^Buitenland tBimtwland GEMENGD NIEUWS FINSCHE VISSCHERS OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN. MUITERIJ ONDER MANDSJOERIJSCHE MILITAIREN? RADIOREDE VAN GOEMBOES. Een wolvenplaag in vele dorpen. WILDE STAKING IN OVIEDO. STAKENDE CHAUFFEURS WINNEN HET PLEIT. De regeering schaart zich ach ter hen. HET BELGISCH KONINGSPAAR. Voor het protocolaire bezoek aan het Nederlandsche Hol. DE SAARTROEPEN TERUG. Maandag défilé voor de koningin. DE INBRAAK ÏN HET „ZUJD" IN DEN HAAG. Vier arrestaties. Naar uit Helsingfors gemeld wordt, zijn in de nabijheid van Fredriksham op een groote ijsschots ongeveer 200 visschers af gedreven. Het reddingswerk is onmiddellijk ter hand genomen. Eenige vliegtuigen zijn uit Wiborg voor een verkenningsvlucht ge start. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee- sche bladen berichten publiceeren over een muiterij van 000 Mandsjoerijsche militairen in het district Tsitsjau. De insurgenten hebben hun kampementen verwoest en hebben zich in volmaakte orde teruggetrokken in de bergen bij de grens der provincie Moekden. 4000 man Japansche en Mandsjoerijsche troepen zijn, gesteund door vliegtuigen, uit gezonden tegen de opstandelingen. In ver band met deze muiterij is te Tsjentsjau den staat van beleg afgekondigd. Jhishi Sin Pau meldt, dat 600 militairen, die deel uitmaakten van de strafexpeditie zijn overgeloopen naar de zijde der muiters. Bij de gevechten zijn verscheidene Japansche officieren gedood en een groot aantal Japan sche en Mandsjoerijsche minderen. De mui ters zouden zich hebben meester gemaakt van 20 mitrailleurs en vijf stukken licht ge schut. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f0./5 per flacon. De Hongaarsche minister-president Goem- boes heeft gisteravond zijn reeds aangekon digde radioredevoering uitgesproken. Men had de rede met groote spannig tegemoet gezien met het oog op de overeenstemming tusschen graaf Bethlen en Goemboes. In de redevoering, die gehouden werd in den vorm van een radio-interview van Goem boes met een vertegenwoordiger van het Hon gaarsche telegraaf- en correspondentiebu reau, zette de minister-president allereerst zijn standpunt uiteen inzake de buitenland- sche politiek en verklaarde, dat vele teeke nen er op wijzen, dat Europa den weg is op gegaan van pacificatie en verzoening der volkeren. Ook Hongarije zal zich met de grootste bereidwilligheid inschakelen in het werk van de ontwarring der Europeesche pro blemen. De Hongaarsche regeering laat zich daarbij leiden door twee principes: Eerlijk den zaak van den vrede te dienen en gelding te verschaffen aan de gerechtigde nationale aanspraken van Hongarije. In het verloop van de belangrijke gebeurtenissen van de laatste maanden is herhaaldelijk gebleken, dat Hongarije niet meer alleen staat in Euro pa, dat het vrienden heeft en behalve de oude, ook nieuwe, waarop het zich met vei ligheid kan verlaten. De hoop bestaat, dat in de langzamerhand opklarende internationale atmosfeer ook be grip gevonden zal worden voor het gerecht vaardigde streven van het Hongaarsche volk. Wat de binnenlandsche politieke toestand betreft, verklaarde de minister-president, dat tijdens zijn twee jaar aan de regeering zijn de vroeger vaak hoog oplaaiende partijharts tochten gekalmeerd zijn. Slechts in den laat- sten tijd heeft zich een zekere nervositeit ge toond, die door uitlatingen van afgevaardig de Tibor van Eckhardt nog vergroot is. De tijd voor de verwerkelijking van het bij zijn aanvaarden van de regeering aangekon digde uitgebreide hervormingsprogram is thans aangebroken. Wat den algemeenen politieken toestand betreft verklaarde de minister-president, dat hij geenerlei radicale agitatie en geenerlei pogingen zal dulden, die afwijken van den weg van den duizendjarigen grondwet van Hongarije. Het trouwen vasthouden aan den geest van den duizendjarigen grondwet is de basis van de regeeringspoütiek. Voortgaande verklaarde Goemboes, dat hij zijn politiek ook verder