UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN DE TASCH. Ik heb al eens meer gezegd: een Fi guur van den Dag behoeft niet altijd een persoon te zijn. Qetmetitecadm castricum ^xxmnciaal 'tlieuws hterhugowaard HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor IOcL JmiCCetou HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Nee. En zoo is een politieke Figuur ■van den Dag, telkens wanneer het par lementaire jaar weer begint de Tasch (met een hoofdletter). Men weet het, nietwaar? Het komt overal in het leven maar aan op de din gen, welke men ziet en welke men niet ziet. Ik zal U een parlementair voorbeeld geven. U ziet een minister. U hoort hem. Hij rangschikt zijn argumenten in slagorde en manoevreert met dit legertje tegen zijn bestrijders. U neemt wéér, hoe hij van groote vellen papier allerlei rede voeringen voorleest. Zijne Excellentie. U ziet hem dus. Maar wat u niet ziet is: de ambte naar. Die voor den minister heeft ge zorgd. Die de argumenten opzoekt en uitzoekt. De stille steller van Memorie van Toelichting en Memorie van Ant woord. De motorische kracht van zoo menig bewindsman. Tegen den aanvang van iedere Kamer vergadering kan men op het Binnenhof hetzelfde tooneeltje één of meermalen waarnemen. Daar komt een minister aankuieren. En op een meter of tien a:hter hem loopt een bode van zijn de partement met een groote en dikke Tasch. De Tasch van den minister. De geheimen van Zijne Excellentie Da red dende engel, waarop hij (pardon) drijft. De kurk, die hem in angstige oogen- blikken de hand toesteekt (pardon). Menigeen neemt dan op het Binnenhof den hoed af voor den Minister. Dat is beleefd. Maar het ware beter den hoed af te nemen voor de Tasch, want daérin zit 's lands wijsheid, daarin zittei de rapporten en de nota's, daarin zitten de re Jevoeringen Die Tasch is de tong van den minister, liever nog: het zijn z'n hersens. XXIX. En zie! Eens toen de sprekers het woord hadden gevoerd hield de een rede, die ganschelijk niet sloeg op het debat. De bekende tang en het be k(D(Heden zagen elkaar stom-verbaasd aan Verschillende zaken, welke de Mi nister stond te bestrijden, waren zelfs niet aangeroerd. de arme minister kon niet anders. Hij had nu eenmaal zijn speech bracht. Zijn getypte speech, in ee"drarh" tige trouw vervaardigd d*or ambtenaien en typistetjes. En die las de minister letterlijk voor. De handigheid om de rede aan te passen aan het debat ont brak hem. De minister dreef op de Tasch* Ik heb een minister van Oorlog, een knap en sympathiek man, eens een ein de looze speech hooren houden, die te- vöiis €en eindelooze fout was. hij aan het woord kwam, haalde liij een stapel nota's uit de Tasch, over ieder onderwerp dat bij rijn begrooting was besproken een afzonderlijke nota, dooi den betrokken ambtenaar opgemaakt, en heel die verzameling las de minister voor, stuk na stuk, tot keiharde verve ling van de Kamer. De Tasch. O Dit geldt niet voor iederen minister. Geenszins. Er zijn er, die redevoeringen en argu menten uit hun mouw schudden. Die hun ambtenaren alleen maar admini stratief en niet intellectueel noodig heb ben. Die niet drijven op de Tasch Maar voor vele ministers is de Tasch de slagader van hun bestaan. Ik heb er tal van hen bijgewoond, die letterlijk iederen politieken ademtocht ontleen den aan de nota's en redevoeringen van de Tasch. Die in volslagen hulpeloos heid verkeerden, als de bladzijden van de speech uit de Tasch r.iet precies in volgorde bleken te liggen. Het toppunt in dit opzicht vormt een oud-minister van Koloniën. Deze heer Excellentie, Minister van het Koninkrijk der Ne derlanden, placht zijn redevoeringen van a tot z in de tasch mee te brengen, nog voor het