Gemeenteraad van Bergen. feuilleton. HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS «oooooo Jia ooi radio-paris 7-20, ep (Wordt vervolgd) Onder voorzitterschap van den loeo- burgemeester, wethouder Apeldoorn, kwam de raad gistermiddag ten 3ure bijeen. De voorzitter deelde mede, dat aan den burgemeester verlenging van ziektever lof tot 20 Maart was verleend en dat van mevr. DekkerMaathuis bericht was inge komen, dat zij wegens ziekte verhinderd was, de vergadering bij te wonen en uitte de wensch, dat beiden spoedig algeheel herstel mogen bekomen. Voor kennisgeving werden aangenomen een besluit van Geef Staten tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit tot aankoop van grond van de N.V. Pluimvee voeder Maatschappij „Bergen''; het iaarver- slag van de gemeentelijke wijk vei pleging; dat over het openbaar vervolgonderwijs; de rekening en het jaarverslag van de V. V. V. en het jaarverslag van de K. v K. Een verzoekschrift van den heer M Klever laan om gedeeltelijke ontheffing van huur van een opslagplaats aan de Schermersioot werd tot de begrooting aangehouden. B. en W. stelden voor, om de beschikking op de aanvragen der Bijzondere schoolbe sturen tot uitkeering van de gemeentelijke vergoeding over 1934 aan te houden tot de gemeenterekening over 1934 door Ged. Staten is vastgesteld en het verzoek van deze besturen om een voorschot voor 1935 in hun handen om advies te stellen. De heer J. Smit werd tot lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim her benoemd. In plaats van den heer W. Rampen, die niet herbenoembaar was, werd uit de aan beveling: 1. P. Vrije, 2. P. Elders, de heer P. Vrije benoemd met 9 tegen 1 stem op den heer Elders. De Ulo-school van de Berger- schoolvereeniging. De Berger schoolvereeniging heeft de school uitgebreid door er een opleidings school voor meisjes met 5-jarige cursus aan te verbinden. Deze uitbreiding bracht voor de gemeente geen uitgave voor leerkrachten en school lokalen, doch volgens de wet zullen de schoolmeubelen en leermiddelen door de gemeente moeten worden vergoed. De kosten daarvoor zijn geraamd op 627,69. Gezien het advies van den inspecteur van het onderwijs stelden B. en W. voor om de vereischte medewerking te verleenen. De heer Voüte was van oordeel,.dat de aanvrage onaangenaam aandoet. B. en W. beroepen zich op twee instanties en wel op het advies van den inspecteur en op een artikel in de Alkmaarsche Courant. Het advies van den inspecteur eindigt met de opmerking, dat alles reeds is aange schaft en het is spr. niet duidelijk, wat dit voor invloed moet hebben op het besluit van b. en W. Wat het artikel in de Alkmaarsche Cou rant betreft, reeds in Maart 1934 begon de Berger schoolvereeniging haar campagne in de ipers voor de stichting van een nieuwe school voor meisjes en twee bestuursleden bezochten de raadsleden om hen ervan te overtuigen, dat het opheffen van de Ulo en het stichten van een meisjesschool geen geld zou kosten aan de gemeenschap. Tot de redactie van de Alkmaarsche Courant heb ik mij um inlichtingen gewend en die redactie was zoo vriendelijk, om mijn schrijven door te geven aan het schoolbestuur, dat mij 20 Maart antwoordde, dat het mogelijk was, dat eenige banken, tafels en stoelen aange schaft moesten worden en die kosten, volgens de rekening eer> btarag van 150,65, zoodat hier niet in overeenstemming gehandeld is met de eigen verklaring. Nog anders is het met de leermiddelen. Daarover schreven de heeren: „Deze zijn in voldoende mate aanwezig; de boeken, die er bijkomen, wanneer