HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS fBituimtand 2euiMetou *PtooiMciaal 7lieuws LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK WIERINGEN CASTRICUM DOOR EEN AUTO AANGEREDEN HET LOONCONFLICT BIJ DE N. V. v. d. BRINK/S TAPIJTFABRIEK. 20 JAAR JONGER. „Mijn man zegt, dat ik er beter uitzie" Rheumatiek en constipatie verdwenen. FELLE BRAND TE HUIZEN (N.-H.) Groot pand in de asch gelegd. LEENING NOORDHOLLAND. Uitgifte van f 8.5 mllioen 334 pet. oblgatiën tegen 97pet. GOEDE ORDER BIJ STORK. Stoomturbine voor de gemeente Amsterdam. (Wordt vervolgd g< K' Het ledental is achteruitgelopen tot 166 Als thans niet iets wordt «edaan m de menschen te laten beginnen, zullen velen m de werkverschaffing terecht komen, Op steun ui het landbouwcrisisfonds werd ge hoopt en op een extra-uitkeenng op i oogst 1934. Het vrije ruilverkeer zou spr. het meest welkom zijn. Bij de bestuursverkiezingen werden de af- redende heeren J. Kliffen en K. Wagenaar me respectievelijk 70 en 64 stemmen heiko- ZCI1 EW verslag van de kunstmestcommissie vermeldde, dat totaal was aangekocht 194 duizend K G. voor een bedrag van 7829.46. Verleden jaar was dit kwantum 147.200 K.G. met een waarde van 7323.36. De wortelzaadcommissie en de manden commissie waren hierna aan de beurt. Men besloot de teelt van Friesch wortelzaad niet meer te doen geschieden en zich alleen te hou den bij de verbeterde Flakkeesche. In de vaca ture P. van Dijk werd de heer A. Glas ver kozen. Bij het verslag van de rietcommissie her stelde de voorzitter een verzuim, door de na- ;edachtenis te eeren van wijlen den heer J. eeman, die in 1934 was overleden en deel uitmaakte van deze commissie. De heer L. Mallekote rapporteerde namens den plantenziektenkundigendienst. O m. had spr. proeven genomen met bagger. Hij was overtuigd, dat het toedienen van bagger knolvoet kan worden bestreden, mits de bag ger goed is. De rekening van de ijsboeier-comnnssie gaf een voordeelig saldo aan van 437.33, wat voor de vereeniging niet zoo voordeelig is, daar hieruit blijkt, dat er weinig ijs is ge weest. Bij de vaststelling der contributie werd door een aantal leden voorgesteld, aan den Boerenleenbank te vragen om uitstel van af lossing van het opgenomen geld voor de po terbewaarplaats tot 1940. Het bestuur achtte dit onmogelijk, temeer, daar alleen de bestuursleden voor het geld aansprakelijk zijn als borg. Dit laatste was niet bij de onderteekenaars bekend en trok men na eenige besprekingen dan ook het voorstel in. Tenslotte werd de contributie vastgesteld op vier cent per snees. Voor de algemeene vergadering was hier na gelegenheid tot het indienen van voor stellen. Een voorstel van den heer H. Swager om entreeverlaging der veiling vond geen steun De heer K. van Nienes wilde bezwaar ma ken tegen de invoering van den Midden- Europeeschen tijd. Na eenige discussie werd het voorstel van den heer van Nienes aangenomen. De heer G. Baker Oz., diende een voorstel in, om, wanneer zonder noodzaak een lid van de veiling door een crediteur werd aange pakt, het bedrij te boycotten. De heer J. Ootjers antwoordde hierop, dat de N.M.B. reeds een commissie in het leven heet geroepen om overleg te plegen. De N. M.B. mag zijn leden niet boycotten. Het voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 44 tegen 31 stemmen. Bij de rondvraag werd door den heer K van Dijk ter sprake gebracht de onvereenig- baarheid van bestuursuncties van tuinders, die door de crisisorganisaties aangenomen en gesalarieerd worden. De secretaris achtte dit voorstel niet juist en geloofde niet, dat een bestuurslid de be langen zijner leden dan zou verwaarloozen. Het voorstel werd verworpen met 13 stem men voor. Nadat de burgemeester eenige woorden had gesproken met de beste wenschen voor het komende jaar, werd de vergadering ge sloten. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. De Nederlandsche Tuindersbond heeft in een adres aan den ministerraad op den steeds toenemenden nood in den tuinbouw gewezen. Vooral op het gebied van executie van hy potheken is de druk op den tuinbouw zwaar. Vele hypotheken worden opgezegd, zonder dat overleg of regeling mogelijk is. Opzeg ging of geëischte gedeeltelijke aflossing staan gelijk met executie. De middelen der tuin ders laten het niet toe, aflossingen te doen. Ergens anders hypotheken onder brengen voor het volle bedrag gaat ook niet De druk van crediteuren op den tuinders stand wordt steeds grooter, waardoor de voortzetting der door jarenlang verlies on dermijnde bedrijven bijna onmogelijk wordt gemaakt. Deze druk wordt door den N.T.B. geweten aan het verlies van vertrouwen in de tuinbouwtoekomst, c.q. in de doeltreffend heid der steunmaatregelen, veroorzaakt door 1°. de m 1933 toegezegde, doch tot heden niet in practijk gebrachte exetutiewet; 2o. den nog steeds onvoldoenden steun, 50 pCt. van het verlies, gebaseerd op richtprijzen, die de wer kelijke productiekosten slechts benaderen in de financieel zeer gezonde bedrijven, of daar waar de daadwerkelijke aanpassing der vaste lasten is kunnen worden doorgevoerd; 3o. door de slechte vooruitzichten van den ex- P0,' vooral naar Duitschland in verband met de betaling over de clearing, waarbij van het totaal beschikbare bedrag een zeer groot deel moet worden geresenreerd voor den ontstanen achterstand op 't Sonderkonto 1934 en de rentebetalingen van diverse kapi- taalleeningen aan Duitschland. Onmiddellijk ingrijpen is noodig, door een tijdelijk executieverbod en daan.a een ai- geheele regeling van het hypotheek- en schul- denvraagstuk. Herstel der tuinbouwbedrijven door uitbetaling van steun tot 100 pCt der richtprijzen voor 1934 en de twee daaraan voorafgaande jaren is niet alleen voor den tuinbouw noodig, maar ook voor de geheele gemeenschap. De belangen van de bodemproducenten dienen niet te worden opgeofferd aan die van de kapitaalvorderingen bij de verckeling der clearing-gelden. De toestand zooals die op het oogenblik is, nu voor betaling van den export en voor de rentebetalingen e.d elk plm. 100 millioen gulden beschikbaar is, zal een allesovertreffende debacle op tuinbouw gebied veroorzaken. Dringend worden af doende maatregelen gevraagd, waar bij de Sonderkontobedragen geheel door de banken of het rijk worden overgenomen en de Nederlandsche exporteurs weer de beschik king krijgen over hun handelskapitaal en waarbij de rentebetalingen op zoodanige wijze worden geregeld, dat ze in normale verhouding staan tot een heden bereikbaren en gewenschten goederenruil. Witte Kruis. De afdeeling Langendijk van Het Witte Kruis hield de algemeene jaarvergadering bij den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De cpkomst der leden was klein. De voorzitter opende de vergadering met woerden van welkom en herinnerde er aan, dat het thans 39 jaar geleden is, dat het Witte Kruis aan den Langendijk werd opge richt. Er is in die jaren heel wat door het Witte Kruis gedaan, merkte spr. op. Het is thans een verheugend verschijnsel, dat de leden, ondanks den moeilijken financieelen toestand waarin zij verkeeren, hun lidmaat schap niet opzeggen. Het nut der vereeni ging wordt wel degelijk ingezien. Medegedeeld werd, dat ten opzichte van de toelage van den magazijnmeester een acte i sopgemaakt. De ontkleeding bij overlijden geschiedt thans in alle vier Langendijker gemeenten door de wijkverpleegsters. Hierna bracht de penningmeester zijn rekening uit. De ontvangsten van het Witte Kruis wa ren totaal f 4004.80 geewest, de uitgaven 3250.32K- Vpor de wijkverpleging waren de ontvangsten 3480.53, de uitgaven 3904.58. Totaal generaal was ontvangen 7976.54, uitgegeven 7359.1534, alzoo was er een batig saldo van 557.3814. De balans gaf een totaal cijfer van 3527.3814, waarin is