HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. £ucfiioaact !Pxüoatdaai Tlieuws Mr. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK BELANGRIJKE STRIJD VOOR JONG HOLLAND. POLITIE VOETBAL. BILJARTBOND „ALKMAAR EN OMSTREKEN". ExcelsiorZ.E.K.Z.? 02. NEDERLAAGWEDSTRIJD TE ST. PANCRAS. T.O.P.—Driesprong 399401. ALCMARIA-NIEUWS. Nootlottig vliegongeval bij Stettin. De elf inzittenden omgekomen. Tegen een heuvel gebotst. OUDKARSPEL EGMOND AAN ZEE BLOKKER HEEMSKERK ÉL W. •-v f 3§Éi"-'fv ;r~n a. BEVERWIJK WIERINGEN HEILOO ST. PANCRAS NIEUWE NIEDORP Wegenverbetering en bruggenbouw zijn in tijden van werkloosheid ware weldaden voor ons land B&ÉMGÉM WÉLVAART mond gestoken wat wij eruit haalden. Wij hadden geslapen met het bovenlijf schuin ge bogen over een onnoemelijke chaos van har- de%n zachte voorwerpen, een deken over het lichaam geslagen om ons te verwarmen, en een over het hoofd opdat het donker zou wezen Zoo hadden wij dan geslapen ieder op zijn beurt een of twee uur, totdat wij wakker werden en ons weer frisch en fiks ge voelden voor vele volgende uren. Vier dagen geleden hadden wij des Zaterdagsmorgens vroe" onze kleeren aangetrokken, en zij zaten nu Woensdag, nog om ons lijf. Wij hadden geleefd als vrije, aan geen enkelen maat- schappeüjken dwang gebonden menschen; straks zouden wij weer ordelijke burgers zijn. En die gedachte vervulde ons met een im mense droefheid. Voetbal. J. H. krijgt 't morgenmiddag niet ge makkelijk nu Dindua uit Enkhuizen op bezoek komt. Wij gelooven echter niet dat J. H. zich zal laten verelaan, temeer, omdat in Enkhuizen al met 3—0 gewon nen werd. Wint de Oranjeploeg, dan is ze kampioen van haar afdeeling, 6peelt Zv gelijk dan moet in den laatsten wed strijd tegen C. J. M. V. één punt bemach tigd worden en wordt er verloren dan moet de laatste wedstrijd gewonnen •worden. Dus verliezen of gelijk spelen zou de definitieve beslissing nog even uitstellen. Maar de Jong Holland'anen zullen er wel voor zorgen om in eigen omgeving den -titel te behalen. Het elf tal heeft een kleine wijziging ondergaan, wat. naar we hopen, een verbetering zal blijken. Waar de inzet van den strijd dus zoo belangrijk is, behoeft 't nauwelijks te worden betoogd, dat ditmaal aller be langstelling zal uitgaan naar de ver richtingen van Jong Holland. Good luck, boys! Het Politie-Sportnieuws, het officieele or gaan van den N.P.S.B., vermeldt deze week o.a., dat het bondsbestuur er in geslaagd is, met het Oosten van ons land een overeen stemming te bereiken. Dat beteekent dus, dat de NP.S.B. een zeer belangrijk district erbij gekregen heeft en dat de N.P.S.B. zoo lang zamerhand vasten voet krijgt in geheel Ne derland. Het Februari-programma voor de Alk- maarsche club luidt: 5 Febr.: Amsterdam lIIAlkmaar 19 Febr.: AlkmaarZaandam 25 Febr.: BloemendaalAlkmaar Uit het vereenigingsnieuws van Alkmaar meenen wij te moeten opmaken, dat de club momenteel met ernstige moeilijkheden te kampen heeft. Dat is jammer, want de bijna 10-jarige A.P.S.V. moest juist dit jaar blijk kunnen geven van een gezond clubleven. Echter, de laatste wedstrijd werd gewon nen en dat geeft moed voor de toekomst. Nu nog wat trainen en de zaak is weer heele- maal gezond. Wij zouden zoo zeggen, dat politiemen- schen vooral aan sport moesten doen. Hun werk eischt van hen een gezond en krachtig lichaam, dat tegen alles gehard is. En waar krijgt men dat alles gemakkelijker en beter dan met intensieve training en met regelma tig wedstrijdspelen. Biljarten. De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden voor het clubkampioenschap zijn als volgt: ptn. brt. h.s. gem. C. Rood 25 11 4 2.27 A. J. de Wit 125 11 48 11.3a J. van Beek 105 32 15 3.28 Adr. de Wit 125 32 26 3.91 T. Witte 96 30 14 3.20 J Burger 125 30 22 4.17 Dré de Vries 125 71 9 1.75 S. Schilder 120 71 10 1.69 J. Helderman 125 61 