SilmnieiMS JCetk 6L School JCunst en iVetenschap Jnqezonden Stukken ALCMARIA-SNEEK 4-2. De Noordelijke eersteklasser positief zwakker dan de Wes telijke tweedeklasser. Andijk I-Alkmaar I 3-5. ALCMARIA A KAMPIOEN BELGIE—NEDERLAND 0—1. LANGENDIJK EN DIJKSTRA IN NOORWEGEN. Matige prestaties van de twee Hollanders. KEGELEN EN DE LIEFDADIGHEID De wedstrijden van den A. K. B, begonnen. A.S.V. VICTRIX, WIELERCLUB ALCMARIA, WANDELSPORT IN NOORDSCHARWOUDE, BILJARTWEDSTRIJDEN TE SINT PANCRAS. BRIDGEWEDSTRIJD TE LANGENDIJK. i« »'S'LerCS^!Ch Wij weten helaas niet, of de Sneeker withemden gisteren volledig uitkwa men; wanneer dit wel zoo is geweest, dan heeft het publiek kunnen merken, dat deze Noordelijke eersteklasser van de Alkmaarsche tweedeklasser wat heeft kunnen leeren, want niet alleen won Alcmaria met 42, maar het ging zoo gemakkelijk, dat de cijfers ze.* niet de juiste krachtverhouding weergeven. De Alcmaria-achterhoede had betrek kelijk weinig moeite met de Sneeker voorhoede en Bijlsma kon zich een verre wandeling meer dan eens veroorloven. Vooral de vleugelspelers van de bezoe kers waren tegen zijn 6pel niet opgewas sen en de links-buiten heeft ten lange leste waarschijnlijk in Bijlsma zijn meerdere willen erkennen, want toen zette hij het leer zoo gauw mogelijk naar een collega, ook dan, wanneer een snel opbrengen de aangewezen weg zou zijn geweest. Was dus de Sneeker voorhoede lang niet opgewassen tegen de Alcmaria-de- fensie, aan den anderen kant zagen wij een Alcmaria-kwintet, dat do Sneeker achterhoede dikwijls tot wanhoop bracht. Daar werd somtijds uitstekend gecombineerd en ondanks het feit, dat deze voorhoede in dit verband (v. 1. n. r. Gerritse, de Jong, Hicmstra, Keppel P'as) nog nimmer had gespeeld, bleek le combinatie uitstekend te voldoen. Zeker, Hicmstra was niet gelukkig m-t zijn schoten, maar verder pa-te deze mid-voor volkomen in het kader van het spel, tonv.jl Gerritse ook ip den linkervleugel snel en gevaarlijk bleek tn mst de Jong een 'inkerwing vormde, die tot veel in staat is. PI ts en Keppel op de rechterveugel deden weinig of niets voor hen onder en al met al zagen wij een voorhoede, die snel en doortastend was en die hoop geeft op de toekomst. Waar de halflinie van Alcmaria in haar bekenden vorm speelde en zeker Leter was dan die der bezoekers (Lengers speelde een zeer vlot partijtje, ondanks z:jn lange afwezigheid), was het niet moeilijk voor Alcmaria, om te wir nen Reeds in de eerste helft, toen tegen de stevige wind in werd gespeeld, kreeg A'cmaria een 20 voorsprong, die meer dan verdiend was. Na de thee was het overwicht natuurlijk nog grooter, maar de thuisclub vatte het spel wat al te ge makkelijk op, liet de Sneekers zoo nu en dan „komen" en het gevolg was, dat Sneek eveneens twee doelpunten maak te! Doch nauwelijks was weer afgetrapt, of Alcmaria zette er weer een hooger tempo in, er werd een tikje vinniger ge speeld en weldra was het 42, waarbij het bleef. In deze vriendschappelijke ontmoe ting zag men bij de thuiclub geen zwak ke plek en de invallers (Jonker speelde o.a. voor Ooms, die voorloopig wel op non-activiteit zal moeten blijven wegens een beenblessuur) pasten zich volkomen aan bij het spel. Doch voornamelijk heeft deze wedstrijd geleerd, dat de nieuwe voorhoede ook in de competitiewedstrijd eens moet worden geprobeerd. W'j ge- loc ven, dat ze gevaarlijk is en in staat moet zijn, om voor aangename verras singen te zorgen. Scheidsrechter Reijers leidde kalm en een beetje te gemakkelijk, waardoor hij eenige foutjes maakte. Maar hij had het eig gemakkelijk in deze zeer vriend schappelijk gespeelde ontmoeting. Een wedstrijd, waarin Alkmaar bijna den