ONS GEMEENTELIJK GASBEDRIJF, een bedrijf, dat ook in technisch opzicht aller bewondering verdient. Jkouwciaal Tlieuws 5ifdschciftm HEILOO EEN RONDGANG DOOR DE FABRIEK. Geen (jas van geringer warmte. maar en Corn S., geen beroep te Amsterdam, ieder 5 boete of 2 dagen hechtenis; Piet T., schoorsteenveger te Alkmaar, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Anth. O., groentehandel te Weesperkarspel, 2 X 5 boete of 2 X 2 dagen hechtenis; Fl. U., electricien te Cas- tricum, Hendrik V., chauffeur te Alkmaar (2 X), Corn. V., electricien te Castricum, P. de V., visscher te Wieringen, R. J. d. Vr., treinpoetser te Hoorn, J. v. V., arbeider te IJmuiden, Gerrit W., matroos te den Helder, joh. de W., landbouwer te Venhuizen, J. C. d W., bakker te Harencarspel, Anth. Z tuinbouwer te St. Pancras, Jan Z., varens zei te Amsterdam en Joh. de Z., slager te lkmaar, ieder 5 boete of 2 dagen hechte nis. PRINCIPALE HECHTENIS HEEFT OOK/ GEEN UITWERKING. Ondanks de met veel aplomb aangekon digde finale uitroeiing der konijnen van de Egmonder en Bakkummer duinen, schijnen de heeren stroopers nog niet ontmoedigd te zijn' en moet er elke week het gebruikelijke kwantum zondaren worden berecht. Heden was het dan de heer Piet de V., die in gezelschap van 2 honden de Egmond- Binner duinen had bezocht en thans na ver hoor van jachtopziener Diemeer, die hem allerminst bezwaarde, werd veroordeeld tot 4 'boete of 4 dagen ter zake overtreding art. 462, de z g.n padovertreding. Volgde de heer IJ. BI. Lz., die met Jkunstlicht" had geopereerd en tegen wien de ambtenaar onder het uitbrengen van zijn reeds 52 weken lang geuite waarschuwing, dat het zoo niet kon voortgaan, 30 boete of 20 dagen requireerde. De kantonrechter, reeds nu overtuigd van het nuttelooze, om met 'n paar dagen „principaal'' den schrik er in te brengen, week eveneens van dit systeem af en legde 20 boete of 20 dagen op met. de gebruikelijke verbeurdverklaring van het, „kunstlicht"-apparaat. De los-werkman Joh Adr. T. had even eens getracht met een lamp de argelooze konijnen te verblinden. Hij kreeg het erg op z'n heupen en beweerde, dat de stroopers als kwajongens werden behandeld en mets de gummilat het gemeentehuis uitgeranseld," indien ze om steun durfden te komen. De kantonrechter betuigde zijn onschuld aan al deze draconische maatregelen. Hij zat er alleen en niet uitsluitend voor zijn genoegen om overtredingen te straffen. Vonnis 25 boete of 25 dagen met verbeurdverklaring als voren. Voor den heer Engel St. werd een dergelijk recept geschreven voor een gelijksoortige kwaal. De heer Jan V. Az. was met een schop op konijnen delven uitgetrokken, doch werd vóór hij zijn schietgraverswerk was begon nen, door Bal de Winter gesnapt. Hem werd toegedacht 4 boete of 4 dagen, met teruggave van de schop, waarop de minister geen prijs schijnt te stellen. ZONDAGSRUST-MELKSLIJTERS- DTLEMMA! De melkslijter Jac. L. had op Zaterdag 9 Februari 'n onmiskenbaren pechdag. Er ging 'n bus met melk verloren, het verlies kon niet meer worden aangevuld, zoodat een aantal melkklanten van het gebïuikelijke kwantum bleef verstoken. Nclens volens moest de melkboer dus Zondagsmorgens op stap gaan om de overgeslagen klantjes te be dienen, bij welke gelegenheid hij tot over maat van ramp door een politieagent werd bekeurd wegens overtreding van de ver ordening op de Zondagssluiting. Het wordt de zakenlui dan ook niet gemakkelijk ge maakt. Trouwens, Jaap is zelf voorstander van Zondagssluiting in normale gevallen. De kantonrechter behandelde hem vriend schappelijk en veroordeelde tot slechts 0.50 boete of 1 dag. PAPIERVENTEN. Mijnheer Hendr. P. was te Alkmaar in de v. d. Kaaysfraat gesnapt wegens het venten zonder vergunning. Hij presenteerde schrijf papier en noemde dit nu „drukwerk". De vlieger ging dan ook niet op. Hendrik werd om zijn eerlijk gezicht tot slechts 0.50 boete of 1 dag veroordeeld. 