DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. ^Binnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke retfel meer O contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Werklieden van de gemeente zullen voortaan na de stemminoen als bordenwasschers moeten optreden. Als de arbeiders ten einde raad zijn, debatteert de Raad van Arbeid in den Raad nog over hun arbeid. Hen mag op de avonden vóór de verkiezing alleen maar in de ca(é's blijven plakken. Waf vandaag de aandacht trekt.». ALKMAARSCHE COURANT, 52 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 2 Maart 1935 De openbare raadsvergadering, uitgeschre ven om één uur in den middag hoevelen zullen zich niet met den maaltijd gehaast hebben om tijdig een plaatsje op de volle pu blieke tribune te kunnen krijgen begon pas om kwart over twee omdat tot dat tijdstip een zoogenaamde geheime zitting werd ge houden. Voor de werkloozen, waarvan velen deze bijeenkomsten blijkbaar als een gratis voor stelling beschouwen, is dat niet zoo heel erg omdat zij, over het algemeen gesproken, den tijd hebben, al is het wachten dan ook een vervelende geschiedenis. Voor de verslaggevers en overzicht-schrij vers zijn dergelijke comité-vergaderingen aan het begin niet alleen vervelend, maar bovenal tijdroovend. In de vijf kwartier, die zij nood gedwongen moeten anti-chambreeren kunnen zij voor hun bladen heel wat nuttiger werk verrichten nog afgescheiden van de omstan digheid, dat er voor het nummer van den- zelfden dag hoogstens tot drie uur copie kan worden doorgegeven, zoodat de abonné's, wanneer de bijeenkomst eerst om kwart over twee aanvangt, vrijwel niets van den Raad te lezen krijgen. Het was dan ook een goede gewoonte, der gelijke langdurige comité-vergaderingen te gen het slot en niet aan het begin der bijeen komst te houden. In omliggende dorpen houdt men zich daar vrij algemeen aan en het spijt ons te moeten constateeren, dat Alkmaar een ongunstige uitzondering gemaakt heeft. Nemen wij aan, dat er in dit geval een bij zondere reden was om pers en publiek vijf kwartier in raadselen te laten wandelen, dan kunnen wij slechts de hoop uitspreken, dat wij bij een volgende gelegenheid althans tij dig gewaarschuwd zullen worden, zoodat wij met onze werkzaamheden daarmee rekening kunnen houden. Toen de deuren weer opengingen zaten twintig edelachtbaren waaronder twee leden van het vrouwelijk geslacht, alsmede de bur gemeester en de secretaris, in een dikken blauwen damp waarin zij ternauwernood te onderscheiden waren. Er was blijkbaar niet alleen veel gespro ken maar nog veel meer gerookt. Ramen en deuren waren al dien tijd potdicht geweest en het werd hoog tijd, dat ze opengingen omdat er anders bij de eerstvolgende verkie zing wel eens een geheel nieuwe raad zou moeten komen. In deze rookvleesch-atmospheer werd met mannenmoed opnieuw begonnen en aange zien de,agenda voornamelijk hamerstukken bevatte heeft de Raad zich in een minimum van tijd door niet minder dan zcs-en-twintig voorstellen heengewerkt. Voor een overzicht-schrijver valt er van een vergadering als deze niet veel te zeggen, maar er waren toch enkele agenda-punten, waarop wij nog even de aandacht willen ves tigen. Laten wij beginnen met een bijzonder woord van lof te brengen aan de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Zij had blijkbaar lang en ernstig vergaderd en het gevolg daarvan was, dat er zooveel nieuwe verbodsbepalingen voorgesteld wer den, dat zelfs de Raad tot de overtuiging kwam, dat wij langzamerhand in een soort politie-stad komen te leven. Het ging over veiligheidsmaatregelen, over verontreiniging van