HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. JUoMüciaat Tlieuws DE FINALE WAS EEN GELDBOETE. De 22-jarige Corn. St.. voormalig bedien de in de zuivelzaak van den heer Kapteijn te Alkmaar, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering en voor dit feit onlangs terecht stond en welke zaak was aangehouden ten einde een reclasseeringsrapport af te wach ten, verscheen alsnu opnieuw ten tooneele. De rapporteur Oolders onthield zich van eenig advies en liet de appreciatie aan den politierechter over. Het vertrouwen in den bediende was blijkbaar niet overvloedig. De officier vermeende bij dezen stand van zaken 35 boete of 20 dagen te moeten requireeren. Mr Prins, verdediger en raadsman, ver meende dat wel voorwaardelijke veroordee ling was geadviseerd in geval den rechter het jongmensch schuldig mocht achten en conclu deerde dan ook in dien geest, door een voor waardelijke geldboete voor te stellen. Vonnis 25 boete of 15 dagen. NIEMAND ANTWOORDDE. De heer Adr. R. te Wervershoof, die terecht moest staan wegens diefstal van eenige kleed jes, en de vorige maal niet was verschenen, was nu evenmin aanwezig. Ook de heer Wig- gers was niet present. Alzoo opnieuw uitstel tot 8 April. OPLICHTING. Een 53-jarige heer, genaamd Fran^ois Ka- rel Marinus D., wonende te Alkmaar, aange steld als hoofdvertegenwoordiger van een veeverzekeringmaatschappij compareerde als verdachte op grond van net feit, dat hij in Nov. 1934 een bedrag van 67.50 niet aan den heer J. Beumer, koopman te De Rijp, die recht had op dit geld, had uitgekeerd. Ver dachte had een hit verkocht aan den heer J. Kieft te Limmen voor 70. De eigenaar, Beumer, die na aftrek van de provisie, 67.50 moest krijgen, is nog steeds niet in net bezit van het hem toekomende geld. Het bleek, dat de heer B. voorts beschikte over een zeer leelijk uitziend strafregister, o.m. diefstal, wederspannigheid, landlooperij enz. De officier hield een niet bepaald vriende lijk requisitoir en vorderde drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak twee maanden. DERGELIJKE VRIJHEDEN ZIJN NIET GOEDKOOP. De niet-verschenen Helderschen heer Ema- nuel Leon B. had op 6 November den expedi teur P. C. Kaan gesmaad en beleedigd door hem in 't openbaar corruptie te verwijten De ongeoorloofde woorden waren opgevangen door de heeren Kater en Nolet zoodat het be wijs voldoende werd geacht en de verdachte Manus B. werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen. VANDALISTISCHE SCHULDENAAR De niet-aanwezige mijnheer Corn. H. te Hoorn schijnt een ruw mensch te zijn, af gaande op het feit, dat hij op 7 November met grof geweld de winkeldeur en het door den winkelier G. v. Kalker aan den Italiaan- schen zeedijk bewoonde groentenzaakje, had vernield. Cornelis was nog geld schuldig, 'n bedrag van 4.50, en kwam bij v. Kalker, niet om te betalen, maar om op te spelen en de deur in te trappen. Deze zonderlinge schuldenaar werd nu op zijn beurt te pak ken genomen en veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen. EEN KWADEN DANS ONTSPRONOEN. De controleur Joh. L. C. uit Zijpe, die on langs met den bejaarden veehouder J. Kiste- maker te Wieringerwaard het door ons in het kantongerechtsverslag uitvoerig gereleveerde relletje had betreffende eenige vaarzen, stond nu terecht ter zake beleediging van gezegden heer Kistemaker. De klacht was echter te laat ingediend en daarom niet ontvankelijk doch de officier sprak toch zijn ontevreden heid uit over het optreden van dezen contro leur. Het verzoek van verdachte om de zaak te mogen toelichten werd afgewezen. HET WACHTEN IS OP DEN WATER STAATSOPZICHTER. De 26-jarige tuinder Jac O. te Schoorl, niet voor het eerst compareerende, werd ver dacht in den loop van 1934 te hebben ont vreemd een hakbijltje en een grenspaal, subs. dat hij die voorwerpen zou hebben gevonden zonder van die vondst aangifte te hebben ge daan. De verdachte ontkende diefstal, doch gaf de ..vondsten" toe. 