£cutd= en'Jxdnbauw ïRecfit<i<zakeu ^Buitenland iBinnenland HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL Kantongerecht te Alkmaar. Inval in Amsterdamsche nachtclub. Glimlachje De geheele voorstelling stond op hoo ge:- niveau, dan vaak met liefhebberij voorstellingen het geval is. En de nieu we regisseur der vereeniging de heer Larel Brensa kon tevreden zijn met het bereikte resultaat. Het was een op- ftelegd lach-succes! DE TUINBOUWEXPORT 1934. Volgens de officieele cijfers van den uit voer van tuinbouwproducten is de export ever het jaar 1934 weer minder geweest dan het voorgaande jaar. Wat het aantal kilo grammen betreft is deze vermindering onge veer 6 pCt. bij 1933 vergeleken, terwijl de achteruitgang over de vijf laatste jaren, toen steeds een achteruitgang plaats vond, onge veer 40 pCt. was vergeleken bij het jaar 1929. T en opzichte van de waarde is de ach teruitgang echter veel grooter. In 1929 was de waarde van den tuinbouwexport 88614000 gulden, terwijl in 1934 slechts 34.393.000 werd genoteerd. Wel een enorm verschil. Duitscnland is in vergelijking met 1933 vrij wel gelijk gebleven. Het kwantum is met een paar procent gestegen, terwijl de waarde misschien 1 pCt. omhoog is gegaan. Bij het jaar 1929 vergeleken is de uitvoer echter plm. 50 pCt. en de waarde 63 pCt. lager. De export naar Engeland geeft een ander beeld. Daar is het de eerste twee jaren na 1929 nog omhoog gegaan, doch in de drie jaren daarna is de val zooveel te grooter ge weest. Bedroeg de export in 1931 251 mil lioen K.G., in 1934 was het 168 millioen K G., terwijl de waarde van 28 3 millioen tot 10.6 miOioen is teruggeloopen in deze drie jaren tijd. DE CLAERING MET DUITSCHLAND. Bij de afrekening van het Clearing-Insti- tuut is gebleken, dat over de 4 maanden tot en met Januari plm. 10 millioen is afbe taald op de achterstallige vorderingen van vóór de afkondiging van het verdrag van September 1934. Het totaal der achterstallige vorderingen was plm. 100 millioen gulden, zoodat hieruit kan worden afgeleid, dat het bij gelijken voortgang 40 maanden zal du ren, alvorens de oude vorderingen zijn afbe taald. LANGENDIJK. Vele malen is het als een misstand aan gewezen, dat de Deensche wittekool welke voor Nieuwjaar werd geveild, niet werd ge steund. Thans, bij de derde voorschot-uitkee- ring is de Deensche wittekool hier ook onder begrepen en wel voor het tijdvak van 29 Oc- tober tot 31 December met een bedrag van f 0.55 per 100 K.G. Strafzitting van Vrijdag 8 Februari. (Vervolg). DOOD EN VERDERF VERSPREIDENDE KILOMETER VRETENDE MELKRIJDERS In een acuten aanval van snelheidswaanzin stoof op den Tweeden Kerstdag óe chauf feur-melkrijder J. H. S. te Schoorl met zijn rammelende karos om een gevaarlijken hoek bij den Duinweg, nam daarbij nog 'n ge deelte van de linker weghelft tot grooten schrik van den onderwijzer Lingeler uit Rot terdam, die met zijn echtgenoote voornemens was een autotochtje te maken. Hij voelde een schok en bemerkte, dat die carburator was geraakt. Voorts vond hij het deksel van een melkbus, dat door den schok vermoedelijk van één der bussen gesjimmied was. Op verzoek van den heer L. was een ander automobilist zoo vriendelijk het nummer van de onbehouwen melkauto te noteeren, waar op de gedupeerde onderwijzer zich r.aar den rijksveldwachter Strooker begaf om aangifte te doen. Toen hij op Strooker stond te wach ten, reed de zondaar hem voorbij en lachte hem nog in zijn gezicht uit. De woeste melkrijder was heden gedag vaard doch niet verschenen, maar in een brief van den burgemeester werd de aan dacht gevestigd op het feit, dat de verdach te reeds een