GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Jitmsi m IDelettschap dhTjahreszeiten. kaatste Aecicfiten Gekneld geraakt. Minister van Staat Idenburgh f Sneltrein grijpt vrachtauto. Bestuurder van de vrachtauto op een onbewaakten overweg te Ketel gedood. Oud-G.G. van Ned.-lndië. De raad vergaderde hedenmiddag ten 1 ure onder voorzitterschap van burge meester van Kinschot. Afwezig, wegens ongesteldheid, de heer van Drunen. De voorzitter opende de vergade ring, met het voorstel om eerst in ge heime zitting over te gaan, waartoe werd besloten. Na een uur in comité bijeen te zijn ge weest werd de geschorste vergadering heropend en de notulen vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 6 Februari jl., nr. 90, van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1935, nr. 13, tot verhuur van de overdek te speelplaats van de voormalige 4e ge meenteschool, aan de N. V. Kaashan lel Maatschappij „Gouda". Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 6 Februari jl., nr. 90, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1935, nr. 19, tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Houtmanstraat, aan J. Gias. Als voren. c. Een brief dd. 6 Februari jl., nr. 90, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsoesluit van 24 Januari 1935 no. 20, tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Van Houtenkade hoek Maclaine Pontstraat, aan J. A. M. Bos. Als voren. d. Een brief dd. 6 Februari jl., nr 90, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1935, nr. 8, tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Houtmanstraat aan P. Dekker. Als voren. e. Een brief dd. 6 Februari j.1., nr. 90, van hetzelfde Colleee, ten geleide van het door he ngoedgekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1935, nr. 14, tot verhuur van de boerderij aan den Bergerweg aan H. Rotteveel. Als voren. f. Een brief dd. 6 Februari jl., nr. 85, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 22 November 1934. nr 10, o.m. tot verkoop van een strook grond, gelegen tusschen den Bergerweg en de brug over de Krommes!oot, aan het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. Als voren. g. Een brief dd. 6 Februari 1935. nr. 164, van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 29 Januari 1935, nr. 27, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 20 December 1934, nr. 19, tot vaststelling een-er verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der personeele belasting. Als voren. h- Adressen dd. Februari 1935 van de Nationale commissie tegen het alcoho lisme te Utrecht, verzoekende aan de Kroon voor te ste'len het maximum der vergunningen en der verloven A. te ver lagen. In harden gesteld van B. en W om bericht en raad. i. Een besluit dd. 13 Februari jl., nr. 34, van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 20 Decem ber 1934 tot vaststelling eener bouw- en woningverordening. Aangenomen voor kennisgeving. j. Brieven van onderscheidene data, van besturen van bijzondere scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onder wijs in de gemeente, betreffende aan vragen om de gemeentelijke vergoedin gen ex-art. 100 en 101 der L. O. wet 1920 over 1934. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. k. Een adres dd. 1 Februari 1935 van het bestuur der R. K Meisjesscholen te Alkmaar, houdende het verzoek om uit de gemeentekas de noodige gelden be schikbaar te willen stelien voor de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Juliascnool voor U.L.O., alhier. Als voren. 1. Een brief, ingekomen 25 Januari 1935 van het Bestuur der Vereen. „Zorg vcor de leerlingen en oud-leerlirgen van do school voor B.L.O. te A'kmaar", ten geleide van de rekening 1934 - an de aoor deze vereeniging geëxploiteerde werkinrichting. Als voren. m. Een adres dd. 31 Januari 1935 van he bestuur van den Bond van bedrijfs- autohouders in Nederland houdende het verzoek een verordening vast te stellen, betreffende het autoverhuurbedrijf en in een eventueel aan te wijzen commissie van toezicht eenige niet-ambtelijke des kundigen op te nemen. Als voren. n. Een adres dd. 22 Februari 1935 van het Bestuur der Speel tuin vereeniging D. E. S., verzoekende voor 1935 een sub sidie uit de gemeentekas te willen toe kennen. Te behandelen bij de gemeentebegroo- ting voor 1935. o. Een proces-verbaal van de opne ming van kas en boeken van den ge meente-ontvanger op 22 Februari 1935. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een adres dd. 22 Februari 1935 van het Bestuur der Vereeniging voor logo- paedie en phoniatrie te Rijswijk, verzoe kende het aan de vereeniging „Hulp aan spraakgebrekkigen" toegekend subsidie uit de gemeentekas niet in te trekken of t® verminderen. Te behandelen bij de gemeentebegroo- ting voor 1935. q Een brief dd. 20 Februari jl., nr. 224 van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten van 20 Decem ber 1934 en 24 Januari 1935 tot vaststel ling van het bedrag der zekerheidstel ling voor den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen r. Een brief dd. 23 Februari 1935 van den heer W. Seigers, verzoekende hem ontslag te verleenen als lid van de Com missie van toezicht op het L. O. Eervol verleend onder dankbetuiging. s. Een adres dd. 24 Februari 1935 van het Alkmaarsch Drankweer Comité, ver zoekende voor 1935 aan de geheelont- houdersvereenigingen wederom een sub sidie uit de gemeentekas te verleenen. Te behandelen bij de begrooting. Samenstelling stembureaux. Met het oog op de Provinciale Staten verkiezing en de gemeenteraadsverkie zing stelden B. en W. voor over te gaan tot het benoemen van de voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van de ■dembureaux, onder mededeeling, dat zij met de aanbevelingen .ooveel mogelijk rekening hebben gehouden, dat de ver schillende politieke partijen zooveel mogelijk in evenredigheid tot de getals sterkte in de stembureaux zijn vertegen woordigd. Benoemd werden de voorgedragenen. In het 2de stemdistrict werd in plaats van den heer A. Burger, de heer A. Bosscher benoemd. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. Het aftredend lid, de heer M. J Lutte- rot, hoofd van de Vondelschool, werd herbenoemd. Op den heer Hazeloop werd één stem uitgebracht. Benoeming leden bestuur instelling Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen voor: I. eervol ontslag te verleenen aan de thans zitting hebbende leden van het bestuur der gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, on der dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; II. drie leden uit Uw midden te benoemen als lid van het bestuur van genoemde instelling; III. vijf leden van deze instelling te benoe men uit de navolgende voordrachten, opgemaakt overeenkomstig artikel 2 Bok; van 1 oe 2. de 1. de 2 de 1. de 2. de 1. de 2. de 1. de 2. de Als raadsleden xn de commissie werden benoemd mej. Caiels en de heeren Bakker en Hoytink De heer Vogelaar verkreeg 1 stem terwijl 1 stem blanco werd uitge bracht en de heer Sfoutjesdijk ook een stem bekwam. Mej. Larels en de heer Bakker ver- kiegen ieder 19 en de heer Hoytink 16 st. Voorts werden de eerst voorgedragenen benoemd met algemeene stemmen. Voorschotten aan bijzondere schoolbesturen. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten aan de daarvoor in aan merking komende schoolbesturen voor het lager onderwijs een voorschot te verstrekken op de gemeentelijke vergoe ding voor 1935 in de kosten van instand houding dier scholen. De groenten, fruit- en aardappelenmarkt. In het verkeersbelang stelden B en W. voor om het terrein aan de Oostzijde van den Helderschenweg tegenover het administratiegebouw der lichtbedrijven niet meer beschikbaar te stellen voor het houden van de groenten, fruit- en aardappelenmarkt en daarvoor aan te wijzen het terrein der N. V. Alkmaar- sche Exportveiling voor Land- en Tuin bouwproducten, welke N. V. zich daar mede vereenigde. Conform besloten. Extra hulp aan werkloozen. B. en W. stelden voor om ten behoeve van extra hulp aan werkloozen een be drag van 2200 beschikbaar te stellen. De heer v. d. V a 11 had geen bezwaar, doch oordeelde het noodig, dat de regee ring het de gemeente wel moeilijk maakt. De gemeente stelt het geld be schikbaar en het crisiscomité verdeelt het onder de 1410 werkloozen. Voor hen is het bedrag