't Was een vreemde geschiedenis, vond op zijn beurt de politie rechter. De hakbijl was het eigendom van jonkheer Barnaert, grond- en boscheigenaar aldaar. Omdat de rijkswaterstaatopzichter Oreup niet was verschenen werd de zaak geschorst tot 11 Maart. Van de niet-verschijning van Greup werd acte verleend. TRAGEDIE VAN EEN TAND- TECHNIKER. Een 41-jarige tandtechniker, de heer Anth. T. Th. v. d. B. te Alkmaar, door de depressie gedupeerd, had ten slotte toevlucht moeten zoeken bij Maatseh. Hulpbetoon en alstoen zijn inkomsten opgegeven ten bedrage van 13.20, doch hierbij opzettelijk verzwegen, dat zijn echgenoote in eenige werkhuizen 1 per halven dag had verdiend. Zulks met het droevige gevolg, dat hij thans terzake valsch- heid in geschrifte terecht stond. Verdachte af het feit toe. Armoede was het motief voor e valsche opgaaf. Hulp had hij niet kunnen vinden, zei de stakker schreiend. Eisch één maand gevangenisstraf Uitspraak: uitbrengen van een rapport ge last. Voortzetting op 1 April. VELDWACHTERS BEDREIGD. Gister stond voor het Amsterdamsche gerechtshof in hooger beroep terecht de 27-jarige koopman v. d. V. uit Hilver sum. Verdachte was door de rechtbank te Utrecht veroordeeld wegens bedrei ging met eenig misdrijf tegen het leven tot een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan vier voorwaardelijk. Verd. had in October van 't vorig jaar te Barneveld geen gevolg gegeven aan het stopsein van twee veldwachters, die controle uitoefenden. Integendeel zou hij zijn snelheid hebben opgevoerd, zoodat een der veldwachters, die midden p den weg had gestaan, slechts door ter zijde springen aan een overrijding kon ontkomen. Verd. ontkende het opzet te hebben gehad om den veldwachter te bedreigen, doch hij zou 6leclits op het laatste oogen- blik hebben getracht langs den veld wachter heen te rijden. De procureur-generaal, mr. D. Reilingh, achtte het bewijs geleverd, doch wilde in aanmerking nemen, dat over verd een gunstig rapport ls uitgebracht en hij ook persoonlijk geen ongunstige indruk maakte. Op dien grond requireerde hij zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. Joh. K. Mathuieen, betoogde, dat het in dit geval zeer moei- 1' k uit te maken was of het opzet van den verd. inderdaad op bedreiging was gericht. Waar verd. reeds vier maanden in voorarrest heeft doorgebracht, acht hij in ieder geval termen aanwezig om verd. onmiddellijk in vrijheid te stel en aan welk verzoek het Hof, na zich in raadkamer te hebben teruggetrokken, voldeed. Arrest 26 Februari. DE V.A.R.A. CONTRA MAR TIEN BEVERSLUIS. Naar wij vernemen heeft het V.A.R.A.- bestuur een nieuwe aanklacht bij het kantongerecht te Hilversum ingediend tegen den dichter Martien Beversluis naar aanleiding van zijn brochure „De Kaarten op Tafel", welke onlangs is uitgegeven. De zaak zal Dinsdagochtend voorkomen. OTERLEEK Zondagavond hield de afd. Oterleek Stompetoren van den Bond voor Staatspen- sionneering een propaganda-bijeenkomst in café van Ham. In afwijking van vorige jaren was er ditmaal geen spreker, doch werd alles door eigen krachten gedaan. De zaal was flink bezet, toen de voorzitter, dr. Heringa, een inleidend