DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vredesverklaring van Abessinië. Ontwerp „Verbindendverklaring- ondernemersafspraken". Abessinië zal nooit aanvallen, zegt de vertegenwoordiger in Rome. Vrijheidsbond is er tegen gekant. Begrooting Koloniën goedgekeurd. Deze Contant wordt ELKEN AVOND, behalve Zoa- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke retfel meer f D contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur! C. KRAK. Donderdag 28 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qxtyeliiksth 0veezicht Italië kan gerust zijn. Tweede Kamer Eerste Kamer %uitw£attd een minuut rust in heel duitschland. Generaal Brind vertrokken. HUN DRIE KINDEREN VERMOORD. Hitier schenkt gratie aan den ter door veroordeelden vader. NIEUW DOODVONNIS IN DUITSCHLAND. DE ONTPLOFFING IN DE POTLOODF ABRIEK. Acht ambtenaren gearresteerd. Wat vandaag de aandacht trekt HET LOSGELD VAN LINDBERGH. VIER DUIM SNEEUW IN NEW YORK. MALARIA-SLACHTOFFERS OP CEYLON. Bijna 40.000 in een kwartaal. JONGEN VAN 16 JAAR KRIJGT LEVENSLANG. CHARLANOW VERONGELUKT. TWEE DOODEN IN OPPER KARINTHIE. VIJFHONDERD SCHAPEN VERBRAND. ALKMAARSCHE COURANT. De Abessinische zaakgelastigde te Rome heeft gistermiddag op grond van een giste ren ontvangen schrijven van den keizer van Abessinië voor de internationale pers „op dit ernstige oogenblik der geschiedenis van Ethiopië (gelijk hij zeide) de volgende plech tige verklaring voorgelezen: „Als vertegenwoordiger van mijn Keizer lijken Heer Hailé Selassie, zweer ik bij mijn eer en bij de eer van mijn natie, dat de re geering van Abessinië nooit er aan gedacht heeft en nooit er aan denkt, de beide naburige ltaliaansche koloniën Somaliland en Eritrea met de wapenen aan te vallen. Deze verklaring, welke ik hiermede voor de vertegenwoordigers van de internationale Sers afleg, is reeds door mijn Keizei lijken [eer persoonlijk en vreedzaam aan Z M. den Koning van Italië en den chef der lta liaansche regeering, Z.Exc. Benito Mussolini, gegeven. Desondanks gaat de ltaliaansche regeering voort troepen te mobiliseeren en met veel oorlogsmateriaal naar de beide ltaliaansche koloniën te zenden, die aangrenzende ge bieden van Abessinië zijn. Juist gisteren heeft de ltaliaansche regee ring door een mededeeling aan de pers nieuwe verschepingen van 'roepen en oor logsmateriaal naar hare kolon.ën aange kondigd. Deze ernstige militaire maatregelen wor den door de ltaliaansche regeering telkens gemotiveerd als verdedigingsmaatregel, met het deel de veiligheid en integriteit van de beide Itaiiaansche koloniën te beschermen. Ik moet derhalve hier opnieuw datgene zeggen, wat ik herhaalde malen de Itaiiaansche regeering verklaard heb, n.1 dat Italië zich deze troepenverschepingen naar Somaliland en Eritrea gerust kan besparen, aangezien Abessinië noch het voornemen, noch den wil heeft, ze aan te vallen. Ik kan nog verder gaan en ver klaren dat de bedoelingen van Abes sinië tegenover Italië zoo vreed zaam zijn, dat, wanreer Italië ook den laatsten man en de laatste ka nonnen uit Eritrea en Somaliland zou terugtrekken, Abessinië geen steen van deze beide Itaiiaansche koloniën zou aantasten. Abessinië verlangt in vrede en vriendschap met de drie groote landen te leven, die aan Abessinië grenzen, dus ook Italië. Wij heb ben met Italië een vriendschaps-, arbitrage- en vtrzoeningsverdrag. Aan dit verdrag wil Abessinië trouw blijven. Dit verdrag biedt Abessinië en Italië middelen en wegen om alle na het ernstig Incident van 5 December 1934 ontstane problemen voor beide partijen vreedzaam en eervol op te lossen. Ik zou bij deze gelegenheid nog willen verklaren, dat mijn doorluchtige Keizerlijke Heer den Volkenbond, die ons direct ver bindt met de cultuur van het avondland, trouw aanhangt en zal blijven aanhangen". „Woorden, maar geen daden", zegt