straten, over plakken bij verkiezingen, over toezicht op vreemdelingen, over het aangeven van bijeenkomsten en ver gaderingen, over het toestaan van schei dingsmuren, over het venten met bloemen en allerlei daarmede verband houdende kwes ties en wij zouden gaarne den politie-agent willen zien, die in staat is, dat allemaal te onthouden om er bij overtreding proces-ver baal van te kunnen opmaken. Erg dankbaar toonde de Raad zich niet voor al deze beperkende bepalingen en de Commissie voor de strafverordeningen, waar van de heer van'Drunen al bij voorbaat ziek was en de heer Langeveld zweeg als een Duitscher, heeft dan ook eenige minder aan gename complimentjes te slikken gekregen. Dat het toezicht op vreemdelingen verge makkelijkt kan worden wanneer niet alleen logementhouders maar ook kamerverhuurders en pensionhouders van hun aanwezigheid opgave verstrekken, is te begrijpen en tegen deze bepalingen bestond dan ook geen be zwaar. Het kan inderdaad voorkomen, dat ongewenschte gasten, juist om zich aan poli- tic-toezicht te onttrekken, niet in hotels logee- ren maar onderdak bij particulieren zoeken, waardoor de beteekenis van de zoogenaam de nachtregisters belangrijk verkleind wordt. Er bestond evenwel groot bezwaar tegen het voorstel, dat allen dus ook niet-zaalhou- ders die huis of erf voor een bijeenkomst een voorstelling, lezing of vergadering be schikbaar stellen, daarvan een etmaal tevoren kennis moeten geven aan den burgemeester. Men vreesde voor vergeetachtige secretaris sen en voor plotseling noodzakelijk geachte bijeenkomsten, welke leelijk in de war zou den loopen als alle formaliteiten tegenover het hoofd der politie niet tijdig in acht ge nomen zouden zijn. Nog sterker was de oppositie tegen het voorstel, dat men voor al deze bijeenkomsten tevoren verlof van den burgemeester zou moeten hebben. Men kende dezen reeds vol doende macht toe door zijn bevoegdheid bij eenkomsten met het oog op gevaar of de ze delijkheid te verbieden en wenschte diens be voegdheid geenszins uitgebreid te zien door en soort dictator van hem te maken aan wien in den vervolge alle rustig vergaderende bur gers onderworpen zouden zijn. De burgemeester heeft laten uitkomen, dat niet machtswellust zijnerzijds de bedoeling van deze voorstellen is geweest en dat hij er ook niet aan dacht allerlei naaikransjes door de politie uit elkaar te laten ranselen. Maar de politie wil nu eenmaal graag weten wat er in de gemeente gebeurt en ook waar het gebeurt en heeft daarbij blijkbaar geen vol doende handleiding in de advertentiekolom men van de diverse dagbladen. Vandaar die noodzakelijke kennisgeving opdat, wanneer de commissaris dat noodig zou achten, voor extra politietoezicht gezorgd zou kunnen worden. Het zag er alles heel onschuldig uit, maar wij hebben niet voor niets tachtig jaren met Spanje om onze vrijheid gestreden en het Hollandsche volk is, ondanks de voorbeelden in andere staten, nog zoo weinig geneigd zich van hoogerhand te laten „maszreglen", dat vrijwel de geheele Raad zich tegen deze voorstellen keerde en de burgemeester zoo verstandig was, ze terug te nemen om ze nog eens op zijn gemak te kunnen bekijken. Met vrij groote zekerheid kan voorspeld worden, dat ze in den grafkelder der dood geboren plannen zullen worden bijgezet en er nooit meer uit te voorschijn zullen komen. Dat er, vooral nu het tegen de verkiezin gen loopt, eens aandacht geschonken werd aan het ontsierende plakken waardoor onze mooiste openbare gebouwen tot reclamebor den gemaakt worden, valt slechts toe te jui chen. Wie heeft er zich niet aan geërgerd, dat weken lang, juist in de maanden, dat vreem