dagblad voor alkmaar en omstreken. I h-aqdiiksdi 0veezicht Incident Italië-Abessynië. Buitenland 6Binnenland GEMENGD NIEUWS. Ho. 36 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke redel meer f o rfw»*e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Achter Abessynië zou men Japan witten treffen Ultimatum aan Abessynië? Twee Italiaansche divisies gemobiliseerd. DE SPOORWEGEN OPGELICHT. Aanhouding van een expeditie» knecht. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Chauffeur tusschen trein en auto. Wat vandaag de aandacht treht,». GASVERSTIKKING TE SCHEVENINGEN. 75-jarige man dood gevonden. NOG EEN BELANGRIJKE OPDRACHT voor de Nederlandsche scbeeps- bouw-industrie. AUTO-BOTSING TE APELDOORN. Jeugdige chauffeur de oorzaak. ALKMAARSCHE COURANT. Sedert 5 Februari is in verband met de ge spannen verhouding totj^bessynië en Italië te Rome de mobilisatie begonnen van twee divisies der lichting 1911. De opgekomen militairen worden naar Catania en Syracuse en andere steden in het zuiden vervoerd, ■waar zij ingescheept zullen worden voor Eritrea en Somaliland. De Italiaansche regeering hoopt nog door het aannemen van een dreigende houding en een grootsch opgezet machtsvertoon, Abes synië tot rede te kunnen brengen. Men wenscht nl. dezen oorlog, die vooral econo misch zeer ongelegen komt, niet. Het zou ook niet zoo zeer om Abessynië gaan, doch Abessynië is veeleer degene, die de klappen krijgt, terwijl degene, dien men treffen wil een ander is, nl. Japan. De Japanners hebben in korten tijd de geheele Abessynische markt weten te veroveren, wat niet alleen werd toe gelaten, doch zelfs aangemoedigd door Ad dis Abeba. Thans beginnen zich ook Japan ners in het land van den Negus te vestigen. En daar men in Italië veronderstellen zou dat deze Japansche kolonisten niet anders zijn dan verkapte militairen, acht men dit zeer weinig gewenscht. Zoowel Italië als Frankrijk en Engeland zouden in geval van een versterking van het Japansche element in Abessynië, genoodzaakt zijn steeds sterke troepenmachten voor de hand te houden in hun bezittingen in Oost-Afrika, om tegen alle gebeurlijkheden gedekt te zijn. Immers,, in geval van een oorlog in den Grooten Oceaan zou de aanwezigheid van vele Japanners in Abessynië den vrijen doorgang voor de Europeesche vloten door de Straat Bal-el-mandeb in gevaar kunnen brengen. Het zou hier dus niet om Abessynië gaan, maar om de belangen der Europeesche mo gendheden in Azië en in den Grooten Oceaan. Natuurlijk kan men dit verder doel niet openlijk bekend maken. Wij laten een en ander, zooals gezegd, voor rekening van onze zegslieden, aldus het Hbld. In ieder geval schijnt het wel waar te zijn, dat men te Rome dezen oorlog aller minst graag ziet. Totnutoe is de pers uiterst sober in haar berichtgeving over de Abessv nische zaak. Wat de bevolking aangaat, deze heeft het bericht over de mobilisatie, dat eerst gisteravond gepubliceerd werd, met volkomen kalmte en zonder veel belangstel ling ontvangen. Het was trouwens geen nieuws, daar natuurlijk ieder wel gemerkt heeft dat in deze da "en jongelui onder de wapenen ziin geroepen, ook al bewaarden de couranten het volledige stilzwijgen. Volgens een verklaring van den zegsman in het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken bestaat wel degelijk de mo gelijkheid dat Italië een ultimatum aan Abessynië zal richten, ingeval de betrekkin gen tusschen beide landen zich verder zou den verscherpen. Men meent te weten dat gisteravond eenige treinen met officieren, soldaten en verple gend personeel Rome hebben verlaten met bestemming naar Zuid-Slavië. In officieele kringen wordt nogmaals tegengesproken, dat er troepen zijn gezonden of zullen worden gezonden in verband met eenigerlei actie tegen Abessynië. De jongste troepenbewegingen hebben het uitsluitend doel de troepen in Eritrea en Somaliland af te lossen en het in onbruik geraakt materiaal te vervangen. Engeland spoort tot oplossing