Prov. Staten van Noord-Holland bijeen. Stad en OmgeoinQ Jooneel innenCatid MET EEUWIGE KIND. Salarieering provinciaal personeel. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 Laatste abonnementsvoorstel- ling in 't Galden Vlies. Glimlachje Provinciaal nieuws Herziening zal 1 Maart ingaan. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd. BRAND IN CONSTRUCTIE WERKPLAATS. Groote vlammenzee te Vaassen. STEUNPLAN VOOR DE SCHEEPVAART? Indiening spoedig te wachten. F. CH. H. HIRSCHMANN. t BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. VOORSCHOT GEMEENTELIJKE VERGOEDING 1935 KOSTEN VAN INSTANDHOUDING. In bijlage Nr. 16 schrijven B. en W.t Den 21, 23 en 28 Januari kwamen aanvra gen in van de besturen der Vereeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen, der R K Meisjesscholen en der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier om respectievelijk voor de St. Joseph- school (u.l.o.), St. Adelbertusschool, St Bavoschool, St. Willibrordusschool en St Aloysiusschool; voor de Juliaschool (u.l.o.). Juliaschool (g.1 o.), St. Josephschool (g.l.o.), Mariaschool en St Agnesschool en voor de Wilhelminaschool, Julianaschool (u.l.o.) en Julianaschool (g-lo.) om een voorschot te mogen ontvangen op de over het jaar 1935 uit te betalen gemeentelijke vergoeding, be doeld in artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920. Spoedshalve hieromtrent dienende van be richt en raad deelen wij uwe vergadering het volgende mede: Ingevolge het derde lid van artikel 103 der Lager-Onderwijswet 1920 verleent de gemeenteraad ieder jaar, in afwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag, over dat jaar verschuldigd, aan een bestuur, in dien het dit verzoekt, een voorschot op de gemeentelijke vergoeding tot ten hoogste tachtig ten honderd van hetgeen tezelfder zake voor de overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening door Gedeputeerde Staten is geslo ten, dat is thans het jaar 1931. Over 1931 bedroegen de kosten ex-artikel 101, le lid. der wet (de z.g. exploitatiekos ten) voor de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs respectie velijk 20.13 en 33 33 per leerling en de kosten ex-artikel 101, 9e lid, der wet (vakon derwijs) voor de openbare scholen voor uit gebreid lager onderwijs 2.24 per lesuur (zie voor berekening bijlage nr. 166 van 1934). "Zooals wij hierboven reeds mededeelden, bedraagt het aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren voorschot over 1935 80 van de hiervoren genoemde be dragen. Het totaal-aantal in 1934 gegeven lesuren voor vakonderwijs bedroeg voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs 1144, gegeven aan 1 school (de U.L. school). Per school kan dus voor het bijzonder la ger onderwijs als voorschot voor vakonder wijs over 1935, ten hoogste worden uitge keerd een vergoeding, berekend naar 1144 lesuren. Sedert 1 Augustus 1929 wordt aan de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs geen vakonderwijs meer gegeven, zoodat de bijzondere schoolbesturen ten behoeve van de onder hun bestuur staande scholen voor gewoon lager onderwijs over 1935 geen recht kunnen doen gelden op de gemeente lijke vergoeding voor vakonderwijs. De uitbetaling van de voorschotten ge schiedt overeenkomstig artikel 14, alinea 2, van het Koninklijk besluit van 4 September 1923, Stbl. nr. 432, zooals dit laatstelijk is gewijzigd, volgens door Uwe Vergadering te stellen regelen. Wij zouden de uitbetaling in twee termijnen willen doen plaats hebben, en wel de eerste verschijnende 15 Maart 1935 en de tweede 15 Seotember d. a. v. B. en W. geven den Raad in overweging de desbetreffende besluiten te nemen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Tel. 4395. Voor werknemers uitsluitend geopend van 9—12 uur en op Maandag- en Donderdag avond van 7—8 uur, voor vrouwelijk perso neel bij voorkeur van 25 uur n m. Bemid deling voor werkgevers van 912 en van 2—5 uur. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 opz. teekenaar, 2 bouwk. opzichters, 3 waterbouwkundigen, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 2 stratenmakers, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc. opperman, 2 tegelzetters, 8 betonwerkers, 41 opperlieden, 23 stucadoors, 65 metselaars, 102 timmerlie den, 20 voegers, 73 schilders, 138 grondwer kers; groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 23 bankwerkers, 1 blikslager, 5 carosserie- bouwers, 12 electriciens, 1 electr. technicus, 2 fitters, 4 instrumentmakers, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 8 loodgieters, 2 lijnwerkers, 13 machinisten, 2 mach. teeke naars, 11 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 3 metaa'.slijpers, 23 monteurs, 1 orgelmaker, 2 plaatwerkers, 4 rijwielherstellers, 3 scheeps bouwers, 1 scheepstimmerman, 2 scheeps- werktuigkundigen, 9 smeden, 14 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaan- der, 3 vuurwerkers, 5 wagenmakers, 1 werk tuigbouwkundige, 11 ijzerwerkers, 1 zand- bereider, 4 zandvormers, 1 fraiser groep voedings- en genotmiddelen: 47 siga renmakers, 1 sorteerder, 2 kistenplakkers, 3 tabaksbewerkers, 5 slagers, 4 koks, 1 choc.- bewerker, 1 suikerbakker, 18 bakkers, 1 bier- bottelaar; groep boek- en steendrukkerijen: 5 letter zetters, 2 drukkers; groep houtbewerking: 24 meubelmakers, 9 meubelstoffeerders, 11 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 borstelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 kuiper; groep landbouwbedrijven: 12 tuinlieden, 22 boerenarbeiders, 5 bloemisten; groep handel: 17 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden; groep verkeerswezen: 50 chauffeurs, 5 koetsiers, 24 pakhuisknechts, 16 magazijnbe dienden, 9 kellners; overige beroepen: 8 boekbinders, 1 was- scher, 9 kleermakers, 2 rietwerkers, 5 schoen makers, 1 zeilmaker, 2 port.-huisknechten, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 3 huidenzouters, 5 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 ambtenaren ter secretarie, 1 electr. techn. ingenieur, 1 klompenschilder, 1 tegelmaker, 9 kantoorbedienden, 1 bedrijfsleider, 3 admi nistrateurs, 41 transport- en 293 los-arbei- ders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 40, tabaksindustrie 9, overige beroepen 5; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 39; vrouwelijk personeel 2 steno-typisten, 5 kantoorbedienden, 1 kinderjuffrouw, 5 win keljuffrouwen, 1 lampenkappenmaakster, 1 fabrieksarbeidster, 10 dagmeisjes, 6 werk sters Alkmaar, 9 Februari 1935. De directeur voornoemd, ED. VAN DEN HEUVEL. Het Rotterdamsch Hofstadtooneol heeft gisteravond als laatste abonne mentsuitvoering in 't Gulden Vlies een voorstelling van het jubileumstuk van Anton Roemer gegeven, namelijk Het eeuwige kind, een minder gelukki ge titel voor een alleraardigst Weensch blijspel in vier bedrijven van Robert Neuner. Natuurlijk berust het succes van dit stuk zooals het succes van vrijwel alle blijspelen op diverse persoonsver wisselingen waardoor mannen en vrou wen aangezien worden voor dat wat ze niet zijn, waaruit de meest komische ver wikkelingen geboren worden. De oor zaak van al die verwisselingen en ver gissingen is de millionnair Schlütter, eigenaar van het machtige Schlütter- concern, een man met veel geld en veel vrijen tijd, welke hij gebruikt voor het oplossen van prijsraadsels. Hij lost een prijsvraag van zijn eigen concern op en stuurt dat onder den naam Naumann aan zijn directeuren en hij krijgt den tweeden prijs, die evenals de eerste bestaat uit een reisje van twee weken naar een wintersportplaats en een gratis verblijf in het kurhotel. Een millionnair mag er zonderlinge liefhebberijen op nahouden en meneer Schlütter wil nu wel eens zien hoe hij in een dergelijk hotel behandeld zou worden als hij geen millionnair was maar een doodgewone