aanrijding met doodelijken afloop op zijn geweten had. Gevorderd werd alsnu 50 boete of 30 dagen en er volgde veroordeeling tot 30 boete of 30 dagen. De mogelijkheid echter, dat de veroordeelde in verzet zal komen, is lang niet uitgesloten. NIET MEER BEBOET. De kantonrechter begint nu eens met prin cipale hechtenis te werken, wat vele stroo- pers uit de vischlooze visschersplaats als een zegen zullen beschouwen, daar zij de hooge boete tóch niet kunnen betalen en dus verplicht zijn de plaatsvervangende hechte- nisstraf uit te brommen. De eerste gelukkige was Leendert D., die met 'n losloopenden hond in de Provinciale Duinen naar boutjes had gesnord. Volgens zijn diagnose waren echter ter plaatse niet meer konijnen te vangen dan in de rechts zaal, waarop nuchter werd geantwoord, dat Leen dan dat gevaar niet had behoeven te ioopen Hem werd opgelegd 5 dagen, terwijl Piet Gr. Dirkzuon, die nog 'n lichtbak op zijn debetzij had, in de gelegenheid werd gesteld ter vereffening van zaken 3 dagen op te knappen. DE DRUKTE VAN HET VERKEER HEEFT GEEN INVLOED OP DE VERPLICHTING OM RICHTING AAN TE GEVEN Sommige wielrijders zijn nog de dwaling toegedaan, dat geen dusdanig teeken is ver plicht, als er op een rijweg niets te zien of te verwachten is. Maar het is verplichtend ge steld steeds bij verandering van richting dit teeken op de voorgeschreven wijze te geven, wat ook den machinist Machiel T. te Alkmaar duidelijk werd1 gemaakt door het opleggen van 1 boete of 1 dag. De kaashandelaar Cornelis R- uit Noord- Scharwoude, had zulks als motorrijder bij de Friesche brug te Alkmaar nagelaten. Voor hem is deze ceremonie reeds door art. 4 van het Motor- en Rijwielreglement voor geschreven. De zondaar erkende dan ook eerlijk schuld en werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. Een electriciën uit Bergen, Anth B. J. S., was te Alkmaar in de St. leurentiusstraat in gebreke gebleven. Er was geen verkeer en dus achtte de heer Anthonius het armgebaar overbodig. Maar van deze uitspraak werd geen notitie genomen, 1 boete of 1 dag. VIERMASTER IN NOOD OP DEN STILLEN OCEAAN. Radio-omroeper vraagt hulp voor zichzelf. Volgens een radiobericht van den vier- mast-schoener „Seth Parker", die zich op het oogenblik tusschen de Cook-eilanden en de Manahaki eilanden bevindt, heerscht daar een zware storm, waardoor het schip in een moeilijke positie verkeert. De „Seth Parker" maakt op het oogenblik een rondreis op den Stillen Oceaan en heeft een bemanning van veertien koppen. Zij staat onder commando van Phillips Lord, den beroemdsten radio-omroeper van Ameri ka. Nabij de Polynesische eilanden woedt een zware orkaan, zoodat er waarschijnlijk groot gevaar voor den schoener bestaat, doch tot nu toe heeft het radiostation der marine geen s.o.s.-signalen van Lord ontvangen Wel vraagt hij dringend hem direct hulp te verleenen, aangezien er hooge golven staan en de schoener, naar hij vreest, elk oogenblik kan kenteren. Hoewel de zeilen zijn gestre ken, slingert het schip door den stormwind heen en weer, zoodat de matrozen vreezen, dat zij zullen verdrinken. Als positie is opge geven 159.36 W.L. en 12.51 Z.B. Het Mackay-radiostation meldt, dat de Engelsche kruiser „Australia", waarmede de hertog van Gloucester op de terugreis naar Engeland is, zich reeds op weg naar de „Seth Parker" bevindt om hulp te verleenen. „Men hoopt", aldus luidt het radiobericht, „dat de Engelsche kruiser, met den zoon van den koning van Engeland aan boord, den koning der Amerikaansche radio-omroepers, Phillips Lord en zijn bemanning zal red den". DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ. Plannen