het lekken van het Julianakanaal. leuiCCeton HET GEHEIMZINNIGE LflNDHÜi$ Jooneei J^oekeit Zal de geleden en nog te lijden schade worden vergoed? OUDE NIEDORP SCHOORL 5) BERGEN HEEMSKERK OUDORP Ov~rleg m?t Waterstaat. 20 JAAR LANG DE „DAGELIJKSCHE DOSIS" GENOMEN OM VRIJ VAN RHEUMATIEK TE BLIJVEN. De toestand verbeterd- Doorsijpelend water. Geleden schade. Zal de schade vergoed worden? werd de rekening vast te stellen onder dank aan den penningmeester. In verband met het overlijden van den bode P. Visser Jz. sprak de voorzitter enkele waardeerende woorden aan zijn adres voor de vviize waarop hij steeds zijn diensten aan de vereeniging heeft bewezen. Aan de weduwe zal een schrij ven worden gericht waarbij uiting ge geven zal worden van de gevoelens van het beetuur. Dan stond nog op de convocatie: be spreking 50-jarig bestaan der vereeni ging. Aangezien de kas er niet zoo goed voor staat werd na eeaige besprekingen be sloten aan de plaatselijke vereenigingen medewerking te verzoeken, b.v. gymnas tiek, zang, muziek enz. 'Onze plaatsgenoote mej. R. H. van der Veen heeft te Amsterdam met gun stig gevolg examen afgelegd als steno- grafiste, minstens 130 lettergrepen per minuut, systeem Groote. Op Dinsdag j.i. des avonds te half acht werd in café Feijs een ledenvergadering ge houden van de Begrafenisvereeniging Oude Niedorp. De voorzitter, de heer van Zoonen, deelde mede, dat het afgeloopen jaar bijzonder gun stig voor de vereeniging is geweest. Slechts één lid werd begraven. Voorts werd medege deeld, dat leden van de vereeniging, die naar een andere plaats gaan, lid kunnen blijven. Geschiedt de begraving in dit geval door een andere vereeniging, dan wordt hiervoor voor een volwassene uitbetaald 40 en voor een kind beneden 14 jaar 30. Het kleed is thans eigendom van de vereeniging. Voorts zijn de tarieven van de H.A.B.O. opgevraagd voor verre reizen en het bleek, dat deze ta rieven niet lager waren dan bij degene, die thans hiervoor is aangewezen. Het uitklee- den zal thans ook door de vereeniging kun nen geschieden. Hiervoor worden eenige per sonen aangewezen. Op de schuld werd 150 afgelost. De penningmeester deed voorlezing van den stand der geldmiddelen op 31 Dec- 1934. Hieruit bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen 598.73 en de uitgaven 520.50 (waaronder is begrepen de 150 aflossing), voordeelig saldo 228.23. Het aanwezige kasgeld bedraagt dus 228.23 150 (aflossing) is 78.23. Thans be draagt de schuld bij de Boerenleenbank ƒ300. Bij de rondvraag vroeg de heer Krouwel hoe het staat met de poort bij de kerk. Het vorige jaar was toegezegd, dat verbetering zou worden aangebracht, opdat de doorgang breeder zou worden. De voorzitter antwoordde, dat hij van mee ning was, dat hierin verbetering was aange bracht, doch nu bleek, dat dit niet het gevai is, zal hieraan nogmaals de aandacht wor den besteed. De heer Heinis vroeg, of geen pak voor den reserve-drager kan worden aangeschaft, het geen zeer noodzakelijk is. Na ampele bespre king werd besloten deze kwestie in handen van het bestuur, ter afdoening te stellen. Hierna werd de vergadering met een woord van dank voor de opkomst door den voorzit ter gesloten. Woensdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Marees te Groet. Ruim 90 leden waren aanwezig, toen de voorzitter, de heer C. M. Winder, namens be stuur en Raad van toezicht de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, en dankte voor de zeer gcede opkomst. De eivolle zaal stemde spreker tot tevredenheid. Hierna deelde de voorzitter mede dat de rentevoet dezelfde blijft als in 1934, dat op 14 Januari een onverwachte kasinspectie is ge houden door de Centrale bank en op 29 Ja nuari door