meneer Nau- mrnn, die ternauwernood geld heeft om de fooien te betalen. Zijn bediende krijgt opdracht in hetzelfde hotei als voor name gast te gaan logeeren de mil lionnair wil ook wel eens zien hoe zijn bediende dan behandeld wordt en dan trekt papa Schlütter in een tweede- handsch colbertje en met koffertjes van zijn dienstbode, naar het hotel waar hij al verwacht wordt. Men verwacht daar namelijk, dank zij een telefoontje van meneer Schlütters bekoorlijke dochter, een millionnair, die zich voor een arm man uitgeeft en die de prijsvraag van het Schlütter-concern heeft gewonnen De gasten worden inge licht en het gebeele hotel is gereed den zonderling te ontvangen en zijn vermom ming te eerbiedigen. Men heeft zich op de hoogte gesteld van zijn liefhebberijen en de directeur zal er voor zorgen, dat de vermomde millionnair eiken morgen zijn masseur kan ontvangen, vreemde postzegels van den portier krijgt, cognac op zijn kamer heeft en een Angora-katje als gezelschap zal krijgen. Als alles in afwachting zit verschijnt D. Scheinpflug, de eerste prijswinnaar, in het hotel en deelt onomwonden mee, dat hij op kosten van het concern logeert en weinig geld heeft. Men ziet in hem dtn verkapten millionnair en ziedaar het begin van een serie vergissingen, welke de bezoekers tranen hebben doen lachen. Van meneer Naumann met zijn koffertje wordt geen notitie genomen. Hij krijgt een kamer op de hoogste étage, maar om den armen Dr. Scheinpf'ug verdringen zich de gasten en vooral vouwelijke gasten als mevrouw von Halier, die haar beide kleintjes als twee de vader wel graag een millionnair zou willen geven. Johan, de bediende, speelt voor den rijken meneer Seiderbast, die m'nstens driehonderd mark per dag uitgeeft. Hij laat uitkomen, dat hij den millionnair Schlütter goed kent en belooft den armen doctor zijn voorspraak om dezen het baantje van reclame-assistent :n de Schlütters werken te bezorgen. Intus- schen wordt 'e werkelijke millionnair door alle gasten met den nek aangezien en de portier gebruikt hem om lampions op te hangen, de ijsbaan te vegen en boodschappen te doen. Alleen de doctor ontfermt zich over zijn mede-prijswin naar en deelt hem alle verwachtingen mede, van 't gesprek dat meneer Seidel- bast met den eigenaar van het Schlüt- terconcern zal voeren. Het komt tot allerlei dolle scènes als ook de dochter er. de huishoudster van meneer Schlüt ter in het hotel verschijnen, waarna ten slotte natuurlijk alles prachtig op zijn pootjes terecht komt, de deugd beloond wordt, de. doctor en de bekoorlijke Heb- ta elkander in de armen vallen, Johan zijn rok voor een livrei verwisselt en de sjofele meneer Naumann als million nair aan tafel verschijnt. In het eerste bedrijf stond de schrijver voor de moeilijkheid, dat hij het publiek moest laten weten wat er zou gaan ge beuren, het tweede en beste bracht door zijn allerdwaaste verwikkelingen de zaal tot enthousiasme, het derde blonk voornamelijk uit door de schitte rende sneeuwdécors en het vierde had eigenlijk gemist kunnen worden en was alleen noodig om den doctor duidelijk te maken wat behalve deze iedereen in de zaal al te weten was gekomen. Dank zij voornamelijk het tweede be drijf en dank zij niet minder net pret tige spel van alle hoofdfiguren uit dit blijspel is de opvoering van dit stuk e n succes geworden. Hoe meesteriijk was niet de scène tusschen Theo Fren- kel en Johan Elsensohn als zij samen .Jk weet zeker, dat dat kind wat mankeert. Ellzabeth." (Passing Show). van de goede gaven van het hotel genie ten en ten slotte als twee verdwaasde fuTtypen tegenover elkander zitten. Trouwens, ook een van de dames kreeg gelegenheid om te toonen hoe een vrouw zich voelt na een eerste bezoek aar. een hotelbar en mevrouw SpoorCarelsen heeft dit zoo treffend weergegeven, dat zij er een applausje bij open doek mee veroverd heeft. Er treden in dit stuk heel wat perso nen op van wie