[Buitenland £atid-- en 'JmhBouw Qememtecadm RecPiL<;<zaAeH ïe&cuad GEMENGD NIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ONTZETTENDE ONTPLOFFING. Kinderen weroen dynamiet- patroon in het vuur. STRANDING VAN EEN,. VUURTOREN! Maar bij bleef zijn plicht ver vullen. KANSEN VAN DEN VREDF. Grooter dan velen denken. INCIDENT IN FEN SCHOUWBURG. Protest van Duitsche katholieken. Glimlachje WINKEL POLITTE-AGENT STAAT TERECHT. DE MOORD TE HOOFDDORP. Onderzoek naar vergiftiging levert geen resultaat op. INBRAKEN TE PURMEREND. AAN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. De sneltrein van Kings Cross naar het noorden is gistermorgen aan een groot ge vaar ontsnapt. Dicht bij het station Nor- thampton haalde hij een goederentrein in die op een zijspoor in dezelfde richting reed. Deze trein had een open wagen, die geladen was met stalen platen, die door nog onopge helderde oorzaak buiten den rand van de wagon uitstaken, zoodat de locomotief van den sneltrein met het uitstekend gedeelte in aanraking kwam. De vaart van den snel trein was gelukkig zoo groot dat hij in de rails bleef en de stalen plaat krom boog langs de volgende passagiersrijtuigen die echter op een paar zwakke plekken openge scheurd werden. Het geluk wilde dat het trefpunt zich bevond aan de zijde van den gangen van den sneltrein die door het don derend geraas dat de aanraking natuurlijk veroorzaakte, door de weinige passagiers die er liepen het was de eerste trein boven dien werden verlaten. Eerst toen de snel trein automatisch stopte bemerkte ook de machinist van den goederentrein wat ge beurd wasde passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. KINDEREN VEROORZAKEN EEN ONTPLOFFING. Alle drie kinderen gedood. In de gemeente Derside nabij Klausen- burg (Hong.) heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Drie kinderen van een mijnwerker, die- al leen in huis waren vonden bij het spelen in een jaszak van hun vader een dynamietpa- troon en wierpen deze, nadat zij er eenigen tijd mee gespeeld hadden, in het vuur. De gevolgen waren vreeseliik. Het huis vloog letterlijk in de lucht. De lichaampjes der drie kinderen werden geheel uiteengereten. Met moeite slaagden de dorpsbewoners erin te voorkomen, dat de brandende ruïne de omliggende huizen aantastte. Toen de ouders thuiskwamen vonden zij slechts de rookende puinhoopen van hun huis en eenige verkoolde resten van de klee- ren van hun kinderen. De moeder was zoo danig geschokt, dat zij naar een zenuw inrichting moest worden overgebracht. KRACHTIGE AARDSCHOKKEN WAARGENOMEN. Gisteren zijn in het gebied van het Boden- meer en hoofdzakelijk in Constanz en Sin- gen, benevens aan het geheele Benedenmeer aardschokken waargenomen. De eerste schok geschiedde in Constanz om 10.15 en werd binnen een half uur door nog drie schokken gevolgd. Deze schokken waren echter van licMen aard, doch werden om 13.39 gevolgd door een krachtigen schok, die versche'dene seconden aanhield en die gepaard ging met een sterk onderaardsch gerommel. In de huizen wankelden verschillende voorwerpen. Voorzoover tot dusverre echter bekend is. werd geen materieele schade aangericht. De laatste aardschok werd ook in Freiburg in Duitschland waargenomen. ONTZETTENDE BRAND IN NEW JERSEY. Te Little Ferry (New Jersey) heeft een groote brand vier tanks, inhoudende Vi millioen L. ruwe olie ter waarde van 35.000 dollar vernietigd. Twee andere tanks werden beschadigd. Tal van kleine huizen werden in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. EGYPTE. Vele dooden. Een ernstige treinbotsing is gister ont staan in de nabijheid van Cairo. Volgens de eerste te Londen ontvangen berichten zouden vele personen, waaronder ook Europeanen, gedood zijn. NIEUWE