DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De jury verklaart Bruno Hauptmarm schuldig. Naar den electrischen stoel. Om Hauptmann's hoofd. De tragedie van New-Jersey. No. 38 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 14 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Terechtstelling in Maart a.s.? Wat vandaag de aandacht trekt,,, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25. rfrnnte contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De sinds eenige dagen heerschende span- ring over het lot van Hauptmann, is thans gebroken: De jury, uitspraak doende in de rechtzaak-Hauptmann, die verdacht is van moord op de baby van Lindbergh, heeft in haar zitting Hauptmann schul dig verklaard aan moord in den eersten graad zonder ver zachtende omstandigheden en hem veroordeeld tot den elec trischen stoel. De terechtstelling zal plaats hebben in de week van 1825 Maart. Nadat gisteravond de jury gedurende 40 minuten had geluisterd naar de raadgevin gen van rechter Trenchard, trok zij om 11 uur 15 zich terug om haar oordeel vast te stellen. Het voorspel. Gedurende de raadgevingen aan de ge zworenen door den rechter Trenchard waren alle deuren van de rechtszaal gesloten. Nie mand mocht de zaal verlaten. Het resultaat van het proces samenvat tend zeide Trenchard: De ladder is zonder twijfel voor de ontvoe ring gebruikt. Tusschen de verklaringen van Condon en Hauptmann bestaan aanzienlijke tegenstrijdigheden. „Thans uw zaak, mijne heeren gezwore nen'', aldus de rechter. „Uw plicht is het, de geloofwaardigheid te onderzoeken van de ge tuigen der verdediging, zoowel als die van de aanklacht". Daarna memoreerde Trenchard, hoe door getuigenverklaringen, alsmede door schrifte lijk materiaal vastgesteld is, dat Hauptmann in den tijd na het betalen van het losgeld aan de beurs gespeculeerd heeft. Trenchard eischte van de gezworenen een duidelijke beslissing over de vraag, of de ver klaring van Hauptmann, dat hij losgeld-bil jetten van Fisch ontvangen zou hebben, juist of valsch is. De algemeene indruk omtrent deze rechter lijke raadgevingen is, dat het gerecht gunstig tegenover de argumenten van het O M. staat. Het voorstel der verdediging om de onder richtingen van den rechter aan de jury we gens gebrek aan objectiviteit te doen her nieuwen werd afgewezen. Vooringenomenheid. Veertig minuten nadat de jury zich terug getrokken had, diende de verdediging bij het gerechtshof een uitvoerig protest in tegen de onderrichtingen van Trenchard aan de ge zworenen. Wanneer Trenchard niet een nieuwe in structie aan de jury zou overwegen, zou het proces gereviseerd moeten worden, ingeval Hauptmann veroordeeld zou worden. Het protest is vooral gericht tegen de „klaarblijkelijke vooringenomendheid van Trenchard". De voorzitter zeide samenvattend, dat „ge tuigenverklaringen bewezen hebben, dat de ontvoerder met opzet het kind op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waarvan het ge storven is". Trenchard legde nadruk op de verklaring van Lindbergh, Hauptmann's stem herkend te hebben als die van den man van den ge- beimzinnigen John, die de losgeld-onderhan delingen met dr. Condon op het kerkhof te Bronx gevoerd heeft. De rechter vroeg de gezworenen op een wijze, die Reilly en Lloyd Fisher suggestieve vragen noemden: „Was Hauptmann degene, die het losgeldbriefje in de kinderslaapkamer heeft achtergelaten? Of is de ontvoering door een misdadigers- bende, gelijk de verdediging beweert, ge pleegd? Gelooft u dat?" Trenchard wees de gezworenen erop, te be denken, dat Hauptmann reeds vroeger ge straft is. „Wij moeten dit", aldus de rechter, „overwegen, wanneer wij Hauptmann's ge loofwaardigheid beoordeelen. Ook een aan- al getuigen a décharge is vroeger veroor deeld". Nadat de jury 11 uur lang had beraad slaagd, heeft zij tenslotte uitspraak gedaan luidende: schuldig aan moord in den eersten graad zonder verzachtende omstandigheden. De rechter heeft de terechtstelling vastge steld op de week beginnende 18 Maart. Zij zal geschieden door middel van den electri schen stoel. Hoe Hauptmann het vonnis aanhoorde. Het was kort voor