langs vreedzamen weg aan. De berichten over de militaire maatrege len, die de Italiaansche regeering heeft ge troffen in verband met het jongste incident bij Oeal-Oeal, hebben in Londen nogal op zien gebaard. De „Evening Standard" schrijft, dat Engeland geheel buiten datgene staat, wat zich in Oost-Afrika afspeelt. Engeland is slechts geïnteresseerd bij het gebied in de omgeving van de bron van den Blauwen Nijl, die in Abessynië ontspringt en waar van de watervoorziening van Soedan afhan kelijk is. De „Star" houdt een opmarsch van de Italiaansche troepen in Albessynië voor on waarschijnlijk, daar in de volgende maand in Albessynië het regenseizoen begint, dat militaire operaties tot en met November ernstig zou bemoeilijken. In politieke kringen te Londen wijst men er op, dat de Keizer van Abessynië met den Britschen gezant te Addis Abeba in verbin ding staat. De gezant zou den Keizer gera den hebben om alles te vermijden wat tot verdere moeilijkheden zou kunnen leiden. De Keizer zou zoo spoedig mogelijk onder handelingen met Italië moeten openen om de grensgeschillen te regelen. De mobilisatie van twee Italiaansche divi sies wordt in politieke krngen te Rome een maatregel van voorzichtigheid genoemd, welke 't gevolg is van de incidenten aan de Abessynische grens. De Italiaansche regee ring wil, ingeval de incidenten voortduren, onmiddellijk kunnen beschikken over troe pen die ingescheept kunnen worden. Ver scheping heeft echter nog niet plaats gevon den en, volgens berichten uit goede bron, is deze vooreerst nog niet te wachten. Waar is dat in Eritrea en Somaliland troepencon centraties hebben plaats gevonden. Met na druk echter wordt gezegd, dat het hier slechs gaat om defensieve maatregelen. Nog geen bericht in Genève. De Volkenbond heeft geen enkele mede deel ing ontvangen, noch uit Rome, noch uit Addis Abeba, met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessynische incident. Men betreurt, dat het incident is voor wallen na de pogingen van den Volken- •nd om een verzoening tot stand te brengen. IS DAT HITLER'S ANTWOORD? Op de voorstellen volgens het „Londensch accoord". De „Un. Press" verneemt uit betrouwbare bron, dat Hitier reeds na twee dagen van Berchtesgaden naar Berlijn zal terugkeeren. Na zijn terugkeer verwacht men de overhan diging van het Duitsche antwoord op het Londensche communiqué, d.w.z. Donderdag of Vrijdag a.s. Waarschijnlijk zal Duitschland te kennen geven, dat het niet bereid is, het Oostpact met militaire waarborgen te steunen; dat Duitschland een garantie-overeenkomst voor Oostenrijk verwerpt, maar een consultatief pact voor Oostenrijk wenscht te begunstigen. Voorstellen voor een lucht-Locarno zou Duitschland in beginsel aannemen en het zou bereid zijn, in onderhandeling over de bewapeningsproblemen te treden. Na de overhandiging van het antwoord verwacht Duitschland Engelsch-Fr^nsche voorstellen voor den onderhandelingsdatum, wellicht ook vaststelling van den datum voor de ontvangst van sir John Simon te Berlijn HITLER WENSCHT DEN PAUS GELUK. De Berlijnsche „Führer" en rijkskanselier heeft Z. H. Paus Pius XI bij gelegenheid van den verjaardag zijner kroning zijn har telijke gelukwenschen telegrafisch doen toe komen, DE MISPLAATSTE GRAP. Toch ernst? Tien uur nadat de Australia met den her tog van Gloucester aan boord weer van Tahiti vertrokken was, ontving de marconist een nieuw noodsein van den Amerikaanschen schoener Seth Parker en ditmaal was het een echte S.O.S.: „verkeeren in direct gevaar en hebben een groot lek". De Australia heeft daarop opnieuw den steven gewend en is den Seth Parker te hulp gesneld. DE MAN, DIE EENIGE RINGEN WENSCHTE TE ZIEN. Een juwelier te Bombay (Br. Indië) kreeg een dezer dagen bezoek van een elegant ge kleed heer, die eenige ringen wenschte te zien. Een der hem getoonde ringen wist hij te verwisselen voor een minderwaardigen ring, hetgeen echter door den winkelier be merkt werd. Deze waarschuwde