woord sprak. Namens de fede ratie Alkmaar sprak de heer Boskamp een kernachtig woord Het mandoline-ensemble, thans gegroeid tot een orkest van 16 perso nen, verleende medewerking, en deed dit op een zeer lofwaardige wijze. De leider, de heer de Leeuw, heeft eer van zijn werk. Enkele moeilijker nummers werden door de oude kern uitstekend gespeeld. Afwisselend werden ernstige en humoristische voordrachten ten beste gegeven. Al was alles niet 18 karaats, we durven toch beweren, dat de aanwezigen hebben genoten. Een bespreking van de ver schillende voordrachten en zangnummers zou te ver voeren, reden waarom we volstaan met te constateeren, dat allen hun beste been tje hebben voorgezet. Het bestuur kan dan ook met voldoening op dezen bonten avond terugzien. Een gezel lig bal hield allen nog langen tijd bijeen. BROEK OP LANGENDIJK 'Maandagavond vergaderde de afdee- ling van den chr. nat. werkmansbond in de nieuwe zaal van de herv. kerk. Daar de bondspropagandist, de heer Broer, was verhinderd, moest deze avond met eigen krachten gevuld wor den. Na opening op de gebruikelijke wij ze werd door den voorzitter, den beer H Koedijk, het doel uiteen gezet. De afdeeling moet in dezen ernstigen tijd versterkt worden. Er moet een organi st tie zijn, waar over de stoffelijke noo- den onder Gods woord gesproken kan worden. Men moet terug op de oude paden. Te veel geeft de mensch zich over aan stofvergoeding en wat er van gemaakt wordt. De heer Bak gaf vervolgens een In leiding naar aanleiding van enkele ver zen uit Lukas 10, het gedeelte der d'o- nende liefde. Daarna was het woord aan den secre- t ris welke een rede voor las, gehouden door den bonds-propagandist voor de radio, waarin werd betoogd dat de plaats van ieder chr. jongeman is in de chr. nat. werkmansbond op grond van zijn levensbeschouwing. Vervolgens werd door den heer Vroeg- op een voordracht gehouden, getiteld „de Bochel", welke zeer gewaardeerd werd. Ten slotte sprak de heer Bak een enkel woord over propaganda en wekte de jonge menschen op zich aan te sluiten als lid. WARMENHUIZEN Maandag vergaderde het Witte Kruis afd. Warmenhuizen in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Slot, opende en betreurde de geringe opkomst. Ingekomen stukken. Een schrijven van het Hoofdbestuur wegens het bedanken van het hoofdbestuurs lid den heer Schoenmaker om gezondheids redenen. Besloten werd tot de volgende vergade ring te wachten met het stellen van een cau- didaat. Rekening en verantwoording. De penningmeester, de heer S. G. Rijpma. bracht hierover verslag uit. Rekening Witte Kruis: ontvangsten f 897.32, uitgaven 285.99, batig saldo 611.33. Over enkele posten van uitgaven kwam een kleine opmerking en na gehouden bespreking is besloten te trachten met het Wit-Gele Kruis deze kosten gezamelijk te dragen. Rekening T.B.C.: ontvangsten 1037.53, uitgaven 876.37, saldo 161.16. Een op merking van den penningmeester dat dit saldo diende te worden verminderd met 65 wegens terug ontvangen restitutie van een verpleegde patiënt en aan de gemeente moet worden terugbetaald. De rekeningen werden met dank aan den penningmeester goedgekeurd. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren P. Slot en H. G. Rijs. Na gehouden stemming werd herkozen de heer P. Slot en gekozen de heer G. Hopman Gezien den uitslag van de stemming nam de heer Slot deze benoeming niet aan, hij wenschte niet meer als bestuurlid in aanmer king te komen. Spreker vond dit voor een neutrale vereeniging niet de gewenschte manier, de heer Rijs is altijd een goed secre taris geweest. Den heer Slot werd geantwoord, dat het niet gaat om den persoon in kwestie, maar juist door de splitsing is deze kwestie ont staan. De opmerking werd gemaakt, dat de heer Rijs dit had kunnen voorkomen. De heer Rijs antwoordde, dat steeds bij hem heeft voorgestaan het algemeen belang te dienen Spr. verklaarde steeds met volle ambitie voor de vereeniging te hebben gewerkt en nu het uur van scheiden valt, dankte spr. de be stuursleden voor de aangename samenwer heer Donin beschouwde het besluit van den heer Slot als een terechtzetting en hierdoor wenschte spr. niet langer bestuurs lid te blijven Ook de heer Rijpma legde zijn functie neer. De heer Mink was van een andere meening en betreurde dit verloop. Wij moeten aan nemen en niet uit het oog verliezen „Een dracht maakt macht". De vereeniging is van te groot nu om door een klein incident zoo maar te bedanken. Deze woorden waren nog wel van Invloed om een anderen kijk op de zaak te geven. Het bestuur deed dan ook de toezegging om de functies te zullen waar nemen tot de volgende algemeene najaars vergadering en dan zal het bestuur aftreden. Na nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard volgde sluiting. mtDSCHARWOUDE Voor de leden van het gezelschap „Nut en Genoegen" hield de heer A. Gra- bowsky, voorheen hoofd der openbare lagere school alhier, 'n lezing over psyochologisch- onderzoek op school, aan de hand van een handleiding over dat onderwerp door den heer van der Spek. Een lezing was het eigenlijk niet, maar meer een causerie, waar in het nut van genoemd onderzoek aanvaard werd. O.iingewijden luisterden naar welke pogingen er voor de jeugd gedaan worden, om haar zooveel mogelijk bij te brengen wat voor het komende leven noodig blijkt. En die luisterenden vernamen nu dat het methodisch onderzoek op dit terrein eigen lijk ontspringt in een individualistisch "po gen, wat zeggen wil dat de onderwijzer tracht te begrijpen in hoeverre zijn leer lingen in staat zijn 't onderwerp te kunnen volgen. Karakter, logisch denken, opmer kingsgave, enz. worden langs verschillende bepaalde beproevingen getoetst. Kortom, het onderwijs, gepaard gaande met psycho logisch onderzoek, blijkt van zeer groote waarde voor den leerling. Het „zelf-willen", ten opzichte van beroepskeuze b.v. kan, psychologisch onderworpen, veelal succes vol bepaald worden. Bij de nabespreking kwam naar voren, dat in vroeger jaren ook wel eens het gedwon gen ambacht resultaten ten goede had. Maar dat bleek toch wel tot de uitzonderingen te behooren. Het doel was de leerling, al naar gelang van zijn intellectueelen aanleg, ka rakter enz. zooveel mogelijk pasklaar te ma ken voor ziin volgend leven. Met aandacht werd de causerie gevolg en den spreker werd hartelijk dank gezegd. De afd. Langendijk en omstreken van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken hield Maandagavond een film-avond in de zaal van den heer P. Kra mer te Zuid-Scharwoude. Een honderdtal personen was aanwezig, toen de heer Jb. Rutsen, voorzitter, de bij eenkomst opende. Spr. vestigde de aandacht op de leus van dezen avond: Eisch van den tijd „Nuchterheid". Hierna werden verschillende aardige films vertoond, welke bijzonder in den smaak vielen, o.m. een film over de bereiding van zoete most. De heer Harders hield een inleiding over het doel van de Ned. Vereeniging en de mid delen, waarmee dit doel wordt getracht te be reiken. Bij alle gevaren, welke moeten wor den bestreden, zooals oorlogsgevaar e.d., dient ook de drankbestrijding ter hand wor den genomen. Spr. vroeg zich