'De vergadering van den R. K. Volks bond, waar de voorzitter, de heei P. J. Kraakman, bedankte en zijn opvolger moest worden aangewezen, heeft geen resultaat gehad. Niemand heeft zich voor die verantwoordelijke functie be schikbaar gesteld. In die organisatie is geen kracht te vinden die hem kan ver-' vangen. Men waardeert niet voldoende het vele werk voor de arbeiders verricht en dat is de voornaamste reden waarom heengaat. *De gemeentelijke verkoop van peulvruchten heeft onder den midden stand heel wat beroering gewekt. Men merkt op, dat de gemeente voor den middenstand niets doet en bovendien wordt het bedrijf nog beconcurreerd. Dit en andere tegenwerking van den mid denstand heeft kwaad bloed gezet. Reeds zijn de besturen van beide midden standsbonden bijeen geweest om een en ander te bespreken. Een ledenvergade ring van beide organisaties is niet mo gelijk, omdat het Episcopaat zich daar tegen verzat. Niettemin werd er druk gewerkt om een middenstander in den raad te krijgen. *Nu de gemeenteraadsverkiezing in het zicht is, komt wel heel duidelijk tot uiting dat men zich met de belasting- politiek niet kan vereenigen. De vrije lijst, waarop men van partijpolitiek ge speend is, neemt grooter vormen aan. Niettemin is het zeker dat er een vrije lijst komt. Hoewel men nog niet tot overeenstemming is gekomen wie aan den kop van de lijst zal staan, wordt binnenkort een openbare vergadering uitgeschreven om tot een definitief be sluit te komen, - - Nu door de invoering van het vast recht tarief en de daarop gevolgde dis cussie in den Raad het gas meer in de belangstelling van de burgerij is geko men, hebben wij den directeur van de gemeentelijke lichtbedrijven verzocht, ons in de gelegenheid te stellen, onze lezers eens over het gasbedrijf te kunnen inlichten. De heer Hofman had daartegen allerminst bezwaar, doch aangezien ook van andere journalistieke zijde deze wensch was geuit, oordeelde hij het wen- schelijk, daarvoor gelijktijdig ver chil- lende persvertegenwoordigers op een nader te bepalen dag te ontvangen. Gistermorgen hadden wij het genoe gen, daarvoor een bezoek aan de ge meentelijke gasfabriek te kunnen bren gen. Het gebouwencomplex aan den Hel- derschen weg mag uiterlijk bij onze lezers wel bekend worden geacht. Meer malen hebben wij trouwens een en ander gepubliceerd over de in 1917 gebouwde fabriek, die berekend is op een produc tie van 24000 M3. per dag. Toen de gemeenteraad tot den bouw van de fabriek besloot, was er een krachtige strooming, die den opzet er van te groot oordeelde. Alkmaar telde toen ruim 23000 zielen en de gasafname per inwoner was toen van 138.6 M3 in 1916 gedaald tot 99 M3. Deze daling stond o. i. in verband met de verhooging van den gasprijs, die van 6 cent over den gewonen meter op 854 cent en over den muntmeter van 7 tot 954 cent werd ge bracht. Merkwaardig is, dat nimmer per hoofd door de bevolking zooveel gas is afge nomen als in de jaren, toen het gas 6 a 7 cent per M3. kostte. In 