daarop de politie, die aanvankelijk den ring niet kon terugvinden. Een met x-stralen genomen foto toonde daarna aan, dat de man den ring had ingeslikt. EEN UITLATING VAN FLANDIN. De moeilijkheden in de Fransche binnenlandsche politiek. Minister-president Flandin heeft gisteren een afvaardiging van leden van den Senaat en van de Kamer ontvangen, welke hem mededeelingen hebben gedaan over den financieelen toestand der gemeenten, die door de toenemende werkloosheid steeds meer wordt bezwaard. Flandin beloofde onmiddellijke hulp en legde een verklaring af, welke voor de ge rezen moeilijkheden in de binnenlandsche politiek van beteekenis is. „Ik heb mij steeds", aldus Flandin, „door het algemeene belang laten leiden. Ik ben echkr verplicht vast te stellen, dat men mij op het oogeïïblik niet meer de vrije hand laai op de wijze, zooals ik dat zou willen. De par lementaire intriges, die weer begonnen zijn, hebben het verlammen van onze werkzaam heid ten doel Om het ondubbelzinnig te zeg gen: men belemmert mij het regeeiren. De partijen zien er in een tijd van crisis, zooals wij die op het oogenblik doormaken, niet de noodzakelijkheid van in om den godsvrede eerlijk te handhaven. Zonder dezen vrede is op het oogenblik geen oplossing mogelijk". De Echo de Paris, die deze uitlating van Flandin weergeeft, voegt er voorzichtig aan toe, dat de toekomst zal leeren of men aan het woord van den minister-president ge hoor zal geven of niet. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN. Requisitoir en pleidooi. In de zifting van gistermorgen heeft de openbare aanklager zijn requisitoir uitge bracht. Op meer dan 400 bewijsstukken ba seerde hij zijn beschuldiging en trachtte aan te toonen, dat Hauptmann tegelijk de ont voerder en de moordenaar van Lindbergh's baby was, alsmede degene, die het losgeld in ontvangst genomen had. Hij wees op de verklaringen van de des kundigen en bezwoer de jury het schuldig uit te spreken. Daarna begon Reilly, Hauptmann's voor naamste advocaat, zijn pleidooi met de woor den: „oordeelt niet, opdat gij niet geoor deeld wordt. Hauptmann is onschuldig Daarna trachtte de verdediger te bewijzen dat niemand in het huis van Lindbergh had kunnen doordringen, zonder de hulp van personen, die tot de "huishouding behoorden en daarom was het hem zonneklaar, dat de kinderjuffrouw, Betty Gow en de overleden bediende Whateley aan de ontvoering mede plichtig waren. De personen, die de baby ontvoerd hadden, moesten het goed bekend zijn geweest, anders zou het wel geschreeuwd hebben. Ook de hond had niet geblaft. De zoogenaamd voor de schaking gebruikte ladder zou in het geheel niet gebruikt zijn, daar men anders sporen op den grond voor het venster moest hebben gevonden. Veeleer was het kind de trap afgedragen'. ROOSEVELT IS PARAAT. Schepen, die snel in oorlogsbodems kunnen worden veranderd. Naar de „United Press'' uit Washington verneemt, zou president Roosevelt snelvaren de passagiersschepen willen laten bouwen, die snel in een transportschip voor troepen zouden kunnen worden veranderd. Bij den bouw van een vrachtschepenvloot zal er rekening mee moeten worden gehou den, dat vrachtbooten ook voor marinedoel einden kunnen worden gebruikt, n.1. als vliegtuigmoederschepen of transportschepen voor militaire bestemming. Afgezien van dit plan voor de handels scheepvaart, zal, naar uit goed ingelichte bronnen wordt vernomen, de bondsregeering een bedrag van 40 a 50 millioen dollar be schikbaar stellen voor de kustverdediging Andere groote bedragen zullen worden aan gewend als waarborg voor den aanstaanden Pacific-vliegdienst en wel voor den dienst op Hawaii één millioen en op de Westkust der Vereenigde Staten 20 millioen. Bovendien wordt de bouw van oorlogs schepen beoogd, waarmee een bedrag van 20 a 30 millioen dollar zal gemoeid zijn. Al deze bedragen zullen worden geput uit een hiervoor bestemd fonds ten bedrage van 300 millioen dollar. VEEL LEVEN OM NIETS. Een korte