af, hoe men in deze tijden 230 millioen gulden aan alco hol per jaar kan uitbetalen, wat neerkomt op 8 per seconde In deze tijden van snelver keer is nuchterheid een eerste vereischte. Niet de menschen die dronken zijn veroorzaken de meeste ongelukken, doch degenen, die één of twee glaasjes hebben gedronken. De voorzichtigheid wordt daardoor verloren en juist dan gebeuren de ongelukken. In de processen over een jaar waren er 30.000 ge vallen, waarbij de alcohol een rol speelde. Elk jaar komen er drankgebruikers bij. Wie er onder die dertigduizend zullen behooren. weten we niet. Daarom moet men dit voor komen. Het is beter te voorkomen dan te ge nezen. Het is een taak van de ouders de kin deren in de onthouding op te voeden. Laat men uit deze film leering trekken, want het voorbeeld uit de film komt in alle landen voor. De hoofdfilm „Taxi" geeft de geschiede nis weer van een taxi-chauffeur, die, na te zijn getrouwd, aan den alcohol verslaafd ge raakt, met gevolg dat hij tenslotte veroor deeld wordt de stad zijner inwoning te ver laten. Zijn vrouw wil hij meenemen, doch deze is reeds weg gegaan en heeft haar eigen weg gezocht. Na een aantal jaren, als de man zich elders heeft gebeterd, komen ze echter weer bij elkaar en vinden het geluk, zonder den drank. Ook deze film viel bijzon der in den smaak. Met de grootste aandacht werd het filmwerk van 't begin tot het einde gevolgd. De afdeeling kan op een zeer goed geslaagden avond terugzien. STOMPETOREN De groote zaal van het café Renses was Maandagavond nagenoeg geheel bezet, toen de voorzitter van het voorloopig comité ter oprichting van een afdeeling van de vrijwil lige burgerwacht alle aanwezigen, en in het bijzonder den spreker, kapitein J. G. Hare maker uit Alkmaar, het welkom toeriep. E>e spreker begon zijn rede met de uiteen zetting van het ontstaan van de burger wacht. Hij herinnerde aan de befaamde po ging van wijlen Troelstra om het roer van Staat in handen te riemen, met het bekende gevolg, n.1. dat de leider zich vergist had in de mentaliteit van zijn volgelingen. Hierdoor opgeschrikt, ontstond het leger van jongelie den, die zich onder de leiding van comman danten gingen oefenen, om zoonoodig het gezag te steunen, wanneer het in tijden van oproer de zaak niet meer meester kon blijven. Uitvoerig beschreef spreker de ver schillende organisaties, uit wier midden on betrouwbare elementen zich zouden kunnen keeren tegen het staatsgezag en stond een wijle stil bij de communistische methoden, zooals die in Rusland uitgevoerd worden en in de geheele wereld gepropagandeerd. Ook in Holland hebben die invloeden zich doen gelden, al heeft men hier niet die op vattingen over de gezinsvorming en kent men nog niet de verloochening van de kerken Ook de rechtspraak, zooals daar geschied', wenscht de Hollander niet en spreker achtte deze in strijd met ons wettige staatsgezag. Vooral ook de cellenbouw door de organisa ties hier in de fabrieken leek spr. een mach tig middel om aan invloed te winnen. In tijden van voorspoed heeft men niet zooveel vat op de massa als thans, nu wij in een tijd perk leven, waar de moeilijkheden zich op stapelen en schier onoverkomelijk schijnen. Meer dan ooit is waakzaamheid geboden Men moet klaar zijn, om als het noodig is (spr. hoopte, dat die noodzakelijkheid nim mer zou blijken) het gezag de behulpzame hand te bieden. Ook de NTS.B. noemde spr. van grooten invloed, waar de burgerwacht slechts mee heeft uit te staan, dat hij niet door de regeering erkend is, de leden dus zich bij deze organisatie niet kunnen