STAKINGSBEWEGING IN HET MIÏNGEBIED VAN FUENFKIRCHEN. In het steenkoolmijndistrict van Fuenf- kirchen (Hong.), waar reeds in October j.1 een algemeene hongerstaking onder de mijn werkers was uitgebroken, welke verscheidene dagen geduurd had, zijn wederom stakings onlusten ontstaan. Het was den laatsten tijd tusschen christelijk-sociale en socialistische arbeiders herhaaldelijk gekomen tot ernstige vechtpartijen. Een eisch van het, socialisti sche deel der arbeiders om de 'christelijk- sociale arbeiders te ontslaan, is door de mijndirectie afgewezen althans deze lezing van den toestand wordt gegeven waarop een algemeen stakingsparool uitge geven werd. Volgens de laatste berichten zouden 40 chr.-soc. mijnwerkers door soc arbeiders in de mijnen vastgehouden zijn, terwijl geweigerd wordt ze vrij te laten, zoolang de directie de soc. eiscnen niet in willigt. Een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad in het huis van een mijn werker in de gemeente Dersida bij Klau- senburg in Roemenië. De drie kinderen van den mijnwerker, die thuis waren gebleven, vonden onder het spelen in een jaszak van hun vader een dynamietpatroon en wierpen deze, nadat zij er mee hadden gespeeld, in het haardvuur. Het huis vloog letterlijk in de lucht. De lichamen van de drie kin deren werden in duizenden stukken ge scheurd. Het gelukte den dorpelingen slechts met de grootste moeite den brand, die na de ontploffing ontstond, te blusschen. Bij thuiskomst vonden de ouders nog slechts de verkoolde resten van hun huis. De moeder kon de slag niet dragen en kreeg een vlaag van aanzin, waardoor ze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Twillingate te New-Foun Hand, hebben zware zeeën het uiteinde van een houten pier en den zich daarop bevin denden vuurtoren medegesleurd. De vuurtoren, waarin zich gelukkig niemand bevond, doch waarin wel het licht brandde, werd een eindweegs door de woeste golven medegevoer 1 en strandde tenslotte een mijl verder op een eilandje. Daar bleef de vuurtoren drie dagen en nachten zijn licht uitstralen, dat thans echter is uitgegaan. Gelukkig is de haven in den tusschen- tijd niet door schepen aangedaan De „Times" uit Londen publiceert een oordeel van Lord Lothian, die, gelijk men weet, een onderhoud heeft gehad met Adolf Hitier. Lord Lothian verklaart, dat hij na zijn onderhoud met Hitier en met de leiders van de nationaal-socialistische partij, van het ministerie van buitenlandsche zaken en van de rijksweer, van meening is, dat de vooruitzichten van de vrede veel beter zijn, dan velen wel gelooven, mits de Britsche regeering slechts krachtig optreedt. Volgens schrijver is het nationaal- socialisme een beweging van persoon'ijk en nationale zelfachting. De beweging is ontstaan uit het verlangen om een einde te maken aan de vernedering van Duitschland. Ten slotte wijst hij op het gevaar van den huidigen toestand: Duitschland be wapent in spijt met de verdragen en Frankrijk zoekt een tegengewicht in zwaarder bewapening en militaire bond genootschappen. Door de ontwikkeling van het lucht- wspen zullen de leiders gedwongen zijn hun beslissing in enkele minuten te treffen en niet in enkele dagen, zooil6 vroeger, indien zij niet hun hoofdsteden vernield willen zien. Te Hagen in Westfalen (Duitschland) k'vam het tijdens een tooneelvoorstel- ling van het tooneelstuk „Wittekind" van Edmund Kiss tot rumoerige inci denten aangezien de bezoekers van de bovenste rangen reeds tijc'ens de eerste acte herhaaldelijk protesteerden. Aan het slot van deze acte deelde de leiding van het gezelschap mede, dat het stuk niet slechts zonder bezwaar, maar met uitdrukkelüke goedkeuring van den Rijkspropagandaminister werd opge voerd. Niettemin herhaalden de protesten