opgenomen een reserve van 621.38)4. Deze rekening werd na het rapjiort van de commissie bij monde van den heer J. W. de Groot goedgekeurd en vastgesteld. Als bewijs van waardeering zal aan de beide heeren der commissie een klein bewijs van erkentelijkheid worden aangeboden. De boekhouding is thans keurig in orde. De be grooting voor 1935 gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Zonder eenige bespre king werden ze vastgesteld op 2628 voor het Witte Kruis en op 3972 voor de Wijk verpleging. In de begrooting van de wijkver pleging is een nadeelig saldo geraamd van 421. Daarvoor is echter dekking aanwezig Vervolgens werden de jaarverslagen der beide vereenigingen uitgebracht. Wij vermelden hieruit, dat het ledental thans 1005 bedraagt van de wijkverpleging Verleden jaar was het 972. Er zijn door de verpleegsters 5878 bezoeken afgelegd, wat 416 meer is dan in 1933. Er werden 25 patiënten bestraald met de hoogtezon. 83 moeders bezochten het consultatiebureau voor zuigelingen. Voor de t.b.c.-bestrijding stonden 1 Jan. 1935 ingeschreven 19 gezin nen met 19 patiënten. Het jaarverslag van het Witte Kruis gaf aan, dat er contributiewijziging was toege past. Er waren per 1 Jan. 1461 leden. Ver leden jaar 1474. 33 personen bezochten» de moedercursus. Magazijn en materiaal waren in prima staat. 297 porties ijs werden uitge reikt, terwijl 952 artikelen werden uitge leend. Den magazijn werden woorden van dank gebracht. Na verslag te hebben uitgebracht van de algemeene vergadering van het Witte Kruis te Amsterdam, volgde rondvraag en slui ting. Woensdag trad voor de Prot. Ohr. Mid- denstandsvereeniging op de heer Doeleman te Haarlemmermeer in het lokaal van den heer J. de Boer, onder leiding van den h.er Koolaard, die op de gebruikelijke wijze de vergadering opende. De heer Doeleman had tot onderwerp: „De Middenstander en zijn organisatie" en ontwikkelde eerstens de geschiedenis, ver volgens de landelijke actie, daarna de plaat selijke actie en ten slotte de principiecle orga nisatie Spr. wees er op, hoe de middenstands vraagstukken in den regel met warmte wor den begroet bij onze menschen, daar niet gesteld wordt de eisch, dat men toetreedt tot de stands-organisatie. Vermeld werd, dat men in deze een roeping heeft omin het sociale leven ook op te treden als christen. Het is hoogst ernstig, wat de middenstands- bedrijven aangedaan wordt en wij zien 'de toekomst daardoor dan ook donker in.. Men gebruikt het middenstandsterrein als een riool, waar men alles in kan stoppen Ieder kan handel drijven naar willekeur, dat zijn de parasieten op den middenstand. Wan neer er 3 weg zakken, staan er weer 4 voor op, waarbij diaconie of maatschapjDelijk hulpbetoon nog een handje meehelpen door verieening van gelden tot het oprichten van een hande'tje. Hierin heeft de organisatie een taak te vervullen bij de regeering en zal er iets te bereiken zijn, dan zal zulks eendrach tig moeten geschieden, want daarin is macht gelegen. Dankbaar gestemd is de midden stand voor wat de regeering reeds gedaan keft in de geschiedenis, waarin door spr. het ontstaan en liet verdere ontwikkeling de rcviie passeeren. De groote vraagstukken van het prac- tische leven worden ondergebracht bij een comité van overleg uit 3 bonden, dat weer rapporteert bij de regeering. Er is gestreden voor het behoud van den middenstand, winkelsluiting enz. Deze ideëele dingen zijn bereikt door samenwer king Op het ontwerp-uitverkoopwezen komt een rem. Evenzoo wordt actie gevoerd tegen het afbetalings-stelsel en cadeaustelsel en dit terug te brengen tot een reëelen handel. Dit is niet alléén te ïedden, maar wel door mede werking. De crisis-politiek der regeering heeft ge- kid tot uitwassen, welke zich in het maat schappelijk leven openbaren. Boeren-coöpera- ties verkoopen de artikelen tegen den kos- tenden prijs aan hun leden. Dat heeft geen recht