aan sluiten. Daarna besprak hij de houding der sociaal-democraten ten opzichte van het leger. Bij mobilisatiebevel achtte hij hen niet betrouwbaar, men leeft in een tijd, waarin het woord „onzeker" dagelijksche kost is. Ofschoon spr. eenige lichtpunten zag, vond hij den toestand in geheel Europa uiterst zorgvol. Daarom vooral wekte hij de aanwe zigen op, om evenals de katholieken en socialisten de jeugd een richtsnoer te geven- ze te helpen vormen om menschen te worden, die hun meening durven zeggen. Spreker herinnerde aan de oproeren in 1934 in de groote steden. Indien op vele plaatsen tege lijkertijd zooiets zou voorvallen, zou men de maatschappij ontwrichten door ongeoefende militairen op te roepen. Bovendien is de geest in de burgerwacht die van saam- hoorigheid, gevoel van discipline en orde. Men is er eensgezind, wat sor. een waarborg voor de veiligheid acht. Het verwijt, dat men een bepaalde klasse beschermt, wees hij van de hand, men staat klaar voor ieder deel der bevolking, dat bedreigd wordt. Spr. waar schuwde sterk tegen de veronderstelling, dat men wapenen leert hanteeren, om er maar op los te schieten. Hij vertelde nog iets uit zijn 15-jarige ervaring als inspecteur, wei nig leden treden uit den vrijwilligen dien3t, de autoriteiten gaven steeds blijk van hun belangstelling. Steeds werd er op aange drongen zich zoo goed mogelijk te oefenen om naar buiten een goed figuur te kunnen slaan. Sprekers persoonlijke ervaringen wa ren, dat, ondanks de inzinking, tengevol ge van de tijdsomstandigheden, de Neder landers van allerlei richtingen gehecht zijn aan hun vaderland en spr. besloot zijn vlot'e •geestdriftige rede met een opwekking om de burgerwacht te steunen, metterdaad, moreel en financieel Eenige personen stelden vragen, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord, de leeftijdsgrens is vanaf 18 jaar, contributie wordt niet gevraagd, het lidmaatschap van den bond van Iandstormers en de burger wacht is niet vereenigbaar, het centrum der afdeeling wordt Oterleek, voor de jongelui uit de Schermeer. 31 Bezoekers gaven zich op als lid. Kapitein Haremaker dankte de leden van het comité van voorbereiding voor de prettige samenwerking. De voorzitter bracht den spreker dank en sloot met een woord van dank voor de goede opkomst. TEXEL De raad dezer gemeente vergaderde vol tallig Maandagmiddag te 4.30 uur. De V.V.V. de Koog diende thans op ge zegeld papier een verzoek in om subsidie. Voor de beraadslaging van dit verzoek werd de openbare vergadering ruim 3/4 uur geschorst. Na heropening besloot de raad éénpang op dit verzoek niet in te gaan. De burgemeester deed echter toezegging, dat zoodra bleek, dat een subsidieverleening de belangen van heel Texel met zich bracht, hierop nog eens terug gekomen kan worden. De voorzitter zal echter alle pogingen in 't werk stellen, dat deze vereenignig weer een afd. van „Mooi Texel" wordt. De wijziging der gemeenterekening 1933 bleek slechts een herstelling van een klein abuis te zijn. Voor de bijzondere scholen in deze ge meente werden voorschotten toegezegd, ge lijk aan 80 van het bedrag, dat per leer ling van de o.l. scholen gedurende 't jaar 1933 was uitgegeven, n.1. 