HEI GEHEIMZINNIGE LANDHUIS ft JladiopmqMmma oö i 500| JUcfUszaAen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout fcuiltetm Geneeskundige brieven RÖNTGENSTRALEN. Alkmaarsche Politierechter HUIZEN, 301 M. <8.-10.- en 11-2 KRO, de NCRV van 10—11.— en 2—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.- Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. W. Meynhout. 10.45 en 11.- Or.pl. 11.30-12.- Oodsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr. pl 2.— Cursus fraaie handwerken. 3—3.45 Gr.pl. 4.— Bijbellezing ds. C van Meyenfelt, mmv. bariton en orgel. 5.— Cursus handenarbeid v. d jeugd. 5.30 Orgelconcert O. Snijders. 6.30-7.— Kapte. E v. Hoogstraten: De strijd om het ko ninkrijk. 7.15 Or.pl. 7.30 Weekover zicht. 8.— Vaz Dias. 8.05 Een uur tje driehoekswerk. 9.05 A. J. Dre- wes: Linkshandigheid 9.35 Bach- koor en -orkest uit de Betlehemkerk te den Haag en solisten o. 1. v. A. Schellevis. (Om 10.30 Vaz Dias). 10.50-11.30 Gr.pl. bROITWICH, 1500 M. 1035— 10.50 Morgenwijding. 11.25 Gr.pl. 11 50 Voor de scholen. 12.15 Rut- land Square en New Victoria-orkest olv. N. Austin. 1.20 Or.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert L. Crosf- hwaite. 5.35 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.50 HUndelconcert. 7.10 Duitsche les. 7.40 Or.pl. 7.50 Le zing. 8.20 „Roundabouts", spel v F. W. Beasley. 9.1<? BBC-Theater orkest olv. S. Robinson, mmv. J. Mackintosh, cornet. 9.50 Ber. 10.20 Korte dienst. 10.35 BBC-orkest olv. J. Lewis mmv. A. Moxon, sopraan en St. Robertson, bariton. 11.35 12.20 Grosvenor House Band o.l.v S Lipton, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 35 „Deutsche Rennwagen causerie door leider Hühnlein. 8.20 „Abu Hassan", opera van C. M. v. fyeber. Leiding H. O. Oörner. 9.20 en 10 05 Ber. 10.20-11.20 Concert uit Berlijn olv. O. Frickhoeffer. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn I: Hilversum. In mijn vorken brief heb ik getracht eenig inzicht te geven in den merkwaardigen alom- tegenwoordigen wereldaether en uiteengezet hoe verschillende trillingawijzen ervan ver schillende effecten kunnen teweegbrengen, welke ook in de geneeskundige toepassing hebben gevonden. Een bijzondere plaats in dit wereldiaetherklavier wordt ingenomen doof" de Röntgenstralen. Deze behooren tot de aethertrillmgen met uiterst kleine golf lengten en zijn voor het eerst waargenomen door Wilhelm Conrad Röntgen op 8 Nov. 1895 Deze Duitsche physicus had Hollandsch bloed in de aderen Zijn moeder, Charlotte Constance Frowein was in Amsterdam ge boren op 28 Februari 1806. Zelf is hij ge boren in Lennep op 27 Maart 1845. Maar een belangrijk gedeelte van zijn jeugd bracht hij bij zijn familie in Apeldoorn en Utrecht door. In deze laatste stad bezocht hij het Gymnasium. Hij werd hiervan verwijderd toen hij eens weigerde op te geven wie de teekenaar van een leeraars-caricatuur was. Daardoor zag hij zich de kans ontgaan stu dent aan de Universiteit te worden. Toen be proefde hij zijn geluk op een technische school in Apeldoorn om in het voorjaar van 1865 naar de Polytechnische school in Zürich te taan waar hij bij zijn tijdgenoo- ten den bijnaam kreeg „Apeldoorn Reeds in 1875 werd hij professor in de physica in Hohenheim. In 1879 werd 'hij professor Giessen. Hij werd o.a. in 1888 naar Utrecht beroepen, doch weigerde om in het zelfde jaar den beroemden Kohlrausch op te volgen in Wiirzburg Deze bijzonderheden uit zijn levensloop meen ik te mogen geven, omdat het interessant is te vernemen hoezeer Röntgen aan Holland gebonden was. Ze zijn ontleend aan een boek over zijn levensge schiedenis, beschreven door Otto Glasser (Springer 1931). Het spreekt vanzelf, dat de ontdekking van Röntgen zich logisch aansloot aan