wij ter wille van zijn zilveren jubileum allereerst Anton Roemer willen noemen, de man, die zoogenaamd geen representabele figuur was, daar die toch een zoo representa bele voorstelling van den sjofelen Nau mann gaf, dat het publiek herhaaldelijk blijk gaf zijn spel op hooge waarde te schatten. Theo Frenkel heeft in dit stuk eigenlijk de hoofdrol en hij speelde die ongedwongen, hij maakte zelfs den in druk, dat alle verrassingen aan het slot volkomen nieuw voor hem waren. Johan Elsensohn is in dit stuk de komische kracht, de bediende, die als meneer moet optreden en ten slotte die ruil nog zoo kwaad niet vindt en een bijzonder woord van lof komt toe aan de pittige dochter Herta, aan Annie van Duyn, die in meerdere stukken van het Hofstad- tooneel reeds bewezen heeft welke kracht het gezelschap in haar charman te verschijning bezit. Dirk Verbeek was hoteldirecteur zonder dat men daar verder naar behoefde te vrage.i en Piet Bron was een portier zooals men ze al leen nog maar in dergelijke hotelletjes aantreft. Noemen wij nog Fie Carelsen ais de vrouw, die naar een millioentje vischte het lag niet aan haar, dat zij niet beet-kreeg Paul Steenbergen als de wel wat overdreven baron Ranitz, dan blijven nog Toni van Otterloo en Eduard Palmers als gasten over de laatste ook als kleermaker en dan noemen wij, om volledig te zijn, ook nog Leo den Hartog, als oberkellner, Hélène Berthe als gast en Jan Schouten als bediende. Het tooneel was uitstekend verzorgd. De hotelhall was eenvouiJg ir.oar door de portiersloge bijzonder karakteristiek er. in het derde bedrijf werd een sneeuw- décor vertoond als we hier in Alkmaar nog nimmer te zien kregen. Dat was w rkelijk iets moois en dat bewees te vens, dat het gezelschap moeite noch kosten ontzien heeft om met het jubi leumstuk van Anton Roemer als slot van deze abonnementsvoorstel'ingen ie s bijzonders te brengen. Aan het einde van het derde bedrijf heeft de heer V. P. Keijsper den jubi'a- ris met een enkel vriendelijk woord waarin hij er op wees dat men zich ook in kleinere rollen beroemdheid kan ver werven namens belangstellenden in de zaal een krans aangeboden. Tj. Gistermorgen half elf kwamen de Provin- ciale Staten van Noord-Holland opnieuw te Haarlem bijeen, ter bespreking van de be kende salariskwestie. De minister wenschte n.1. verdere verlaging der salarissen van het provinciaal personeel teneinde deze meer in overeenstemming te brengen met die van het Rijk en Zuid-Holland. Daar deze herziening niet vlug genoeg ging naar het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken, werd bij koninklijke beslissing medegedeeld, dat de Staten vóór 12 Februari de gewenschte ver anderingen moesten aanbrengen. De heer Polak (s.d.) zeide, dat de Staten een groot recht gaan verliezen, toegekend in art. 134 van de Grondwet. Zij mogen thans over een belangrijk onderwerp spreken maar ten slotte geen beslissing nemen. De salaris sen van het personeel behooren thuis in het huishouden der provincie. Spr. schetste de vastgestelde salarisrege ling in de zomerzitting, die unaniem werd aangenomen. Spr. meende, dat het gewest, ook in financieel opzicht, behoorlijk be stuurd is. Menig overheidslichaam of parti culier bedrijf kan er een voorbeeld aan nemen. En nu komen de Staten in een dwangposi tie, een figuur die ons volkomen vreemd en onwaardig is. De gang van zaken noemde spr. niet in overeenstemming met de goede trouw. Ged. Staten wilden deze herziening niet, laten zij dus thans de verantwoordelijkheid bij de regeering laten. Spr. verdedigde de motie van zijn fractie, om niet te voldoen aan de uitnoodiging van de regeering. De heer de Jong Schouwenburg (C.H.) meende, dat de deferentie tegenover de Sta ten te laat is. De motie-Polak kon spr. dan ook niet aanvaarden. De vergadéring is niet competent om een uitspraak te doen, de ver antwoordelijkheid moet ten volle bij Ged Staten blijven rusten. De