DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Die Saar ist f rei, Heil dem Führer. Nogmaals de verbindendverklaring van ondernemersafspraken. Baqdiitisch 0veezicht i'Buitenland Van diverse kanten bekeken. HUURVERLAGING VAN WONINGEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke reóel meer f 0 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fianco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Vrijdag I Maart 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Eerste Kamer Wijlen IDEN8UBGH herdacht. Het geheele Saargebied zal vandaag in feesftooi zijn; de bevolking zal feest vieren. KNOX VERTROKKEN. Wat vandaag dm aandacht trekt,,. AUÏOBUSONGELUK. 1 Joode, 11 gewonden. ZEVEN ATPttm.TAGFRS ONDER LAWINE BEDOLVEN. PROCEDURE TEGEN 14 STUDENTEN. TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR 139 BOOMEN. ZES DOODEN BIJ NOODWEER OP HAWAÏ. WOONHUIS DOOR ONTPLOFFING VERWOEST. t ALKMAARSCHE COURANT. No. 51 D» nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Den Haag, 28 Februari. In beide Kamers is oud-minister en oud gouverneur generaal Idenburg herdacht. In de Tweede Kamer verklaarde voorzitter Ruys de Beerenbrouck, dat het land veel dankt aan Idenburg's bijzondere gaven en aan zijn toewijding aan de openbare zaak, zoo hier als overzee. Minister Steenberghe sloot zich hierbij na mens de regeering aan. Bij de verdere behandeling van het wets ontwerp betreffende het verbindend en on verbindend verklaren van ondernemersover eenkomsten heeft de Kamer zonder hoofdelij ke stemming een amendement-Rutgers van Rozenburg (c.h.) goedgekeurd, bepalende, dat de verbindendverklaring alleen geschiedt op verzoek van één of meer ondernemers, of één of meer vakvereenigingen van ondernemers, die partij zijn bij de overeenkomst De regee ring was toen al van plan, de wet in dezen geest toe te passen, en men vond het beter, dat het dan ook in de wet werd vastgelegd. Mr. Rutgers van Rozenburg had aanvanke lijk ook voorgesteld om te bepalen, dat de verbindendverklaring zou worden geweigerd, indien een belangrijke minderheid zich erte gen verzette, maar mr. Goseling (r kmr. Joekes (v.d.) en minister Steenberghe vonden dit bedenkelijk, omdat het de vraag is, wat een belangrijke minderheid is, en omdat al leen de vraag, of het algemeen belang ver bindend-verklaring eischt, den doorslag mag geven. Het tweede deel van zijn amendement trok mr. Rutgers van Rozenburg toen in. Met 47 tegen 27 stemmen heeft de Kamer verworpen een amendement-Smeenk (a.r.), bepalende, dat de verbindendverklaring in ieder geval zou eindigen, zoodra de verbin- dendverklaarde overeenkomst zou ophou den te bestaan. Dr. van den Tempel (s.d.), mr. Joekes en mr. Goseling bestreden dit amendement, dat de minister zeer ernstig ontried De onder nemers zouden, door de overeenkomst plotse ling te doen ophouden, belangen van derden, b.v. van afnemers, kunnen schaden. En er zou, zooals Z.Exc. het uitdrukte, terrorisme van een eenling mogelijk worden. Want het zou kunnen gebeuren, dat één ondernemer zich aan de overeenkomst onttrok, deze dien tengevolge uiteenviel en zoo door het optre den van één man de geheele bedrijfstak plot seling zonder regeling zou geraken. Wil een belangrijke strooming in den bedrijfstak op heffing van de verbindendverklaring, dan kan de minister zijn bevoegdheid gebruiken om ze tusschentijds te doen eindigen. Zonder stemming heeft de Kamer eenige amendementen-van den Tempel goedgekeurd, nadat dezen volgens denkbeelden van mr. Goseling, welke 's ministers instemming weg droegen, gewijzigd waren. Hierdoor is de minister niet alleen verplicht, de vaste com missie van den economischen raad advies te vragen over algemeene maatregelen van be stuur, waarin de voorwaarden voor verbin dendverklaring worden genoemd, enz., maar wordt hij ook bevoegd, het te doen over de vraag, of hij bij ministerieele beschikking een bepaalde overeenkomst verbindend of onverbindend zal verklaren. En ten tweede is nu de vaste commissie verplicht om, alvorens