voor afgegane proeven' en ontdekkingen. Hij was. evenals- andere physici uit dien tijd, bezig met het onderzoek van electrische stroomen in gasarme ruimten waarin 2 polen op een zekeren afstand van elkander zijn geplaatst en waartusschen een bepaald electrisch span ningsverschil bestakt. Reeds in 1869 had Hit- torf waargenomen dat bij een luchtdruk van 0,02—0,01 m.M., z.g. kathodestralen op- glaswand raken, maken ze dit glas tot iicht- uitzender. Men noemt dit het verschijnsel van fluorescentie. Volgens de electronentheorie moeten deze kathodestralen worden be schouwd als een stroom van negatieve electronen, die zich met groote snelheid voortbewegen. Röntgen zag nu bij een van zijn proeven nieuwe stralen optreden, overal waar deze electronen met iets in botsing kwamen. Deze nieuwe „X" stralen traden ook buiten de buis op, gingen vrij de lucht in en bleken het vermogen te te hebben door allerlei stoffen heen te dringen, welke voor de'gewone lichtstralen ondoordringbaar zijn. Deze geheimzinnige stralen bleken enkele eigenschappen met de lichtstralen gemeen te hebben, doch anderekarakteristieke eigen schappen van het licht, zooals buiging, bre king en terugkaatsing konden eerst niet als eigenschappen dezer X stralen worden aan getoond. De interessante ontdekking leek dus voor- Ioöpig een geheimzinnig wetenschappelijk treden. Wanneer deze kathodestralen den snufje, met een kleine mogelijkheid dat er wellicht in de toekomst ook in de genees kunde eenig fotografisch nut van getrokken kon worden. Op 33 Januari 1896 werd voor de leden van het Physisch Medisch Genootschap door Röntgen een voordracht over zijn ont dekking gehouden. Op voorstel van den be roemden geneesheer Kölliker werd met groot enthousiasme besloten den ontdekker van deze interessante stralen te eeren door deze X-stralen verder Röntgenstralen te noemen. Ook in Nedeerland was onmiddellijk groote belangstelling voor de nieuwe stralen. In het Nederlandsch Tijdschrift van Geneeskunde verscheen reeds in 1896 het eerste zelfstan dige stuk over .Röntgen's X-stralen" van de hand van den lateren hoogleeraar Wertheim Salomonson. In Groningen hebben reeds in 1898 profes sor dr. -Haga en dr. Wind getracht ook bui ging van Röntgenstralen aan te toonen. Wan neer dit verschijnsel was aan te toonen, dan zou n.1. bewezen zijn dat Röntgenstralen en lichtstralen in wezen identiek moesten zijn Voor het optreden van het buigingsver schijnsel heeft men bij het licht een zeer fijn traliewerk noodig met een spleetafstand van 01-0,02 m.M Vaardige technici kunnen zulk een fijn traliewerk bererden D* X« eventueel de buiging dezer toond zou kunnen wprden een spMateta hf''ïfe 5 M*'zelf? T meest vernuftige techniek is niét in staat een dergelijk instru" ment Te leveren. In de natuur zelve echter, nl in den oobouw van kristallen liggen de at opIX minimale afstanden van elkaar pn met behulp der kristallen is het dan. ook mi ÏÏTon Laiie fiM* BtValen 'ïn" dat!uit"d--' °°i oll'ent-cr' te W lengten die 3,000-13,000 maal zoo klem wjn als de kleinste golflengten uit het zichtbare ^°Voor de opwekking van Röntgenstralen is noodig'. crenbuis met 2 polen anode en kathode welke met dezen hooggespannen stroom verbonden kan worden. In het Röntgentedrijf bevindt zich dus een aantal draden waarlan^hMgspanning ver voerd wordt (tot b.v. 200,000 Volt). M moet zich dus voortdurend bewust zijn, dat hier een bron van gevaar ligt. Aanraking kan doodelijk zijn en wanneer men zich te dicht in de nabijheid ervan waagt, kan plot seling een krachtige vonk overspringen, die ook ernstig nadeel kan veroorzaken. Tegen deze gevaren kan men zich van den aan vang af hoeden, omdat men deze kende. Na de ontdekking werden de Röntgenstralen snel in