geheelen wedstrijd sterker was, voor rust vijf doelpunten wist te scoren en waarvan toch met rust nog weinig van den einduitslag viel te zeggen. Alkmaar heeft C. Schoonhoven als plaats vervanger voor Kranenburg op de midvoor- plaats. De eerste aanvallen zijn direct voor Alkmaar, maar het spel wordt tekort gehou den om direct tot successen te komen. Toch neemt zij de leiding wanneer bij een aanval van rechts de Andijk-keeper den bal niet klemvast kan vangen en van der Stok er bij is om deze fout af te straffen (0—1). Lang heeft Alkmaar dezen voorsprong niet behouden, want reeds kort daarna weet Andijk bij een doorbraak, goed gesteund door een elkander niet begrijpende Alkmaar-ach terhoede, gelijk te maken (1—1). Alkmaar blijft echter steeds in den aanval en de binnenspelers Kuis en A. Schoonhoven zijn in deze periode overal. Doelpunten kun nen ook niet uitblijven en wanneer v. Os goed voorzet is het C. Schoonhoven, die met een uitstekenden kopbal Alkmaar opnieuw de leiding geeft (1—2). We denken Alkmaar de leiding te zien ver- grooten, wanneer A. Schoonhoven van groo- ten afstand een schitterende goal maakt C Schoonhoven blijkt echter buitenspel en dit werkelijk schitterende doelpunt wordt gean nuleerd. Andijk weet zich dan een moment los te werken, breekt door, nogmaals een misver stand in de achterhoede en het is 2—2. De anders zoo uitstekende spelende ach terhoede kan er blijkbaar maar geen vat op krijgen en men loopt elkander regelmatig in den weg. Ook Duiveman heeft er den juisten kijk niet op. De Alkmaar-aanvallen blijven elkander echter regelmatig opvolgen en steeds is her Andijk-doel in gevaar. Wanneer v. Os een vrijen trap krijgt te ne men, plaatst hij dezen hoog in het net Ook dit doelpunt wordt echter geannuleerd we gens buitenspel. O.i. was echter bij dit doel punt geen sprake van buitenspel, daar zoo wel de keeper als de rechts-achter zich bei den in het doel bevonden bij het spelen van den bal. De scheidsrechter besliste echter an ders. Het is echter slechts uitstel, want wanneer kort daarna v. d. Stok een vrijen schop krijgt te nemen, plaatst ook deze hoog in het net en Alkmaar heeft nogmaals de leiding geno men (23). Wij kunnen dan echter nogmaals verhalen 'zooals hierboven: Andijk's doorbraak enz^ enz. stand 3-3. Het is met dezen stand, dat de rust wordt aangekondigd. Na de rust echter een geheel anders s lende achterhoede, welke elkander thans greep en de Andijk-voorhoede geen kans meer gaf. Dat Alkmaar toen zou gaan win nen, was te voorzien en het was dan Kuis die uit en goede voorzet van Os Alkmaar op nieuw de leiding gaf (4—3). Andijk tracht dan nog wel even het spel te verplaatsen, doch achterhoede en halflinie weten van geen wijken. Steeds wordt de Alk- maar-voorhoede, goed gesteund door haar halflinie, aan het werk gezet, doch de afwer king van de aanvallen laat nog wel eens wenschen over, waardoor eenige goede sco ringskansen onbenut blijven. Het vijfde Alkmaar-doelpunt komt ten slotte uit een door v. Os goed genomen hoek schop, welke door Kuis schitterend wordt in gekopt. Een pracht van een doelpunt. We denken Kuis kort voor het einde nog maals te zien doelpunten, doch de bal gaat °VMet een 5—3 Alkmaar-overwinning komt het einde. Had de Alkmaar achterhoede ook voor rust in den vorm gespeeld als na rust, zij had zeker dezen middag haar grootste over winning van dit seizoen behaald. zijn hun De a-adspiranten van Alcmaria gisteren kampioen geworden van afdeeling door de b-adspiranten te over winnen met 31. Na deze zege werd de aanvoerder met een mooie krans vereerd, terwijl voor zitter de Haas de jongens toesprak en hun hulde bracht voor de prestaties, die beloond