1915 was dit zelfs 148.5 M3. per hoofd. In de jaren, toen de kolenprijzen en de prijzen voor de petroleum hoog waren, en het gas 16 cent per M3 kostte, varieerde het gas verbruik van 100 tot 108 M3. per hoofd. Toen in 1922 de prijs van het gas van 15 op 13 cent werd gesteld, steeg het ver bruik met 5 M3. per hoofd, en toen de prijs in 1927 op 10 cent werd gesteld, liep het verbruik op tot 121 M3. per hoofd. Dit verbruik handhaafde zich tot en met 1932 en daalde in 1933 tot 116 M3. per hoofd, omdat de prijs van de petroleum in dat jaar sterk daalde. De cijfers leeren ons dan ook, dat prijsverlaging gepaard gaat met een verhoogde afname. Wij hebben reeds eerder betoogd, dat verlaging van den gasprijs in het belang van het bedrijf noodzakelijk was en wanneer men be denkt, dat de stichtingskosten van het Alkmaarsch gasbedrijf 1.006.052 heb ben bedragen, en dat men daarop in den loop der jaren 635.094 heeft afgeschre ven en jaarlijks aan de gemeentekas een winst van 150.000 heeft uitgekeerd, dan zal men het met ons eens zijn, dat het bedrijf qua bedrijf een verlaging van den gasprijs zeker kan Jragen en dit te meer, waar de kolenprijzen zich op een ongekend laag niveau bevinden. De meening van den Directeur. Men zal begrijpen, dat wij deze ziens wijze ook tegenover den Directeur niet hebben verbloemd. De heer Hofman be greep volkomen, dat ons standpu-it door het willen dienen van het Alkmaar che belang en dat van de verbruikers werd ingegeven en dat wij daarmee geenszins beoogen, het regeerende college in het be.'.turen van de stad dwars te zitten. Als bedrijfsdirecteur, zoo zeide hij, ge voel ik voor een laag tarief, doch u mag niet uit het oog verliezen, dat een ta riefsverlaging den eersten tijd de winst doet terugloopen en dat het gemeente bestuur door de maatregelen, die het Rijk heeft getroffen ten aanzien van de personeele en vermogensbelasting en de vermindering van verschillende uitkee- ringen, te eenenmale de bronner mi6t, om daaruit de gelden te putten, die de daaraan verbonden verliezen kunnen opvangen. (J gelieve, zoo vervolgde hij, voorts te bodenken, dat het bedrijf in de richting van de ver'aging gaat. Door de afschaf fing van de meterhuur derven wij reeds een ontvangst van 25000 per jaar. Voorts hebben wij den prijs van het gas over den gewonen meter en over den muntmeter gelijk op 10 cent gesteld en door de invoering van het vastrecht tarief komt wederom een 26000 aan de verbruikers ten goede. Wij betoogden uitvoerig, waarom wij het afschaffen van de meterhuur niet jcpaald konden bewonderen en gaven als onze meening te kennen, dat de maatregelen in verschillende gemeenten wel hebben geleerd, dat de invoering van het vastrechttarief verouderd is. De Directeur betwistte dit ten stellig ste. In Amsterdam werkt dit succesvol en wij hebben met de invoering daarvan in hoofdzaak willen voorkomen, dat Je kleine verbruikers tot het in gebruik romen van het petroleum-gastoestel overgaan en de ervaring sedert 1 Januari leert, dat dit doel vrijwel bereikt wordt, aangezien van de 800Ó verbruikers reeds 1000 zich voor het vastrechttarief ver bonden en in hoofdzaak rijn dit juist de kleine verbruikers, die wij vreesden te zullen verliezen. Onder verwijzing naar ons artikel in het nummer van 22 October 1934 en 17 Jan. 1935 beweerden wij, dat het in het belang van het bedrijf een daad van goede koopmanschap zou zijn om den prijs over de geheele linie te verlagen