De restauratie van de Groote Kerk. De groote fabrieksbrand te Uitgeest. Het 15de eeuwsche kunstwerk moet noodzakelijk gerestaureerd worden. Ook in Amerika protest. Stad en Omgeving. Een bouwvallige toestand. X van de 12 jury-leden is van liet hoogste be lang zou er één ziek worden of dood gaan, dan zou het heele proces van voren af aan moeten overgedaan worden!Den volgen den dag werd de reporter van WOR onder vangen door een praatje over de verdiensten van een zekere hoestbonbon en alle mil- lioenen luistervinken konden op hun vingers uitrekenen, dat dit het middel van rechter Trenchard was! Een dergelijke commerciali seering moet men meegemaakt hebben om te kunnen gelooven. Het oordeel van Edna Ferbe*. Parament, Universal, Pathé, Fox en wie er verder zijn, zagen niet in waarom zij hun aandeel in den vetten buit moesten laten voor bij1 slippen en tegen de instructies van den rechter in plaatsten zijn hun toestellen op 'n soort galerij en draaiden er lustig op los. Maar dat is lang niet alles! Edna Ferber, de schrijfster van Show Boat en andere romans, vond zich geroepen op een goeden morgen den volke te verkondigen, dat het plaatsje Flemington het middelpunt was geworden van alle sensatiezoekers en -zoeksters, die er een soort circus van maakten en zich wan hopig aanstelden: de chic van Park Avenue, artiesten, tooneelschrijvers, regisseurs, sport- menschen, bekende journalisten van binnen- en buitenland, die geen van allen iets voel- den voor het ontzettende drama, dat zich daar afspeelde, maar die kwamen om te ge nieten en om gezien te worden. „Het is zoo weerzinwekkend", schrijft Edna Ferber, „dat ik neiging had om mijn ontslag te nemen als lid van de maatschappij". Wat is bijv. zoo weerzinwekkend? Dat kooplui een klein evenbeeld van de ladder aanbieden, waarlangs de ontvoerder de baby geschaakt heeft en dat men in zijn knoops gat dragen kan. Dat het Union Hotel, het eenige hotel van het plaatsje, een menu of cocktails aanbiedt, die den naam dragen van den beklaagde, de getuigen, den officier van justitie en verder iedereen, die er mee te ma ken heeft. Dat 's morgens om zes uur, wan neer het in deze laatste weken 30 en 40 gra den vriest een queue van belangstellenden voor de toegangsdeur staat te wachten om binnengelaten te worden. Dat er nog geen dag voorbij gegaan is, waarin niet hinderlijk gelachen en gegiebeld is door het publiek om dingen, waarvan een normaal denkend mensch geen oorzaak tot vroolijkheid kan maken. Toen Hauptmann gevraagd werd hoeveel geld hij voor zijn vertrek naar Ame rika in zijn geboorteland bezat en hij mil- liarden antwoordde, doelend op de bijkans waardelooze marken, ging er een homerisch gelach op. Waarmee dit knappe publiek met een zichzelf veroordeelde. Weerzinwekkende reclame. Weerzinwekkend zijn de groote opschrif ten boven de krantenartikelen, die alleen maar een of twee sensationeele of belache lijke zinnen uit het getuigenverhoor van den heelen dag weergeven en daarmee een ge heel valschen indruk van deze tragische zaak geven. Daar is bijv. de trots van onder- burgemeester Lyons van de Bronx over de reclame, die zijn stadsdeel uit het proces ge kregen heeft, omdat de lichtelijk praatzuch tige Dr. Condon bij zijn getuigenis omtrent de overreiking van het losgeld aan den ge- heimzinnigen „John" vertelde in de Bronx te wonen, waaraan hij schielijk toevoegde „the most beautiful borough in the world" de mooiste stadswijk in de wereld. Dr. Condon, die zijn heele leven in de Bronx gesleten heeft en derhalve zeer tot oordeelen over de heele wereld