middernacht, toen ten slotte het vonnis in de meest geruchtmakende moordzaak van de laatste jaren werd geveld. De rechter wilde reeds, aangezien de jury het blijkbaar niet eens kcm worden, naar huis gaan om daar te wachten, toen plotseling de sherif aankondigde, dat de gezworenen na vijfmaal te hebben gestemd tot 'n uitspraak waren gekomen. De deuren van de groote zaal werden gesloten. De procureur en de verdediger namen hun plaatsen in en korten tijd later werd Hauptmann door zijn bewa kers binnengeleid. Hij was bleek en zijn gang was onzeker. In de voorste bank nam hij plaats. Dadelijk na hem trad zijn vrouw binnen. Toen allen zaten, namen de 12 jury-leden hun plaats weer in. Bij hun binnentreden maakten zij allen een bewogen indruk. Eenige vrouwelijke juryleden weenden. Op de gebruikelijke vraag van den rechter naar de uitspraak van de jury antwoordde de voorzitter der gezworenen, die het papier met de uitspraak met sidderen de handen vasthield, met trillende stem: „Schuldigschuldig aan moord in de eer ste graad". Er volgde een doodelijke stilte, toen sprak rechter Trenchard de beslissende woorden: Bruno Hauptmann, gij zijt schul dig bevonden aan een moord in den eersten graad en volgens de wet moet ge binnen door het gerecht vast te stellen tijd de doodstraf on dergaan. Hauptmann wankelde even en maakte een beweging alsof hij wilde spreken. Hij draai de zich echter om en begaf zich wederom on der geleide van zijn bewakers naar zijn cel. Gaat de verdediger in hooger beroep? Mevr. Hauptmann brak in tranen uit en snikte luid. De verdediger Lloyd Fisher sprak haar moed in en verzekerde, dat hij ondanks deze uitspraak de zaak tot een goed einde zou brengen. Men verwacht, dat Haupt mann's verdediger, Lloyd Fisher, hooger be roep tegen het doodvonnis zal aanteekenen. De behandeling in hooger beroep zal dan echter niet voor Mei a.s. plaats vinden. De ter dood veroordeelde Hauptmann (rechts) met zijn verdediger O'Reilley, die hooger beroep zal aanteekenen tegen het vonnis. De jury heeft Hauptmann schul dig verklaard aan moord op de baby Lindbergh en de rechter heeft hem veroordeeld tot den dood door middel van den electrischen stoel. De figuur Hauptmann is thans wel zoo interessant geworden, dat wij hier uit een bijzondere corres pondentie van het Hbld. overnemen een relaas, dat als het voorspel is te beschouwen van de tragedie van New Jersey. In dien tijd bewoonden de Lindbergs hun buiten in de Sourland-heuvelen. Ze waren een paar jaren tevoren getrouwd en een zoontje, dat Charles heette, was hun gebo ren. Als welgestelde menschen de vader van mevrouw Anne LindberghMorrow was millionnair, voormalig gezant, en werd genoemd als toekomstig candidaat voor het Amerkaansche presidentschap hadden ze zich ingericht met den rustigen, voorna men smaak van New Englanders; hun be diening bestond uit een gehuwden huis knecht, Oliver Whately, en een nurse Betty Gow. Niet ver weg, in Englewood, woonden de Morrows en het verkeer tusschen ouders en kinderen was zoo druk, dat de dienstbo de van mevrouw Morrow, Violet Sharpe, zich op haar beurt bevriend had met het personeel der Lindbergs. Het buitenhuis had drie verdiepingen; parterre, een zitka mer, een eetzaal en een werkkamer voor den kolonelop de eerste verdieping de slaapka mers en een kinderkamer; daarboven de ver trekken voor het personeel Dien Dinsdag, den lsten Maart 1932, was mevrouw Lindberg thuisgebleven, om dat haar zoontje, twintig maanden oud, ver kouden was, 's middags had ze een wande lingetje door den tuin gemaakt. De nurse was bezig met het kind en de jonge moeder had een stuk grint tegen het raam van de kinderkamer geworpen, om haar aandacht te trekken. De opgeruimde Iersche Betty had het jongetje opgenomen en naar het venster gedragen, opdat het de moeder kon toelachen. Om vijf uur werd het beneden, in de zitkamer gebracht, en een uurtje lang, vóór het naar bed moest, speelde het bij het haardvuur. Daarna gaf de nurse het zijn maaltje volgens dokters-dieet en legde het te beu De moeder kwam boven om goeden nacht te zeggen en toen ze merkte, dat het kind hoestte, wreef ze zijn borstje in