Dobbelmann lekker...man! HET CONFLICT ITALIë-ABESSYNIë. i Italië blijft gereserveerd. GEMENGD NIEUWS. $WHwland Felle brand te Giessendam. Buitenland Hoepelbuigerij en kolenbergplaats uitgebrand. Glimlachje Inzake de ontwikkeling van het Abessy- nisch-ltaliaansch conflict toont men in Ita liaansche politieke kringen voorloopig groote reserve. Met nadruk wordt erop ge wezen, dat Italië gaarne bereid is directe onderhandelingen te voeren met Addis Abeba, ook geloof hecht aan den goeden wil van den keizer van Abessynië maar twijfelt aan de vraag, of hij beschikt over het noodige gezag om ook voor de grensstammen bin dende verplichtingen op zich te nemen. De directe onderhandelingen zullen naar hier aan toegevoegd wordt, zoowel gaan over de Italiaansche eischen tot schadevergoeding als over de sedert tientallen van jaren onge regelde grensbepaling. Met betrekking tot dit laatste punt streeft Italië al'ereerst naar de instelling van neutrale zönes om de mo gelijkheid van verdere botsingen tot een mi nimum te beperken. Tegenover berichten uit Londen wordt er op gewezen, dat in Rome nog geen directe berichten zijn ontvangen uit Addis Abeba over de uitwerking aldaar van de Italiaan sche voorzichtigheidsmaatregelen. Verder wordt bekend, da1 bij een bespreking tus- schen den Engelschen ambassadeur. Sir Eric Drummond en staatssecretaris Suvich, eerst genoemde uit naam van zijn regeering den wensch tot uiting heeft gebracht inzake di recte onderhandelingen tusschen Abessynië en Italië, ten behoeve van bijlegging der be staande moeilijkheden. De Fransche pers. De Parijsche avondbladen houden zich uit voerig bezig met het Abessynisch Italiaan sche incident en de maatregelen, die de Italiaansche regeering heeft genomen. De „Temps'' raadt af den Volkenbond met de aangelegenheid te be'asten, aangezien deze zich dan voor een zeer netelige taak gesteld zou zien. I> Italiaansche regeering heeft wel niet het voornemen een expeditie tegen Abessynië uit te rusten, doch het gaat hier veeleer om zeer gerechtvaardigde defensieve maatregelen, die de Italiaansche grensposten moeten beschermen tegen een Abessynischen overval. De mobillseering van twee Italiaan sche divisies vormt m ieder geval een vol komen normalen voorzichtigneidsmaatregel, waarmede Italië de toekomende rechten niet te buiten gaat. Messina één legerkamp. Mussolini heeft de vergadering gepresi deerd van den Nationalen Raad van Defen sie, waarin de delicate toestand met betrek king tot Abessynië is besproken. Men neemt een streng stilzwijgen in acht. Van officieele zijde wordt verklaard, dat zich geen nieuwe verwikkelingen hebben voorgedaan. Niettemin ziet Messina er uit als een legerkamp. Men schat de troepen macht op meer dan 30.000 man. Italië heeft bij Abessynië geprotesteerd en gewezen op het vertoog van 9 Januari. Italië eischte eerbewijs aan de Italiaansche vlag, De regeering van Abessynië dementeert de door Rome uitgesproken beschuldigingen. Geen Italiaansch ultimatum. De Italiaansche ambassade te Londen heeft tegenover Reuter verklaard, dat geen ulti matum is gericht tot Abessynië en dat de directe onderhandelingen worden voortgezet. Met nadruk wordt, volgens uit Rome ont vangen berichten verzekerd, dat de mobili satie der twee divisies slechts een voorzorgs maatregel van defensieven aard is. De vertegenwoordiger van Reuter te Rome heeft een onderhoud gehad met den zaakgelastigde van Abessynië, Afwork, die verklaarde persoonlijk niet te gelooven, dat het tot een oorlog zal komen tusschen Italië en Abessynië. Naar zijn meening is het mogelijk de aan gelegenheid langs vredelit venden weg te regelen. De zaakgelastigde gaf evenwel te verstaan, dat zijn legeering alle onverstandige eischen zal verwerpen. De situatie is aldus, dat ingeval de Ita lianen een schadeloosstelling zouden eischen met betrekking tot de incidenten van Oeal Oeal waarbij Abessyniërs werden gedood na een niet-geprovoceerden aanval en de Itali aansche regeering zou persistceren bij haar standpunt, dat het gebied tot Oeal Oeal Italiaansch is, een regeling op een dergelijke basis tusschen Abessynië en Italië onmoge lijk zijn zou en Abessynië een beroep op den Volkenbond zou moeten doen. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat in een officieel communiqué over de recente grens incidenten verklaard wordt, dat het Abessy- nische garnizoen van Guer Logubi geer uit val heeft gedaan en ook niet heeft gepro beerd de Italiaansche strijdkrachten te Afdoeb op 2 Februari te omsingelen. Met betrekking tot de incidenten bij Guerr Logubi op 29 Januari geven de Abessyniërs de volgende lezing: Een Abessynische patrouille van 25 man, die slechts met geweren waren gewapend, werd aangevallen door Italiaansche troepen, die met machinegeweren waren uitgerust. De reeds eerder door den keizer gegeven bevelen werden, aldus wordt van Abessy nische zijde verder verklaard, getrouw op gevolgd en geen enkele patrouille wordt toe gestaan zich verder dan 3 K M. van de hoofdmacht te verwijderen. Abessinië weigert inwilliging van Italië's eischen. Maatregelen tot mobilisatie reeds getroffen. Keizer Haile Salassi van Abessinië, heeft gisteren de eerste maatrege'en getroffen tot mobilisatie van het Abbessini- sche leger in geval van een Ita- liaanschen opmarsch in Afrika De berichten omtrent 't oproe pen van Ital''aan6che reserves hebben in Abbessinië groote verbazing gewekt. Niettemin is men niet bereid de Italiaansche eischen in te willigen, die o.a. inhouden de betalingen van schadevergoeding en het bren gen van een eerbewijs aan de Italiaansche vlag door een sa luut aan die vlag door een Abes- sinisch officier met ontbloot hoofd. Men houdt vol, dat de Italiaansche troepen, toen het incident plaats vond, zich op Abessinisch gebied bevonden. DE DUITSCHE RIJKSKERK. Ultimatum dtr oppositie. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat dr. Marahrens, evang. bisschop van Hannover, als hoofd van het oppositioneele evangelische kerkbestuur aan den heer Frick, minister van binnenland- sche zaken, een soort van ultimatum gezon den heeft, om het voornoemde bestuur der Kerk van staatswege te erkennen en tot het afzetten van rijksbisschop Ludwig Muller over te gaan. Deze organisatie onder lei ding van dr. Marahrens, waarbij zich zoo als wij gemeld hebben, ook de vroegere Duitsch Christelijke Evang. bisschopp van Sleeswiik-Holstein en Brunswijk hebben aangesloten, gevoelt zich thans blijkbaar in de meerderheid en stelt de staatsautoriteiten aansprakelijk voor een verderen achteruit gang der Evang. Kerk, wanneer men haar wenschen niet inwilligt. Gister zou de Broederraad dezer beweging vergaderen, en het staat te bezien of het bestuur van Marahrens nog zal aanblijven indien het ultimatum faalt. Wanneer zij worden om vergeworpen of verzwakt, zal dit automa tisch een versterking van de positie van den rijksbisschop beteekenen, dien overigens, ai- dus de correspondent, noch de nat.-soc. par tij, noch de staatsautoriteiten nog langer ge- wenscht schijnen te vinden, daar hij geen goede organisatie heeft, die hem steunt. On langs heeft het ministerie van binnenland- sche zaken hem ervan in kennis gesteld, dat het kerkbestuur en andere organen die hij bij zijn poging om de onwettelijke handelingen van verleden jaar te herroepen had hersteld, niet als wettig kunnen worden beschouwd en dat hij alleen persoonlijk verantwoorde lijk is. Zooals reeds gezegd is, zou een her nieuwde activiteit van den rijksbisschop en de hëlpers die hem nog gebleven zijn, onge twijfeld het kerkelijke conflict doen herleven op een tijdstip, dat men alles doet om den toestand in Duitschland rustig te houden. BLOEDIG INCIDENT IN WEENEN. Twee dooden en twee zwaar gewonaen. Gisteravond is het te Weenen tot bloedige botsingen gekomen, waarbij twee dooden en twee zwaar gewonden zijn gevallen. Over het verloop der botsingen wordt het volgende verteld: In Ottakring op het Nepomukbergerplein trachtten tweehonderd personen een verga dering te houden in de openlucht. Het kwam tot een botsing. Een jongeman, die een roode vlag droeg, zou worden gearresteerd. Hij verzette zich daartegen en gaf vuur uit een revolver, waarbij hij een agent en een ambtenaar der crimineele politie zwaar wondde. Toen hij zag, wat hij had aange richt, rende hij een huis binnen en schoot zich zelf dood. Op hem werden 'n pistool en tweehonderd schoten munitie gevonden. Naar thans verluidt is het ook aan de Han delsacademie te