstelling van steun voor den tuinbouw uitte spr. de wenschelijkheid, dat de regeering zich uitspreekt, of er nog meer steun zal komen, ja dan neen. Dat moet men weten. Na een kleine pauze voerde de heer P. Hart van Koedijk het woord over „Hoe kun nen wij dit voorjaar weer beginnen". Spr zou het hebben over den toestand van het oogenblik, niet alleen stoffelijk, maar ook geestelijk gezien. Spr. vroeg zich af, of men dieren of menschen is. We worden naar de slachtbank gedreven. Doch in de menschen zit nog eenige fierheid, al klopt het onder een blauwe kiel of boezeroen. Het is ons heilig. In de tuinbouwstreek is men allen tuinder De richtprijzen waren geheim. Daarover heeft men z'n mond niet gehouden. Het is spreker ter oore gekomen en spreker heeft de cijfers gepubliceerd. In '33 is geen steun ver leend op de Deensehe witte kool, over het tijdvak van October tot en met December, omdat er voor die kool geen richtprijs was vastgesteld. Het had spr. gefrappeerd, dat deze richtprijzen zijn vastgesteld door vak- menschen uit de tuindersorganisaties. Als er geen verandering in komt, zal men ook over dit jaar geen steun krijgen. Tenzij de tuinders hun stem laten hooren. In dien tijd wordt de kool geveild om aan geld te komen, om kleine dingen te betalen. De veilingen dringen aan, om in dat tijdvak ook kool aan te voeren voor een geregelden aanvoer. Als het dan ook Denen moeten zijn, is het organisatorisch verkeerd van deze be stuurders, dat de Denen niet in de richtprij zen zijn opgenomen. Het is misleiding, dat bestuurders, die wisten, dat ze niet voor steun in aanmerking kwamen, er aan mee werkten, dat een adres om steun Wérd opge zonden. Wat moet men beginnen, vroeg spr. zich af en gaf eenige voorbeelden uit het da- gelijksche leven, hoe menschen voor een schuur met kool een zeer gering bedrag ont vangen, waarvan ze alles en alles moeten be talen en zes maanden leven. Er zijn men schen, die geen 3 liter petroleum kunnen be talen. Anderen hebben geen boter op hun brood gehad in drie weken. 98 pCt. van de menschen, die er zoo voor zitten, vragen zich af: wat zal er morgen van ons komen? Het hyj>otheekvraagstuk staat op z'n hoogtepunt. Men moet het hoofd koel houden en de bee- nen op den grond. Hierna behandelde spr. het verschil tusschen een hypotheekbank en een pachtbedrijf. De pacht loopt terug, ter wijl de hypotheek dezelfde blijft. Dan heeft men de gevaren. Op de veilin gen worden cessiebetalingen gedaan. Het zelfbeschikkingsrecht van de tuinders wordt aangetast. De organisaties gaan hiertegen in. Het moet niet zoo worden, dat de tuinder niets anders heeft te doen, dan z'n kool te veilen en de betalingen op het betaalkantoor plaats vinden. Al kwam er een verbetering, de onrust, „hypotheekonrust" noemde spr. het, blijft bestaan. Beschermingsmiddelen zullen moeten wor den genomen, ten eerste door hechte organi satie. De principes dienen op zij te worden gezet in deze zaak. De zelfbescherming is echter mogelijk, als de tuinders een besluit nemen, de bedrijven, welke verkocht worden, buiten de gemeenschap te sluiten. Verder moeten de veilingsorganisaties en 't trans portwezen er voor gespannen worden. De regeering zal respect moeten krijgen voor den tuinbouw. Men moet elkaar helpen als mensch naast mensch. De regeering zal dienen in te grijpen, dan behoeven deze middelen niet gebruikt te wor den. Een beroep werd gedaan op alle tuinbouw- instanties Nadat nog een uitvoerige gedachtenwisse ling volgde, werd een motie, waarin wel de gedachte van de vergadering tot uiting kwam, ingediend van de volgende inhoud: De tuinders van het Langendijker Tuin- bouwdstrict, in