zal steunen op de par tij der nationale eenheid (regeeringspartij) en dat ieder coalitieoplossing verre van hem is. Zijn veelbesproken overeenkomst met Ti bor von Eckhardt heeft alleen betrekking ge had op de invoering van het geheime kies recht en is ongeldig geworden door het schrijven van v. Eckhardt. Ten slotte zette hij uiteen, dat het hervor mingsstreven van zijn regeering doordron gen is van progressistische conservatieve ge dachten. Het doel is door dit hervormingswerk het leven van het Hongaarsche volk voor weder om duizend jaren te beveiligen en door een stapsgewijze ontwikkeling eindelijk den weg te versperren voor revolutionnaire oplossin gen. KOUDE TE BELGRADO. Tengevolge van de zeer hevige koude, waardoor de temperatuur te Belgrado daalde tot 17 graden onder nul en mede teagevolge van den hevigen sneeuwval, worden de dorpen geteisterd door een ware wolvenplaag De uitgehongerde dieren dringen bij troepen de dorpen binnen en gewapende patrouilles van soldaten en boeren hebben verscheidene wolven gedood. In Oviedo en omstreken zijn 270 mijnwer kers in staking gegaan, daar vier arbeiders wegens hun actie tijdens den October-op- stand hun werkvergunning was ontnomen. De stakers vormen een groep personen, die als strijdgroep tegenover de regeeringstroe- pen hebben gestaan. De civiele gouverneur van Asturie is vast besloten zeer strenge maatregelen uit te vaardigen. Hij heeft de staking onwettig verklaard en de mijndirectie gesommeerd de lieden te ontslaan, indien zij niet binnen 24 uur het werk hervatten. D* bakar.de Nederlandsche volkszanger en luitspeler Geert DU», slotvoogd van kasteel Assumburg te Heemskerk wordt 1 7 Februari s i. 60 jaar De politie van Rangoon heeft een aantal Chineezen gearersteerd, wegens het smokke len van uit China afkomstige opium. Het ver gif werd verborgen in eierschalen, tusschen de voering van hoeden en ook wel in petro- leumblikken. Zelfs had men de smokkelwaar in de dooiers van eieren verborgen. De voor heden afgekondigde algemee ns staking te Mexico-C'ty, die bedoeld was als een solidariteitsstaking met de reeds geruimen tijd stakende taxi-chauf feurs heeft de regeering genoopt een verklaring af te leggen, waarin zij zich op het standdpunt der stakende taxi chauffeurs stelt en de vervoeronderne- Thirdstreet kruist Het gebouw van twintig mingen voorschrijft de eischen der chauffeurs te aanvaarden en verplichte arbeidscontracten te sluiten. Tot nog toe kregen de chauffeurs de beschikking over een wagen tegen betaling van een bepaald huurgeld aan den eigenaar. Door den thans verordenden maatregel worden de chauffeurs loonarbeiders in vasten dienst. De algemeene staking in den staat Puelbla is geëindigd met inwilliging van dd eischen der arbeiders. In den afgeloopen nacht om half één is op 85-jarigen leeftijd, overleden de kardinaal aartsbisschop van Bordeaux Andrieu. Tengevolge van het smelten van de sneeuw is het kanaal van Vellerysthal naar Abreschweiler in Oost-Frankrijk door een afgegleden aardmassa over een afstand van 100 M. versperd, zoodat geen schip meer kan passeeren. De on derbreking van de binnenvaart door dit kanaal zal gezien den tijd, die noodig is voor het opruimingswerk minstens 2 maanden duren. In Belgische officieele kringen houdt men zich bezig met de vraag, wanneer koning Leopold en koningin Astrid het op iedere troonsbestijging volgende protocolaire bezoek aan de staatshoofden der met België bevrien de landen zullen kunnen brengen. Ten gevol ge van het zilveren regeeringsjubileum van koning George en de daarmede verband hou dende feesten is het mogelijk dat het bezoek aan het Britsche hof tot in het late najaar of het begin van het volgend jaar zal moeten worden uitgesteld. President Lebrun blijkt echter den wensch te hebben te kennen gegeven dezen zomer de Brusselsche wereldtentoonstelling te gaan be zichtigen. Aan deze komst naar de Pi'gische hoofdsad zou ongetwijfeld een koninklijk be zoek aan Parijs moeten voorafgaan. Ook is