de stof uitgaat boven het Ulo, moeten door de kinderen zelf wor den aangeschaft, zooals dit bij het middel baar onderwijs het geval is voor alle boeken". Dit laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over. en drie maanden, nadat de nieuwe school begonnen is, komt n b. deze aanvraag binnen, waarbij ook zelfs niet eens de noodige zuinigheid is in acht genomen. Sjpr. zou het schoolbestuur willen ver zoeken, een voorbeeld te nemen aan het bestuur van de R.K. school, dat direct ge negen was, de boventallige leerkracht prijs te geven en dat door aanschrijving van zijn geestelijkheid gesterkt, al het mogelijke doet om de uiterste soberheid te betrachten. Spr was van oordeel, dat ieder bewoner van Bergen daarvoor dankbaar zal zijn, maar voor de opvattingen, die het bestuur van de Berger schoolvereeniging nog schijnt te hul digen, zou z. i. niemand bewondering kun nen hebben. Voor spr was het dan ook niet mogelijk om vóór deze post te stemmen. De voorzitter zei, dat het argument, dat de meubelen eenmaal waren aangeschaft, van geen invloed is geweest. B. en W. zijn m overleg getreden met den inspecteur en die maakte geen aanmerkingen. Spr. was van oordeel, dat de heer Voute geheel uit het oog verliest, dat het aantal leerlingen op de Bergerschoolvereemging is uitgebreid, en dat daardoor vermeerdering van leermiddelen noodig is. Ook daarom zijn de banken en tafels noodig. Voor hetgeen de heer Voüte zeide over het R. K. schoolbestuur bracht spr. hem dank. Wat de zaak betreft, B. en W. hebben die serieus behandeld, maar voor B. en W. zijn er geen termen aanwezig om afwijzend tegenover het verzoek te staan. Het voor den heer Voüte aangehaalde schrijven bindt het schoolbestuur niet. De heer Voüte wenschte desondanks geacht te worden, te hebben tegengestemd. Nadat Dr. H e m e 1 r ij k had opgemerkt, dat de zaak wettelijk volkomen in orde was, welke opmerking door den voorzitter werd onderschreven, werd het voorstel met de stem van den heer Voüte tegen, aangeno men. De heer Zeiler zeide nog, dat hij vóór stemde, omdat er wettelijk toch niets tegen te doen was. Het repetitielokaal van Bergen's Harmonie. De raad besloot om ten behoeve van den bouwk van een repetitielokaal van Bergens Harmonie 418 M2. grond aan de Karei de Grootelaan in erfpacht te verstrekken Thans stelden B. en W. voor om dit be sluit te wijzigen in een besluit tot verkoop van den grond k 0.50 per M2. aan de heeren C. Bogtman Jczn. en P. Blanken- daal, bestuursleden van „Bergens Harmo nie". Deze transactie was noodig, aangezien „Bergens Harmonie" geen rechtspersoonlijk heid bezit. De waarborg was verkregen, dat de grond ook in de toekomst benut wordt aan het doel waarvoor het beschikbaar is gesteld. De heer M i 1 tenb urg wilde de bepa ling uitbreiden met de opmerking, dat er ook geen vergaderingen met sociale strekking in mogen worden gehouden. De voorzitter had daartegen geen be zwaar. De heer Voüte oordeelde het beter dat Bergens Harmonie rechtspersoonlijkheid aanvroeg. De voorzitter zeide, dat daartegen financieele bezwaren bestaan. De heer Blank merkte op, dat dit 50 kost en vond dit niet onoverkomelijk. Weth. Macdonald zeide, dat het voor stel alleen beoogt het besluit van de vorige vergadering te herroepen, en dat niets an ders bereikt wordt, dat dan de grond eigen dom wordt van degenen die de gelden voor den bouw van het repetitielokaal verschaf fen. De heer Zeiler had geen overwegende bezwaren, omdat 't risico voor de betrokken personen blijft. Toch zou hij de vereeniging in overweging geven