DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Surinaamsche de loupe begrooting onder genomen. Engelsch-Duitsche besprekingen aanstaande? buitenland No. 46 O" nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 23 Februari 1935 137e Jaargang Tweede Kamer Bacoven- en rijstcultuur aanbevolen. Redacteur van f,De Banier" veroordeeld. IDaqeÜiksch Duitschland bereid tot onderhand*lingen over de punten in het Fransch-Eng&lsche commun.qué Nog meer onderhandelingen? De Britsche ambassadeur te Berlijn is be zig leidende kringen te polsen in verband met eventueele besprekingen tusschen Simon WEER TOT HET LEVEN OPGEWEKT. STORM IN NOORD-FRANKRIJK. STORM IN ENGELAND. Wat vandaag de aandacht trekt,,. SLEEPSCHIP VERGAAN. Twaalf man verdronken. ACHTTIEN RENPAARDEN VERBRAND. INRIJ VERBODEN ALKMAARSGHE COURANT. Deze Couiant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVER1ENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f O contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vfi. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 22 Februari. Eerst heeft minister Colijn een weekje in de Eerste Kamer moeten doorbrengen om als voorzitter van den ministerraad aan de algemeene beraadslagingen over de Rijksbe- grooting deel te nemen. Daarna moest hij net Binnenhof oversteken om in de Tweede Kamer een kleine veertien dagen mee te doen aan de behandeling van de Indische begroo ting. Deze moest gister eindigen, opdat de Kamer heden de Surinaamsche begrooting zou kunnen afhandelen. Dit laatste was noodig, omdat dr. Colijn als waarnemend minister van Waterstaat de volgende week in de Eerste Kamer zich aan net begroo- tingsdebat over „Waterstaat" moet wijden. Daartusschendoor moet hij als premier de groote lijnen der te volgen staatkunde in allerlei kwesties trekken en zijn twee depar tementen beheeren. Moge althans aan het interim van „Waterstaat" spoedig een eind komen De Indische begrooting van Oorlog heeft de Kamer heden met 49 tegen 15 stemmen en die van „Marine" bij zitten en opstaan aan genomen. Tegen stemden de sociaal-demo craten, communisten en mr. Arts (r.k.v.p De vrijzinnig-democraten stemden, naar uit een stemmotiveering van mr. Joekes bleek, vóór, omdat er op „Oorlog" aanmerkelijk is bezuinigd (12 millioen) en omdat de com missie-Kan onderzoekt, hoe de samenstelling van de vloot minder kostbaar kan worden, zonder dat zij voor haar doeleinden minder berekend wordt. Bij de behandeling van de Surinaamsche begrooting scheen baron van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) iets te gevoelen voor het denkbeeld, één gouverneur voor Suriname en Cura^ao aan te stellen. De heeren IJzerman (s.d.) en Feber (r.k.) echter wezen het denk beeld af, daar de gewesten h.i. te ver van elkaar verwijderd en te verschillend in ka- ïakter zijn. E>e heeren IJzerman en van Boetzelaer keurden af, dat een 70-jar. redacteur van een vreemdsoortig, maar ongevaarlijk blaadje, „De Banier", tot vier weken gevangenisstraf en tot een geldboete is veroordeeld, wegens beleediging. De man heet Sarucco en is een orthodox protestant. Hij heeft over de zaak een brochure geschreven en aan Kamerleden gestuurd, maar de justitie heeft deze lectuur in beslag genomen Ter bevordering van de welvaart van Suriname bevalen de heeren Rutgers (a.r Feber, Van Kempen (lib.) en Westerman (n.h.) overheidssteun aan een proef met bacovencultuur aan, waarbij de vruchten dan vervoerd moeten worden niet met een Deen- sche lijn, die een aanbod heeft gedaan, maar met de Koninklijke Nederlanasche Stoom boot-Maatschappij. Baron van Boetzelaer, bang voor bladziekte, is minder hoopvol ge stemd jegens een bacovencultuur. De laatste afgevaardigde bepleitte steun aan het zgn. plan-Brandon, betreffende pro paganda voor rijsthoeven, met ploegvee ge dreven. Echter is er ook een plan-van Dijk om Suriname welvaart te geven door een mechanisch rijstbedrijf. Hiervan verwachten de heeren