debat gehouden was. Onmogelijk? Niets is onmogelijk in dit aardsche regen- en tranendal. De minister gelastte eenvoudig zijn amb tenaren een schoone speech samen te stellen op grond van den inhoud van het Voorloopig Verslag, want zoo rede neerde de hooggeplaatste slimmerik natuurlijk is het openbaar débat niets anders dan een herhaling van het schriftelijk, en op deze manier heb ik een pracht-speech van te voren klaar. De Tasch maakt ook dramatische momenten mee, en dan heb ik altijd medelijden gevoeld. Ik heb in den loop der jaren al heel wat ministers zien struikelen. Ik heb er vélen zien ten val brengen. En dan ge beurde altijd onveranderlijk hetzelfde: de minister pakte zijn Tasch. Wanneer de beslissing was gevallen, wanneer een minister was geduikeld, dan poogde hij immer zoo goed en zoo onverschillig mogelijk zich te houden. En het eerste en het laatste wat hij dan deed was: z'n papieren en z'n stukken bij elkaar pak ken, en opbergen in de Tasch Dan sloot hii de Tasch hf, en ging weg. De bode nf.m de Tasch op van de Regeerings- tafel en sjouwde er mee achter den mi nister aan. Trouw tot in den dood was de Tasch. Ik kom er rond voor uit: op zulk een oogenblik - hoe vaak ik het h3b meege maakt heeft in mij altijd de mensche- lijke stem gesproken Altijd voelde ik een zekere ontroering. Zeker, er waren mi nisters bij, die ik gaarne zag gaan. maar: ee' minister is óók een mensch, en zoo'n oogenblik moet toch voor hem wel een schrijnende teleurstelling zijn. En als hij dan opstond, en zijn Tasch inpakte, en wegging, dan had ik steeds met hem te doen Maar de Tasch niet. De Tasch vraagt niet welken minister zij dient. De Tasch is neutraal. De Tasch bergt van alles. De Tasch volgt ieder. D. Tasch is een allemansvriend Dezelfde Tasch, die voor het laatst ge- d agen werd achter een gevallen minis ter, volgde een paar weken later even trouw den nieuwen. Wanneer ge dus op het Binnenhof loopt, en ge komt de Tasch tegen, groet haar. Want er zijn inderdaad ministers geweest, van wie men zeggen kon. dat hun hersens niet zaten onder hun hoo- gen hoed, maar in hun Tasch. Zonder d. nota's en rapporten en redevoerngen van de Tasch, netjes-getypt en precies op volgorde, zou menig minster zijn als een leeuw zonder gebit. D HANS. De gasprijs verlaagd en de meterhuur afgeschaft. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van weth. Hemmer, daar de burgemeester nog wegens ziekte verhinderd was. De voorzitter hield nog een nieuwjaars rede, waarin hij o.m. van den vooruitgang der gemeentebedrijven gewaagde. Hij ein digde met de beste wenschen voor raads leden en gemeentenaren en den wensch, dat de burgemeester spoedig geheel hersteld van zijn buitenlandsch verlof mag terug- keeren. De heer Aukes dankte voor de woorden aan den raad en sloot zich bij de goede wenschen aan. De heeren B. Res, de Nijs. Hellinga en Aukes vroegen enkele aanvullingen op de notulen van 29 November, die daarna wer den vastgesteld Ingekomen was o m. een ministerieele be schikking. waarbij aan den burgemeester 6 weken buitenlandsch verlof was verleend. B. en W. stelden voor overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten in te trekken het raadsbesluit tot het niet heffen van perso neel» belasting op den vierden grondslag (paarden). Ged Staten verzoeken dit op grond van den minder gunstigen fmancieelen toestand der gemeente. De heer Aukes bevreemdde zich over deze opmerking t.a.v. Castricum, dat toch tot de 10 kerngezonde gemeenten van Nooidhol- land behoort. Als de financieele toestand van Castricum te wenschen overlaat, ligt dit niet aan B. en W. maa-- aan de groote fouten van deze en vorige regeeringen op het gebied van de financieele