de vraag gesteld, of het jonge Bel gische koninklijk paar zich eveneens naar Den Haag zol begeven. Van zeer goed inge lichte zijde verneemt de N.R.Crt., dat, hoewel officieel nog niets vast staat, van een bezoek van koning Leopold en koningin Astrid aan koningin Wilhelmina en prinses Juliana wel dege'ijk sprake is. De datum van het bezoek aan Nederland zou echter eerst na de reizen naar Londen en Parijs definitief kunnen wor den vastgesteld. BOUWER VAN AMERIKA'S EERSTEN WOLKENKRABBER. In de diepste armoede te Chicago overleden. In de diepste armoede is in den nacht van Zondag op Maandag j.1. te Chicago de man overleden, die Amerika's eersten wolken krabber ontworpen heeft. Acht jaren lang was Frederick Philip Din- kelberg door zijn vele bewonderaars volko men vergeten en eerst zijn dood was in staat de herinnering aan hem weder wakker fe roepen. Veertig jaren geleden kreeg Dinkelberg de opdracht teekeningen te ontwerpen voor een gebouw, dat moest komen te staan op een belachelijk klein stukje grond in New-York, waar de Broadway Fifth-avenue en Twenty- verdiepingen, dat volgens zijn plannen werd opgetrokken, kreeg weldra den naam „Flat Iron Building" en werd een der wereldwon deren van dien tijd. Met één slag was Dinkelberg beroemd en de opdrachten stroomden hem toe. Tal van reusachtige gebouwen in alle groote steden der Vereenigde Staten werden door hem ont worpen. Toen hij oud begon te worden en de 70 naderde, werden de opdrachten echter min der en was hij gedwongen zuiniger te gaan leven. De crisis van 1929 trok ook Dinkel berg en de overblijfselen van zijn vermogen werden in den chaos weggevaagd. Hij was verplicht te gaan leven in een klein kamertje in een der groote huurkazernes van Chicago. Zondag j.1. zou hij, naar de Daily Ex pres" meldt, zijn 50-jarig huwelijksfeest vie ren. Toen zijn vrouw hem des ochtends wilde wekken, gaf hij haar geen antwoord meer Frederick Dinkelberg was in zijn slaap over leden. Zijn vrouw had zelfs geen geld, om hem het graf van den arme te besparen Naar wij vernemen, heeft de koningin den wensch te kennen gegeven het Saardetache- ment, dat Zaterdag a s. uit het Saargebied zal terugkeeren. te inspecteeren. Deze inspec tie zal plaats hebben Maandag 18 Febr. te 11 uur voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag Het detachement, waaronder medegerekend het gedeelte motorcompagnie uit Haarlem, zal staan onder commando van den kapitein der mariniers de Bruyn. Na de inspectie zal het detachement voor H.M. defileeren. De politie in Den Haag heeft gisteren vier personen aangehouden, die betrokken zijn bij de in het begin dezer week gepleegde in- Te Boggabilla in Nieuw Zuid-Wales braak in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis al- Australië) is een jeugdige Engelschman, daar, waarbij na forceering van de brand- Wilfrid v. Fowler, door een adder gebeten en kast een b 'drag van ongeveer 1200 werd aangezien de noodige sera niet voorhanden gestolen. waren, aan de gevolgen overleden. Reeds bij het eerste onderzoek had de po- o litie de overtuiging, dat deze diefstal ge- Op het Hasslachermeer te Sonneberg pleegd moest zijn door of met medewerking (Dtlvermaakten zich Donderdag verschei van iemand, die ter plaatse goed op de hoog- dene kinderen met schaatsenrijden. te was. Plotseling geraakte een groote ijsschol, Het voortgezet onderzoek heeft inderdaad waarop een 7-jarig jongetje en een 6-jarig aangetoond, dat deze zienswijze juist is ge- meisje bevonden, los en dreef stroomaf- weest. waarts. Even later brak de ijsschol in stuk- Gearresteerd zijn thans de portier van het ken en geraakten de kinderen te water. Zij Zuid-Hollandsch Koffiehuis en drie bekende konden slechts als lijnen worden geborgen. Haagsche inbrekers Te Limoges in Frankrijk zijn eenige geval len van papegaaienziekte geconstateerd. Het gemeentebestuur adviseert in verband hiermede, zieke papegaaien af te maken en te verbranden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9