Aqenda ZWANENBERG'S Puwütciaal Tlieuws £attd= m Jmuêouw JCetk S. School £aatsle Aedchten Stad en Omgeving. WeecAecicht PAKJES SOEPEN EEN DOODE EN EEN GEWONDE TENGEVOLGE VAN MIJN- ONTPLOFFING. STOORNIS BIJ HET SCHEREN. WARMENHUIZ6N NOORDSCHARWOUDE ZIJDEWIND ZITTING FERSTE KAMER. De defensie-begrooting. ZITTING TWEEDE KAMER. Het crisisbeleid. OUDE VROUW ONDER DE TRAM. Op slag gedood. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Tóch muziek! Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Koningin Christina (rom.); hoofdrol Greta Garbo en John Gilbert (geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De tante van Charley (comedie): hoofdrol Paul Kemp. Toegang voor eiken leeftijd. A. B. T., half 8, eerste hoofdnummer Het geheimzinnige uur (sens.); 2de hoofdnum mer Als onbekenden trouwen (sensToe- gang boven 14 jaar. Woensdag 13 Februari. 8 uur, Harmonie, uitvoering gywmastiek- vereeniging Advenao. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, voor de V.V.V. opvoering revue „Geef mij maar Heiloo". Donderdag 14 Februari. 8 uur, Harmonie, opvoering operette De vreemde reis, door Jonker's koorklaesen. Vrijdag 15 Februari. De Unie, cursus over Indië, door den heer ir. Cramer voor het I. v. A. O. Maartdag 18 Februari. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. Maandag 25 Februari. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. Maandag 4 Maart. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. ÜL J Voordeelig en overheerlijk I 6 Porties voor 15 Cent! Op do mijn „Sachsen'' t© Hamm in Wtstfalen vond ©en plaatselijk© mijn- gasontploffing plaats, tengevolge waar van een houwer door ©en stuk steen op het hoofd werd geraakt waardoor hij een doodelijke schedelbreuk opliep, terwijl de voorman van de ploeg die ter p aatse aai. het werk was, een beenfractuur op liep en naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. In een barbierswinkel te Montreal in 0.n?da heeft zich dezer dagen een merkwaardig ongeval voorgedaan. Ter wijl een klant werd geschoren, was in de kamer boven den winkel iemand bezig met het schoonmaken van een revolver, waarvan een der kamers was geladen, hetgeen hem niet bekend was. De lading ontbrandde; de kogel sloeg door den vloer, ging rakelings langs den •klant en trof den barbier in het hoofd. De man moest naar het ziekenhuis wor den gebracht, terwijl de klant, toen hij van den schrik bekomen was, zichzelf verder moest scheren, daar er geen be diende in de zaak meer aanwezig was. Onderling veefonds. Maandagavond vergaderden de eden van bovengenoemd fonds in café de Linde boom. De voorzitter, de heer Tesselaar, heette allen welkom. De ontvangsten bedroegen aan premie's 1226,69, batig saldo vorig jaar 233,47, samen f 1463,16. Uitgaven 83,40. Batig saldo 679.76. Gezien den stand van de kas werd besloten de contributie van 30 cent per 100 verzekerde waarde terug te brengen op 25 cent. Besloten werd, de klassen als volgt vast te stellen: A 160, B f 140. C 120 enz. De kalveren op: A f 60. B 50, C 40. De contributie voor de kalveren vanaf Augustus tot aan het branden op 10 cent per maand. Tot branders worden benoemd de heeren K Tesselaar en Jn. de Groot. Bij de rondvraag kwam een klacht naar voren over de toewijzing van kalveren. Medegedeeld werd, dat men zich kan wenden tót de plaatselijke commissie. Na nog een woord van dank te hebben gebracht aan het bestuur» id den heer C SI ijkerman, die om gezondheidsredenen had bedankt, sloot de voorzitter de vergadering. De plaatselijke begrafenisvereeniging hield Dinsdagavond haai jaarvergadering ten lokale van den heer J de Bakker. Aanwezig 17 leden. Voorzitter was de heer J. Heidsma, die memoreerde, dat het jaar 1934 rustig is ver- loopen. Spr. dankte het dragerspersoneel voor de verrichtte werkzaamheden een hoopte dat de goede harmonie die er heerscht, be stendigd mag blijven. Uit het jaarverslag noteeren wij, dat 13 begrafenissen werden uitgevoerd, waarvan 5 voor de leden. Het ledental bedraagt 397. De financieele toestand der vereeniging is goed te noemen. De rekening van den penningmeester, den heer A. Swager, luidde als volgt: ontvang sten 1451,59, uitgaven 1400, batig saldo 51,59. Door den heer G. v. d. Meij werd rapport uitgebracht en alles bleek in de beste orde. Het bezit de, vereeniging is met 131,62 toegenomen en bedraagt thans f 1866,87. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer K. Hemke herkozen, terwijl inplaats van den heer K. v. Dijk dóe zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Glas. Den heer v. Dijk werd dank gezegd voor hetgeen hij in het belang der vereeni ging heeft gedaan. Óp voorstel van het bestuur werd besloten om op de a.s. bondsvergadering te bespre ken de kistenleverantie. Met den heer Klinkert was een overeenkomst aangegaan, doch door de concurrentie van den heer Langend ijk is hier een kentering in gekomen. Als afgevaardigden naa: de bondsvergade ring werden gekozen de heeren J. Heidsma en G Bakker. Bij de rondvraag werd nog een voorstel aangenomen, waarbij door de vereeniging de kosten van het afleggen bij overlijden betaald zal worden. In „Concordia" werd Dinsdagavond een propaganda feestavond gegeven- door de coöperatie „Nieuw Leven". De groote zaal was bijna geheel bezet. Voorzitter was de heer S. Kramer. Door den heer P. Wit werd met eenige dames en heeren op verdienstelijke wijze muzikale medewerking verleend, terwijl verder een paar films werden vertoond, o.a. van de nieuwe H. A. K. A.-fabrieken te Jut- phaas. Door den heer van Amstel werd een rede gehouden waarin werd opgewekt de coöpe ratieve beweging te steunen. Onderling veejonds. Vrijdag werd de jaarvergadering van het Onderling Veefonds gehouden ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 25 verzekerden. Wegens afwezigheid van den directeur werd de ver gadering geleid door het bestuurslid J. Wit Jr. Door den boekhouder, den heer F. Jong, werd een jaarverslag uitgebracht. De rekening welke was onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren P. Ligthart Jzn., N. H. Post en S. Hoek, werd bij monde van den heer S. Hoek voor goed gekeurd geaccepteerd op de volgende bedra gen: ontvangsten 2366,31, uitgaven 2116 84. Batig saldo 249.47. De aftredende bestuursleden de heeren C. Spil te Zuidermeer en A. Bruin Dzn. werden beiden met 23 stemmen herkozen. De taxateur, de heer P. Wijnker, bracht verslag uit van den stand van zaken bij den veestapel tijdens de laatst gehouden taxatie. Bij de daarop volgende gratis verloting van boter en kaas werd de eerste prijs gewonnen door den heer N. J. Ligthart en de 3 volgen de door de heeren P. Bakker Dzn., C. Blank en S. Hoek. Na rondvraag rnlgde sluiting. RUNDVEELEVERING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 3 tot 9 Maart op de onderstaande plaatsen in Noordholland gelegenheid zal worden ge geven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Alkmaar, Maandag 4 Maart 8—10 uur vm bij de Doorbraak. Purmerend, Dinsdag 5 Maart 8—10 uur v m. op ae Veemarkt. Schagen, Donderdag 7 Maart 810 uur v.m. op de Veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangifte-kaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecrctarisstn der Gewestelijke LandbouwCrisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 23 Februari zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisatie, waaronder de betrokken veehouders ressor teeren. RUNDVEEFOKVEREENIGING VOORUITGANG. De rundveefokvereeniging Vooruitgang te Nieuwe Niedorp vergaderde ten huize van den heer Kossen De heer Jb. Kooy zeide, als voorzitter, dat er moed voor noodig is gezien den slechten toestand, om nog lid te worden, maar het is om er ten slotte toch beter van te worden. Hij juichte het dan ook toe, dat er nog veehou ders zijn die gevoelen voor geregistreerd vee en tevens controle. Het jaarverslag van den controleur werd met woorden van dank aanvaard. De voorzitter dankte den controleur-stam boekhouder nog voor het vele werk voort vloeiende uit de regeeringsmaatregelen. Bo ventallige kuikalveren zijn er niet veel ge houden. Voor een 7-tal werd 20 per stuk betaald, hetgeen misschien niet noodig ge weest was, indien wij beter met de verschil lende gegevens (wat het gewicht betreft) be kend waren geweest. Het is zaak niet te gauw te betalen. De rekening werd goedge keurd. Ontvangsten 479.32. Uitgaven 476.90. Kasasldo 2.42. Het bezit aan ma terialen enz. is geboekt op 25. De schulden aan de Ned. Herv. Weezenad- ministratie zijn geheel agelost. De contributie a 0 50 per lid blijft ge- handhaaft. De heer Jb. Kooy, aftredend bestuurslid, (herkiesbaar) werd herkozen. De voorzitter nam de benoeming wederom aan, met dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Als afgevaardigde naar de bonds vergadering te Hoorn werd aangewezen de heer Jn. Pijper Pzn. Hij kreeg vrij mandaat. In de rondvraag werd een opmerking van den heer Koopmans betreffende een rekening, na enkele besprekingen, opgelost. Hierna sluiting. Wegens ziekte van het onderwijzend personeel is de gem. U. L. O -school te N.