DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Binnenlandsche spanning in Frankrijk. HaoetiikscA Ovevzicht i'Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer O ?1?. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 35 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur! C. KRAK. Maandag II Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang In en buiten hei parlement groeit verzet tegen de regeering. Politieke hartstochten. In een mijn verdronken? nieuw optreden van kardinaal faulhaber. rede van goering. Ernstig Russisch spoor wegongeluk. Wat vandaag de aandacht trekt.». sneeuwstorm boven ijsland. in sevilla is het kouder dan op ijsland. ALKMAARSCHE COURANT. De 6e Februari, herinneringsdag van den bloedigen Dinsdag in 1934, is rustig voorbijgegaan in Parijs. Doch de rust was een geforceerde rust. Zij was niet het gevolg van ontspanning. De spanning is eer grooter dan kleiner geworden in Frankrijk. De bonden, die vorig jaar nog naïevelijk meenden met een eenvoudige betooging iets te kunnen bereiken en die door het verrassen de van hun optreden aanvankelijk inderdaad iets bereikten, wisten, dat zij het gebaar van 6 Februari niet herhalen konden zonder ern stige gevolgen. Zij wisten, dat het roode front nu gereed stond tegen hen. Ditmaal zou het niet bij een betooging kunnen blijven, er zou gevochten worden. Om een burgeroorlog te vermijden, zijn de Vuurkruisen en de oud strijders der U.N.C. van de straat gebleven. Zij deden dat na overleg met de regeering. Doch niet om de regeering te steunen. In heel Frankrijk lieten de Croix de feu aan- plak-biljetten aanslaan, waarop men felle critiek kon lezen op de regeering. „Een re geering, die niet weet te kiezen tusschen de roode vlag en de driekleur, zal ons in geen geval aan haar zijde vinden", zoo heette het. Het jaar, dat voorbijgegaan is, bracht aan vankelijk ontspamng. Nu echter is de span ning grooter dan te voren. Ook Flandin blijkt niet de man, die uitkomst weet te brengen. Velen achten zijn positie reeds bedreigd. Maar Flandin is, wat men ook van hem mo ge zeggen, zeker een handig man. Doumergue en Flandin. De eerste poging tot herstel deed Doumer- gue. Hij zocht het in versterking van het ge zag. De regeering zou meer te zeggen krij gen tegenover het parlement. De regeering zou haar bestuursapparaat versterken door de ambtenaren klein te maken. Binnen de re geering zou de premier de chef worden van zijn medeministers. Doumergue faalde. Hij onderschatte de kracht van het parlement en de democratie, die ook in schijn geen dictator dulden wilde. Flandin nam die les ter harte. Hij zocht het herstel allereerst op economisch gebied, waar inderdaad óók heel wat te doen was, want de crisis deed zich steeds ernstiger voelen in Frankrijk. Het eerste optreden was verrassend. Flan din spiegelde de natie voor, dat hij de leider zou zijn op den weg naar herstel van het vrije bedrijfsleven. Fel hekelde hij de orde ning, de „économie dirigée". Flandin was de man der „liberté". Al gauw echter gaf hij te verstaan, dat men den weg der vrijheid voor- loopig nog niet zou kunnen gaan, eerst moest menden weg van de onvrijheid nog ver der bewandelen. Handig als Flandin is, vond hij daarvoor de leuze: „liberté dirigée", ge ordende vrijheid. De industrieele productie wilde Flandin onder eigen leiders stellen, met staatstoezicht en met dwang voor de minder heid. De vondst van de „liberté dirigée" is ken schetsend voor Flandin Hij volgt den weg van den minsten weerstand, zoekt conflicten uit den weg te gaan, tracht tusschen de moei lijkheden door te glippen. Ten slotte dreigt hem het gevaar, dat hij meegesleept wordt in een of andere richting. Het geloof in zijn lei derschap begint reeds sterk te tanen. Aan alle kanten groeit het verzet, links zoowel als rechts. Men bepaalt zich niet tot critiek, men gaat Flandin eischen stellen: Kies vóór ons, tegen hèn. r-, De werkloosheid. rlandin zal de werkloosheid gaan bestrij den: die is ook voor Frankrijk thans een acuut vraagstuk geworden, sinds fanuari 1934 is het aantal werkloozen van 