Joekes (v.d.) en Wendelaar (lib.) wat, in tegenstelling met den heer van Kem pen, die betoogde, dat Suriname alleen wat aan rijstbedrijven heeft voor voorziening in de eigen behoeften, niet als rijstexportland, daar andere rijstexportlanden veel goedkoo- per produceeren. Mr. Wendelaar verwacht van een mechanisch grootrijstbedrijf heil voor de Hollandsche werkloozen, in afwij king van zijn genoemden partijgenoot. Wenschte baron van Boetzelaer, dat wij een voorbeeld zouden nemen aan Fransch en Engelsch Guyana met. betrekking tot vruch- tencultuur en conservenfabrieken, ir. Feber merkte op, dat wij deze vreemde gewesten moesten navolgen ten opzichte van het be stuursapparaat, dat bij hen veel soberder is dan ten onzent. Mevr. De Vries—Bruins (s.d.) kwam op voor verbetering van den gezondheidstoe stand der bevolking, waarvan de kinderen teekenen van ondervoeding vertoonen, en de heer Wijnkoop (c.p.) hield een rede op het thema: „Gouverneurs komen en gaan, maar de ellende blijft". Minister Colijn bleek voor vereeniging van de gouvernementen van Suriname en Cura- 5ao niets te gevoelen, alleen reeds om den af stand. Z.Exc. betwistte den heer van Kempen, dat het de schuld van het bijzonder onderwijs zou zijn, dat het onderwijs in Suriname zoo duur is. Splitsing in kleine scholen kent men ginds niet. De overheid zal uitvoering van het bacoven- plan alleen steunen, als zij, die het hebben gevormd, er zelf ook wat voor over hebben. Vervoer van het product met een Neder- landsche lijn zal hij eventueel bevorderen. Voorzichtigheid noemde Z.Exc. met het ba- covenproduct noodzakelijk. Het plan Brandon wil de bewindsman nog een jaar steunen, hoewel de resultaten van de proef tot dusver tegenvallen. En wat de levensvatbaarheid van het plan-van Dijk be treft, is afwachten de boodschap. In de zaak- Sarucco wilde Z.Exc. geen oordeel over het optreden der justitie uitspreken, maar be treffende de inbeslagneming van de brochure verklaarde hij: „Wie 't schricklijkst ervan zwijgt, heeft 't allerbest gezeid"! De Kamer heeft de begrooting zonder stemming goedgekeurd. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat de Duitsche regeering op stellige wijze te kennen heeft ge geven, dat zij accoord gaat met het standpunt der Engelsche regeering wat betreft het houden van En gelsch-Duitsche besprekingen, wel ke zullen omvatten het geheele com plex van vraagstukken, vermeld in het FranschEngelsche communi qué van 3 Februari j.1. Daarmee zijn dus de rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen En geland en Duitschland in feite tot zekerheid geworden. Naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, voert de Britsche regeering de laatste dagen niet alleen besprekingen met Parijs, maar staat zij ook door bemiddeling van haar diplomatieke vertegenwoordigers voortdurend in contact met de Duitsche, de Italiaansche en de Russische regeering. en Hitier. Bij een dergelijk bezoek zou Simon waarschijnlijk door een anderen minister ver gezeld worden. Ten aanzien van de pacten van onderlingen bijstand voor Oost-Europa zou men in offi- cieele kringen te Londen van oordeel zijn, dat de bestaande pacten een goeden grond slag kunnen vormen voor toekomstige onder handelingen. De moeiijkheden ten aanzien van het slui ten van het oostelijk pact concentreeren zich meer en meer op het vraagstuk der militaire waarborgen, waarop Polen, Tsjechoslowa- kije en Rusland aandringen, terwijl Duitsch land er zich tegen verzet. Het eerste doel der mogendheden nu is het vinden van een com- Erom is. Engeland zal met vreugde elk plan egroeten, dat tot overeensetmming kan lei den. Instructies aan Phipps. De Britsche regeering heeft naar Reuter meldt aan haar ambassa deur te Berlijn instructies gegeven, welke betrekking hebben op een reeks inleidende kwesties in verband met het geheele plan eener algemee ne pacificatie van Europa. In dit ka der zou niet alleen de lucht-con- ventie, maar