werden met den kampioenstitel. GO-AHEAD KAMPIOEN! Jan Halle over zijn elftal. In de kleedkamer van Go-ahead was het na afloop van den wedstrijd tegen de En schedesche Boys een geweldige drukte, zegt de Tel. De spelers en voornamelijk Jan Halle en voorzitter Van Rooy kwamen han den te kort om de vele gelukwenschen van de Boys-spelers, bestuursleden van de Ensche- desche eerste-klassers, van de V. O. E. K. en anderen in ontvangst te nemen. Aan de beste wenschen voor de kampioenscompetitie ontbrak het natuurlijk ook niet, want al wor den de voortdurende successen van Go-ahead ook wat afgezaagd, niettemin gunt men den rood-gelen dit veertiende kampioenschap weer van harte, vooral omdat men in het Oosten over 't algemeen de overtuiging heeft, dat de vertegenwoordiging van afdee- ling 3 in de competitie om het landskam- pioenschap bij de Deventenaren als steeds weer in goede handen is. Toen de drukte wat geluwd was, hadden we even gelegenheid Jan Halle apart te ne- met en Rem zijn meening te vragen, waar aan hij de opmerkelijke successen van zijn ploeg toeschrijft. Aanvoerder Hal'e schreef deze toe aan het enthousiasme, dat de spelers in bijna alle wedstrijden bezielt. Men komt met de ge dachte in het veld: „We willen dezen wed strijd winnen en tot het uiterste voor de zege werken" en deze geestdrift sleept de jonge spelers, die voor het eerst in het elftal ko men, geheel mede. Een groot aandeel in het succes komt volgens Jan Halle ook toe aan den oud-speler Haes, die zoo goed met zijn jongens weet om te gaan en de Go-ahead- sfeer zoo juist aanvoelt. Vooral zijn mental- training acht hij zeer nuttig. We hebben dezen middav anders heel wat benauwde minuten beleefd en voor de rust was ik er lang niet zeker van, dat we van avond al ons kampioensbeest zouden kunnen vieren. De Bovs zijn uiterst lastige tegen standers en men weet vaak werkelijk niet. hoe men ze moet aanpakken. Elk oogenblik veranderen ze van tactiek, voor zooverre van het laatste sprake is en met half-time was een zege of gelijk spel voor mij nog lang geen voldongen feit. Over de a.s. kampinenscompetitie liet Tan Halle zich in optimistischen zin uit. „We hebben wel niet zoo'n bi'zonder «roed seizoen achter den rug, maar dit is wel eens eerder het geva' geweest en dan Fep bet toch nc wel los. In e'k geval heb ik vertrouwen in mijn jongens en dit is het voornaamste". T o c k e y. Het Nederlandsche hockey-elftal speelde gister in Brussel den landenwedstrijd België- Nederland en won met 1—0. Deze overwin ning werd met zeer veel moeite behaald en meer dan eens was het Nederlandsche doel in gevaar. Onze achterhoede en middenlinie waren lang niet zoo goed als anders en her haaldelijk ontstonden er openingen, die lang niet zonder gevaar waren. Het beste deel van het team was wel de voorhoede, die echter tegen de zeer sterke Belgische verdediging slechts een keer kon doelpunten. Schaatsensport. Zaterdag zijn in het Tryvandstadion nabij Oslo internationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door onze landgenooten Langedijk en Dijkstra. Het regende te Oslo en in verband daarmede moesten de wedstrijden in het Tryvandstadion worden gehouden, het welk 500 Meter boven Oslo ligt. Si de 500 meter kwam Dijkstra te vallen, at zijn tijd daardoor ongunstig beïn vloed werd. Langedijk eindigde vijftiende, icyaldsen (Noorwegen) werd eerste in den tijd 43.5 sec. Op de 3000 meter werd Bal- angrud eerste in den tijd van 5 min. 1.3 sec 13e tijd van Langedijk was 5 min. 17.4 sec terwijl Dijkstra er 5 min. 22.8 sec. over deed' De voornaamste resultaten waren: 500 M. Haraldsen 43.5 sec., 2. Engnestangcn 43.8 sec3. Kroog 44 sec., 4. Negreen 44.2 sec., 5 Ü44i3 fc„ (allen Noorwegen). 