330.000 tot 468.000 gestegen en dat zijn nog maar de officieele cijfers, het werkelijk aantal is veel grooter, daar velen terugkeeren naar het dorp, waar zij vandaan gekomen zijn en met landarbeid een schamel inkomen verdienen of steunen op hun familie. De regeering stelt zich voorloopig drie maatregelen voor ter bestrijding der werk loosheid. In de eerste plaats verbiedt zij de ambtenaren bijbaantjes waar te nemen. Dan belooft zij werkgevers, die werkloozen in dienst nemen, een premie, welke een deel der ondersteuning is, die anders zou worden uit gekeerd. Hoe deze maatregelen precies zullen toegepast worden, weet men nog niet. In de derde plaats wenscht de regeering den ar beidstijd te verkorten in die beroepen en in die streken, waar de meerderheid der werk- evers er reeds toe is overgegaan den ar- idstijd onder de 48 uur per week te bren gen. Vooral de beide laatste maatregelen stui ten op verzet. Men zegt: de werkgevers, die bij den eersten tegenslag hun arbeiders op straat hebben gezet, krijgen nu een toeslag, de anderen, die hun arbeiders zoo lang mo gelijk in dienst hielden, zelfs met verlies, worden de dupe. Men verzet zich tegen de gedwongen verkorting van arbeidstijd in be drijven, die de productie duurder maakt en die daarom voor velen den ondergang kan beteekenen. Flandin heeft geen slechte publieke opinie achter zich. Overal botsen de tegenstrijdige opvattingen tegen elkaar, als hij trachten gaat de economische crisis te bestrijden. De wet op de industrieele ententes (ordening) is door de commissie van financiën verworpen Partijen en bonden. Ernstige vraagstukken vragen om oplos sing: de diensttijd in het leger (2 jaar, 18 maanden, 12 maanden?), de decreetwetten, die ook door Flandin's socialistisch-radicale hulptroepen bestreden worden. Dan is daar het allermoeilijkste vraagstuk: de ontwapening of ontbinding der bonden. Socialisten en communisten eischen, dat de regeering een eind maakt aan de actie der „fascisten", waaronder zij niet alleen de blauwhemden verstaan, doch ook de Vuur kruisen van kolonel La Roque, de rechtsche bonden van oud-strijders (U.N.C.), de jeugd bonden van Solidarité fran^aise en Jeunesses patriotes, beide laatste vereenigd in het na tionale front, de royalistische Adion fran- ?aise. De radicalen gaan hierbij voor een groot deel met de roode fronters mee. De ge noemde organisaties stellen daartegenover, dat het land bedreigd wordt door het roode front en dat men niet zal berusten in „een zijdige ontwapening". Men krijgt den indruk, dat beide fronten reeds te machtig geworden zijn, het staatsgezag kan hen niet meer aan. Flandin tracht de kool en de geit te spa ren. Hij verbood betoogingen op de Place de la Concorde en roode demonstraties op de Place de la République. Hij ging echter met de bonden naar de kerk om den 6en Februari te herdenken. Onmiddellijk stonden radicalen en roode fronters klaar om hem van het heu len met de fascisten te beschuldigen, terwijl een royalist hem in de kerk uitschold wegens zijn „schijnheiligheid". Het getal der ontevredenen groeit. En de toestand wordt er niet gemakkelijker op nu de gemeenteraadsverkiezingen naderen die de radicale kamerleden er toe noopt zich te ver zetten tegen een regeering, die geen duidelijke grens trekt tusschen zich en de „reactie". De wapenstilstand tusschen centrum en ra dicalen in de Kamer wordt bedreigd. En daarbuiten vormen zich steeds machtiger for maties, die schelden op alles, wat partij is en die zonder vast program zich voorbereiden op een tijd, dat men zich tot hen zal richten om raad en hulp. Waar dit mvstieke drijven toe leiden kan, weet niemand. Maar van Flandin verwachten de bonden niets. De geredde vertelt. De geredde mijnwerker Franz Simon heeft het een en ander meegedeeld om trent de wijze, waarop het ongeluk ge schied is. Hij had Zaterdagavond om ongeveer kwart voor zeven zijn boterham opge geten en was daarna weer aan het werk gegaan. Tijdens het houwen het was toen waarschijnlijk kwart voor acht hoor de hij plotseling een geluid, dat op een knal gelek. Even late- bemerkte