Weenen tot demonstraties gekomen van socialistische studenten. Deze wierpen vlugschriften uit de ramen van het schoolgebouw. De politie drong het gebouw binnen en arresteerde verscheidene studen ten. Incidenten. In de arbeiderswijk Ottakring heeft een treffen plaats gehad tusschen linksgeoriën teerde personen en de politie. Van weerszij den werd van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Er zijn verscheidene personen ge wond. DOCHTER VAN EEN AMERIKAANSCHEN BURGEMEESTER ONTVOERD. De dochter van den burgemeester van Kansas City (Am.), de 25-jarige Mary Mc- Elroy, is uit haar huis ontvoerd. Zij ver klaarde in den nacht van de ontvoering, dat zij niet kon slapen en beneden naar de ra dio ging luisteren en 20 minuten later was zij verdwenen. In Mei 1933 is de jongedame eveneens ontvoerd; na het betalen van een losprijs van 20.000 dollar werd zij toen weer vrijgelaten. In verband met deze ontvoering is toen het eerste doodvonnis wegens ontvoering uitgesproken. BRANDEN IN DE VER. STATEN. Te Cincinnati zijn vier leden van een fa milie om het leven gekomen en twee anderen ernstig gewond bij een brand, welke een particuliere woning aan de grens van de stad heeft verwoest. Te Brooklyn zijn 500 gallons olie ontploft. Een huis werd verwoest, terwijl twee per sonen om 't leven kwamen. De ontploffing had 'n brand ten gevolge, welke oversloeg op twee belendende perceelen, waaruit meer dan 50 families in paniek de straat opvluchtten. Gister is een 400 voet lange pier in de Gravesend Baai door brand verwoest De schade bedraagt duizenden dollars. VIER GEVANGENEN UITGEBROKEN. Te Plattsburgh (New York) zijn vier gedetineerden uitgebroken uit de gevange nis. Met behulp van een pistool en een zaag slaagden zij er in te ontsnappen. Een hun ner had des nachts de tralies van zijn cel doorgezaagd, zoodat drie kameraden gele genheid kregen er binnen te komen. Toen de bewaker gistermorgen het ontbijt bracht, overvielen zij hem. Zij konden vluchten. HARTEWENSCH NA 20 JAAR VERVULD. Arthur Crowel, een Amerikaansch „vee boer zonder vee", zooals hij zich zelf noem de, heeft gister guverneur B. R. Moueur een blauw oog geslagen. Alles wat hij voor zijn moeite kreeg, was een avond gevange nisstraf en 'n gescheurde lip, omdat de gou verneur een „swing" terug had gegeven. Crowel zeide twintig jaar Tang op de kans te hebben gewacht een gouverneur een tik op het oog te kunnen geven. Uit Tracië, Macedonië en Tessalië in Griekenland wordt hevige sneeuwval gemeld; in het gebergte zijn vele dorpen door de metershooge sneeuw van de buitenwereld afgesneden. De troepen wolven vallen op afgelegen plaatoen ook menschen aan. Bij Zirnowo werden twee boeren door wolven verscheurd. o Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar binnen zeer korten tijd een nieuwe ka binetscrisis wordt verwacht. In verband met een oneenigheid in zijn kabinet heeft ministerpresident Zlatef reeds sedert eenige dagen zijn woning niet verlaten. Men verwacht, dat in geval van een regeeringscrisis de tegenwoor dige minister van onderwijs Todor Ra- def Zlatef zal opvolgen. o Eenige honderden mijnwerkers in de Roemeensche kolenmijnen van Anina bij Temisvar, die 25 loonsverhooging en mijnhout als brandstof eischen, zijn in hongerstaking gegaan en hebben zich in de mijn gebarricadeerd. Zij verklaren liever dood te hongeren dan uit de mijn te komen, zoolang hun eischen niet zijn ingewilligd. o De bewoners van de Dodecanesos eilanden in de Egeïsche zee hebben den Volkenbond verzocht een commissie van onderzoek te zenden naar het eiland Kolymnos, waar verleden jaar onlusten zijn uitgebroken tegen het Italiaansche bewind, zoodat op het eiland nog steeds de staat van beleg is afgekondigd en Italiaansche oorlogs schepen voor de kust liggen. o De zaak-Stavisky heeft wederom een slachtoffer geëischt. Een van de meest gevier de minnaressen van Stavisky, die bekend was onder den naam van „de vrouw met de dia manten", heeft zich in diepe ellende van het leven beroofd. o De vermaarde kok Escoffier, die de Fran sche keuken in het buitenland beroemd maak te, is te Monte Carlo overleden. o Volgens een officieele mededeeling van den opperbevelhebber der Boliviaansche troepen, generaal Enrique