DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Terwijl de stormwind beukte ^Buitenland Twee jonge menschen van de pier te IJmuiden geslagen en verdronken. Meerdere doodelijke ongevallen. No. 41 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: G. KRAK. Maandag 18 Februari 1935 137e Jaargang Binnenland. Overal verwoestingen. Een vreeselijk ongeval aan de Ertskade. Stormramp op de Nieuwe Meer. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 95. rfr«w»e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Zuid-Wester storm, welke voornamelijk in den nacht van Za terdag op Zondag heeit gewoed, heeft overal hier te lande vernie lend werk verricht. Ontelbaar zijn de ongelukken en ongelukjes, welke in den loop van Zaterdag en Zon dag hebben plaats gehad. Helaas zijn er ook doodelijke ongevallen te vermelden, want niet minder dan zes personen zijn het slachtoffer geworden van den verwoestenden stormwind. Allereerst heeft de wilde zee gisteren te IJmuiden twee slachtoffers geëischt. Een tweetal jonge menschen is jammerlijk omge komen, toen zij op de Zuid-Pier het woelige spel van wind en water gadesloegen. Het zijn mej. L. Amerlaan, Lange Lakenstraat 5 rood te Haarlem en de heer J. Betzema, Pla- tanenstraat 7, eveneens te Haarlem, die door een golf in de diepte zijn gesleurd. Samen hadden zij een fietstocht naar de havenplaats gemaakt, om de zee bij storm te zien. Den geheelen dag was het trouwens om en nabij de IJmuider pieren zeer druk. Honder den keken naar het uitvaren van de schepen, die in den vroegen morgen weer het ruime sop kozen. De zee leverde een prachtigen aanblik op; hoog sloeg het zeeschuim over de pieren heen. Door de tallooze kijkers voer echter een schok, toen in den middag bekend werd, dat twee menschen, die op de Zuidpier stonden in zee waren geraakt. De eene vertelde het den ander. Aller oogen staarten weldra naai de woelige baren. Wat was er gebeurd? Vlak bij het eind van de pier stonden twee jonge menschen. Zij tuurden naar de golven, die op deze plaats stuk sloegen op het steen. Achter hen was een ander groepje menschen opgedrongen Plotseling werd er geroepen: Pas op! En met reden. Een zware golf kwam aanrollen en stortte zich met kracht op de pier. Dit nu gebeurde meermalen. Meestal schoten de kijkers dan ijlings van de bedreigde plaats weg. Doch nu merkten zij eensklaps tot hun groote ontstel tenis, dat twee menschen, die de voorhoede uitmaakten, verdwenen waren. Even later zagen zij het lichaam van een meisje op de woelige golven drijven. Onmiddellijk werd er hulp geroepen. Velen kwamen naderbij ge hold; een oogenblik heerschte er verwarring Er werd geroepen en geschreeuwd. Handen wezen naar de zee. Van de twee jonge menschen was echter niets meer te zien. Eén golf heeft ze beiden waarschijnlijk van de pier gesleurd en in het water geslagen. Halverwege de pier is een reddingsboei aanwezig. Deze is nog losgemaakt en in het water gegooid. Het baatte echter niet meer; eenige oogenblikken later was het den kijkers ldat de zee onverwachts twee slachoffers had gemaakt. Inmiddels had men op de kustwacht het ongeluk bemerkt. Men vond kapitein Van de Wieje van de sleepboot „Stentor" terstond bereid, om naar de pieren te stoomen. Een menschlievende daad! Ook de reddingsboot van de N.Z.H.R.M., „Neeltje Jacoba", is uit gevaren. Onder ademlooze spanning zijn de ver richtingen van de booten gadegeslagen. Doch hoe de bemanning ook haar best deed het hielp niet. De lichamen bleven onvind baar. Slechts twee dingen konden worden opgehaald: een fototoestel, dat het tweetal had gebruikt, en een taschje van het meisje, waaruit de identiteit kon worden vastgesteld. Het tragische ongeluk doet er nog eens het licht op vallen, dat er bij de pier te IJ muiden zeer ongewenschte toestanden heer- schen. Bij stormweer is 't levensgevaarlijk op de pier te verkeeren; er is een groot waar schuwingsbord geplaatst, waarop dit nog eens uitdrukkelijk vermeld staat. Desniet tegenstaande was het gister op de pier weer zeer druk. Wij zagen er