van bestaan in een geordende maat schappij en moet onder de aandacht der re geering gebracht worden. Reëele concurrentie van een coöperatie schaadt niet, maar de grootste grief is de unfaire concurrentie, welke aangedaan wordt, om door filmver- tooning den middenstand door het slijk te halen, daar moet door de regeering tegen opgetreden worden, want wij hebben reden van bestaan en daarom dienen we ook eensgezind naast elkaar te staan. De vrouwen hebben ook een roeping te vervullen om niet naar de warenhuis-zaken te gaan, waar meermalen artikelen gekocht worden, welke de portemonnaie leeg maken en per slot van rekening weinig waarde be zitten. We hebben ook hierin een taak, te zorgen de klanten te houden en al koopen ze soms niets, dan moet men hen evengoed serieus behandelen. Iedere middenstander moet ook hierin zijn belangen begrijpen. Wat de plaatselijke belangen betreft, moet door de afdeelingen alle activiteit aan den dag gelegd worden. Vak- en handelsonderwijs voor de jeugd mag men niet verwaarloozen, evenmin een goede boekhouding. Tevens wordt ge ijverd voor het hebben van vestigings-eischen. Dit zijn dingen van materieele en moreele beteekenis. Het is eisch, dat men een brevet hebbe van vakkennis. En zulks kan ge schieden door georganiseerd overleg. We hebben ook als christen een taak en een roeping op het sociale terrein van het leven en hebben te dien opzichte dan ook te zijn principieele vaandeldragers van koning Jezus. Spr. eindigde zijn rede met de aan wezigen op te wekken, zich te scharen onder het vaandel der Chr. middenstands-organisa tie, hetwelk een plechtanker is voor deze zieke samenleving. Aanbesteding leermiddelen. Na gehouden aanbesteding hebben B. en W. de levering van leermiddelen ten behoeve van de o. 1. scholen over 1935/'36 als volgt gegund: perceel I (leermiddelen) aan P. Out N.V. Koog aan de Zaan; per ceel II (schoolbehoeften) aan de N.V. Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jz. Koog-Zaandijk; perceel III (handwerkbe- noodigdheden) aan J. Klare alhier. Crisis-zee visch-besluit. Verschenen zijn het Crisis-Zeevischbe- sluit 1934 I en de Crisis-Zeevischbeschik- king 1935 I. Uit de verschillende bepalingen blijkt o.a., dat zeevisch slechts mag worden aangevoerd door hen, die als georganiseer- den zijn aangesloten bij de Ned. Vissche- rijcentrale te 's-Gravenhge, terwijl tevens elk vaartuig, dat zeevisch aanvoert, in het bezit moet zijn van een uitvaar-certificaat en dat van de aangevoerde visch een hef fing van 1 procent der bruto-besomming moet worden betaald Wanneer de aanvraagformulieren ter gemeente-secretarie zijn ontvangen, zal hiér- op alsnog worden teruggekomen. Naar wij vernemen is door de Kroon goedgekeurd het raadsbesluit .van 30 Aug. 1934, waarbij de ]>ersoneele belasting voor koffiehuizen zoodanig zal worden geregeld, dat deze een vermindering zal ondergaan van 1/3 van de bestaande heffing. Op deze wijze wordt dus medegewerkt tot verlaging van de lasten voor hen die ook in verband met den druk der tijden zwaar heb ben te lijden. De 28-jarige Rijnhoutsche uit Krabbendij- ke is, terwijl hij op den Dinteioordschenweg te Steenbergen (N.Br.) liep, even buiten de gemeente, door een personenauto aangereden. Zijn hoofd kwam in aanraking met het spat bord van den wagen, zoodat hij een bloeden de hoofdwonde en een ernstige hersen schudding bekwam. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Steenbergen. Men vreest voor zijn leven Gisteren heeft de rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., ten gemeentehuize van Hilversum getracht, voor het conflict, dat gerezen is tusschen de directie en het personeel van de N.V. v. d Brink's Ta- pijtfabriek in verband met een aangekondig de loonsverlaging, een oplossing te vinden. Allereerst werd de directie der firma in de gelegenheid gesteid haar standpunt uiteen te zetten, waarna de vertgenwoordigers der textielbonden „St. Lambertus", „De Een dracht" en „Unitas" de zaak van hun kant belichtten. De rijksbemiddelaar diende ver volgens de directie van advies. Omtrent den inhoud der besprekingen ver nemen wij, dat de vakorganisaties bezwaar hebben, met de directie te onderhandelen over de door haar gewenschte loonsverlaging, omdat indertijd de loonen zijn vastgesteld in gemeenschappelijk overleg met de werkge- versvereeniging, waarbij ook de firma is aan gesloten. Zij zijn van meening, dat, indien er sprake is van een noodzakelijk geachte loonsverla ging, daarover alleen onderhandeld kan worden tusschen hen en de organisatie der werkgevers. De rijksbemiddelaar achtte dit standpunt juist en heeft de fa. geadviseerd, haar wen schen inzake loonsverlaging in handen te stellen van de werkgeversvereeniging en deze te verzoeken, de onderhandelingen met de werknemers ten spoedigste over te nemen. Verder adviseerde hij, de eischen tot loons verlaging op te schorten en de reeds toege paste verlaging tot dien tijd ongedaan te ma ken. De directie heeft zich verbonden, zich di rect met den secretaris der werkgeversveree niging in verbinding te stellen. Mocht deze vereeniging bereid zijn, met de werknemers organisaties een eventueele loonsverlaging bij de firma te behandelen en zou de directie „Sedert 2 jaar gebruik ik Kru-chen Salts. Ik bad altijd veel last van rheu matiek, constipatie en pijn in den rug en ik was bang om de deur uit te gaan. Nu voel ik mij veel flinker en kan ik weer* uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U opmaken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41." Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dagelijks den belangrijketen plicht vol brengt. De zacht-purgeerende werking verzekert het goed functionneeren der afvoerorganen, waardoor U inwendig van alle schadelijke afvalstoffen gezui verd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0,90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket c* de fleech, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. wachten met deze verlaging, dan kan wor den aangenomen, dat Maandag a.s. de ar beid niet zal worden neergelegd. Van de directie vernemen wij nog, dat zij in verband met de loopende onderhandelin gen de loonsverlaging heeft opgeschort Door tot dusverre onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks 9 uur brand uitgebro ken in 't groote pand Noorderweg 25 te Hui zen, dat eigendom is van mej. de Lange. Merkwaardig is, dat einde December van het vorige jaar een poging tot brandstichting in ditzelfde pand werd verijdeld. Sindsdien was het eeqigen tijd onbewoond geweest, maar daarna waren deelen door twee gezin nen gehuurd, terwijl in het hoekhuis een schoenmakerswerkplaats was gevestigd. Dé beide gezinnen werden bij het uitbre ken van den brand gewaarschuwd en moes ten hals over kop de vlucht nemen. Het vuur werd door den sterken wind aangewakkerd, zoodat binnen korten tijd het geheele perceel in lichterlaaie stond. De verschillende deelen van 't huis waren trouwens niet door brand muren gescheiden, terwijl zich onder de dak pannen nog een oude rietbedekking bevond. De vlammen hadden dus wel gemakkelijk spel. De Huizensche brandweer, die weldra met haar motorspuit ter plaatse was, kon tegen den feilen brand weinig uitrichten. Zij gaf haar blusschingspogingen dan ook spoedig op en haalde de muren van het pand met ha ken omver. Daardoor kreeg men het vuur in derdaad onder de knie. Terwijl het gebouw zelf en de boedel van de schoenmakerswerkplaats verzekerd zijn, is dit niet het geval met de inboedels der bei de gezinnen. p Een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld. Hope Co., Nederlandsche Handel-Maat- schappij, Amsterdamsche Bank, de Twent- sche Bank, Lippmann, Rosenthal Co. en de Rotterdamsche Bankvereeniging berichten, dat de inschrijving op 8.5 millioen 334 pCt. obligatiën provicie Noordholland, in stuk ken van nom. 1000, zal zijn opengesteld te hurtne kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage op 20 dezer, tot den koers van 97 3/4 pCt. Dezer dagen is aan de machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo (O.) in opdracht gegeven de vervaardiging van een 35.000 K.W.