11 2.05 C. Jongbloed 89 61 9 1.46 Totaal ExcelsiorZ.E.K.Z.? 476584 pt. KinheimDe Drie Ruiten 02. C. N. Welsch N. Venneker A. Bing D. Kieft J. Lüdeke G. Wessels Swager Jb. Mors Schröder J. Zwaan Totaal Kinheim—De Drie Ruiten 492—521 punten. Maandag a.s. worden de navolgende wed strijden gespeeld: Z.E.K.Z.PDe Drie Ruiten De Driesprong—Kinheim Verder vernemen wij nog, dat door den gerant van het Paviljoen Kinheim een zilve ren beker is beschikbaar gesteld voor den kampioen van deze competitie, welke beker na twee keer winnen definitief in het bezit van de kampioen komt. De uitslag van den nederlaagwedstrijd, gespeeld door de Driesprong tegen T.O.P. van Schagen, is: ptn. brt. h.s. gem. Klos 100 16 41 6.25 E. Ket 24 15 5 1.60 ptn. brt. h.s. gem. 125 20 24 6.25 94 20 20 4.51 87 29 20 3.00 125 29 19 4.31 125 28 19 4.46 125 28 8 1.85 69 26 12 2.65 125 26 20 4.81 86 36 8 2.38 125 36 19 3.47 39 24 7 1.62 100 24 19 4.16 100 29 15 3.44 95 28 15 3.39 60 32 10 1.87 100 32 15 3.12 100 48 10 1.87 82 47 9 1.74 Joh. Boon H. Meier J. Pool D. Koning C. Schrijver J. Schuit J. Schrieken W. Keizer Bram Elte opent het Februari-nummer van het Alcmaria-Nieuws met een beschouwing over datgene, dat bereikt is en uit alles blijkt, dat de club tevreden mag zijn. Lutterot schrijft een sympathiek stukje over de 40- jarige A.F.C., de club, die reeds vanaf 1895 contact had met Alkmaar! Een onbekende X. schrijft een open brief aan de elftal-commissie, waarin deze hulde wordt gebracht voor haar ondankbare taak. Menvod Khan vertelt in zijn rubriek op zijn eigen wijze het een en ander over De vrouw en Het Voetbal, terwijl een trotsche vader schetst, wat hij langs het lijntje zag en mee maakt. De feestcommissie doet de mededeel ing over de Alcmaria-fuif, de voorzitter der ver- eeniging heeft een hartelijk artikeltje geschre ven voor alle Alcmarianen, Vanderem heeft Siem v. d. Molen „geslachtofferd" en Leo He melrijk vertelt, dat in de training de toekomst „legt". Tenslotte noemen wij de diverse mededee- lingen en overzichten, w.o. een maandover zicht van het roemrijke tweede! Gisteravond is een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Deruluft op de lijn Koningsbergen—Berlijn verongelukt, doordat het bij een po ging om een tusschenlanding te ma ken op het vliegveld van Stettin ter hoogte van Podejuch ontijdig met den grond in aanraking kwam. Hierbij zijn behalve de drie leden van de bemanning, bestaande uit den commandant Westöhel, den ra dio-telegrafist Kuhne en den werk tuigkundige Zimmerman, 8 passa giers om het leven gekomen. E>e slachtoffers zijn Freiherr maarschalk von Biberstein, de Lang uit Danzig, mej Gleitz uit Danzig, de heer Sontag, eveneens uit Danzig, de heer von Schulz uit Zopott, de heer Rohde uit Koningsbergen, de heer Ru- delsdorff uit Berlijn en de heer Vietor uit Berlijn. Het vliegtuig was gistermiddag om 16 uur op den vastgestelden tijd van Danzig naar Berlijn vertrokken. Tengevolge van het slech te weer zag de bestuurder zich genoodzaakt een tusschenlanding te maken te Stettin, van waar radiopeilingen waren ontvangen. Het vliegveld meldde om 18.17 een vlieg hoogte van 400 M. Achttien minuten later meldde een radio-bericht, dat de vlieghoogte 220 M. bedroeg. Tegelijkertijd deelde de ra dio-telegrafist mede, dat het vliegtuig zich in de wolken bevond en dat de antenne met ijs was beslagen. Het laatste radio-bericht van het verongelukte vliegtuig werd uitge zonden om 18.38 uur toen een vlieghoogte van 150 M. werd opgegeven. Het ongeval zelf heeft even voor 7 uur plaats gehad. Het vliegtuig stootte tegen den 130 M. hoogen heuvel bij Podejuch. Dit on geval is het eerste van ernstigen aard dat de Duitsch-Russische luchtvaartmaatschappij gedurende de 13 jaar van haar bestaan heeft getroffen. Tengevolge de benoeming van den heer A. J. Wijnvela tot Kerkvoogd der Ned. Herv