Oceaan-tocht. In de laatste dagen was eenige reclame ge maakt voor een paar jongelui, die gistermid dag van de Westminster pier te New York zouden vertrekken voor een kano-tocht over den Atlantisch enOceaan naar Boston of, zoo mogelijk, New-Dork in een kano van slechts 5.5 M. lengte. Tegen 3 uur was er vrij veel volk op de been om het vertrek gade te slaan, er werd afscheid genomen, een beker eerewijn ging rond en met een soort Hitler-groet namen de jongelui afscheid van de oude wereld helaas niet voor langen tijd, want de kano was nauwelijks 15 M. uit den wal, toen zij verward raakte in den ketting van een op stroom liggend schip en omsloeg. De jon gens moesten nog uit het ijskoude water op gepikt worden, zoo waren ze van streek, en de kano heeft een flinken deuk gekregen, die een paar dagen reparatie zal behoeven. Dan vertrekken we einde van deze week opnieuw", heeft de leider van de expeditie, nadat hij weer wat op zijn verhaal was ge komen, onbuigzaam verklaard, maar wij den ken toch, dat er voor den tweeden start niet zooveel belangstelling meer zal bestaan. DE ESKIMO'S STERVEN NIET UIT. Gezondheidstoestand verbeterd. Uit Ottawa wordt gemeld: Tot voor kort vreesde men, dat de Ekimo's zouden uitsterven en dat het geheele ras van den aardbodem zou verdwijnen. Volgens een rapport van het departement van binnenlandsche zaken, dat dezer dagen is gepubliceerd, is er thans echter reden om te gelooven, dat aan het uitstervingsproces een einde is gekomen. Over een afstand van. duizenden mijlen brengen de geneeskundigen in dienst van de regeering hun geneeskunst naar de door de Eskimo's bewoonde streken. Daarbij wordt gebruik gemaakt van alle ver keersmiddelen, van het vliegtuig tot de hon denslee toe. Vroeger was de aankomst van de eerste walvischvaarders of vrachtschepen elk sei zoen het sein van het uitbreken van verkoud heids- en infuenza-epidemies, waarvoor de Eskimo's zeer bevattelijk zijn. De geneeskundige diensten in het Noorden doen thans al het mogelijk om bij de aan komst der eerste schepen de verspreiding der ziekten tegen te gaan. Er zijn verbeteringen gebracht in de methoden van kindervoeding. Bovendien wordt den Eskimo's geleerd, zich niet te zeer aan te passen bij het voedsel der blanken. Dit alles heeft volgens het genoemde rap port tot resultaat gehad, dat de gezond heidstoestand bij de Eskimo's veel verbe terd is. De taxi-chauffeurs van Mexico City eenige duizenden mannen zijn gisteren in staking getreden. Het socialistische alge meene Mexicaansche vakverbond, waarin de chauffeurs georganiseerd zijn, drijft naar een algemeene staking van alle transportar beiders. De scherpe stijging van het aantal werk- loozen in Engeland heeft in verschillende kringen een pijnlijke verrassing gewekt. De pers vermoedt, dat de handel in Januari be langrijk is gedaald. Hierop wijzen ook ver schillende andere feiten, bijv. de daling van de opbrengst van het groentenvervoer der spoorwegen en de lagere omzet der provin ciale banken. In het dorp Wiecburck in Polen in de om geving van Potznan is een uit 7 personen bestaand gezin tengevolge van een defect aan de kachel door kolendamp vergiftigd. Toen de ramp werd ontdekt, bleken drie kinderen te zijn overleden. Twee andere kin deren en de beide ouders werden in zorgwek kenden toestand naar een ziekenhuis over gebracht E>e politie van het bureau Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam, heeft een jonge expeditie-knecht aangehouden, die de Neder- landsche Spoorwegen vrij geruimen tijd door middel van gefingeerde verzendingen voor verschillende groote bedragen heeft opge licht. De man, die voor zich zelf werkte, wist zich te bevoordeelen door aan de Spoorwe gen verzendgoed af te geven, waarvan de in houd, door hemzelf samengesteld, uit waar- deloozen rommel bestond, welke alleen een zeker gewicht vertegenwoordigde. De man vulde dan den vrachtbrief in en liet dit goed naar een bepaalde bestemming verzenden, welke