delingen van heinde en ver komen om de schoonheid van onze sad te bewonderen, een prachtig bouwwerk als de Waag niets anders dan een reclamezuil was waarop in schrille kleuren, letterlijk en figuurlijk, den lof van eigen partij en de verderfelijkheid van alle andere werd bezongenWij hebben ons nooit kunnen voorstellen welke reclame men van een dergelijk vandalisme eigenlijk kan ver wachten. Zou er één kiezer door beïnvloed zijn geworden om zijn stem anders uit te brengen dan hij zich had voorgenomen? Er zal niet meer op openbare gebouwen ge plakt worden, maar de gemeente zal op een twintigtal punten in de stad borden laten oprichten waar men a raison van 1. per vierkanten Meter naar hartelust aller lei fraaie leuzen zal mogen verkondigen. Ook hierdoor zal de stad natuurlijk ontsierd wor den, maar het leed zal spoedig geleden zijn en de gemeente zal er in allen gevalle nog het een en ander aan verdienen, wat in dezen tijd ook een factor van beteekenis mag ge noemd worden. Tot dusver zoo vertelde de burgemeester was het nimmer gelukt de plakkers, wien dit werk verboden was op heeterdaad te be trappen, aangezien zij een stelsel van uitkijk posten hadden en van verre gewaarschuwd werden als er een paar blinkende knoopen in 't zicht kwamen. Nu ook verf, kalk en krijt tot de ongewenschte politieke reclamemidde len gaan behoor en, achtte men een streng verbod noodzakelijk en dus werd bepaald, dat het niet alleen strafbaar zal zijn daarmede des nachts de straten en de gebouwen te be smeren, maar tevens dat men die ingre diënten tusschen tien uur namiddags en zes uur des morgens bij zich heeft, omdat daarin voldoende aanwijzingen van den boozen op zet gezien worden. Behangers en schilders die 's avonds laat nog een karweitje willen opknappen of des morgens vroeg daarmee willen beginnen, loopen dus groot gevaar niet bij hun klanten maar op het politiebureau terecht te komen, een onaangenaam risico, dat zij alleen aan hun politieke partijgenooten hebben te wijten. De bloemenventers hebben in onze raads zaal al heel wat opschudding gebracht. „Laat bloemen uw tolk zijn'', is hun leuze maar daar staat weer tegenover, dat de raadsleden de tolken van diverse bloemen winkeliers zijn, die zich door deze goedkoope concurrentie uit omliggende gemeenten ern stig benadeeld achten. Over het algemeen staat de Raad tegenover deze bloemenventers heel wat sympathieker dan b.v. tegenover ijscomannetjes en leurders met potlooden of galanterieën, maar de heer Van Drunen had in de vorige vergadering een lans voor den verdrukten middenstand gebroken en verzocht om alsjeblieft des Za terdagsavonds deze bloemenmenschen een beetje uit de buurt van de winkels te houden. Vandaar thans een voorstel van B. en W. om te bepalen, dat zij op dien avond niet mogen stilstaan op een afstand van 25 Meter van een bloemenwinkel. Zij worden dus niet in de gelegenheid gesteld de etalages van hun con currenten te bekijken en de politie-agenten. zullen een cursus in het schatten van afstan- dn moeten volgen om er zeker van te zijn, dat de door hen geverbaliseerden niet vrijgespro ken zullen worden. De heer Stoutjesdijk zou, om al dien romp slomp te voorkomen, den venters eenvoudig wilen gelasten een stalletje op de Zaterdag- avondmarkt te huren, maar de burgemeester is de jonge mannen, die ons met hun kleuri ge en geurige koopwaar zoo dicht bij de na tuur brengen, niet kwaad gezind en het slot van de historie was dan ook, dat zij door de geheele stad mogen slenteren, maar in de buurt van eiken b!