en ook voor afnemers in de buitenge meenten gelijk te stellen, aangezien wij thans voor een conjunctuur staan, die men niet kon voorzien, toen de con tracten werden afgesloten. Wij spraken als onze meening uit, dat dit ook op grond van de door ons gepubliceerde cij fers mogelijk was. Wanneer deze cijfers althans juist zijn, merkte de Directeur lachende op Met nadruk verzochten wij hem, de onjuistheid van die cijfers aan te too- nen, er op wijzende, dat ze aan het offi- cieele gemeenteverslag waren ontleend. Wat U thans vraagt, aldus de heer Hofman, is de taak van het gertieentebe- stuur. Als gaspróducent deel ik echter uw vrees niet, dat door het petroleum- gastoestel het gasverbruik nog meer zal aaien en dit te meer niet, nu de petro- leumprijs op 854 cent'per L. wordt ge bracht. U moet niet vergeten, dat het petroleumgastoestel toch altijd gevaar oplevert en dat in verhouding tot een petroleumprijs van 854 cent per L. een gasprijs van 10 cent per M3. niet hoog g»noemd krn worden. Wij konden niet nalaten, het een schandaal te noemen, dat de Regeering ter wille van de gasproduceerende over heidsbedrijven de petroleum-maat- schappijen a. h. w. heeft gedwongen den prijs van de petroleum met 2 cent per L. te verhoogen en wij noemden het onbegrijpelijk, dat de Regeering deze prijsverhooging niet aan het algemeen ten goede laat komen. Voorts wezen wij e. op, dat het o. i. vaststond, dat met de nieuwe petroleumgastoestellen de ver houding van 10 cent voor 1 M3. gas en van 854 cent voor 1 L. petroleum toch nog zeer gunstig was voor de petroleum. De heer Hofman was van oordeel, dat wij niet uit het oog mochten verliezen, dat de Regeering, door in dezen orde nend op te treden, het algemeen belang diende. Wij begrepen, dat een discussie hier over niet haar plaats zou zijn en er kenden, dat het vooi hen, die het .naar «enigszins kunnen betalen, geen vraag is of zij het kolengas zullen blijven ge- b uiken of tot petroleumgas zullen over gaan, aangezien het kolengas grooter gemakken geeft en minder gevaar op levert. Eet fabriceeren van gas. Op ons verzoek ging de heer Hofman er hierna toe over om ons iets van de gasfabricage te vertellen. „Wij maken hier, zoo zeide hij, op twee erlei ^vijze gas en wel in de eerste plaats Kolengas en in de twede plaats het z.g.m blauw-watergas of cokesgas. Dat kolen gas wordt bereid uit de Engelsche of Duitsche steenkolen, die bier per schip worden aangevoerd. Die kolen worden gelost met een grijper over een e'ectri- scne baan (de bekende baan, die over der Helderschen weg loopt) en komen in een kolenloods, die 3000 ton kolen kan bevatten. De geheele manipulatie, het lossen van de kolen met den grijper uit het schip en het vervoeren naar de kolenloods geschiedt door één man, die tekens het coke6-transport bedient. Van de kolenloods gaan de kolen via een Jacobsladder naar een bunker boven de stokerij, welke bunker 50 ton kan be vatten. Tn de stokerij is opgesteld een oven- blok met 6 ovens, ieder met 9 retorten. Die ovens worden machinaal geladen en ontladen. Wanneer de retorten geladen zijn, worden ze luchtdicht afgesloten en verhit door het vuur in den oven. De kolen gaan dan zwellen en laten het gas los. Dat gas wordt afgevoerd en be vat verschillende onruiverheden, o.a. teer, ammoniak, naftaline. Het gas komt oo een hooge temperatuur uit den oven, want die oven wordt gestookt met een temperatuu. van 1200 graden. Vanuit do oven gaat het gas