bestemming hij naderhand weer ver anderde, zoodat de zendingen van plaats tot Elaats werden gedirigeerd. He voordeel, dat ij hierbij had, was, dat hij, als gevolg van een overeenkomst, welke bestaat tusschen de expediteuren, op deze zendingen voorschotten kon opnemen, welke hij in deze gevallen te eigen bate aanwendde. Zoo is hij er in geslaagd zich op deze wij ze een groot bedrag toe te eigenen. Eindelijk echter had men bij de Spoorwegen achter docht gekregen, waarna een onderzoek werd ingesteld, dat tot arrestatie van den expedi tieknecht heeft geleid. De man zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. Gistermorgen is bij den onbewaakten over weg te Waddinxveen door den motortrein, die om 8.10 uit Leiden vertrekt, een vracht auto gegrepen. De chauffeur Baars werd uit de cabine geslingerd en kwam tusschen mo tortrein en vrachtwagen terecht. Wonder boven wonder liep hij niettemin geen ernstige verwondingen op. Mist en gladheid van den weg, maar te vens het te laat opmerken door den chauffeur zijn niet vreemd aan dit ongeluk. De treinen in de richting Gouda hadden één uur vertra ging- Incident ItaliëAbessynië. (Dag. Overzicht.) Is het antwoord van Hitier op de voorstellen van Londen bekend? (Buitenland.) Het proces tegen Hauptmann. (Buitenland.) Een uitlating van teleurstelling van Flandin. (Buitenland.) De „Australia" wederom „te hulp" geroepen. (Buitenland.) Gasverstikking te Scheveningen, oude man dood gevonden. (Binnen land.) Nog een belangrijke opdracht voor de Nederlandsche scheeps- bouwindustrie. (Binnenland.) Steunplan voor de scheepvaart? (Binnenland.) De herziening van de salarieering van het provinciaal personeel van Noord hol land zal per 1 Maart in gaan. (Provinciaal Nieuws.) Vergadering te Hoorn van den Prov. Bond van Rundvee-fokver- eenigingen in Noordho'land. (Land en Tuinbouw.) Autobusdien6ten zonder vergun ning. (Rechtszaken.) (Me verder eveaft«eet luMe berichten). De vrachtwagen was het eigendom van den heer G. Dekker te Nieuwerkerk a.d. IJsel. De auto was zeer zwaar beschadigd. De mo tortrein liep lichte schade op. Gisteren is in een der hofjeshuizen fan de Nieuwe laantjes te Scheveningen, een geval van gasverstikking geconsta teerd. In het bedoelde huisje woonde het echtpaar v. d. Z. De menschen hadden zich Zondagavond ter -uste begeven en de gaskraan uitgedraaid. Vermoedelijk hebben zij dit echter niet goed gedaan, zoodat de vlam is uitgeploft en de kraan half geopend is gebleven. De bei le oud- jea, die in een bedstede sliepen, zijn daardoor bedwelmd en hebben het be- wi stzijn verloren. Gistermorgen, toen er niet open werd gedaan, waarschuwden de buren de po litie. Eenige agenten verschaften zich toegang tot de woning door een raam aan de voorzijde open te schuiven. Het bleek, dat de 75-jarige man reeds over leden was. De vrouw was nog in leven. Zij werd naar het Roode Kruis-zieken- huis gebracht. De Nederlandsche Koloniale Tankvaart Maatschappij te 's-Gravenhage heeft met de Rot- terdamsche Droogdok Maat schappij een contract gesloten voor den bouw van een dubbel- schroef stoomtankschip met een draagvermogen van 6000 ton. Het schip zal een lengte heb ben van ongeveer 360 voet en een breedte van ongeveer 64 voet. De nieuwe tankboot zal ge bruikt worden in verband met het transport van de producten van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij, welke firma de belangen van de Standard Oil in Nederland ver tegenwoordigt. Gisteravond zijn te Apeldoorn op den Amersfoortscheweg ter hoogte van de Langeberg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De auto's werden bestuurd door J. W. S. uit den Haag en W. P. uit Apel doorn. De heer P. en drie inzittenden van zijn auto liepen lichte schaafwonden op, van de andere auto kreeg niemand letsel. De beide auto's werden beschadigd. De aanrijding moet te wijten zijn aan de wijze van chauffeuren van den 17-jarigen W. P f

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1