hij, dat er ergens iets viel. Hij had zijn ka meraden toegeroepen, dat er boven iets niet in den haak was en zag bij het licht van zijn lamp op het zelfde oogenblik, dat er water begon te stroomen. Hij had nog geroepen: „Water!", doch toen reeds werd een tweetal mijnwerkers meege sleurd. Zij kwamen in zijn nabijheid te recht. Toen het water kalmer ging stroo men, sprong hij over de luchtpijp en kon zich in veiligheid brengen, doch eerst tegen half tien kon hij klopsigna'-en geven. Toen het water kalmer werd, is hij door de reddingsbrigade in veiligheid ;pbracht. De eveneens geredde houwer Martinelli heeft een hoofdwonde opge- loopen. Er zijn maatregelen genomen, om te voorkomen, dat nog meer water de mijn zou kunnen binnenstroomen. Mar- was meegesleurd en in het slib was tinelli vertelde, dat hij door het ivater blijven steken. Twee jongens, die op een kist zaten, redden hem. Het uit de ader stroomende water kon later worden weggepompt. Er is geen gevaar meer voor verdere overstroomingen. De autoriteiten hebben de hoop, dat mei. de zeven mijnwer kers nog zou kunnen redden, niet opgegeven. Men weet ech ter nog niet, waar men hen zal kunnen vindeiu Lijk geborgen. Gisteravond kon én der 7 dooden van de mijn Laurweg geborgen worden. De doode lag nog in de buurt Van de plaats, door het water weggespoeld, zooals men waar hij had gewerkt en was dus niet aanvankelijk van alle 7 vermisten aan nam. Het red-dingswerk wordt systema tisch voortgezet. Op 6ommige plaatsen moesten groote stukken gesteente wor den weggehakt. Acht personen dcor een water- doorbraak verrast. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft even voorbij Kerkrade, juist op Duitsch grondgebied, een ernstig mijnongeluk plaats gehad, waarbij zeven personen zijn verdronken. In de Duitsche steenkoolmijn „Laurweg" van de Essweiler Bergwerk Verein. waren op de 350 M. verdieping acht mijn werkers aan het werken. Plotse ling werden zij verrast door een waterdoorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De overige zeven zijn verdronken. De mijndirectie deelt naar aanleiding van het ongeluk bij Kohlscheide mede, dat de verongelukte mijnwerkers oor de watermassa's zijn meegesleurd en door opgestuwde Io6se kolen zijn bedo ven. De geredde mijnwerker heeft zich vastgegrepen aan de 'uchttoevoerbuis. Hij werd slechts licht gewond. Geduren de een uur heeft de man in een zeer hachelijke positie verkeerd. De red dingswerkzaamheden worden met on verminderde kracht voortgezet. Men verwacht evenwel niet, dat de zeven mijnwerkers voor hedenochtend gebor gen zouden worden, HET DUITSCHE LEGER. 400.000 man sterk. Op het oogenblik worden te Berlijn, naar verluidt, plannen geopperd voor de vorming van een Duitsch leger, dat 400000 man groot zou zijn en gebaseerd op het tegen woordige geregelde leger, aangevuld met de semi-militaire nationaal socialistische forma ties. Intusschen wordt hieraan toegevoegd, dat de uitvoering van dergelijke plannen af hankelijk is van de loopende internationale onderhandelingen betreffende den militairen status van Duitschland. „Daily Telegraph" meldt uit Londen: Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Munchen, heeft in een preek, welke gericht was tegen de officieuse campagne om de katholieke en protestantsche scholen in Beieren, gedreigd de nazi-leiders te ex-com- municeeren. Een groote schare heeft luide ovaties ge bracht aan de kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders en aan prins Rupprecht, die de preek mede had aangehoord. „Genève heeft ons niet te dicteereu De minister-president van Pruisen, gene raal Goering, heeft te Dresden een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Ontelbare malen heeft Hitier uiting gegeven aan zijn vredeswil. Wij zijn alleen uit Genè ve vertrokken, omdat men ons daar de rechtsgelijkheid heeft geweigerd, maar wij zijn niet uit Genève weggebleven om ons thans weer door Genève te laten dicteeren. Daarvoor dragen wij tegenover ons volk de verantwoordelijkheid. Wij zijn bereid alles te doen om den Europeeschen vrede te beveili gen. Op