zich tijdens de tweede acte en namen tijdens do derde acte nog heftiger vormen aan. Er werd o.a. geroepen: „Geen geschiede- n.svervalsching", politie en S.A. ont ruimden tenslotte de bovenste rangen. Volgens het officieele politiebericht waren de ontruimde rangen voorname lijk bezet met jongelui uit katholieke kringen. Staatssecretaris Cordell Huil heeft me degedeeld, dat de onderhandelingen met Sovjet Rusland tot de regeling van de Rus sischAmerikaansche schulden zijn mislukt, dat de bank voor in- en uitvoer welke het vo rige jaar in het leven werd geroepen, ter be vordering van den Russisch—Amerikaansche handel, thans zal worden opgeheven. o De republikeinsche candidaat voor het burgemeesterschap van Chicago Sol Goldbag heeft zich teruggetrokken. Naar zijn meening heeft Chicago geen nieuwe burgemeester noodig, daar de toestand te Chicago veel is verbeterd. o De Fransche „Oevre'' meldt, dat dit voorjaar bij het Fransche parlement een voorstel zal worden ingediend tot verlen ging van den militairen diensttijd. Volgens het blad heeft de Fransche generale staf een plan uitgewerkt, dat neerkomt op invoering van den tweejarigen diensttijd. Te Buenes Ayres werd Donderdag de hoogste temperatuur sinds 1856 gere gistreerd. De temperatuur bedroeg 104 gr In het binnenland steeg de temperatuur op sommige plaatsen tot 112 gr. F. o Te Boekarest heeft op het oogenblik een griepepidemie plaats. Twintig procent van alle kinderen te Boekarest is ziek. De meeste scholen zijn gesloten. Ook vier leden van het kabinet, onder wie de premier Tatarescu, zijn lijdende aan griep. o Terwijl in bijna geheel Frankrijk winter weer heerscht, lijkt het in Zuid-Bretagne voorjaar. Hier bloeien de mimosa en in vele tuinen zijn ook de rozen reeds gaan bloeien. medegedeeld, dat hij tegen toekennitjg van brandstoffen aan georganiseer den geen be zwaren heeft, doch het bedrag van de uitkee- ring uit hun bondskas vermeerderd met den brandstoffentoeslag mag niet meer bedragen, dan dat zij uit de steunregeling zouden kun nen trekken. Waar ingevolge raadsbesluit van 27 Dec. 1934 aan alle georganiseerden die uit hun bondskas trekken een kolenbon ter waarde van 1 werd verstrekt, zal deze handelwij ze moeten worden herzien en het bedrag af hankelijk zijn van de verhouding steunrege- ling-bondskasuitkeering. Het bekende bericht inzake den school- artsendienst was ingekomen. Een mededeeling van mevr. van der Meer- Bilstra, dat zij voor haar benoeming tot re gentes van het Tehuis voor Ouden van Da gen bedankt. Het verzoek van den R.K. Bond van Land arbeiders St. Deus Dedit, inzake het betalen in de kosten van ziekenfondspremie, waarom trent in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd andermaal aan de orde ge steld en wederom staakten de stemmen, zoo dat het verzoek thans is verworpen. Het verzoek van de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging, hetwelk de vorige verga dering in handen van B. en W. werd gesteld, is nader beoordeeld en gezien de financieele positie der gemeente, kunnen B. en W. geen vrijheid vinden aan dit verzoek om bijdrage in de verhoogde contributie voor hen die die verhooging niet kunnen betalen te verleenen, te voldoen en stelden mitsdien den raad voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Al dus besloten. Het in handen van B. en W. gestelde ver zoek van W. Uiterdijk, aannemer te Wierin- gerwaard, om een bouwvoorschot onder ver band van tweede hypotheek, is in verband met de desbetreffende voorschriften, nader behandeld. Overeenstemming omtrent de beschikking op dit verzoek is niet verkregen. De meerder heid van het college stelde voor tot die voor schotverlening mede te werken, aangezien hieraan medezeggingschap is voor B. en W. in de