Peneranda, hebben de Bo liviaansche troepen den eersten aanval der Paraguanen op Villa Montes gisteren op verpletterende wijze afgeslagen, zoodat de geheele 9e divisie van het Paraguaansche le ger overijld moest vluchten, met verlies van 500 dooden en ongeveer 800 gewonden. De Boliviaansche verliezen zouden van geen be- teekenis zijn. o Te Katowice in Polen zijn 8 leden van een nationaal-radicale groep wegens een overval op de kas van het spoorwegstation Gieralgo- ce gearresteerd. De arrestanten wilden de kas berooven om geldmiddelen voor hun organi satie te krijgen. o In een officieel communiqué omtrent het bergingswerk op de mijn Laurweg werd gis teravond laat medegedeeld, dat het waterge vaar thans geweken is Het bergingswerk is zeer moeilijk en de daaraan deelnemende ploegen moeten om het half uur worden af gelost. Tot nog toe zijn de lijken van 4 slacht offers geborgen. o De Daily Herald meldt, dat te Billingham aan de rivier de Teems een fabriek is ge bouwd voor het winnen van petroleum uit Engelsche steenkool. De fabriek zal in de loop van den zomer in gebruik worden ge nomen en in staat zijn per jaar 135 millioen liter te produceeren. NOTARIS-FAILLISSEMENT TE LANGWEER. Executieve verkoop van meer dan zestig boerderijen? Naar het „Nwsbl. v. h. N." meldt is bij het onderzoek van den boedel en de boeken van notaris F. te Langweer (Friesland), die zooals gemeld, failliet is verklaard, gebleken, dat de debacle vooral het gevolg is van het verleenen van hypotheken aan meest kleine veehouders Dat de notaris zooals werd medege deeld zou hebben gespeculeerd en ver loren, vooral in scheepvaart aandeelen daarvan is niets gebleken. Doordat de boeren de hypotheekrente niet meer konden opbrengen en de waarde der boerderijen door de slechte uitkomsten van het bedrijf erg daalden, kon de notaris zijn verplichtingen bij de Amsterdamsche Bank niet nakomen welke bank daarop zijn fail lissement aanvroeg, dat door de rechtbank werd uitgesoroken. Wordt dit faillissement ten uitvoer gelegd dan zullen meer dan 60 executoriale ver koopen van boerderijen klein en groot in het zuiden van friesland moeten volgen en tal van gezinnen zulien daarvan de dupe worden. Boerderijen waarop zij jarenlang het be drijf uitoefenden, waar hard gewerkt werd om het hoofd boven water te houden, zullen zij dan moeten verlaten. Naar het blad veneemt, wordt er actie ge- voerd om een dergelijken massa-executie- verkóop, met zijn ernstige gevolgen alsnog te voorkomen. Onder overlegging van de noodige bewijs stukken zal de minister van Justitie mr. van Schaik, met den toestand op de hoogte ge steld worden met het verdoek dezen verkoop alsnog te voorkomen. OPHEFFING RECHTBANKEN? Zutfen en Dordrecht genoemd. Onderdeel van het bezuinigingsplan van de regeering schiji.t te vormen de opheffing van twee rechtbanken, nl. die te Zutfen en Dordrecht. Zooals men zich herinnert, bestond reeds vroeger het voornemen om deze rechtbanken te doen verdwijnen. Onder de druk van de tegen dit plan gerezen oppositie is daarvan toen afgezien. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van de regeering om met een be roep op de tijdsomstandigheden, met dit voorstel bij de Staten Oeneraal terug te ko men, zoo weet „Het Volk" te melden. Eenige arbeiderswoningen door het vuur aangetast. Gisteravond heeft te Giessen dam een felle uitslaande brand gewoed in de Hoepelbuigerij van de fa. J. Aandewiel, gelegen aan de Rivierdijk. Ho:g laaiden de vlammen op, die in de groote houten loods, waarin het bedrijf gevestigd was, in het brandbare materiaal gretig voedsel von den en den hemel tot ver in den omtrek in een roode gloed zet ten. Aangezien het gevaar voor uitbrei ding van den brand zeer groo'; was, in verband met de omstandigheid, dat de hoepelmakerij in een dichtbevolkte arbeiderswijk gelegen is, waar de huizen dicht opeen staan, werd de assistentie ingeroepen van de brandweren van S'ie- drecht en Neder-Hardinxveld, die wel dra ter plaatse verschenen. Zoo kon in totaal met veertien stralen, waarvan vier op de waterleiding, water worden gegeven. Aan blusschen van het houten ge bouw, dat een oppervlakte besloeg van tachtig a negentig vierkante meter en dat als een fakkel brandde, viel niot te