zelfs ouderen met kinderen. Het zal zaak zijn, dat in het ver volg er scherper op gelet wordt, dat men zich op de pier waagt. Als de zee zoo onstui mig tegen hel steen slaat als gister het geval was, kunnen ongelukken bijna niet uitblijven. Eén doode en een gewonde. Een zeer ernstig ongeval, waarbij een doode te betreuren valt, is Za terdag in den laten avond tengevol ge van den vliegenden storm, die de hoofstad heeft geteisterd, ge schied aan de Ertskade bij de Ver- bindingsdam te Amsterdam. Op genoemde kade is een loopkraan van de maatschappij Humber, welke kraan klaar blijkelijk niet heeft vastgestaan, door de op haar uitgeoefende hevige windstooten aan het rijden geraakt, vervolgens tegen een ge meentekraan gebotst, waarna beide in bot- sing kwamen met een z.g. brugkraan. Van deze kraan is de bovenconstructie als een riet afgeknapt en met donderend geweld terecht gekomen op een tweetal achter elkaar ge meerd liggende schepen. Het aan den bin nenkant liggende lichterschip „Jeanette" uit Rotterdam werd aan de voorpiek getroffen, tengevolge waarvan het lek stootte en binnen een half uur geheel zonk. De opvarenden konden zich bijtijds in veiligheid brengen. Van veel ernstiger aard was het ongeval met het lichterschip „Thejo", uit Leeuwen in Oelderland afkomstig, dat aan den buiten kant gemeerd lag Hier kwam een gedeelte van de ijzerconstructie terecht op de roef, waarin zich de familie Scheerens bevond, be staande uit man, vrouw en zoon. De roef werd als bordpapier in elkaar gedrukt met het noodlottig gevolg, dat de zoon, de 24- jarige G. Scheerens, vrijwel onmiddellijk werd gedood. De vrouw liep vrij ernstige wonden aan hoofd en handen op, terwijl de schipper als door een wonder ongedeerd bleef. Kort nadat de ramp was geschied, was er veel hulp ter plaatse. De brandweer rukte met groote materiaal uit, terwijl spoedig ook twee wagens van den Geneeskundigen Dienst alsmede een groote politiemacht op de plaats van de ramp arriveerde. Een der ziekenwagens heeft het lijk van den zoon naar het wilhelmina gasthuis ver voerd; met den anderen wagen is de vrouw naar hetzelfde gasthuis gebracht. Bij het redidngswerk is ook de comman dant der brandweer, C. Gordijn Jr., eenigen tijd aanwezig geweest. De plaats, waar het ongeluk is geschied, vertoont een beeld van groote ravage. De van alle kanten toege stroomde nieuwsgierigen werden door de politie op een afstand gehouden. Twee gieken verongelukt; negen scholieren te water. Een van hen verdronken. Bij het reddingswerk is ook de comman- middag op de Nieuwe Meer is geschied, is de 17-jarige scholier Mol te Amsterdam, verdronken, terwijl negen anderen konden worden gered. Een tiental jongelui van de watersportver- eeniging „Famos", welke haar bootenhuis met clubgelegenheid heeft aan het Jaagpad aan de Nieuwe Meer, ter hoogte van de ring- spoorbaan, was Zaterdagmiddag met twee gieken het meer opgeroeid. Het was een ge vaarlijke en hoogste roekelooze onderneming, aangezien er een hevige storm stond. Op het geheele meer was in verband met den zwa- ren golfslag vrijwel geen vaartuig te beken nen en weldra bleek, dat ook de beide ranke bcotjes, elk met 5 jongelui bemand, niet tegen het zware weer bestand waren. Het was den jongens, allen scholieren tus- schen 16 en 18 jaar, niet mogelijk de gieken met den boeg op de golven te houden, met het noodlottig gevolg, dat een der vaartuigen aan den achterkant door een hooge golf werd geraakt, waardoor het geheel volliep De bemanning van de andere giek, bemerken de wat er gaande was, trachtte bij te draaien hetgeen haar eveneens noodlottig werd, want in een oogwenk was ook dit vaartuig door de golven overspoeld. Negen van de tien inzit tenden geraakten te water, alleen de stuur man van een der bootjes wist zich er aan vast te klampen en dreef er mede naar den over kant, waar hij doornat op den wal klom. Van de negen andere jongens slaagden vier er in zwemmende den kant te bereiken; vier an dere konden worden gered door den schipper van een motorboot, die aan den kant ge