MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN. i V II V üêiïtiis CAR- NA- VAL- FEEST VREUG DE BEROEMDE VROUWEN UIT DE OUDHEID. Dido. HEERENTAILLEUR. VOOR ONS HUIS. GEHAAKT KINDERLIJFJE. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. SPECIALE AANBIEDING. SltSStt f|S9G Slis! wits* marlan b. Verkleeden is voor iedere vrouw altijd een pleziertje en de maanden Februari en Maart worden dan ook ieder jaar met evenveel on geduld verwacht. Dan mag iedere vrouw toegeven aan haar verlangens een ander, een mooier, een aantrekkelijker wezen voor te stellen. Daarvoor haalt ze kasten overhoop, zoekt lappen en restjes en naait en prutst net zoo lang, tot er uit de onooglijke lapjes een costuum geworden is, dat door de oorspron kelijkheid en frischheid een aparte bekoring bezit. We doen u hier eenige ideeën aan de hand voor aardige carnavals-costuums. Daar is in de eerste plaats de Spaansche, wier fleurige kleedij altijd bewonderaarsters vindt. De rok moet zeer wijd zijn; een groote shawl, roode kralen, roode rozen en een tam- boürijn voltooien dit toilet. Het eenigszins fantastische Hollandsche boerinnetje is ook altijd aardig. De kanten of batisten kapjes zijn zeer flatteus. Ook het costuum van de dame uit den rococotijd met haar hoepelrok is een altijd gewild toilet. Origineel is het costuum van het kozakken- opperhoofd, dat vervaardigd is van zwart fluweel en een hooge zwarte kozakkenmuts, gegarneerd met koord. Rijlaarzen en kap- handschoenen completeeren deze heldhaftige „uniform". Het figuurtje er naast stelt een Pierrot voor in een kleedij, die iets afwijkt van het gewone Pierrotcostuum. Op de aangesloten zwarte pantalon wordt een kort geruit jakje gedragen. Een reusachtige hoed en een ge ru< h'de kraag verleenen de draagster aparte charme. Tenslotte het domino figuurtje, dat geen nadere verklaring behoeft. Inplaats van een pantalon, kan men voor dit costuumpje ook een wijde lange rok kiezen, waar de figuren op genaaid worden. JEANNE DE FL. De stichteres van de eens zoo beroemde stad Carthago, behoort meer tot de legende dan tot de geschiedenis. Maar haar geschiedenis is belangwekkend genoeg om hier beschreven te worden. Wie was zij, en waarom stichtte deze prin ses van Tyrus, de Phoenicische stad, ver van haar vaderland, een stad aan de Noordkust van Africa Properia, bij de hedandaagsche golf van Tunis? Haar broeder Pygmalion was zijn vader Theophilus als vorst van Tyrus opgevolgd Hij was nog jong, deze vorst, maar hij bezat de hebzucht van een oud man. En zoo had hij dan het oog geslagen op de bezittingen van Sicheus, een priester van Hercules met wien zijn zuster Elise, later meer bekend als Dido, was gehuwd. Op welke manier Pygmalion den moord op zijn zwager beging, Is niet precies te zeggen, daarover zijn de berichten het niet met el kaar eens, maar het is, in alle geval, uitge maakt, dat hij door Pygmalion werd ver moord, om in het bezit te komen van de schatten van Sicheus. Maar door dien moord was hij nog niet in het bezit ervan. Zij waren op een veilige plaats geborgen en Elisa wist alleen, waar haar man zijn schatten had bewaard. Elise vermoedde wel, dat haar broeder de moor denaar was en zij besloot hem te ontvluchten om te voorkomen, dat Pygmalion zijn doel bereikte en zij ook het slachtoffer zou worden van de hebzucht van haar broer. Zij vroeg verlof het oord te verlaten, waar zij met haar man in een gelukkigen echt vereenigd was geweest; ze wilde haar verdere dagen slijten te Charta, een klein plaatsje tuaschen Tyrus en Sklon gelegen, en zij verzocht haar broer, haar eenige schepen, stuurlieden en roeiknechten te leenen om haar goederen, die, gelijk Pygmalion, wel wist, vrij aan zienlijk waren, naar Charta over te brengen. Pygmalion stemde toe, want daardoor kwam bij te weten, waar de schatten van Sicheus waren. Elisa, door haar broeder Barcas, later de stamvader van het beroemde Carthaag- sche geslacht der Barcae, waartoe ook de veldheer Hannibal behoorde, wist haar schat ten aan boord te brengen, zonder dat Pyg malion iets daarvan ontdekte. Zoo ging zij met haar schepen weg en niet naar Charta, maar naar Afrika. Eerst ging zij naar Cyprus. Toen kwamen zij, haar broer en een aantal volgeiingen aan de kust van Afrka, waar zij door de in woners van mica. een Tyrische kolonie, gastvrij werden ontvangen. Daar kreeg zij van Jarbas, den koning der Getuliërs verlof een stad te bouwen. En Carthago, het machtige Carthago, dat alleen van alle volkeren