de eerste plaats staat de vrede van ons eigen volk. Voor den vrede echter is noo- dig de' veiligheid te land, te water en in de lucht Duitschland heeft den vrede lief, Duitschland zoekt den vrede en daarom zal Duitschland, wat er ook komen zal, zich zijn vrede in standhouden op de basis van vol komen rechtsgelijkheid in iedere richting. Hitier heeft oprecht de hand voor de verzoe ning toegestoken. Het ligt aan de anderen toe te slaan. ONEERUÏKE POLITIEBEAMBTE. Nam het geld der arrestanten weg. Dat men dieven met dieven moet vangen L weliswaar een bekend gezegde, maar in de practijk gaat het niet op, want aan de politie stelt men juist hooge eischen van eerlijkheid en integriteit. Het komt dan ook gelukkig maar zelden voor, dat de wakers voor wet en orde betrapt worden op on eerlijke handelingen. In Londen had men echter verdenkingen tegen een vrouwelijke beambte. Haar taak was het o.m. om vrouwelijke arrestanten te fouilleeren en men meende, dat de vrouw, Emma Tarrant geheeten, van die gelegen heden wel eens gebruik maakte om zich geld van de arrestanten toe te eigenen. Toen er dan ook weer eens een dronken vrouw in het politiebureau gebracht werd, besloot de dienstdoende inspecteur eens een proef te nemen. In het handtaschje van de arrestante bevonden zich eenige banknoten en wat zil vei geld Dit laatste nu werd gemerkt. Daarop kreeg Emma Tarrant opdracht de vrouw te fouilleeren. Zij bracht na verloop van tijd de bezittingen van de arrestante bij den inspecteur, die toen dadelijk merkte, dat er een zilverstuk ontbrak. Hij maakte de vrouw hierop attent, die toen net deed alsof er een geldstuk in haar handschoen gevallen was. Natuurlijk nam de inspecteur daar geen genoegen mee, temeer niet, omdat hij al eens eerder meende gezien te hebben, dat Emma Tarrant dit trucje uithaalde. De vrouw, die al 35 dienstjaren had, zal nu veroordeeld worden en natuurlijk is zij haar baantje kwijt. 18 dooden, 19 gewonden. Op het Russische station Karian— Stroganowo tusschen Tambow en Oblowska is Zondag om 4 uur 50 O. E. T. een personentrein tegen een goederentrein opgebotst. 18 personen werden op slag ge dood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gearresteerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat hij dronken dienst heeft gedaan. Nopens dit spoorwegongeluk heeft de procureur-generaal Ljubinow tegenover de fiers verklaard, dat dit ongeluk een bewijs levert voor 't gebrek aan discipline en gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef der Sovjet- Russische spoorwegbeambten. Voorts wordt gemeld, dat in de buurt van Kersch een tweede groot spoorwegongeluk door een toeval is voorkomen. Een jongen uit dat dorp liep langs de rails en ontdekte, dat deze op een plaats was ver nield. Bij een te voren gehouden schouw was evenwel niets bemerkt. De jongeman gaf teekens en het gelukte een trein aan te houden, waarin zich onge veer 300 passagiers bevonden. Ook in ver band met deze aangelegenheid is een streng onderzoek gelast. DE GRIEP IN DE FRANSCHE GARNIZOENEN. In het Fransche garnizoen Angouleme, waar 2400 soldaten zijn gelegerd, zijn in drie weken tijd 720 man lijdenae geweest aan griep. 284 hunner werden in het veld hospitaal verpleegd, 162 hunner moesten evenwel vandaar naar het hospitaal worden overgebracht in verband met hun toestand Negen militairen zijn ten gevolge van griep overleden. In het militaire hospitaal te Parijs zijn wederom acht militairen overleden. DR. RINTELEN OP 2 M^RT VOOR DEN KRHGSRAAD. Proces zal vermoedelijk vier dagen duren. De officier van Justitie te Weenen heeft dr Rintelen, den Oosten rij lcsch en oud-gezant te Rome, officieel wegens hoogverraad in staat van beschuldiging gesteld. Het proces voor den krijgsraad zal op 2 Maart a.s. beginnen en vermoedelijk vier dagen duren. De acte van beschuldiging tegen Rintelen, die Zaterdag aan den president van den krijgsraad ter hand is gesteld, bestaat uit vijftien dossiers, die in totaal 300 getypte vellen beslaan. Naar men zich zal herinneren, keerde dr. Rintelen tijdens den nationaal-socialistischen