gerechtigd was, bracht er op zeer onnoodige manier de reclame bij te pas en droeg aldus een bescheiden deeltje bij in de reeks opvallendheden tijdens het getuigen verhoor. Het mag ongelooflijk schijnen, maar nog altijd worden er lieden gevonden, die in een geruchtmakend proces een goede gelegenheid zien zich een plaatsje onder de publieke schijnwerpers te veroveren en er een sla'tje uit te slaan door als getuige op te treden. Dat de sheriff aardige bijverdiensten heeft gemaakt door verkoop van plaatskaarter. aan 't publiek staat even vast als de steno grafen hun zwaren arbeid naar behooren beloond krijgen door verkoop der gemimeo- grafeerde woordelijke verslagen. Vaudeville agenten zijn onophoudelijk in de weer om iedereen, die er mee te maken heeft een con tract aan te bieden; de jury van acht heeren en vier dames kunnen na afloop voor 200 dollar per week een vaudeville-tournée ma- wen om van hun ervaringen te vertellen. Hauptmann's advocaat, Reilly, nam de ver dediging op zich, wel wetend, dat hij er gel delijk misschien bij zou moeten toeleggen, maar zich evenzeer bewust van de enorme rcelame, die hem voor de toekomst van dienst zou kunnen zijn. Reeds nu is het bekend geworden, dat den openbaren aanklager waarschijnlijk een belangrijke positie te Was hington aangeboden zal worden. Nog is 't zoover niet, maar mocht Haupi- mann onschuldig bevonden worden, dan zul len hepi stellig groote aanbiedingen gedaan worden van zijn ervaringen te vertellen op schrift en mocht hij ooit als vrij man rond- loopen, dan in persoon. Tegen dit alles en meer nog wordt ook in dit land geprotesteerd als onbetamelijk en goedkoop; duizenden er geren zich er aan en laten niet na luide voor hun opinie uit te komen, maar intusschen schijnt de overgroote meerderheid er anders over te denken. Het hoogst belangrijke nieuws uit binnen- en buitenland heeft al weken moeten wijken voor hetgeen bijv. een getuige te vertellen had, die Will Rogers imiteerde en dergelijk fraais. Speciale bewaking van den gou verneur van New Jersey. Gisteren is een speciale wacht ge plaatst in de ambtswoning van den gouverneur van den staat New Jer sey, Hofmann. Hoewel geen offi- cieele mededeeling is verstrekt neemt men aan, dat deze actie in verband staat met het feit, dat de gouverneur een groot aantal ano nieme dreigbrieven heeft ontvangen. Gratie-verzoeken stroomen binnen, Terwijl Hauptmann's verdedigers de voorbereidingen treffen voor de behandeling van zijn zaak in hocger beroep, deelde de gouverneur van New Jersey Hofmann mede, dlat hij tot nog toe 124 brieven had ontvan gen, waarin hem werd verzocht Hauptmann gratie te verleenen. DE ITALIAANSCHE VOOR BEREIDINGEN. Voor eventueelen oorlog. De Opperste Raad voor de Landsverdedi ging in Italië is Woensdag in laatste zitting bijeengeweest voor zijn twaalfde gewone sessie. Over het resultaat wordt thans een uit voerige officieeie mededeeling gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard: De Opperste Raad voor de Landsverdedi ging acht het noodzakelijk de natie er mede deeling van te doen, dat hij in de twaalf jaren van zijn bestaan zijn taak heeft vervuld, welke daarin bestaat, tijdig de onontbeer lijke middelen beschikbaar te stellen, opdat bij een eventueel gewapend conflict de daar voor noodzakelijke omstandigheden zoodanig zijn, dat de actie zoo goed mogelijk kan zijn. Na bestudeering van alle behoeften, waar voor bij critieke en beslissende toestanden voorzorgen moeten worden getroffen en wel zoowel t. a. v. de verpleging der gemobili seerde gewapende macht