heel weinig en spr. hoort dat den Haag spoed moet maken met het 'in November toegezegde bedrag. Wethouder B o n s e m a merkte op, dat het hier een bedrag geldt, dat al drie jaar is beschikbaar gesteld. Het Rijk zegde inderdaad een hooger bedrag toe, doch dit is nog niet bekend. Spr, ver zocht machtiging de gelden van het C.risiscomité in ontvangst te nemen «n dit beschikbaar te stellen. Hier betreft hot een voorschot. Vorige jaren was steeds in Januari bekend wat de regee ring beschikbaar stelde. De gevraagde machtiging werd ver leend. De reorganisatie diensten en bedrijven, In overeenstemming met het oordeel van de commissie van overleg voor de ambtenaren stelden B. en W. voor de financieel® gevolgen van oe reorvanisa- tio over een jaar opnieuw onder de oogen te zien, onder handhaving van hun meening, dat het meerdere werk het toekennen van een toelage vordert. Conform besloten. De Winkelsluitingsverordening. B. en W. stelden voor de verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelslui tingswet 1930 vast te stellen, waardoor de wet niet geldt op de Zondagen, vallende in het tijdvak, waarin de kennis wordt gehou den, op den 2den Kerstdag, zoo deze op Zondag valt en op den Zondag die vooral- gaat aan 6 December. Met afwijking van artikel 2, sub a, der wet is het geoorloofd winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en planten ten ver koop in voorraad zijn. gelegen in de nabij- heia van ziekenhuizen en begraafplaatsen, welke winkels door B. en W. als zoodanig zijn aangewezen, op Zondag voor het publiek geopend te hebben van een half uur voor den aanvang van den bezoektijd van bedoelde ziekenhuizen en begraafplaatsen tot het einde daarvan, doch uiterlijk tot des namiddags 4 uur. Met afwijking van de artikelen 2 sub a en 4 eerste lid onder d der wet, zooals laatstge noemde bepaling ingevolge artikel 4 eerste lid der wet van 27 Juli 1934, S. 450, tot wij ziging der Winkelsluitingswet, is gewijzigd, is het geoorloofd winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn, bovendien voor het publiek geopend te hebben tot 9 uur des voormiddags op den Zondag, waarop in den nacht van Zaterdag op Zondag de z.g. Stille Omgang wordt gehouden, doch uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen. Het is verboden op Zondag van een win kel of het daarbij behoorende winkelhuis uit melk of room ter aflevering aan het publiek uit te zenden, behoudens voor zoover zulks is toegestaan voor de in artikel 5, lid 1, der wet bedoelde winkels ingevolge het bepaalde in artikel 7, iid 3, der wet. Dit verbod is niet van toepassing op af levering aan ziekenhuizen, hotels, restau rants en daarmede door B. en W. gelijk te stellen inrichtingen. De heer Hoytink verzocht om dezelfde reden, waarom hij de vorige maal tegen was, stemming. Met de stemmen van de heeren Hoytink, Vogelaar en Grondsma tegen werd het voor stel aangenomen. Wijziging politieverordening. B. en W. stelden voor te bepalen dat het verboden is op de openbare wegen, geen Rijkswegen zijnde en gelegen binnen de door Gedeputeerde Staten ingevolge artikel 27 lid 2 der Wegenwet vastgestelde grenzen van de bebouwde kom, te plaatsen, te wer pen. uit te gieten of te laten afvallen of afvloeien voorwerpen of stoffen, welke aanleiding kunnen geven tot verontreini ging, benadeeling of beschadiging van die wegen, of waardoor aan de gebruikers van die wegen schade, hinder of letsel kan wor den toegebracht. Degene, door wiens toedoen een of meer voorwerpen of stoffen, als in het vorig lid bedoeld, op een openbaren weg, als om schreven in het eerste lid, zijn geraakt, is verplicht, deze daarvan te verwijderen. Conform besloten. Het toezicht cp vreemd dingen. B. en W. stelden voor te bepalen dat voor ieder die aan een vreemdeling een of meer kamers verhuurt of tegen vergoeding nacht verblijf of inwoning verschaft, is verplicht binnen twee dagen aan het bureau van po litie mondeling of schriftelijk opgave te doen van diens naam, voornamen, nationaliteit, woonplaats en datum en plaats van geboor te. En voorts dat Ieder, die een vreemdeling in zijn dienst neemt, of in zijn woning of in derzelver aan