-stoomturbine, bestemd voor de Centrale Noord II van de Gemeente Electri- citeitswerken te Amsterdam. Het aantal om wentelingen van deze turbine bedraagt 3000 per minutt, hetgeen bij dit vermogen voor Nederland een novum beteekent. Ook is deze stoomturbine de grootste in zijn soort, welke tot nog toe in Nederland werd gefabriceerd. 17) Nu kwam de slappe broer binnen en ik realiseerde mij onmiddellijk iets anders. Hij haatte mij, op het eerste gezicht. Hij herken de mij, natuurlijk, niet. Hij had mij in Kes- wick zelfs niet gezien, en in den schouw burg alleen maar een oogenblik. Maar hij voelde iets. Wie weet eigenlijk hoe die in- tuities zijn? Ik kan alleen herhalen: hij haatte mij op het eerste gezicht. Heel gauw daarna gingen wij in een zeer donkere, kleine, eetkamer en gebruikten een killen' maaltijd. Ik zeg „kil", met recht, omdat, al brandde er een vuur, er dezelfde kille, muf fe atmosfeer was, die ik in de andere kamer had opgemerkt. riet eten was slecht, en slechts één mensch sprak die mensch was onze gastheer. Ik deed misschien verkeerd met hem tot nu toe e beschrijven als met een onheilspellend voorkomen, omdat zijn grootdoenerij zoo grappig was. Hij had zich in mij meester gemaakt var. wat hij maanden lang ge- bn0SS naar 'k veronderstel: een toe- n.ia r' -n alles Kwam er uit zijn voor- uaers zijn ouders, en tenslotte hijzelf. ïiln £eb°°rte, zijn periode als zuigeling, JL 5» c, zijn eerste grappen in 'n boom- enzoovoort en vervolgens, van hieruit, zijn moed, zijn wijsheid, zijn groote edelmoedigheid, zijn vindingrijkheid, zijn genie, en dan van daaruit weer de onrecht vaardigheid van de wereld-in-het-algemeen, de vooroordeelen van de Godheid en als ge volg daarvan de schurkachtigheden, ge meenheden, valschheden, afschuwelijkheden van de buurt of liever van de geheele streek Keswick tot Seascale, van Kenaal tot Cockemouth. Nu was hij tenslotte in zijn geliefkoosde omgeving, en, inderdaad, hij liet zichzelf gaan. De tafel, en alles er op, schokte van zijn dreigementen, de aderen in zijn nek zwollen op en een wilde woedende blik kwam in zijn oogen. De krankzinnigheid van den grootheidswaan! Niemand anders zei iets. Het schaap gaf wenken aan en mompelde tegen het onhan dige dienstmeisje uit het Noorden. Broeder sukkel zat daar en spoelde zijn eten naar binnen en ieder oogenblik wierp hij mij een offensieven blik toe, Jean was hevig onge lukkig. Ik durfde hopen, dat 't was, omdat zij niet wenschte, dat ik dat intieme beeld bu'seljjk leven zou zien en ik trachtte haar blik op te vangen, maar steeds ontweek zij mij. Tot het eind van den maal tijd. Vervolgens, juist, toen wij op het punt j i? ,°P *e sfhan, liet de staande klok in de hall n gek gesnuit hooren, een papagaai IrV»ef«n .ve^,u,'^e k°°i bij het raam gilde: „Polly. Polly! Polly!" niet een stem schel van woede, en een paar kolen in den haard vielen met een soort van gekraak tegen el kaar. Het was, veronderstel ik, de plotse linge gelijktijdigheid van deze geluiden, die Fossett half overeind deed springen, hij greep de tafel vast met zijn dikke handen, die donkerrood geaderd waren, en schreeuw de, terwijl hij zich naar den vogel wendde: „Verdjij! Met dat vervloekte lawaai!" Op dat oogenblik kreeg ik Jean's blik te pakken. Waarmee trachtte ik haar op dat oogenblik niet gerust te stellen met ont snapping en vrijheid en geluk, met alles ter wereld wat ik haar zou kunnen geven. Ik weet nu nog niet of zij mij met vriendelijk heid of ergernis aankeek. Van den broer kan ik