meerd lag en onmiddellijk naar de plaats van het ongeval was gevaren. Een der jon gens, de 17-jarige Mol, was echter reeds ge zonken. Zijn broer heeft hem nog een oogen blik gegrepen, doch hem niet kunnen hou den. Door middel van de naastbijzijnde tele foon werd de politie van bureau Overtoom gewaarschuwd, welke zich met den hoofd inspecteur, W. F. H. Glasius, naar het Jaag pad begaf. Toevallig kwamen de politie ambtenaren op den Sloterstraatweg een motorspuit van de brandweer tegen, alsmede een ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst. Beide wagens werden onmiddellijk gerequireerd. Het.bleek, dat een van de jon gelui, een zoon van den arts Quanjer aan de Nassaukade, buiten kennis was. Het perso neel van de brandweer en den G.G. en G D hebben hem bijgebracht en ter observatie naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De andere jongelui waren in het clubhuis weer spoedig op hun verhaal gekomen De beide gieken, die geruimen tijd hulpeloos op het water hebben rondgedreven, zijn later naar den kant gebracht en op den wal getrokken. De politie is urenlang bezig geweest met het dreggen naar den verdronken scholier Mol, waarbij van de kleine politieboot werd gvbruik gemaakt. Bij het dreggen naar het slacht offer ander lijk opgehaald. Bij het dreggen naar het lijk van den acht tienjarigen scholier F. L Moll, heeft de politie het lijk van een man opgehaald, een Amsterdammer, die sinds veertien dagen zoek was. Het lijk van den scholier Moll gevonden. Te ongeveer hajf vijf heeft de Amster- damsche politie van het bureau Ovenoom, na gisteren den geheelen dag te hebben ge. dregd, het liik opgehaald van den 18-jarigen scholier S. F. Moli. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhel mina Gasthuis vervoerd. TEGEN DE TRAM GEWAAID. Meisje overreden en gedood. Zaterdagmiddag reed het zestienjarige boe renmeisje Coba Sturm te Vlissingen per rij wiel de Badhuisstraat in, toen de electrische tram passeerde. Zij werd door den wind tegen de tram op gedrukt en medegesleurd. Het meisje werd op slag gedood. De tram kreeg drie kwartier vertraging. VISSCHERSBOOT IN HET HELLEGAT GEZONKEN. Opvarenden gered. Zaterdagmiddag te half twee is tusschen Ooltgensplaat en Willemstad in den feilen storm een visschersboot gezonken; de op varenden zijn echter gered. Het ongeluk vond plaats bij den in het Hellegat gelegen strekdam die zich midden in de breede rivier bevindt, en slechts ge deeltelijk boven water uitsteekt. Nadat het scheepje, dat thuis behoorde te Hardinxveld en eigendom was van den heer Klop, was ge zonken, slaagden de drie opvarenden erin, zwemmende en met levensgevaar, den dam te bereiken. Op dezen strekdam hebben zij een be nauwd halfuurtje doorgemaakt. Door de passeerende sleepboot Mars uit Dordrecht zijn zij ten slotte aan boord genomen. Dit kon slechts met groote moeilijkheden ge schieden, daar er een hooge zee stond en het voor de sleepboot gevaarlijk was, den dam te naderen. Daar er geen roeiboot aan boord was. waagdr de kapitein het toch, de sleep boot tegen den dam te laten drijven, waarna de opvarenden van de omgeslagen en ge zonken visschersboot konden overstappen. Eén der geredden is te Willemstad aan wal gezet; de anderen zijn doorgevaren naar Dordrecht, waar zij wonen. NOODWEER OP HET IJSELMEER. Op het IJselmeer spookte het geweldig. De kracht van den storm zwiepte hooge gol- venmassa's in de richting van den afsluitdijk Het eigenaardige feit deed zich voor, dat bij de Oranjesluizen het water 2.15 meter be neden het normale peil stond, hetgeen tot gevolg had, dat de Lemmer en de Zwolsche boot door het groote verschil van waterstand tusschen IJ en IJselmeer niet geschut konden worden. De zeeschepen, die in den loop van den middag en in den vooravond uit de hoofd stad zijn vertrokken, nebben te IJmuiden vastgemaakt. Diverse andere schepen, welke op vertrek lagen, zijn te Amsterdam gebleven Alleen het stoomschip Beyerland" van de .Zeevaart- en steenko'enmaatschappij" heeft zich naar buiten gewaagd, alsook de