3000 M. 1. Ballangrud 5 min. 1 3 sec., 2 Engnestangen 5 min. 3.3 sec., 3. Wasenius m'Tj- 3.6 sec., 4 Stiepl 5 min. 5.3 sec., 5. Mathisen 5 min. 5.9 sec!, Langedijk werd 14t en Dijkstra 18e. K e g e 1n De door den Alkrn. Kegelbond uitge schreven kampioenswedstrijden, waar aan verbonden liefdadigheidswedstrij den, zijn gisteren aangevangen. Alvorens de banen werden opengesteld heette de bondsvoorzitter, de heer Joh. Diepen, de talrijk opgekomen dames e, heeren welkom, in 't bijzonder burge meester van Kinschot en de heeren dr. Hofstee en Verschoor, resp. voorzitter en secretaris van den Armenraad. Spr. bracht dank aan allen die hun daadwerkelijken 6teun hebben verleend om deze wedstrijden te organiseeren, roemde de offervaardigheid van onze stadgenooten en dankte naast de pers do heeren Witte en Berkhouwer voor het gratis afstaan van banen en voor de angeboden prijzen. Hierna las de secretaris, de heer G. Oostinga, een lange lijst van namen af van hen die prijzen, hetzij in geld, hetzij in natura, hebben beschikbaar gesteld. Burgemeester van Kinschot, het woord verkrijgende, deelde mede met veel ge noegen gevolg te geven aan de uitnoodi- ging van den Alkm. Kegelbond om deze wedstrijden te openen, temeer waar de bond thans wedstrijden organiseert, die in het teeken van liefdadigheid staan. Sph haalde nog aan dat de A. K. B. een der eerste vereenigingen was die hem voor 't bijwonen van wedstrijden hadden uitgenoodigd, wat door mij, aldus de burgemeester, op hoogen prijs werd ge steld. Nadat spr. nog had medegedeeld, dat hij in Alkmaar voor 't eerst met de kegelsport had kennis gemaakt en dat hij hoopte dat de wedstrijden volkomen zullen slagen, opdat aan den Armenraad een zoo groot mogelijk bedrag kan wor den afgedragen, begaf het gezelschap zich naar de banen waar door burge meester van Kinschot en de heeren dr. Hofstee en Verschoor de eerste hallen werden geworpen. Hieronder volgen de tot nu toe be haalde resultaten in den kampioens wedstrijd. Afdeeling A: Gooi geen poedels, Scha- gen, 1266, De Burg, Alkmaar, 1197; E. K. Z.?, Alkmaar, 1148; De Club, Alkmaar, 1133; Alcm. Victrix 1132; De Unie 1101. Hoogste korpswerper G v. d. Capelle 271. Afdeeling B: Koekoek 2, Alkmaar, ;L233Onder Ons, Alkmaar, 1197; Z- E. K. Z.?, Alkmaar, 1171; Alcmaria Victr. 1134; De Club 1134; Met z'n tienen 1130; Burg 1085. Hoogste korpswerper M. Jimmink 269. Dames: Vredelust, Schagen, 1160; On der Ons, Alkmaar, 1088; M. h. z. n a. e. Touwtje 1028; Vredelust, Schagen. 1028. Hoogste korpswerpster mevr. Hartog 241 (39 tr.). Stand vrije baan en andere wedstrijden zullen deze week nog nader bekend worden gemaakt. Wielrennen. Door de A.S.V. Victrix werden Zondag on der groote belangstelling de laatste home trainer-wedstrijden gehouden. Hiermede is de competitie, welke zes weken heeft geduurd, geëindigd. Zondagmorgen a.s. (10 uur) wordt door de renners van alle klassen een trainingsrit gehouden; na afloop hiervan zullen de prij zen, welke in de home-trainer-wedstrijden zijn gewonnen, worden uitgereikt in het club lokaal bij den heer K. Groot. Tevens wordt volgende week de totale uit slag gepubliceerd. „Alcmaria" is druk aan het trainen voor de a.s. wedstrijden in de Graanbeurs De uitslagen waren gisteren: 1000 M.: 1. H. Bol 36 sec.; 2. P. Joon 36 8/10 sec.; 3. J. Beeldman 37 sec.; 4. J. H Mulder 37 sec.; 5. J. Derkse 37 2/10 sec.; 6. Jb. Homan 37 4/10 sec.; 7. F. Roobeek 37 6/10 sec.; 8. W. Tol 37 6/10 sec.; 9. G. Oukes 38 6/10 sec.; 10. A. Zuidam 39 sec.; 11. H. J. van Aanholt 39 sec 12. J. Bouman 39 sec.; 13. B. Martin 39 8/10 sec.; 14. J. Hollebeek 41 sec. 3000 M.: 1. H. Bol 1 nin. 55 sec.; 2. J Snel 1 min. 56 6/10 sec.; 3. F. de Haan 2 min.; 4. J. H. Mulder 2 min. 1 6/10 sec.; 5. Jb. Ho- man 2 min. 3 sec.; 6. J. Bouman 2 min. 6 2/10 sec. Het was zeer jammer, dat eenige zeer snelle renners wegens ziekte niet rijden konden. De finale wordt verreden op Dins dag 26 Februari in 't clublokaal. Wandelen. Zondag werd de derde wandeltocht ge houden "door de gymnastiekvereniging „Hercules en H Het aantal deelnemers bedroeg 57 deel nemers. Zonder een enkelen uitvaller werd tocht volbracht. 