als voor de werk en levensmógelijkheden van de geheele natie, heeft de Opperste Raad systematisch alle oorspronkelijke hulpbronnen van het land georganiseerd en maatregelen getroffen voor de gebruikmaking hiervan. In het bij zonder is de productie en verwerking van artikelen voor militair gebruik door de autoriteiten tot in bijzonderheden voor bereid. Mochten daarbij leveringen en goederen- rail met het buitenland in aanmerking komen, dan kan met beslistheid worden ontkend, dat die vrijheid van hanaelen van Italië in het buitenland belemmerd zou worden door een tekort aan grondstoffen. Volgens de officieeie mededeeling wordt de approviandeering met tarwe, graan, rijst e. d. door den eigen landbouw gedekt. Italië kan in tijd van oorlog door de exploitatie van zijn eigen bodemschatten voorzien in de behoeften aan brandstof, terw'jl het door ertswinning en ertsbeWerking over aanzien lijke mogelijkheden beschikt. Naar de mee ning van> den Oppersten Raad kan Italië in tijd van oorlog rekenen op zijn voorraad kolen en bruinkolen Bovendien is Italië op het gebied der levensmiddelenvoorziening, zoomede op dat dat kleeding onafhankelijk. De volgende gewone zitting van den Oppersten Raad zal begin Februari 1936 worden gehouden. DOOR LAWINE BEDOLVEN. Bij Zumdorf tusschen Realb en Hostenthal (Zw.) is een lawine naar beneden gekomen, die den 25-jarigen Joseph Gwerder uit Realb heeft bedolven, toen hij zich mei twee jachthonden op weg bevond ter waar neming van het wild. Hij kon nog slechts als lijk geborgen worden. AARDBEVING IN DE PROVINCIE TSJIBA. Officieel wordt medegedeeld, dat in de Chineesche provincie Tsjiba in de nabijheid van Koedsoekoegatsjema een krachtige aard beving is voorgekomen. Talrijke huizen wer den verwoest. Berichten over het aantal dooden en gewonden ontbreken nog. TREINONGELUK IN RUSLAND. Drie dooden, twaalf gewonden. Bij een botsing tusschen twee treinen op het station Sages bij Tiflis, zijn drie perso nen gedood en twaalf gewond^ - i De Kerkvoogdij "van de Nederl. Herv. kerk heeft aan de Regee ring bericht, dat het niet lan ger de verantwoordelijkhei 1 wenscht te dragen voor den deplorablen toestand, waarin het koor en andere gedeslten van de Groote kerk verkeeren Zooals men weet, werd in 1927 het restauratiewerk van ae Groote kerk, waarmede in 1923 weid begonnen, nadat er 460.000 aan was verwerkt, stopgezet. Sindsdien wordt het koor aan de Langestraat-zijde, waarvan wij bijgaande foto pu- bliceeren, door steigervverk ge stut, maar er openbaren zich scheuren, die dermate angst wekkend zijn, dat de Kerk voogdij zich genoopt gevoelde om de Regeering kenbaar te maken, dat zij niet langer de ver antwoordelijkheid voor komende gevaren wenscht te dragen. De Regeering heeft bericht, dat zij principiee' vóór de voort zetting van het restauratie-werk is en hierover onderhandelin gen met de gemeente Alkmaar en de provincie Noordholland aangeknoopt heeft. De Groote kerk is in Noordholland boven het IJ de mooiste kathedraal. Ieder, die zich voor de bouwkunst inte resseert, weet, dat men hier te doen heeft met een kunstwerk van architectuur en toen het vorige jaar een vrachtauto een hoek van het Oosterportaal, een fijn. goed bewaard voortbrengsel der late gothiek, in elkander reed, heeft de rijks commissie voor de Monumentenzorg in Nederland er angstvallig voor gezorgd, dat dit waardevolle portaal in zijn ouden toestand zal worden hersteld. Men weet nog altijd niet, wie dat moet betalen en daarom is men nog steedniet met de noodige werkzaamheden aance- vangen. Er bestaat