huurregeling en die regeling ook van invlced zal zijn voor huur van de andere woningen; bovendien brengt een aanbouw van 10 woningen voordeelen mede, die groo ter zijn, dan de aan het verzoek verbonden nadeelen. De minderheid van het college meende een medewerking aan deze voorschotverleening te moeten ontraden. Het gevolg zal zijn een op schuiving, waardoor andere woningen leeg komen. Van particulier initiatief is voorts ook nog wel iets te verwachten en enkele plannen worden genoemd, 'n Reden voor wei gering kan o.a. ook zijn het gevaar voor ver storing van het evenwicht tusschen vraag en aanbod van arbeidskrachten. De minderheid van het college is van meening, dat dit even wicht allang is verstoord en door nog meer mogelijkheden te scheppen voor vestiging van arbeidskrachten, zal dit evenwicht nog meer worden verstoord, ten nadeele der ge meente. De meerderheid stelde voor medewerking te verleenen voor de verstrekking van het voorschot. De heer Dekker zette zijn standpunt nader uiteen en meende, dat de voordeelen daaraan verbonden voor Lutjewinkel grooter zijn dan de bezwaren. De voorzitter zette als minderheid van B. en W. zijn standpunt uiteen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. in stemming gebracht werd nu aangeno men. Voor stemden de heeren Dekker, van Zoo- nen, Raven en Kort, tegen stemden de heeren de Veer en Burgman. De huurders M. Geevers, N. Wijn, P. C. Harthoorn, H. Bijhouwer en Jb. Korff heb ben verzocht verlaging van woninghuur met 35 pCt., welk verzoek in de vorige vergade ring werd gesteld in handen van B. en W. om advies. gezien zij door overdracht van onderhouds plicht wordt ontheven, aan de Provincie een jaarlijksche bijdrage moeten verleenen. ge lijk aan de kosten van onderhoud welke zij aan dezen weg had behooren te besteden. In een daaromtrent gehouden conferentie met den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat zijn deze onder houdskosten besproken en is overeengekomen, daarvoor voor te stellen een bedrag van 125 gulden per jaar. B. en W. stelden voor ook deze overeen komst aan te gaan. Aldus besloten Aanbieding gemeente-begrooting 1935, be grooting 1935 Algemeen Burgerlijk Armbe stuur, begrooting 1935 gemeenschappelijke gasfabriek. In de commissie van onderzoek werden be noemd de leden van den raad, niet behooren- de tot het college van B. en W. Aldus beslo ten. Rondvraag. De heer Raven informeerde hoe het staat met de steunregeling van de in de werkverschaffing uitgevroren georgani seerden. Medegedeeld werd, dat daarvoor direct de vorstregeling intreedt. De heer Kort zeide niets meer te hooren over het zwembassin en sportterrein. De voorzitter zeide, dat de inmiddels ge wijzigde plannen nader worden uitgewerkt. Daarna sluiting. ONTMETTING VAN VLASZAAD. Het wegvallen van jonge vlasplantjes ten gevolge van Botrytis of van Colletotrichum Gloeosporium) aangetast kan door ont smetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogontsmetters tot een zeer gering percentage teruggebracht wor den. Goed werkende middelen zijn (in alphabe- tische volgorde) Abavit B, Ceresan-droogont- smetter en Tutan. Van deze middelen wordt per 100 K.G. zaad 250 tot 300 gram gebruikt. Een eerste vereischte is, dat de ontsmettingsstof goed over het zaad verdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hiervoor in den handel gebrach>e droogontsmettingsapparaten. Omscheppen van het zaad met het ont smettingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging dan onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inade men, waardoor vergiftiging kan optreden, is daarbij zeer groot. Ook al werkt men met een gesloten aparaat, dan toch is het nog noodzakelijk de noodige voorzorgsmaatrege len, b.v. het houden van een doek voor den mond, te nemen, om inademen te voorkomen Om het verstuiven tijdens het zaaien zoo veel mogelijk te verminderen, doet men goed, het zaad eenigen tijd van te voren (plm. 14 dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de kiemkracht goed is, iets min der uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk le geren en later weer aantasting door Bo trytis. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dien dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de rijkslandbouwconsulenten. NOORDSCHARWOUDE. De af deeling Noordscharwoude van den Nederlandschen Tuindersbond hield de al jaarvergadering ten huize van den heer de Bakker, alhier. In zijn openigswoord memoreerde de voor zitter den slechten toestand. Den heer A. de Geus werden woorden van dank toegesproken voor zijn onvermoeiden arbeid in het belang der tuinders. Spreker wees er op, dat de menseden, die van hun Dinsdag vergaderde de raad. De notulen van de vergadering van 27 De cember 1934 werden goedgekeurd. Mededeelingen. Het geven van vakonder wijs in wiskunde aan de school voor U.L.O. is opgedragen aan den heer C. de Wit. Ten einde de school te Winkel en de O.L. school *e Lutjewinkel tegemoet te komen, hadden B. en W. gedacht den heer de Wit te benoemen tot kweekeling met akte en hem den tijd, die niet noodig was voor het onderwijs in wis kunde te Winkel, te plaatsen aan de O.L.- school te Lutjewinkel. Het hoofd der school te Lutjewinkel sluit zich aan bij het plan van B. en W. Door den minister van sociale zaken is „O, Karei, ben Je ook niet verrukt van die ouden eiken balken (Happy Mag.) stuursleden. In tegenstelling met het vorig besluit zal de heer Hoogland als vertegen woordiger voor het district worden herko zen. Het bestuur stelde voor deze prov. verga dering een voorstel aan do orde, om de te heffen roe-belasting welke voor de tulpen zal worden geheven, door de regeering te doen overnemen. De leden gingen hiermee accoord. Tevens werd aangenomen te protesteeren tegen het besluit dat 30 per H.A. moet worden betaald voor het telen van aardap pelen. Het blijkt, dat de arme tuinder van hier den groeten aardappelbouwer moet steu nen. De heer De Geus wenschte in verband hier mede aan te dringen op garantie-prijzen van 4.50. Tenslotte wenschte het bestuur aan te dringen op aanvullenden steun en directe uitbetaling van den productieprijs voor de producten. En niet zooals nu, er 'n jaar mee te wachten. De vergadering ging er mee accoord, dat de heer Van Dok zal worden gestemd voor de redactie-commissie. Het door den heer Zeeman naar voren ge brachte plan van cultuur-verandering werd hierna door den heer Abr. de Geus bespro ken en dit zal in de tuinbouwvergaderingen worden gebracht. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat tengevolge van de vergadering in Concor- dia reeds drie nieuwe leden waren inge schreven. De ledenwerving zal met kracht ter hand worden genomen. Gevraagd werd nog, of de minimumprij zen niet kunnen worden verhoogd. Op direc te uitbetaling van den steun wordt door de leden ten sterkste aangedrongen, omdat de tuinders er geen dag op kunnen wachten. De heer Abr. de Geus las een motie voor, waarin de beschermingsmaatregelen voor den tuinbouw worden aangegeven. Deze motie zal op de prov. vergadering worden behandeld. Een 46-jarige politie-agent te Koog a. d. Zaan stond gisteren voor de recht bank te Haarlem terecht, v» egens poging tot doodslag subsidiair zware mishande ling op een 36-jarigen fabrieksarbeider te Koog a. d. Zaan gepleegd. De agent moest den bewusten dag orde houden bij een stempellokaal, waar het nqgal onrustig toeging. Hij had toen gedreied e^nVan de belhamels, nl. den verslagene, eer klap met zijn sabel te zullen geven, waarop een worsteling was gevolgd. Het O. M. vroeg ontslag van vervolging of vrijspraak. De rechtbank besloot de stukken in handen te stellen van den rechter-com- missaris voor het instellen van een nieuw onderzoek. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft eenigen tijd geleden terecht gestaan een 24-jarige electricien, beschuldigd van doodslag op zijn pleegvader, den 45- jarigen electricien, te Hoofddorp, in den nacht van 5 op 6 September 1934. Het O. M. eischte toen tien jaar gevangenis straf wegens doodslag. De rechtbank gelastte echter een on derzoek naar den maaginhoud van den vermoorde, daar de mogelijkbei 1 van vergiftiging geopperd was. Het onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd, daar de maaginhoud van den vermoorde nipt was bewaard gebleven. De verdediger, mr. Ten Bokkel, wierp ir zijn pleidooi een andere mogelijkheid op. De moord zou gepleegd zijn door een knecht van den verslagene, die een vreemden indruk had gemaakt en die al eei-der zeer zonderling had gedaan. Pleiter vroeg nu vrijspraak van ver dachte, die onschuldig zou zijn. Uitspraak 14 Februari. In den nacht van 25 op 26 Augustus van het vorig jaar is ingebroken in het kantoor van de stoomwasch- en strijk- inrichting te Purmerend. De brandkast werd geforceerd en voor eenige honder den guldens aan bankpapier, klein geld en sieraden werd gestolen. Onlangs stonden vier personen voor de Haarlem sche rechtbank terecht afkomstig uit Schermerhorn, verdacht van deze in- De door adressanten bewoonde woningen, zijn woningen, welke destijds met rijksvoor schot zijn gebouwd, ingevolge de woning wet, en de nuurregeling daarvan is niet uit sluitend aan de gemeente. De huur bedraagt 2.25 per week en de bewoners hebben reeds jaren van zoo'n lagen huurprijs geprofiteerd en meermalen is ver hooging der huren met moeite voorkomen kunnen worden. Een huur van 2.25 is ook nu voor deze woningen niet te hoog te noe men en B. en W. stelden voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Aldus besloten. In verband met de stichting van een Pro vincialen weg zal de beschikking noodig zijn over het Paadje op Limmerschouw, thans be kend als openbare weg en eigendom der ge meente. Door den Provincialen Waterstaat wordt thans gevraagd dit Paadje over de ge heele lengte van plm. 1200 M. aan de pro vincie over te dragen voor 1. B. en W. stel den voor daartoe te besluiten. Aldus beslo ten. Vervolgens zal de gemeente ingevolge art 2 der Waterstaatswet 1900 Stsbl. 176, aan bdrijven raken en in de werkverschaffing terecht komen, ook ten laste der regeering komen. Door den werkverschaffingsarbeid wordt echter niets waardevols gebracht. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij dat de toestand onhoudbaar is geworden. 2 Leden hebben bedankt. Zes bestuurs- en zes ledenvergaderingen werden gehouden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de aftredende heer G. Bakker herkozen, ter wijl voor den heer H. Dekker, die niet her kiesbaar was, geen nieuw bestuurslid zal worden gekozen. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf aan, dat ontvangen was 50.60, uitgegeven 46.40, aloo een batig saldo opleverende van 4.20. Het totaal kassaldo bedraagt 9.32)4. Deze rekening werd aldus vastgesteld. Hierna werd de agenda voor de te hou den vergadering besproken. Het bestuur stelde voor, de heeren Muij- en en Hoogland opnieuw te herkiezen als be (Sprokkelmaand) Sprokkelen: bij stukjes en beetjes tegelijk Op die manier verzame len vele weggebruikers hun verkeers-kennis op die manier krijgen ze ook hun eerste onge luk: eerst een schram metje, dan een spatbord stuk tenslotte mis schien een schedelbreuk I

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9