getale van ongeveer 450 in vergadering bijeen te Noordscharwoude, gehoord de inleidingen „Kan de Neder- landsche tuinbouw zich aanpassen?" en „Hoe moeten wij in het komende voorjaar beginnen", gelet op de noodtoestand, waarin de tuin ders verkeeren als gevolg van de jarenlange crisis, die in zoo uiterst ernstige en diep in grijpende mate in dit tuinbouwdistrict is op getreden, waardoor alle reserves, zelfs van de meest kapitaalkrachtigen onder hen, zijn opgeteerd, van oordeel, dat thans een toestand is inge treden, waarbij het onomstootelijk vaststaat, dat velen der tuinders den ondergang nabij zijn, zoodat, als niet spoedig hulp wordt gebo den om vele bedrijven van den wissen onder gang te redden, velen onder hen in de werk verschaffing zullen moeten worden opgenomen of voor zoover ouderdom of lichamelijke ge steldheid dit verhinderen, ten laste der Armbe sturen zullen komen, overtuigd, dat van aanpassing geen sprake kan zijn mede door het uitblijven van regee- ringsmaatregelen inzake vermindering van vaste lasten, die op het bedrijf drukken, als hypotheekrente, grond- en waterschapslasten en sociale lasten, die zelfs nog zijn opgevoerd, er aanherinnerend, dat in de jaren 1914 1919 de tuinders van dit district door de re geering gedwongen zijn, hun producten in het belang der Nederlandsche bevolking af te staan ver beneden wereldmarktprijs, waardoor aan de tuinders groote kapitalen zijn onthouden, betreurende, dat weldra, als opnieuw de akkers moeten worden bewerkt en bemest voor den nieuwen oogst, er geen sprake van kan zijn, bij gemis aan de noodige financiën, om het bedrijf te exploiteeren, doet een krachtig beroep op de regeering, een beroep in den zin van een noodkreet van duizenden harde en stoere werkers, een be roep, niet ingegeven door zucht naar sensatie, noc' door een poging, om den toestand schril ler voor te stellen dan deze in werkelijkheid is, doch alleen om de regeering te doordringen van de noodzakelijkheid van spoedige en af doende hulp ter voorkoming van den onder gang van zoovelen die slechts gered kunnen worden door de redding hunner bedrijven, spreekt de noodzakelijkheid uit, dat de regee ring onmiddellijk maatregelen neemt, waardoor de tuinders een steun ontvangen in dezen zin, dat hun wordt uitbetaald het verschil tusschen de opbrengst hunner producten en den produc tieprijs, en besluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering en Tweede Kamer. Deze motie werd met luide betuigingen van instemming aangenomen. (Ongecorrigeerd.) Door de gemeentepolitie te Bergen op Zoom werd Zaterdag j.l. in beslag genomen een partij van 800 tot 900 brilmonturen met een verkoopwaarde van 2000 tot 3000. Deze brilmonturen bleken afkomstig tes zijn van diefstal te Rotterdam. Hedenmiddag heeft op het station Mid delhaven nabij Middelharnis (Zeeland) een ernstig tramongeluk plaats gehad Aan beide kanten van het station zijn rails gelegd, aan beide kanten staan trams. Even buiten het station loopen '.e rails samen, zoodat de trams daar op enkel spoor rijden. De tram, die heden middag vanuit Midelharris naar Oolt- gensplaat en Ou dorp reed, vertrok iets te vroeg, waardoor deze tegelijk met de tram aan de andere kant van het station op enkel 6poor kwam. Een der tramwagens werd aan de lin kerzijde aangereden, waardoor twee wagons, waaronder een personenrijtuig, kwam te kantelen. Door het inslaan van een ruit wisten de inzittenden zich uit h-un benarden toestand te bevrijden. Geen der inzitten den bleek ernstig gekwetst, slechts enkele hadden snijwonden. Van de tram, die de aanrijding ver oorzaakte, schoven drie wagons in elkaar terwijl de locomotief dwars over de rails kwam te staan. De reizigers zijn met een extra trein en een bus naar hun bestemming gebracht. De advocaat-generaal van het Haag- sche gerechtshof heeft heden veroor deeling tot een geldboete van 75 gevorderd tegen het vroegere Tweede Kamerlid dr. W. v. Ravesteijn wegens beleediging in geschrifte van den Itali- aanschen koning, van welk feit hij door den Rotterdamschen politierechter was vrijgesproken. Mr. Mendels pleitte bevestiging van het vonnis. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag der nationaal-socialisti- sche revolutie zijn heden te Berlijn, zoowel de openbare als particuliere gebouwen en trams en bussen met vlaggen versierd. Vanmorgen zijn speciale diensten in de verschillende kerken gehouden. Officieele feeste- lijkheden vonden niet plaats, doch een bedrag van 23 millioen mark werd ter beschikking gesteld voor het Winterhulpwerk. Ter gelegenheid van den herdenkingsdag heeft Adolf Hitier een oproep uitgevaardigd aan het Duitsche volk, waarin hij herinnert aan de beteekenis van de omwenteling, die 2 jaar geleden een einde maakte aan een toe stand, die sedert het einde van den wereld oorlog had geduurd. Van een natie, die in doffe wanhoop ver keerde, heeft het nationaal-socialisme Duitschland opgericht met het geloovige ver trouwen in de innerlijke waarde en de schep pende kracht van het eigen leven., Met ver heugende zelfdiscipline hebben ontelbare millioenen van het Duitsche volk zich in dienst van de nieuwe idee gesteld. In den oproep zegt Hitier verder: Toen ik op 30 Januari 1933 het Duitsche volk voor de uitvoering van het eerste werkprogram vier jaar tijd vroeg, kan thans worden ge zegd, dat reeds in de helft van dezen termijn meer dan 2/3 van het beloofde is ingelost. Geen democratische regeering ter wereld kan zich met grooter vertrouwen en meer toege negenheid aan het oordeel van haar volk on derwerpen dan de nationaal-socialistische re geering van Duitschland. Dr. Klaus Hansen uit Oslo, die Vrijdag j.l. een kleine hoeveelheid zwaar water tot zich nam om den invloed daarvan op het menschelijk lichaam te kunnen vast stellen verklaarde, dat hij zich zeer goed voelde. Er hebben zich in het geheel geen ziekte verschijnselen voorgedaan. Dr. Fransen weigerde mede te deelen wan neer hij een nieuwe dosis zwaar water tot zich zou nemen. Rijkskanselier Hitier heeft heden den rijks minister voor economische zaken en Pruisisch minister voor economische zaken en arbeid Dr. Schmitt ontvangen, die hem verzocht met het oog op zijn nog steeds niet herstelde gezond heid hem Uit zijn functie ontslag te willen ver- leenen. Tot zijn oprecht leedwezen zag de rijkskan selier zich genoodzaakt dit verzoek in te wil ligen. De rijksminister voor economische zaken ver zekerde den rijkskanselier van zijn bereidheid om na zijn volledig herstel te allen tijde zijn kracht en zijn ervaringen ook in de toekomst in dienst van het rijk te stellen en de hem toe gedachte taak te vervullen. Rijksbank-president dr. Schacht werd door Hitier opnieuw belast met de waarneming van de zaken van het rijksministerie voor economische zaken en op voorstel van den Pruisischen minister-president ook met het waar nemen van het P.-uisische ministerie voor economische zaken en arbeid. Hitier verklaart verder, dat hij van Duitsch land wil maken een land van eer, vrijheid en geluk. Een volksgemeenschap, waarin ontel bare millioenen menschen in trouwe kame raadschap werken voor den opbouw van een nieuwen staat en aan de opvoeding van een natie, die vreedzaam en vlijtig in deze wereld wil bestaan

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3