de voorzitters van bestuur en Raad van Toezicht. Beide keeren was alles in goede orde. Hierna las de heer Schermer een uitvoerig jaarverslag voor, waarin allereerst een over zicht werd gegeven over de economische toe standen, die natuurlijk ook in Schoorl zeer goed merkbaar zijn bij boeren en tuinders. Een uit zondering ten goede is hier echter het vreem delingenverkeer, waardoor de toestand »n Schoorl niet zóó slecht is als elders. De omzet van de bank is iets achteruitge gaan, wat te begrijpen is, daar de bedrijven al minder baten afwerpen. Het eindcijfer van de uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. Zij herkende mij opeens. De klank van mijn stem, de mar.ier waarop ik de vraag deed. Zij gaf mij een van haar blikken. Zij bloosde. Ik kon zien, dat ze van plan was om de vrouw-van-de-wereld te zijn. „Ja", zei ze stijfjes. „Hij is erg amu sant' Ik durfde weer. „Wij zaten gisteravond naast elkaar in den schouwburg. „Ja. Ik geloof het ook". „Een vreemde samenloop van omstandig heden", mompelde ik. Zij antwoordde daar heelemaal niet op, maar zat met haar oogen verdiept in haar boek. En toen. ellendige, verlegen lafaard, die ik ben, durfde ik geen enkel woord meer te zeggen! Het volgende half uur zaten wij daar in een miserabele stilte en nu had ik niet eens meer het genot van haar aanbid- delijken neus, en haar betooverenden mond. Wij waren te Keswick. De een of andere soort van man een grof soort knecht, een boersch chauffeur verbeeld ik mij wacht te haar op. Zij had geen groote bagage. Al leen haar handkoffertje. Ik volgden hen zag haar in den schemer in een erg, landelijk uitziende auto stappen en zij was weg. Voor mij geen andere mogelijkheid dan een kamer te nemen in het Stationshotel winst- en verliesrekening bedroeg 391574.87. f1-,'LlPaar*!elden ,was per 31 December ingelegd J 90914.41, terwijl enkele rekeninghouders een credit hadden van 25820.66, zoodat totaal een bedrag bij de bank was belegd van J 316735.07. Er waren 421 spaarboekjes in om loop, terwijl de bank 60 rekeninghouders telde; 133 voorschotten tot een bedrag van 153027 stonden uit. In 1934 was voor 10550 aan voorschot ten verstrekt en 23150 was afgelost. Het bestuur en de raad van toezicht hadden op de reglementair voorgeschreven tijden vergaderd en de boeken en kas gecontroleerd, steeds tot tevredenheid. Op 6 en 7 Augustus had de ge wone jaarlijksche inspectie door de Centrale Bank plaats. Ook deze inspectie stemde tot tevredenheid. De verhouding tusschen de bei de college's en de kassen, als ook die tot de leden, was altijd zeer goed te noemen. Het verslag kreeg applaus van de vergadering en de dank van den voorzitter. De heer F. Mook rapporteerde namens de financieele commissie. Alles was in goede or de bevonden. Dank zij de goede voorlichting van de beide voorzitters en de kassiers was 't werk de commissie gemakkelijk gemaakt. Een woord van dank aan bestuur, raad van toezicht en kassier was hier voor het goede beheer op zijn plaats. (Applaus). De secretaris las hierna de cijfers van de winst- en verliesrekening voor. De bedragen zijn in groote trekken hierboven reeds ge noemd. De balans gaf een eindcijfer van 328617.94, w.o. een winst van 1118.57. De beide stukken werden door de vergade ring goedgekeurd en de winst naar de reser ve gebracht, waardoor deze zal stijgen tot 11741.41. De heer P. Wildeboer Dzn. informeerde naar het waarborgfonds en naar het fonds voor bijzondere doeleinden, door de banken gevormd en door den Centrale Bank beheerd. De kassier gaf hierover uitvoerige inlich tingen. Nog informeerde de heer Wildeboer naar het beheer van de reserve. Wie beheert die en waar gaat ze naar toe? De voorzitter antwoordde, dat dé