in haar eigen belang rechtspersoonlijkheid aan te vragen. De voorzitter zeide nog, dat de ver eeniging bezwaren heeft tegen het aanvra gen van rechtspersoonlijkheid. De notaris ziet geen kans om de zaak voor elkaar te krijgen, anders da1 op de wijze waarop wordt voorgesteld. D e heer D i n g e r d i s was van oordeel, dat uit deze regeling toch onaangenaamhe den voor de betrokken vereeniging kunnen voortvloeien. De heer Den Das wees erop, dat het repetitie-lokaal in huur voor kunstlievende vereenigingen beschikbaar kan worden ge steld. Spr. vroeg of geen waarborgen zijn verkregen, dat voorkomen wordt, dat één zoo hooge huur wordt gesteld, dat het voor vereenigingen onmogelijk wordt, daarvan gebruik te maken. De Voorzitter -zeide, dat B. en W. wel het doel hebben vastgelegd, maar niet een huurprijs, omdat ze van meenig zijn, dat, wanneer een te hooge huur berekend wordt, de betrokkenen het nadeel ondervin den, omdat men er dan geen gebruik van maakt. Z. h. s. werd hierop conform het voorstel besloten. Conform een voorstel van B. en W. werd besloten, de verordening op de heffing voor een belasting op de honden opnieuw vast te stellen. Het aantal verlofzaken. Het maximum-aantal verloven is bepaald op 25 of 1 per 250 inwoners. Van de Nationale commissie tegen het Al 27) Nu, de oude dame en ik keuvelden of liever schreeuwden beminnelijk over niets, een paar minuten lang. Geen woord over Marjorie. Toen verliet ae gezelschaps juffrouw de kamer en ik besloot alls op te biechten, ondanks het feit, dat tante Chris- tina klaarblijkelijk te oud was voor zulke me lodramatische bekentenissen. Ik schraapte mijn keel. „Het feit is be gon ik. „Wat is het?" Zij spitste het eene oor naar mij toe. Ik moest mijn stem uitzetten, 't Was idi oot, maar er zat niets anders op. ,,'t Feit is", gilde ik tegen haar, „dat ik gekomen ben om naar Marjorie te vragen". „Heb ik ooit van mijn leven!" Toen wacht te ze. Nu met mijn bom voor den dag! „Ja, zij is van mij weggeloopen". De oude dame knikte met groote voldoe ning. „Ik dacht 't wel", zei ze koeltjes. „Ik wist heel goed, dat het zoo was". Toen gil de ze: „Grace" en de juffrouw kwam weer binnen. „Zij was weggeloopen, Grace. Zei ik het je niet!" „Lieve, lieve! Dat deedt u", kirde Grace. „Lieve, lieve!" „En het koppige kind wou geen woord zeggen, geen woord. Ik wist den heelen tijd, dat er iets was". "De oude dame.was triom fantelijk. „Bel nu, alsjeblieft, om thee, Gra ce". Je kunt je voorstellen, hoe een dwaas ik mij voelde, toen ik daar tusschen die beiden zat. Echter kwam ik er achter, onder de thee, dat Marjorie de eerste twee nachten daar had doorgebracht, verschillende tele grammen had verzonde en ontvange, aange kondigd had, dat zii zichzelf geïnviteerd had om een paar weken bij een vriendin bui ten door te brengen en den derden dag, vroeg, vertrokken was. nu"> zei haar tante, terwijl ze mij stralend aankeek, „nu loop je haar achterna. Dat is heelemaal, zooals het hoort. Vrou wen moeten van tijd tot tijd eens van haar mannen wegloopen zoolang er geen jonge kinderen zijn, begrijp je en h^r mannen moeten er op uit om ze te zoeken en vergeving te vragen". „Maar denk u nu eens in, dat de man niet het gevoel heeft dat hij iets slechts ge daan heeft?" „Hij heeft altijd iets slechts gedaan", beet ze terug. „En wat doet het er toe, wie on coholisme was het verzoek ingekomen om dit aantal te verlagen. B. en W. achten dit niet noodig. Ingeval de meerderheid van den raad hier over anders denkt dan stelden B. en W. voor om het aantal vergunningen te