verhoudingen tusschen rijk en gemeente. Spr. wenschte een protest- uitspraak van den raad tegen deze uitlating van Ged. Staten. De heer Twisk betoogde, dat de paarden in het bedriif noodig zijn en kan zijn stem er niet aan geven. Op een vraag van den heer G. Res zei de voorzitter, dat een afwijzende houding van den raad toch geen resultaat heeft. Er moet voor de begrooting 1935 f '24000 gevonden worden, om baas in eigen huis te blijven, moeten we dat zelf vinden. Anders neemt de regeering de leiding en zijn er geen raadsvergaderingen meer noodig. De heet B Res betoogde, dat de paarden- houders er door gedupeerd worden. Op voorstel var den heer Borst werd een beslissing aangehouden tot de begrooting 1935. Van den minister van economische zaken was bericht ingekomen, dat niet ingegaan kan worden op het verzoek om in ruimere mate margarine voor werkloozen beschik baar te stellen, omdat dit ten koste gaat van den steun aan de melkveehouders. Op voorstel vari B. en W. werd besloten 1 recognitie te betalen jaarlijks aan Maat schappelijk Hulpbetoon voor afgestane grond voor verbreed ing van den Overtoom Een verzcek van P Eikel om huurverla- girrg van 7.50 tot 6 werd ingewilligd. Een vezoek van Borst en Groot tot door trekking van een straat, verd aangehouden Diverse vergoedingen voor het bijzonder onderwijs werden vastgesteld. Brandweerveféoeding. B. en W. stellen voor c.e vergoeding voor de brandweerlieden tnans 1.25 voor het eerste uur en verder 1 per uur te be palen als volgt: A Voor brandweerlieden: 1. voor nacht- en Zondagsarbeid le uur 1.25 en volgende uren f 1; 2. voor daguren le uur f 1 en volgende uren f 0.75 Onder nachturen wordt ver staan van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur, overige uren zijn daguren B. Voor aangesteld personeel, buiten leden van den brandraad, door den in dienst zijnde commandant: 1. voor nacht- en Zondagarbeid le uur 1. en volgende uren f 0.75; 2. voor de daguren le uur 0.75 en vol gende uren 0.60. Bij kleine brandjes wordt aan leden van den brandraad minstens 2.50 en aan brandweerlieden minstens f 1.50 uitbetaald. Confoim vastgesteld. Lagere gastarieven. Met opheffing van de bestaande meter- huren en verhaal van de omzetbelasting wordt voor hen die zich daartoe aanmelden, ingevoerd en niet verplichtend vastiecht, dat voorgesteld wordt als volgt: Maand- gewone munt- gas verbruik meter meter prijs tot 10 M3. ƒ0.50 p M3 0.60 p. M3. 7 ct. tot 20 M3 ƒ1.—p. M3. ƒ1.10?. M3. 6 ct. tot 30 M3. 1,50 p. M3 n,60p. M3. 5 ct b. 30M3. 2,p M3. ƒ2,10p.M3. 4 ct Naast het vastrecht wordt niet meer be taald een gasprijs van 10 ct. voor de eerste 30 M3maar alleen de prijs, die bij elke klasse is aangegeven. De kosten zuben voor het bedrijf bedragen 3200, waartegenover een meerdere gas opbrengst verwacht wordt van in totaal 2090 De derving zal dus zijn 1100. Winstuitkering aan de gemeente blijft bij deze nieuwe regeling mogelijk. Voor de eenspersoonsgezinnen wordt deze regeling nog gunstiger door de be paling, dat het vastrechttarief als hierboven aangegeven met 50 pet. wordt verminderd. Daarnaast is een nieuwe regeling ont worpen voor de huren boven de 10 licht meters en'wel als volgt: 20/30 lichtmeters van 0.60 op 0,40 p. m. 50/60 lichtmeters van 0,80 op 0 50 p. m. 80 lichtmeters vanf 1op 0,7p. m. 100/150 lichtmeters van ƒ1 50 op IP- m Een verbruiker van 10 M3. per maand be taalt thans 1,44 en volgens de ontworpen regeling 1,20; een verbruiker van 20 M3. betaalt thans 2,48 en bij de nieuwe rege 1'n 2 20 11 Voor de groote verbruikers l>eteekent het voordeel niet zooveel, waardoor bereikt wordt hetgeen bij de jongste herziening der taricv. is toegezegd, dat de eerstvolgende herziening zou ten