advies uit te brengen, de belanghebbenden uit den bedrijfstak, den bedrijfsraad en, aV deze niet bestaat, de organisaties van werk gevers en werknemers te hooren. De bewindsman heeft overgenomen een amendement-Rutgers van Rozenburg, waar door is bepaald, dat verzoeken om verbin dendverklaring, waaromtrent advies van de vaste commissie is ingewonnen, in de Staats courant zullen worden gepub'iceerd. Bij de behande':ng van een amendement- Smeenk deden zich moeilijkheden voor. waar men niet aanstonds een uitweg uit wist te bedenken, zoodat het debat tot morgen werd geschorst. Wij komen er morgen op terug. In Frankrijk is de invoer van zuivelproduc ten verboden uit landen, waar de mar^arine- fabricage niet is onderworpen aan de per manente controle van een inspectiedienst en waar niet is voorbeschreven, dat aan de margarine een verklikstof moet ziin toege voegd. Hoewel onze wetgeving de onver- valschtheid onzer zuivelproducten garan deert, wilde Frankriik voor ons geen afwij king toestaan, zoodat onze boterwet moet worden veranderd, zullen wij ons kunnen aansluiten bij elders geldende regelingen om bedrog in den boterhandel te voorkomen. In verband hiermede heeft de Kamer een veran dering in de boterwet goedgekeurd. De heeren Weitkamp (ch.) en Van Rap- pard (lib.) bepleiten toevoeging van een kleurstof aan de margarine, maar daar wil minister Steenberghe niet aan. Gontingenteeringswetsontwerpen betreffen de linoleum en naaigaren heeft de Kamer zonder stemming en debat aangenomen. Een wijziging van art. 126, 1ste lid, der ambtenarenwet verandert den termijn van drie maanden, waarbinnen een provincie sa larisregelingen moet wijzigen volgens aan wijzingen van den minister, in een termijn, door de Kroon voor elk afzonderlijk geval redelijk te stellen. Minister de Wilde was van oordeel, dat het wel korter kon, daii drie maanden. Maar de heer Drees (s.d.) stelde op het behoud van dien termijn van drie maanden prijs, omdat hij althans eenigen waarborg voor de lagare organen biedt, en diende een amendement in om hem ongewijzigd te laten. Z.Exc. achtte het geen verbetering, maar heeft er ten slotte geen bezwaar tegen. Echter ontspon zich een vinnig debat tus- schen den bewindsman en den heer Suring (r.k.) Deze heeft een amendement voorge steld om in de wet zelf uit te drukken, dat het ingrijpen door de regeering in aangele genheden van lagere organen alleen kan ge schieden om excessen te voorkomen. De mi nister heeft vaak gezegd, dat dit zijn eenige deel met ingrijpen was. Welnu, zeide de heer Suring, dan kan het toch in de wet staan. Maar Z.Exc. zag er een uiting van wantrouwen in, verklaarde, dat het amendement geheel buiten de strekking van zijn slechts technische wetsontwerp om ging en dat hij bij goedkeuring door de Ka mer het wetsontwerp zou intrekken. Daar vóór ging de heer Suring echter niet uit den weg. Het wetsontwerp maakt de Kroon ook bevoegd om, als het lagere orgaan binnen den door de Kroon vastgestelden termijn de aanmaning der centrale regeering afwijst. Gedeputeerde Staten aanstonds uit te noodi- gen, het noodzakelijke besluit betreffende de salarisregeling vast te stellen. Dit kan den heer Suring niets schelen Voor zijn part wordt het wetsontwerp dan maar ingetrok ken. De stemming zal plaats vinden op nader te bepalen dag. De voor7:"er hoopt blijk baar, dat er nog iets op -al worden gevon den. Den Haag, 28 Februari. Voorzitter De Vos van Steenwijk heeft bij de herdenking van Idenburg verklaard, dat Rijk en Vorstenhuis een ontzettend verlies lij den, dat bij benadering nog niet is te over zien en dat in moeilijke omstandigheden zich nog lang pijnlijk zal doen gevoelen. Minister Slotemaker de Bruïne sloot zich namens de regeering daarbij aan, verklaren de, dat de bekoring, welke van Idenburg uit ging, een gevolg was van innerlijke eigen schappen. Z.Exc. herinnerde eraan, dat de heer Idenburg in deze Kamer zitting heeft gehad. Nadat de senaat het wetsontwerp inzake de extra-winterhulp aan werkloozen zonder stemming en