zoowel als buiten de geneeskunde toege past zonder dat men wist dat ook deze stralen ernstige nadeelen konden veroor zaken. Vandaar dat bij tallooze pioniers op dit gebied na verloop van jaren ernstige ziekteprocessen optraden en dat velen na smartelijk lijden een waren beroepshelden dood vonden. Langzamerhand zijn deze ge varen bekend geworden en vond men ook de middelen om ze te voorkom en en de kans op nadeelige gevolgen aanzienlijk te verkleinen De moderne techniek levert nu trouwens zoo wel hoogspaunings-veilige ais Röntgen- stralenveilige apparaten er buizen. In Nederland is ook op dit gebied sinds korten tijd de wetgever regelend opgetreden. >e Röntgenstralenwet brengt alle grootere (öntgenbedrijven onder staatscontrole. Ieder een die met Röntgenstralen arbeidt moet ver- ijunning vragen en de inrichtingen moeten aan wettelijk voorgeschreven beveiligingen voldoen. De Röntgenstralen vinden toepassing op velerlei gebied. Buiten de geneeskunde wor den de Köntgensralen gebruikt bij de studie van den kristalbouw zoowel als van den bouw der verschillende elementen en de structuur der atomen. Ook bij het onderzoek van even- tueele vervalschingen van oude schilderijen kunnen de Röntgenstralen met succes worden ingeschakeld. Op het gebied der geneeskunst vinden de Röntgenstralen toepassing in twee richtingen, n.1. Ie. om er bepaalde afwijkin gen door te herkennen en te bestudeeren (diagnostiek door Röntgenfotografie) ert 2e. om er bepaalde ziekteprocessen mede te be handelen. De verschillende weefsels van ons lichaam laten in verschillende mate een bundel Rönt genstralen door en houden elk een meer of minder groot percentage van zulk een bundel tegen. Speciaal 't kalkhoudend beenderstelsel houdt veel stralen tegen, terwijl de luchthou- dende longen deze stralen in sterke male door laten. Men laat nu bij het onderzoek met be hulp van Röntgenstralen een bundel hiervan door het te onderzoeken lichaamsdeel gaan en daarna inwerken op een gevoelige plaat. De bundel welke nu b.v. door de longen is gegaan bevat meer stralen dan die, welke b.v. door het hart is moeten gaande bundel die een bot op zijn weg trof is sterker afge zwakt dan de bundel die slechts door spieren ging en zoo komen op de gevoelige plaat op verschillende plekken stralenbundels van ver schillende intensiteit. Nu wordt deze plaa op de gewone wijze ontwikkeld en zoo ont staat een merkwaardig beeld van het inwen dige van het onderzochte individu. In som mige gebieden van ons lichaam (b.v. voora in den buik) bevinden zich weefsels en orga nen bijeen van een gelijke doorlaatbaarheic voor Röntgenstralen. Deze kan men dan op de ontwikkelde foto niet van elkander onder scheiden. Maar op verschillende wijzen is het mogelijk eerst stoffen in bepaalde gebieden in daarvoor een.aparte opleiding na hun examen hebben gevolgd. dere 0f Elk weefsel absorbeert dus in meeraere mindere mate een gedeelte van een Ro"^" stralenbundel welke er door wojJ ing€n voerd. Deze geabsorbeerde strah, ku zoowel op gezonde als op zmke cellen inv» S^n ten slotte de levende cel dooden.H.er- op berust de tweede toepassing der Röntge stralen, de therapie. „„rekking werd In de eerste jaren na de ontdekKing weiu reeds Röntgentherapie bedreven, doch dit ge schiedde eerst experimenteel en mm of meer op goed geluk. Eerst nadat men had de Röntgenstralen behoorlijk te meten en te doseeren en nadat men de uitwerking van be paalde hoeveelheden stralen op zonde en zieke weefsels nader had t*sbr- deerd kon een doelbewuste Wntgentherapie worden opgebouwd. Hierbij kon 0P^luk,t ge wijze niervan worden geprofiteerd dat een ziek weefsel eerder door Röntgenstralen bleek te worden vernietigd als het overeen komstige gezonde weefsel. Speciaal