thans echter alle kans, dat spoedig de verdere restauratie van de kerk voortgang zal hebben en wij bunnen niet anders dan er ons over ver heugen, dat de Regeering ook in dezen moeilijken tijd van niet-sluitende be grootingen begrijpt, dat dit cultuurwerk bewaard moet hlijvön. Ook uit een oog punt van werkverschaffing verdient het herstel van dit mooie gebouw te worden toegejuicht. De restauratie, waarmede, zooals ge zegd werd, in 1923 werd aangevangen, was oorspronkelijk opgedragen aan den architect Wolter te Rielè, doch aange- z.ien deze zich niet kon vereenigen met do opvattingen van de rijkscommissie, die de Regeering omtrent de restauratie adviseerde, verkreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag en werd het werk opge dragen aan den architect Herman van der Kloot Meyburg te Voorburg, die een nrnuw restauratieplan ontwierp en dit begrootte op 4GO.OOO Reeds in 1920 bleek een onverwijlde voorziening dringend noodzakelijk Het gebouw vertoonde belangrijke verzak kingen, die in hoofdzaak ontston len door de onvoldoende stabiliteit van het schip, dwarsschip en koor en den on- gunstigen toestand van den kap, die op sommige plaatsen constructief was -vergaan. De steunbeeren, die de opgaan de muren van de middenbeuk en het koor behoorden te schragen, misten een voldoende ondersteuning en de kap- of dekbalken, die met hun sleutelstukken, muurstijlen en stekseharen een onwrik baar geheel moeten vornen, konden de hun toegedachte functie nog maar ge brekkig vervullen. In hooge mate was dit het geval met de kruisspanten die den last van den dakruiter met het klok kenspel en het omvangrijke uur- en speelwerk (het carillon alleen woog 2100 K.G.) niet meer konden dragen. De dak ruiter was reeds 70 c.M. gezakt en in 1921 bouwde de aannemer Joh. Apel doorn, als laagste inschrijver, voor de som van 8740 een hulptoren om den dakruiter te schragen, welke toren te- \ens bedoeld was als klim- en hijsch- toren. Besloten werd, het restaureeren van de kerk, door den architect van der Kloot Meyburg op 460.00C begroot, in eigen beheer uit te voeren en dit beheer aan te besteden, dat werd opgedragen aan de firma H. Boel en C. de Haan te Voor burg voor 3.3 De restauratie beoogde slechts het behoud van het historische genouw. Al leen zouden verschillende ramen, die dichtgemetseld waren, weer in natuur steen worden aangebracht, terwijl al dé houten tusschenstijlen van de overige ramen door natuursteen zouden worden vervangen. Ook omvatte het werk het maken \an een betonring om het gehee le kei kgebouw om een stevig geheel tot stand te brengen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om den dakruiter op-te vijzelen, doch bij een nader onderzoek, ingesteld door de sub-commissie van de rijkscommissie voor de Monumentenzorg, bleek, dat dit, tengevolge van den slechten toestand, waarin verschillende onderdeelen van den dakruiter verkeerden, niet mogelijk was en werd besloten, den dakruiter 'af te breken en in denzelfden vorm weer op te bouwen met gebruikmaking van het vrij komende materiaal, voor zoover dit nog bruikbaar was. Men stond toen reeds voor den eersten tegenvaller en zooals dit gewoonlijk bij de restauratie van dergelijke oude ge bouwen het geva' is, volgden meerdere t genval Iers, waardoor het voor de ge heele restauratie van de kerk geraamde bedrag van een half millioen 6lechts voldoende bleek voor nauwelijks de helft van het uit te voeren werk. Uit gebrek aan geld moest in 1927 het werk worden stopgezet en -steeds ont braken de financiën om het te hervatten. Thans is de toestand van de uiterste noodzaak ingetreden. Do voortzetting van de restauratie moet hervat worden en vermoedelijk zal hiermede wederom een half millioen zijn gemoeid. ..'