putsch van 25 Juli 1934, die aan Dollfuss het leven kostte, per vliegtuig uit Rome naar de Oostenrijksche hoofdstad terug. Later bleek, dat zijn naam voorkwam op de mi- nisterlijst, die de nazi's bij voorbaat hadden opgesteld. Volgens deze lijst zou Rintelen bondskanselier in plaats van Dollfuss zijn geworden. DE BEUL VERMOORD. Door Spaansche marxisten. Volgens een bericht uit Bareelona is de beul, die de doodvonnissen zou voltrekken aan twee ter doodveroordeelde marxisten, die hadden deelgenomen aan den October- opstand, Zaterdag overvallen en vermoord. Waarschijnlijk hem men hier te doen met een bende, die reeds geruimen tijd terreur uit oefent Binnenlandsche spanning in Frankrijk. (Dag. Overzicht). Zeven mijnwerkers in een mijn nabij Aken verdronken. (Buiten land). De beul van Bareelona door marxisten vermoord. (Buitenland). Spoorwegongeluk in Rusland, 18 dooden; 19 gewonden. (Buitenland). Sneeuwstorm boven IJsland. (Buitenland). Dr. Rintelen op 2 Maart voor den krijgsraad. (Buitenland). Viermaster in nood op den Stillen Oceaan. (Buitenland). De „Australia" in volle zee het slachtoffer van een misplaatste grap. (Buitenland). Gecompliceerd auto-ongeluk op den Muiderstraatweg. (Binnenland). Inval in een chique nachtclub te Amsterdam. (Binnenland). De R. A. I. gesloten. (Binnenland). Een muiter van de „Zeven Pro vinciën" te Amsterdam aangekomen en door de communisten met ovaties begroet. (Binnenland). Vernielzucht in Oss. (Binnenland). Vader en dochter te Rotterdam door gaslucht bedwelmd. (Binnen land). Fabrieksbrand te Zwolle; een teer- ketel was overgekookt. (Binnenland) Auto rijdt te Den Bosch tegen een boom. de inzittenden gewond. (Bin nenland). Vreemde geruchten over de „Uiver"- ramp. (Luchtvaart). Raadselachtig ongeluk te Den Bosch; een arbeider gedood. (Bin nenland). Ernstige aanrijdingen te Alphen a. d. Rijn, o.a. meisjes onder een auto. (Binnenland). (Zie rerder ereataeel hwMe berichten). Volgens berichten uit Reykjavik heeft een hevige sneeuwstorm tijdens het weekeinde het eiland IJsland geteisterd. Te Reykjavik moest het verkeer op vele plaatsen worden stilgelegd. De telegraaflijnen werden gestoord, zoo dat totnutoe nog weinig berichten omtrent den sneeuwstorm zijn ontvangen. Het radio station van Reykjavik moest tijdelijk de uit zending stop zetten. Na enkele warmere dagen is thans over Spanje weer een koudegolf getrokken, die de temperatuur op sommige plaatsen tot twaalf graden vorst heeft doen dalen. In Sevilla is het de laatste nachten kouder geweest dan op IJsland Bij Santander zijn hooger ge legen plaatsen van elk contact met de buiten wereld afgesneden. In Reinosa in de provincie Santander moesten loopgraven door de sneeuw worden gegraven om tenminste het verkeer van huis tot huis in stand te houden. Uitgehongerde wolven zijn in eenige plaatsen in Noord-Spanje tot voor de deuren der huizen gekomen. Zij moesten na regelmatige veldslagen uit de menschelijke nederzettingen verdreven worden. Talrijke daken zijn onder de vracht van de sneeuw ingestort. Het spoorwegverkeer ligt voor het groot ste deel weer stil, nabij Santander. Bij Tor- tosa worden twee landbouwers vermist, die waarschijnlijk in een sneeuwstorm zijn om gekomen. In de sinaasappel- en olijfstreken vreest men voor nieuwe schade door vorst. HET PROCES HAUPTMANN. Een geheimzinnige draad. Na de definitieve beëindiging van het ge- tuigenveihoor in het Hauptmann-proces heeft 't gerecht een verzoek tot onmiddellijke vrij spraak afgewezen. Naar verwacht wordt, zal de jury Dinsdag a.s. beginnen met haar beraadslagingen over het „schuldig". Timmerlieden, die Zondag eenige werk zaamheden verrichten in de kamer, waar de jury zou beraadslagen over het lot van Bruno Hauptmann, vonden een draad, welke was verbonden aan een verborgen micro foon en die door het raam naar buiten liep. Deze verbinding is vermoedelijk aangelegd door personen, die er belang bij hebben van- de beraadslagingen der jury op de hoogte te blijven. De verbinding is natuurlijk ver wijderd. 4

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1