30 K.M. is er geloopen. Tenslotte werd aan 35 deelnemers een herinneringsmedaille uitgereikt. Het plan is om van den zomer of eerder nog eenige wandeltochten te organiseeren de OUDERAVOND TESSELSCHADE- SCHOOL TE ALKMAAR. Donderdagavond werd, onder leiding van den heer J. Barkman, hoofd van bovenge noemde school, een Ouderavond gehouden in de gymnastiekzaal aan de Ridderstraat, welke zeer goed bezocht was. De leerlingen van de hoogste klassen der school gaven vóór den aanvang, onder leiding van mep Bennink, eenige liederen ten beste, terwijl later op den avond de dames Blom en Elte de vergadering vergastten op zang, piano- en vioolspel. De heer Barkman hield in deze bijeen komst een causerie over het onderwerp: „De overgang van de lagere naar de middelbare school". Spreker begon met vast te stellen, dat het gaan op de middelbare school voor de kinderen niet altijd rozengeur en mane schijn is. Doel van deze causerie was, met de ouders na te gaan, welke oorzaken er toe leiden, dat de kinderen en daardoor ook de ouders dikwijls teleurgesteld zijn, als het eerste rapport thuis komt. Spreker wees op het enorme verschil van werkwijze der beide soorten van scholen en stelde o.a. in dit ver band het systeem klasse-onderwijzer tegen over dat der vakleeraren, het verschil in be oordeeling van het schriftelijk werk op de eene en de andere inrichting en op de groote matie van zelfstandigheid, die de middelbare school van de leerlingen eischt. Kortom, er heeft een zoo groote verandering in het schoolleven der kinderen plaats, dat men ge rust kan spreken van een kloof tusschen de lagere en de middelbare school, een kloof, die velen niet kunnen overspringen. Het zou een zegen zijn, indien middelen gevonden werden, waardoor deze kloof werd overbrugd. Eenvoudig is dit niet, maar spre ker had hoop, dat, nu deze kwestie zoo in het brandpunt van belangstelling staat in het geheele land, die middelen zullen worden gevonden. Het gesprokene werd steeds met voorbeelden uit de practijk toegelicht. Na verkiezing van oudercommissieleden werd door eenige ouders de gelegenheid aan gegrepen, enkele vragen te stellen, die op be vredigende wijze door den heer Barkman werden beantwoord. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „MAN OF ARAN". Als vooruitgeschoven post verheft zich ten Westen van Ierland uit den onmetelijken Atlantische Oceaan een groep rotsen, de Aran-eilanden. In eeuwig rythme slaan de machtige gol ven, gestuwd uit onbekende verten, te pletter tegen de loodrecht oprijzende rots wanden, en wordt het schuim torenhoog op- >p dezen toren groeit schaarsch wat mager gras, geen boom verheft er zich. Toch leven op deze onherbergzame plek menschen, visschers, die met hunne gezin nen een kommervol leven leiden. Geen wonder, dat Robert J. Flacherty eenzame woudlooper in de filmwereld, de man van „Nanook" uit het barre hooge Noorden, en van „Tabu" uit de tropische weelde der Zuidzee-eilanden, zich aange trokken gevoelde tot dit afgelegen oord en zijn bewoners. Twee jaar vertoefde hij er, bestudeerde maanden lang de eilanden, voordat hij ook maar een enkele opname maakte, en wacht te toen nog eens vijf maanden