de Itaiiaansche pers. In verband met de betuiging van vrede lievendheid door den vertegenwoordiger van Abessinië voor de intern, pers te Rome af gelegd, wordt in Itaiiaansche politieke kringen verklaard dat dit alles een herhaling is van wat reeds lang geleden is betoogd. Abessinië's daden bewijzen het tegendeel Daarin moet men ook den eigenlijken grond voor de door Italië getroffen voorbereidingen zien. Abessinië's vredesbetuigingen moeten eerst door daden bewezen worden. Italië's houding tegenover Abessinië en den toestand in het grensgebied is zoo voegt men er aan toe duidelijk. De ltaliaansche eischen tot schadevergoeding zijn. in verhouding tot wat er is geschied, zeer bescheiden. Het Lagerhuis bespreekt den toestand in Abessynië. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren de toestand in Abessinië ter sprake gebracht. De liberale afgevaardigde Mander stelde voor, dat de Volkenbond een internationaal troeper.contingent, gelijk aan dat, dat in het Saargebied gebruikt is, naar het omstreden gebied in Abessinië zou zenden. Sir John Simon antwoordde, dat de toe stand in het Saargebied niet geleek op dien aan de grens van Italiaansch Somaliland en Abessinië. Op een verdere vraag antwoordde Simon, dat hei Engelsch Italiaansch-Fransch accoord van 1906 inzake de instardhouding van den status quo in Abessinië nog steeds van kracht was. Men heeft kort geleden de Itaiiaansche regeering op de bepalingen van het verdrag opmerkzaam gemaakt. De onderteekenende staten van dit verdrag staan in voortdurend contact. Rechtvaardigerwijze moet echter gezego worden, dat de moeilijkheden daarin bestaan, dat de grens tusschen Italiaansch Somal.land en Abessinië nooit nauwkeurig is vastgesteld. Den Haag, 27 Februari. Er hebben zich drie bestrijders van „de verbindendverklaring" laten hooren, de hee- ren Sneevliet (r.s.), Wijnkoop (c p.) en Bie- rema (lib.) De beide eersten zagen in het wetsontwerp een manoeuvre van de bour geoisie, om het proletariaat des te langer uit te kunnen buiten, en vielen de S.D A.P. aan, omdat zij ermede instemt. Dr. Bierema ver- Haarde, dat zijn partij de regeering geen blanco volmacht wenscht te geven, en da; als de minister een wetsontwerp voorstelde, om in een bepaald geval een ondernemers overeenkomst verbindend te verklaren, de Vrijheidsbond er wel voor wilde stemmen Niet echter voor een regeling, welke den be windsman in het algemeen bevoegd maakt tot bindendverklaring De liberale afgevaar digde meende voorts, dat de regeering wel over de wijsheid van Salomo moet beschikken om uit te maken, of een overeenkomst over wegende beteekenis heeft voor den bedrijfs tak en of het algemeen belang bindendver klaring eischt. Dr. Bierema vreesde, dat de geniale ondernemer zal worden verhinderd in uitvoering van zijn plannen, welke het be drijfsleven misschien geweldig kunnen doen vooruitgaan. Hij voorzag verstarring van het bedrijfsleven als gevolg der wet. En hij was bang, dat het consumentenbelang niet voldoende zou worden beschermd. Dr. Kor- tenhorst (r.k die het wetsontwerp tegenover dr. Bierema verdedigde, betoogde, dat de vaste commissie uit den economischen raad en de regeering zelve op het belang der ver bruikers voldoende acht zullen slaan. Dr. Bierema voorzag, dat het ook tot een bin dendverklaring van minimumloonen zou ko men, en was daar sterk tegen. Ook voorspel de hij een prijsverhooging, welke bindende kracht zou krijgen en die in zou gaan tegen het streven der regeering om het leven goed- kooper te maken. Maar jhr. Dé1 Geert (c.h.) merkte op, dat, als alles bindendverklaard kon worden, wat van invloed is op het prijs peil, er geen reden is om bij voorbaat de prij zen zelf van 's ministers bindendverklaring uit te schakelen. Het verzet der liberale fractie tegen dit niet onbelangrijke wetsont werp deed bij velen de