<rfmenwrnkel vijftig Meter moeten snelwandelen om niet in de termen voor bekeuring te vallen. Het voorstel tot aankoop en onteigening van gronden voorden aanleg van een verbin dingsweg tusschen den Kaaaldijk en den ontworpen provincialen weg Alkmaar Schagen ontmoette geen tegenstand van be teekenis. Slechts de heer Govers, die reeds onder de onwillige landeigenaren gerang schikt was, die met onteigening bedreigd werden, uitte eenige minder welwillende woorden wie weet hoeveel hij er al in ge heime vergadering gezegd hadmaar verklaarde toch zich met den geboden prijs te kunnen vereenigen. Zoowel de heer Woldendorp ex-bewoner van den Schermerweg als de heer Govers. die daar nog zijn bezittingen heeft, verzoch ten bij de werkverschaffing de kaden ter plaatse te willen afgraven, slooten te dempen en te rioleeren, alsmede hekken te doen plaat sen, opdat deze stiefmoederlijk behandelde weg eindelijk eens een trottoir zal kunnen krijgen. „Voor kinderen is deze weg thans buitenge woon gevaarlijk", zei de heer Govers en hij liet uitkomen, dat er geen bejaarde menschen zijn te vinden, omdat men er eenvoudig geen gelegenheid krijgt bejaard te worden. „U wandelt al vijf-en-zestig jaar over dien weg en U leeft nog", zei wethouder Klaver met een fijn lachje. „Maar ik ben eerf voorzichtig man", repli ceerde de heer Govers, „en ik dank den hemel, dat er bochten in den weg zijn, om dat de auto's dan gedwongen worden om langzaam te rijden." Het is voor het snelverkeer niet te hopen, dat men dezen Vrijheidsbonder in de vaca ture van minister Kalff gaat benoemen. Intusschen heeft de wethouder hem ge troost met de verzekering, dat hij den toe stand ter plaatse „met buitengewone scherp zinnigheid onder de oogen zal zien", een bij dit college ongebruikelijke terminologie, die er wel op wijst, dat er eerlang iets met den weg zal kunnen gebeuren. De walmuren van den Voordam, den Zij- dam en het Waagplein schijnen in deplorabe- len toestand te verkeeren. Het vorig jaar heeft de raad al besloten de noodige voor- zieningen te treffen en de raadsleden, die toen betoogden, dat dit stutten maar lapwerk was en dat men dit geld kon besparen door dadelijk afdoende verbeteringen aan te bren gen, hebben gelijk gekregen, want thans was er een bedrag van niet minder dan 23 000 noodig om deze walmuren grondig te her stellen en voor verdere ineenstorting te vrij- waren. Het was zelfs zoo dringend noodig, dat B en W. niet konden wachten tot Ged. Staten eens tot de ontdekking zullen komen, dat zij nog altijd de Alkmaarsche begrooting van dit jaar op zicht hebben. Zij hebben dus ge vraagd alvast maar over deze 23.000 te mogen beschikken en aangezien Ged. Staten het ook niet op hun geweten willen hebben als er vandaag of morgen eenige huizen met de daarin wonende gezinnen in het zwarte water verdwijnen, hebben zij verlof gegeven zoo spoedig mogelijk met het werk te begin nen. De heer Stoutjesdijk is bewoner van den Voordam en daardoor natuurlijk nog meer bij deze walmuren geïnteresseerd dan zijn mede-edelachtbaren. Hij heeft het gewaagd openlijk met een deskundige in het strijdperk te treden en be weerde, dat de directeur van Gemeentewer ken, die verklaard had, dat de verzakkingen aan het loswoelen der fundamenten door scheepsschroeven zijn te wijten, er volkomen naast is en dat de ineenstorting alleen ver oorzaakt wordt doordat zware vrachtauto's te veel over de randen van deze walmuren rij den. Het is nu eenmaal een ongelukkige om standigheid, dat aan de smalste en gevaarlijk ste grachten de pakhuizen voor de zwaarste vrachten zijn gelegen Moeten twee vrachi- auto's elkaar daar passeeren, wat op den Voordam door het parkeeren van de auto's van den heer Holsmuller geregeld plaats vindt, dan rijden