hoorigheden opneemt, is verplicht binnen twee dagen aan het bureau van politie daarvan mondeling of schriftelijk mededee ling te doen onder opgave van naam, voor namen, nationaliteit, woonplaats en datum en plaats van geboorte van bedoelden vreemdeling. Dezelfde verplichting rust op hem, die aan een vreemdeling een woning, winkel, fabriek werk- of bergplaats of een gedeelte daar van verhuurt of in gebruik geeft. Alsvoren. Herziening motor- en rijwiel verordening. In verband met de op 16 Juli j.1. in wer king getreden wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, stelden B en W. in bijlage 23 voor de verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Alk maar, conform een ontwerp vast te stellen, onder mededeeling, dat hierover de drie groote landelijke verkeersorganisaties zijn gehoord. Mej. Ca re is: Het is juist dat de voet gangers rechts moeten houden. Bij de Kraan- buurt levert dit moeilijkheden op. Bij het pak huis van de Apotheek wil ze uitbreiding van het trottoir en uitbouw over het water van de brugleuning. De voorzitter zegde toe, dit onder de oogen te zien. De heer Si ets ma wees op het schrijven van den secretaris van de K.N.A.C. en vroeg of men uit het door hem aangesneden punt niet moet concludeeren, dat er inderdaad sprake is van een beperking van den eigen dom, die niet toelaatbaar kan worden ge acht. De voorzitter zei, dat B. en W. van oordeel zijn, dat er geen sprake is van een te groote beperking. De heer Sietsma wees op een arrest van den Hoogen Raad waaruit blijkt, dat het niet geoorloofd is om tegen den wil van dien eigenaar in een tuin een paal te plaatsen. De heer v. d- V a1 oordeeide, dat B en W. wel rekening hadden gehouden met de vacature van de K. N. A C. en dat het door den heer Sietsma aangewende niet zoo posi tief is. De heer Sietsma handhaafde het tegen deel, waarop de voorzitter een nader onderzoek toezegde. Overigens werd het voorste) aangenomen. Het aankondigen van leesten »»nz. B. en W. stelden voor de politieverorde ning aan te vullen met de bepaling, dat den eigenaar of gebruiker van een gebouw of ter rein, waarin of waarop een bijeenkomst of vergadering zal worden gehouden, waartoe aan het publiek al of niet tegen betaling toegang wordt verleend, verplicht ten minste 24 uur voor het houden der bijeenkomst of vergadering daarvan schriftelijk kennis te geven aan den burgemeester, met opgave van den aard dier bijeenkomst of vergadering; en voorts te bepalen, dat het verboden is, tenzij met vergunning van den burgemeester, feesten, tentoonstellingen, wedstrijden, voor stellingen, uitvoeringen, concerten, lezingen en vermakelijkheden aan te kondigen, te hou den of te geven, welke door het publiek al dan niet niet tegen betaling kunnen worden bijgewoond. De heer Bakker concludeerde, dat de agenda in de richting van den politiestaat staat. Het houden van vergaderingen en lezingen wil men volgens de bijlage ook al aan banden leggen en daarvoor vergunning van den burgemeester als voorwaarde stellen Spr. oordeelde deze aanranding van de bur gerlijke vrijheid te ver en deelde mede, dat zijn fractie tegen zal stemmen. De beer Woldendorp onderschreef het betoog van den heer Bakker en vulde dit aan met de opmerking, dat daardoor spoedverga deringen onmogelijk worden. Waar blijft de vrijheid voor vereeniging en vergadering? De heer Sietsma deelde mede, dat ook de zijnen de vrijheidsbeperking ongewenscht oordeelen en zullen tegen stemmen. De heer Vogelaar verzocht split sing van het voorstel. Kennisgeving oor deelde spr. van nut, doch toestemming o" aoodig. De heer Ke ij sper was van oordeel, dat dit op practische bezwaren zou stui ten. De heer Go vers gaf den voorzitter in overweging het nog maar een6 aan te zien Spr. wil zich ook in dit geval: vrij heid, blijheid zien toegepast. De heer Grondsma kon zich voor feesten vereenigen met de bijlage, doch niet voor vergaderingen. De voorzitter zeide, dat de com missie voor de strafverordening met het voorstel was gekomen, omdat ze oor deelde, dat het voor de orde wel ge- wenscht is dat 24 uur te voren kennis wordt gegeven van te houden vergade ringen. Het recht van verbieden