- Scharwoude gesloten. INTREDE PREDIKANT TE DEN HOORN. Zondagmiddag 2 uur heeft ds. Moen van Huisduinen zijn intrede gedaan als pre dikant der Ned. herv. gemeenten te Den Hoorn, na 's morgens door ds. van Petegem, voorheen predikant te Den Hoorn, thans te Nijehaske, te zijn geïnstalleerd. Ds. Moen sprak naar aanleiding van Jesaje 43 126 „Gij zijt mijn getuige, spreekt de Heere, dat ik God ben 't Vriendelijke kerkgebouw was tot in de verste hoeken gevuld, o.a. waren aanwezig de burgemeester van Texel en 11 predikan ten, waarvan 2 doopsgezinde, de ouders van den nieuwen predikant en een 30-tal vrienden uit Den Helder. Onder beide godsdienstoefeningen werd gecollecteerd voor de Doetinchemsche inrich tingen, waar ds. Moen een gedeelte zijner op leiding ontving. (Ongecorrigeerd Hoofdstuk II (hooge college's van staat en kabinet der koningin) der rijks- begrooting 1935 wordt zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VIII (defensie). De heer de Savornin Lohman (c.h.) betoogt, dat er op geen departement zoo veel is bezuinigd als op defensie. Spr. zegt, dat de actie der burgemees ters in het zuiden des lands zich zal uit breiden en leiden zal tot de vorming van comité's overal in den lande. Spr. be treurt het terugnemen der uitbreiding van het contingent met 2000 man en de verlenging van den eerste oefeningstijd. Spr. wijst op den achterstand bij het ma terieel van leger en bij den vlootbouw. De heer van Sitters wil gelden uit het werk fonds bestemmen voor den aanbouw van on derzeebooten in het belang ook van onze me taalindustrie. Verbetering der weermacht ver hoogt onze veiligheid. De heer v. d. Hoeven bestrijdt het protest van den heer Hermans tegen het niet toelaten van de Blauwe Vaan in de kazernes. De heer Fok volgt den minister in de kwali tatieve verbetering van de weermacht. Ten aanzien van de waarde der vloot is spreker niet geheel gerust. Minister Deckers zal doen wat hij kan voor de weduwen van voor 1909 gepensionneerde militairen Spr. verdedigt zijn beleid jegens de vereenigingen. Velen zijn spreker dank baar hen te hebben verlost van het juk der bonden en vereenigingen. In de „Baluwe Vaan" is soc.-dem propa ganda gevoerd, dus moest het blad verboden worden. Spr. verdedigt het nut van vlagver toon voor handelsdoeleinden en sluit zich aan bij de aan de bemanning der K XVIII gebrachte hulde. Inzaken samenstelling van de vloot moet het rapport der commissie-Kan worden afgewacht. Bij de voorgezette behandeling van de In dische begrooting critiseert de heer Snee vliet (r.s.p.) het crisisbeleid, dat hij „nega tief" noemt. De door den heer Pol (r.k.) aan geprezen middelen tot saneering zijn echter eveneens negatief. Het lot van de Indonesi sche bevolking blijft ongunstig, omdat elke constructieve gedachte wordt afgewezen. Hedenmorgen is op den Schiedamschen weg te Rotterdam de 79-jarige mej. J. E. v. Hees Besteman ten gevolge van het achteloos over steken onder een tramwagen van lijn 11 ge raakt. De tram moest worden opgevijzeld om de vrouw te bevrijden. Zij bleek toen te zijn overleden. Naar aanleiding van persberichten, dat bij den wedstrijd NederlandDuitschland geen muziek ten gehoore gebracht zal worden, verzoekt de K.N.V.B. ons mede te deelen, dat de regeling van dezen wedstrijd zal zijn over eenkomstig die van vorige interland-wed strijden. WERK OPGEDRAGEN. Den heer A. Mizee, steenhouwer alhier, is opdracht verleend voor het plaatsen en leve ren van gepolijst graniet en hardsteen voor den bouw van het nieuwe Kofa-magazijn. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De burgemeester heeft de raadsleden op geroepen voor een raadsvergadering op Donderdag 28 Februari a.s. EEN LAFFE DAAD. Bij den heer B. aan den Oostwal te War- mennuizen heeft zich dezer dagen een eigen aardig geval voorgedaan. 1 oen de zoon van den heer B. 