der oudheid, aan het geduchte Rome de heerschappij der wereld durfde betwisten, had zijn oorsprong dus aan een moord te danken. Dido zou deze stad om streeks 139 jaar voor den bouw van Rome hebben gesticht. W(j zullen ons niet verdiepen in de kwestie op welke wijze de naam van Car thago ontstond. Bepalen wij ons slechts tot Dido, de stichteres. Veel is er, overigens van haar geschiedenis niet bekend. Een feit is het, dat zij het nog mocht beleven, dat haar stichting tot een groote en geweldige stad uitbloeide. Zij werd de heerscheres van drie honderd Afrikaansche steden. Verschillende schrijvers hebben een be schrijving van deze merkwaardige stad der oudheid gegeven. Allen zijn het met elkaar eens, dat het een schitterende stad was, prachtig verdedigd door dikke muren en hooge torens. Beneden deze muren waren de stallen der olifanten. De stad, op drie hoogten aangelegd, had op een der hoogste toppen den schoonen, grooten en rijken tempel aan Aesculapius gewijd. In haar hoogsten bloei was Carthago de grootste, de machtigste en rijkste stad der oude we reld. Toen de stichteres dezer stad stierf werd zij onder de goden opgenomen. Mei was gewoon, bij haar schim te zweren Voor haar was een tempel opgericht waarin haar beeld stond naast dat van Ce res, de godin van den landbouw en Proser- plna, de koningin der onderwereld. Wie haar heeft opgevolgd, Is niet be kend. Het schijnt, dat na haar dood, Car thago een republiek werd. Dr. de Cr. Wllli Wijer heeft een koopje. Dit koopje bestaat uit drie meter stof. En dit alles voor slechts vijf gulden De stof staat WUli aan; het dessin staat Willi aan; de prijs staat Willl aan. Dus koopt Willi Wijer de stof. Willi Wjjer gaat naar kleermaker Prik „Kunt u uit deze stof voor mij een costuum maken?" „Hoeveel meter", vraagt de kleermaker. „Drie meter". „Hoe breed?" „Honderdzestig". Kleermaker Prik re kent; hij rekent nog eens en nog eens. Dan zegt hij: „Het gaat niet; met de beste wil niet Het is niet genoeg". Willi Wiier .gaat met zijn stof naar kleer maker Prak. „Kunt u uit deze stof een pak voor me maken „Hoeveel meter?" „Drie meter". „Hoe breed?" „Honderdzestig". Kleermaker Prak re kent; hfl rekent nog eens en nog eens. Dan zegt hij: „Het gaat. Ik moet wel sch:n-<u>c<-rraar het gaat Willl Wijer komt passen. Het pak past. Het is weliswaar van boven en van onderen een beetje krap; maar het past. Plotseling komt de zoon van kleermaker Prak bin nen: „Vader W'lli Wijer krikt, kijkt nog eens. „Aha", zegt h\j dan. „Uw zoon heeft een broek aan van mijn stof". De kleermaker knikt verlegen: „Uit de restjes. Je houdt altijd wel wat over en daaruit heb ik een broek voor de jongen gemaakt". Willi Wijer is niet boos. Willi Wijer is alleen een beetje verwonderd. „Een vraag", zegt hij dan. „Voor ik bij u kwam, was ik bij kleermaker Prik. Die zei, dat hij geen pak uit de stof kon ma ken. En u hebt er nog een broek bij uit gekregen". Toen knikte kleermaker Prak en zei: „Kleermaker Prik kan het ook niet". „Waarom' niet?" „Heel eenvoudig. Zijn zoon is vier jaar ouder dan de mijne. Bij hem hebt u voor een pak vier meter stof noodig". E. W. DE KEUKENKASTEN. langstelling van alle huisvrouwen heeft. Om goed en handig te kunnen werken is het van het grootste belang, dat vooral de keuken altijd keurig opgeruimd is en dat ieder ding er zijn vaste plaats heeft. De moderne keukentjes zijn echter meestal zoo kle'n, dat er voor een behoor lijke kast niet eens gezorgd is. En van de goede gang van zaken zijn kasten in de eerste plaats noodzakelijk. Ten einde nu te vermijden, dat men aller lei kleine kastjes, planken, enz. moet tim meren, kan men het volgende doen. Van gewoon wit hout, dat men dan bij verft in de kleur van de keuken, laat men 'n groote kast timmeren, zooals die op de tee- kening staat afgebeeld In deze kast laat men op verschillende hoogten links bovenaan horizontaal plan ken aanbrengen. De deur, die hier voor komt, heeft de scharnieren niet aan de rechterkant, zooals gewone kasten, maar onderaan; zoodat, wanneer men deze deur opentrekt, men een tafel heeft. Met stevige kettingen of met steunen onderaan wordt dit tablet opgehouden. Heeft men nu een werkje te doen dan wordt vlug de tafel omlaag gehaald en men heeft ruimte om iets te doen. De ruimte, die thans nog overgebleven is, naar beneden toe. wordt weer in tweeën verdeeld. Men heeft dan plaats gekregen om leege flesschen, schuiers, borstels, bus sen of flesschen met was, e.d. op te ber gen. In