op den storm vloed, die een zoo groote rol in zijn film zou spelen. Want storm en zee, en de harde bestaans- strijd der bewoners, van wie slechts een drie tal individueel op den voorgrond treedt, vormen de bouwstoffen, waaruit zijn film' werd opgebouwd. Het resurtaat is bekend. Flaherthy „Man of Aron" won op de Biënnale van Venetië den gouden beker van Mussolim voor de beste film der wereld productie. En terecht, want deze film is een juweel van visie een succes voor de filmkunst den reinsten zin van het woord. Biljarten. De uitsla »p van het film-programma van dit r beslag te leggen, zoodat, als mooi slot het film-programma van dit seizoen, het schitterende werk op 28 Februari a.s. De uitslag van den nederlaagwedstrijd, ge- houden te fint Pancras door fee Driespron* d °ond "er ,vele belangstellen. 150 11 49 13.63 134 11 40 11.27 118 25 25 4.72 150 26 25 5.76 125 22 35 5.68 86 22 31 3.90 125 21 21 5.95 38 21 11 1.80 100 24 20 4.16 94 24 19 3.91 Driesprong aldaar tegen Kijk Uit, luidt: Jb. Ruys N. Min Jb. Tol D. Min G. Booy Etten Jb. Ploeger K. Min P. Bus Oldenburg Bridge. In de zaal van den heer Pijper te I angen- houden g'Steren bridSe-wedstrijd ge- De uitslag was: Even nunimeis: 1. D. Berkhout en P Kneekes met *24 score punten; 2. A. Bruin en A. Beemsterboer met 24^ scoie-punten Oneven nummers: 1. P. Beers en R Blom met 22 score-punten; 2. G. Kraakman en P Stoop met 23>* score punt. 'J°"anc'sc'1e film „de steeg", een tv- pisch brok achterbuurtleven eencr groote stad, zal als bijfilm hierbij waardig aanslui- KAMERMUZIEK. cei?biIHitde<,r(k e" laatste abonnementscon- ceit n dit seizoen onzer kamerimmekvnr ceniging zul'en zich doen hooX mej Leeuwerf B°onmu' pianis!e" mct Ca rel van Leeuwen—Boomkamp, violoncellist. Van de pianiste wordt o.m gezegd door- Het Handelsblad na een vertolking van het pianoconcert van Grieg. Het nn<T(.wÜ hffjirdat haar P'anisfisch voortreffelijk en Pianiste: haar vertolking had een' warmte en een prachtig riiken dLi8 sterke vastheid der techniek en een bizonder eigen en oorspronkelijke stijl. oizondei De Avondpost: Een vertolking van hooge orde, van een Hollandschen klavierspeelster, wier gaven met die van de beste buiten landsche piano- kunstenaressen kunnen wedijveren. Haarlem's Dagblad: Henriëtte Bosmans heeft fameus gespeeld, met verwonderlijke kracht, stalen rhytme, fijne schakeering en absolute technische zekerheid. En over den cellist luiden de kritieken al niet minder. Handelsblad: Ten volle bevredigend, gevoelde men zich bij de voordracht van drie deden uit de derde suite van Bach voor violoncelsolo. H. R. zegt vervolgens, dat het spel superieur was van gave techniek, zuiver en diep stijlgevoel en innige intimiteit. Van leeuwen Boomkamp, eertijds één der vooraanstaande leden van het concertge bouw-orkest, heeft dit orkest verlaten om zich geheel aan het solospel te wijden. H. R doelde daarop, toen hij in het verslag waar uit ik eenige regels overnam: Er bekroop ons iets weemoedigs bii dit spel: de gedachte, dat dit optreden in zekeren zin tevens een af scheid was. In zijn spel lag een belijdenis, de mani festatie van een roeping. Aan die roeping wil hij zich geheel geven, wetend dat nie mand twee heeren kan dienen. En dat hij uitverkoren solist is, wij weten het sinds gis teren zeker. Aldus schreef het Handelsblad over van Leeuwen Boomkamp. Zijn optreden alhier met mej. Bosmans moge daarom veler belangstelling hebben. OPVOERING VAN „DIE JAHRESZEITEN" TE HElLOO. Het gemengd koor „Harmonie", dirigent Jac. N. Al te Heiloo, heeft na een ernstige voorbereiding het aangedurfd Haydn's groote meesterwerk „Die Jahreszeittn" uit te voeren. Deze uitvoering zal