voor uitbreiding. Naar verluidt, heeft Roosevelt den vroe- geren procureur-generaal Mitchell Palmer opdracht gegeven tot de uitwerking van een ontwerp, dat ten doel heeft, de Amerikaan sche koopvaardij zoodanig te ontwikkelen, dat zij voor die van geen enkel ander land behoeft onder te doen. De plannen voorzien in de afschaffing van de subsidie voor de Oceaanmail, die vervan gen zou worden door directe subsidies aan de Amerikaansche scheepvaartondernemin gen op de voorwaarden, die ook de basis van het Amerikaansche invoertarief vormen. Verwacht wordt, dat het plan de volgende week in het Congres zal worden ingediend. EEN FOUT VAN DE POST. De „Sunday Dispatch" maakt melding van een eigenaardig geval. Het blad heeft n.1 ontdekt, dat de kroon, die de Engelsche pos terijen gebruiken als embleem voor de post zegels, uitrustingstukken der bodes enz. fout is. De officieele kroon moet n.1. op elk der vier bogen negen paarls bevatten. Dat is maar in enkele gevallen zoo. Voor het mee- rendeel dragen deze bogen op de postzegels tien paarls en in sommige gevallen maar zeven. Het resultaat van deze ontdekking zal echter wel niet erg groot zijn, want verande ring zou vele duizenden kosten. EEN MISPLAATSTE GRAP TER ZEE? De „Australia" met den hertog van Gloucester aan boord het slachtoffer. De kruiser „Australia" met den hertog van Gloucester aan boord is vermoedelijk het slachtoffer van een misplaatste grap gewor den. Zaterdag meldde de kleine Amerikaansche schoener „Seth Parper", dat hij zich nabij Tahiti bij ruwe zee in ernstig gevaar bevond. De „Australia" wijzigde onmiddellijk haar koers en begaf zich met spoed naar de aange geven plaats. Toen de kruiser Zondag vroeg den schoener bereikt, bleek, dat aan boord van den schoener alles in den besten staat verkeer de, noch de zeilen, noch de reddingbooten, noch eenig ander deel van het schip toorden een spoor van averij. De kapitein van den schoener seinde het volgende radiogram: „Wij wenschen den hertog van Gloucester te huldigen en kapitein en officieren en beman ning van de „Australia" voor hun vriendelijk heid en hulp te danken. Wij zijn thans all right en hun hulp is thans niet meer noodig. Hun aankomst heeft als die van een dokter ge werkt. De moeilijkheden zijn sinds kort weer voorbij". Aangezien deze schoener reportages levert vo de Amerikaansche radio-omroep, koestert men aan boord van de „Australia" de verden king, dat het in nood verkeeren van het schip slechts een truc was om het Amerikaansche publiek een dramatische reportage te kunnen geven over een ontmoeting met den kruiser met den Engelschen koningszoons aan boord. LAFFE OVERVAL TE LOON OP ZAND. Oude man met brandend papier gepijnigd. Een roofoverval, die door de wreed aardige wijze waarop de belagers te werk zijn gegaan, alom afgrijzen heeft gewekt, is Zaterdagmorgen tusschen vier en vijf uur gepleegd op den 63-jari- gen arbeider Verhoeven, die voor de ver eeniging Natuurmonumenten werkt en in een afgelegen huisje woont aan de Weteringstraat in het land van Kleef. De man lag wakker in zijn bed, dat in een donkere alkoof staat en hoorde door het geopende raam van de voorkamer iemand binnenkomen. Het waren vie:* gemaskerde mannen. Zij vroegen hem waa.r hij zijn geld had geborgen, doch de man wilde dat niet zeggen. De bandieten knevelden hem toen aan handen en voeten en toen ook dat niet hielp en de oude man bleef weigeren te vertellen waar hij zijn spaarpenningen had bewaard, bonden zij hem een touw om den hals en dreigden hem ie zullen ophangen als hij zijn geneim en daar mede zijn geld niet prijs gaf Een der schelmen ging zelfs zoover, dat