denken. Men bepaalde zich daarom tot het nathouden van de omliggende per ceelen. Dit was een werk, dat groote moeilijkheden opleverde, aangezien door de ongunstige windrichting, een gewel dige vonkenregen op de huizen in de omgeving neerdaalde. Een zestal arbei derswoningen, alsmede een winkel, wer den door het vuur aangetast. De bewo ners slaagden er in den inboedel bijtijds naar buiten te sleepen en in veiligheid te brengen. De woningen zijn ernstig door het vuur en h^t bluschwater ge havend. Niet kon worden voorkomen, dat de naast de hoepelbuigerij gelegen kolenopslagplaats van den heer Kop in de asch werd gelegd. De brand werd om half acht ontdekt, toe niemand meer in de werkplaats aanwezig was. De oorzaak is, dat spanen welke rondom een kachel lagen, zijn begonnen te branden. Van het gebouw is nagenoeg niets meer over. De machi nes, welke voor de bewerking werden gebruika, zijn volkomen vernield. De boven de werkplaats gelegen opslag plaats, welke geheel met witte hoepels was gevuld, leverde het meeste voedsel op voor het vuur. Het verkeer op den drukken straatweg DordrechtNijmegen, welke langs de Rivierdijk loopt, was gedurende het blusschingswerk, dat twee volle uren duurde, gestremd. Om half tien was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand bezworen en kon met de nablussching een aanvang worden ge maakt. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelminn't Tobak on (één andorol De belangstelling voor den brand was enorm; nagenoeg het geheele dorp was op de been en ook uit de omgeving wa ren honderden gekomen om het fantas tische schouwspel, dat de enorme vuur zee opleverde, gade te slaan. De firma Aandewiel was tegen brand schade verzekerd. PSYCHOPATEN UIT ASYLS ONTSLAGEN? Om redenen van bezuiniging. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Heide, heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat een groot aantal crimi neele psychopathen, die ter beschikking wa ren gesteld, binnenkort onvoorwaardelijk zullen worden ontslagen? Wil de minister opgave verstrekken van het aantal psychopathen, dat uit elk der drie asyls en uit de gezinsverpleging zal worden vrijgelaten? Is de minister in staat en bereid een schat ting te geven van de van dezen maatregel te verwachten bezuiniging? Heeft de minister overwogen, dat de vrees allerminst denkbeeldig is, dat door dezen maatregel schade aai. lijf en goed van onze medemenschen kan vorden toegebracht met a! de gevolgen daarvan (berechting, gevan genisstraf enz.) en of niet het voorkomen daarvan moet praevalecien boven een te ver wachten bezuiniging? WERKLOOSHEID NEEMT TOE! Thans 36 procent. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mee, dat de werkloosheid onder de 561.500 leden van ingevolgd het Werkloos heidsbesluit 1917 gesufcsidiëerie vereenigin- gen in de week 21 t/m 26 Januari 1935 heeft bedragen 36.0 procent. In de vorige verslagweek (7 t/m 12 Jan, 1935) bedroeg de werkloosheid 35 7 procent. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 34,2 procent. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Januari 1935 in totaal 444.831 werkzoekenden ingeschreven (op 27 Januari van het vorig jaar 409.160) waaronder 423.070 mannen. Hiervan waren werkloos 426.303 personen, w.o. 409.660 mannen. Op 12 Januari 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 440.358, waaronder 422 520 werkloozen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is sedert 12 Januari 1935 geste gen met 3473, het aantal werkloozen met 3783. MISDRIJF TE SLAGHAREN? Lijk van man gevonden. Onder verdachte omstandigheden is gis teren in een zeer eenzame streek te Slag haren (O liggende in een Lreede sloot, gevonden het lij!: van den ruim 70-jari- gen F. van Os. De heer Van Os, die reeds sedert ruim een week vermist wordt, nad om het middel een touw gebonden, voorts aan hij een wonde aan het hoofd De man, die als een eenigszins zonder ling iemand bekend stond, heeft in het Indische leger gediend. Men wist van hem, dat hij eenig kapitaal bijeen had gespaard. Of hier van misarijf sprake is zal nog moeten blijken. Een onderzoek is ingesteld. „Jouacuew L/irk u> nu naar kostschool terug, meneer.' (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9