goede komen van de kleine verbruikers. De heer G. Res wilde zijn stem aan het voorstel geven, omdat het vastrecht niet verplichtend is. De heer de Nijs juichte het toe, dat het vooral de kleinere verbruikers ten goeae komt en de onbillijke meterhuur wordt afgeschaft. Spreker verwachtte moer gas verbruik. Conform besloten. Tot leden van de stembureau* werden gekozen: Hoofdsteinbureau en Centraal bureau. Voorz. ambtshalve de burgemeester pl.v. voorzitter en lid de heer Hemmer; leden 1 de Vries; F. Aukes, pl.v. leden de heeren Hellinga, B. Res, P. Weenk en N. v. Lunen. Stembureau I: Voorz. de burgemeester, Je- den de heeren Hemmer en B. Res. Pl.v. Ie- den de heeren Spaanser en v. Lunen. Stembureau II: Voorzitter P. de ries, leden Hellinga en De Nijs; pl.v. leden Weenk en G. Lauter Jr. Stembureau III; Voorz. F. Aukes; leden P. Twisk en P. Borst; pl.v. leden G. F. Res en Y. R. Driessen. Besloten werd voort3 voor één jaar op proef een stoker aan het gasbedrijf te be noemen en voor de betaling van inkoop- kosten en pensioenen 550 uit het reserve fonds van het gasbedrijf af te schrijven. Aan de orde was voorts een voorstel om de rente van de door de gemeente verstrekte hypotheek op huizen aan een belanghebben de te verlagen van 5 tot 4 3/4 gevraagd was verlaging tot 4 met het oog op ge maakte conversiekosten kon aan dit ver zoek niet voldaan worden. Na eenige discussie conform besloten. B. en W. stelden verder voor te bepalen, dat men om voor steunverleening in aan merking te komen, minstens 2 jaar in de gemeente moet wonen. De bepaling van 1 jaar had niet tot het gewenschte resultaat geleid. Op een vraag van den heer Weenk zeide, dat ook andere gemeenten deze regeling treffen. Voor afwijking van een betreffend be sluit in bijzondere gevallen, voelde B en W. niet. Conform besloten. B. en ,W. stelden voor om onder bepaalde voorwaarden gunstig te beschikken op het verzoek van de bouwondernemers, P. de Nijs c.s. en de fa. Kortekaas en Twikstra tot aanleg van een straat, die aansluiting geeft op de Geelvinckstraat, de Mient en den weg, die door de spoorwegen is aangelegd. De heer J. de Nijs vroeg of de straat ge lijk met de huizen getouwd mag worden. De heer G. Res zou in dit geval willen be palen, dat een cautie van enkele duizenden gulden gestort werd. De voorzitter wees op bouwverordening, volgens welke eerst de straat moet worden aangelegd. Daaraan wilde spreker de hand houden, om geen precedent te scheppen. De heer B. Res wees er op, dat er nog bollen in den grond staan, waar de weg komen moet; daarom wilde spreker een cau tie onder bepaling, dat de straat binnen een jaar gereed komt. Weth. de Vries wilde niet afwijken van de verordening, die in het gemeentebelang is; daarvoor moet het particulier belang wij ken. Zelfs de gewestelijke commissie kan de bouwverordening niet negeeren. Op voorstel van weth. Hemmer werd be sloten aan de gewestelijke commissie te vragen, of van de bouwverordening mag worden afgeweken. Onder die voorwaarde werd op het verzoek gunstig beschikt. Wegens de verandering van den aard van den steun aan tuinders en veehouders stel den B. en W. in overeenstemming met de tuinders-commissie voor deze commissie op te heffen onder dankzegging voor de bewe zen diensten en alle aanvragen te doen behandelen door Maatschappelijk Hulpbe toon. Conform besloten. N.a.v. een reclame van den heer A. H. Quant te Amsterdam tegen het weigeren van een bouwvergunning vroeg de heer Hellinga voor zomerhuisjes, die tijdelijk bewoond worden, soepeler te zijn. B. en W. hebben afwijzend beschikt, om dat het gebouw niet aan een bestaanden' we» komt. Ook de heeren de Nijs en G. Res voor verdere woningen uitzonderingen ma