ook het ontwapenings- vraagstuk aan de orde komen. Naar de „Press Association" meldt, laat Londen den ambassadeur te Berlijn den om vang nagaan van de kwesties, waarover in geval Simon een bezoek aan Berlijn brengt, waarbij hij vermoedelijk door EdeD zou wor den vergezeld, kan worden onderhandeld Volgens Britsche officieele kringen zou de Engelsche regeering voornemens zijn zich meer dan tot dusver bezig te houden met de moeilijkheden, die de aanvulling der reeks veiligheidspacten in Oost-Europa in den weg staan. Duitschland heeft zich bereid verklaard met al zijn buurstaten niet-aanval-pacten te sluiten, maar de Sovjets hechten waarde aan een stelsel van wederkeerige ondersteuning, waarvan men te Berlijn niets wil weten. Engeland's rol bij de diplomatieke bespre kingen en de a.s. réis van Simon bestaat hier in, dat het voorstdien doet inzake een plan van internationale overeenkomsten, dat alge meen aannemelijk zou zijn. De „Manchester Guardian" schrijft: De Britsche regeering moet een negatieve hou ding blijven aannemen tegenover het ooste lijk pact, maar daaruit volgt niet, dat zij geen belang heeft bij den vrede in het oosten van Europa. De „Evening News" protesteert in een hoofdartikel tegen het denkbeeld van Rus- lands deelneming aan een pactenstelsel tot wederkeerige ondersteuning, daar alles wat uit Moskou komt in hooge mate verdacht is. Op dit oogenblik tracht het de beginselen van het Londensche protocol in zijn eigen voordeel uit te buiten. Groot-Brittannië mag niet verder gaan dan een veiligheidspact der westelijke mogendheden, n.1. met Frankrijk, Duitschland en Italië. Tegen een bezoek van Simon aan Moskou, aldus het Rothermereblad, zou zich niet al leen de openbare meening in Engeland, maar ook die in de Dominions verzetten. De Britsche radiodienst voegt hieraan toe, dat de besprekingen van Simon met Hitier in dit stadium naar men verwacht slechts een informatorisch en voorbereidend karakter zou den dragen, doch de Engelsche regeering meent intusschen, dat de Duitsche en ande re belanghebbende regeeringen het met haar eens zullen zijn, dat besprekingen van het grootste nut zouden zijn. Met het oog op het feit, dat de bespreking grondig zou moeten worden voorbereid en angezien Simon Donderdag a.s. te Parijs een lezing moet houden, verwacht men, dat de reis naar Berlijn eerst na volgende week zal plaats hebben. Volmaakte eenstemmigheid. Na afloop van het onderhoud verklaarden Laval en Berger Waldenegg, dat hun bespre kingen de consolidatie van den vrede tot doel hebben. Laval voegde er aan toe, dat zoowel Flan- din als hijzelf een volmaakte eenstemmigheid met de Oostenrijksche ministers konden con- stateeren ten aanzien van alle problemen van centraal Europa, en meer in het bijzonder van die, welke Oostenrijk raken. Een uitnoodiging van Moskou aan Tonden? Nader meldt Reuter uit Londen, dat sir John Simon zich waarschijnlijk over een tien tal dagen, na zijn bezoek aan Parijs, naar Berlijn zal begeven, waar hij een gedachten- wisseling van informatorisch karakter zal hebben betreffende alle in het Fransch— Britsche voorstel genoemde punten. Maar men meent, heeft de Sovjetregeering officieel te Londen medegedeeld, dat het haar zeer zou verheugen te Moskou het bezoek te ontvangen van een Engelschen minister. FLANDIN OVER SAMENWERKING OP ECONOMISCH GEBIED. Ter gelegenheid van Washington Birthday heeft de Fransche minister president Flandin in de Amerikaansche Club te Parijs in het Engelsch een rede voering uitgesproken, waarin hij vooral over de economische crisis sprak. Hij zeide o.m., dat tusschen de beide democratiën Frankrijk en Amerika een overeenstemming bestaat, welke niet zwart op wit behoeft te staan. Ieder land heeft zich in zijn belang rijkste interessen bedreigd gevoeld en zijn eigen producten beschermd door het klassieke middel der douanegrenzen en contingenten. Het is verre van spreker de rechtma tigheid dezer