debat had goedgekeurd, heeft hij de begrooting van Sociale Zaken afgehan deld. Daarbij heeft minister Slotemaker de Bruïne verklaard, dat er thans een allerge weldigste, hier en daar zelfs catastrofale huurdaling aan den gang is, maar niet ten aanzien van woningen beneden 7. Woning bouw kan alleen worden bevorderd, voor ar beiders met lage loonen. De kwestie der af schrijving wordt ernstig onderzocht, maar de vraag is, of afschrijving en huurverlaging in intrensiek verband staan. De regeering blijft van oordeel, niet tot aankoop van ae Hooge Veluwe te moeten overgaan. Inzake werkverruiming in het land van Vollenhove zal verder overleg worden gepleegd. De minister verklaarde, dat, als men de be zitting van het kleine boertje tot werkver- schaffingsobject stempelt, er groote controle moeilijkheden ontstaan. De verlaging der steunnormen kan de re geering niet terugnemen Nieuwe gezichtspunten deden zich bij het debat niet voor. De sociaal-democraten stemden tegen de begrooting. INRIJ TERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen Vandaag om half tien is het Saar gebied officieel aan Duitschland terug gegeven, en heeft rijksminister Frick het bewind van baron Aloisi overgenomen. Officieel ging dat vrij eenvoudig, want de overdracht bestond slechts uit het uitspreken van een formule, maar officieus beteekende het een dag van feestviering in de geheele Saar, een dag van verbroedering voor alle bewoners, een dag, waar naar de bevolking vijftien jaar lang hartstochtelijk had verlangd. Een speciale berichtgever van het Hbld. vertelt over den dag van gisteren, over den vooravond dus van de officiëele overdracht, het volgende: Feitelijk is het Saargebied reeds tot Duitschland teruggekeerd. Men behoeft slechts een wandeling door de stad te maken om zich daarvan te vergewissen. Ofschoon de franc nog de officieele munt is, en als betalingsmiddel nog zijn functie van ruil middel vervult, zijn toch reeds sedert gerui- men tijd in alle winkels zonder uitzondering d<* goederen in marken geprijsd, en volgt het volk ook algemeen hier de Duitsche munt- rekening. Trouwens sedert ruim een week heeft de Fransche tolgrens reeds plaats ge maakt voor de Duitsche. De nadeelige gevol gen die bij de verandering van muntstelsel de bevolking bedreigen, zijn ondervangen doordat men eenvoudig over de geheele linie het equivalent in Duitsch geld van den Franschen franc genomen heeft, zoowel voor prijzen als loonen. De Saar is Duitsch! Naar het uiterlijk is de stad eerst sederr vanmiddag specifiek Duitsch, d.w.z. Hitle- riaansch. Heden om twaalf uur nml is het bestuur van de politie in het Saargebied overgedragen aan Duitschland. De politie- troepen van de regeeringscomirissie van Knox hebben hun functies moeten overgeven aan de zwart en bruin geuniformde mannen van S.S. en S.A., met het eenigszins onheil spellende zwarte hakenkruis op witten band om den arm. Deze streng gedisciplineerde figuren zijn een nieuw e'ement in de in de kern zoo ge moedelijke Saarlandsche samenleving Zij trekken heel wat bekijks in het centrum der stad. waar zij zich in grooten getale ophiel den in verband met de aankomst van ette lijke duizenden Duitschers uit het gehee'e rijk. voor de viering van de ,.Rückg1iede- rung" en ook de wacht hielden voor hotel Kiefer, dat steeds het centrum is geweest van het Duitsche front en waar ook thans leiders van het Duitsche front zetelen voor de organisatie van de feesten. Ook overigens draagt de stad de bijzon dere kenmerken van haar Duitsche gezind heid. Ze heeft mn'. grootsche toebereidden getroffen voor het feest van morgen. Deze toebereidselen bepalen zich natuurliik niet tot Saarbrücken alleen. Het geheele land is reeds vanmorgen vroeg, zooals voor den dag van het gedenkwaardig plebisciet, be gonnen met het kwistig versieren van de openbare gebouwen en de particuliere woon huizen Van Mettlach, waar ik het Saarge bied in het Noorden binnenkwam, Merzig, Saarlouis, Völklingen, tot Saarbrücken en verder, een doorloopende weg van