ken. Besloten werd de verordening te handha ven. Na rondvraag sluiting. Woensdagavond hield de tuinbouwver- eeniging afdeeling Heerhugowaard een vergadering in het lokaal van den heer A Rus. De voorzitter, de heer T. Smit, wees er od dat de toestand nog niet verbeterd is De vorderingen op Duitschland zijn de laatste maand weer met 4.000.000 toege nomen. Dit is voor de Nederlandsche ex port een groote strop en van deze strop ziin wij de onmiddellijke slachtoffers. Een kleine vorstperiode geeft zooals ook nu weer op. bleken is, toch altijd weer een kleine onle' ving. Onze voorzitter, de heer Falstar, zeide dat wij ons moeten aanpassen, maar dat is moeilijk. Daarna las de secretaris, de heer Jb Volkers, het jaarverslag voor. Het vorig jaar is het met kool nogal losgeloopen, al zijn er aan het einde van het seizoen toch nog stroppen uitgedeeld. De vroege aard appelen prijsden tamelijk goed, maar de op brengst was gering. Ook de slaboonen brachiten tamelijk goede prijzen op. Maar door het mooie weer en de zachte winter gaat het met de kool nu heel slecht en daar de steun zeer onvoldoende is, is er op het oogenblik in veel tuindersgezinnen gebrek. Het ledental van de afdeeling is eenigszins terug gegaan. Volgens de inventarisatie zijn in Heerhu gowaard dit jaar 40 wagons Deenache witte kool, 36 wagons roode kool en 72 wagons geele kool, vorig jaar waren deze getallen respectievelijk 21, 37 en 48. Hier uit blijkt, dat teeltbeperking nog lang niet altijd productiebeperking is. De natuur spreekt ook nog een woordje mee. Spreker besluit zijn jaarverslag met den wensch, dat een weinig vorst de toestand nog iets zal verbeteren. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn werk. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den keuringsdienst Noordholland, waarbij een spreker beschikbaar wordt ge steld om het nut van aardappel keuring te behandelen. Besloten werd hierop in te gaan. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de Broekerbrug meer naar het Zuiden zal worden verplaatst en dat deze 2 M. hooger wordt. Dit in verband met de kanalisatie. Nu is de provincie van plan om het groene dijkje in Broek op Langedijk te behouden en aldus een rijweg te maken naar de Prins Hendrikkade. Maar dan krijgen we daar een bijna rechte hoek en dat van een derge lijke hoogte, dat wordt levensgevaarlijk. Nu bestaat echter het plan om een weg aan te leggen in het verlengde van de nieuwe brug, door het Geestmer Ambacht, naar de Dorpsstraat. De provincie wil dan zorgen voor het verhaiden en het aanleggen van de benoodigde bruggen. De rest van de kosten pl.m. 5000 zouden dan voor de ge meente Broek op Langedijk komen. Daar wil men waarschijnlijk wel de helft van dit bedrag besteden, als de Langedijker groen ten-centrale dan de andere helft geeft De L. G. meent echter dat, daar deze weg vooral van belang is voor de tuinders uit Heerhugowaard, dat Heerhugowaard ook een bijdrage moet geven. De heer D. Wagenaar vond het onbillijk, dat Broek op Langedijk de helft van de kosten wil laten dragen door de L. G. C. Deze weg is toch van heel veel belang voor deze gemeente. Er gaat ook nog ander ver keer over en het is een belangrijk werkver schaffingobject. Vele leden kwamen bovendien met het be zwaar, dat als de L. G. C. 2500 bijdraagt dit bedrag weer gevonden zal moeten wor den uit hoogere veilingskosten. Verder werd er op gewezen, dat niet al leen de leden van de tuinbouwvereeniging, maar ook de leden van de L. T. B. hier be lang bij hebben. uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S 6) De idiote Russische-komedie-neef, ik ben blij 't te vertellen, vertrok gisteren en nam de Masham-auto mee. Hij speelde zijn rol van idioot