heer Asscher (V.B.) meende, dat één heid in de salarisregeling van rijk en provin cies principieel niet aanvechtbaar is. Salaris verlaging vloeit voort uit de verlaging van den levensstandaard. De bedoeling van Ged Staten om de zaak niet op de spits te drijven respecteerde spr.'s fractie, maar de gang van zaken betreurde zij. De heer Droog legde namens de R.K. fractie de verklaring af: „De R.K. fractie der Staten van N. Holland, kennis genomen heb bend van de correspondentie van Ged. Staten en den minister meent, dat het college met orijzenswaardigen spoed heeft gearbeid en al het mogelijke heeft gedaan om tot overeen stemming te komen. De fractie ziet in de toe passing van het art. uit de ambtenarenwet door den minister een onnoodig ingrijpen in de autonomie der Staten". De fractie zal tegen de motie-Polak stem- m De heer v. Rooyen (R.K.) gaf als zijn mee ning te kennen dat de financieele positie der Provincie uitstekend is en dat er dus geen enkele reden is om thans de salarissen van het personeel te verlagen. Voor het dictato riale optreden van den minister kan spr. geen behoorlijk parlementair woord vinden. Wan neer men met een groot gebaar zegt „wij wil len niet'' maakt men daar alleen politieke re clame mee. Er zijn geen motieven aan te wijzen, dat daar eenig tastbaar resultaat door te verkrijgen is. De Staten mogen zich niet keeren tegen een Kon. besluit, doen ze dat wel dan zijn ze revolutionnair. De heer De Miranda (S.D.) zeide dat hij minder dan ooit bereid is zich te begeven >n de richting waarin de regeering het econo misch leven stuurt, loonsverlaging volgt op loonsverlaging, afbraak op afbraak. Het eco nomisch leven wordt zoo in een moeras ge stuurd. Het werkelijk nationaal belang zal zijn dat de Provinciale Staten een halt aan de regeering toeroepen. Standpunt van Ged. Staten. De heer M. Slingenberg (V.D.) lid van Dedeputeerde Staten verklaarde eerst, dat de heer Gerhard, die ambtenaarszaken te be handelen heeft, kort voor de zitting bezwaar heeft gemaakt, tegen verdediging van het standpunt van Ged. Staten. Spr. zal nu de verschillende sprekers be antwoorden. Critiek op het algemeen regee- ringsbeleid behoort niet in de Staten thuis, ander colleges zijn daarvoor geroepen. Ged Staten zullen zich bij het opstellen van den brief aan de regeering de verschillende wen- schen ten opzichte van bepaalde functiona rissen of groepen, herinneren. Afwachten is de boodschap en spr. deelde mede, dat ook de minister nog eenige wijzi gingen zal aanbrengen. De Staten zijn bij eengeroepen om louter beleefdheidsredenen en omdat de samenwerking met Ged. Staten steeds zeer goed is geweest. Het zou onpret tig zijn wanneer de leden de ingrijpende sa larisveranderingen in de bladen lazen. De minister stond sterk op zijn standpunt, waar het de „gelijkschakeling" der salarissen met die van het Rijk en Zuid-Holland betrof. De wet gaf daarenboven de mogelijkheid tol „opleggen". In deze omstandigheden achtten Ged. Staten het beter zelf een besluit te nemen, dan „opleggen" te riskeeren. Spr. gaf in deze kwestie toe, dat het wel licht beter ware geweest, wanneer den mi nister 31 December een briefje was geschre ven, dat de herziening nog niet gereed was Ged. Staten hebben echter na de verschillen de conferenties den indruk gehad, dat de mi nister niet streng op den termijn zou kijken, als er hard aan de herziening gewerkt werd En de kwestie hield spr. en den heer Gerhard van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig Ged. Staten zijn er van overtuigd, dat zij zijn een bestuurscollege van een autonome pro vincie. Deze kwestie heeft daar niets aan ver anderd, voornamelijk ook omdat de verant woordelijke grens van het geweten voor het college niet door de wijzigingen wordt over schreden. Den heer Asscher antwoordde spr., dat de salarisherziening tusschen de 250.000 en 300.000 voordeel opbrengt. Spr. was van meening, dat