daarvan komt spr. niet toe en wordt ook niet begeerd. Voor openbare vermakelijkheden en wedstrijden is het noodig dat de politie verkeersmaatregel kan nemen. Het ligt niet in de bedoeling om lezin gen er onder te laten vallen. Spr. wil die er uit laten. Mr. Langeveld: Men kan lan al les lezingen noemen. De voorzitter verklaarde, dat de commissie bereid was de bijlage terug te nemen om die nader onder de oogen te zien. (Ongecorrigeerd) Wie kent er niet de beide groote vocale werken van Alt Vader Haydn? „Die Schop- fung" en „die Jahreszeiten", zijn werken, clie altijd nieuw en frisch blijven en hoewel deze werken reeds 150 jaar oud zijn, ziet men ze nog steeds op de programma's prijken en geen wonder. De muziek pakt van 't begin tot het eind. Meesterlijk bewerkte koren, heel mooie, soms aangrijpende recitatieven, solo partijen en orkestpartijen, waarmede Haydn alles kan schilderen wat hij maar wil. Het Alkm R.K. Gemengd koor, onder directie van den heer Jac. Nic. Al, voerde gisteravond „die Jahreszeiten" uit en weder boeide dit werk tot het einde toe. Men had zich de me dewerking verzekerd van een drietal solis ten, waaronder twee Alkmaarsche menschen, die hoewel hier reeds vele malen opgetreden, ditmaal voor het eerst in zoo'n groot werk uitkwamen. Mevr. Eriks-Buijs gaf in de so praanpartij een schitterende vertolking en de tenor Hogervorst heeft zich doen kennen als een zanger die wat aan durft en heeft deze groote en moeilijken partij gezongen op een wijze, die ons respect afdwingt. De derde solist, de bas-bariton Theo Baylé van Laren was in den juisten zin „der Dritte im Bun- de". Ook hij gaf met zijn echt mooi geluid een meesterlijke vertolking van de bas partij. Een drietal solisten dat er zijn mocht! Het koor, onder de bekwame leiding van den heer Af, gaf juist op dezen dag, vijf jaar geleden, zijn eerste uitvoering; dit werd in de pauze door den voorzitter in een hartelijke toespraak herdacht, waarbij een prachtige krans werd aangeboden. Ook mevr. Eriks kreeg natuurlijk bloemen. De voorzitter zeide nog, dat dit concert als reclame moest die nen, omdat onder leiding dezer vereeniging dezen zomer in den Muziektuin een concours zou worden gegeven door den Bond van R K. Zangverenigingen, 't Is jammer, dat de koorstemmen niet met elkaar in overweging zijnde sopranen zijn veel te sterk tegenover de alten en de mannenstemmen. Of kwam dit door de weinige ruimte op het podium? De tweede helft van het concert leek ons beter toe. Maar niettemin heeft het koor zich uit stekend geweerd en de soms zeer moeilijke fugatische koren, zeer goed gezongen, waar bij het groote steun had aan de goede piano- begeleiding van mej. Rie Vermeulen. Deze dame begeleidde zeer goed en 't viel ons on dat ze den solisten bij recitatieven zoo goed den juisten toon wist aan te geven Ook her orkestje deed zijn best, maar wijdde niet ge noeg aandacht aan den direceur, waardoor het spel nog al eens ongelijk werd. Maar over t algemeen kan de heer Al met groote vol doening op dezen avond terug zien De koren waren goed en de solisten uitstekend, wat voor een concerteerende vereeniging we' hoofdzaak is. Tot onze verwondering was de zaal niet geheel bezet, 't Had stampvol moeten zijn bij zoo n uitvoering van zulk een werk SI. (Ongecorrigeerd Zesiarig mesje uit den Haae doodgedrukt. Hedenmiddag is een bijzonder h-ag'sch ongelufc gebeurd in de Gabriel Melsusiraat ie Den Haag. Een vrachtauto is het trottoir op gereden en heeft daar een 6-jarig meisje aangereden met het droevig gevolg, dat het kind op slag dood was. Omtrent den toedracht vau dit ongeluk vernemen wij het volgende: Omstreeks half drie was de 6-jange Joh de V. aan het spelen op he» trottoir in de on middellijke nabijheid van de woning van haar ouders. In diezelfde straat stond een vrachtauto waarvan de chauffeur, de 26- jarige W. v. W., wonenae in de Staverden- straat, zich eenige oogenblikken had ver wijderd en de auto onbeheerd had achterge laten. Of de motor afgezet was of dat deze nog doordraaide, was op dit moment nog niet met zekerheid te zeggen. In elk geval heeft een jongen de onvoorzichtigheid begaan in de auto te gaan