met wat vet, wikkelde het in een flanellen lap die Betty uit een onderrok had geknipt en trok het daarover zijn gewone hansopje cUin Het was half acht. De kolonel kwam thuis en de ouders zetten zich aan hun eten. Na nog een kuit samenzijn in de werkka mer verklaarde de moeder dat ze zich niet wel voelde ze verwachtte haar tweede kind - een bad wilde nemen en vroeg naar bed gaan. De vader bleef alleen. Hij zat gebogen over zijn studies, toen nij een geraas hoorde, als dat van brekend houtwerk. Het kwam van de eerste verdie ping, meende hij. Hij sprong op, ijlde naar boven liep de kinderkamer binnen en vond het raam open. Op de vensterbank lag een briefje. Hij raadde hem aan de politie niet te alarmeeren en was onderteekend met een onbegrijpelijk hiëroglief. Een volgend oogenblik staarde hij in het leege, romme lige kinderbedje. Dan rende hij de slaap kamer van zijn vrouw binnen. „Anne, Anne, ze hebben het kind gesto len!" De moeder kon niet meer uitbrengen dan: „O God....". Onmiddellijk volgde een klopjacht door het huis, waaraan net personeel, door de kreten gewaarschuwd, deelnam. Misschien hield de dief zich nog ergens schuil, op zol der, in een kast, achter een gordijn en belet te hij 't kind te huilen door 't half te worgen of te verstikken met een prop? Men wierp kapstokken om, scheurde costuums van hangers, verschoof bedden, divans. Ver geefs De vader belde direct de politie op en daarna een vriend, kolonel Breckinridge, die niet ver weg woonde. Hij greep een ge weer en liep naar buiten. De Maartsche nacht was nol. Bij het licht van zijn zak lamp ontdekte hij half-uitgewischte sporen, die de lompe voet van een man had achter gelaten in de vette aarde onder het open raam. Maar de politie meldde zich al aan. Ze vond modderige voetstappen in de kin derkamer, tusschen raam en bedje, en in den tuin een gebroken ladder een wrak ding, dat uit drie stukken had bestaan, maar bij één der scharnieren was afgeknapt. Een klok sloeg tien uur. Om elf liep de tijding van den roof langs alle draden, aethergolven en zenuwen van Amerika; te gen middernacht had zij de centra der be schaafde wereld bereikt. Een maand lang werden iedere man, vrouw en kind, tusschen Polynesië en Kamsjatka, tusscen Borneo en Terschelling, op de hoogte gehouden van de vruchtelooze pogingen der gansche Ameri- kaansche politie, het kindje terug te vinden, levend of misschien docdMaar deze po litie raakte dan ook weldra het hoofd kwijt onder den druk van honderden anonieme brieven, ontelbare telefoonoproepen met nut- telooze gesprekken met amateur-detectieven, hysterische dames, die meenden iets ge droomd te hebben, spiritisten... deze poli tie werd woest onder de teleurstellingen en mislukkende „clew"... ze begon wild om zich heen te slaan en de min of meer ver dachten te martelen. Stonden de nurse Betty en Violet Sharpe, de dienstbode der Morrows, misschien in ver binding met bandieten in Detroit, met den zoogenaamden ..purple gang"? En het echt paar Wathely? Misschien waren die ladder en voetstappen maar een vertooning ge weest om de ware toedracht te maskeeren? Misschien hadden ze het jongetje eenvoudig 't huis uitgedragen en het overhandigd aan medeplichtigen? De gevoelige Violet Sharpe, uitgemergeld, innerlijk verscheurd door een brutaal verhoor, dat dag en nacht duurde, maakte zich van kantHaar onschuld zou weldra, zonder veel moeite, door dezelfde politie worden vastgesteld. Ondertusschen waren Hoover, de pers, radio en bioscoop den wanhopigen ouders te hulp gekomen, maar zonder succes. De zaak nam in drie dagen zulk een omvang, dat zekere beambten, journalisten enz. er al een winstje vx>r zichzelf in begonnen te zien Andere infame individuen, verlokt door de premie van 25.000 dollar, uitgeloofd door den staat NewYersey, grepen naar de tele foon, belden de Lindberg'.is op, verklaarden dat ze veel wisten en aanwijzingen konden gevenJa, 't kindje was nog in leven het werd,niet mishandeld, het lag niet in den hoek van een vuilen kelderde politie motst eerst uitgeschakeld worden, dan zou men zich in direct'1 verbinding kunnen stellen met de eigenlijke „kidnapers" en