de regeering niet zou vasthou den aan den eisch van standplaats-aftrek. Ook achtte spr. zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat de herziening niet van terug werkende kracht zal zijn, maar per 1 Maart zal ingaan.... Spr. besloot met te verklaren, dat Ged Staten zich niet verhoovaardigen dat aan De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En allen kon den hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld, door hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat ik hiervoor eenige v erlichting kon vin len. Sinds ik Kru- schen Salts gebruik ben ik steeds voor uitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggeno men en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een combinatie van. 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. deze regeling geen fouten zouden kleven. Maar het college staat met opgeheven hoofd tegenover de vergadering, omdat het ge trouwelijk zijn plicht gedaan heeft en naar het hoopt, daarin versterkt zal worden door het besluit der Staten. Motie-Polak verworpen. De motie-Polak kwam daarna in stemming en werd verworpen met 36 tegen 22 stem men. De buitengewone zitting werd daarna gesloten. Hedennacht om drie uur is brand uitge broken in de magazijnen van de constructie werkplaats „Handel en nijverheid de Wulfer" van de fa. J. v. Rijssen aan den Deventerweg te Vaassen. Door de groote voorraad brandbaar materiaal breidde de brand zich in een ommezien over twee ma gazijnen uit. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij tegen de vlammen zee niets uitrichten. De magazijnen brand den totaal uit. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Naar het „Volk" meldt, kan de indiening van een algemeen steunplan voor de scheep vaart thans spoedig worden tegemoetgezien. Men noemt een totaal steunbedrag van onge veer 6.000.000. De wijze van financiering van dit plan is nog in overweging. Vast staat echter, dat het geld zal moeten worden gevonden door de besparingen, die in het groote bezuinigingsplan van de regeering worden vervat. In zooverre is de indiening van het steunplan ten nauwste verbonden aan die van het saneeringsplan voor de rijks financiën. Een bedrag is niet vastgesteld. Wel is juist, dat de gelden, noodig voor dezen steun via het komende bezuinigingsplan moeten wor den verkregen. Te Den Haag is overleden de heer F. Ch. H. Hirschmann, oud-luitenant-kolonel O.I.L., oud-inspecteur van financiën en oud-burge meester van Terschelling. De overledene was 64 jaar oud en ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Gemeenschappelijke vergadering. In een op Zaterdag j.1. te Utrecht gehou. den gemeenschappelijke vergadering tus schen den Bond van Gepensionneerden en den Personeelraad bii de Ned. Spoorwegen, waarin de vijf erkende vakvereenigingen zijn georganiseerd, heeft een langdurige bespre king plaats gevonden inzake het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Er werd volledige overeenstemming ver kregen over de te voeren actie. Door den Personeelraad werd alle mogelijke steun aan de gepensionneerden toegezegd, waartoe hij om te beginnen een adres tot de Tweede Ka mer zal richten, waarin zijn bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar gemaakt worden. Met name zal in het bijzonder worden opge komen tegen het feit, dat de pensioenen op losse schroeven zullen komen te staan, door dat de desbetreffende minister, indien het wetsontwerp wordt aangenomen, bevoegdhe den krijgt, wijzigingen in de pensioenen aan te brengen zonder dat hij de Kamers der Staten Generaal daarvoor behoeft te raad plegen. GRIEP ONDER DE SCHOOLJEUGD VAN MARKELO. De dorpsschool te Markelo (Ov.) is voor den duur van tien dagen gesloten in ver band met het feit, dat zeer vele leerlingen in meerdere of mindere mate aan griep lij den. Van de 280 kinderen zijn er 110 ziek

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9