Engel- sche kolenboot Hepburn". Beide scheper., die door hun ballasttanks zeer diep liggen, er tegen een stootie kunnen, vlogen een maal buitengaats, waar de golven huizen hoog gingen, voor den wind weg. Een inte- assant, maar angstwekkend schouwspel. Het Letlandsche s.s. „Everosa" dat bij de hoogovens te Velsen erts had gelost en Zater dagmiddag vertrokken was, op weg naar Rotterdam, is, door het vliegend weer ge dwongen, dwars van Scheveningen moeten terugkeeren. Ook de kapitein van het Zweedsche s.s. „Madja" dat te IJmuiden Noorsch natuurijs had gelost en Zaterdagmiddag was vertrok ken, zag zich verplicht, naar de haven terug te keeren, hetgeen zonder beloodsing geschie den moest, omdat geen loods aan boord kon komen. KERKEN TE VENRAY BESCHADIGD. Aanzienlijke schade. 21aterdagnacht zijn tengevolge van den storm onder de gemeente Venray twee kerk torens omgewaaid en door de daken van de kerken naar beneden gesto.t. Van de Parochiekerk stortte nl. een der zijtorens in, welke het voorportaal der kerk vernielde. Te OostrumVenray is de geheele kerk toren ingestort. Hierdoor werd het dak boven het schip van de kerk naar beneden gewor pen. Het kwam terecht op den grond in de kerk. De schade is zeer aanzienlijk. Omtrent deze instorting vernemen wij nader, dat deze Zaterdagavond te ongeveer elf uur heeft plaats gehad. Te Oostrum Venray, waar de geheele kerktoren, die een hoogte heeft van ruim twintig meter, naar beneden is gekomen, is ook het schip van de kerk beschadigd, echter is de schade van niet te groote beteekenis. In beide kerken, welke zeer oud zijn, konden gister de diensten ge woon doorgang vinden. Het puin is inmid dels opgeruimd. VUURSCHIP MAAS VAN DE ANKERS GESLAGEN. Het vuurschip Maas is te Hoek van Hol land door den storm van de ankers geslagen, het schipt ligt nu voor zijn reserveanker. De loodsboot is uitgevaren om hulp te verkenen. Sleepschip in moeilijkheden. Op de Westerschelde is het Nederlandsche sleepschip Racine van de N.V. Rijnvaart Mij te Rotterdam, dat getrokken werd door de sleepboot „Sloe" een oogenblik in een ge vaarlijke positie gekomen. Ten gevolge van den storm maakte de Racine veel water, waardoor eenig gevaar voor zinken be stond. Van Terneuzen vertrokken twee sleep- booten, die het schip tot voor de haven van Terneuzen hielpen sleepen. Toen maakte de „Racine" slagzij, waardoor de situatie nog gevaarlijker werd. Nadat een vierde sleepboot op het tooneel was verschenen, die een pompinstallatie aan boord had, werd met het uitpompen begon nen. Het schip is behouden in de haven binnengebracht, sleepbooten zijn echter langszij gebieven om het pompen voort te zetten. De „Racine' was op weg van Duitsch- land naar Sluiskil en geladen met kolen. Windhoos in Blokzijl. Nadat Zaterdag den geheelen avond reeds een krachtige storm over het stadje, gelijk over het geheele land, had gewoed, is Blok zijl te 11 uur verrast door een windhoos, die groote schade aanrichtte. Van tal van hui zen werden dakpannen afgerukt, die soms elders weer door ruiten naar binnen sloegen. Boom, schoorsteenen en zelfs enkele gevels werden vernield, zoodat de brokstukken over de straat vlogen. In den loop van den dag reeds heeft men een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Dekkleeden werden per auto uit Hasselt gehaald om zooveel doen lijk regen en wind buiten de beschadigde huizen te houden. Persoonlijke ongelukken hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Boerderij te de Rijp gehavend. Vanwege den aanhoudenden storm werd de boerderij van den heer C. Smit te de Rijp zoodanig gehavend, dat één zijde van het dak geheel is weggewaaid. De schade voor dezen veehouders is derhalve aanzienlijk. STORM BOVEN DUITSCHLAND. Schade te Berlijn- Een hevige storm heeft in de vroege och tenduren groote schade aangericht in ver schillende deelen van Berlijn. Tal van hoo rnen werden ontworteld en in de binnenstad stortte een bouwsteiger ,n. Tal van door den storm veroorzaakte verkeersongevallen had den gelukkig grootendeels een goeden af loop. Tegen