op het moeilijke gebied van de kankerbehandeling heeft de Röntgentherapie zich naast de chirurgie voor bepaa de geval len een blijvende en waardevolle plaats ver- E>oor dit alles is de ontdekking dezer ge heimzinnige stralen van een buitengewone beteekenis geworden. Doeltreffende toepas sing der Röntgenstralen voert in de genees kunde tot triomfen en mogelijkheden, welke men voor veertig jaren absoluut onbestaan baar dacht. p N N Strafzitting van Maandag 11 Febr. 1935. HIJ BEDIERF DOOR ZIJN RUWHEID ZIJN EIGEN ZAAK. De 35-jarige visscher Frederik B. te Den Helder was op 21 Januari veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens belemme ring van een ambtshandeling gepleegd op 0 September in het Ankerpark aldaar. Opposant had zich met geweld verzet te gen ae inbeslagname van zijn rijwiel door aen belastingambtenaar G. Visser, die wilden controleeren of Frederik in 't bezit was van een rijwielmerk, wat wel het geval bleek te zijn. Hij verklaarde thans dat de straf hem zeer hoog voorkwam. De ambtenaar had zeen ambtseedig proces-verbaal, doch een re laas opgemaakt, dat feitelijk waardeloos voor de berechting zou geweest zijn, indien ver dachte had ontkend. Bevestiging werd gevor derd. Opposant is reeds vele malen veroor deeld. Het vonnis werd bekrachtigd. 'N KLEPTOMAAN? De 30-jarige landarbeider Jan R. te Ar.na- Paulowna had in de jaren *32, '33, '34, zoo respectievelijk verschillende, voorwerpen ge stolen. Tot de aanwezige verzameling behoor de o.m. een bus smeerolie, 'h-jachtgeweer, 'n motorjekker, 'n luiwagen, 'n mes enz., een en ander door Jan gestolen uit de dorschschuur van den heer Pluister. De motorjas behoorde aan den machinist Hollander en het andere aan den landbouwcoöperatie., Verdachte erkende de feiten. Hij is nog in dienst bij den heer Pluister, die overigens heel tevreden over hem was en hem nog een kans wil geven, ook omdat hij een gezin heeft met arie kinderen. Het geheele optreden van den man geleek trouwens op een soort kleptomanie. Verdachte was te Leeuwarden al eens veroordeeld tot 5 boete bij wijze van waarschuwing. De officier vroeg aanhouding en een reclasseeringsrapport, waarbij de ver dediger, mr. Smal, zich aansloot. Aanhouding tot 1 April werd door den politierechter gelast. UIT HET LAND DER WIJDE BROEKEN. De Urker timmerman Willem Schr. stond terecht terzake vernieling omdat hij op 28 Oc- tober te Urk een ijzeren ketting aan 'n hand kar bevestigd, opzettelijk had stuk getrok ken. Deze amateur-circus-athleet ontkende ech ter die krachtproef, doch de eigenares van be doelde ketting, de weduwe Lubbert van der Veen, verklaarde in pittig Urksch, dat zij de Donderdag 14 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8.- Gr.pl. 9.- Ensemble Lismonde. 10.- Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Lis monde. 11.— Knipcursus kinder- kleeding. 11.30 Gr.pl. 12.-— In schinsky-Select-Salonorkest olv. M Tak. 1.45 Or.pl. 2.- Halfuur voor de vrouw. 2.30 Pianorecital O. Wortman. 3.-3.45 Naaicursus 4.— Halfuur voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radio tooneel, voor de kinderen. 5.30 Om roeporkest o. 1. v. N.1 reep. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.Ka mermuziek door het Gagliaim kwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr.p 8.50 Intern, chansons door L W Nijland. 9.10 Orgelconcert F. Has selaar, mmv. H. Cals, sopraan en B. Lensky, viool. 9.40 Omroep orkest olv. N. Treep, mmv. F. Lang, piano. 11.— Vaz Dias. 11.10— 12.— Uit „La Réserve", A'dam: De Musketiers en Zigeunerorkest o.l.v L. Frank. RADIO-PARIS. 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr nl. 12.50 Pascal-orkest. 9.05 Nat. orkest olv. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1 20 Concert uit rest. Wivex. 