stellen op I per 300 inwoners of 21. De heer Den Das oordeelde het tijd, dat men in de gemeente met het aantal vergun ningen niet te royaal was. Spr. gevoelt er voor, om het aantal op het minimum te stel len. Spr. heeft geconstateerd, dat hier noga! eens beschonken menschen langs den weg loopen. Spr. klaagde bij de politie, die er niet voor gevoeld en er zit opvoedkundige waarde in om uit te spreken; dat het verbruik van alcohol wordt beperkt. Spr. is van oordeel, dat het hoofd van de politie de vergunning houders er op moet wijzen, dat niet zooveel geschonken kan worden, dat er menschen uit de café's vertrekken die geen rechte lijn meer kunnen houden en dit is helaas met verschil lende zaken in Bergen het geval. Spr. oor deelde één vergunning op 300 inwoners meer dan voldoende. De voorzitter was nimmer iets van bovenmatig drankgebruik ter oore gekomen en persoonlijk had hij er nimmer iets van ge zien. Van belang is het om de vrijheid te heb ben op gewenschte panden een verlof toe te staan, doch tegen 1 op 300 inwonens heeft spr. geen bezwaar. De heer Zeiler was het met den heer Den Das eens, dat er geen drankmisbruik moet zijn. Hij heeft het nooit gezien, doch de heer Den Das zal wel gegronde redenen héb ben voor zijn betoog. Zijn er zaken die mis bruik maken, dan is slechts een wenkaan den inspecteur noodig en die vergunning gaat er uït. Over vergunningen heeft de gemeente niets te zeggen, wel over verloven en de mis bruikers komen niet uit de zaken waar een verlof is gevestigd, die komen uit de vergun ningszaken. Voor een plaats als Bergen is het wenschelijk, dat de mogelijkheid om een verlof toe te staan, niet te zeer beperkt wordt. De heer Den Das bracht den heer Zeiler dank voor zijn inlichtingen, waarvan hij ge bruik zal maken Overigens stelde hij belang op een beperking aan verlofzaken. De heer Miltenburg oordeelde dit ook een belang voor de bestaande zaken en steun de daarom de zienswijze' van den heer Den Das. Weth. Macdonald oordeelde dat men vaak de verloven met vergunningen verward Voor een lunchroom is het wenschelijk, dat men daar ook zwak-alcoholische dranken ais port en cherry kan verstrekken. De heer Zeiler bedoelde geenszins het uitzaaien van verloven. Hij wil slechts voor komen, dat in gewenschte gevallen die ver leend kan worden. Dit is een kwestie voor uitvoering. De voorzitter: Wij kunnen niet wei geren als het maximum niet is overschreden. De heer Den Das deed het voorstel om het aantal .verloven te stellen op 1 op de 300 inwoners, gedurende 5 jqar. Dr. H e m e l r ij k weester op, dat het ma ximum aantal verloven 21 wordt en zag daar een gevaar in, met Jet oflg op mogelijkheden in Bergen. Het gevaar scfauilt in de vergun ningen, niet in de verloven. Het aantal verloven op 21 te stellen kan een gevaar brengen, dat Wij nu niet zien. De heer Miltenburg steunde het voor stel van den heer Den Das, omdat door te veel zaken het gevaar gröoter wordt, dat ver lofhouders meer verstrekken dan wensche lijk is. Het voorstel-Deri Das: 1 op 300. werd verworpen. Voor alleen de heeren tien Das en Miltenburg. Het aantal verloven blijft 1 op 250 inwoners. Donderdag 28 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Omroep orkest olv. N. Gerharz. 10.Mor- enwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 omroeporkest olv. N. Gerharz, m. m. v. W. Spruyt, sopraan. 11.— Knipcursus kinderkieeding. 11.30 Concert door „The Gubo's" accor deon en voordracht door Julia de Gruyter en Rien van Noppen. 12.30 Grpl. 1.30 Concert door H. Tibbe, viool en F. Loopuit—Roeper, piano 2.Voor de vrouw. 