14.40y2 per leerling. De R.K. school wordt dus een voorschot gegeven van 2160.75, de School m. d. Bij bel te Oosterend van 930.42 en de school v. Chr. Volksonderwijs 942.09. Nog werd besloten aan mej. T. Hoekstra te verkoopen een perceel gemeentegrond, groot 300 M2., voor 900. fit perceel ligt bij de woning van den heer T. Buys. De prijs is 25 cent p. M2. minder dan 't inder tijd door de gemeente vastgesteld bedrag. De heer Bruin informeerde nog naar de watermachine voor en den aanleg van den Brink n.b. de Koog. Dit komt in een volgen de vergadering in behandeling. Hierna sluiting. CASTRICUM Gedurende de geheele laatste zittingspe riode in de openbare lichamen, zijnde de ge meenteraad van Castricum, Provinciale Sta ten en Tweede Kamer, is er een zekere twee spalt ten opzichte van candidaatstelling en verkiezingscampagne in den boezem der r.k. kiesvereeniging te Castricum. Deze meeningsverschillen duren nu reeds ongeveer vier jaren en zijn begonnen met de toenmalige gemeenteraads-verkiezingen. Het punt van geschil was destijds de exploitatie der gem. gasfabrieken, ten opzichte waar van de eene groep wenschte, dat ze in ge meentelijk beheer bleven, terwijl een nieuwe groepeering van kiezers tot parool had: Op heffing van de gasfabriek en betrekken van licht en stroom van „Velsen", via Beverwijk. Men herinnert zich dit Het resultaat van dit verschil in zienswij ze destijds uitgedijd tot een waren verkie- zings-oorlóg had tot gevolg obstructie in de r.k. kiesvereeniging afscheiding van een groep kiezers het stellen van eigen candidaten op vrije lijst enhet succes van niet minder dan vier zetels aan deze z.g. „Vrije lijsters" in den nieuwen raad. Nu staan dit voorjaar de nieuwe verkiezin gen voor de deur en het begint reeds weer te rommelen in de verte. De groep van vrije kie zers zet haar actie voort en ageert op het oogenblik tegen de herkiezing van een aftre dend Statenlid te Limmen. De r.k. kiesvereeni ging handhaaft haar officieele rechten en de verwarring begint dermate te groeien, dat het hoofdbestuur van de r.k. staatspartij te Den Haag in samenwerking met het r.k. kringbestuur te Den Helder gemeend heeft te moeten ingrijpen krachtens art. 10, 2e lid van het bijzonder reglement op de afdeelin- gen. Op grond van dit artikel heeft het hoofd bestuur van de r.k. staatspartij per aangetee- kend schrijven d.d. 15 Januari mededeeling gedaan van haar besluit: De afdeeling Cas tricum van de r.k. staatspartij te verplichten zich in het jaar 1935 van iedere voorberei ding aan de gemeenteraadsverkiezingen te onthouden. Aldus is het de oude kiesvereeniging ver boden onder den naam van r.k. staatspartii voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te werken. De „vrije lijsters", zoowel als iedere andere groep van katholieken, kan nu met lijsten en candidaten komen. En niemand kan voorzien wat staat te gebeuren. Gister avond had een voorloopige vergadering plaats met het oog op de a.s. Statenverkie zing. Wij komen later op deze aangelegenheid terug. BERGEN W. MyNieboer (echtg. J. W. Brand), N.H., z.b., naar Arnhem. J. Th. Bernard, geen, kapper (o.), naar Haarlem.G. Teu- wisse, R.K., z.b., naar Den Haag. J. A, Tool, R.K., z.b., naar Haarlem. M. M. 115. Daar wachtte hun een vreemd schouwspel, 't Was een druipsteengrot. Groote pegels hingen aan de zoldering en op den grond stonden hooge kegels. Dat was allemaal vanzelf gekomen, door het druipen van die steer.en. ,,'t Lijkt hier net een sprookjesland", vond Piet Prikkel. 116. Drein Drentel was natuurlijk weer het eerste mo. Hij zocht een rustig plekje en bleef daar zitten suffen, terwijl Piet Prikkel in z'n eentje verder op avontuur uitging. „Ik vind je een flauwe vent", zei Piet Prikkel toen hij Drein Drentel achterliet, „en je moet zelf maar weten wat er van komt." Vergadering „Witte Kruis". Burgerwacht opgericht. Vertrokken personen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7