die wagens te ver naar den waterkant, met het gevolg, dat de wal muren ter plaatse door een zijdelingschen druk uitwijken en langzaam maar zeker be ginnen te verzakken. Of de scheepvaart dan wel het auto transport hier de schuld had, was in de raadsvergadering moeilijk uit te maken, maar er bestaan plannen deze grachten geheel droog te leggen en dan zullen alle raads leden zich in optocht naar de bedreigde plaatsen begeven om te constateeren, wie er nu eigenlijk gelijk had. Intusschen is het voor de omwonenden geen prettige gedachte op den rand van een afgrond te huizen en vooral de bankinstel ling ter plaatse, die er terecht zoo prat op gaat op degelijke fundamenten gegrondvest te zijn, mag zeker niet het risico loopen, dat eerlang gepubliceerd moet worden dat zij er min of meer scheef voorstaat. Ook hei Fnidsen wordt droog gemalen en de heer Stoutjesdijk informeerde angstvallig, wie de schade zal moeten betalen als de huizen, die hier met den achtergevel in het water staan, aan verzakking beginnen te lijden. De heer Klaver verzekerde, dat de bewoners niet bang behoeven te zijn, dat zij met hun inven taris op de zilte golven zullen dobberen. Wat bij het maken van de bokkebrug voorgeval len is, heeft de gemeente wel geleerd, dat voorzichtigheid de moeder van de gemeente lijke schatkist is en er zal dus een zoo stevi ge tusschenmuur gemaakt worden, dat de huizen geen gevaar zullen loopen. Mochten er desondanks toch ongelukken gebeuren, dan zal de aannemer indien hij althans niet op force majeure kan wijzen de schade daarvan uit zijn eigen portemon- naie moeten betalen. De objecten voor werkverschaffing werden ook voor dit jaar weer vastgesteld en daar bij werd medegedeeld, dat het uurloon voor contract-arbeid niet meer 38 cent maar 36 cent zal bedragen De heer Van de Vall zag de gelegenheid schoon om openlijk te verkondigen, dat dit uitsluitend aan de heeren in Den Haag ge weten moet worden, dat hij en zijn partijge nooten daaraan niets kunnen veranderen en dat zij dezen schandelijken loondruk noodge dwongen moeten aanvaarden. De heer Hoytink, die het met zijn Christe lijk Historische .vrienden laakte, dat men in Alkmaar bezig is de begrooting in étappes te behandelen, wilde niet het belang van Alk maar alleen maar dat van het geheele land in het oog houden. Hij wees op de kolossale offers, welke er in dezen moeilijken tijd van de regeering geëischt worden en sprak er zijn instemming over uit, dat desondanks de loo- nen nog maar met twee cent per uur ver laagd waren, zoodat Alkmaar tegenover an dere gemeenten zooals trouwens ons land tegenover alle andere staten wat de werkloo- zenzorg betreft nog in een bijzonder gun stige positie verkeert. Wethouder van Slingerland die thans spoedige publicatie van de begrooting beloof de vertelde van de hartroerende smeek beden, welke hij in Den Haag voor een di recteur-generaal had gehouden, maar de Haagsche departementsautoriteiten krijgen dagelijks vele van deze bedevaartgangers op audiëntie. Zij zijn zoo onvermurwbaar als een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbe toon en de wethouder had dan ook niet alleen geen hooger loon kunnen bedingen, maar evenmin succes gehad met zijn pogingen het zoogenaamde boschplan in werkverschaffing te laten uitvoeren. Het was opmerkelijk, hoe twee edelacht baren, beiden ambtenaren bij den Raad van Arbeid, daarop gereageerd hebben. ;,Wij moeten noodgedwongen berusten", zeide de heer Van de Vall. „Maar in 1930, toen U nog niet bij de regeringspartij zat, berustte U niet en ver kondigde U nooit onder het Caudijnsche juk te willen doorgaan", zei het enfant terrible