nationale en Hitlervlaggen en vlaggetjes, van zege- kransen en guirlandes, die het land, somber door zijn zwarte bergen, zijn doffe steen kolen, zijn honderden zwarte en gele rook pluimen uitstootende fabrieksschoorsteenen, en zijn omfloerste luchten, een fleurig en kleurig aanzien geven. In het bijzonder het station te Saarlouis was door honderden lang-driehoekige vlag getjes opgetuigd als het ware gepavoiseeru, klaarblijkelijk om den smaad uit te wissen destijds aan deze vroegere Fransche stad ge hecht, als zou zij hebben terugverlangd naar een vasten band met Frankrijk. Ook Völklingen, waar Hermann Röchhg. de machtige staal magnaat den scepter zwaait, is bijzonder rijk getooid. Saarbrücken spant natuurlijk als hoofdstad, als centrum van feestviering, de kroon. Langs de gevels van het stationsgebouw zijn aan weerszijden lange vuurroode doeken gespannen met in het hart het zwarte hakenkruis. Voor het ge bouw, aan den ingang van de Bahnhof- strasse, een groot wit doek. waarop in zwarte letters: Die Saar ist frei, Heil dem Führer! In de hoofdstraat hooge palen, waarvan gloednieuwe heldere vlaggen in de nationale kleuren zwart-wit-rood. Van de huizengevels eveneens nationale- en Hitlervlaggen, van horizontale stokken loodrecht omlaag. Daar tusschendoor een enkele witte Stahlhelmvlag en de blauwe marinevlag. Hier en daar in de stad de zware rijksadelaar, soms boven de heeltenis van Hitier. De Schlossplatz, waar het kasteel der regeeringscommissie staat, en waarvan nog steeds de blauw-wit- zwarte Saarlandsche vlag wappert, is om zoomd met duizenden vlaggetjes in de natio nale kleuren. Recht tegenover het kasteel waarvoor een groot standbeeld staat van Bismarck, sterk sprekende zwarte spreuken op wit doek: „All unsre Zeit dem Vater- land", „Die Stimme des Blutes ruft zu- rück zum Reich zu Adolf Hitier". In de café's en restaurants overal groen van guirlandes, daartusschen portretten vau Hitier en geborduurde spreuken als „Wir wollen sein ein einzig Volk von Brüdern, Die Saar ist frei", waar dwars doorheen het hakenkruis en: „Deutsch heisst treu sein" In de vitrines der winkels zijn de portret ten en foto's van Hitier tot het honderdvou dige van 13 Januari aangegroeid: Hitier in alle situaties en houdingen. Het volk, dat in groote menigten door de straten trekt, draagt op iassen en mantels een vrijheids- bloem in de nationale kleuren of een groot verguld hakenkruis met in het midden een stukje metaal in den vorm van het Saarge bied. Men ziet prentbriefkaarten, die de Rückgliederur.g in pathetische schildering gedenken. De hoofdstraten zijn geïllumi neerd. Een kalme, rustige stemming. Dit is de entourage waarin morgen het groote feest zal worden gevierd. Er heerscht niet de sterke opwinding, die zich aan den vooravond van 13 Januari kenbaar maakte. Er heerscht onder het volk een kalme, rus tige stemming, die uiting is van herwonnen gemoedsrust en die doet voorzien dat de dag van morgen op waardige wijze zal wor den gevierd. Hier en daar trekken vendels jonge nat.- soc. door de stad, onder het geroffel hunner trommels, en onder het zingen hunner liede ren, echter zonder opwinding te veroorzaken. Knox vertrokken. Morgenochtend vroeg begint het feest met de overdracht. Kn^x, de regeeringspresident, heeft vandaag ter voorbereiding zijn man daat aan den Volkenbond teruggegeven. Achter gesloten deuren heeft hij in het re- geeringspaleis zijn laatsten plicht vervuld en de regeermacht overgegeven aan de commis sie van drie. Onmiddellijk daarna heeft hij samen met de buitenlandsche leden van zijn ministerie het regeeringspaleis verlaten, aar. de deur uitgeleide gedaan door den heer Aloisi en de Saarlandsche leden van zijn ministerie. Hij heeft per auto het Saargebied verlaten. Zijn vertrek heeft plaats gehad zonder eeni ge belangstelling van de zijde van de bevol king. Slechts enkele buitenlandsche journa listen waren getuige van het vertrek. Even eens een paar vendels jonge Hitlerianen, die daar toevallig aanwezig waren en slechts