2.30 Gr.pl. 3.-3.45 Naaicursus. 4.— Voor zie ken en ouden van dagen. 4.30 Gr. pl. 4.45 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 't AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Spcrtpr. H. Hollander. 7.Het Aeolian strijkkwartet. 7.30 Engel- sche les, Fred Fry. 8.— Vaz Dias 8.05 Gr.pl. 8.15 Handelconcert. Concertgebouworkest olv. Br. Wal- ter, solisten Toonkunstkoor en P. v. Egmond Jr., orgel. 10.30 Gr.pl. 11- Vaz Dias. 11.1012.Jack de Vries en z'n band uit „La Gaité' te Amsterdam. HUIZEN, 301 M. (8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10—11.— en 2.—11.30 uur). 8 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. P. v. Wiet. 10.45 Grpl. 11.30—12— Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2Handwerkcursus 3.-3 45 Gr. pl. 4.— Bijbellezing ds. A. J. Wormgoor, mmv. bariton en orgel. 5 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zang door H. Hülsmann, bas. Aan den vleugel E. Haak. 6.43 Causerie Th. Kusters. 7.15 Gr pl. 7 30 Journ weekoverzicht C. A. Grayé. 8. Vaz Dias. 8.05 NCRV-strijkorkest olv. P. v. d. Hurk, mmv. L. Blaauw, orgel. 9.Ouderuurtje. 9.30 NCRV-kleinorkest olv. P. v. d. Hurk. In de pauze om 10.Vaz Dias. 1030—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.25 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria- orkest olv. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert A. Ste- phenson. 5 35 Troise en zijn Man doline-orkest mmv. Don Carlos, tenor. 6.20 Ber. 6.50 Handelcon cert. 7,10 Duitsche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Soft lights and sweet music, gev. concert. 8.40 Cau serie. 8.55 BBC-Theaterorkest olv. S. Robinson. 9.50 Ber. 10.20 Kerk dienst. 10.35 Concert door Th. Reiss, cello en H. Cohen, piano. 11.35^12.20 Dansmuziek. 8 20 Gr.pl. 12.oO Pascal-orkest. 5.05 „Le jeu d'amour et de 1 ha- sard" spel van Marivaux. 9.05 „Les marrons du feu", spel van Musset. 10.05 Nat. orkest o. 1. v. Enghelbrecht. 10.50 Verv. concert. KaHJNDBORO, 1261 M. 11.20 —1.20 Strijkorkest olv. Andereen. 2.05 M. Hansen's orkest. 2.55 Fin- sche deel. en muziek. 7.30 Symph.- concert olv. F. Busch, J.' Holst, viool. 10.10—11.50 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Grpl. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Gr.pl. 12 35 Kwintetconcert en solisten. 3 20 Weragkamerorkest olv. Hage stedt. 5.10 Orkestconcert. 6.20 Car- navalsprogr. mmv. Leo Eysoldt en zijn orkest en solisten. 8.05 „Ka* lender Revolte", gevar. progr 10.20 —11.20 Omroeporkest olv. Busch- kötter. ROME, 421 M. 8.05 Symfonisch vocaal concert. 9.35—11.20 Dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 ML: 12.20 en 1.30-2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 7.35 Gr.pl. 8 20 Hoorspel. 10.30-11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 1250 Omroep orkest. 1.50-2.20, 5.10, 6.35 en 7 35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert. 8 50 Cabaret. 9.35 Verv. concert 9.50 Cabaret. 10.30-ll.20Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Die Staat der Sonne" hoorspel met muziek. Leiding W. Pleister. 8.20 Het Omroeporkest o. I. v. W. Lindner, mmv. W. Stech, piano. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20— II.20 Uit Keulen: Concert olv. Buschkötter. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRiBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8.058.20, Keulen 9.20—12.10, Parijs Radio 12.20—14.20, Kalundborg 14 20— 15.20, Lond Reg. 15.20-17.20, Brussel VI. 17.20—18.35, Brussel Fr 18.35—19.20, Weenen 19.20— 20.50, Parijs P. P- '20.50-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 058-50, Deutschl.s. 9.35—10.35, Droitwich 10.35-11.05, Lond. Reg. 11 05 12.10, Droitwich 12.10—14.20, Lond. Reg. 14.20-15.20, Droit wich 15.20—18.2C, Keulen 18 20— 18.50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20.20—21.50, Lond. Reg. 21.50—22.20, Droitwich 22 20— 22.35 en Lond. Reg. 22.35—24.—. Verhuur post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Overeenkomstig het voorsel van B. en W. werd besloten het Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor vanaf 1 Maart, voor den tijd van 5 jaar aan het rijk te verhuren voor 1206 60 (vorige periode 1406.60 per jaar). Conform besloten. Het wandelpad aan de Breelaan. Totnogtoe had de gemeente met den heer Th. Sluyter niet tot overeenstemming kunnen komen over de benoodigde grond voor zijn huis ten behoeve van het wandelpad. Thans was deze overeenkomst bereikt tegen den prijs van 2 per M2. voor 75 M2., onder voorwaarde, dat de gemeente de kosten voor het terugplaatsen van het hek, voor haar re kening neemt. Conform het voorstel van B. en W. werd bes'oten deze voorwaarden te aanvaarden. De heer Zeiler feliciteerde B. en W. met het behaalde succes. B. en W. werden hierna gemachtigd tot het onderhandsch verhuren van eenige per- ceelen waarvoor bij de verhuring op 30 Jan. geen gegadigden waren. Ook werden zii gemachtigd om, als zich gegadigden voordoen, om een drietal aan de Voert gelegen perceelen (Ganzewater, Ren- kenlrorn en Burenakker) te verhuren. Conform besloten. De Notweg. Het volgende punt was een voorstel van B. en W. om van de Vereeniging 's-Graven- haagsche Diaconessen inrichting „Bronovo", om in eigendom en onderhoud over te nemen een strook grond gelegen langs Breelaan en Notweg, ter grootte van c.s. 320 M2., met bepaling, dat langs de grensscheiding' van deze over te nemen grond door en voor reke ning der gemeente zal worden geplaatst een nieuw hek, waarvan de kosten zullen bedra gen c.a. 175, dat indien te eeniger tijd mocht worden overgegaan tot aanleg van een nieuwen weg ten Noord-Oosten van den Notweg, zooals op het uitbreidingsplan is vastgelegd, en voorzoover de gemeente eige naresse wordt van den tusschen den eigen dom van „Bronovo" en den geprojecteerden weg gelegen grond, de gemeente den ter plaatse vrijkomende grond, groot circa 600 M2., waarvan circa 300 M2. in eigendom ged. Oude Notweg) aan genoemde vereeni ging in eigendom zal afstaan tegen terugbe taling aan de gemeente van de kosten van het thans door de gemeente te plaatsen hek. Voorts dat van de gemeente gratis ter be schikking wordt gesteld het zomerhuisje, staande op den thans over te nemen grond aan den Notweg, onder gehoudenheid dit te sloopen, terwijl de kosten van overdracht van den grond voor rekening der gemeente wor den genomen. Conform besloten. Het volgende punt van de agenda was een voorstel tot benoeming van voorzitters en leden van 4 stembureaux voor de verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten en den gemeen teraad, alsmede van die van het hoofdstem bureau (tevens Centraal stembureau). B. en W. stelden voor om tot leden voor net eerste stembureau, raadhuis, waarvan de burgemeester voorzitter is, te benoemen de heeren J. Miltenburg en O. Taapken. De burgemeester is van dit bureau ambtshalve voorzitter. Tweede stembureau, Lagere school, voor gelijk heeft? Ga zeggen, dat je er spijt van hebt. Jij hebt de macht er toe. Zij niet. Maar ik weet zeker, dat je het wilt doen". Ik was er niet zoo zeker van maar