Kerk te Oudkarspel, is men overgegaan tot de verkiezing van een notabel. In diens plaats is gekozen de heer C. Wagenaar Dz. De voorwaarden der werkverschaffing. Bij beschikking van 28 Januari is door den Minister van Sociale Zaken aan de ge meente toestemming gegeven tot het houden eener werkverschaffing, bestaande in het ma ken van een wegbaan door de duinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf ten Zuiden van het dorp naar zee Hiervoor is subsidie toegezegd op de vol gende voorwaarden: 1 alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners mogen worden tewerkgesteld, aangewezen onder goedkeuring van de rijks inspectie voor werkverschaffing te Beemster. 2. Er zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken 28 cent per uur kan worden verdiend. 3. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 22 cent. 4. Met de dagelijksche leiding van de werk verschaffing wordt belast de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem. De hieraan verbonden kosten draagt de gemeente. 5. De premie ingevolge de Ziektewet moet voor een vierde op de arbeiders worden ver haald. 6. De uitgaven moeten iedere maand wor den gedeclareerd onder overlegging van af schriften der loonlijsten. 7. Iedere week moet een overzicht van de uitbetaalde uurloonen worden ingezonden aan den Minister. Voorloopig is goedkeuring verleend tot 30 Maart 1935. Door de gezamenlijke organisaties van den L.T.B. en de N.T.B. is aan den gemeen teraad een adres gericht, met verzoek de meest arme tuindersgezinnen te steunen met een wekelijksch geldelijk steunbedrag van de gemeente. Adressanten motiveeren hun verzoek, dat het in sommige tuindersgezinnen aan het allernoodzakelijke gaat ontbreken, ja zelfs gezinnen worden aangetroffen, waar geen geld meer in huis is. Jaarvergadering Neutrale Tuinders- bond. De leden van dezen bond kwam Donder dagavond in „Flora" bijeen. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op het feit, dat de teeltregelingen steeds toenemen en de tuinders successievelijk onder toezicht van het rijk komen te staan. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental een weinig teruggeloopen is. De ontvangsten hadden bedragen 167.92 en de uitgaven 153.05. Tijdens de bestuursverkiezing werd de voorzitter met algemeene stemmen als lid herkozen, terwijl in de plaats van den heer Jn. Iveke, welke geen hernieuwing van zijn mandaat wenschte, gekozen werd de heer Hoogesteyn te Castricum. Tot afgevaardigden naar de districtver gadering Noord-Holl. werden gekozen de heeren G. Schoehuijs en Fr. Wentink. Hierna sluiting. -m? *--7 t i HL ~Hrr:5 1**~ '\J SjptS-.-'-f J.'|/1—itblïS\Sr±. 1 AV k Notarissen Stuyt te Castricum en Boerlage te Velsen veilden Donderdag 31 dezer de voormalige kweekerij van den heer C. A. v. Zanten te Noorddorp en gelegen te Egmond-binnen met den uitslag dat deze kweekerij, welke een oppervlakte beslaat van ruim 7Vi bun der, aangekocht werd door den heer Jn. Valkering Tz. te Limmen voor de som van 19.320. Blijkens het verslag van de vereeni- ging „Het Visschersfonds" werden over den vischafslag te Den Oever in 1934 omgezet: 1793 balen alikruiken; 1070 ba len wulken, 545164 pond bot, 42755 tal haring van 220 stuks per tal, 107089 kis ten haring van 40 K.G. per kist, 238159 pond paling, 1909 kisten toters (kleine haring) van 40 K.G. per kist, 4000 pond kuitaal, 252 stuks oesters, 20870 K.G. spiering, 11 groote zalmen en 786 pond aan kleine zalm, 1 groote steur, 701 kis ten makreel, 9271 kisten sprot, 370 kis ten haringnest, 1627 tal geep, 53 kisten fint en 20581 K.G. ansjovis. Voor een totaalbedrag van 365.210.17. Het Nederlandsche Zendingsgenoot schap, afd Heiloo, gaf Woensdagavond de Rauwandfilm in 8 acten. De heer W. van Westrienen ging voor in gebed. De mooie film geeft een beeld van het opiumschuiven in Indië. Te voren zien we