's morgens zijn duiven wilde voeren, kwam hij tot de ontdekking dat van de 12 duiven er 9 dood waren. Deze 9 beesten misten alle den kop. De bouten lagen nog in het hok en de kop pen waren verdwenen. Allereerst dacht men dat een of ander roofdier hier had huisge houden, doch bij nadere inspectie bleek dat het hangslot, waarmede het hok was geslo ten, geforceerd was. Zonder twijfel is dus hier misdrijf in 't spel. Aangifte bij de politie is gedaan en er zal een nauwkeurig onderzoek worden inge steld. Voor den heer B. nog een leelijke schade post, omdat er nog enkele mooie ras- en post duiven bij waren. VOLKSUNIVERSITEIT. Cursus van Dr. O. Horreüs de Haas uit Zwolle. Voor de Volksuniversiteit zal Dr G. Horreüs de blaas uit Zwolle, die ook reeds eerder hier een cursus gaf, een inleiding ltouden, waarin hij drie figuren behandelt, die in het openbaie leven van Nederland zeer op den voorgtond traden, als woordvoer ders van de liberale, christelijk historische en socialistische gedachte In drie avonden zal de spreker achtereenvolgens behande len Thorbecke, Groen van Printerer en Troelstra. Na een schets van den Europeeschen en Nederlandscher. achtergrond van de negen tiende eeuw en een korte biografische herin nering wordt een karakteristiek gegeven ,y, ds commandant van het Ame- rikaansche luchtschip „Macon", die bij het vergaan van dit luchtschip thans zijn derde luchtschipramp overleeft WHey was voorheen commandant van de „Schenandoah" en de „Akron", die beiden verongelukten. naar waarnemingen, verrient in den morgen van 13 Februari. Medegedeeld door Let Kon. Nederl. Met. Instituu* te de Bilt. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 728,5 m.M. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van 14 Februari: Matige tijdelijk toenemende zuidelijke tot westelijke wind; betrokken tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk eenige regen; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. Gisteren was een depressiekern voor de Noorsche kust gelegen, deze verplaatste zich oostwaarts, doch werd gevolgd door een nieuw laag drukgebied, dat secundaire uitloopers over de Britsche eilanden vertoonde. In het zuiden bleef de druk hoog, het weer blijft regenachtig en be trokken tot zwaar bewolkt over yrijwel ge heel west-Europa. Over het vasteland steeg de temperatuur. Over IJsland, Schotlana en plaatselijk Scandinavië werd het kouder. De vorst is thans teruggedrongen tot centr.-Europa en over midden-Zweden komt nog strenge vorst in noord-Zweden en Finland komt matige vorst voor. Rond het Kanaal en langs de Noorsche kust waait het vrij krachtig. Er is i;i den weerstoestand ten onzent geen veran dering te wachten. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen om 8.55 uur aan de posten van Hoek van Hol land tot de Belgische grens: „Weest op Uw hoede". van het denken en streven van genoemde leiders, met hun denkbeelden over wereld en leven, kerk en school, staat en maatschappij. Daarbij wordt naar de beteekenis van een en ander gevraagd in verband met de geschiede nis en de geestelijke stroomingen van dezen tijd. Het bestuur van de Volksuniversiteit hoopt dat velen dezen cursus waarmede het seizoen wordt gesloten, zullen volgen en verzoekt ons nog eens belangstellenden er op te wijzen dat het voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is dat men zich zoo spoedig mogelijk iaat inschrijven. GROOT CONCOURS. De Bond van Chr. Harmonie en Fanfare corpsen :n Noordhollard zal dit jaar. even als 4 jaar geleden, haar „uncours hier ter stede houden. Aangezien deze Bond de laatste jaren be langrijk is gegroeid, zal dóf jaar een twee- daagsch concours worden gehouden, n.1. op Hemelvaartsdag en op 2den Pinksterdag. Op elk diei feestdagen zullen ongeveer 12 corp sen in onzen mooier Muziektum een vredigen kamp voeren. Voorts zal er door die corpsen een muzikale marsch door de stad worden gemaakt en wordt in het centrum der stad een marschwedstrijd gehouden. Reeds zijn de voorbereidende werkzaam heden. om de gasten uit alle doelen van Noordholland een goede ontvangst te be reiden, in vollen gang. Een eere-comité, bestaande uit een 40-tal vooraanstaande burgers, onder voorzitter schap van den burgemeester, is reeds ge vormd en geeft het bewijs dat er prijs op wordt gesteld dat Alkmaar wordt verkozen voor een centrum in Nooidhoiland op con- coursdagen. BEURTSCHIPPERSVEREENIGING HET NOORDEN. De Beurtschippersvereeniging „Het Noor den" hield dezer dagen haar eerste ledenver gadering in 1935. Uit het bezoek viel reeds af te leiden, dat belangrijke punten ter spra ke zouden komen, en de voorzitter de heer Kaan, heeft in zijn openingswoord er nog eens den nadruk opgelegd, dat vooral ook

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2