„VS ^slootde A,kmaarsche Raad op 26 Juli 15 /0 bij to dragen, de Provin cie betaalde 65000, het Rijk 40 en de kerkelijke gemeente droeg 115 000 k naa,'VT' *ocn (,fl zev™ werken van he° ®^mhartl^«'d" voor 50.000 aan he Rijk werden verkocht. De kerkelijke gemeente heeft geen ireld en ook voor Alkmaar zal het S dSn- lijk zijn om opnieuw een 70.000 voor dit werk uit te trekken, hetzij het werk in werkverschaffing kan worden uit gevoerd, aangezien dan Maatschappelijk Hulpbetoon voor een gelijk bedrag zal kunnen worden ontlast Het zal dezen kant uit moeten en naar wij vernemen, staat de Regeering hier niet afwijzend tegenover. Wanneer men al deze moeilijkheden overdenkt, dan staat men in bewonde ring voor ons voorgeslacht, dat het in de 15de eeuw heeft aangedurfd om een der gelijke kathedraal te bouwen en dit te meer, wanneer men bedenkt, dat Alk maar toen slechts 4000 zielen telde. Oorspronkelijk stonden er op deze plaat6 twee groote kerken, de St Lau- rens en de St. Mattheuskerk. Tijdens den bouw stortte in 1468 de groote toren, die tot de twee met elkander .n verbin ding staande kerken behoorde, in en de val van dien toren, waarvan de funda menten nog in het Waaigat aanwezig zijn en tot de Scheteldoekshaven loopen, maakte de beide kerken tot een niïne. Reeds in 1470 besloot men tot den bouw van de tegenwoordige St. Laurens- kerk, waaraan men 48 jaar lang heeft gewerkt, hoewel de kerk reeds in 1508 in gebruik werd genomen. Bouwmeester va., de kerk is geweest een lid van de be.oemde architectenfamilie Kelder mans. Uit gebrek aan geld werd van den bouw van een toren afgezien en alleen de beuken werden van eteenen gewelven voorzien. Uit gemis aan een toren werd de dakruiter grooter gebouwd dan ge bruikelijk was en van een klokkespel en een omvangrijk uur- en speelwerk voor zien. Alkmaar kan men zich moeilijk den ken zonder dit prachtige bouwwerk. Er zijn menschen, die van oordeel zijn, dat men om practische redenen de kerk beter had kunnen verkleinen. Ook met het oog op het verkeer zou dit wensche- lijk zijn en dit te meer, nu door de ver brijzeling van het vóórportaal de nood zakelijkheid gebleken is om het trottoir voor dit vóórportaal te verbreeden, waardoor de reeds smalle rijweg nog, smaller zal worden. Ook zijn er, die van oordeel zijn, dat men verstandiger zou hebben gedaan om inplaats van een millioen voor de restauratie te besteden, een nieuwe kerk te bouwen, die practisch door haar in* richting meer zou voldoen voor de t® houden eerediensten. Zij redeneeren zóó, dat nu eenmaal geen enkel menschen- werk blijvend is en dat alles, wat zijn 1 vensduur heeft gehad, dient plaats te maken voor nieuwe scheppingen. Dezul ken mogen echter niet uit het oog ver liezen, dat de levensduur van dezo ka thedraal stellig veel langer zou zijn ge- weest, wanneer zij geen eeuwen van onderhoudsverwaarloozing had gekend. Ook past het een volk om zijn verleden te eeren. Het moge waar zijn, dat na de restau ratie deze groote kerk voor de Kerk voogdij een zorgenkind zal blijven, niet minder waar is het, dat Alkmaar zonder dit kunstwerk van architectuur in aspect enorm zou verliezen en daarom velooven wij, dat de Kerkvoogdij den dank van de bevolking en het nage slacht verdient voor het streven om dit machtig schoone bouwwerk te herstel len en nog voor eeuwen te behouden. f -

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8