tot het einde toe. Hij mompelde wat over de Riviera, geeuwde twee keer, en was weg. Miss Banks, de secretaresse-gezel- schapsdame, blijft, en heeft deze twee of drie laatste dagen er waterachtiger dan ooit uitgezien. Het is duidelijk, dat die Masham haar zeer kwade dagen bezorgt, en ik heb het vermoeden, dat zij nog slech ter dan gewoonlijk zijn geweest, sinds zij hier aankwamen. Achter miss Banks' me chanische overdreven woorden, haar flauwe bijziende oogen en een beetje klam gezicht zit een geest, die toch nog 'niet heelemaal getemd is door aanhoudend tyfien en tele- foneeren en apporteeren en dcor die heele meesmuilende slavernij van een betaalde gezelschapsdame. Waarschijnlijk zou de voorraad moed en vastberadenheid, die miss Banks noodig heeft om te blijven glimlachen en nog eens glimlachen en de andere wang toe te keeren, voldoende zijn voor een ster ken man, om een van de republieken van Midden-Afrika te veroveren. Er gebeurde iets in den salon gisteravond, juist na het eten en voor ik bij hen kwam, een laatste stamp van Masham's platte hak, waardoor miss Banks verstoord en min of meer op standig bleef. Ik geloof, dat Marjorie zelf ook nog al geschokt was, maar zij is waar schijnlijk sindsdien tot de conclusie geko men, dat het alleen beteekent, dat haar Hil- da Masham nog meer attentie noodig heeft, nog meer behoefte aan een nog die per en nog meer door-en-dcor verzadigd worden van de Marjorie-atmosfeer (want ik weet wat Marjorie wil en waar haar kleine ijdelheid schuilen). Intusschen is miss Banks, terwijl de verontwaardiging flauwtjes door haar gewone mistigheid neen schijnt, als ik goed zie. niet meer ten volle het gewillige schepsel, dat zij vier dagen ge leden was. En als ik ook maar de geringste vlam bespeur, zal ik, op mijn teenen, er bij komen en de olie van zachte valsche woor den er op laten drupjrelen. Ik maakte van morgen een begin door haar, zoo toevallig, te vragen naar haar vorige betrekkingen. Waren ze aangenaam geweest of onaange naam? Sommigen, vertelde ze mij trotsch, waren prettig, erg prettig, bij „werkelijke dames". „En dat", voegde zij er bij, met wat zachte stem, „maakt zoo'n verschil, zoo'n verschil". „Ja", stemde ik haar toe,'terwijl ik haai bedachtzaam aankeek, „dat moet een groot verschil maken". En wij staarden elkaar een oogenblik aan. Toen trok zij met haar gekken mond, knikte nogal ernstig en ging, vochtig als altijd, weg. Arme miss Banks! Ik kan niet regelrecht ruw zijn tegen die Mashain-vrouw in mijn eigen huis, maar nooit was ik zóó op het punt om ruw te zijn tegen een gast. Het ellendige is dat zij zoo gevoelloos is. Kalme snauwen vallen, onop gemerkt, ter aarde, evenals zoo vele sneeuw vlokken. Ironie begrijpt zij eenvoudig niet Marjorie is 't die begrijpt 't wel wat drom mei! die deze pijlen op haar eigen schijf opvangt en van tijd tot tijd een paar pijlen terugzendt, met een onfeilbaar oog voor de spleten in mijn wapenrusting; terwijl dat grove gekke vrouwmensch zich kronkelend en zweisend tusschen ons beiden beweegt, zonder in het minst te snappen, wat er ge beurt. En, om die Masham recht te doen: zij is volmaakt goed gehumeurd tegen mii, en glimlacht altijd weer onicuw. Zij heeft die bepaalde slagwoorden en lievelings zinnetjes, die mij, bijna vloekend, van tafel jagen. Bijvoorbeeld, wanneer vier of vijf van die half-garen tegenover elkaar hun non sens uitkramen, noemt zij dat een „samen komst", en wij hebben, schijnt het, hier een „samenkomst" in de maak. (Toen ze dat zei, lachte Marjorie bijna hardop, toen ze mijn gezicht zag. Ik verbeeld mij, dat Marjorie die door een kwaden geest geïnspireerd wordt, haar aanmoedigt, terwijl zij met één oog naar mij kijkt). Dan