tenminste zeker zijn. Hij had mijn blik opgevangen. „En wat voor onzin schildert u?" vroeg hij mij, toen wij van tafel opstonden. Hij had een boel whisky gedronken, zooals zijn gewoonte was, daar twijfel ik niet aan. Ik gaf hem een vluchtig antwoord, terwijl wij naar de andere kamer gingen. Mijn ge- dachten waren te vol van Jean dan dat ik mij over hem ergerde. De oude heer was vol beminnelijkheid Hij greep mij bij mijn arm en leidde mij rond, om allerlei dingen te laten zien. Ik durf zeggen, dat jij, als je hem zaagt, hem een soort van vroolijken kerel, van het Falstaff-type, zoudt vinden, kluchtiger dan iets anders - jij hebt den kijk er op - maar ik haatte hem op dat oogenblik, dat wij rondgingen, terwijl zijn hand mijn arm vast had. Ik walgde er van, dat hij mij aanraakte. En toen zei hij iets dat mijn hart deed ophouden met kloppen. Hij wees op een foto van een sterken, ruwuitzienden kerel van het boerensoort. „De verloofde van mijn dochter", zei hij. Een heerenboer vlak in de buurt. Zij zul len binnen een paar maanden trouwen. Goede vent. De eenige mensch, die ik hier in de buurt kan lijden". Zoo, zoover was het. Ik voelde een soort van misselijke teleurstel ling, en daarna een ruw, resoluut verzet. Ik was zeker, dat, volgens de goede oude ro man-traditie, dit een huwelijk was, waartoe zij gedwongen wordt. Maar in ieder geval beteekende dit, dat ik niet veel tijd te ver liezen had. Door een gelukkig toeval had ik een oogenblik later de kans een woord met haar alleen te wisselen. Rossett en zijn zoon werden naar de hall geroepen. „Vergeef mij alsjeblieft", zei ik, „deze samenloop van omstandigheden". „Waarvoor bent u hier gekomen?" vroeg zij mij snel. „Om hét dal te zien", antwoordde ik. „U zweert dat dit het eenige is?" „Er zal een andere reden zijn", ging ik vlug, ongeduldig verder, „als u mij beschou wen wilt als een vriend. Als «ik helpen kan „Ik ken u niet", zei zg, zenuwachtig naar de hall kijkend. „U kunt mij leeren kennen", zei ik, „als u het wenscht". „Dan", ging ze snel verder, „kom dan als jeblieft niet hier. Voor. niemand is hier iets in dit huis. Wij hebben nooit bezoek. Kom nietals het u blieft, kom niet". „Vertel mij één ding", ging ik met aan drang door. „Is 't waar dat u spoedig gaat trouwen?" Zij knikte van ja. „En met dien man?" Ik wees naar de foto. to. „Ja", zei ze. ,„U houdt niet van hem. Dat kunt u niet. Waarom trouwt u met hem?" Zij had geen tijd om te antwoorden. De beide mannen kwamen terug.* Ik ging een half uur later weg. Voorna melijk omdat de jongeman (zijn doopnaam is Walter) zoo onverdraaglijk lomp was. Elk woord van hem was honend. Hij had be hoefte, dat kon ik merken, mij te tergen, om ruzie te krijgen. De oude Rossett, aan den anderen kant, wenschte vriendelijk te zijn en ging tenslotte, toen ik vertrok, met mij mee tot aan het hek, zijn hand op mijn arm, bij mij er op aandringend, dat ik terug zou komen. Ik wandelde naar het logement te rug in een toestand van groote wanhoop. Ik zag niet in ik zie niet in wat mijn volgende stap moet zijn. Het meisje zal bin nen een paar maanden trouwen. Zij geeft geen cent om mij. Waarom zou ze? Ik houd iederen keer dat ik haar zie, meer van haar. En dat is het, Bob, dat mij er heen drijft Waar ik van haar houd, zooals ik het doe, heb ik geen keus. Ik moet haar helpen, en spoedig. Ik kan 't huis alleen binnenkomen door de gunst van den vader, dus moet ik de gunst van haar vader hebben. En de va der is een gekke, grootdoenerige, vervelende vent. Arme Jean! Haar moeder moet 'n lie ve vrouw geweest zijn en moet ook geleden hebben. In ieder geval, ik moet haar van daar weg halen. Jouw raad zal welkom zijn. Ik voel mij op het oogenblik hulpeloos. Ik ben niet gewoon, begrijp je, aan die melo dramatische situaties, 't Is heusch niet in mijn lijn. Steeds je MARK.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7