hoe geraffineerd de opium wordt gesmok keld uit de groote oceaanstoomers. Door de patrijspoort werpt men de smokkelwaar in zee. Gedienstige helpers visschien het op en brengen het clandestien in de opiumkitten We maken kennis met de opiumschuivers en zien de vreeselijke verwoesting welke het ver gift uitwerkt. We maken ook kennis met hen die alles geven (familie en vaderland) om de ongelukkige te genezen (naar lichaam en ziel) en na genezing in sanatoria en door gangshuizen komen zij als wedergeboren in de maatschappij terug. Hoewel in de film .het werk der zendelin gen en zusters naar voren komt, is het niet overheerschend. Schitterend werk wordt daar door de zendelingen verricht. Een 2000 gevallen (per jaar) oprichten en genezen in de maatschappij terugbrengen, spreekt boek deel en. Het is goed dat we ook eens kennis maken met de film, men kan er uit concludeeren dat de zorg voor de zieken ook een taak is voor ons land en zoo mogelijk financieele steun. Om 5 uur werd een kinderfilm vertoond, welke bij het jonge volkje in de smaak viel. Naar we vernemen zal de heer C. Fran ken niet meer in de nieuwen raad terugkee- ren. Reeds eenmaal had hij zijn ontslag aan gevraagd, doch is daarop door aandrang der r.k. raadsfractie - terug gekomen. De f ^*Vr sdL "V// 'nfl V I ;'i r.'J Je moet toch wel erge behoefte aan een borrel hebben gehad om zoo'n pad naar de Roode Leeuw uit te graven! O, maar dat heb ik niet gedaan. De waard van de Roode Leeuw vond 't loonend om 't voor mij te doen. (London Opinlon) r.k. Volksbond zal uitkomen met 2 candida- ten, n.1. de heeren P. J. Kraakman en S. Borst. Het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" hield haar jaarvergadering Donderdag in café Bouwstra onder leiding van den heer A. Schuur. In zijn openingsrede bracht de voorzitter o.a. naar voren, dat 1934 voor de vereeni- ging een voordeelig jaar is geweest. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het ledenaantal 157 bedraagt. 1 ledenvergadering werd gehouden en de gewone bestuursvergaderingen. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag: ontvangsten 1587.66, uitgaven 1522.80, saldo f 64,86. Bezit der vereeni- ging 2009,59, vooruitgang in 1934 443.94. De heeren J. Wever en P. Schuit brachten rapport uit. Tot nieuwe rapporteurs werden benoemd de heeren A. de Ruiter en J. Wever. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren J. Spaans en A. Stammes werden herkozen. Met de rondvraag bracht de heer K. Bo- beldijk naar voren het rondbrengen der kruiden, dit kost 5 cent per fleschje. De voorzitter antwoordde, dat indien de kruiden worden afgehaald, niet betaald wordt, bovendien behokrt dit thuis bij het doktersfonds. De heer C. Tromp wenschte verlaging van contributie. Hierover ontspon zich een breedvoerige discussie, doch tenslotte werd de oude contri butie gehandhaafd. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard sloot de voorzitter de verga dering. Te St. Pancras is opgericht een Henge- laorsclub, genaamd H.Ó.S. In het bestuur hebben zitting de heeren Jb. Kloosterboer, M. Kloosterboer en Jb. Heinis. 'Woensdagavond had in de bovenzaal van de Prins Maurits, die geheel gevuld was, een vergadering plaats van de afd. van de O. S. P. waar als spreekster op- t.ad mr. Ch. de Ruiterde Zeeuw, met het onderwerp: „Eenheid in den klas- sestrijd". Spr. vng haar rede aan met te verkla ren dat achter elke verslechtering voor het proletariaat, loonsverlagngen enz., de regeering staat. De heerschende klas se heeft zoo'n regeering noodig. In de tijden van hoog-conjuctuur werd de massa kalm gehouden met zoo nu en dan een loonsverhooging, een sociale wet e. d. De bourgeoisie is thans in een geheel andere positie gekomen. Ze kan niets meer toegeven, en is nu genoodzaakt het levenspeil der arbeiders naar beneien te duwen. De loonsverlagingen brengen weer