zitten en hij heeft kans ge zien, deze aan het rijden te krijgen. Of de jngen het chauffeeren machtig was of niet, kon ook thans nog niet gemeld worden aangezien de jongen nog niet opgespoord is. De auto reed het trottoir op juist ter Elastse, wa8r het meisie aan het spelen was. ie arme kleine werd tusschen een pui yaQ een der huizen en de vrachtauto bekneld Ze werd eenige oogenblikken door later toege snelde voorbijgangers bevrijd, doch zij was reeds overleden. De ontsteltenis van de ouders laat zich denken toen hun dochtertje zoo thuis gebracht werd. Hedenochtend om 12 uur heeft op den beruchten spoorweg overweg bij Kethel (Z.H.) 'n ern stig ongeval plaats gehad. Een trein uit Schiedam, bestemd voor Maassluis, kwam op ge noemden overweg in botsing met een vrachtauto van de firma wed. Koot uit Rotter dam. De auto werd In tweeën gespleten, het achterste gedeel te bleef 10 M. van den overweg af liggen, terwijl het voorste gedeelte 150 M. werd meege sleurd. Daar vond men den bestuur der, den 42-jarigen J. C. de Bruin uit Rotterdam. Deze werd zeer ernstig gewond en is in bopeloo- zen toestand naar het zieken huis te Schiedam overgebracht. Een wielrijder, die bij den over weg op den trein stond te wach ten, werd tengevolge van de bot sing meegesleurd en liep lichte verwondingen op. Ook hij Is ter observatie naar het ziekenhuis in Schiedam overgebracht Bij het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij. dat de heer de Bruin aan zijn zware verwondingen is overleden. Hoe het ongeluk geschiedde. Omtrent het ongeluk op den onbewaakten spoorweg-overgang bij ketel vernemen wij nog, dat de locomotief van den trein zooda nig was beschadigd, dat deze moest worden vervangen door een machine uit Vlaardin- gen, welke den trein naar het eindstation bracht. De chauffeur van de auto zat bekneld in het restant van de cabine, waaruit hij met groote moeite kon worden bevrijd. Hii had een groot aantal verwondingen opgeloopen en talrijke kneuzingen. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, kan worden opgemerkt, dat het uitzicht op de spoorbaan niet belemmerd was en dat de machinist voor het passeeren van den over weg signalen heeft gegeven. De rijksveld- wacht heeft een onderzoek ingesteld. De wielrijder, die licht werd gewond, is de heer Köning die uit de richting van Ketel kwam. Hedenochtend in de vroegte is in het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag overleden de minister van Staat staatsraad A. W. F. Iden burgh, oud-gouverneur-generaal van Ned-Indië, oud-gouverneur van Su riname, oud-minister van koloniën. De heer Idenburgh was 74 jaar oud en werd sinds eenigen tijd in het Roode Kruis-ziekenhuis verpleegd. Tengevolge van een hartverlam ming is hedenmorgen het einde ge komen. Zijn levensloop. Wijlen de heer Idenburgh, die den laat- sten tijd zeer de aandacht trok als lid van den Raad van State, werd geboren 23 Juli 1861. Nadat hij de H B.S. te Utrecht had door- ioopen, vertrok de jong-afgestudeerdc in 1877 naar Breda, waar hij tot '82 zijn eerste militaire opleiding aan de K M A. ontving. Van 1882 -1901 was hij respectievelijk ie luitenant en kapitein der genie van het leger in Ned.-lndië. Na deze periode voelde hij zich aangetrokken tot de politiek en betrad in 1901 als kamerlid de Tweede Kamei. Nauwelijks een jaar kamerlid of hij werd benoemd tot minister van koloniën, welks hooge ambt hij tot 1905 vervulde. Daarna volgde zijn benoeming tot gouver neur van Suriname, om in 1908 wederom het ministerschap van koloniën te aanvaarden. Het meest bekend is echter het tijdperk van O O. van Ned -Indië in de jaren 1909 1916. Na den oorlog werd hij uit Indië terugge roepen om ten derde male het ministerschap van koloniën te aanvaarden Ook dit derde ministerschap duurde slechts twee jaar, want na 2 jaar werd de heer Idenburgh lid van de Eerste Kamer. In dit college had hij 4 jaar zitting, ter wijl reeds in 1923 zijn groote verdiensten tot uitdrukking kwamen in de onderscheiding van minister van staat. En vanaf 1925 had wijlen de heer Iden burgh zitting in het college van den Raad van State.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10