reserve onder beheer bleef bij onze bank en eigen dom van de leden bleef. De heer J. Levendig vroeg wat crisisbeta lingen zijn. De voorzitter lichtte toe, dat dit de beta lingen zijn welke geschieden door de diverse crisisinstellingen, aoor bemiddeling van on zen bank. Tot lid van de financieele commissie voor 1935 werd naast de heeren F. Mook en J. Minkema benoemd, de heer C. A. Beudeker. Nog dankte de voorzitter de commissie 1934 voor haar goede werk. Na de pauze werd de heer P. Bruijn tot be stuurslid en de heer A. van der Wel tot lid van den raad Van toezicht herbenoemd met algemeene stemmen. Daarna sluiting. Door de afd. Bergen van de S. D A. P. is de volgende voorloopige groslijst voor d^ a s. gemeenteraadsverkiezing opge maakt:. 1 L. den Das (aftr.)„ 2. .Tb He melrijk (aftr 3. C. Brak. 4. L. Monnier, 5. P. J. Cooyman, 6. Mevr. de Moor Brouwer. Dat de huurprijzen van landerijen nog steeds onder den druk der tijden hebben te lijden, bleek deze week. toen van gemeente wege eenige perceelen wei'and voor 1935 publiek in huur werden aangeboden. Slechts 1 oerceel weiland ter grootte van een mor gen werd verhuurd voor 55. Een 5-tal an dere perceelen weiland, die op zeer redelijke huurprijzen werden ingezet, bleven onver- huurd. Huurprijzen van omstreeks 40 per jaar voor perceelen weiland ter grootte van omstreeks een morgen waren in de oogen van vele gegadigden blijkbaar nog te hoog. Een viertal dijken en wegen werden tegen mini mum huurprijzen toegewezen. Ten laatste hebben zich nog een viertal gegadigden voor onderhandsche huur aangemeld. De heer M. Ehrbeker hield voor de Ver. Volksondeiwijs een causerie over prof. Alb SchwePzer. Hoogst interessant was het van den spr. te vernemen, met welke moeilijkheden deze professor heeft te kampen bij zijn werk. Het tekort aan ontwikkeling en beschaving in die streken is volgens spr. ontzaglijk groot, waarom er veel toewijding en ide hier. Voor mij niets anders te doen dan te slapen (ik ben, wonderlijk en onromantisch genoeg, tot beide dingen in staat). Dat was gisteravond. Vandaag heb ik Keswick door zocht. Geen spoor van haar, natuurlijk. Ik heb voorzichtig nagevraagd. Maar wat voor gegevens heb ik? Niets dan de kleeren, de landelijke chauffeur, de vuile oude auto Niettemin kan zij niet zoo ver weg zijn. Keswick is haar station. Dat was de knecht van haar familie. Daar wil ik een eed op doen. Zij hoort hier in de buurt thuis en ik zal haar vinden, ook al moet ik de heele streek door een zeef schudden. Ondertus- schen ben ik eenzaam en rusteloos. Hinc illae lacrime Vandaar deze lange brief aan jou. En je zult meer van deze krijgen Ik heb niemand in de wereld dan jou aan wien ik mijn vertrouwen kan geven jou brommige, gedesillusioneerde, sarcastische maar wonderbaar begrijpende duivel. O Robert, waar is zij? Wie is zij? Wat is zij? Is zij getrouwd of ongetrouwd? Waar om is zij zoo ongelukkig? Maar zij glim lachte om mr. Collins, is het niet? Je je toegenegen MARK. Peartree Lodge Little Hurliford, Oxon. Beste Mark, Je twee bommen ontvangen, zij zijn behoor lijk ontploft. Ik ben er nog niet zeker van of jouw avontuur, dat jagen achter een meisje aan, dat je niet kent, door Engeland Daarom deze tranen. alisme noodig is om den strijd; zoolang en op zulk een energieke wijze te doen volhouden. Deze strijd voornamelijk was het, welke de heer E. met een serie lichtbeelden ver duidelijkte. Op 31 December 1933 bestond de be volking uit 916 mannen, 881 vrouwen, totaal 1797 personen. Vermeerdering door geboorte 19 m., 21 vr., totaal 40 pers.; buiten de gemeente ge boren 1 m., 1 vr., totaal 2 pers.; ingekomen personen 116 m„ 160 vr., totaal 276 pers, dus totaal 1052 m., 1063 vr., totaal 2115 