den middag zette de storm met her nieuwde hevigheid in. Te Berlijn—Schmar- gendworf stortte een schoorsteen in. Terwijl ac brandweer de puinhoopen opruimde stort te een tweede schoorsteen in, waardoor een 55-jarige brandweerman Paul Becker, die vallend gesteente op het hoofd kreeg, zooda nig werd gewond, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis is overleden. Wijlen koning Albert herdacht. (Buitenland). Mussolini's troepen naar Afrika. (Buitenland). Hauptmann in de doodencel. (Bui tenland). De café's te Luik gaan sluiten als protest tegen het alcoholverbod. (Buitenland). Executie van twee vrouwen te Berlijn? (Buitenland). Storm boven Duitschland. (Bui tenland). Communisten overvallen te Am sterdam N. S B.-ers. (Binnenland). Vernielend werk van den storm. (Binnenland). De mariniers te Rotterdam terug. (Binnenland). Zesentwintig anti-fascisten tijdens Nederland—Duitschland aangehou den. (Binnenland). Auto in de Waal gereden, een arts uit Amersfoort verdronken. (Binnen land). Nederland—Duitschland 2—3, het beslissende doelpunt in buitenspel positie geschoten. (Sport en wed strijden). Willy den Ouden wint v n Rie Mastenbroek op de 100 M. vrije slag. (Sport en wedstrijden). De gemeentebegrooting van Ber gen. (Prov.) (Zie verder erenfoeel ^ntrtr berichten). Het kustgebied geteisterd. De zware Westerstorm, welke Zaterdag middag boven het geheele kustgebied van noord-Duitschlana heeft gewoed, heeft ook gisteren aangehouden. Te Hamburg en de omstreken werd aan zienlijke schade aangericht aan gebouwen, terwijl tal van boomen werden ontworteld. De bewoners van het havengebied hebben zich op hoog water voorbereid. In de Noordzee is bijna het geheele scheep vaartverkeer stilgelegd. Bij Cuxhafen zijn tal van schepen voor anker gegaan om beter weer af te wachten. Ook op de Beneden Elbe zijn vele vaartui gen voor anker gegaan. In den nacht op Zondag is opnieuw een hevige storm opgestoken boven den Dantzi- ger Bocht. Deze storm nam in de ochtend uren het karakter van een orkaan aan. Met bijna onverminderde hevigheid hield de storm den geheelen Zondag aan. Te Dantzig en in de voorsteden werd enorme schade aangericht. Eenige boerenhofsteden zijn onder water gezet. Eenige voorsteden waren urenlang van electrisch licht versto ken. Het luchtverkeer moest worden ge staakt. Orkaan boven Saksen en Leipzig. In den afgeloopin nacht van Zaterdag op Zondag heeft een orkaan boven Leipzig groote schade aangericht. Schoorsteenen stortten in, daken werden afgerukt, hekken ingedrukt en boomen ontworteld. Van een machineloods der machinefabriek der Fa. Kirchner en Co. A. G. te Leipzig werd het dak, metende 35 bij n Meter, in zijn geheel afgerukt. Ook het tramverkeer werd gestoord tengevolge van he* vallen van boomen en 'ichtmasten op de stroomgeleidingsdraden. De brandweer mo'st 'n zoo vele gevallen as sistentie verleenen, dat de geheele brandweer van Leipzig gemobiliseerd moest worden. 'S WERELDS RIJKSTE MEISJE TROUWT. Huwelijksreis om de wereld. Het rijkste meisje ter wereld is te New-York in het huwelijk getreden met James H. R. Cromwel, een zoon van een der leidende so- ciety-figuren. Wie is dat meisje? Het is de 22-jarige Miss Doris Duke, een aardige blon dine, de dochter van een sigaretten-koning. Ongeveer drie maanden geleden kreeg Miss Doris Duke, zooals door haar vader was be paald de beschikking over het niet onaardige sommetje van zestien millioen gulden. En wanneer zij op 23 November 1937 vijf-en- twintig jaar is geworden, wacht haar op nieuw eenzelfde bedrag. Thans bevindt het gelukkige paar zich aan boord van het Italiaansche stoomschip „Conté di Savoia", want zij zijn van plan een reis om de wereld te maken. „Mevrouw Cromwell", zoo zeide de bruidegom, heeft 'n hekel aan publiciteit. Zij reist onder d*n naam van Miss Doris Duke en zal dus haar eigen paspoort gebruiken, totdat de jongge trouwden te Caïro zijn aangekomen, waar hun een paspoort wacht, waaruit hun huwe- lijksstaat zal blijken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1