plaats vinden a.s. Donderdagavond 8 uur in de Ned. herv. kerk. Als solisten zullen daaraan medewer ken mevr. A. M. Eriks—Buys, sopraan en de heeren J. Hogervorst, tenor, Theo Baylé. bas bariton. Het geheel zal worden begeleid docr een strijkorkest, met aan de piano mevr. J. Kleymeervan Munster. Om ieder in de gelegenheid te stellen met het messierwerk van dezen beroemden com ponist kennis te maken, is de entreeprijs, gezien de hooge kosten, die aan de opvoering van zoo'n groot werk gepaard gaan, zoo laag gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Voor Alkmaarders is er na afloop nog gelegenheid per autobus te vertrekken. DIE JAHRESZEITEN. Het R. K. gemendg koor, dirigent J. N. 1, geeft as. Woensdagavond in het Gulden Vlies een uitvoering van Haydn's oratorium Die Jahreszeiten", met solistische medewer king van mevrouw EriksBuys, sopraan alhier; J. Hogervorst, tenor, Heiloo; Theo Baylé, bas-bariton, Laren. Voor de instrumentale begeleiding beschikt men over orkest, aangevuld met piano, dit instrument bespeeld aoor Rie Vermeulen). Het koor is 100 leden sterk, en wie Al in z'n langdurige werkzaamheid als dirigent heeft gadegeslagen, zal weten dat dit orato rium een goed verzorgde uitvoering bescho ren is. BERGEN. Het gemengd koor „De Stem des Volks", gevormd uit inwoners van Bergen, Schoor! en Koedijk, waarvan P. A. Blaauw uit Alkmaar dirigent is, gas gisteravond in de Rustende Jager, de eerste officieele uitvoe ring. Het koor, dat één jaar bestaat, en een vijftig-tal leden telt, heeft, dank zij Blaauw's zorgzame voorbereiding prijzenswaardig ge zongen, dat zich het beste manifesteerde in Strijdmarschen der arbeiders van H. J. He geraat, en „In Mei", van Olman Voor dezen avond was de medewerking verkregen van de plaatsgenoote mej. Jonen Leegwater, sopraan, die, als steeds een groot succes behaalde, dank zij haar mooie, geschoeide stem, en goede voordracht in „Sieg der Zeit und Wahrheit", van Hindel en „Allelula", van Mozart. Blaauw was haar een goed en volgzaam accompagnaieur. Er werden ook nog eenige vioolsol i ge speeld door J. Stammes, met piano-begelei ding van G. van 1 wyuver (Eine kleine C Nachtmusik van Mozart en Elegie, van Schravesande. Ook zij werden door het tal rijk publiek gewaardeerd. (Aan mej. L. bood men bloemen aan). Na de pauze tra den koor en solisten nogmaals op en zou het concert eindigden met de Donau-wals van Straus, 't voor koor met orkest en pianobe geleiding. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek U beleefd opname vah net vol gende, waarvoor Ik U bij voorbaat dank zeg. In Uw blad van 31 Januari 1.1. komt een verslag voor van de gehouden gemeente- raadszitting van de gemeenle Zuidschar- woude. Onder meer werd aangenomen de vernooging Van het vergunningsrecht van caféhouders van f 5 tot 12,50 per 50 huurwaarde. Dit komt hierop neer, dat hij, die voorheen f 40 vergunningsrecht betaalde, wat het minimum is, nu wordt aangeslagen voor 100. f *ui7 aangeslagene betaalt dan 1®'50 en dat in een gemeente van pl m. 1700 inwoners. Deze aanslag is zoo absurd, dat het hoofd der gemeente zijn misnoegen hierover niet Onoer stoelen of banken heeft gestoken. Wat is dit nu, moeten deze menschen mi maar sluiten of werden zij rijp gemaakt voor Maatschappelijk Hulpbetoon? De bedoeling van dit stukje is om het >ubliek bekend te maken met een gedeelte van de lasten, die op een bedrijf worden ge- eê<L dat zeer zeker een der zwaarst ge- ro'fenen mag genoemd worden. Bestaat er geen mogelijkheid op dezen weg terug te komen? Nogmaals dankend voor de \erleende gastvrijheid, verblijf ik, H STOFFERS, Zuidscharwoude

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10