pers. Overleden in 1934 S ni., 4 vr, totaal 12 pers.; vertrokken in 1934 132 m., 161 vr., totaal 293 pers., totaal 140 m., 165 vr., totaal 305 pers., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1934 bestond uit 912 m., 898 vr., totaal 1810 personen. In 1934 werden 14 huwelijken gesloten. „DE ROZENKRANS". „A thing of beauty is a joy for ever" en de Rozenkrans als tooneelstuk zal dit ook wel blijven, want voor een vrjjwel uitverkochte zaal voerden de Vereenigde Schouwspelers dit stuk wederom in 't Gulden Vlies op. Op den inhoud van het stuk behoeven we wel niet nader meer in te gaan. Het spel als zoodanig was zeer goed, doch een speciaal woord van waardeering verdienen hier nog wel de beide hoodrolspelers, n.1. Enny Mols- de Leeuwe als Jane Champion en haar echt genoot Pierre Mols als Gerard Dalmain Beide gaven een treffende vertolking en hun samenspel getuigt van een volkomen begrij pen van de gegeven personen en situaties. Het gevoelige spel ontroerde het publiek zicht baar én het beloonde de spelers voor deze voortreffelijke opvoering dan ook met een warm applaus. Het Kralensnoer, ten verzameling opga ven om Nederlands te leren schrijven door D. L. Daalder, leraar Ned. R. H. B. S. ie Alkmaar. De heer Daalder heeft de beteekenis van dezen tijd begrepen. Hij heeft ingezien, dat als een kind vol wassen is, het er meer behoefte aan heeft te weten hoe het een chèque, een postwissel, een huuicontract en een telegram-formulier moet invullen, hoe een paspoort er uitziet en hoe een brief moet geschreven worden, dan wanneer Karei de Kale geboren werd of de S i 1t a r d, 3 0 J a n u a r i. Het Julianakanaal lekt, dat feit is overbekend. Het is echter in het geheel geen nieuw verschijnsel, dat zich alleen heeft voorgedaan bij de ingebruikstelling van het laatst ge reed gekomen pand. En overeen komstig de verwachtingen is de hoe- veélheid water, welke naar buiten treedt, van dag tot dag sterk aan het afnemen, zöodat het zich laat aanzien, dat deze onaangename ge schiedenis over eenigen tijd tot het verleden zal behooren. Bij het vullen van andere kanaalgedeelten heeft men hetzelfde kunnen waarnemen. De ingebruikstelling van het gedeelte Maastricht Elsloo heeft ook voor de aanliggende per ceelen eenig ongemak tengevolge gehad en toen in het voorjaar 1934 het kanaalpand Maasbracht—Born gevuld werd, hebben zich eveneens eenige overstroomingen voorge daan. Dat is allemaal vanzelf weer in orde gekomen. Het bijzondere van de overstroo mingen van den laatsten tijd is echter, dat de overlast van de aanliggende perceelen hier zooveel grooter is, omdat het kanaal heen, er een is van hofmakerij of van ridder lijkheid. Indien het er op uitloopt een meng sel van beide te zijn, dan mag je er zeker van zijn, dat je verliefd bent. Maar jij bent er natuurlijk al zeker van. Gelukkig, je bent niet slecht af, daar, waar je bent. In- d en je het meisje ncoit terug ziet, of indien je ontdekt, dat zij geëngageerd is met een jongmensch uit Cumberiand, die op het oogenblik in Sudan is, maar binnenkort met verlof komt, en in een nieuwe two-seater, of, indien je met haar kennis maakt en alleen ontdekt, dat zij louter gegichel en domheid is, dan zijn daar tenminste een aantal ber gen te beklimmen en je kunt, door te zwee- ten en je moe te maken, je gezonde zinnen terugkrijgen. Werkelijk, ik raad je aan pro beer een wandeling naar den top van de Great Gable, vóór je een anderen stap doet Onderzoek hoe zij je lijkt op de Great Gable. Ik waarschuw je echter, dat zij waarschijn- lijk den onaangenamer) jongen man, die met haar in de komedie was, aanbidt, en dat hij waarschijnlijk heelemaal niet onaan genaam is. Feitelijk kon ik den geheelen dag doorgaan