vraag opkomen, of minister Colijn een bepaalde bedoeling heeft gehad, toen hij in beide Kamers den over leden liberalen minister Kalff, tijdens wiens bewind dit wetsontwerp nog is ingediend, herdacht als iemand, met wien het zoo bij zonder aangenaam was om samen te werken. Minister Kalff was er blijkbaar niet tegen, want het kabinet is homogeen. Voorts werd het wetsontwerp verdedigd door de heeren Joekes en Schilthuis (v d.), Van den Tempel (s.d.) en Schouten (a r.) De heeren Joekes en Schouten verzetten zich tegen den wensch van mr. Rutgers van Ro zenburg, dat het wetsontwerp een tijdelijk karakter zou krijgen. Het was, verklaarden zij, geen crisiswet. Wel vond mr. Joekes, dat het verbruikersbelang nog wat meer be schermd moest worden; door personen uit verbruikerskringen advies te laten uitbrengen bij de voorbereiding van de beslissing over al dan niet bindendverklaring. En hij ver zocht den minister, te beloven, dat de bin dendverklaring niet zou worden gebruikt tot het maken van een gesloten bedrijf, zoodat nieuwe zaken zouden kunnen worden opge richt. Dr. van den Tempel zeide, dat het ge vaar voor prijsopdrijving juist grooter is bij ongecontroleerde overeenkomsten, dan als de regeering er oog op moet houden om ze bin dend of onverbindend te verklaren. Echter achtte de s.d. afgevaardigde het verkeerd, dat een bindendverklaring slechts tot stand kan komen, als de ondernemers erom vragen. Dit staat wel niet in het wetsontwerp, maar de regeering heeft te kennen gegeven, dat het zal worden opgenomen onder de voorwaar den, welke krachtens een te maken algemee- nen maatregel van bestuur voor bindendver klaring noodig zullen zijn. Jhr. de Geer ech ter vond het beter, als in de wet zelve zou komen te staan, dat een initiatief der onder nemers noodig is. De heer Schilthuis merkte op, dat juist het feit, dat dit initiatief noodig is, een watrborg is, dat de regeering niet lichtvaardig en te diep in het economisch leven zal ingrijpen. Jhr. de Geer deed nog een poging om den Vrijheidsbond ertoe te brengen, toch voor het wetsontwerp te stem men. Hij merkte op, dat, als een algemeen begeerde regeling niet tot stand kan komen, omdat enkele bedrijfsgenooten ervan af wil len blijven wijken, het taak van den staat is om het verzet van die enkelen te breken ten bate van het algemeen belang. Minister Steenberghe heeft een begin met zijn rede gemaakt. Den Haag, 27 Februari. Bij de afhandeling van de waterstaatsbe- grooting heeft minister Colijn verklaard, dat de loononderhandelingen den gang van za ken bij het werkfonds niet vertragen en dat de regeering over de houding der groote vak organisaties juist tevreden is. Inzake de ar beidsvoorwaarden van het spoorwegperso neel wees hij tegenover den heer Moltmaker op het verschil tusschen dienst- en rusttijden De geuite wenschen inzake spoorwegtarief verlaging zal hij onder de aandacht der spoorwegdirectie brengen Verschillende wen schen, het verkeer betreffende, worden al on derzocht voor een wijziging van het motor- en rij wiel reglement. Een algemeene verkeers wet, waarom was gevraagd, zou de geheele verkeersmaterie niet kunnen regelen, aldus Z.Exc., en vertraging brengen in de verbete ring. Een wijziging van de motor- en rijwiel- wet is bijna gereed. Voor de verbindingen met Zeeuwsch Vlaanderen heeft het Rijk al millioenen uitgegeven. En een betere afwa»e- ring van westelijk Noordbrabant zou 12 a 15 millioen kosten, wat in dezen tijd moeilijk kan. De vertraging van den sluisbouw bij Wijk-bij-Duurstede is een gevolg van overleg met het departement van defensie, dat op de inundatie moet letten. Het onderzoek inzake de „Uiver"-ramp is nog niet afgeloopen en alle rapporten, die ervoor noodig zijn, zijn nog niet samengesteld. De waterstaatsbegrooting is zonder stem ming aangenomen Bij het onteigeningswetsontwerp