zaken kun- Hauptmann veroordeeld tot den electrischen stoel. (Buitenland). Het conflict Italië—Abessynië. (Buitenland.) Wethouders zonder pensioen? (Binnenland.) Gasvergiftiging te Tilburg, oude man overleden. (Binnenland.) De zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen wordt vastgesteld vol gens A. T. (Binnenland.) Lafhartige overval te Utrecht. (Binnenland.) Felle brand te Zal tbom mei. (Bin nenland.) Onze reie-redacteur schrijft over het herleefde panopticum te Am sterdam. (Binnenland). Interneeringsinrichting voor vreemdelingen. (Binnenland). De ondergang van de „Macon". (Luchtvaart.) Officieele mededeeling van de regeering, dat alle geruchten over de „Uiver"-ramp volkomen uit de lucht zijn gegrepen. (Luchtvaart.) De metaalbewerker K. G., die te Koog a. d. Zaan zijn meisje dood stak, veroordeeld tot 7 jaar gevan genisstraf. (Rechtszaken.) (Zie verder erenteeel laatftc berichten). nen doenDe meest beruchte dezer schur ken, die den Lindberghs valsche hoop gaven, was een zekere Curtis, een knutselaar in booten te Norfolk. Breckinridge en Lindbergh volgden wekenlang het valsche spoor; de man wist niets. De moeder, half gek van angst, niet langer geloovende aan de moge lijkheid van slaap, doodeijlk bezorgd voor de gezondheid van het niet heel sterke jongetje, smeekte over de radio den ban dieten, die ze natuurlijk niet begreep en van wie zij daarom toch nog iets menschelijks verwachtte, het kind te verzorgen en het zulk voedsel te geven als de dokter had voor geschreven. De vader verklaarde dat hij graag iederen prijs wilde betalen voor zijn zoontje. VergeefsMaart ging voorbij. Waarom lieten de ontvoerders niets meer van zich hooren? En opnieuw ratelt de telefoon, als een tienvoudige wekker in het huis, waar alle meubels, alle hoeken de onrust uitschreeu wen, waar het voorgevoel van den dood op de gezichten te lezen staat. Een zekere doctor Condon belt op De naam is niet heelemaa! onbekend het is deze dr. John F. Condon, voormalig onderwijzer, „Jafsie" bijgenaamd, vier-en-zeventig jaar oud, die eerst de premie van New-Jersey met duizend dollar heeft verhoogd, uit zijn eigen zak, en die daarna een advertentie heeft geplaatst in „The Bronx Home News" het locale blad voor het gedeelte van New-York, dat de Bronx heet om met de boeven in aanra king te komen. Condon beweert nu over de telefoon dat „ze" geantwoord hebben op zijn advertentie en verzoekt den kolonel over te komen. Maar Lindbergh vraagt zich af of hij niet opnieuw de dupe is van een of ande ren oplichter. De gezondheid zijner vrouw staat op het snel; een nieuwe te'eurstelling kan haar fataal worden. Is het misschien niet beter dien Condon maar te laten arresteeren? Ten slotte bezoekt hij Condon. Deze opent een slordig pakje en houdt den vader het hansopje van zijn kind voor. Volgens het briefje dat de oude, nerveuse, wat excen trieke doctor ontvangen heeft, verlangt de dief zeventigduizend dollar, af te rekenen op 2 April a.s. Lindbergh had nauwelijks den tijd het be drag in biljetten van twintig dollar en kleiner bijeen te brengen. In den avond van 2 April bevond hij zich bij Condon. Men wachtte lang. Er werd gebeld. Iemand gaf een briefje af. Het verwees naar een ander, te vinden onder de uitstaltafel van een zekeren bloemenwinkel. Men ging op weg. De auto suisde door Themont en Whittemore street, The Bronx. Condon' en Lindbergh hadden tusschen zich in, een doos met zeventig duizend dollar. Het tweede briefje verwees naar het St. Raymonds kerkhof. De auto suisdestraten, straten, straten de auto stopte. Condon ging het kerkhof bin nen. NiemandMaar plotseling hoorde Lindbergh, die achter was gebleven in de auto, hoe Condon., daar, achter den muur, geroepen werd: „He, doctor!" Is het denkbaar dat hij de stem zal kunnen vergeten? Ze zal hem een leven lang bij blijven. Geen enkele stem zal met deze ééne stem te vergelijken zijn. Hij zal haar terug vinden aan zijn eigen sterfbed en niet twijfe len, als hij de oogen sluit over zijn aller vreemdst leven. Want de bevoorrechte en vervolgde figuur van Lindbergih behoort

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1