eerst door een luchtkoeler, een la ge op de binnen plaats staande cylinder en door het da len van de temperatuur laat h. gas verschillende stoffen los en wel in hoofd zaak teer. Dan komt het gas in Lri ma chinehuis, waar het nog verder gekoeld v. ordt door een waterkoeler waarna het door een terzuiveraar loopt en geheel van teer ontdaan wordt waarna het gas in de naftalinewasscher van naftaline bevrijd wordt. Daarna loopt het door een ammoniak-wassch *r, waardoor het gas vrij van ammoniak wordt. Het gas gaat verder door de zuive- ringskist, waarvan er hier vier zijn, die elk 40 ton ijzeraarde bevatten en daar wordt het gezuiverd van zwavelwater stof. Pas daarna komt het in den gas houder. Het cokesgas. Voor de fabricage van cokesgas zijn twee toestellen opgesteld, elk van een capaciteit van 6000 M3. per dag. Deze toestellen zijn om beurten een bepaal den tijd in het bedrijf. De toestellen be- s aan uit een paar met vuurvasten steen bekleede generatoren en worden gevuld met cokes. Die cokes wordt aangestoken en door toevoeging van lucht worden de generatoren op een temperatuur van circa 800 graden gebracht. Wanneer die emperatuur bereikt is, wordt de lucht toevoer afgesloten en onder de gloeiende ko ommen cokes stoom geblazen. Dan cokeTgas C°keS Z1°h 6,1 ontstaat h€t co^efifas ]*eeft ongeveer 2500 calo- a *at is veel mind€r dan heeft ongeveer 4300 ca.orieën Om nu van het cokesgas een aan het kolengas gelijkwaardig gas te krijgen wordt op dat cokesgas gasolie gespoten' Door een hooge temperatuur wordt de hLhHg€kraa^ en ver»* «n daardodor hebben wij het in de hand. doo meer of minder olie bij te voegen, om de calo- rieen-waarde van het ga9 naar Wensch 43006rlmr—Wlj doen dat tot ongeveer *300 calorieën en daarna wordt het gas in het machinehuis gemengd met het kolengas, vanwaar het door den meter naar den gashouder loopt. Wij hebben dus een gemengd gas ver- kreKS„ van een «aard. wenscht wordt en dat gemengce gas wordt gedistribueerd in de gemeente. Wij merkten op, dat ons wel eens klachten ter oore kwamen over de kwa liteit van het gas en deelden mede, dat één onzer kennissen, die dagelijks een bad neemt, geconstateerd had, dat voor SS vacantie de benoodigde hoeveelheid warm water in een korter tijd verkregen werd dan na de vacantie. Hij had er den loodgieter bij gehaald in de veronder stelling, dat er iets aan den geijser mankeerde, doch hij kreeg van dezen de verzekering, dat dit niet het geval was, en de oorzaak dus lag in een mindere kwaliteit van het gas. De Directeur aarzelde niet om hier te spreken van verkeerd afstellen door den .installateur. Wij vertrouwen, dat dergelijke geval len in de toekomst niet meer zullen voorkomen, omdat met het oog op de verstrekking van geijsers e. d. in huur koop, in nauwe samenwerking met de besturen van de plaatselijke fittersbon- den, een demonstratie heeft plaats ge vonden, door een fabrikant van de ver schillende geijsers, voor de leden van deze organisaties, waarbij uitvoerig de constructie en de wijze van hehande- Uing is uiteen gezet. Ook het onderhoud speelt een groote .rol. Een geijser mag van binnen niet ver vuilen en moet niet alleen van buiten glimmend worden gehouden. Ook het schoonhouden van de com- foren is een belangrijke factor. De losse branders moeten regelmatig van aanslag worden bevrijd om te voorkomen dat de vlam te hoog gaat en er gas verloren gaat. Men doet verstandig deze losse branders wekelijks met