voor aan leg van het zijkanaal naar Almelo besprak de heer Schcemaker de vraag, of er wel bil lijk wordt gehandeld tegenover Almelo, wat de verbinding met het Twenthe-Rijnkanaa! betreft. Hij hoopte, dat het resultaat van het heropende overleg zal zijn uitvoering der oorspronkelijke plannen. De heeren Kranen M&rg (v.d.) en Wibaut (s.d.) spraken in den- zelden geest, maar jhr. De Gijselaar (c.h waarschuwde tegen wat hij geldverspilling achtte. Minister Colijn zeide, dat de regee ring bereid is tot onderhandeling over een tusschenvoorstel, maar hij bond zich in nieis. De Kamer nam het wetsontwerp aan evenals onteigeningswetsontwerpen voor de Amster dam-Rijnverbinding. De begrooting van het departement van Koloniën is aangenomen na een staatsrechte lijk debat tusschen professoren Kranenburg en Lohman (c.h.) over de verhouding tus schen Nederland en Indië. RegelindeL voor morgen getroffen Het was gisteren in heel het Saarge bied te merken, dat nog maar één dag het scheidt van de inlijving bij Duitsch- land. Overal was men bezig de straten en huizen te vereieren. De minister van binnenlandse.! e za ken van het Rijk, dr- Frick, za! op 1 M;.art te 10 uur 15 uit Saarbrücken een korte toespraak richten tot het volk. Daarna zal het commando: „Hijsch de vlag" weerklinken; dit is het sein voor h"' hijschen der vlaggen in het geheele land. Op hetzelfde oogenblik zaï het verkeer in alle steden voor een minuut worden stopgezet. Alle fabriekssirenes zulien loeien; waar zulks mogelijk Is za het werk gedurende een minuut worden gestaakt. De kerkklokken '.uilen een uur lang beieren. De dagbladen publiceeren twee i recla maties van Bürckel. In df eerste wordt eR- optreden tegen politieke tegenstan ders verboden. De tweede bedreigt ver klikkers met strenge straffen. Generaal Brind, de bevelhebber der in ternationale troepen in het Saargebied, heeft Saarbrücken Woensdagmiddag verlaten; de regeeringscommissie deed hem uitgeleide, alleen het Saarlandsche commissielid ontbrak. Rijkskanselier Adolf Hitier heeft den 42- jarigen Nicolaus Janssen die door de jury rechtbank te Aurich ter dood was veroor deeld, begenadigd en de doodstraf veran derd in levenslange tuchthuisstraf. Janssen en zijn tot twaalf jaar tuchthuis straf veroordeelde vrouw hadden in 1928 tot 1932 drie kinderen, kort na haar geboorte, van het leven beroofd. De gratieverleening wordt aldus gemoti veerd, dat Janssen door jarenlange werk loosheid in zoo grooten nood verkeerde, dat hij uit wanhoop over de onmogelijkheid een gezin in leven te houden, had gehandeld. De rechtbank te Torgau veroordeelde, na een proces, dat negen uur duurde, zekeren Kurts uit Lauchhammer wegens moord ter dood. Kurts had in den nacht van 1 op 2 Nov. van het vorige jaar zijn echtgenoote in een bosch bij Lauchhammer geworgd. De reden van het misdrijf was gelegen iit het feit, dat hij een jong meisje, hetwelk in Dresden woonae, wilde trouwen. De justitie te Moskou heeft tegen acht ambtenaren van de door een ontploffing getroffen potloodfabriek een arrestatie bevel uitgevaardigd. Het onderzoek is nog niet ge ëindigd, doch op grond van dj reeds ontdekte resultaten schijnt het vast te staan dat onvoor zichtigheid en nalatigheid van den bewaker oorzaak van de ramp is. Volgens de laatste berichten zijn nog vier lijken gevonden en geborgen. REILLY OVER JURYLEDEN IN HAUPTMANN-PROCES. Meer vatbaar voor de lunch dan voor justitie. In een toespraak tijdens een lunch te New York beschreef de verdediger van Bruno Hauptmann, Edward J. Reilly, de juryleden als „twaalf gedegen burgers, die nergens vatbaar voor waren" Een van de vrouwe lijke juryleden, aldus Reiliy, at voor haar lunch gemiddeld vijftien broodjes: hoe kan iets op zoo iemand indruk maken? Reiliy was er van overtu'gd, dat Haupt mann aan den electrischen stoel zou ontko men. Hij was