hij eenige stukken papier in brand stak en die dicht bij de bloote voeten van den doodelijk verschrikten man hield. De man werd daardoor tot het uiterste gebracht en daar hij zijn leven in gevaar zag, zeide h" ten slotte waar het geld was geborgen. De bandieten bi achten den man daar op gebonden naar boven, waar hij hun ■Ie plaats moest aanwijzen, waar een paar honderd gulden waren verstopt. De mannen namen het geld mede en leg den het slachtoffer, nog altijd gebo.iden. op den vloer en verlieten ijlings het huis. Hulpgeschreeuw. Omstreeks halfacht hoorden voorbij gangers den man in zijn huisje om hulp roepen. Zij spoedden zich naar binnen en waarschuwden de gemeente- en rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was. De man was aan zijn pols nogal ernstig giwond. Ook de burgemeester van Loon op Zand was spoedig aanwezig en leidde het onderzoek. Omtrent de daders is niets bekend. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat de politie omstreeks half- drie nog voorbij het huis was gekomen en niets bijzonders had gemerkt. De man, die jaren geleden ook al eens het s'achtoffer is geworden van een over val, heeft gewoonlijk een jachtgeweer bij zijn bed staan, doch had dit in den af- geloopen nacht toevallig vergeten. IJS IN HET IJSELMEER. Op sommige plaatsen 5 c.M. dik. Vanaf Marken tot aan den hoek van het buiten-IJ meldden binnenkomende schepen ijs, dat op sommige plaatsen reeds 5 c.M. dik is. Uitvarende schepen zijn vanmorgen reeds teruggekeerd, daar zij last hadden van het ijs en den mist. Ook het buiten-IJ is hier en daar met een laag papperig ijs be dekt. FABRIEKSBRAND TE ZWOLLE. Een teerketel overgekookt. In den afgeloopen nacht te omstreeks drie uur brak een uitslaande brand uit in de impregneerfabriek der linoleumfabrieken van P. Loo gelegen bij den Katerdijk te Zwolle. De nachtstoker R. ontdekte den brand, welke was ontstaan door het overkoken van één der groote teerketels. De brandweer wist den brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, met drie stralen op de motor brandspuit te beperken tot de biifabriek. Om vijf uur was men den brand geheel meester Het dak der impregneerfabriek brandde ge heel af, terwijl twee ketels eveneens uitbran den. Hoe groot de schade is, is nog niet be kend. Door de groote waterschade zal de fabriek eenige dagen stilliggen. Dertig personen gearresteerd; Procesverbaal tegen den nacht clubhouder. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur heeft de zedenpolitie, onder leiding van den Amsterdamschen hoofd inspecteur J. F. van Slobbe, een goeden slag geslagen. Genoemde hoofdinspecteur heeft, tezamen met inspecteur J. Fremery Kalff, in den nacht met tien rechercheurs en agen ten van de zedenpolitie, een in val gedaan in perceel Vondel straat 56 te Amsterdam. De zedenpolitie had reeds lang vermoeden, dat in verband met de drankwet, hier overtredingen werden begaan en dat tevens op sexueel gebied er dingen ge beurden, die niet in orde waren. Zonder dat eenige tegenweer werd geboden, kwam de hoofdinspecteur met zijn mannen binnen. Het bleek,-dat hier een eerste klas nachtclub was ingericht. Aan de bar, die zeer weelderig was in gericht, zaten ongeveer 25 mannen en vijf vrouwen uit zeer goede kringen van Amsterdam. Het lokaal werd geïllumi neerd door het gedempte licht, dat in dergelijke gelegenheden pleegt te zijn „Waarom liet Je Je door dien Franschen matroos kussen Hll vroeg hef me ln het Fransch, en Ik wou niet laten merken dat lk de taal niet kende." (London Opinlon) aangebracht om de stemming te ver- hoogen en de sfeer te „vervolmaken"." De dertig personen werden in