warm zeepsop schoon te maken. Op onze vraag, hoe groot de gaspro ductie, die in 1933, 4.659.580 M3. was ge weest, in 1934 bedroeg, antwoordde de heer Hofman, dat dit 4.345.000 M3. was geweest. De balans was nog niet klaar, waardoor het verlies tijdens het trans port nog niet bekend was. Wanneer wij aannemen, dat dit verlies, evenals in 1933, 4.2 heeft bedragen, dan is in 1934 het gasverbruik 293.400 M3. minder ge weest dan 1933 en 310.000 M3. minder dnn in 1932. Gasprijsverlaging om een verdere da ling tegen te gaan, blijft o. i. dan ook noodzakelijk. Na de uiteenzetting van den Directeur hebben wij over het terrein en door de gebouwen, onder zijn leiding, een rond- wt ndeling gemaakt. Wij hebben in oogenSchouw genomen de hygiënische badinrichting ten behoeve van de arbei ders in dit continu-bedrijf. Met verbazing vernamen wij, dat in dit groote bedrijf slechts 32 arbeiders werken, waarvan er voortdurend acht in dienst zijn. Met bewondering aanschouwden wij het werk van de los- en laadmachine en onwillekeurig gingen onze gedachten terug naar 1912, toen wij bij wij'>e van Aprilgrap een dergelijke machine in onze krant afdrukten. Thans is z* wer kelijkheid geworden, maar werkelijkheid is ook, dat ze een stuk brood heeft ge roofd van de ploeg A'kmaarsche kolen- losers. Het werk van de Jacobsladder, die de kolen van de loods naar de bunkers brengt, alsmede dat van de machine, die de retorten vult en lo6t, hebben wij eveneens met bewondering aanschouwd. Het blusschen, het breken en het ma chinaal sorteeren van de cokes trok evenzeer onze aandacht en het was bijna angstwekkend te zien, hoe de mechani sche arbeid vrijwel zonder hulp van den mensch werd verricht De bovenomschreven gang van het gas hebben wij gevolgd en tenslotte- swnden wij in de machinekamer, waar in het gas geruischloos werd gemengd en geperst. In deze machinekamer was het ook mogelijk om in een glazen kast, waarin met gekleurde vloeistoffen gevulde buis jes geplaatst waren, den bereidingsgang van het gas te volgen, zoodat men oogen- blikkelijk kan zien, wanneer er iets en waar er iets hapert, terwijl machinaal werd opgeteekend het aantal calorieën. Wij hebben de oliesproeiers bekeken, benevens den watertoren en tenslotte nebben wij gezien, hoe vanuit een cylin der de teer op de gewenschte tempera tuur door een ondergrondsche buis in een schip in het kanaa' vloeit. Onze conclusie is, dat de Alkmaarsche gemeenschap in de gemeentelijke gasfa briek een bedrijf bezit, waarop ze trotsch kan zijn. Den heer Hofman zeggen wij gaarne dank voor de ons geboden gelegenheid om hierover een en ander aan onze lezers te kunnen vertellen. Panorama vereenigd met Ons Land brengt fraaie foto's uit de Hongaarschc Poeszta en vertelt van het oudste wijnhuis van Europa. Er worden interessante afbeel dingen uit Friesland gegeven ook van de Leeuwarder veemrakt en er zijn zeldzame opnamen gepubliceerd van den omgang van een leeuwentemmer met den koning der die ren. Belangwekkend zijn de bijzonderheden over Amerikaansche wolkenkrabbers. De filmrecensent bespreekt de film: De Bengaal- sche Lansiers Aan sport o.a. de wedstrijd NederlandDuitschland en mode zijn, evenals aan het geïjlustreerde nieuws uit binnen- en buitenland, weer vele pagina's ge wijd. Verhalen en novellen zijn er van F red Forster, van Alice Duer Milfer, van Gillis Wilson, van Maximilian Bernd en van Wa't Barrie.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8