van den Raad. Ja, de heer Hoytink ging nog verder en weet alle misère van den laatsten tijd aan een ergerlijke geldverspilling, welke onder de goedkeuring van het rood-zwarte bloc zou nebben plaats gevonden, Feestelijkheden in het Saargebied; Adolf Hitier spreekt. (Dag. Over zicht). Felle brand te Oss. (Binnenland). Colportage-perikelen te Amster dam. (Binnenland). De geheimzinnige dood te Bus- sum. (Binnenland). Overval te Hengelo. (Binnenland). Boerderij afgebrand te Maasbom mel. (Binnenland). Torpedo-jagers uit Indië terugge keerd. (Binnenland). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). De bouw van een nieuw zenuw paviljoen bij het centraal zieken huis. (Stad). De Flora-tentoonstelling. (Artike len). Mr. H. Scholten over „Surséance van betaling". (Artikelen). De voetbalcompetitie. Eenige be langrijke wedstrijden. (Sport en Wedstrijden). (Zie verder eventueel laatste berichten). „Dat zul je bewijzen"! riep de heer Van de Vall verontwaardigd uit. „Dat zal ik", zei, klein maar dapper, de heer Hoytink. „Ik neem geen woord van mijn bewering terug en ik zal het aantoonen, zoodra wij de begrooting zullen behande len". Dat is waar ook, er komt nog een begroo ting, waarvan de bespreking in het teeken der naderende verkiezingen zal staan. Het is wel een tijd om medelijden met de journalisten te hebben. TORPEDOJAGERS UIT INDIE TERUGGEKEERD. Enorme belangstelling en schit terend weer bij aankomst te Nieu- wediep. Gistermiddag tusschen half drie en drie u. zijn de torpedojagers Hr. Ms. Van Ghent en Kortenaer de haven van het Nieuwediep binnengeloopen. Zooals men weet, hebben deze jagers deel uitgemaakt van de Neder- landsche marine in Oost-Indië, waar zij ver vangen werden door de torpedojagers Piet Hein en Evertsen. De reis van Soerabaia naar Den Helder is goed verloopen, niets heeft het oorspron kelijk vastgestelde reisplan verstoord. COLPORTAGE-PERIKELEN TE AMSTERE)AM. De Vrijdagavond is weer onrustig geweest. Op de Vrijdagavond van gisteren is het weer, de traditie getrouw, op verschillende plaatsen te Amsterdam min of meer rumoe rig toegegaan en moest de politie van tijd tot tijd met gebruikmaking van sabel en gummistok orde scheppen. Het begon gisteren om ongeveer half ne gen in den Johdaan, waar groepjes commu nisten spreekkoren aanhieven. Daar een paar agenten er niet in mochten slagen de men schen te verspreiden, werd de hulp van het bureau Raampoort ingeroepen, vanwaar 'n manschappen-auto tér assistentie uitrukte. Op de Lindengracht en later nog in de Madelievenstraat en Tuinstraat heeft men met gebruikmaking van sabel en gummistok de communisten uiteen gedreven. Later op den avond verschenen ze in de Bilderdijkstraat waar het, gezien het colpor- tteren door n. s. b.-ers, toch al rumoerig was. Hier heeft de overval-auto tot ongeveer half elf rondgereden, terwijl vrij regelmatig handelend moest worden opgetreden. Ge duchte klapppen zijn hier uitgedeeld. Een aan tal N. S. B.-ers is onder politiegeleide naar het kringhuis in de M. H. Trompstraat trokken. ge- OVERVAL TE HENGELO. Dame haar tasch ontrukt. In den Sparweg te Hengelo (O.) heeft zich een gebeurtenis afgesipeeld, die echt Amerikaansch aandoet. Om even na twaalf uur kwam mej. Keuzenkamp rustig van haar kantoor naar huis wandelen in den Sparweg. Als gewoonlijk had zij een tasch- je onder den arm. Plotseling sprong er een fietser naast haar van zijn rijwiel, en ont rukte haar het tasch je. Hierin bevond zich o.a. een portemonnaie met een geldbedrag van ongeveer 4. De man vluchtte onmid dellijk per rijwiel. De politie werd met het

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1