2. Pianorecital 2.20—4.05 Concert uR rS. RUI. 7.20 Beethoven'. „Missa Solemnis' mmv. wilg*®, koor en orkest olv. F. Busch. 9.50- 11.50 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 5.20 Or.pl. 6.35 Keulsch Symph.-orkest olv. Oilüssen. 10.05 Zang en piano. 11.20 Omroepkl.-orkest oly. Eyeoldt 12.35 Dansmuziek. 1.35 Or.pl. 3.20 Concert. 5.15 Ork«.tconcert o. Iv, Schulz-Dornburg. 6.50 Or.pL 7.35 Zie Deutschlandsender. 8.20 Om- roeporkest olv. Buschkötter. 9.50 Orpl. 10.20-11.20 Uit Berlijn: Omroeporkest olv. Frickhoeffer. ROME, 421 M. 8.05 Tooneeluitz. 9.20 Concert mmv. orkest cn piano. Hierna dansmuziek. 12.20 Zang. 12.50 Omroeporkest olv. André. 1.50—2.20 Gr.pL 5.20 Hoorspel. 5.50 Or.pl. 8.20 Vocaab concert. 9.20 Symph.-concert 10.30 —11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Sa lonorkest olv. Douliez. 1.3&—2.20, 5 20 en 6.35 Or.pl. 8.20 Omroep orkest o. 1. v. André. 8.35 Cabaret. 8.50 Hoorspel. 9.35 Salonorkest o. 1. v. Douliez. 10.30—11-20 Gr.pl. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 8.058.20, Keulen 9.20-11.20, Kaïundborg 11.20—12.20, Parijs Radio 12.20— 14.20, Kaïundborg 14.20—15.20, Lond. Reg. 15-20-17.30, Leipzig 17.3O_18.40, Brussel Fr. 18.40— 18 50, Weencn 1C.50-20.55, Boe dapest 20.55-21.35, Brussel Fr. 21.35—23.20, Kaïundborg 23-20— 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—12.10, Droitwich 12.10— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.2018.20, Keulen 18.20—18.50, Lond. Reg. 1850— 22.20, Droitwich 22.20—22.35 en Lond. Reg. 22.35-24.—. handkar aan een ketting had vastgezet, doch in den nacht van 23 October klopte Willem de weduwe op met het verzoek den kar te mo gen leenen. Toen hem dat geweigerd werd, noorde zij, dat de ketting werd stuk getrok ken en men zich met de handkar verwijderde. Waar echter de zoon Cornelis, los werkman (Urk wemelt momenteel van losse werklie den) haar verklaringen bevestigde, hielpen zijn praatjes niet veel, doch waar bleek, dat niet ae ketting doch het slot was vernield, werd hij toch nog vrijgesproken. HIJ MOCHT NOG EVEN BLIJVEN. De in de vorige zaak vrijgesproken Wil lem S. moest nu met zijn niet-verschenen com pagnon Jelle L. terecht staan ter zake dief stal van schelpgrint, eigendom van den Staat der Nederlanden, zulks met behulp van de van de vorige zaak besproken handwagen. Willem beweerde permissie te hebben gehad, doch ditmaal was hij er bij en werd evenals Jelle veroordeeld tot 25 boete of 15 dagen. T IS DAN OOK NIET ALLES KOEK EN EI. Mejuffr. Trijntje V., de 43-jarige ega van den heer G. Weerstand, te Urk, zou op 19 Sept. haar mede-Urkerin Dirkje Post, huis vrouw Frans Schraal, niet met haar instem- uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C S. 15) Als ik het behangsel er af kon halen, de muren een kleurtje geven, er een Manet ophangen, zou ik hier voor eeuwig en altijd gelukkig zijn. Welke Manet zou ik uitkie zen? „Le Linge", met dat kind met dien gek ken hoed of de verrukkelijke uit het Luxem- bourg „Le Balcon", de betooverende engel met de parasol, de donkere vrouw met het tragische ongelukkige gezicht, of „Le Bon Boek", juist degene, die mij opvroolijken kan en mij er voor bewaren om mij eenzaam te voelen, of de goddelijke „Déjeuner sur 1' Herbe", waar al die herrie over was, en dan zou ik altijd hier in de kamer zonneschijn en geluk en volmaakte vrijheid bij mij heb ben. Heb je ooit de bloemen opgemerkt, die tusschen de kieeren liggen, in den linker hoek van die schilderij? Wonderbaarlijk-geschilderde wonderen! Nu ik er over denk, zou ik bepaald dien lin kerhoek van „Le Déjeuner" willen hebben, haar laten inlijsten en aan dezen muur hangen. Hoe zou dat stukje kleur het doen met den tekst op den muur er tegenover? 