met je te waarschuwen het is een ideale bezigheid, dat waarschuwen, voor een oi.nut mensch, die niets bijzonders te doen heeft maar bescheidenheid en vriendschap moeten ergens een punt zetten. Zoo wil ik alleen maar zeggen dat ik er hee lemaal niets van weet, en dat ik verlangend op meer nieuws wacht. Het is meer dan waarschijnlijk, dat bin nen een dag of twee je óf vroolijk over de heuvels klauteren zult (die in goud zullen veranderen den eersten fijnen morgen, met in de verte de toppen even zichtbaar tegen den hemel aan, alle in damp en gekleurd), Toen zij 58 was, had deze vrouw rheu- matische pijnen. Ze nam Kruschen Salts om ze kwijt te raken. En hier is zij nu nog steeds vrij van rheumatische pijnen nog steeds trouw aan de dagelijksche dosis Kruschen Salts, wat zij nu twintig jaar lang genomen heeft „Het doet mij genoegen U te kunnen vertellen," schrijft zij, „dat ik meer dan 20 jaar lang Kruschen Salts neem eerst in Engeland en toen hier zeven jaar lang. Ik begon er in Engeland mee tegen rheumatische pijnen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben, heb ik nog geen rheumatische pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoolang ik leef, juist de kleine dagelijksche dosis als opgegeven." Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behoor lijk functionneeren, zullen afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meesta' rheu matische pijnen ontstaan. De „dagelijk sche dosis" Kruschen Salts spoort de af voerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schadelijke stoffen uit het F'chaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts; is uitsluitend verkrijgbaar bij al e apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fle-ch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. zooveelsle graaf van Holland in het huwelijk is getreden. De heer Daalder is eens afgestapt van het gebruikelijke recept en stelt zijn leerlingen voor de dagelijksche vraagstukken van het leven. Schrijf van deze vergadering eens een ver slagje voor de courant, maak eens notulen van deze bijeenkomst, schrijf een sollicitatie brief enz Dat zijn de voornaamste en leer zaamste opgaven. En bovendien stelt hij het waarnemings vermogen van zijn leeilingen op de proef. Zij mogen een vers. een verhaal lezen of plaatjes bekijken en moeten dan weergeven wat zij gezien hebben Zelfs een belastingformulier is in dit prac- tische boekje niet vergeter. Het is uitgegeven door de N.V. Service Den Haag. hier zoo hoog ligt en meer de bebouwde kom der dorpen erdoor getroffen wordt. Wij zijn in het getroffen gebied weer eens een kijkje gaan nemen en reeds dadelijk moest het opvallen, dat de toestand in den laatsten tijd er op is vooruitgegaan. Wel moet men er nog speciaal op geschoeid zijn, om alles van dichtbij goed te kunnen waar nemen. Er sijpelt nog op veel plaatsen veel water uit den grond en overal vormen zich nog stroompjes. Tusschen Urmond en Ob- bicht is het nog steeds een en al nattigheid. Daar ligt ook het gehucht Nattenhoven, dat eveneens tamelijk veel overlast van het wa ter geeft. De naam wijst er evenwel op, dat het wel niet de eerste keer zal geweest zijn, dat de bewoners met een overstrooming ken nis maakten. Wanneer de Maas erg hoog is, pleegt de rivier hier en daar buiten haar oevers te tre den. Dat geschiedt meestal in den winter Deze nieuwe overstrooming, hoewel van an deren aard, komt daarmede wat den tijd be treft overeen. Daarmede wil'en we niet be- toogen, dat de bewoners er niet bijzonder door getroffen zijn, doch er is hier geen spra ke van een ramp, zooals sommige berichten het gaarne willen doen voorkomen. Het ligt niet aan de mindere kwaliteitder dijken, waarmede het kanaal