over valauto's naar het bureau van de zeden politie overgebracht. Een groote hoeveel heid champagne, whiskey en Jenever is in beslag genomen. Tegen den exploi tant is procesverbaal opgemaakt. De overgebrachte menseden zijn tot Zondagmorgen vroeg op het bureau ver hoord en werden daarna op vrije voeten gesteld. De exploitant verklaarde tegenover de politie, dat hij een „feestje" gaf, doch verschillende personen, die op het bu reau van de zedenpolitie zijn gehoord, verklaarden, dat zij meermalen in deze nachtclub hadden vertoefd en dat deze ook als zoodanig bekend stond. Er bestond in de nachtclub gelegen heid zich af te zonderen, hetgeen overi gens door de politie niet geconstateerd is. BIJ DE AANKOMST VAN EEN MUITER. De communisten zorgden voor ovaties, maar de Amsterdamsche politie liet geen stoetvorming toe.. Zondagmorgen arriveerde aan het Cen traal Station te Amsterdam een der muiters van de „Zeven Provinciën", die een gevan genisstraf van twee jaar had ondergaan. Van Communistische zijde was er een op roep om dezen man bij zijn aankomst aan het station te komen begroeten. Toen de trein arriveerde, stonden er op het perron een groot aantal partijgenooten en werd de „In ternationale" gezongen, terwijl bloemen wer den aangeboden. Buiten op het Stationsplein hadden zich ook velen opgesteld, doch de politie was met een groote macht aanwezig, waaronder rui ters en motorbrigade en een dertig man schappen te voet. De politie stond onder bevel van inspecteur Schreuder van hel bureau Warmoesstraat. Toen de gr#ep met den ontslagene buiten kwam, wilde men tot ovaties overgaan en probeerde men een stoet te vormen. Dit was voor de politie het sein om in te grijpen. Toen men na een bevel om uiteen te gaan niet vol deed, trokken de agenten de sabel en gummi stok en werden herhaaldelijk charges in ver schillende richtingen uitgevoerd. Een demonstrant, die niet wilde doorloo- pen, kreeg een sabelslag en een bloedende hoofdwonde. Op het Damrak probeerde men opnieuw een stoet te vormen. Nu kwamen de motoren en bereden politie in actie. De demonstranten werden nu in alle richtingen achterna gezet en verschillenden liepen klap pen op. Bij de Oude-brugsteeg werd een man gearresteerd en naar het bureau War moesstraat overgebracht Hij kreeg een pro ces-verbaal wegens beleediging van de regee ring. De vrijgestelde muiter sprong met zijn familie in een taxi. De politie moest later in de binnenstad nog eenige keeren tegen groepjes demonstraten optreden. geschiedde juist, toen men in de woning was gekomen om hem te waarschuwen. Zij1 werden naar het bureau aan de Paul Kruger- straat gebracht, waar zij spoedig weer tot bewustzijn kwamen. Opname in een zieken huis was niet noodig. Het door deskundigen ingestelde onder zoek had tot resultaat, dat men de oorzaak van de gaslucht spoedig had ontdekt. Een verbindingsbuis naar de hoofdleiding was gebroken, vermoedelijk tengevolge van het zakken van de straat. Hierdoor was het gas in de woningen gedrongen. Dadelijk is nog 's nachts begonnen de gebroken buis te her stellen. In den tusschentijd heeft de politie in de genoemde panden toezicht gehouden; dit had vooral ten doel, om te voorkomen, dat ei" vuur of licht in de woningen werd ont stoken. Hoewel dus, tengevolge van de tijdige ontdekking van de gasluci/t onheilen zijn voorkomen, hebben toch de bewoners van de genoemde panden 'n allesbehalve rustigen nacht doorgemaakt. VERNIELZUCHT IN OSS. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Oss een geval van ergerlijke straat schenderij plaats gehad. Onbekend gebleven personen hebben een zestiental boomen in de Nieuwe Brouwerstraat, aldaar, ernstig be schadigd. De vandalen hebben de boomstam men waarschijnlijk met een bijl zoodanig vernield, dat voor het behoud der boomen wordt gevreesd. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch van de daders heeft zij nog geen spoor kunnen ontdekken. GASLUCHT TE ROTTERDAM. Vader en dochter reeds bedwelmd geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag be merkten bewoners van een pand in de Trans- vaalstraat te Rotterdam eer. sterke gaslucht. Men ging de politie van het bureau aan de Paul Krugerstraat waarschuwen, die dadelijk een onderzoek instelde. Daarna werd perso neel van de gasfabriek gewaarschuwd. De bewoners van de panden 19 en 21 aan de Tiansvaalstraat en van pand 4 aan cie Kaap straat werden gewekt. Allereerst werd er voor gezorgd, dat de gaslucht in de wonin gen bestreden werd door het onenen van ramen. In pand 19 aan de Transvaalstraat raakten de 60-jarige man P. J. de Jonkheere en zijn 10-jarig dochtertje bedwelmd. Dit DE R.A.I. GESLOTEN. Resultaat voor de vereeniging en ook voor vele exposanten bevre digend. Gistermiddag om 5 uur is de kast dan dicht gegooid. Er waren nog eenige duizen den kijkers in het reusachtige R.A.I.-gebouw, toen het sluitingsuur op de gebruikelijke wijze aangekondigd werd. Even nog daver den de toeters van vele auto's door de hal, toen bliezen ook de laatste bezoekers den af tocht en werden de exposanten met hun as sistenten alleen gelaten. Velen gingen ook zoo spoedig mogelijk stadwaarts, anderen maakten reeds preparatieven voor het oprui men der stands. We mogen wel verklappen, dat vrijwel allen verheugd waren, dat de in spannende expositiedagen achter den rug waren. En het resultaat? De hevige koude in de laatste dagen heeft het bezoek iets gedrukt, anders was het bezoekcijfer van het vorige jaar vermoedelijk overschreden, thans blijft men er iets onder, naar alle waarschijnlijk heid, doch niettemin is het zeer bevredigend en toonde het publiek opnieuw zijn groote be langstelling. Daarmede is dit moedig initia tief op zich zelf reeds beloond, doch tenslotte is dit toch slechts een onderdeel van hetgeen hier beoogd wordt En nu is het mogelijk het voorloopige resultaat reeds vast te stellen, doch zeker is dat er door sommigen niet on aanzienlijke resultaten geboekt zijn, door anderen niet onbevredigend zaken en ten slotte zijn er ook, die erkennen dat de directe oogst niet groot was, al bleven zij niet be neden de matige verwachtingen van velen Doch tenslotte kan de indirecte oogst nog alles goed maken. EENS WAT ANDERS UIT OSS. Daad van goeden burgerzin. Onlangs is de landbouwwoning van den heer Smits in de Bosschestraat te Oss tot den grond toe afgebrand. Ook een gedeelte van den inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. De bewoner, die niet tegen brandschade verzekerd was, was door het gebeurde totaal geruïneerd. Ten einde de ge dupeerden weer aan een bedrijf te helpen, en zijn talrijk gezin een onderdak te verschaf fen, sloegen vele notabelen van Oss de han- 111. Opgetogen holde Drein Drentel naar Piet Prikkel, die nog altijd op zoek was naar hulp. „Wat?", riep Piet uit, toen hij zijn reisgenoot zag, lééf jij nog??" „Ik wel", antwoordde Drein, „en ik heb een man gesproken, die weet waar de zee monster-nesten te vinden zijn. Ga je mee?" 112. Natuurlijk verklaarde Piet Prikkel zich onmiddellijk be reid om mee te gaan. Dwars door velden met een heel hoog soort van gras kwamen ze op een plek waar de goochelaar stond te wachten. „Wat ziet die man er gek uit", zei Piet Prik kel stilletjes tegen Drein Drentel.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7