verdedigingsmaatregelen in twijfel te trekken. Hij moet evenwel constateeren, dat het bloote feit van een verlenging van dezen toestand er toe leidt, dat de volkswelvaart in de ver schillende landen nog meer uiteen zal gaan loopen. Thans gaat het er om zich te bevrijden van de gevolgen van materieelen voort gang, welke nog niet hun tegenwicht hebben gevonden in rationeele en mo- reele vorderingen. Dit zou evenwel slechts kunnen worden verwezenlijkt door een vrije samenwerking van alle volken op economisch gebied. Amerika is de crediteur der geheeele wereld. Indien men daarover ook ver schillend moge denken, toch kan Ame rika zich niet van de rest van de wereld isoleeren, waarvan het de wonden heeft geheeld en waarmede het solidair is. Een der belemmeringen voor het her stel van het gevoel van veiligheid in het economisch leven der wereld is het voortbestaan der gevaarlijke internatio nale financieele verplichtingen, welke het gevolg van den oorlog zijn geweest. De ondervinding heeft geleerd, dat de internationale financieele kwesties en het internationale ruilverkeer nauw van elkander afhangen. Indien de openbare meening ook verder de eerbied voor de onderteekende verplichtingen behoudt, zal men zeer zeker een oplossing kun nen vinden. HET ITALIAANSCH-ABESSINISCHE CONFLICT. Vandaag beginnen de troepen verschepingen. De troepenverschepingen op groote schaal naar Italiaansch-Oost-Afrika zullen Zaterdag van Messina uit begin nen. Het gaat om de verscheping van de in Sicilië liggende divisies, waarvoor o.a. het groote passagiersschip „Vulca- nia", dat 24000 ton meet, gebruikt zal worden. Dit schip is Vrijdagmiddag van Napels, waar sanitaire troepen, pion- niers en artillerie met voorraden mate riaal aan boord gegaan waren, reeds naar Sicilië in zee gestoken. Aan boord bevindt zich ook generaal Graziani, die zich onderscheiden heeft bij de verove ring van Cyrenaica door de definitieve nederlaag der Senoesi. Van Italiaansche zijde wordt er op nieuw de nadruk op gelegd, dat deze troepenverschepingen voor het grootste gedeelte slechts het karakter dragen van een voorbehoedende maatregel, dat of fensief optreden niet in het voornemen ligt en dat zij uitsluitend dienen ter verdediging van de thans in Italiaan sche handen zijnde stelling in Somali- land. De bladen geven levendige beschrij vingen van de ontvangst der troepen in de havensteden. De dagbladen te Milaan publiceeren be richten over een interessant geval, dat zich heeft voorgedaan in het Milaansche Stede lijke Ziekenhuis. Daar overleed ondanks alle medische maatregelen en kunstgrepen een aan een ernstige hartziekte lijdende man. Na dat zijn dood buiten twijfel vastgesteld was, trachtte toch nog een doker iets te bereiken met een inspuiting van adrenaline. Precies 3U minuten later begon het hart van den reeds overledene zeer zwakjes te kloppen en na verscheidene uren functionneerde het weer vJkomen normaal, zoodat thans geen ge vaar meer schijnt te bestaan voor den weer in het leven teruggeroepene. DE BESPREKINGEN VAN SCHUSCHNIGG. Het eerste onderhoud van Flandin en Laval met Schuschnigg en von Berger Waldenegg, dat gisteren in het gebouw van den Franschen premier plaats vond, heeft iets langer dan een uur ge duurd. De ministers hebben daarbij waarschijnlijk het program voor de vol gende besprekingen opgesteld. Des middags waren de beide Oosten rijksche staatslieden te gast bij den pre sident der republiek, Lebrun. Later in den middag zouden nog besprekingen op den Quay d'Orsay worden gevoerd, waaraan ook Flandin en Laval zouden deelnemen. Voor het diner overhandig de de president der republiek Lebrun, den Oostenrijkschen bondskanselier en den Oostenrijkschen minister van bui- tenlandsche zaken in zijn werkkamer het grootkruis van het legioen van eer. De hevige storm, die in Noord-Frankrijk woedt, heeft op vele plaatsen de telefoonver bindingen verbroken. Het scheepvaartver keer en de luchtdiensten