't Is een goede tekst ook: „De Heere is mijn herder..... Hij leidt mij aan stille wateren" Manet: beroemd Fransch schilder. Zij zouden heel goed bij elkaar passen Ik ben aan het schrijven, bij het licht van een bevende, wanhopende kaars. En het is laat. Ik moet eindigen. Ik heb echter nog niets over je laatsten brie! gezegd. Ik voel er uit, dat jij schrijft, om je emotie te ver bergen. Jij haat die ruzie met Marjorie, is 't niet? De eerste erge, voorzoover ik weet, die jullie ooit hadt. Ik heb het gevoel ech ter, alsof op de een of andere wijze er iets verkeerd is. Ik zal je misschien boos maken wanneer ik zeg dat ik geloof, dat er in som mige van haar beschuldigingen waarheid schuilt. Ik heb iets dergelijks verwacht Schrijven schijnt een man zelfzuchtig te ma ken, op een wijze als schilderen niet doet of liever: het geeft een andere soort zelf zucht. Misschien is het dat, wat je meent, wanneer je zegt, dat je den schilder benijdt. Ik weet niet, wat het verschil is, maar van bijna al de mannelijke schrijvers, die ik ken, kan, geloof ik, in waarheid gezegd worden, dat hunne vrouwen öf te veel de baas spelen óf te onderdanig zijn. Zij hebben niet op de een of andere manier het rechte compromis gevonden. En ik ken zooveel schilders, die gelukkig getrouwd zijn Colles, Shornclif- fe, Mason, Edges, Foster hoopen meer. Maar natuurlijk jij bent getrouwd. Jij houdt van Marjorie en Marjorie, heel zeker houdt van jou maar je hebt het alles tè veel yoor vanzelfsprekend gehouden. Zij is voor jou zoo lang zoo lief geweest, dat je het niet langer als een wonder beschouwt. Je verbaasde je, hoe ze kon geven om zulk '11 ouden beer, zulk een onaantrekkelijken, lee- lijken en zoo voort. Ik herinner mij alles, wat je zei. Nu vindt je het heel natuurlijk Jij bent een beetje naar boven gegaan in je eigen schatting en zij een beetje naar bene den juist, omdat zij zoo goed tegen je ge weest is. O, ik weet, dat het voor buiten staanders gemakkelijk is te praten, maar er is iets. Jij bent geen verwaande kerel, verre van dat maar je bent verwaand over je eigen gedachten. Jij krijgt een goede gedach te en vóór je tijd nebt gehad om uit te vin den, dat jij niet op de hoogte van die gedach te bent wanneer je veel meer bescheiden wordt, dan je recht hebt te zijn dan ben jij eenvoudig op de hoogste top der wereld. En dan is het, dat je moeilijk te verdragen bent, en meent, dat Marjorie een gelukkige vrouw is, om jou tot een echtgenoot te heb ben. Schilders hebben erg weinig met ge dachten te doen of zij behooren er niet mee te doen te hebben en dat, wat zij na jagen, is van het begin al zóó veel verder en zóó ver boven hen, dat zij geen tijd hebben voor veel zelfverheffing. Niet dat er geen verwaande schilders zijn, ik ken er een boel, maar zij zijn klein-goed. Maar was Gangrein verwaand, of van Gogh, of Ma net, of Corot, of Courbet, of Rembrandt, of Velazquez? Arrogant, ongeduldig, slordig, onmogelijk, maar verwaand nooit. Ja, ik moet naar bed. De kaars is bijna aan zijn laatsten snik toe en de schaduwen, die op den muur dansen, zijn dronken als dolle konijnen. Vier dagen ben ik hier ge weest. Geenglimp van haar en geen moed £enoe£ °m in het huis in te breken. Gedu- ïende dit heele avontuur is mijn gedrag een wonderlijk mengsel van moed en bedeesd heid geweest - het een volgend op 't ander dus morgen komt mij 'n avontuur toe. De kaars vertelt mij in haar laatste snikke, dat er een zal zijn. Goeden nacht, oude Robert. Denk er aan dat ik komen zal wanneer jij mij roept. Ja, zelfs, ofschoon ik op het punt sta de trap van' Farthing Hall te bestijgen. Je toegenegen MARK. „De Bruine Stier Garrowdale. Beste Bob, Nu heb ik wat, waarover ik je kan schrij ven. Dit zal