zeer scherp in zijn critiek te genover kolonel Lindbergh. „Met deze lei dende figuur van de luchtvaartwereld onder den neus van de juryleden, hebben zij uit spraak gedaan op een grondslag van helden vereering", aldus Reiliy. Toch was deze jury volgens Reiliy wel de beste, die men in dat district bad kunnen vormen. Plaatsvervanger voor Hauptmann biedt zich aan. Een Amerikaansch oud-strijde heeft aan geboden in Hauptmanns plaats op den elee trischen stoel te gaan, mits aan zijn familie een bedrag van 5000 wordt uitgekeerd. De gouverneur van New Yersey heeft het aan bod niet aanvaard. Er zijn drie personen die meenen in aan merking te komen voor de belooning van 25.000 welke de politie heelt uitgeloofd voor dengeen die aanwijzingen verstrekte welke zouden leiden tot aanhouding van den roover van Lindberfhs baby. Deze drie per sonen zijn: een bankteambte die het nummer van het bankbiljet waarmede Hauptmann een garagehouder vetaa!de, herkende als een van de lijst van de nummers der bankbiljet ten waarmede de 'osprijs was voldaan; de garagehouder zelf, die het bankbiljet ont- Abessenië is en blijft vredelievend. (Dag. Overzicht). Droogte te Singapore. (Buitenland) De malaria-epidemie op Ceylon. (Buitenland). Verlichting van de spoorwegover wegen. (Binnenland). De actie tegen de wilde autobus diensten. (Binnenland). Griep onder militairen te Amers foort. (Binnenland). Wijziging zendtijdenbesluit. (Bin nenland). Brand in een lederwarenfabriek te Tilburg. (Binnenland). De oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer A. W. F. Iden- burgh, overleden. (Binnenland.) Aanrijding op den onbewaakten overweg bij Kethel; bestuurder zwaar verminkt. (Binnenland) Gemeenteraadsvergadering te Alkmaar. (Stad.) Mr. Ledeboer viert zijn 25-jarig jubilé als rechter. (Stad.) (Zie Tenler eventueel luMe berichten). ving zonder het nummer te kennen, maar die wel het nummer van Hauptmanns auto had opgeschreven en tenslotte de hel oer van den garagehouder die het barkbiljet ontving bij zijn weekloon. In het afgeloopen jaar zijn te Boston en omstreken 850 dollars voor den dag gekomen, welke afkomstig zijn van het losgeld van Lindbergh. Een onbekend gebleven persoon heeft 30 dezer dollars uitgegeven voor een passagebiljet voor een vliégtuig. Bij het aanbreken van den dag lag de neeuw te New York vier duim dik. De temperatuur was slechts een paar gra den boven het vriespunt De eerste officieele aanwijzing van den omvang der sterfte tenge volge der malaria-epidemie op Ceylon is gepubliceerd. In Novem ber, December en Januari zijn n.1. 38.156 meer menschen gestorven dan in dezelfde maanden het jaar tevofen. De méeste slachtoffers zijn kinderen. Te Sacramento (Californië) is een jongen van 16 jaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij.zijn beide zusjes van 6 en 7 jaar om bet leven gebracht heeft door de kinderen in een ijskast op te sluiten. Bij Witebak in Rusland is een auto verongelukt. waarin de leider van de staatsdomeinen, Chprlanow, een reis maakte. De auto sloeg over den kop. Charlanow werd op slag gedood, terwijl twee mede-inzittenden zoo ernstig wer den gewond, dat men voor hun leven vreest. Woensdagmiddag vond men bij Mill- statt in Opper Karinthie de lijken van een gendarm en een „Wanderbursche". Het lijk van den gendarm, vertoonde twee schotwonden aan den hals, dat van den Wanderburgsche" wonden tenge volge van vier schoten uit de pistool van den gendarm. Men neemt aan, lat de gendarm tweepersonen h<eft aangehou den, die zich verzetten. Een hunner zou zijn gevlucht. Te Netzka (Roemenië! zijn door een ge weldigen brand twee schaapskooien met 500 schapen en ander klein vee vernield. De dieren kwamen allen in de vlammen om. Bovendien rijn nog vijf schuren van eer smederij in vlammen opgegaan. t

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1