ondervinden ernsti ge belemmeringen. In Parijs is de antenne mast van het ministerie van binnenlandsche zaken gistermorgen omgevallen. Gelukkig viel de mast op een nog niet voltooid gebouw van de veiligheidspolitie, zoodat geen men- schenlevens te betreuren zijn. De materieele schade is gering. Een krachtige storm heeft gisteren weder om over de Britsche eilanden gewoed, terwijl in vele deelen des lands uitzonderlijk veel regen is gevallen en in de Midlands en het Westen van Engeland ook veel sneeuw neer kwam. In Derbyshire moesten zelfs sneeuw ploegen worden gebruikt om tal van wegen vrij te maken De kustvaart werd ernstig be lemmerd en het mailstoomschip Samtherer, Engelsch-Duitsche besprekingen aanstaande? (Dag. Overzicht). Vandaag beginnen de Italiaan sche troepenverschepingen naar Oost-Afrika. (Buiterland). Storm In Engeland en Frankrijk. (Buitenland). Het proces-Hauptmann. (Buiten land). De heer Goekoop uit Rusland te rug. (Binnenland). Bij Wilton te Schiedam 40.000 gestolen. (Binnenland). Het rapport v. d. Maas. (Lucht vaart). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). (Zie rerder eventueel laaMe berichten). dat gistermorgen te Jersey in het Kanaal had moet aankomen, slaagde er eerst laat op den dag in de haven binnen te loopen. Door den wind is veel schade aangericht. DE RUSSISCHE BEWAPENING. Naar aanleiding van het 17-jarig be staan van het Roode Leger en Marine publiceert de Ossoaviachim, die tot taak heeft de militaire opleiding der burger bevolking ten uitvoer te leggen, talrijke gegevens over haar werkzaamheid. Vol gens deze gegevens telt de Ossoaviachim 13.238.000, leden. Zij bezit 113 vliegclubs, 2000 zweefvliegscholen en andere in stellingen. Voorts bezit zij een gemotori seerde afdeeling, die 20.000 personen omvat en 1500 scholen met 450.000 per sonen, die de vliegkunst bestudeeren. In een afzonderlijke organisatie is de jeugd vereenigd. Hier worden ongeveer 250.000 knapen van 10 tot 15 jaar opgeleid tot schutters. Voorts beschikt de organisa tie over negen bijzondere vrouwenvlieg- scholen, die de vrouwelijke jeugd onder wijzen in het vliegen. Naar uit Moermansk gemeld wordt, is in de nabijheid van den vuurtoren Setjnawolsk tijdens een hevigen storm de sleepboot Pokoi ondergegaan. Van de 23 koppen tellende bemanning konden 11 gered worden. Op de Fair Grounds-renbaan* te New- Orleans heeft een brand een grooten renstal in de asch gelegd. Achttien renpaarden vonden den dood in de vlammen. EEN ZESLING. Dr. Edward A. Schumann van de uni versiteit van Pennsylvanië heeft giste ren medegedeeld, dat een vrouw aan de Afrikaansche Goudkust het leven heeft geschonken aan een zesling. Zij leefden acht dagen zonder medische controle. ONTAARDE OUDERS. Onder groote belangstelling van het publiek is gisteren voor het gerecht te Frankfurt het proces begonnen tegen het echtpaar Hoefeld en hun 16-jarige dochter Mina. Het echtpaar wordt ervan beschuldigd met behulp van de oud6te dochter getracht te hebben de jongste 14 jaar oude dochter door psychologische beinfluenceerng en physieke inwerking in den dood te drijven. Op 5 December van het vorig jaar hadden de ouders vernomen, dat de ngste dochter Hildegard de 6chool ver zuimd en de bioscoop bezocht had. Toen zij te laat thuis kwam ontving de vader haar met een zweep in de hand. Op aan drang van de ouders stemde het meisje er in toe met haar vader naar de Main te gaan. Zij moest haar goede kleeren uittrekken en oude aandoen. Daarna werd het kind een afscheids brief gedicteerd. De vader begeleidde het tot aan het midden van de brug Op een afstand zag hij toe, hoe Hilde gard zich op zijn aandrang in de rivier stortte. Hij ging naar huis terug en zei- de tot zijn vrouw: Zoo slecht als Hilde gard in leven was, zoo dapper is zij in den dood. De behandeling zal ongeveer vijf da gen duren. Een roode cirkel met wit veld beteekentx gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1