een lang stuk worden. Ik ben heelemaal niet in staat om te slapen. Ik ben zooeven teruggekomen in deze kleine naar kaarsvet ruikende kamer, na een van de schokkendste avonden van mijn leven. Ik heb hier een extra kaars gekregen, een van de dikke twaalf, die mooie maagdelijke soort, die het den heelen nacht zal uithou den, als ik er behoefte aan heb. Jij zult het geheele avontuur te hooren krijgen, elk stuk- of_ ik gelukkig of be- ot wanhopend. je er van. Ik weet niet droefd ben, triumfeerend Maar eerst de inleiding. Gisteren den dag nadat ik je het laatst schreef was het heerlijk weer, met een onderoode zon en een blee'ke, blauwï lucht, die als van glas was. Dus nam ik sandwiches mee en Houghton's Keats en wandelde. Waar, dat kan* ik je niet pTecS vertellen, alleen, dat ik op het midden van den dag op de hei was, met een blauwe plas als een babygezicht achter mij en beuïden vallei6 f5 ft.van !jel Buttermere-meer en de vallei. Ik ging uit om een helder hoofd te krijgen en een helder hoofd kreeg ik. 't Was ming in het openbaar een smeerlap en afzet ter, taalkundig meer juist: smeerlapster en afzetster, hebben genoemd, voor welke belee- digingen zij thans haar opwachting maakte. De beleedigde was vermoedelijk de moeder van Willem uit de vorige zaken. Volgena moe der Dirkje zou Trijn ook nog hebben gezegd: verwaarloozer van je gezin en meineédige. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis conform. EERLIJKHEID DUURT NIET ALTIJD HET LANOST OP HET EILAND. De niet-verschcnen ballonbroeker dubbele W. had op 26 Nov. de vrijheid genomen zich wederrechtelijk toe te eigenen een tiental stuk ken lood en touw die gebruikt worden bij de visscherij en eigendom waren van den via- scher H. de Vries. De dief werd veroordeeld tot 25 boete of 15 dagen, zulks bij verstek. EEN MODERNE POLITIE VERORDENING ONTBREEKT NIET De warmoezenier Jan K. te Urlc, die bij een plaatselijk relletje (het schoonschrobben van een verwaarloosden eilandbewoner) niet voldeed aan het bevel van den rijksveldwach ter Tiessen om niet door te blijven loopen en door den veldwachter werd aangehouden, verzette zich alstoen met veel geweld, 'n daad van gezagsverwaarloozing die hem heden te staan kwam op 30 boete of 15 dagen. Het viel hem waarachtig nogal mee. koud en een beetje vriezend, erg helder en stil. Ik las Keat's brieven, de vroegere, voor hij ongelukkig was, en dacht, welk een dwaas ik was geweest om deze dagen te la ten voorbijgaan zonder eenige aktie. Ik kreeg een soort van zekerheid ergens van daan, dat zij mij noodig had, op mij wacht te, zich verwonderend, waarom ik niet kwam. Vroeg in den middag ging ik er weer op uit en op het laatst, juist toen de scheme ring inviel, sloeg ik den weg in, die op slechts één mijl ongeveer van de „Bruine btier loojpt. Er was een mooi zwak purpe ren licht, een geur van bramen en zilver in de lucht, die je bespeurt als je het orgaan van een schilder hebt. De lange wandeling en de fijne lucht hadden mij ontzettend veel goed gedaan. Mijn hoofd was helder. Ik liep over allerlei dingen te denken, Keats en Fanny Brawne en Constable's „Hay Cart" en de een of andere straat in Londen, met een antiquiteiten-winkel, waarvan het winkelraam altijd vol groene en purperkleu rige glazen flesschen is en vleesch la mi- nute en kaas-soufflé's, en dat einde van Buttermere, waar het kleine strand is, aller lei dingen en niets, toen ik rende rechtuit tegen een vest aan, dat naar hei rook met een hoop harde knoopen en toen ik het ste vig vasthield om niet te vallen, vleesch (nogal een boel) en been onder het vest Iemand vloekte en raasde, honden blaften, ik maakte excuses en het was Rossett van Farthing Hall. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6