hun vaandels omhoog staken en een zwak hoera aanhieven. Knox, die uiteraard niet bemind was, maar hoogstens respect heeft afgedwongen, kon zich nauwelijks een ander vertrek hebben voorgesteld. Hij zal zeker met een diepen zucht van verlichting zijn taak hebben neergelegd en zijn vertrek heb ben aanvaard. De hotels zijn tot barstens toe gevuld, vol met officieele persoonlijkheden uit het Duit sche rijk. De rijksregeering heeft op de plaatsruimte in de hotels beslag gelegd, zoo dat buitenlanders en ook de journalisten, in particuliere huizen een onderdak hebben moeten zoeken. Knox onderscheiden. Uit Londen wordt gemeld, dat Knox be noemd is tot commandeur in de orde van Sint Michael en Sint George. Knox had reeds Donderdagmorgen het politiegezag aan den vertegenwoordiger der rijksregeering, dr. Saassen, overgedragen. Met de leiding der politie is „Stanaarten führer" Schmelcher belast. Tot hoofd der „Schutzpolizei" is benoemd majoor Herf, tot leider der gendarmerie majoor Dier- mann. Des middags te 17 uur 20 is het Saarge bied officieel overgedragen aan de commis sie van drie. Volgens het officieele commu niqué heeft het Fransche lid der regeerings- commissie, nadat Knox een overzicht van de werkzaamheden der commissies in de laatste 15 jaren had gegeven, het woord gevoerd, waarna de commissie van drie woorden van dank sprak voor de medewerking, waardoor haar werk vergemakkelijkt werd. Die Saar ist frei, Heil dem Führer. (Dag. Overzicht.) Scheepsramp bij Algiers; 14 doo- den. (Buitenland.) Doodelijk ongeval op den Delft- weg onder Overschie. (Binnenland.) Een nieuw schandaal in Frank rijk. (Buitenland.) De jongeman, die gistermiddag een zesjarig meisje doodreed, is door de Haagsche politie aangehou den. (Binnenland.) Wielrijder te Utrecht doodge reden. (Binnenland.) Jongeman te Den Haag onder een auto en gedood. (Binnenland.) Predikant te Terheyden door een taxi aangereden. (Binnenland.) Dienstorder van den commandant van het veldleger inzake de griep epidemie onder de militairen. (Bin nenland.) Circulaire van den minister aan de gemeentebesturen inzake uitgifte van gronden voor volkstuintjes. (Binnenland). Geheimzinnige dood te Bussum. (Binnenland). Millioenen-dans voor de recht bank te Leeuwarden. (Rechtsza ken.) Vervolg gemeenteraad van Alk maar. (Stad.) De Zuid-Afrikaansche gezant te Nederland sprak gisteravond in de „Unie" voor de N.J.V. (Stad.) De uitbreidingsplan „Nooit-Ge- dacht (Stad.) (Zie verder eventeeel luide berichten). Donderdagmiddag is op de Halterner Strasse te Recklingbausen een autobus met huiswaartskeerende mijnwerkers aan het slingeren geraakt en tegen een boom gereden. Een mijnwerker werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna in het ziekenhuis overleed, 11 andere mijnwerkers bekwamen, deels zware verwondingen. Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italjaajische grens een zie leen soldaat uit een blokhuis zou trans- porteereni werd onderweg door een lawine verrast. Uit Lyon verluidt, dat zeven man om het leven zijn gekomen. Een reddings- colónne is onderweg. In een officieel communiqué nopens gebeurtenissén in het anatomisch insti tuut der Weënsché universiteit wordt gemeld, dat de politie 14 studenten heeft gearresteerd, die vervolgd zullen wor den. Perry Mcclaiil is gisteren veroor deeld tot betaling van 25 dollars per booip, in het,geheel tot 3405 dollars. Daar Perry geen cent bezit zal hij 3475 dagen moeten brommen. Als slachtoffeis van de onweer.'stor- men en overstroomingen op de Hawai- eilanden zijn tot nu toe zes lijken gebor gen. Nog zes personen worden vermist. Tal van personen zijn door buitenge woon groote hagelsteenen gewon 1. Te Edwardsville (Pennsylvanië) heeft door onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad in een woonhuis, dat twee verdiepingen had. Tal van omliggende hui?en liepen eveneens schade op Een pasgeboren kind en een man kwamen om het leven, terwijl tal van personen gewond werden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1