ik zweeg er over. „Maar waar ging Marjorie heen? Wie is die vriendin? Vertelde zij het u?" Ja, zij vertelde het haar. En zij zouden het mij vertellen. Ik slaakte een zucht van ver lichting; er was 'n einde gekomen aan mijn idiote zoeken. „Zij vertelde het vlak voor haar vertrek", zei de oude dame opgewekt. „Ik zal er bin nen een seconde wel op komen. Goede he mel! Hoe dom van me! Mrs. Schaap. Neen, dat kan het niet zijn, nietwaar? Toch was het iets van een dier, dat weet ik zeker. Her inner jij het je niet, Crace?" „Mrs. Boon, geloof ik", zei Grace. ,,'t Was tenminste iets van groente. Ik ben er zeker van dat het een groente was". „Heelemaal niet, lieve. Ik herinner mij, dat het iets te maken had met een dier". „Dier, delfstof of plant", mompelde ik. „Dat zullen we moeten uitmaken „Je begrijpt", ging de oude dame door, „het is meer dan een week geleden, bijna ■veertien dagen, niet? Je hadt eerder moeten komen. Je hadt moeten begrijpen dat zij in eens hier naar toe zou komen. Maar brengt dit je niet op de een of andere gedachte?" Ik dacht over dieren en groenten, maar kon er niets van maken. Toen vroeg ik ze of zij zich konden herinneren, waarheen ze' g'nfif- Dat zou mij wel op weg helpen. „Denbyshire, geloof ik", zei de oude da me, weifelend, en keek Grace aan. „Dartmoor was het, dat weet ik zeker" antwoordde Grace, eveneens weifelend, en keek mij aan. Dh. bracht mij van het spoor. Wij hebben in beide een paar vrienden, maar ik geloof de niet, dat het waarschijnlijk was, dat Mar jorie op het oogenblik bij hen zou logeeren Evenwel probeerde ik het met een paai namen, zonder succes. Toen herinnerde ik mil 1finu/ rrrortfo ^*-i+/-lwrt ~w, ivcit nerinncrae ik °n<defkkin«- ,Was de plaats Lambdale m het Lake District?" vPa{ m3!. het' Zii waren opeens opgelucht. Kende ik den naam van de vriendin? Ik noemde hun Masham. Die was het En toen waren ze het eerste kwartier bezig 0m mS uit te leggen hoe en waarom zij aan dieren en groenten dachten. Toen dat klaar was ontsnapte ik. p'il ^ela°°/\!?at-er niet de> minste twijfel .estaat dat Marjorie van hier wegging naar je mij in0,"denBrunf Stier" ^rwaïhS, ^"t Heeft natuurlijk heelemaal geen zin om nu hier te blijven, maar natuurlijk heb ik geen Lambdale Lammeren-dal. lust om van Pontius naar Pilatus te ren nen. Laat het mij dus zoo gauw mogelijk weten. 't Is nogal zelfzuchtig van mij om op de- ze wijze op jou beslag te leggen, op het oogenblik dat jouw zaken een crisis schijnen te bereiken. Ik wacht met verwondering af wat nu met jou gebeurt na die vreemde epi sode van je laatsten en buitengewoon goeden - brirf, ofschoon ik je er van ver denk, dat je nogal een „romanachtige ver beeldingskracht* ontwikkelt, daar in je een zame dal. Ik kan jouw Jean nog niet be grijpen, en ik wilde, dat je haar een beetje aan het praten kreeg. Wanneer je dik bent geworden en veertig, en op dieët gezet bent (en dat zal alles met je gebeuren, Mark), zal haar praten er erg op aankomen. En ik kan niet laten je te vertellen, dat ik Marjo- rie's gepraat verduiveld mis, ofschoon dat niet beteekent, dat ik eiken prijs wil betalen om het terug te krijgen. Maar het beteekent onder andere dat ik misselijk ben van andere ezels op middelbaren leeftijd, die in de clubs leven. Het is 'n feit - en niemand let er op dat iedereen in dit leven met iemand of iets moet trouwe. Ik heb mannen gekend, die getrouwd waren met verzame lingen van achttiende eeuwsche poëzie of van oude Italiaansche gravures. Steeds je ROBERT.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6