is omgeven. Er of de trein nemen zult om naar Jermijn Street terug te keeren; dat. om kort te gaan, je een kuiken zult zijn, dat zich te voor schijn werkt uit de gebroken schaal van ro mantiek. Niettemin, ik beweer: je hebt je reis gehad. Dat is het, waarom ik je benijd, die dwaze treinreis, noordwaarts vliegend zoo fantastisch, uit je raam starend en er naar kijken, hoe de herbergen in kasteelen veranderen en de windmolens in reuzen. Ik heb altijd gevoeld, dat dat het temperament was, waarmede lange treinreizen moesten worden ondernomen: een rit voor liefde of oorlog, met als slot, plotselingen dood of het verlangen des harten. Ga dus niet tob ben, indien de werkelijkheid, welke zooveel dwaze meisjes met een uiterlijk, dat te mooi voor ze is, om-vat, en zooveel jonge mannen, die van meening veranderen na elke bui re gen, indien die werkelijkheid al de gekleur de lichtjes aan het andere eind uitblaast. Jij hebt in ieder geval je reis gehad. De ge dachte er aan maakt, dat ik mij oud voel. Voor mij zijn er niet meer van zulke rei zen. Ik vertelde Marjorie van je avontuur. Ik was er zeker van, dat zij ineens óf jouw schoone onbekende zou afmaken, (en daar mee je dwaas gezoek en de rest) óf verkla ren, dat zij juist het meisje voor jou is, of schoon ik niet inzien kan, dat er een'sikke pit redeh voor het een of het andere oordeel is. En ik had het bij het rechte eind. „Ik hoop, dat het Mark gelukt haar Te leeren kennen", zei ze, terwijl ze nadacht, en druk bezig was plannen te maken, waar jelui beiden zoudt moeten gaan wonen en wat wij je voor huwelijkscadeau zouden ge ven. „Ik hoop, dat hij niet er van doorgaat" zijn nergens bepaalde scheuren, maar het water sijpelt door den bodem over een af stand van ongeveer 20 kilometer en al die druppels verzamelen zich in den grinthou- denden grond, waaruit het, prachtig ge zeefd en glashelder, elders in stroomen weer te voorschijn spuit. De rijkswaterstaat heeft maatregelen genomen, om het overtollige water zoo snel mogelijk naar de nabü gele gen Maas te brengen. Door wéeken moet de kleibekleeding van den kanaalbodem in el kaar zakken en moeten de poriën worden ge dicht, Het miinslib, dat daartoé mede in net kanaal is gebracht, heeft deze procedure reeds bevorderd. De natuur moet hier zelf voor de verdwij ning der lekkages zorgen, zooals dat ook el ders bij het Julianakanaal is geschiedt. Zoo vertoonde zich na de vulling van het eerste kanaalpand bij Roosteren een niet onbelang rijk lek, dat plotseling bleek gedicht te zijn. Den eenen dag stroomde het water er nog doorheen en den anderen dag was de bron zoo goed als geheel opgedroogd. Iets der gelijks kan zich ook hier voordoen. Een ander kwestie is echter: wie vergoedt de schade, welke de aanwonenden door deze overstroomingen hebben geleden? Want dat er niet onbelangrijke schade is geleden, staat vast, vooral omdat, zooals we reeds schre ven, het water midden door de bebouwde kommen der gemeenten zijn weg heeft geno men. Er. is een comité opgericht]; bestaande uit het bestuur van den-kring-Sittard van r.k. gemeenteraadsleden met een gemeente raadslid en den voorzitter van den boeren bond uit elk der getroffen-plaatsen. Van dit comité is voorzitter mr. Nic, Beckers te Sittard, die thans tevens gemach tigd is tot het doen van de-jioodige stappen bij het departement en bij den rijkswater staat. Met dezen hebben wij een onderhoud gehad over de stappen die; reeds, gedaan zijn en die nog in het voornemen liggen. De rijkswaterstaat bleek bereid, na te gaan of er meer afdoende maatregelen ge nomen kunnen worden voor den afvoer van het kwelwater. Zoo wordt dan nu in Grevenbicht gepompt om het overtollige water snel. te verwijderen. Het