een paar kleine schuiflaadjes, die men er heeft laten maken, kan men vod den, enz. bergen. Aan de rechterkant heeft men over de geheele hoogte een lange smalle kast ge houden. Deze is dan bestemd om bezems, piumeaux, stofdoekmandjes, enz. te herber gen. Men ziet, dat op deze manier alle arti kelen, die men zoo dagelijks noodig heeft, een plaats hebben gekregen. Men behoeft nooit iets te zoeken; alles heeft zijn vaste plaats. Het behoeft geen betoog, dat op deze manier het werk veel economischer wordt. Zijn de deuren dicht, en Is de kast In dezelfde kleur van de keuken gehouden, dan zal de kast ook niet misstaan, integen deel een gezelliger uiterlijk aan de keuken geven. Mrs. X. We zullen het ditmaal weer eens over de kasten hebben, een onderwerp, dat de be- „En, vrouwtje, met welke betrekking zul je je in ons huwelijk tevreden stellen: met die van president of van vice-presidentt" „Ik stel me met een heel bescheiden functie tevreden, schat." „Zoo, waarmee danT" „Met die van penningmeesteressel" Vele moeders geven hun kinderen in de winter de warme zelfgebreide lijfjes aan; maar het breien van deze kleedingstukken eischt toch aitijd nog vrij veel tijd. We la ten daarom hier de beschrijving volgen, hoe deze lijfjes te haken zijn. Haken gaat toch aitijd nog vlugger dan breien. We beginnen aan de rug. De breedte van Zondag; huzarensla; runderrollade, Brusselsch lof, gekookt# aardappelen; vanillepudding; fruit. Maandag: boerenkool met worst; rijst met rozijnen. Dinsdag: gekruide osselappen, roode kool, kookte aardappelen; malzenapudding met bessensap. Woensdag: biefstuk, andijvie (vat), gekookte aar» dappelen; flensjes. Donderdag: dikke wltte-boonensoep drie-ln-de-pan. V ril dag: schelvisch, botersaus, gekookte aardap pelen; biscuitpudding. Zaterdag: stamppot van zuurkool en aardappelen, pekelspek; fruit. De onder afgebeelde patronen zijn tegen de prijs van 0.38 ets. per stuk te verkrij gen in één maat: bovenwijdte: 102 c.m.; taillewijdte: 87 c.m. en heupwijdte 107 c m. Het alof niet aanknippen van naden brengt het patroon op de juiste maat. Nr. 531: elegante japon van zijden crêpe. De mouwen zijn ln raglan vorm aangeknipt. Een diepe zijplooi zorgt voor de noodig# ruimte in de rok. Benoodigd materiaal: 4 meter crêpe van 100 c.m. breedte. Nr. 532: japon van donkerblauwe zijde, met plisséea gegarneerd; het kleine vestje Is van wit satijn. Benoodigd materiaal: 4.25 meter vsn 100 c.m. breedte Voor plis- sée heeft men 3 maal zooveel noodig, als de af. stand, recht gemeten bedraagt. Deze patrrnen zjjn dus ln de genoemde maat tegen de vermelde prijs te verkrijgen bij de „Aldeellng Knippatronen" van de •i i o :o: o: do 'Sklmk u m mm-j'i&l wr'H «t «mi het werk is de lengte van het lijfje. Voor een kind van vijf jaar heeft men ongeveer 100 gram wol noodig. We beginnen een rij kettingsteken te maken, die een lengte heeft van 24 c.m. Hierop haken we op een hoogte van 2V4 c.m. eenige rijen vasten. Dan gaat men met stokjes werken. Men begint met 3 ketting- steken te maken, dan een stokje ln een heele steek, een kettingsteek, een ruimte van een steek openlaten, een stokje, enz. Dit doet men 7% c.M. lang. Dan begint men de mindering voor het armsgat. Het schema geeft duidelijk het aantal centimeters aan, de smalle biezen geven aan, waar met vasten en de breede, waar met stokjes ge werkt moet worden. Vergeet vooral niet, de knoopsgaten te maken op de rug. Op de smalle blezen naait men de knoopen, waaraan de jarretelles ge knoopt worden. Langs de bovenkant haakt men tenslotte nog een paar rijen vasten, om de armsgatopeningen en de bovenkant wat meer stevigheid te geven. Van vasten worden ook de schou derbandjes gehaakt, eveneens met een knoopsgat op het einde. Deze schouderbandjes hebben een lengte van ongeveer 20 c.M. en zijn 2 c.M. breed. Langs deze schouderbandjes haakt men terwille van de stevig heid toch nog twee rijen vasten. Men naait ze in de rug vast en sluit ze van voren met een knoop. Het lijfje wordt ln de rug gesloten met 6 knoopen. Dit onderlijfje, dat even warm zit als een gebreid, heeft het voordeel dat het veel vlugger gemaakt Is Wtgeversmaatschappij: *De Mijlpaal", 7?x k® Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per poetwis sel. in postzegels, of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht btJ bestelling van één der patronen duide lijk het verlangde nummer en tevens naam en adres volledig op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12