steunverlaging met zich. De klas se-tegenstellingen nemen steeds meer toe met als gevolg toename van revolu- tionnaire gevoelens. Nu heeft de bour geoisie weer noodig de staatsmacht en is men gedwongen tot fascistische me thoden. Fascistisch noemde spr. alles wat de prjletariers onderdrukt, de onderdruk king van de democratie. De bourgeoisie in Holland past dezelf de methoden toe als in Duitschlan kijk maar naar de Zeven Provinciën. De Nederlandsche bourgeoisie is net zoo arbeidersvijandig als de Duitsche. Ze zeggen dat in de crisis we allemaal een offer moeten laten. Oe volkegemeen schap is in moeilijkheden en nu is het billijk dat iedereen zijn offer brengt. De bourgeoisie kan volstaan met zich te beperken in haar luxe, de arbeider moet beperken in zijn allereerste levens behoeften. Van gelijkheid van offers is geen sprake. Die beperking op voeding en kleeding is niet noodig. Er zijn producten genoeg, maar tusschen de massa en de produc ten die ze noodig heeft staat het kapi talisme. Het stadeproletariaat kan geen landbouwproducten meer koopen en de eenige oplossing voor stads- en platte- landsproletariaat is zich te bevrijden vin het juk van het kapitalisme. De vernie tiging van het heele stelsel is pas de oplossing. Daarbij is geboden eenheid van strijd voor al die groepen die lijden onder het kapitalisme. De moeilijkheden en om standigheden brengen mee dat de schei ding tusschen plattelandsch proletariaat en 6tadsproletariaat komt te vervallen. Het fascisme wil kunstmatig bedrijven aankweeken en dan de grenzen sluiten voor de buitenlandsche producten. Daar om is het fascisme juist zoo fataal, want het lijdt tot onderdrukking van het pro letariaat en brengt oorlogsgevaar. Daar om kan de bourgeoisie het fascisme ge bruiken, want oorlog beteekent afzet, vernietiging van massa's goederen wat oorlogswinst geeft. De eenige uitkomst voor de arbeiders is onteigening van het privaat bezit, omverwerping van den staat. De bevrij ding van het proletariaat moet echter alleen het wérk van dat proletariaat zelf zijn en niet van zijn leiders. Vele arbeiders hebben zich van de po litieke partijen afgewend uit teleurstel ling en zijn gevallen in een absolute on verschilligheid. Zij zijn een dankbare prooi voor het fascisme. In den link- schen hoek der arbeiders voltrekt zich een eenheidsgroei. De fusie der linksche groepeering wekt weer vertrouwen bij hen die moedeloos zijn geworden. De nieuwe partij moet de richtlijnen aange ven van het proletariaat. De democrati sche weg wil tegenwoordig zeggen: alles accepteeren wat de bourgeoisie je oplegt en nooit of nimmer geweld, waardoor je rechtstreeks het fascisme bereikt. Ket gaat om fascisme of den revoluti- onnairen weg. De revolutionnairen moe ten echter voor de democratische rech ten op de bres staan als het recht om kiesrecht uit te oefenen, vrijheid van vergadering en van drukpers. Wanneer er klaarheid van doeleinden is, kan de massa een eenheid vormen, dan is de massa onoverwinlijk en zal de bourgeoisie overwonnen worden om de rijkdommen die de aarde heeft aan al len te geven en dan zullen de begrippen ontbering en gebrek voor goed tot het verleden behooren. Ten slotte werden nog eenige vragen beantwoord. Met groote aandacht werd het betoog van de spreekster gevolgd. 95. „Weet je wat", hernam Piet Prikkel, nadat hij even had nagedacht, „we moesten eigenlijk maar een paar kanonnen zien op te scharrelen. Daarmee kun nen we ons altijd verdedigen". Weldra liep Piet Prik kel met drie kanonnen te sjouwen, terwijl Drein Drentel hem daarmee hielp. 96. De kanonnen werden aan het strand opgesteld en Piet Prikkel en Drein Drentel gingen op een paar steenen zitten om te kijken of het zeemonster van Nagasaki zich weer vertoonde. Piet verveelde zich het eerst en stak «en sigaar op!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11