zijn sommige dingen „helpend' en andere zijn „astraal" en sommige menschen „hebben inzicht" en vinden (want wij zijn allen aan het zoeken, schijnt het) „den Weg" Dit gaat zoo door, eiken maaltijd. Voeg hierbij opmerkingen over een reeks schrijvers vanaf Edward Carpenter, die schrijft alsof hij Whitman's ongetrouwde tante was, tot een zekeren Ralph Irine, wiens schrijverij den indruk geeft alsof hij een troep blanc-mangcrs aan spreekt. Voeg daar dan bij een domme zelf ingenomenheid, egoïsme, vulgariteit, en je kunt gissen, wat ik te lijden heb. Mijn „Hersenschim" kan ik niet aanraken, want ik ben te veel geprikkeld, om er mij weer toe te zeKen. De laatste twee dagen heb ik ge zinspeeld op vertrek, maar Marjorie werkt er vlug tegenin door die vrouw te bewerken dat ze zal blijven. Dit moet indruk op je maken. Je bent misschien gaan denken, dat ik mijn gevoel voor proportie aan het verliezen ben, door zoo kwaad te zijn over een dwaze bezoek ster. Maar die Masham, dat merk je wel, is meer dan dat: de booze goden hebben haar hierheen gestuurd; zij is de appel van tweedracht. Ik geloof geen oogenblik, dat Marjorie werkelijk een cent om dat mensch geeft. Wij praten niet veel over die kwestie, maar wij hebben slechts een paar woorden te wisselen, dan hoor ik een onheilspellend gerommel en gekraak onder onze voeten. De komst van mevrouw Masham heeft slechts enkele fundamenteele verschilpunten die wij t laatste jaar met opzet hebben genegeerd aan 't licht gebracht. Ik meet Oxford verlaten' om rustig aan „de Hersenschim" te kunnen gaan werken, het boek, dat mij jaren lang een soort van kwelling is geweest, en het was duidelijk, dat het hier de plaats er voor was. Marjorie was er even enthousiast over als ik, maar zij wilde niet begrijpen, dat daarvoor enkele dingen moesten worden op gegeven. Ik geloof niet, dat de hersens van een vrouw ooit de waarheid kunnen omvat- ten, dat je je geld maar céns kunt uitgeven Maar nu niet meer hierover. Laat ik van jou r.ieuws mogen krijgen. Je ROBERT. Hotel „het Station" Beste Bob, Kcswick. Ik heb, de hemel zij gedankt, nu twee brieven en ten deele maar je zult het alle zal ik ze uitvoerig beantwoorden. Ik voel mij al bijna niet meer zoo eenzaam, op het oogenblik ten deele tengevolge van jouw brieven ten deele maar je zult het alle maal hooren. Na je tweeden brief, vanmor gen ontvangen, zat ik zóó heelemaal mid den in jouw kwestie, en jij en Marjorie le ken mij zóó vlak-bij, dat ik het plan maakte te gaan zitten en een lang artikel te schrij ven heelemaal over jou! Bovendien; ben hier nu drie dagen en had, tot vanmid dag, niets dan bot gevangen. Er komt nog bij, dat het bijna zonder ophouden geregend heeft. De streek ofschoon ik er bijna niets van gezien heb is groen vloeipapier, rt Keswick heeft, tot op dezen zelfden glorieu- sen middag, mij een kennel voor bastaard honden «geieken. Ik vond een boekwinkel, Chaplin heet de man, waar wel enkele goe de boeken waren. En deze boekwinkel is -~ zooals je dadelijk hooren zult voor goed in mijn hart gegrift. Ik kocht Coleridge's Biographia Liteiaria, Clough's gedichten Buchan's Midwinter en The woman in Whi te, en behoorde daarna mij op een stoel gt* plant te hebben. Maar neen, ik kon niet. I* was onrustig en betrapte mij er op, dat ik steeds maar in den regen er op uittrok, door de straten plaste, naar alle kanten loe rend als een amateur-detective, zelfs een oogenblik een motor huurde en in een som bere bui naar Borroendale slierde, en naaf Gravmere modderde. Alles zonder succes. Zij was binnen geb'even, daar twijfel ik niet aan en het was haar weinig kwalijk te ne* men! (Wordt vervolgd T

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10