contact van het comité met den rijkswa terstaat was tot nu toe buitengewoon pret tig; de moeilijkheid is echten dat deze dienst zegt, dat het sjjoedig met den wateroverlast gedaan zal zijn, terwijl andere deskundigen beweren, dat het nog geruimen tijd zal du ren. Wellicht wijst het feit, dat het betrokken kanaalpand nog steeds niet op peil is ge bracht, er op, dat ook de rijkswaterstaat zelf den toestand nog niet vertrouwt. Mr. Beckers gaf ons toe, dat het lekken vermindert, doch gedeeltelijk valt er ook een verschuiving waar te nemen. Er staan inder daad nog heele velden onder en straks moet het land bebouwd worden. Aan den rijkswa terstaat is gevraagd, of men eenige zeker heid kon krijgen omtrent het tijdstip van be ëindiging, doch deze kon niet worden gege ven. J. Over vergoeding der schade is nog niet ge sproken. Voorloopig wil het comité-zich be perken tot het opheffen of althans het red u- ceeren ervan. De plaatselijke comité's zijn be zig de schade op te nemen, maar zij, kan ook nog niet volledig Worden vastgesteld Boom- gaarden staan onder water, die bij bestendi ging van-den toestand -als verloren moeten worden 'beschouwdbouwland is 'over stroomd, dat straks in gebruik moet worden gefioirienin de muren van sommige huizen zijn scheuren ontstaan en wintervoorraden zijp b,edoj"ven. Een, erkenning van. schadevêrgoedings- plicht-heeft de rijkswaterstaat ook niet gege ven. Misschien wijst echter in die richting het verzoek van die zijde, om de beschadigin- gen nu al op te- geven. Bij de lekkages van andere kanaal panden is voor de gedupeerden wel iets gedaan: bij Geulle zijn aan de be trokkenen, zekere bedragen uitgekeerd en ver der. zijn gedupeerde grintgravers te Greven bicht bij wijze van compensatie te werk ge steld om voor de aannemers der "werken •vrachten te rijden. De burgemeester van •Borgharen, mr. 'Brouwers, procedeert thans met hét rijk óver' scfladévergoedingskwesties in deze procedure is no'g geen uitspraak ge vallen! Voor 'de menschen, die a's het ware .lc-vpn op den rand van het bestaan, beteekent .de .watersnood een flinke klap. Voor hen kan •deze heele geschiedenis een ramp worden, maar men-hoopt,-dat alles naar genoegen ge- •ïegeld zab kunnen wórden. .Zij. lijkt mij .juist het meisje voor. hem". .Er. was iets .schitterend-uitdagends in haar oogen,- toen ze dat zei. ,;Lièfste", antwoordde ik, even zwaar op de'hand als'een'echtgenoot op het töóneel, „jij weet niets van het meisje af behalve !dat ze'aardig isj enbescheiden en ergens in de 'buijrt yan, Keswick woont, en dat zij van .Jaqe Austen .houdt"- Ik luid haai' deze .details- verteld, én hu ik <ze .weer opnoemde, -leken ze een heéle boel om een persoon te doen kennen. Ik-weet meer dan dat" zeide ze, „en jij ook. Jij matigt jè ahn stom te zijn. Ik houd van de beschrijving, van haar. Ik wist, dat 'er spoedig iets giet! Mark .zou gebeuren. Ik praatte juistgisteravond .over hemt- met Hilda Masham, die beloofd heeft dat zij wat van zijn .werk zal koopen". Laat. ik het-bekennen. Dit ergerde mij en ik •ging met 'eerr kwaad humeur wég. Jouw avontuur had ons even teruggebracht want jij weet, hoe Marjorie opvlamt bij zul ke dingen naar dat, wat ik met droefheid moet noemen de voor-Mashamsche periode, de gouden eeuw. En nu is het Hilda' Mas ham. Zij is nog altijd hier, en ik ben zóóver gekomen dat ik een walg heb van het zien van haar vettig, bol voorhoofd, haar kjeine begeefigé oogen, en haar grooteri Wijden mónd," Waaruit' vbortdurend een stroom wóórden komt, die 'zij zelf niet begrijpt, jeanne.Austen romanschrijfster, die o.a. Rride en Prejudice schreef. (Wordt vervolgd (Van onzen reis-redacteur.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7